LEIDSCH DAGBLAD 7 Crisis in Portugese regering „Mislukt leven" brengt vrouw tot wanhoopsdaad Tourwinnaar Hinault verklaart managers ij aan ontdekte oorlogsmisdadiger e Zomer Kamervragen over aow-uitkering 'Geen gesprek in Sinaï' MAANDAG 24 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35609 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HENGELO (ANP) - Volgens de politie in Hengelo is de 39-jarige vrouw uit die plaats, die het af gelopen weekeinde haar vier dochters om het leven heeft ge bracht, tot deze daad gekomen omdat een complex van factoren Israëlische minister treedt af JERUZALEM (Reuter) - Israels minister van handel, Jigael Ho rowitz, is vandaag afgetreden uit protest tegen de Israëlische be groting. Premier Begin heeft zijn verzoek om ontslag aanvaard. Het conflict met Begin heeft niets te maken met de spanningen binnen het aan het bewind zijnde Li- koedblok over de aanpak van het vredesvraagstuk. Horowitz die tot de La'ampartij, een rechts georiënteerde groep traditiona listen, behoort, wil dat er op 's lands begroting besnoeid wordt. Maar in plaats daarvan ging het kabinet akkoord met een door minister van financiën Ehrlich ingediende aanvullende begro ting die het oorspronkelijke bud get van rond 10 miljard dollar met ruim 1.8 miljoen dollar verhoogt. Dansen op autodak UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft op de Springweg twee knapen van 17 en 19 jaar aangehouden die er plezier in hadden te dansen op een auto dak. Het duo danste drie auto's de vernieling in. haar deed geloven dat ze in het leven had gefaald. Volgens hoofdinspecteur H.G. van der Meulen zag ze zichzelf als het fa lende middelpunt van alles dat er in het leven was misgegaan. De drang om zichzelf en haar kinde ren te doden werd volgens de po litie zo sterk dat de vrouw zelfs droomde dat dit moest gebeuren. Afgelopen zaterdagavond tegen tienen heeft de wanhopige moe der, die begin dit jaar van haar man scheidde, de hand aan haar vier kinderen geslagen. Tegen de politie heeft ze verklaard het uit liefde voor de meisjes te hebben gedaan. Uit het politie-onderzoek is geble ken dat de drie kleinsten van 3, 5 en 7 jaar met behulp van een cein tuur zijn gewurgd. De politie vond hen in hun bedjes, ieder in hun eigen slaapkamer. De oudste dochter van 10 werd met een zwa re boor op het achterhoofd gesla gen en daarna wurgd. De moeder heeft volgens de politie eerst getracht haar oudste dochter te vergiftigen door het kind een kopje thee met luizenvergif te laten drinken. Het meisje lustte de thee echter niet en is toen gaan slapen. Na haar daad heeft de vrouw vol gens de politie getracht zichzelf van het leven te beroven, hetgeen mislukte. Vermoedelijk heeft ze de hele nacht in coma gelegen. De Hengelose politie werd gister ochtend om tien uur door haar zelf vanuit een telefooncel van het drama in kennis gesteld. De vader van de kinderen is door de politie op zijn vakantieadres in Duitsland opgespoord en is in middels teruggekeerd naar Hen gelo. Volgens hoofdinspecteur Van der Meulen wordt de moeder eerst voorgeleid voor de officier van justitie, waarna de rechtbank zal beslissen wat er met de vrouw moet gebeuren. (Zie ook pagina binnenland. Gerrie Knetemann, winnaar van de laatste etappe van de Tour heft de arm van Tourwinnaar Bernard Hinault.N aast Hinault de Franse oud-premier Couve de Murville. groene trui winnaar Freddy Maertens, de beste klimmer Mariano Martinez en de beste jonge renner Henk Lubberdinq BRUSSEL (ANP) - De politie van Antwerpen heeft een man gear resteerd die ervan verdacht wordt betrokken geweest te zijn bij de ontvoering van de Belgi sche baron Bracht. Deze man zou de contactman gweest zijn tussen de ontvoerders en de familie van de Belgische baron, die op 8 maart van dit jaar in een onder grondse parkeergarage werd ontvoerd en wiens lijk op 11 april werd teruggevonden op een klandestiene vuilnisbelt in Oele- gem. Voor baron Bracht was een losgeld gevraagd van ongeveer 3.5 miljoen gulden. Verdachte zaak- Bracht gepakt De arrestatie van de verdachte is gebeurd, nadat de politie van Antwerpen zeer veel tips had doorgekregen, volgend op een televisie-uitzending op 11 mei. De contactman tussen de ont voerders en de familie van baron Bracht noemde zich 'Dexter' Diezelfde 'Dexter' gaf begin april aan de politie inlichtingen waar door het stoffelijk overschot van de ontvoerde baron gevonden kon worden. Die laatste tip kwam nadat de zoon van de baron een dramatische oproep via televisie en radio had gedaan om een teken te geven dat zijn vader nog in leven was. Al de tijd dat de baron ontvoerd was, werd het bewijs van zijn in-le- ven-zijn niet geleverd. Nadat zijn stoffelijk overschot was gevon den, kwam vrijwel vast te staan dat de baron op het moment van zijn ontvoering zelf al zo ernstig gewond werd dat hij hoogst waarschijnlijk toen al is overle den. Egyptische woordvoerder CAIRO (AFP) - Een officiële woordvoerder van Egypte heeft ontkend dat de ministers van buitenlandse zaken en defensie van Israël en Egypte elkaar zullen ontmoeten in de Amerikaanse controlepost in de Sinai. Hij sprak daarmee premier Begin tegen, die gisteren had verklaard dat deze ontmoeting op 3 augustus gehouden zou worden. De woordvoerder ontkende voorts dat Egypte bereid is concessies te doen inzake westelijk Jordanië. De verklaringen van premier Begin zijn nergens op gebaseerd en verdie nen geen enkel commentaar, aldus de woordvoerder (zie ook pagina 7). HILVERSUM - Wibo van de Linde, de 39-jarige televisie presentator bij de TROS, gaat eind oktober in het huwelijk treden met de 19-jarige Sas- kia Joustra uit Friesland. Saskia is de oudste dochter van een jachthaveneigenaar in het Friese Elahuizen. Wibo, een enthousiast watersporter, ontmoette Saskia in de jacht haven van haar vader. Het wordt Wibo's tweede huwe lijk. Op de achtergrond van de Portuge se kabinetscrisis staat de onvrede van de christen-democratische achterban met de landhervor mingvan minister Saias. De vorig jaar aangenomen wet op de land hervorming wordt door deze mi nister uitgevoerd in overleg met de communistische landbouw- cooperatieven. Deze hebben de wet het felst bestreden. De aan de christen-democraten verwante grondeigenaren willen een let terlijke uitvoering van de wet. De grondeigenaren kunnen ingevol ge deze wet een deel van het in 1975 onteigende grootgrondbezit weer terug krijgen. De christen democraten hebben onder druk van deze achterban twee weken geleden het ontslag van de minis ter van landbouw en visserij, Luis Saias, gevraagd. De socialistische regeringspartners wilden als reactie daarop de landbouwpolitiek wel ter discus sie stellen, maar niet de persoon van de minister. De partijraad van de christen-democraten be sloot zondag echter voet bij stuk te houden. Onbetamelijk De socialisten vinden de christen democratische eis onbetamelijk, omdat in het regeerakkoord uit drukkelijk is bepaald dat de keu ze van de ministers aan de socia listische premier is voorbehou den. Mario Soares verklaarde gis teren voor de Franse televisie dat hij het ontslag van zijn kabinet zou aanbieden wanneer de chris ten-democraten het regeerak koord zouden verbreken. Ook binnenskamers zeggen de socia listen dat er van geen wijken sprake kan zijn. Vanavond zullen de socialisten over de te nemen stappen vergaderen. Christen-democraten en socialis ten zouden onderhandelingen over een nieuw regeerakkoord kunnen beginnen na de val van het tweede kabinet-Soares. In het andere geval lijken vervroegde verkiezingen onvermijdelijk. Vooralsnog zijn noch de christen democraten, noch de liberalisti sche sociaal-democratische partij bereid zitting te nemen in een za kenkabinet. De verkiezingen zouden pas in december gehou den kunnen worden. De commu nisten hebben gepleit voor een breed kabinet van alle democra tische partijen, of anders nieuwe verkiezingen. Geen van de ande re partijen - ook Mario Soares niet - willen met de communisten in zee. Vooralsnog blijft daardoor de toekomst van welk nieuw ka binet ook onzeker. Zoals nu wel gebleken is, kan noch de land hervorming, noch de arbeidsvre- de doorgang vinden buiten de medewerking var ten om. LISSABON (GPD) - De drie christen-democratische mi- nisters in de Portugese regering hebben vanochtend hun ontslag aangekondigd. De christen-democratische partij wil daarmee de socialistische eerste-minister Mario Soa res het ontslag van de minister van landbouw en visserij gemakkelijker maken. Het is echter vrijwel zeker dat Ma rio Soares als reactie op de christen-democratische eisen het ontslag van het hele kabinet zal vragen. 16 PAGINA'S Het was Oranje boven in het laatste Tourweekeinde. Na dat zaterdag Jan Raas de rit op zijn naam had geschre ven, won Gerrie Knetemann gisteren de slot-etappe in Parijs. Voor die Nederlan der, die uit het peloton was ontsnapt met zijn landgeno ten Luhberding (derde), Fe- dor den Hertog (vierde) en de Belg Maertens (tweede), la gen aan de finish Leidse bloemen te wachten. Die werden Knetemann over handigd door burgemeester dr. A. J. Vis, die de slotdag van de Tour had bijgewoond in de Franse hoofdstad. Daar werd Bernard Hinault bejubeld als de nieuwe ve dette. De man voor wie de toekomst financieel voorlo pig uiterst zonnig is. Temeer omdat Hinault de oorlog heeft verklaard aan de ma nagers, die na de Tour ge woonlijk vette percentages opstreken van de startgel- den van de coureurs die zij contracteerden voor de cri teria na de Ronde. Met Hi nault als Tourwinnaar is dat afgelopen; de oorlog met de managers is ontbrand. De andere coureurs kunnen daarvan mee gaan profite ren, al heeft vooral de ploeg van Peter Post al het nodige verdiend. Ondanks het weg vallen van Hennie Kuiper, die gisteren al naar huis te rugkeerde, was de Post- ploeg de succesvolste van de Ronde, die niet groots was, maar wel boeiend. Motorcoureur Wil Hartog mocht gisteren van zijn fa brieksbazen de Zweedse Grand Prix niet winnen. Hij moest stalgenoot Barry Sheene, in verband met diens kansen op de wereldti tel, voorrang verlenen en kon zodoende zijn succes van Francorchamps niet prolon geren. PAGINA'S 9-13 Ontdekte oorlogsmisdadi ger krijgt al negen jaar aow. PAGINA 5 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. 4 weken lang hei V /LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Droog weer Droog weer met zonnige perioden. Meest matige zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen circa 12 graden, maximumtemperaturen van 18 graden aan zee tot ongeveer 22 graden in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) Hoog water te Katwijk 7.49 uur en 20.17 Laag water te Katwijk 3.40 uur en 16.00 DEN HAAG (ANP) - Mevrouw Haas-Berger, tweede kamerlid voor de PvdA gaat vandaag vragen stellen in de Tweede Kamer over de uitkering van aow aan de oorlogsmisdadi ger Wilhelm A. Bos. Ondermeer wil zij weten of het adres van Bos bekend was bij het mi nisterie van justitie en waarom justitie dan geen actie heeft ondernomen. Het kamerlid wil weten of de regering bereid is uitlevering te vragen. Zij vraagt'zich af of Bos geregistreerd staat bij het Nederlandse con sulaat in Dusseldorp (of een ander consulaat) waar hij zich zou hebben moeten registreren in verband met paspoortverlenging. Als dat zo is, zo vraagt mevrouw Haas, moet dan uit het feit dat hij niet eerder is aangehouden worden afgeleid dat de coördinatie tussen het ministerie van justitie en van buitenland se zaken gefaald heeft. Als hij niet geregi streerd staat bij een consulaat, .op welke grond heeft Bos dan wel aow gekregen, wil het kamerlid weten. In haar vragen stelt zij de coördinatie tussen de ministeries van sociale zaken en van justitie wat betreft het opsporingsregister ter discus sie. Met name wil zij weten welke richtlijnen justitie heeft uitgegeven ten behoeve van de uitvoeringsorganen van de sociale verzeke ringswetgeving. Zij vraagt zich af of de rege ring van plan is de oorlogsmisdadiger nog langer aow uit te keren en of zij eventueel van plan is, tot terugvordering van niet te recht uitgekeerde aow over te gaan. Er is overleg gaande tussen het ministerie van justitie en het Openbaar Mi nisterie in Assen om zo mogelijk tot uitleve ring te komen van de oorlogsmisdadiger Wilhem A. Bos (74), die thans woont in Hat- tingen in het Duitse Roergebied. Deze zaak is ongeveer een week geleden door het Open baar Ministerie in Assen bij het ministerie van justitie aangevoerd, aldus het stafbureau voorlichting van het ministerie. Bos werd op 8 maart 1949 door het bijzonder gerechtshof in Assen bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was kort tevoren ontvlucht uit het kamp in Jipsing Boertange in Gronin gen bij de Duitse grens, waar hij in voorarrest zat. Sedertdien staat hij als voortvluchtige vermeld in het opsporingsregister van justi tie. Desondanks zou hii nu reeds negen iaar zijn Nederlandse aow-uitkering ontvangen. Bos was tijdens de tweede wereldoorlog ver bonden aan de Duitse arbeits kontroll dienst (akd) en als zodanig heeft hij talrijke Neder landers die zich onttrokken aan de arbeids dienst opgespoord. Hij was verantwoordelijk voor de deportatie van velen van hen. Bos was eveneens geruime tijd bewaker van het kamp Erica in Ommen Naam Adres Woonplaats Gironr.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1