Post: „Geen aankopen zonder inspraak..." VAN LEIDEN TOT PARIJS Over eventuele kopman nog niets bekend MAANDAG 24 JULI 1978 SPORT fl SPORT SPORT PARIJS (GPD) - In de beroepswie lersport is - onder verwijzing naar de naam Merckx - de dis cussie over het begrip nivelle ringeen al jaren actueel onder werp. Model voor de theorieën staan daarbij de koersbeelden van de belangrijkste wedstrij den: de klassiekers en de rondes. Bijna aan het eind van die cyclus heeft de Tour de France, de meest gerenommeerde krachtmeting van elk seizoenprogramma, na drukkelijk in het teken van dat thema gestaan. Het was de strijd van de na de heer schappij van Merckx eindelijk genivelleerden tegen het gevaar van een nieuwe meedogenloze re gent: Bernard Hinault. Het sym bool van de new look (koel. bere kenend werken) in de profwiel rennerij won dat duel. Daarbij respecteerde hij de huidige ten dens die zich beweegt op het ni veau van de meer gelijke krach ten, welk feit aanleiding werd tot een van de mooiste Ronden van Frankrijk van de laatste jaren. Bij die kwalificatie ligt de na druk meer op de aspecten „span nend" en ..boeiend" dan op „groots", want dat was deze Tour zeker niet. De wedstrijd ontleende zijn kracht aan het enthousiasme waarmee de gele trui tot acht keer toe van eigenaar wisselde (Raas. Bossis Thaler, Knelemann, Bruyere, Pollentier, Zoetemelk, Hinault) en aan de vraag hoe Bernard Hi nault stand zou houden tegen de gevestigde orde. Dat gebeurde op een uiterst degelijke, maar wei nig spectaculaire manier met uit zondering dan van zijn prestatie in n> beide tijdritten. Overwin ningen in deze specialiteit echter moeten het, hoe fraai ze ook zijn, qua algemeen kijkgenot altijd afleggen tegen de directe man- aan-man-gevechten zoals die zich uiten in bruisende etappes. Bernard Hinault had het ook niet nodig om buiten zijn favoriete onderdeel van het tijdrijden, nog eens iets extra's te ondernemen Zijn tegenstanders immers scha kelden zichzelf een-voor-een uit. Het werd derhalve geen Tour de France van de knetterende krachtsexplosies, maar meer - doch het had zeker zijn grote charme - een afvalkoers. Aftakeling De aftakeling van de ouderen begon met de winnaar van vorig jaar, Bernard Thevenet, die eerst in de ploegentijdrit een klap kreeg (2 minuten), daarna in de indivi duele tijdrit totaal uit vorm bleek en ten slotte op weg naar Pau (12.54 achter geraakt) knock-out ging. Ook met Lucien van Impe, een andere favoriet, hoefde Ber nard Hinault geen groot gevecht aan te gaan. De kleine Belg (wiens kansen in de eerste tijdrit - verlies van 6.17 - werden afge schreven) bleek door zijn sleutel beenbreuk in het voorjaar al te zeer uit vorm geraakt. Voor Hennie Kuiper moest Bernard Hinault evenmin zwaar op de pedalen. Kuiper ondermijnde zijn positie zelf door in de tijdrit naar St. Foy 2.59 te verspelen, daarna bezweek hij op Pla d Adel (1.29 verliesonder een demarra ge van Zoetemelk, op de Puy de Dome schakelde hij zich met een achterstand van 4.02 in de tijdrit definitief uit. Echt moeilijk had de Fransman het evenmin met Joop Zoetemelk die eenvoudig weg de macht miste om hem uit het wiel te rijden. Rest Michel Pollentier, de enige eigenlijk die wel de koers opengooide en Hi nault tot op zijn tandvlees dwong maar de reconstructie van die krachttoer kwam uit bij het woord „doping". De onvermijde lijke diskwalificatie ontdeed Hinault ("in het c i deze te- Bernard Hinault ook genstander. De jonge Franse wielerbelofte had derhalve geen explosie nodig. Hij kon volstaan met een sterk optre den, zonder ooit in de rechtstreek se confrontatie met zijn tegen hoeven wij de beesten niet te zijn") met Joop Zoetemelk (rechts) op het erepodium. Route standers te domineren. Aan die situatie beleefde de Tour de Fran ce geen strijd op hoog niveau (bij welke vaststelling andermaal Italiaanse deelname sterk werd gemist), maar wel uiterst aan trekkelijke, boeiende dagen. Daarbij past t het adres va: weken zo z compliment aan ie in de afgelopen iar gekritiseerde Tourbazen Jacques Goddet en Felix Levitan, die erin slaagden een bijzonder goede route uit te zetten. Het parcours blonk uit door een evenwicht in de zwaar tepunten van het tijdrijden, de vlakke ritten en de bergetappes. In de rit van Grenoble naar Mor- zine werd overigens weer eens bewezen dat niet de organsatie via het parcours de wedstrijd maakt, maar dat de coureurs dat doen met hun werkzin. De acht bergen die deze 17de rit telden, fungeerden niet als scherprechter om de uiterst simpele reden dat de renners dat niet wilden uit angst en lijfbehoud. Een paar stevige beklimmingen in de finale, bie den meer kans van slagen op gro te strijd dan wat Goddet en Levi tan tussen Grenoble en Morzine projecteerden. Een succes in het concept was zeker ook de ploegentijdrit, waar tevo ren met zoveel schrik tegenaan ivas gekeken maar waarvan men na de praktijkervaring met an ders kon dan erkennen dat het een schitterend onderdeel was. Dit na-oorlogse debuut van Desgran- ges' vondst is voor herhaling vat baar maar dan zou er tegenover de inspanning een grotere hono rering in tijdvergoeding moeten staan. In elk geval beloofde de Tourdirectie om er in de aanloop naar de volgende Ronde sterk re kening mee te zullen houden. Staking Dat laatste geldt ook voor de problemen rond de organisatie 1 van de etappes uit welke bezwa ren de coureurs in de 12de rit de moed voor een staking putten. In Parijs aangekomen deed Levitan een voor zijn doen opvallende be kentenis. „Ik geef toe", zei hij, dat het op die dag beter anders had gekund en ik zal mijn uiterste best en om een dergelijke last vol gendjaar te voorkomen Maar ik kan natuurlijk niet de garantie geven dat er in dat opzicht geen andere hindernissen zullen ont staan..." Aangenomen mag worden, dat de losgeslagen actie onder de ren ners voortzetting vindt en dat er wat dat betreft controle zal zijn op de plannen die de Tourleiding deze winter ontwerpt. Het initia tief van de coureurs om niet lan ger zo met zich te laten sollen (Hi nault: „In dat circus hoeven wij toch niet de beesten te zijn") bete kende een van de grote verrassin gen van deze Tour. Er was er nog een: de zaak-Pollentierhet groot ste schandaal dat de wielersport beleefde in de problematiek rond doping gebruik. In de dagen na dat stormachtige nieuws, waarvoor Pollentier zorgde door bet rapt te worden bij een poging tot fraude, is het al zolang in discussie zijnde onder werp van de stimulantia uitvoe rig besproken in de Tourkara vaan. Renners en ploegleiders die zich door Pollentier onrecht aan gedaan voelden in de publieke opinie, maakten zich druk om het tegendeel te betogen. Daarom heen: degenen die meenden dat het overtuigende bewijs in daad en woord was bewezen. Eindeloze debatten, in ivelke periode be kend werd dat men Antoine Gu tierrez eveneens snapte toen hij a ndere dan zijn eigen urine wilde inleveren. Een paar dagen later gaf de uitslag van het dopingon derzoek tot twee keer toe aan dat Jose Nazabal verboden middelen Het peloton stelde daarop vast dat dit een slechte zaak was voor de wielersport, welke conclusie als sterkste punt heeft dat men er twee kanten mee op kan... PETER HEERKENS PARIJS (GPD) - „Successen kun nen niet worden afgedwongen. Voor het leveren van elke presta tie is de factor geluk medebepa lend". Dat zei Peter Post bijna vier weken geleden toen hij zijn Tourploeg presenteerde. De suc cessen werden ook deze keer be haald. In grote mate zelfs. Terug blikkend op de 65ste editie van „La grande bouclé" overheerst bij de chef d'equipe van de Ra- leigh-formatie dan ook een ge voel van tevredenheid. Dat hij diep in zijn hart de pijn verbergt over het onfortuinlijke verlies van Hennie Kuiper is niettemin duidelijk. Peter Post heeft in zijn stormachtige carrière als wiel renner en ploegleider echter zo veel meegemaakt, dat hij over de ze tegenslag heen stapt omdat hij in gedachten reeds bij de toe komst is. „Want stilstaan bij ge beurtenissen kun je in dit metier niet. Je moet vooruit", zegt hij. Vorig jaar waren er zeventien gele shirts, acht etappe-overwinnin gen, de witte leiderstrui in het klassement voor jongeren en de zege in het ploegenklasscment weggelegd voor de Raleigh-for- matie. In de eindrangschikking werd Kuiper toen tweede. De tweede plaats bleef dit keer ach terwege, alhoewel niemand dat met zekerheid had durven voor spellen voordat Hennie Kuiper in de afdaling van de Col du Granier het woestenijpad van de Tour verliet. Tegenover de zeventien dagen gele trui (van Didi Thurau) in 1977 en de winst in het ploegenklassc ment stonden deze keer zelfs meer etappesuccessen dan vorig jaar. De „vliegende etappe" van zaterdag meegeteld, waarin Wil- fried Wesemael de tussensprint won voordat Jan Raas zegevie rend Senlis binnenstormde, wa ren er dit keer zelfs elf ritover- winningen. Daarnaast zorgde Henk Lubberding dat de witte trui voor de meest beloftevolle jongere opnieuw bij de formatie van Post terechtkwam. Nieuwe generatie In de persoon van Henk Lubber ding kwam uit deze Tour de France inderdaad een exponent van een nieuwe generatie naar voren. Een andere belofte voor het grote werk in de nabije toe komst maakte ook al deel uit van de Post-equipe: Paul Wellens. Alleen daardoor reeds kwam de ex-zesdaagsekeizer toch als win naar uit de strijd tevoorschijn. Andere formaties immers telden veel minder renners voor wie de toekomst er zonnig uitziet, be halve dan het team van Joop Zoe temelk waarin behalve de Zweed Sven-Ake Nilsson ook de Frans man Christian Seznec zich na drukkelijk als een man voor het grote meerdaagse werk manifes teerde. Bernaudeau, ploegmak- ker van Tourwinnaar Hinault, kan eveneens aan dit rijtje wor den toegevoegd. Voor de rest wa ren het „gevestigde namen" die tussen Leiden en Parijs (via de lange „omweg" door Pyreneeën en Alpen) de aandacht opeis ten. Bij Peter Post heeft vernieuwing en verjonging altijd voorop gestaan. Gerrie Knetemann zegt daarover „De praktijk heeft uitgewezen dat de methode van Post de beste is. Neem bijvoorbeeld de situatie bij Peugeot. In de ploeg van Mau rice de Muer zijn het reeds jaren dezelfde Figuren die rond Ber nard Thevenet gegroepeerd zijn: Ovion, Danguillaume, Laurent, Hezard, Sibille en noem verder maar op. Een weinig sprankelend geheel. Kijk maar eens waar na het wegvallen van Thevenet hun beste man staat" Ruggespraak Als er mutaties in de ploeg van Pe ter Post komen, houdt de chef d'equipe altijd eerst ruggespraak met zijn drie aanvoerders: Kui per, Raas en Knetemann. „Zon der inspraak is het ten enenmale onmogelijk om een goede ploeg op de been te brengen", zegt Post „Je moet als leider zorgvuldig te werk gaan met het aantrekken Het is ge makkelijk om iemand aan te werven, maar de vraag of hij qua karakteren functieverdeling past in het team moet eerst beant woord zijn. Anders zitje later met de stukken". Ofschoon hij de in spraak als een belangrijke scha kel in de keten van successen ziet, wil dit niet zeggen dat Peter Post de verantwoordelijkheid af schuift op anderen, verre van dat zelfs. „Verantwoording mag je een topsporter nooit afnemen. Uiteindelijk ben ik het echter dié de verantwoording ten opzichte van de sponsor draagt. Ik heb het laatste woord". Jver een eventueel vertrek van Hennie Kuiper (naar Peugeot, naar Italië?) wil Peter Post nog weinig zeggen. Dat is een zorg voor later stadium. „Als Hennie terug is uit het ziekenhuis gaan we aan tafel zitten. Wij zullen dan alles op een rijtje zetten. Het zou onverstandig zijn om nu reeds vooruit te lopen op gebeurtenis sen waarvan niemand weet hoe de afloop zal zijn". Omdat er nog geen zinnig woord te zeggen is over het continueren van Kuipers kopmanschap in het etappewerk -voorzover de persoon in kwestie na deze Tour de France ook niet meer in andere krachtmetingen een hoofdrol opeist - blijft het nog stil rond de werkelijke rol van bijvoorbeeld Lubberding en Wellens in de formatie van het nieuwe seizoen. Voorop blijft de homogeniteit staan, waarvan Tourdirecteur Felix Lévit n tij dens de voorbije Ronde van Frankrijk herhaaldelijk zijn be wondering heeft doen blijken.' „Een ploeg waarvan de kracht in de breedte bijzonder groot is. Ik heb er bewondering voor", aldus lévitan. Geen namen Peter Post noemt nog geen van renners die straks, als het sei zoen ten einde is, naar andere werkgevers moeten uitzien. Hij wil dit eerst met de betrokken personen bespreken en hij moet bovendien ook weten wie de nieuwelingen worden in zijn team. „Ik heb een systeem waar van ik niet afwijk", lacht hij als er gepraat wordt over de samen stelling van zijn ploeg in het nieuwe seizoen. „Veel collega ploegleiders contracteren maar raak, zonder zich af te vragen of alles en iedereen wel bij elkaar past. Ik doe dat wel, gewoon om dat het niet anders kan". Bij het zoeken naar talent onder de ama teurs heeft Post vaak het verwijt te horen gekregen dat hij zich te weinig in die amateurwereld laat zien. Hij heeft dat verwijt altijd naast zich neergelegd, niet alleen omdat hij als chef d'equipe van een internationale profformatie nauwelijks tijd heeft om zich vrij te maken voor verkenning, maar Peter Post: "Nieuwe ook (en vooral) omdat het oog van de vakman geen dagenlange analyse nodig heeft. Didi Thurau werd destijds gecontracteerd na dat Post hem bezig had gezien tijdens de training en de strijd om het amateur-wereldkampioen schap in 1974 in Montreal. Meer niet. Zo is het ook gegaan toen Lubberding en andere jongeren werden aangetrokken. „Ze moe ten passen in mijn systeem", her haalt Post. Gegadigden Hennie Kuiper.de man die op ongelukkige wijze de Tour vroegtijdig moest verlatenis weer thuis bij moeder de vrouw. Hoewel hij voorlopig nog niet kan fietsen hoeft hij niet stil te.zitten, want van verschillende zijden is hij al benaderd om het startschot voor een aantal criteria te lossen. Zodoende pakt Kuiper toch nog een centje mee. „Straks vinden er opnieuw enkele mutaties plaats. Maar concreet staat nog niet vast wie de nieuwe gezichten zijn". Fedor den Her tog behoort tot de gegadigden. Dat diens huidige (Zwitserse) ploegmakker, de tijdritspecialist Daniel Gisiger, eveneens onder de hoede van Peter Post komt lijkt evenmin uitgesloten. „Van de Nederlandse amateurs lijkt Jos Lammertink me een aardig coureurtje. Jac van Meer even eens. Ik heb nog even de tijd. Renners die in een etappewed strijd na enkele dagen verslech teren heb ik in elk geval niet no dig", wil Post nog kwijt. Meer niet. Alhoewel Peter Post over een eventuele nieuwe kopman voor het werk in de grote ritten koersen (als vervanger van Hen nie Kuiper) niets wil zeggen, staat niettemin vast dat de keuze voor zo'n renner beperkt is. Knete mann, de winnaar op de Champs Elysèe stelt het duidelijker: „Ze zijn niet voor het oprapen. Als ik straks zou moeten kiezen tussen bijvoorbeeld Lucien van Impe en Joop Zoetemelk, is het niet moeilijk. Dan prefereer ik Zoe temelk. Hij is meer allrounder dan Van Impe". Met welke woor den bewezen is dat in de wieler sport de rivaal en opponent van vandaag, de bondgenoot en lei der van morgen kan zijn. WIEL VERHEESEN PARIJS (ANP) - De veelbewogen 65ste Ronde van Frank rijk is voorbij. Tussen Leiden en Parijs gebeurde veel, op alle fronten was er veel nieuws. Goed en slecht. Wat de ronde ook interessant maakte was dat er vrijwel elke dag een andere etappewinnaar was en de gele trui ook zeven keer van persoon wisselde. Hieronder het overzicht van de 65ste tour van dag tot dag. Etappe Afstand Winnaar Gele trui Proloog Leiden 5,2 km Raas 1. a) Leiden-St. Willebrord 135 km Raas Raas 1. b) St. Willebrord-Brussel 100 km Planckaert Raas 2. Brussel-St. Amand 199 km Esclassan Raas 3. St. Amand-St-Germain 243,5 km Thaler Bossis 4. Evreux-Cean (ploeg.tijdr.) 153 km Ploeg Post Thaler 5. Caen-Maze 244 km Maertens Thaler 6. Maze-Poitiers 162 km Kelly Knetemann 7. Poitiers-Bordeaux 242 km Maertens Knetemann 8. St.Emilion-St.Foy (tijdrit) 59,3 km Hinault Bruyère 9. Bordeaux-Biarritz 233 km Lasa Bruyèrè 10. Biarntz-Pau 191,5 km Lubberding Bruyère 11. Pau-St. Lary (Pla d'Adet) 161 km Martinez Bruyère 12. Tarbes-Valencc d'Agcn 148 kmRit ongeldig Bruyère 12b)Valence d'Agen-Touluuse 96 km Esclassan Bruyère 13. Figeac-Supcr Besse 221,5 km Wellens Bruyère 14. Bcsse-Puy de Dome (tijdrit) 52,5 km Zoetemelk Bruyère 15. Chamaliere-St. Etienne 233,5 km Hinault Bruyère 16. St. Etienne-l'Alpe d'Huez 240,5 km Kuiper Zoetemelk 17. Grenoble-Morzine Seznec Zoetemelk 18. Morzine-Lausanne 137,5 km Knetemann Zoetemelk 19. Lausanne-Belfort 181,5 km De Meyer Zoetemelk 20. Metz-Nancy (tijdrit) Hinault Hinault 21. a) Epernay-Soisson(vlieg-) 78,5 km Maertens Hinault 21. b) Soissons-Compiegne 59 km Wesemael Hinault 21. c) Compiegne-Senlis 70,5 km Raas Hinault 22. St. Germain-Parijs 161,8 km Knetemann Hinault

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10