Operatiekamers van paar miljoen straks onbenut I Hogenes verhuist naar Zoeterwoude Nieuwe telefoongids in Leidse regio verschenen Te weinig personeel bij AZL Actief in vrije tijd Mirt en 't Honk Campings ondanks slechte iveer toch bijna allemaal vol ■ESS5NI -VRIJDAG 21 JULI 1978 LEIDEN - In het Leidse academisch ziekenhuis zullen straks twee tot drie operatiekamers, die per stuk ruim een miljoen gulden kosten, niet kunnen worden benut. Het AZL heeft te weinig personeel om de operatieka mers, die tot de afdeling heelkunde behoren, te kunnen gebruiken. De rijksoverheid heeft indertijd wel toestemming gegeven voor de bouw van de in totaal twaalf operatiekamers voor heelkunde, maar heeft verzuimd daarbij vol doende geld te verstrekken voor het aantrekken van het bijbeho rende personeel. Dat betekent dus dat er op het ogenblik zo'n drie miljoen gulden onrendabel is geïnvesteerd. Dr. A.Th. Schweizer, medisch di recteur van het academisch zie kenhuis, vindt de houding van het rijk in deze zaak nogal merk waardig. "De personeelsconse- quenties van de nieuwe operatie kamers zijn tegelijkertijd bij het ministerie aangekaart. Dat is nu zo'n twee jaar geleden. Maar die aanvraag is nog steeds niet geho noreerd", zegt hij. Volgens de medisch directeur is er vooral een tekort aan anesthesie- assistenten, dat zijn verpleeg kundigen die een speciale anes- thesie-opleiding hebben gevolgd. Dat heeft o.m. te maken met de hogere kwaliteitseisen die er te genwoordig aan de anesthesie LEIDEN - Het vakantiepro gramma van de clubhuizen de Mirt en 't Honk en speeltuin vereniging Oosterkwartier is opgezet voor kinderen van vijf tot dertien jaar. Voor de oudere kinderen in de Kooi wordt nog een apart pro gramma opgesteld. Voor elk van de drie vakantie weken kunnen weekabonne menten worden afgehaald (kosten: twintig gulden per week) of op vrijdagmiddag tussen vijf en zeven of op maandag tussen twaalf en twee uur. Het programma loopt van 7 tot en met 25 au gustus. Het spits wordt afgebeten door een straattekenwedstrijd op maandag 7 augustus van twee tot vier uur. Telkens zijn op dinsdagen en vrijdagen dagjes-uit georganiseerd. Zo kunnen de kinderen op 8 au gustus mee naar de duinen, vrijdag de 11de worden er een speeltuin, zwembad en der gelijke opgezocht. Dinsdag 15 augustus staat Wassenaars Dierenpark op het program ma, vrijdag de 18de Oud Val keveen en tenslotte 22 en 25 augustiLS kunnen de kinderen respectievelijk naar het bos en de EftelingHei vertrekpunt is de speeltuin, telkens om tien uur 's morgens. Vliegers kunnen worden ver vaardigd en daarna opgela ten op woensdag 9 augustus tussen twee en vijf uur. Plaats van aanvang is speeltuin Oosterkwarier. Film in de speeltuin is er op de donder dagen 10, 17 en 24 augustus, telkens vanaf half tien 's och tends. Een viswedstrijd is georganiseerd op 10 augustus vanaf twee uur. Een kinder circus komt naar alle waar schijnlijkheid op 14 augustus naar de Mirt. Het zal een op treden verzorgen van twee tot vier uur. Een vossenjacht staat genoteerd voor woens dag 16 augustusook al van twee tot vier uur. Vertrekpunt is wederom de speeltuin. Ra cefietsen. autopeds, kinder fietsen, shelters, kortom alles dat kan rijden kan worden gebruikt voor de fietswed- strijd op 17 augustus. Deel nemers aan de wedstrijd moe ten zich uiterlijk de 14de op geven in verband met de in deling. Voor de derde en laatste vakan tieweek staat een poppenkast op het programma (21 augus tus om twee uur), er worden oude volksspelen georgani seerd op 23 augustus in de speeltuin (aanvang twee uur) en er is een kinderkermis op de 24ste van twee tot vijf uur. Clubhuizen de Mirt en 't Honk, p. a. Lage Rijndijk 64, tel. 130914. worden gesteld. De gezamenlijke hoogleraren anesthesiologie (we tenschap van de anesthesie) en de Nationale Gezondheidsraad hebben hierover enkele jaren geleden rapporten uitgebracht. Daarin legden zij hogere normen aan voor de anesthesie, onder meer voor wat de opleiding be treft. Er wordt daarbij van uitge gaan dat er per operatietafel min stens één anesthesie-assistent moet zijn en per twee tafels een anesthesist. Het rijk heeft deze normen weliswaar nog niet tot of ficiële normen verheven, maar hier en daar proberen de zieken huizen ze wel zoveel mogelijk toe te passen. In het geval van het Leidse academisch ziekenhuis lukt dat rr De twaalf nieuwe operatiekamers voor heelkunde zijn in de afgelo pen twee jaar gerealiseerd. Eerst werden er zes splinternieuwe operatiekamers gebouwd en ver volgens werden er zes oude in grijpend opgeknapt. Een en an der paste in de totale (ver)bouw- plannen voor de afdeling heel kunde, waartoe ook een nieuwe afdeling orthopedie was gaan be horen ter vervanging van de voormalige Anna-Kliniek. Van de nieuwe operatiekamers heeft er één een zeer hoge graad van steriliteit. Deze wordt uitslui tend gebruikt voor speciale or thopedische operaties. Voor al gemeen gebruik blijven er dus elf over, waarvan de laatste binnen kort zal worden opgeleverd. Op het ogenblik is er door het perso neelsgebrek één operatiekamer vrijwel buiten gebruik. De AZL- directie verwacht echter dat het er straks twee tot drie zullen wor den. De ironie van het geval is overigens dat het totale operatiekamer complex naar verwachting rond augustus-september officieel zal worden geopend. Die gelegen heid kan dan tegelijkertijd wor den aangegrepen om er twee tot drie weer officieel te sluiten.. ADVERTENTIE pannekoeken beleven de kampeerders het nodige plezier. Zo begon het bodehuis Hogenes Vervoerscentrum na 45 jaar weg uit Leiden De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren Des i ree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Na bijna vijfen veertig jaar in Leiden ge vestigd te zijn geweest verlaat het vervoerscen trum Hogenes eind van deze maand de Sleutel stad. Het bedrijf verhuist naar het industrieterrein "De Grote Polder" in Zoe terwoude. Het huidige bedrijfspand aan het Utrechtse Jaagpad, recht tegen over het Waardeiland, is te krap geworden. In de nieuwe vesti ging aan de Industrieweg is de beschikbare ruimte ongeveer zesmaal zo groot. Bovendien be staan er mogelijkheden voor een verdere uitbreiding. Hogenes beschikt op het ogenblik over 17 auto's die door geheel Nederland lijndiensten en onge regelde transporten verzorgen. Daarvoor heeft men dertig man personeel in dienst. De basis voor dit bedrijf werd in 1933 gelegd toen de vader van de huidige di recteur C. Hogenes met paard en wagen een bodedienst begon tus sen Leiden en Den Haag. Het transporteren van goederen breidde zich in de loop der jaren zo uit, dat de vier zoons van de stichter in het bedrijf kwamen werken en werd overgeschakeld op motortractie. Als vervanging voor het paard en wagen werden twee vrachtwagens aangeschaft. Begonnen in de Mauritsstraat in Leiden Noord verhuisde het be drijf naar de Volmolengracht, waar men een ruimte van 150 m2 ter beschikking had. De groei bleef en daarom verhuisde Hogenes in 1969 opnieuw. Aan het Utrechtse Jaagpad werd de wasserij Rhijnstroom opgekocht. Er werd een flink stuk aange bouwd en het wagenpark breidde zich ook langzamerhand uit. Aan de vooravond van een nieuwe verhuizing zegt directeur C. Ho genes: "We zijn er opnieuw ge woon uitgegroeid". We hadden nog wel een klein stukje grond voor een uitbreiding maar dat was onvoldoende. We hebben hier de beschikking over ruim 1000 m2 en straks in Zoeterwou de 6000 m2. Maar zelfs daar zullen we alle ruimte alweer hard nodig hebben. We zijn zelfs al weer be zig om plannen te maken voor een uitbreiding". Behalve het gebrek aan ruimte speelde volgens de heer Hogenes ook de slechte bereikbaarheid een steeds grotere rol. "In de spe- ruren zo tussen vier uur en half zeven is het voor de auto's moei lijk om het bedrijf te bereiken. Het verkeer in de Kettingstraat wordt steeds drukker". Het feit dat het vervoersbedrijf steeds vroeger moest beginnen met la den en lossen leidde ook tot klachten over geluidshinder van de omwonenden. Dat alles bij elkaar was aanleiding om te zoeken naar een nieuwe vestigingsplaats. Waarom in Zoe terwoude? Directeur Hogenes: "Wij zijn diverse malen op het Leidse stadhuis geweest om er over te praten. We hebben overal in de stad gezocht, maar nergens iets kunnen vinden. Er was wel grond in de Waard maar de erf pacht is daar bijzonder hoog. Bo vendien is de bereikbaarheid met één brug ook niet al te best. Nee, we hebben van alles geprobeerd in Leiden, maar het is niet ge lukt". In "De Grote Polder" werd het twee jaar oude en leegstaande com plex van Rotim gekocht. Direc teur Hogenes: "Daar horen we ei genlijk ook thuis. Midden tussen de bedrijven waarvan we het hebben moeten". Een rol bij de verhuizing heeft ook zeker het plan voor de aanleg van een nieuwe Rijksweg tussen Leiden, Alphen en Bodegraven gespeeld. "De klant vraagt dat de goederen steeds sneller worden vervoerd. Daar proberen we aan te voldoen. Daarom zijn we ook aangesloten bij het Vervoerscentrum Neder land, waarin een 25-tal soortge lijke bedrijven samenwerken" Hogenes begon in Leiden als fami liebedrijf, en is het dat in feite nog, want behalve directeur C. Hogenes zijn ook nog drie zoons in het transportbedrijf werk- ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOÜW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 "We hebben voornamelijk ge zinnen, uit Amsterdam enzo. En die zijn hier altijd nog be ter af dan midden in de stad", aldus een woordvoerster van camping Weltevreden in Noordwijk. U begrijpt het al: het typisch zomerse verhaaltje over hoe druk het op de kampeerplaat sen we of niet is. Welnu, on danks alles is het druk, de meeste campings staan vol of hebben enkel nog een paar plaatsjes voor passanten. De VW-Noordwijkerhout gaf begin deze week aan de VVV- Noordwijk door dat er nog tien procent vrij was. Gister middag zei een Noordwijker- houtse WV-informatrice dat op de campings Jan de Wit en Dijk en Burg wellicht nog ruimte was. RuimteWe zit ten stampvol, de hele week al" reageert verbaasd en geïrri teerd iemand bij Jan de Wit, ivant ze heeft het druk en ei genlijk geen tijd. Bij Dijk en Burg heeft men wel even tijd. Sinds een week is de camping goed bezet, en nu bijna vol. De camping her bergt erg veel jongerenKomt het bij families wel voordat ze vanwege de bedroevende weersomstandigheden (naar de tijd van het jaar) iets eer der vertrekken dan oorspron kelijk de bedoeling was, bij de jongeren is dat zeker niet het geval. "Die blijven wel. Ze vermaken zich in de bar en de discotheek op het terrein en organiseren zelf het één en ander, voetbal, volleybal" zegt men bij Dijk en Burg. Bij Club Soleil in Noordwijk hetzelfde. Er is een speelzolder met van alles en nog wat, ta feltennis, sjoelbak, noem maar op. Een speciaal recrea- tieteam houdt de kinderen be zig. Er zijn zo'n 400 jongeren en 500 a 600 ouderen op de camping. "Of het een goed sei zoen is geweest ku nnen we pas over een week of vier zeggen. Maar het voorseizoen is na tuurlijk dermate slecht ge weest dat er heel wat moet ge beuren wil je dat goedma ken", is toch het weinig opti mistische geluid. De camping Noordduinen in Katwijk heeft nog 7 procent plaats, wat neerkomt op zo'n 40 plaatsen. Van de wisseling van Duitse vakantiegasten zaterdag verwacht men wel weer wat. 'De vorige groep had drie weken, maar er is maar een enkeling die het zo lang heeft volgehouden. Er gaan er veel vroegtijdig weg, ze kijken het elke dag weer aan hè?" Men vermaakt zich met wandelingenautotocht jes naar Amsterdam, bezoe ken aan de Linaeushof, Die renpark Wassenaar, en meer van die dingen. Er blijkt toch meer te zijn dan het strand. De kinderen worden bezigge houden door een jongeren groep. Campings die alleen met vaste staplaatsen werken hebben duidelijk minder last van weersinvloedendie staan het hele jaar vol. Dat geldt bij voorbeeld voor Weltevreden in Noordwijk, De Roerdomp in Nieuwkoop, Vergeer in War mond en De Jong in Zoeter woude. Ook op deze campings vermaken de gasten zich nog best. Er worden activiteiten door de camping zelf georga niseerd, of men trekt er op uit. "Ze zijn nogal opgeruimd, gaan veel het water op, vissen. Er is niemand die zich ver veelt", aldus iemand van camping De Roerdomp. Vooral met wat minder aange naam, regenachtig weer kan kamperen ook risico's hebben. Commandant Broekman van de Leidse brandweer: "Elk jaar weer gebeuren er vrij veel ongelukken met gassen, en dan bedoel ik gassen in vloeibare vorm als propaan en butaan. Deze gassen zijn zwaarder dan luchten blijven dus hangen in afgesloten ruimten. Ga je nu je buta- gasflesje in de tent verwisse len en het is een beetje slecht weer, de tent is dicht: kan er altijd wat gas ontsnappen en hel vlammetje van een lucifer of aansteker is genoeg voor een grote explosie. Wat daar in Spanje met die tankauto is gebeurd is precies hetzelfde, maar dan in het groot. Zorg dus altijd dat je de fles ver wisselt in een goed geventi leerde ruimte en kijk uit of er geen open vuur in de buurt Van kampeerders in Zeeland en Brabant is aan het licht ge komen dat ze hun gasflesje zelf laten bijvullen met de mo torbrandstof LPG bij pomp stations layigs de weg. Dit gas is vaii veel grovere samen stelling dan butaan of pro paan en levertopgeslagen in gasflessen, grote risico's Om die te vermijden hebben Zeeuwse Campinghouders geeist dat de lege flessen op de camping worden ingeruild tegen volle. LEIDEN - Vandaag is telefoongids van het district 's- Gravenhage verschenen. Deze nieuwe gids voor de Leidse regio heeft een sterk gewijzigde opzet. Het belangrijkste verschil met de oude gids is dat abonnees met de zelfde naam niet langer naar de alfabetische volgorde van hun voorletters zijn gerangschikt, maar naar de alfabetische volg orde van de straat waar ze wonen. Dit systeem wordt in verschillende andere delen van het land al lan ger toegepast. Volgens de PTT geeft dit bij de gebruikers aan vankelijk wel de nodige proble men, maar werkt deze indeling in de praktijk toch handiger. Uit er varing en onderzoek is de PTT namelijk gebleken dat veel ge bruikers van de telefoongids va ker de straatnaam van abonnees weten dan hun voorletters De nieuwe opzet houdt wel in dat gebruikers van de telefoongids die de straatnaam van een abon nee niet weten moeilijker weg wijs kunnen worden in de nieuwe telefoongids. Door de rangschik king van abonnees met dezelfde achternaam naar de alfabetische volgorde van de straatnamen, staan abonnees met dezelfde voorletters door elkaar. Bij het opzoeken van abonnees met een veel voorkomende achternaam werkt dit lastig. Een andere wijziging ir telefoongids is de plaatsing van de telefoonnummers voor de naam van de abonnee. Volgens de PTT wordt hiermee het zoge naamde scheeflezen voorkomen. Bij het oude systeem - met het nummer achter de naam - kwam het nogal eens voor d« bruiker een verkeerd (van de abonnee erbov onder) draaide. De nieuwe telefoongids telt ook een andere indeling en aanduiding. De abonnees zijn per bladzijde op vier kolommen (oude gids drie kolommen) opgenomen. Volgens de PTT was dit nodig om de gids hanteerbaar te houden. Ondanks de toename van het aantal abon nees is de gids niet dikker gewor den. In de nieuwe gids heeft de PTT verder het gebruik van hoofdlet tersvoor de abonneenamen laten vervallen. In de plaats hiervan is een ander lettertype gekozen en zijn de achternaam en voorletters vetgedrukt. Volgens de PTT geeft dit een rustiger en duidelij ker beeld. Voor de gebruiker staat hier wel een kleinere aan duiding tegenover. De nieuwe opzet van de telefoon gids komt mede voort uit de au tomatisering bij de PTT. Tot nu toe werden de gidsen op om slachtige wijze (de vermeldingen moesten nog met de hand wor den uitgetikt) samengesteld. In middels heeft de PTT de abon neegegevens in computer opge slagen en kan men de gidsen via de modernste methodes samen stellen en drukken. De eerste exemplaren van de nieu we telefoongids zijn vandaag en gisteren uitgereikt aan de bur gemeesters van de gemeenten in de regio die de gids bestrijkt. De abonnees in de Leidse regio krij gen de gids de komende weken bezorgd. De PTT verwacht dat hiermee ongeveer een maand gemoeid is.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3