Van Oppen beschikt over de langste adem Goede resultaten roeiers Frans Kroone blessure weer geheel te boven Keshif loopt goede tijd op 400 meter Tijdelijk boks- verbod in Spanje Van der Feen na drie uur tennis verslagen Gehandicapten zorgen voor medaille-oogst Moser sneller dan een paard PAGINA 12 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 24 JULI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT Leidse atleet snel op 400 meter LEIDEN - Atleet Frans Kroone van het Leidse AV Holland heeft het afgelopen weekeinde aange toond weer helemaal "terug" te zijn na de beenblessure die hij vo rige maand bij het hordenlopen opliep. Kroone die door zijn bles sure niet optimaal kon trainen (vooral het korte, explosieve loopwerk was aanvankelijk ta boe), noteerde vrijdagavond op de kunststofbaan in Sittard op de 400 meter een tijd van 50.9 sec terwijl hij gisteren op de sintel- baan in Krommenie op dezelfde afstand tot 51.1 sec kwam. Ook de 200 m ging tijdens beide wed strijden behoorlijk: in Sittard 23.7 sec en in Krommenie 23.6 sec. Voorts kwam Kroone in Krommenie nog tot een tijd van 11.8 sec op de 100 m. Enige clubgenoten van Kroone v ren vrijdagavond eveneens in Sit tard present. Een opvallende tijd liep Nico Volker op de 5000 meter (15 minuten 33,2 seconden). Mar- tien van de Hoorn daarentegen miste op de 1500 m het tempo in de benen om sneller te gaan dan 4 minuten 4,8 seconden. Op de laatste afstand liepen Jan Aker boom en Rob Zandbergen resp. 4.15.1 en 4.16.3. Sprinter Alfred Verhoef liep op de 200 m een te voorzichtige bocht wat te merken was aan de voor zijn doen matige tijd van 23.3 sec. Joske Boom liep dezelfde afstand bij de dames in 27.9 sec. Van Holland kwam voorts Bert Paauw op de 400 m in Sittard tot 53.0 sec. Sneller ging Paauw gisteren in Krommenie waar hij voor de 400m nu 52.5 sec nodig had. Evenals Kroone werkte Paauw in Krommenie een loopdriekamp af. Zijn 100m ging in 11.7 sec en voor de 200m had hij 23.9 sec no dig. Ook bij de dames werd een loop driekamp gehouden. Sterk voor de dag kwam Anne Politiek van een andere Leidse vereniging, De Bataven. Vooral haar 400m ging goed met 58.8 sec. De 200m ging in 26.0 sec en de 100m bracht een tijd van 12.9 sec op de klokken. Clubgenote Jeanet Hendriks liet ook een goede reeks tijden note ren: 100m in 13.0, 200m in 26.9 en 400m in 61.3 sec. Niet zo snel ver ging het Joske Boom (Holland) die zich met de volgende presta- Frans Kroone: geheel hersteld. ties tevreden moest stellen: 100m in 13.2, 200m in 28.0 en 400m in 69.0 sec. A-juniore Tina Buntsma van De Bataven kwam in een sprint/ springdriekamp snel uit de voe ten op de 100m (13.1 sec). De springprestaties waren van min der gehalte: ver 4.52m en hoog 1.45m. MADRID - De Spaanse rege ring heeft gedurende een pe riode van vijf dagen alle bokspartijen verboden. Deze maatregel volgt op het over lijden van de 19-jarige Salva dor Pons, zes dagen nadat hij in zijn tweede amateurpartij knock out was gegaan. In fe bruari was de middengewicht Juan Rubio Melero overleden na een coma van vier dagen. De minister van cultuur, Pio Cabanillas Gallas, verklaarde in Madrid dat hij op 27 juli tij dens een vergadering met of ficials van de Spaanse boks- bond zou bespreken of het zinvol is het boksverbod te verlengen. Ook het overlijden van de Ita liaanse middengewicht An- gelo Jacopucci - een dag na de dood van Pons - heeft voor de nodige beroering gezorgd. Er komen steeds meer stem-' men op om de boksers voor taan een betere bescherming te bieden. In het Italiaanse parlement hebben afgevaar digden van drie partijen vra gen gesteld aan de minister van sportzaken en om maat regelen ter beperking van verwondingen bij sportmen sen geëist. Ook in het Engelse Lagerhuis kwam de zaak aan de orde. In West-Duitsland hield een parlementariër een pleidooi voor een algemeen boksverbod voor professio nals. Na onderzoek van de arts Pacifico op het stoffelijk overschot van Jacopucci is overigens komen vast te staan dat de dood is veroorzaakt door een „bedrijfsongeval". Allan Minter, de Brit die door de knock out Europees kam pioen werd, treft geen enkele blaam. KATWIJK - Uiteindelijk beschikte Rob van Oppen over de langste adem. Na een slopende finale, die drie uur vergde, had hij de als eerste geplaatste Robert Jan van der Feen met 4-6; 7-6 en 9-7 op de knieën weten te brengen, waar door het B-tennistoernooi van het Katwijkse KLTV een verrassende winnaar kreeg. Tegen alle prognoses De onverwachte zege van Van Op pen was de apotheose van een tennistoernooi, dat het karakter had van een surprisefestival. Eerder op de dag was Piet Par- levliet er al in geslaagd om in weerwil van alle prognoses het C- toernooi op zijn naam te brengen. Met verbluffend gemak had hij de winnaar van vorig jaar, Lex Bosboom, met de alleszeggende eijfers 6-3, 6-4, het bos inge stuurd, terwijl D-speler Hans Lugthart eveneens voor een re gelrechte sensatie had gezorgd door de véél sterker geachte Gert Jan Heeringa met 6-2 en 6-1 op onbarmhartige wijze met de neus op de feiten te drukken. Bij de dames verliepen de zaken wat minder opzienbarend. In het DEB won A. Goemans na een spannende, maar in kwalitatief opzicht matige eindstrijd met 6-3 en 6-3 van A. Meyer. Het dame senkelspel bij de C-speelsters le verde een overwinning op voor KLTV-speelster Yvonne Spie renburg, die haar clubgenote Wil Bouwhuys met 6-2; 5-7 en 6-4 baas bleef. Alleen de D-finale leverde een ver rassende winnares op. De jeugdi ge Marian Lafaix sleepte met 6-4 en 6-3 de winst in de wacht en verwees met die cijfers Carla Le vy naar een tweede positie. Bij het herendubbelspel legde het koppel Mark Bisschops/Ton Meeuwissen beslag op de lei- dersprijs. In de finale had dit duo geen enkele moeite met Rob van Oppen en Ulrich Hernkind, 6-1, 6-1. Bij de "C's" zegevierden Vonk en Drok over Van Muylwijk en Bo- lier terwijl de eindstrijd van het Vier zonder stuurman van wereldniveau ESSEN (ANP) - Ook tijdens de open Duitse roeikam- pioenschappen in Essen is het de lichte vier zonder stuurman van Orca-Ne- reus weer gelukt om te ze gevieren. De vier is daar mee tot nu toe in dit sei zoen nog steeds ongesla gen en lijkt op weg naar een gouden medaille op de komende wereldkam pioenschappen in Kopen hagen. Ook de dames behaalden in Essen goede resultaten, maar daar moet toch wel onmiddellijk bij gezegd worden dat de tegenstand op de ze wedstrijden beduidend min der was dan verwacht werd. Over de derde plaats van de twee zon der stuurvrouw van Nereus ach ter Roemenië en Bulgarije kan zelfs eigenlijk wel een tegenvaller gesproken worden, als men weet dat Karin Abma en Joke Dier- dorp op de laatste WK zilver be haalden en normaliter Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie - hier afwezig - de sterkste tegen standers zijn. Fraai tweede De vier met stuurvrouw van Ne reus, nu met Liesbeth Vosmaer aan boord, bevestigde wederom dat een finaleplaats tijdens de strijd om de wereldtitels in Nieuw Zeeland haalbaar is, want na Roemenië werden de Amster damse dames fraai tweede voor Bulgarije en twee Amerikaanse ploegen. Het blijft jammer dat Nereus de clubbelangen en de Orca-Triton de belangen van de eigen ploeg zo sterk verdedigen dat in de vier met stuurvrouw nooit de sterkste Nederlandse vier heeft kunnen optreden, waardoor er zo een medaillekans in Nieuw Zeeland gemist lijkt te worden. Skiffeuse Sietske Boomstra liet weer eens zien de beste Neder landse te zijn, maar de tegenstand was kwalitatief en kwantitatief te gering om haar op grond van deze derde plaats in het internationale veld te kunnen beoordelen. De dubbel vier van de verenigingen de Laak-Willem III, De Hunze en Nereus behoefde niet meer beoordeeld te worden en haalde hier ook al een nietszeggende derde plaats. Al was de achter stand van zes seconden op Bulga- nie en drie seconden op West- Duitsland eigenlijk te groot. Veel beter deed wederom de enige vertegenwoordiger in het lichte veld, de combinatie Orca-Nereus in de vier zonder stuurman het. De gevreesde Australiërs, in Lu- zern nog acclimatiserend na de lange reis en daarom nog niet in vorm, namen na de start de lei ding en behielden deze tot de duizend meter. Toen waren de Australiërs echter opgebrand en gingen de Nederlanders en de Zwitsers naar voren. Paulsen Helsloot/Apeldoorn en Van Ber- kel bouwden hun voorsprong langzaam uit tot driekwart lengte en bleven daarmee nog steeds ongeslagen na alle starts in Am sterdam, Mannheim, Ratzeburg en Luzern. Voor de lichte WK in Kopenhagen zijn zij nu Neder lands enige grote favoriet. Zwaar veld Tijdens de mager bezette wedstrij den in Essen, waar bovendien nog een groot aantal favorieten zich terugtrok, kwam voor Ne derland in het zware herenveld alleen de vier zonder stuurman van Aegir/Nereus uit. Ted Bos man en Vincent Horstink van Phocas hadden zich in de twee o ider stuurman ook al terugge- tiokken. Aegir/Nereus moest in de vier zon der nog een goede prestatie leve ren om voor uitzending naar de sirijd om de wereldtitels in Nieuw Zeeland in aanmerking te komen. In een voorwedstrijd ESSEN - Gisteren is ni nale roeiwedstrijden in Essen de sa menstelling van de Nederlandse ploeg voor de wedstrijd om de wereldtitels, die van 30 oktober tot en met 5 novem ber op het carapiromeer in Nieuw Zee land wordt gehouden, bekend gemaakt. De ploeg ziet er als volgt uit: DAMES: Twee zonder stuurvrouw: Ne reus (Joke Dierdorp en Karin Abma) Vier met stuurvrouw: Nereus (Marleen Brummelkamp, Esther Kruiswijk, Liesbeth Vosmaer, Marie-Anne Stapel) Dubbel Vier: Willem III/De Hunze/ De Laak/Nereus (Jos Compaan, Greet Hel lemans, Lily Meeuwisse, Saskia Joris- sen) HEREN: Twee zonder stuurman: Pho cas (Ted Bosman/Vincent Horstink) Vier zonder stuurman: Aegir/Nereus (Frits Bok, Jacob Vos, Frank Oudt, Wil lem Jan Atsma). ging het nog niet al te best, want het duo verloor van een West- duitse combinatie. De herkan sing werd echter gewonnen en in de finale liep het ineens ge smeerd. Bock, Vos, Oudt en Ats ma wonnen voor West Duitsland en Bulgarije en verdienden daarmee hun tickets voor het WK dat eind oktober in Nieuw Zee land wordt gehouden. gemengd dubbelspel een ware triomftocht werd voor het duo Poots/Goemans, dat Mw. Huy- sers en De Kok met 6-3 en 6-2 terugwees. Moeder en dochter Kannebley ble ken in de finale van het dames- dubbel C te sterk voor Thea Jan- son en Dineke van der Plas. Die laatste wist echter tezamen met Wil Spierenburg wel de hoofd prijs van het D-dubbeltoernooi voor zich op te eisen. Het dubbel Hooghoudt en Schoneveld werd met 7-6 en 6-1 "geslachtofferd" Verdere uitslagen: Herendubbel D: De Mooy/de Mooy-Hans Lugthart/Piet Krijgsman 6-4 en 7-5. Gemengd dubbel D: Kannebley/Kannebley- Marian Fetter/Willem Taat 6-3, 6-2. Melkhuisje De organisatoren van het tennis toernooi om de open kampioen schappen van Nederland - in de wandeling het Melkhuisje-toer- nooi - hebben op grond van zijn recente resultaten toch besloten om Tom Okker op de plaatsings lijst te zetten. Okker is nu als vijf de geplaatst. Behalve Okker zijn ook Rolf Thung en Louk Sanders tot het hoofdtoernooi toegelaten. Sanders heeft het echter, waar het om de loting gaat, niet bijster goed getroffen. De Leidenaar zal morgen moeten opboksen tegen de als derde geplaatste Hogaar Balasz Taroczy. Betere mogelijk heden om tot de tweede ronde door te dringen liggen er voor Wouter Fok, die in de eerste ron de Frits Don zal ontmoeten. De Italiaan Corrado Barazutti is als eerste geplaatst. Noord wijk Vandaag is in No.ordwijk het ten nistoernooi van de plaatselijke tennisvereniging van start ge gaan. Het toernooi zal in drie ca- tegorieri, A, B en C, worden afge werkt. Bij het HEB is Tom Logtenberg als eerste geplaatst, terwijl in het DEB Karin Moos door de wed strijdleiding als de sterkste wordt beschouwd. De finales worden op 30 juli afgewerkt. Freek v. d. Capellen is winnaar ge worden van het C-toernooi van de tennisvereniging Alkemade. De 14-jarige Unicumspeler ver sloeg in de finale Roomburg- speler Piet Jonkheer. In het da mesenkel C werd de als eerste geplaatste Marian Ruitenberg met minimaal verschil verslagen door Joan Zonnevylle: 7-6, 7-6. Ook in het damesdubbel (samen met M. den Elzen) moest Marian Ruitenberg het hoofd buigen. In de finale wonnen C. de Beer en A. de Koning: 1-6; 6-3 en 7-5. Verdere uitslagen: Herendubbel: Van Tongeren/Van Tongeren- Van Veen/Van Veen 6-2, 7-6. Gemengd dubbel C: Knol/Rei- ningh-Schrassert/Kengen 7-5, 6-4. ALGIERS - Hasa Keshif van Soedan die electro- techniek studeert aan de universiteit van Oregon in de Verenigde Staten, sprintte op de 400 meter tijdens de Afrikaanse Spelen in Algiers naar de internationaal acceptabele tijd van 45.23 seconden, een nieuw record voor de spelen en een nieuw per soonlijk record. Amadou Meite van Ivoorkust won na een uiterst nerveuze start de 100 meter in 10.35 seconden. Nigeria's Peter Ogodogbe werd tweede in 10.45 en de Ghanees Karikari eindigde als derde in 10.46 seconden. Het hoogsprin gen werd een teleurstelling voor Gadjadoum van Tsjaad die had gedacht het Afrikaanse record te zullen verbeteren. Hij schoot een centimeter tekort met zijn sprong van 2.16 meter. Snel trio Drie man bleven op de 800 meter in de halve finales binnen de 1.48 meter: Mike Boit uit Kenia met 1.47.28 was de snelste gevolgd door Omar Khalifa van Soedan met 1.47.97 en de Algerijnse hoop voor de toekomst, Abderrahma- ne Morcelli (1.47.99). De Olympi sche kampioen en voormalige wereldrecordhouder op de 400 meter horden, John Akii Boua van Oeganda noteerde op dit nummer in de halve finales een tijd van 51.78 zonder zich enigs zins te forceren. De snelste tijd kwam op naam van de Keniaan Daniël Kimaiyo met 49.71 secon den. Bij de dames won Hanna Afriyie van Ghana de 100 meter in 11.5 seconden en op de 400 meter ging het goud naar Kehken Vaughan van Nigeria met een tijd van 53.86 seconden. Uitstekend Bij de wedstrijden om de Sna- menski Memorial in Vilna (Li- tauen) werden op de laatste dag enkele uitstekende prestaties in de boeken gebracht. De Olympi sche kampioen Joeri Sedych van de Sowjet-Unie bereikte bij het kogelslingeren een afstand van 77.44 meter. Zijn beste prestatie was dit seizoen 75.18 meter. Ook op de 1500 meter heren werden briljante tijden gerealiseerd. Va lerie Abkamov liet een tijd af drukken van 3.37.4, de derde bes te seizoentijd met de Westduitser Jürgen Straub als tweede in 3.36.1 en de Keniaan Wilson Waigwa op de derde plaats in 3.37.0. Bij de dames ging de overwinning op dit nummer naar de Russische Giana Romanova in 4.03.0 voor haar landgenote Va- lentina Ilyinck (4.03.1). De 400 meter horden dames eindigde in een zege voor Tatjana Selenzova uit de Sovjet-Unie in 57.03 secon de. Bij het hoogspringen heren trok de vroegere Europese re cordhouder indoor, de Rus Alek- sander Grogoriev de zegepalm naar zich toe met een hoogte van 2.27 meter. Voor de beste prestatie bij de Hes- sische kampioenschappen in Ronnebeugh droeg de Duitse re cordhouder Harald Schmid op de 400 meter horden bij. Juist terug gekeerd uit zijn trainingskamp in het Spaanse Estepona, waar ook Ruud Wielart zich enkele malen heeft voorbereid, won hij de 200 meter in de schitterende tijd van 21.01 seconden een fractie boven zijn beste tijd (handgestopt) van 20.8 seconden. Voor de beste prestatie bij de Hon gaarse kampioenschappen die in Boedapest worden gehouden, zorgde Andrea Matay bij het hoogspringen dames met een hoogte van 1.86 meter, Janos Fa- rago bij het discuswerpen met 62.62 meter en Laszlo Szalma bij het verspringen met een sprong van 7.94 meter. Dames Bij internationale wedstrijden in Recklinghausen (Wdl) won Ton- ny Luttikholt (ASV) de 5000 me ter in de tijd van 14.08.8. Op de 400 meter dames kwamen Neder landse loopsters goed voor de dag. De overwinning ging naar de Westduitse Brigitte Koczelinik in 53.7, maar zij werd gevolgd door Truus van Amstel (Olympia '48) in 54.1, Coby Körmeling (Daven- tria) in 54.2 en Wilma Hillen (Tion) in 54.4. Op de 200 meter eindigde Martha Derby van Spar ta als tweede in 24.1 seconden met haar clubgenote Conny Vermazen als derde in 24.5 se conden. De heren op de 400 meter waren minder succesvol. Bernd Hermann won afgetekend in 45.7 seconden. Steven Meppelink van VL TC werd vierde in 48.9 en Hans Verroen van dezelfde ver eniging kwam in 49.6 op de zesde plaats. Gerard Tebroke van Ciko was in Bocholt de snelste op de 1000 me ter in de tijd van 2.29.2. STOKE - De Nederlandse af vaardiging op de Stoke Man- deville Games, de wereld- spelen voor gehandicapten, heeft gisteren de eerste dag afgesloten met twee gouden, twee zilveren en twee bron zen medailles. Goud werd behaald door Ineke Mol uit Hollandscheveld op de 50 meter schoolslag klasse drie. Later op de dag ontving zij een bronzen medaille voor haar derde plaats op de 50 me ter vrije slag. Twee plakken, Ellen de Lange uit Eerbeek (zilver) en Hannie Vunderink uit Delden (brons), waren voor Nederland Veldhoven na de eerste dag de tweede plaats in met 200 punten. Lieuwe Knossen uit Heerenveen vertegenwoor digde Nederland voor de eer ste maal op het schermen. Met drie overwinningen en evenzovele nederlagen ein digde hij op de vierde plaats. Het Nederlands heren-rol stoelbasketbalteam, dat vorig jaar de eerste plaats verover de, begon uitstekend. De eer ste poule-wedstrijd leverde tegen Canada een forse over winning op: 67-42. Alma van Gils uit Breda bracht het totaal op zes medailles door te zegevieren op de 100 meter schoolslag en de twee de plaats te veroveren op de 100 meter vrije slag. Aga Khan koopt voor twintig miljoen PARIJS - De Aga Khan heeft voor een bedrag van 41 miljoen Franse francs (ongeveer 20 miljoen gulden) vrijwel de gehele renstal van de Franse miljonair Marcel Boussac overgenomen. Bij de paarden is ook Acamas, de winnaar van de Franse derby. De 89-jarige Boussac, die in Frankrijk bekend staat als „katoenkoning" besloot zijn paarden te ver kopen in een poging zijn slecht lopende textielimperium te ondersteu- FOLLONICA (ANP) - Wereldkam pioen op de weg Francesco Moser heeft in de Italiaanse stad Follo- nico de draver Atollo verslagen in de laatste editie van de reeks man-tegen-paard-races, die al begon in de tijden van Buffalo Bill in de Verenigde Staten. Op de renbaan van Follonica legde Moser voor 7000 toeschouwers de kilometer met vliegende start af in een minuut 152 seconden. Het paard had 1.15,5 nodig voor de zelfde afstand. Moser nam direct de leiding, maar Atollo met Joc key Bottom kwam sterk terug en nam een voorsprong van vijf me ter. In de eindfase perste de Ita liaanse beroepsrenner er echter nog een flinke eindsprint uit en i Moser was aanzienlijk i net. slechter dan het record van 1.122, op naam van het Franse paard Fakir du Vivier, dat vorig jaar in een soortgelijke race de toenmali ge wereldkampioen Freddy Maertens versloeg. Het was de vierde keer dat een Ita liaanse wielrenner een paard klopte. De laatste man die dit presteerde was Marino Basso in 1975.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12