Unieke expositie van vroeg werk van Karei Appel RUITERFESTIJN IN NOORDWIJK GOED DOOR PREMIERE Weidse agenda Landschappen op tuinstoellinnen en plafondlinnen in Leiderdorp MAANDAG 24 JULI 1978 NOORDWIJK - Noordwijks nieuwe zomerevenementeen groots op gezet ruiterfestijn, is bijzonder goed uit de première tevoorschijn gekomen Hoewel op de laatste dag, zaterdag, het aantal bezoe kers niet boven de 400 kwam, heeft de organisatie over het al gemeen aan publieke belangstel ling niet te klagen gehad. Over de drie dagen werden in totaal 1600 toegangskaarten verkocht. Hoewel niet ontevreden hoopt men er volgend jaar toch aanzienlijk meer te trekken. Om dat te berei ken heeft de organisatie besloten in 1979 geen entreegeld meer te heffen. De heer Haak, voorzitter van het organiserende comité Het ruiterfestijn is eigenlijk een toeristisch evenement en aange zien badgasten ook vrij toegang hebben tot een groot aantal ande re evenementen vinden we dat dat hier ook mee moet kunnen. Ik denk wel dat we dat voorstel er door krijgen". Aan het eerste ruiterfestijn, gehou den op het gemeenteterrein aan de Duinweg, nam een groot aan tal ruiterverenigingen uit de re gio deel. Ongeveer 150 viervoeters hebben in dit driedaagse evene ment hun beste beentjes voor ge zet, zonder dat er zich problemen hebben voorgedaan. Dierenarts Sestroom^n(^e sprong over Verschuerenalsmede een EHBO- ploeg en de Katwijkse hoefsmid Het zaterdagmorgen van start ge- een meter hoge hek. uit Wageningen met Royal Dublin. Zijn plaatsgenote mej. Goeman werd met Pentagon tweede, Jan Wijf uit Bodegraven met Muscadet derde, Th. Kloots uit Noordwijkerhout met Fellow vierde en de vijfde plaats was voor Valkenburger Jan van Kla veren. Hij reed op Caransa. In het daarop volgende progressief springconcours met als inzet de ereprijs "Het Zilveren Paard" won Jan Wijfje (Muscadet). De volgende plaatsen waren voor mej. Goeman BambiVan Dam (Pionier), P. Kooiman (Den HaagBleu Peter) en Th. Kloots (Othello). Kees de Jong uit Ransdorp won met Fenicja het springconcours in de klasse M/Z. Marinus Lasseur uit Soest (Magnificient) werd twee de, zijn broers Johan (Lion Deux) en Lammert (Sportman) resp. derde en vierde en Kees de Jong dit keer met Macbeth, vijfde. Noordwijk (Oleander) met de Maandag hoogste eer strijken. Zij werd op de voet gevolgt door M. Dijkman uit Maasdijk Captain Kennedy), P. Kooyman (Mijnddert), nog maals Jacobiene Ravensbergen (Flipper) en Dick Doldersum uit Valkenburg (Sunbeam). Je menvereniging 't Gareel uit Rijnsburg gaf aan het slot van het ruiterfestijn een prachtige show weg. Tijdens dit Noordwijkse evenement waren naast bekers ook geldprij zen te verdienen. Kees de Jong haalde de grootste buit binnen. Hij ging naar huis met 900 gulden aan prijzengeld. Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama- teurfolografie, 20 uur. LEIDERDORP - Twee galeriehouders hebben kans gezien om zeer vroege werken van de bekende schilder Karei Appel in hun bezit te krijgen die zij eind augustus een maand lang in de Leiderdorpse galerie "De Hollandsche Tuyn" zullen tentoonstellen. Die twee zijn Rien van der Nat en Jan de Jong die vanuit hun vriendschappelijke band de gale rie samen runnen, Rien verzorgt het artistieke werk en legt con tacten met kunstenaars die wil len exposeren in De Hollandsche Rijtuigenshow in Wassenaar WASSENAAR - Op de Berkhei in Wassenaar arriveren woensdag morgen zo'n twintig tot dertig rij tuigen. Alle deelnemers aan dit rijtuigenfestijn zijn lid van de Nederlandse Bond van Vereni gingen van het Aangespannen Paard. In de Orangerie op Duin- rell waar de Stichting Rijtuigen museum Duinrell haar onder komen heeft zullen de verschil lende rijtuigen worden samen gebracht, waarna in een zo groot mogelijke variatie aanspannin gen zullen plaatsvinden. Om 11.30 uur wordt het vertreksein gegeven voor een rondrit over Duinrell onder leiding van de heer De Neree tot Babberich die voorzitter is van de Stichting Rij tuigenmuseum en een tocht door Wassenaar die ongeveer een uur in beslag zal nemen. Om 14.00 uur zullen de rijtuigen dan op Duin- digt aankomen waar een show zal plaatsvinden. De deelnemers, die uit alle hoeken van Nederland komen worden tussen 17.00 uur en 18.00 uur weer op Duinrell te rug verwacht. Tuyn. Jan organiseert de bijko mende zaken. Rien van der Nat is door zijn expo sities van eigen werk in aanra king gekomen met een oude jeugdvriend van Karei Appel. Pieter C. Kors, die op dit moment in Amerika woont. "Deze Pieter is een man die heel Europa afreist om werken te kopen die hij in Amerika verzamelt. Hij toonde ook veel belangstelling voor mijn werk en in een gesprek heb ik vanzelf de galerie genoemd die Jan en ik hadden opgezet." Agressief "Pieter stuurde mij onlangs een brief waarin hij vertelde hoe hij Karei Appel heeft leren kennen Dat was vlak na de oorlog. Pieter woonde op het Rokin 128 in Am sterdam. Kareis eerste expositie PATIENT VERMIST OEGSTGEEST - Een patiënt van het psychiatrisch zieken huis Endegeest in Oegstgeest is gisteravond spoorloos ver dwenen. Rond elf uur werd de 40-jarige H. v.d. S. als vermist opgegeven. Hij is gekleed in een blauwe broek en een bei ge overhemd. Rechtdoor in plaats van rechtsaf OEGSTGEEST - De 18-jarige J.G. uit Oegstgeest verloor zaterdag avond even voor elf uur door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur van zijn auto, toen hij komende vanaf de Irislaan rechtsaf de President Kennedy- laan wilde inslaan. In plaats van rechtsaf reed G. echter rechtdoor en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De auto was total loss. G. raakte verder nipt ge wond. LEIDEN - Uit een woning aan de Bloemistenlaan is het afgelopen weekeinde voor 7300 gulden aan geluidsapparatuur ontvreemd. De dader(s) kwamen binnen door de voordeur te forceren. „Ik rotzooi maar wat an" 'Ik rotzooi maar wat an!" is één van de vele impulsieve uitspraken geweest die Karei Appel zo'n tweeentwintigjaar heeft gedaan. Nu nóg spreken mensen hier over, vooral bij het zien van zijn schilderijen. Appel noemt deze mensen burgermannen die in hun leven voornamelijk gemak zoeken en niet het leven zelf, de groei ende creativiteit. "Het hieruit voortvloeiende onbegrip voor Appels werk heeft hij vooral in zijn beginperiode als schilder, vaak moeten mee maken. Karei Appel is echter niet altijd ie mand geweest die het penseel op het doek zette, om daarbij uitslui tend zijn inspiratie te volgen. Voordat hij in 1948 samen met een groep andere kunstenaars-zoals Corneille, Constant Nieuwen- huys, Alechinsky, Dotremont en de Deense kunstenaar Jorn-de internationale groep COBRA (Copenhagen, Brussel en Am sterdam) oprichtte schilderde hij nog op de traditionele manier. De COBRA-groep introduceerde een totaal nieuwe schilderkunst die alle oude tradities voorbij ging. Appel heeft indertijd wel degelijk realistisch geschilderd, dat wil zeggen door een duidelijke weer gave van hetgeen hij ergens had gezien. Deze uiterst vroege wer ken van Appel zijn vooral in ons land in de vergetelheid geraakt. Zo erg zelfs dat veel mensen zich nu nog afvragen of Appel wel kan schilderen "zoals het hoort". was in zijn huis dat grote spiegel ramen aan de straatkant had. De mensen reageerden zo agressief dat de tentoonstelling twee we ken eerder dan de bedoeling was werd opgeheven. Na zijn erken ning als schilder kon hij een jaar later in de galerie van Lier - één van de toonaangevendste gale- rie's uit die tijd - zijn werken wel fatsoenlijk tentoonstellen. Grap pig was wel dat deze galerie di rect naast het huis van Pieter stond!" zegt Rien die in de brief een nadere toelichting kreeg op de geschiedenis van de vroege schilderijen van Appel. "Pieter had als vriend van Karei ge zorgd dat de toen nog niet erken de en arme schilder materiaal kreeg om op te schilderen. Karei gebruikte van alles: pakpapier, oude kranten, ja zelfs oude schil derijen die hij voor een habbe- krats op de markt had gekocht. Linnen was in die tijd erg duur een heel moeilijk te krijgen. Pie ter kocht veel werkjes van Appel in ruil voor nieuw ongebruikt linnen. Daarvoor heeft. Kareis vriend zelfs een stuk plafondlin nen uit zijn eigen huis gesloopt. Het schilderij wat daarop is ge maakt zal ook tentoongesteld worden. Veel van Kareis werken zijn verloren gegaan omdat hij bij gebrek aan materiaal zijn eigen werken maar weer overschilder de." Lakenhal Rien van der Nat en Jan de Jong zijn erg blij met het aanbod dat Pieter C. Kors hun heeft gedaan. "Hij heeft vijf werken van Appel in zijn bezit die in onze galerie geëxposeerd mogen worden. Geweldig als je ziet dat het hier om unieke werken gaat, die het verhaal vertellen hoe een nu be roemde schilder is begonnen. Neem dat ene schilderij nou dat. Appel langs de Vecht heeft ge schilderd. Op het linnen van een tuinstoel! Nee. zoiets is nog nooit in de Lakenhal of zo vertoond. Daar hangen alleen maar werken die iedereen eigenlijk al kent. Onze schilderijen vertonen nog de invloeden die enkele grote schilders van die tijd op Karei Appel hadden, vóórdat hij zich in het Cobra-avontuur stortte," meent Rien. De Leiderdorpse kunstenaar is met twee schilderijen naar het Haags gemeentemuseum geweest, waar hij enthousiast werd ontvangen. 'JJe kan daar elke donderdagmid dag terecht om werken op hun echtheid te laten keuren. De man die dat doet, de conservator, had eigenlijk vakantie maar toen ik hem vertelde dat het om erg vroeg werk van Karei Appel ging mocht ik direct komen. Wat was hij verrast!" Rien van der Nat en Jan de Jong zijn zeker dat het hier om echte "Appels" gaat. Buil vallen Jan: "We hoeven niet bang te zijn ons een buil te vallen met de ko mende expositie. We kunnen nu iets laten zien waar veel musea jaloers op zouden zijn. De bedoe ling van ons is dat de galerie din gen laat zien die voor veel men sen interessant zijn. Veel geld er aan verdienen doen we niet, daar hebben we "De Hollandsche Tuyn" niet voor opgezet." Jan helpt Rien met het regelen van allerlei zaken waar Rien niet veel kaas van heeft gegeten zoals ver zekeringen of laten drukken van affiches en het op tijd maken van afspraken. "Organiseren doe ik ook al in mijn dagelijks werk en die ervaring kan ik nuttig maken om de galerie goed te laten func tioneren. Ik bekijk of een bepaal de tentoonstelling wel haalbaar is. Rien is vaak erg enthousiast bezig zonder dat hij de financiële interessant zijn om te zien. En daar bedoel ik niet alleen beken de werken van bekende kunste- "Veel onbekende kunstenaars poseren hier werk dat moeite waard is. Wat Jan wèl kwijt willen is dat nu de aan koopsubsidie van goedkope werken gestopt dreigt te gaan worden, het een streep door ons ideaal is om werken van een min der bekende kunstenaar zo goedkoop mogelijk te verkopen. Het ministerie van CRM ver goedde namelijk twintig procent van het aangekochte werk dat maximaal drieduizend gulden mocht kosten. Meestal ligt de prijs van kunstwerken daarbo ven." Hij bedoelt daar in ieder geval niet de schilderijen van Appel mee. Of die verkocht mo gen worden hangt af van de hui dige eigenaar, Pieter C. Kors. Jan: "De schilderijen van Appel zijn doorgaans niet in onze gale rie, dat zou te link zijn. Als de ten toonstelling wordt gehouden zullen er speciale veiligheids maatregelen worden getroffen. We willen zo weinig mogelijk ri sico lopen met de schilderijen van Appel." Leidse overlijdt naars ex- 7 7 zeker de na auto-ongeluk Een al meer modern aandoend schilderij van Appel uit een vroegere periode. Het schilderij is gemaakt op plafondlinnen, omdat het grote geld nog ontbrak. Het scherp afbeelden van lijnen om personen zoals hier gebeurt baarde in de oorlog veel opzien in de kunstwereld. Het werd "faufisme" genoemd dat neerkomt op "wild beestenspel". Niet erg lovend dus. gevolgen kan overzien. Ik hou de bijkomende kosten in de gaten en stop niet zoals veel mensen den ken geld in de galerie alsof het een winstgevend project zou zijn. We draaien met slechts een klein verlies en dat is iets waar veel ga- lerie's niet aan toe komen. Die houden het meestal geen jaar vol. We denken nu al aan exposities voor het tweedejaar dat onze ga lerie bestaat," zegt Jan. Rien heeft evenals Jan de galerie opgezet naast hun werk dat zij overdag plegen te doen. Het be wijs dat Rien de galerie echt als tweede bezigheid heeft, wordt wel geleverd door ,zijn benoe ming onlangs als docent grafi sche vormgeving aan de Utrecht se academie voor beeldende kunst Artibus. "Al gaat de ver koop van mijn eigen werk erg goed" zegt Rien. Goedkoop Hij ziet de galerie als middel om kunstenaars zo goedkoop moge lijk te laten exposeren. "Met de Appel-tentoonstelling eind au gustus hopen we de galerie een zet te geven naar een wat ruimere belangstelling. Dat is wat een galerie moet bieden, dingen die vijver n der Nat heeft een van de vroegste werken om te laten zien dat hel werkelijk een uniek e dit landschap bij gebrek aan geld op het linnen doek Appel uil de lijst mplaar is. Appel WARMOND - Een vrachtauto is za terdagochtend rond kwart over tien in een vijvertje bij de Oranje Nassaulaan in Warmond terecht gekomen toen hij na de spoor wegovergang in een scherpe bocht uit balans raakte en om kiepte. De chauffeur bleef onge deerd. De schade aan de wagen van de firma Drost uit Schoon hoven was vrij groot. Het vlees dat met de wagen vervoerd werd bleef ongeschonden, omdat geen water de wagen wist binnen te dringen. Dronken bestuurder veroorzaakt ravage OEGSTGEEST - Een enorme ra vage ontstond in de nacht van za terdag op zondag rond twee uur op de Rijksweg 44 van Amster dam naar Den Haag. Drie auto's kwamen ter hoogte van Oegst geest met elkaar in botsing. Een inzittende van een van de auto's raakte daarbij licht gewond. De drie auto's werden totaal ver nield. Het ongeluk ontstond doordat de 21-jarige L.T.S. uit Noordwijker hout met grote snelheid met zijn Chevrolet achterop de Opel van J.H.M.D. (21) uit Poeldijk reed. De daaropvolgende uitwijkma noeuvre van S. resulteerde in een botsing met een Ford van A.A. v. V. (20) eveneens uit Poeldijk, die tegen de vangrail werd geduwd. Een passagier van de Opel liep lichte verwondingen op. S. uit Noordwijkerhout bleek na een bloedproef onder invloed van al cohol te hebben gereden. Zijn rijbewijs is door de politie inge trokken. Apotheken LEIDEN/NAARDEN - De 21-jari- ge Marja van der Klaauw uit Lei den is zaterdagmiddag bij een verkeersongeval in Naarden ern stig gewond geraakt. Ze overleed later op de dag in een Utrechts ziekenhuis. Het ongeluk ont stond doordat de bestuurder van de auto waarin een inwoner van Bussum in zat, een stilstaande vrachtauto wilde passeren op het moment dat een achteropko mende automobilist dat ook deed. Daardoor raakte de auto van de Bussummer in een slip en kwam tegen de vrachtauto te recht. De automobilist zelf kwam er met lichte verwondingen af. Vrachtauto duikt in Warmondse Belangengroep alleenstaanden Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 21 tot 28 juli waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136, Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, telefoon 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2