J James Bond viert zilveren jubileum 5 DE STAD IN DE VULKAAN MAANDAG 24 JULI 1978 VARIA TOP 20 LP Discjockey Paul Gambaccini van de BBC heeft 50 vooraanstaan de critici van rock music ge vraagd, wat zij de tien beste rock albums elpeesvonden. Via een puntensysteem kwam hij tot een Top 200 Albums in Critics Choice, waaruit The Sunday Times van gisteren weer een keuze van 20 maakte, waaruit ik de Top 19 koos. Ik geef ze zonder commen taar: 1 Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band, The Beatles (Parlophone) 2 Blonde on Blonde, Bob Dylan (CBS) 3 Highway 61 Revisited, Bob Dylan (CBS) 4 Astral Weeks, Van Morrison (Warner Brothers) 5 Rubber Soul, The Beatles (Parlophone) 6 Revolver, The Beatles (Parlop hone) 7 Exile on Main Street, Rolling Stones (Rolling Stones) 8 Let it Bleed, Rolling Stones (Decca) 9 Abbey Road, The Beatles (Ap ple) 10 Born to Run, Bruce Springs teen (CBS) 11 The Sun Collection, Elvis Presley (RCA) 12 Pet Sounds, Beach Bous (EMI) 13 The Band, The Band (Capi tol) 14 The Velvet Underground and Nico, Velvet Underground and Nico (Verve) 15 Lay la and Other Assorted Love Songs, Derek and the Dominoes (RCO) 16 Forever Changes, Love (Elek tra) 17 Are You Experienced, Jimi Hendrix Experience (Track) 18 The Beatles, The Beatles (Ap ple) 19 Who's Next, Who (Track) Enkele opmerkingen: Sgt. Pep per's Lonely Hearts Club Band kwam veruit bovenaan. The Beatles staan met 5 platen het hoogst genoteerd, en Amerika en Engeland hebben blijkbaar het monopolie op de rock music. Niks Cats, zal ik maar zeggen. Als u al deze 19 langspeelplaten hebt, mag u uzelf uitroepen tot Royal Guard of Rock Music, en proberen tien keer gratis mee te rijden op de tram. Als u dan ook nog de 20e elpee die The Sunday Times noemt (Legend, van Buddy Holly) blijkt te hebben, zal u door een buurtcomitè al dan niet gehuldigd worden. (Misschien een leuk cadeau bij het slagen voor het eindexa men: deze Top 20, in een spe ciaal elpee-offertje) Reus weg Eens moest het er van komen. Je kan de waarheid niet voor eeuwig verborgen houden. Bo vendien, ook als kind moet je leren dat het leven onaange name surprises voor je in petto heeft, zelfs als je nog maar net drie jaar bent. Zaterdagoch tend, omstreeks half tien, was het zover voor Sara. Er scheen een zonnetje, alles leek in orde, en het trof haar dan ook als een dolkstoot tussen de schou derbladen toen we op het Dam rak de hoek omsloegen: ,De reus is weg! Potverdikke- Een kleine week lang had ik haar niet met deze nachtmerrie dur ven confronterenmaar nu was het dan zo ver. Er was een groot zwart gat in haar visuele ge heugen geslagen. Ja, zei ik, de reus is verbrand. Twee jongens hebben hem in brand gestoken, en nu is hij weg. Zo gaat dat. ,Jliet leuk", zei ze. Als een plaatselijke verslaggever noteerde ik vervolgens de reac ties van de zwaar getroffe- ,f)at moeten ze niet doendie jon gens. Stoute jongens!" Naar mij omhoog kijkend: Moeten we ze een klap ge ven?" Die jongens zijn allang weggelo pen, zei ik. ,J)at moeten jullie niet meer doen, dat zal ik aan mamma vertel len!" zei ze boos in het blaue Hi- nein. Daarna, na enig naden ken: ,Meel stout! Ik ga een klap geven, een hele harde. Dat ze gaan huilen". We waren inmiddels de plek ge naderd waar hij stond: Zielig hoor! Ik vind die jongens heel stom. Waar zijn die jongens Gelukkig was het bijgebouwtje: het glijbaantje in de laarzen van de reus van de actie Klein duimpje, gespaard gebleven voor de esthetisch gerichte volkswoede van de actiegroep ReuzeJammer, en dat verzoette de pijn. d LONDEN - Het is een kwart eeuw geleden i. dat James Bond, de !l speurder die zich op - onverschrokken wijze door de grootste moeilijkheden weet heen te slaan, door de Engelse schrijver Ian Fleming werd ge creëerd. Hij schiep deze figuur, die mede dankzij de film bij het publiek een onvergetelijke indruk maak te, om zoals hij eens, hoewel niet al te serieus opmerkte, „zijn ge dachten op iets anders te concen treren dan op het feit dan hij op 43-jarige leeftijd in het huwelijk trad". Hij kon het blijkbaar niet gemakkelijk verwerken, dat hij niet langer vrijgezel zou zijn... „Casino Royale", evenals de 12 Bond-boeken, die nog zouden volgen, bezat een goed, zich snel ontvouwend complot, dat zich afspeelde in een wereld van gok ken, spionage en verleiding met als hoofdpersoon een schurk van het ergste soort. Maar het verschil was, dat aan dit recept, waarmee zoveel stan daardthrillers zijn bereid, een belangrijk element was toege voegd, namelijk alles wat behoort bij de atmosfeer van een luxe be staan. „Mijn doel is", verklaarde Fleming, „de lezer totaal tot in zijn smaakorganen toe, te stimu- leren" Parodie De tot de bovenlaag van de maat schappij behorende Bond be stelde zijn kostuums bij de beste Londense kleermakers; hij was eigenaar van de allerbeste auto of van het laatste snufje sigarette naansteker. Hij was een connais- seur op het gebied van voedsel en drank en omringde zich met de mooiste en charmantste vrou wen. Bovendien bezat hij de unieke eigenschap een parodie van zichzelf te maken, hetzij als avonturier of minnaar, zonder ook maar iets van zijn aantrek kingskracht te verliezen. Van „Casino Royale" werden slechts 5000 exemplaren ver kocht. Pas na verschillende an dere delen werd Fleming een van de meest verkochte auteurs van alle tijden. Het was in die periode, dat wijlen president Kennedy zei, dat hij een Fleming-fan was. Hoewel zijn boeken aanvankelijk werden verguisd wegens hun sa disme en gebrek aan morele waarde en van Australië tot de Sowjet-Unie werden bekriti seerd, werden er misschien wel hierdoor steeds meer van ver kocht. Overigens vergeleek Fle ming de overmoedige, voor niets terugdeinzende James Bond met de heilige George (die de draak doodde en Engelands schutspa troon werd). Debuut Negen van ae Bond-boeken haal- .'.1ast-Toe .'&eeAKKef EIEREN) A\erspeK/'/i\iee>cHieNj 0Rew&-r"Her u OP AMPERE 6EPA -rew..HerueveM ISPE Moeire WMRP.'.'/ f (ZAADJE \JRAAt\T UB IA/AAXÖAÏJE FeuSTREEeD -y, BEKT. WAAMM pewjfc JE ZELF lx dbajx doobmb DAT OE- qEpeusrxeeiep sEAir?lEDeeeeA) beantwoordt MET WEPER-VBA^EAJ' /UDL LAT+irlAiS FRED BASSET De avonturen van Jommeke En maar klimmenj* Ja, weldra verandert het landechap mannen rf Hoe hoqer, hoe rower Boven is het Professor Hardstone liet overal zijn kenteken achter Ja, om ze/P gemakkelijker zijn erogweg te vinden. BANANEN MOKKA FRAPPE Per persoon. Beno digdheden: 1 banaan, 3 eetlepels Crème de Mokka, 1 dl zure roo slagroom. bananen- plakjes die voor garne ring dienen in citr sap dopen. Bereiding: Meng de fijngesneden en geschilde banaan met de Crème de Mokka in de mixer. Meng dit door de iets opgeklopte zure room of slagroom. Doe dit in een hoog g en garneer met schijfjes banaan. Dit dessert- drankje kan vooraf be reid worden. Koud laten worden in de ijskast e even oproeren voor h< opdienen. Agenda ■Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden De meest beroemde onder de James Bond-vertolkers, Sean Connery, waarmee zo'n zestien jaar geleden in de film Doctor No de Bond-rage begon. den in paperback-vorm een op laag van meer dan een miljoen. Ze werden nog beroemder en winstgevender toen James Bond in 1962 zijn opzienbarend film debuut maakte in „Doctor No" De tot nu toe gemaakte tien Bond-films hebben meer dan 600 miljoen dollar bruto opgele verd. In 16 jaar is echter Bonds filmbeeld totaal veranderd. In plaats van spannende drama's worden de Bond-films nu min of meer als komedies behandeld. Het geweld is vaak zó overdreven dat het publiek in lachen uitbarst, het geen ook de bedoeling is. Dat gaat ook op voor de manier waar op er met vrouwen wordt omge sprongen. In het centrum van de tegenwoor dige Bond-films staan niet zozeer de sterren, hoe belangrijk die na tuurlijk ook blijven, maar wat je zou kunnen noemen de „techni sche acrobatiek", zoals de auto in „Goldfinger", uitgerust met een reeks van dodelijke apparaten of het motorjacht in „Thunderball" dat plotseling in een waterhef- boot verandert. Met al deze extravagante hulpmid delen doen de schurken op gran dioze wijze hun werk. Ze com manderen vloten en lanceren atoomraketten alsof het niets is - totdat natuurlijk James Bond als de supermoderne Sherlock Hol mes op het juiste moment ervoor zorgt dat hun wandaden zich te gen henzelf keren. Tot nu toe zijn er drie acteurs ge weest, die James Bond hebben gespeeld - Sean Connery, George Lazenby en op het ogenblik Ro ger Moore. Schertsfiguur Maar Bond wordt steeds meer als een schertsfiguur gezien, want zijn levenswijze en filosofie, zoals die in Flemings boeken in detail worden beschreven, slaan thans zeker niet meer aan. Zo placht Bond dagelijks 60 van drie gou den bandjes voorziene sigaretten te roken, die speciaal voor hem werden gemaakt. Hij ging zich buitensporig aan drank te buiten en de laatdunkende manier waarover hij zich over vrouwen uitliet, kan thans helemaal niet meer door de beugel... James Bond behoort in werkelijk heid tot de vijftiger en zestiger ja ren. Maar het getuigt van Fle mings kwaliteit als auteur en van het charisma van zijn schepping dat Bond nog steeds populair Camera - "Asterix verovert Rome". dag. 2.30 en 7.00 uur, zo.2.00en4.15uur.a 1. Avond- en nachtvoorstelling: "Every thing you alway wanted to know about sex", dag. 9.15 uur, vrij. en zat. ook 11.30 uur, 16 jaar. Lido 1 - "The man with the golden gun" dag. 7.00 en 9.15 uur, 12 jaar. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", dag. 2.30, zo. ook 4.45 uur. Lido 2 - "Rollercoaster", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. Lido 3 - "Een bijzondere dag", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jaar. Kindervoorstelling: "Tom en Jerry" dag. 2.30, zo. ook 4.45 uur. OngevaIlendien>.t elke d; Ziekenhuis behalve van Niur tot woensdag 13.00 i Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijk: Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag van 14.15-14 45 en 19-19.30 uur. zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Sint Elisabeth-ziekenhuis: dan 2 bezoe- Maandag tlm vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur'. pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkltniek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdelniq Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol ïrnmg point", dag. 2.30, ur, zo. ook 4.45 uur, 16 voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver- jluidshinder van laar Schiphol kun- den gemeld bij het Schiphol 1020-175000). Kindervoorstelling: "Abba, the movie" dag. 2.30, uur. zo. ook 4.30 uur. Nachtvoorstelling: "Sexrivalen", vrij. en zat. 11.30 uur, 16 jaar. Alphense bioscopen Euro 1 en 2-"Saturday night fever dag. 1.30. 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur. zat. (in Euro 1) ook om 12.15 uur, 12 Nachtvoorstelling Euro 2 - "The mecha- nic", zat. 12.15 uur, 16 jaar. Euro 3 - "The genius", dag. 6.45 9.15 'Pinkeltje'-', dag. 1.45, Kindermatinei zo. ook 4.15 Nachtvoorstelling: "Zeven mannei zonder vrees", zat. 12.15 uur, 16 jaar Nachtvoorstelling: "Sexshow". 12.15 uur, 16 jaar. ((ÜadCl Lieuius - Mej. Beckwith is Woensdag 11 van Londen naar Richmond en terug gezwommeneen afstand van twintig Engelsche mijlen in 6 uren 25 minuten afleggende. Zij deed het niet voor eene wed denschap of eene geldelijke be looning, maar enkel om andere aan te moedigen ook i te leeren. - Eenigen tijd geleden werd in België bij velen het hoofd op hol gebracht door het verhaal van een fabelachtige erfenis, nage laten door een Belg Renard, in 1853 te Soera baia zonder erfge naam overleden. De "Indépeh- dance", die het bericht het eerst had medegedeeld, klaagde al spoedig over het aantal perso nen, die inlichtingen verlang den. Dat waren niet alleen Re- nards, maar ook zij die Vos, De Vos of Fuchs heetten. Thans be vat de "Moniteur" een tijding, die alle verwachtingen den bo dem inslaat. De Belgische con sul te Soerabaia heeft in de re gisters van den burgerlijken stand aldaar den naam Renard vruchteloos gezocht, en zelfs de gissing, dat de zoo rijke erflater een twaalftal jaren vroeger overleden is dan het eerste be richt mededeelde, verliest veel van hare waarschijnlijkheid, nu blijkt dat zelfs de oudste in wonersvan Soerabaia zich niet herinneren, dat iemand van den naam Renard daar ter plaatse heeft gewoond. Vijftig jaar geleden: -In Harlem, de negerwijk van New-York, heeft zich Zondag een kloppartij voorgedaan tus- schen de negerbex^olking en 150 politieagentenEerst no een strijd van eenige uren kon de politie met behulp van de brandweer de menigte overwel digen Aanleiding was de arres tatie van een neger door de poli tie, die daarop door de woeden de menigte met stoelen, boeken, steenen e.d. werd gebombar deerd. Later belegerden 3000 negers tot diep in den nacht het bureau van politie. Ook zij wer den met brandspuiten ver jaagd. OH SOfcOY, MfVi?. LAMMESS.. IK WIST NBT DAT U AAM r

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15