De rode cirkel na de atoombom „De mensen i weten weinig I: van de BB" Belangstelling voor kindervakantieweek in Oegstgeest groeit VRIJDAG 21 JULI 1978 Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos, Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al- leenstaanden, 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 1 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 u Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66s kreatieve workshop, 13-18 uur. Maandag Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama- j teurfotografie, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): M. J. H. Tol, de Sit- terlaan 80, tel. 142427, Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371, Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866, Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: W. Schellekens, Paga- ninistraat 24, tel. 764035, van zondag 8 tot 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 130070, zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40, tel. 130070. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door E. W. F. van Walch- ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag), B. van Beusekom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 21 tot 28 juli waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136, Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, telefoon 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Rozenkoningin naar markten in de omgeving LISSE NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJK WASSENAAR OEGSTGEEST - De bezoekers van de warenmarkten van Lisse Noordwijkerhout, Noordwijk, Oegstgeest en Warmond zullen maandag, dinsdag en donderdag worden verrast door de komst van de Haagse rozenkoningin. Deze rozenkoningin, Olga Dek ker uit Den Haag, is gekozen tot goodwill-ambassadrice voor de unieke rozententoonstelling in het Haagse Westbroekpark. Dit park heeft een toch wel interna tionale faam mede door het prachtige rosarium met meer dan 20.000 rozenstruiken en 400 varië teiten. Gedurende vijf weken zal Olga Dekker met haar hofdame en chauffeur in een antieke auto van het Nationaal Automobiel museum uit Leidschendam be zoeken afleggen aan de omlig gende gemeenten. Het rondreizen en het in het mid delpunt van de belangstelling staan is Olga Dekker zeker niet nieuw. Ze woonde onder meer in Spanje, Duitsland, Mexico en Portugal, waar ze ook haar me dewerking verleende aan mode shows en televisiecommercials. Samen met de donkerblonde 'hofdame" Yolanda Jansen zal de rozenkoningin van 22 juli tot en met 26 augustus overal in de om geving reclame gaan maken voor Den Haag en met name het West broekpark. Het optreden van beide dames is een onderdeel van een campagne ter bevordering van het dagtoerisme naar Den Haag. In Lisse komt ze maandagmiddag om 13.30 uur op de markt, in Noordwijkerhout dezelfde dag om 15.00 uur, dinsdagochtend om 10.00 uur op de warenmarkt in Wassenaar, 's middags om 14.00 uur op de Oegstgeester- markt. Donderdag trekt de ro zenkoningin dan onder andere nog naar Noordwijk, waar zij om 14.00 uur op de warenmarkt (evenals trouwens in de andere gemeenten) bloemen zal uitde len. Vrouw stoot hoofd op te gladde glijbaan ALPHEN AAN DEN RIJN - De 23- jarige mevrouw J. v. d. L. uit Rot terdam moest gistermiddag met een fikse hoofdwond per ambu lance naar het ziekenhuis Rij noord worden gebracht, na een ongeval in de speeltuin Avifauna. De vrouw was van de hoogste glij baan gegaan, ook al was haar dat afgeraden, omdat de baan extra glad was door de regen. Zij kwam door de snelheid met haar hoofd tegen de beschermende kooi die om de glijbaan is aangebracht. Hagen en L. Koster; Arend Willem zv W. de Vreugd en L. Durieux; Robert zv P. P. Wijsman en G. Wijnands; Jorn zv J. P. M. van der Meer en M. C. P. M. Uiterwaal; Michael Henricus Franciscus zv H. H. M. Peeters en M. E. R. J. E. G. van den Broek. Overleden: A. H. Bos (1914) gehuwd met J. van Eijk: L. M. J. Chambry (1898): W. H. van Eek (1913): P. J. van Tongeren (1903); M. H. Burgers (1891) gehuwd ge weest met C. Ton: T. W. Tukel (1912) ge huwd geweest met M. Groenewegen; A. Menninga (1898); W. P. Salverda (1914); C. T. Verkleij 1912); R. T. van der Linden (1950); H. D. Kamminga (1911) gehuwd geweest met H. P. van der Spek en W. Hillenius; J. A. Rigthart van Gelder (1890); C. J. Snelderwaard (1903). Gehuwd: G. L. Koster en K. Ukai. Kliederen in Warmond met een lakentje om OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE - Acht meter onder de grond in Zoe- terwoude bevindt zich een bun ker. Het is er vochtig en steen koud. Aan de zestig centimeter dikked) muren hangen wand kaarten. Het heeft iets weg van een decor voor een oorlogsfilm waar plotseling een Hardy Kru- ger met klakkende hakken voor gaat staan om de kaarten te be studeren. Maar wie hier rondlopen zijn geen acteurs. Het is de centrale com mandopost van de BB en wat daar gebeurt is allemaal bloedse rieus. Belangrijkste punt op de kaarten is de Kwaaklaan in Oegstgeest. Daar bevindt zich een verbin ding sknooppunt van het Neder lands leger. Een potentieel mik punt voor de vijand en daarom zijn op de kaarten atoomvallen gesimuleerd. Met een rode cirkel is het gebied aangegeven dat na een eventuele atoomaanval als dodelijk en "besmet" zal gelden. De gefantaseerde bom, waarmee bij het intekenen rekening is gehou den, is een betrekkelijke kleine: een atoombom van 13 kiloton. Omgerekend op schaal blijkt de rode cirkel een gebied te omslui ten van anderhalve kilometer vanaf de plek waar de bom ge vallen is. 'In die cirkel mag de eerste 10 tot 12 uur niemand binnen" verduide lijkt een stafmedewerker van de Bescherming Bevolking van de Kring A Zuid-Holland-a"De straling is er zo hevig, dat ze on middellijk dodelijk is", zo voegt hij er aan toe. Binnen de cirkel ligt bijna geheel Oegstgeest, de helft van de Leidse Merenwijk, grote delen van Leiden en twee ziekenhuizen. Bij een dergelijke oorlogsramp heeft de BB opdracht tol aan de rode cirkel hulp te bieden. Vanuit het commandocentrum in Zoe- terwoude worden brandweerwa gens naar de "rode cirkel" gedi rigeerd, de grens tussen hoop en noodlot. "Samen met het vervoe ren van eventuele gewonden bui ten de cirkel is dat het eerste wat we doen", aldus de stafmedewer ker. In het gesprek met de heer Laurens tot 1 september nog hoofd-officier bij de BB van de Kring A Zuid- Holland-a kan de vraag waarom een zo potentieel doelwit (het le- gerverbindingsknooppunt) in een zo dicht bevolkt gebied ligt, niet uitblijven Laurens: "Ja, dat is wel zo, maar het bepalen van de plaats van zoiets hangt van vele factoren af. Daarom is ook moeilijk te zeggen waarom nu juist deze plek geko- De opmerking van de heer Laurens, dat een eventuele vijand niet zo snel met atoomwapens zal smij ten omdat hij dezelfde hoeveel heid kan terugverwachten, is een schrale troost voor diegenen, die hun bed hebben staan binnen de rode cirkel op de wandkaart LEKKER KLIEDEREN OP FEEST BIJ KAAG... Kringhoofd Laurens vertrekt uit Leidse regio WARMOND - Het feest rond de inmiddels afgelopen zeilwedstrij den op de Kaag in Warmond is in volle hevigheid losgebarsten. Gis teren viel er voor alle leeftijdsgroe pen wel iets te doen in het dorp. Zo konden de kinderen terecht op het kermisterrein op de Baan. Een de°kcrmis nt'dechtend'uren0zo hi Antiek en curiosa: één van de marktkramen op het plein bij de Pomp beetje voor wat het was en begon aan een kliederfeest op het plein achter de Oude Gymzaal. De fana tiekste kliederaars kregen een la kentje omgehangen of een over hemd van pa aan. Op het pleintje bij de Pomp werd gisterochtend het kunstmarktje geopend met stands van het Rode Kruis, werk van de bewoners van Mariënhaven, antiek, boerenschil- derkunst enzovoorts. In de oude gymzaal zelf kon in alle rust genoten worden van de exposi tie van kunstwerken van Creatieve Warmonders. Touwtrekwedstrijden voor dames en heren werden 's avonds gehou den in Park Groot Leerust, waar een groot deel van de festiviteiten zich afspeelt. De jeugd kon na deze sportieve meeting uitwijken naar "Ut Sloepie" waar de Zaandamse formatie Jen Kunst van "eigen bodem": van creatief Warmond. e Oude Gymzaal was de expositieruimte OEGSTGEEST - "De Bescherming Bevolking, of kortweg BB, heeft een nogal slechte naam. Veel mensen beginnen een beetje medelijdend te lachen als ze hem horen. En dat komt, meen ik, omdat de BB teveel in overeenstemming met het leger, het militairisme in het algemeen, wordt gezien. Nou, dat is ten enenmale onjuist. De BB is geen militaire organisatie. Het is een burgerlijke hulpverle ningsinstantie, en niet anders!" Dit zijn woorden uit de mond van F. D. Laurens, gemeenteraadslid in Oegstgeest maar vooral hoofdof ficier eerste klas van de kring-A Zuid-Holland a van de Bescher ming Bevolking. In de functie van hoofd van deze kring heeft hij in het kringkantoor te Leider dorp de afgelopen acht jaar de scepter gezwaaid over eerst 30 maar later 24 vaste medewerkers en 2700 potentieel oproepbare noodwachten. Per 1 september a.s. is Laurens benoemd tot hoofd van de kring Zuid-Holland b, met als standplaats Den Haag. Een promotie, want hoewel het aantal gemeenten in dit verzorgingsge bied van de BB kleiner is, heeft het dubbel zoveel inwoners als die voor Leiden en omgeving. Terugtrekken Deze overplaatsing was onder meer reden voor Laurens zich bij de af gelopen gemeenteraadsverkie zingen niet meer kandidaat te stellen als lid van de raad voor de WD. "Het gemeenteraadswerk vraagt veel meer tijd dan je denkt," zegt Laurens, "en zeker op de manier waarop ik het wil doen. Mijn aanstelling als hoofd in Den Haag was al een beetje te voorzien zodat ik me bijtijds uit de actieve politiek kon terug trekken." Laurens is in 1970 bij de Bescher ming Bevolking terecht geko men. Als oud KNIL-officier kwam hij na de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië in 1949 in het Nederlandse leger. In 1965 nam hij gebruik van de mogelijk heid om als overste met "een gouden handdruk" de dienst te verlaten en werd het jaar daarop directeur van een internaat voor jongens in Ter Apel. "In dat internaat was ik eigenlijk vader en directeur tegelijk." ver telt Laurens. "Een heel mooie tijd voor mij en vooral voor mijn vrouw, die maar moeilijk van "haar" jongens kon scheiden. Maar toen ik in 1970 de kans kreeg hoofd van een Zuidhol landse kring van de BB te worden heb ik dat toch graag gedaan. In mijn huidige werk heb ik meer armslag, en wat ook erg belang rijk is, we konden weer in de streek gaan wonen waar onze fa milie en kennissen wonen," zegt Laurens. Veranderd "In de jaren dat ik van deze kring hoofd was is er wel het één en ander veranderd. De totale per soneelsbezetting van mensen in vaste dienst bedroeg in 1970 der tig man. Na een uitgebreide cen tralisatie van vele ver uit elkaar en daardoor inefficiënt werkende onderdelen konden we het per soneelsbestand met zes tot vie rentwintig man terugbrengen," vertelt hij verder. "De mensen weten in het algemeen eigenlijk heel weinig van onze organisatie," zegt Laurens. "Wij bezitten bijvoorbeeld een zeer in tensief verbindingsapparaat, waarmee we in tijd van oorlog, rampen of andere grote calami teiten de hulp aan de burgers coördineren. Vele lijnen van dit verbindingsnet zijn zogenoemde eonducter-telefoonlijnen. Het geen betekent dat het vaste ver bindingen zijn van onze centrale commandopost in Zoeterwoude met alle burgemeesters van de aangesloten gemeenten, de pro vinciale commandopost, het mi nisterie e.d. Deze lijnen lopen buiten de telefooncentrales om en zullen in tijd van oorlog dan ook veel langer in tact blijven," legt hij uit. In het hoofdkantoor in Leiderdorp worden, behalve dat de perma nente administratieve dienst en het centrale magazijn er geves tigd zijn, de instructies aan de BB-noodwachten gegeven. Af hankelijk van hun toekomstige taak in de organisatie duren deze part-time opleidingen in de avonduren van enkele dagen tot meerdere weken. Onrechtvaardig "Ik vind het recruteringsbeleid BB-hoofd F. D. Laurens: "De BB is geen militaire organisatie..." OEGSTGEEST - Voor de zesde achtereenvolgende maal organise ren de gezamenlijke sport- en jeugdverenigingen in samenwer king met de gemeente Oegstgeest in het kader van de zomer vakantie een activiteitenprogramma voor de jeugd. Voor "Kiva 1978", (kindervakantiewerk), zoals het evenement heet, hebben dit jaar zo'n 350 kinderen ingeschreven. "Weer iets meer dan vorig jaar," aldus Rigtering, stafmedewerker van de Stich ting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest, die mede de vakantie week organiseert. Rond de zestig vrijwilligers zullen de kinderen tussen de zes en twaalf jaar, onderverdeeld in twaalf groepen, in de week van 7 tot 12 augustus bezighouden. De sportverenigingen verzorgen op hun terreinen wedstrijden op een hindèrnisbaan, vérspringen en doelschieten, terwijl mede werkers van het SJJO meer creatieve bezigheden binnenshuis op touw zetten. Zo zullen de kinderen zich met handenarbeid en schilderen kunnen bezig houden, de eerste passen van het volks dansen onder de knie krijgen en in het Gemeentecentrum film voorstellingen bijwonen. De activiteiten die zich behalve in Taberna en het Gemeentecen trum ook in en bij zwembad Poelmeer afspelen, omvatten ook een puzzeltocht voor alle groepen. Alweer traditioneel zijn de spuitwedstrijden met medewerking van de vrijwillige brandweer van Oegstgeest. De week wordt op vrij dagmiddag besloten met een grote slotvoorstelling in het ge meentecentrum. Hiervoor is in samenwerking met het geweste lijk arbeidsbureau een groep variété-artiesten ingehuurd, die voor de dan feestelijk verklede kinderen hun programma zullen vertonen. echter een beetje onrechtvaar dig," zegt Laurens. "Nu is het zo dat de jonge mannen die om één of andere reden niet in dienst hoeven een kans hebben bij ons te komen. Wij krijgen dan hun gegevens over lichamelijke ge steldheid en opleiding en delen ze aan de hand daarvan bij één van onze diensten in. Maar niet alle jongens die niet in militaire dienst hoeven komen bij ons. En dit betekent dat er een grote wis sel wordt getrokken op de men sen die wel worden opgeroepen," zegt hij. MET DE BUS NAAR JOOP... Ripse Joop (Zoetemelk dus) zal bij de finale van de Tour de France in Parijs kunnen rekenen op de nodige morele steun van zijn (vroegere) dorpsgenoten. Er wordt tenminste één en ander in het werk gesteld om een bus of twee vol te krijgen met Joop- suppporters uit Rijp wetering en omgeving. Elke rechtgeaarde Joop-fan kan zich voor een ritje naar de lichtstad opgeven bij Bovo-tours in Roelofarends- veen, tel. 01713-9107. De bus (-sen) zal (zullen) zondag morgen in alle vroegte (4 uur) beginnen aan de tocht als er vol doende aanmeldingen binnen stromen. Volgens initiatiefne mer Sjaak van den Bosch zijn dertig tot veertig aanmeldingen genoeg om een bus te laten rij den. En nu maar hopen dat Zoetemelk het geel stevig blijft omklem men en niet weer, zoals driemaal eerder, net naast de eindzege grijpt. Er is wat dat betreft mis schien een hoopvol verschil met die drie voorgaande keren: Joop rijdt (nog) in de gele trui zodat hij dus niet hoeft aan te vallen maar kan volstaan met verdedi gen van zijn leiderspositie tegen zijn enige belager: Hinault. LEIDEN - Geboren: Carolina Margare- tha dv T. J. van der Voort en M. J. Schul- te; Paulus, Cornelis Jacobus zv J. G. C. Verhaar en H. J. J. M. Kapteijn; Kim dv W. de Roo en M. H. C. den Hollander; Ebrina dv A. J. M. Smulders en J. M. E. Koster; Sebastiaan zvB. J Charitéen H. van der Ham; Elisabeth Rebecca dv P. Blok en T. van Keulen; Huig Adriaan zv H. van der Plas en D A. Haasnoot; Da nielle dv P. van der Wal en M. A. E An- nard; Gijsberta Alexandra dv H. van Duijn en A. Hoek; Henny zv H. J. Hart en C. M. Bonnet; Coen zv R. van Kooij en M. A. W. Sloof; Angelique Antoinette An drea dv A. A. A. van Duijvenvoorde en H. Jonker; Alexander zv R. Oostra en J. M. Korbee; Patricia dv R. Oostra en J. M. Korbee; Leni dv D. Kralt en L. de Jong; Marjolijn dv C. J. A. Aarts en G. van den BURGERLIJKE STAND Burg; Paul Jules zv J. Luitwieler en M. A. Blanken; Johnny zv A. T. van der Lost en J. W. Janssen; Hubertus Gerardus Marinus zv H. L. J Altorg en M. A. van Kempen; Maaike dv W. Passchier en W. Algera: Caterina Elisabeth dv D. J. van Duijvenboden en S. G. A. Overdevest; Adam zv E. Kraska en G. Koot; Wendy dv T. F. J. Jansen en H. C. M. Rath: Mar vin zv P. Onderwater en C. de Water; Anne-Laurine dv W. G. Klaver en M. E. Holleman; Nancy dv T. Wigmore en G. Beaux; Morad zv B. Saberg en H. Ben- tarcha; Marianne dv J. P. van der Plas en C. M. J. Verkade; Eline dv P. A. A. van

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2