ZONDAGSHEILIGING IN HET ZIEKENHUIS IN HET GEDING easBBBsr Gemeente wil verplicht parkeren vrachtauto's Gouden huwelijk Kritiek op onnodig werk op zondag nogal aanvechtbaar Auto aan banden op Brahmslaan VRIJDAG 21 JULI 1978 In een hoofdartikel in het deze week verschenen nummer van het vrijgemaakt-gereformeerde kerkblad voor Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg noemt de schrijver de toestand in de ziekenhuizen op het punt van de zondagsheiliging een"droeve ontwikkeling" en een "bedreiging van de dag en daarmee van de dienst des Heren". moeten nadenken om op deze dingen attent te zijn". Raadgevingen Wat de praktische toepassing be treft laat de schrijver zijn mede kerkleden niet in het onzekere. Als er geen sprake is van een acute opname, laat dan van tevoren we ten dat u niet op zondag wilt wor den opgenomen. Men kan dat doen zodra de specia list of een ander heeft meege deeld dat opname noodzakelijk is. Een ziekenhuis heeft de schrijver verzekerd dat dergelij ke verzoeken ten volle worden gehonoreerd. Voor dit soort prin cipiële zaken bestaat alle ruimte. En als die er niet is, dan moet men erom vragen. Hij noemt nog een ander geval. Men ligt in een ziekenhuis voor onder zoek, zonder dat het op een dag aankomt. Deel de hoofdzuster of arts (nog beter allebei) dan dui delijk mee. dat u op zondag niet voor allerlei onderzoeken of fo to's in aanmerking wenst te ko men. omdat u deze dag als rust dag in ere wilt houden. Over de ziekenhuis-kerkdiensten zegt de kerkboderedacteur niet veel, maar wei genoeg om ze zijn lezers op een nogal botte manier af te raden. "Ze zijn doorgaans niet zo christelijk, kerkelijk, gere formeerd of hoe u het ook maar noemen wilt". Hij verbaast zich erover dat het voor de meesten van zijn geloofsgenoten een van zelfsprekende zaak is preken mee te nemen op vakantie in het bui tenland -- wegens het gemis van de eigen kerkdiensten maar dat een dergelijke oplossing bij een verblijf in het ziekenhuis doorgaans niet in het hoofd op komt. Prekenbundels zijn nog steeds volop te koop. "En goeie ook". Eén tip aan de ouderling en hij zorgt ervoor. De schrijver gaat er bij zijn overwe gingen wel vanuit dat de toestand van de patiënt dit alles mogelijk maakt. "Er kunnen omstandig heden zijn dat men daartoe niet in staat is. God verwacht geen eer bewijzen van Zijn kinderen die ze om gezondheidsredenen niet kunnen geven". Met het ge schenk van de rustdag is het, zo besluit de vrijgemaakt-gerefor meerde auteur, als met zoveel andere dingen: "als wij ze niet met de ijver van de liefde zuinig Hij acht het gevaar niet denkbeel dig dat deze "feestdag van en voor God" wordt ingepalmd door zoveel andere zaken dat het een dag vol onrust wordt. Het streven om de ziekenhuizen te "neutrali seren" en tot streekziekenhuizen te maken zonder geestelijke kleur heeft, zo meent de schrij ver, ingrijpende gevolgen. "Het is in de ziekenhuizen om ons heen een normale zaak dat het hele be drijf op zondag gewoon door gaat". De auteur, wiens beweringen, ge zien de commentaren die wij van enkele ziekenhuizen in deze om geving kregen, nogal aanvecht baar zijn, wil het niet hebben over de dingen die in een ziekenhuis nu eenmaal moéten gebeuren, zoals de verzorging van de pa tiënten en de opname van men sen die acuut moeten worden ge holpen. "Maar het wordt wel wat anders als de dienstdoende arts op zondag rustig doorgaat met al zijn werkzaamheden die hij op een doordeweekse dag ook pleegt te doen. Werkzaamheden dus die hij gemakkelijk zou kun nen opschuiven naar de maandag of dinsdag, zoals laboratorium onderzoek en het maken van fo to's". "Hier komt het consequente onge loof om de ziekenhuisdeuren kij ken, dat Gods dag met voeten treedt en radikaal negeert. Ver schil tussen de werkdag en de zondag is er dan niet of nauwe lijks meer". Het artikel wijst ook op het feit dat op zondag opname plaats heeft van patiënten die al weken heb ben moeten wachten. Het waar schuwt voor het risico zich door de mensen van het ziekenhuis te laten overrompelen. Zo op de manier van: het is toch logisch dat het ziekenhuisbedrijf ook op zondag op volle toeren door draait: de zaak is toch veel te kostbaar om er een rustdag op na te houden. "Gods beloften en geboden vormen voor de Zijnen het uitgangs punt". En daarom: geen aanpas sing aan de wereld. "De christe lijke levensstijl moet ons een groot goed zijn. Een zaak als de zondagsheiliging, daar zullen wij voor moeten vechten. Omdat een ziekenhuis meestal onverwacht op je afkomt zul je er tevoren over alle mogelijke ruimte i gege- Mr. Filippo (Diaconessenhuis) ...Geen programma's voor de zondag... Niet terecht In een commentaar op deze kritiek deelde mr. J. W. Filippo, direc teur van het Leidse Diacones senhuis, ons mee. dat daar op zondag alleen die dingen gebeu ren die voor de patiënten nood zakelijk worden geacht. Naar zijn indruk zou dat over de gehele li nie het geval zijn, ook in de alge mene ziekenhuizen, al is het ui teraard niet uitgesloten dat er wel eens een arts rondloopt die meer doet dan strikt nodig is. "In het algemeen worden medische ingrepen en onderzoeken zoveel mogelijk achterwege gelaten. Er bestaan voor de zondag geen programma's voor operaties en het maken van foto's". Wel is er een laboratoriumploeg aanwezig, maar die staat alleen ter beschik king om in dringende gevallen in actie te komen. Elk ziekenhuis heeft zo een rooster voor de weekenddiensten, zowel voor het medische als voor het verplegen de personeel. Mr. Filippo: "De gemiddelde specialist is maar wat blij dat dit hem de gelegen heid geeft ook eens een vrij weekend te hebben". De Diaconessenhuis-directeur vindt deze kritiek in haar algem eenheid dan ook niet terecht, te meer niet omdat elk ziekenhuis toch rekening zal willen houden met de geestelijke wensen en be hoeften van zijn patiënten. Voor zover de direttie van het Diaco nessenhuis bekend, wordt daar Niet gewijzigd Zuster K. M. H. Polderman is direc trice van het ziekenhuis "Rij noord" in Alphen aan den Rijn, dat oorspronkelijk een christelijk ziekenhuis was maar later in een algemeen streekziekenhuis is omgezet. Een verandering die het beleid niet fundamenteel heeft gewijzigd. Het enige opvallende verschil is eigenlijk dat er nu ook rooms-katholieke diensten wor den gehouden. "Er gebeuren hier geen extra din gen op zondag. Noch in het labo ratorium, noch op de röntgenaf- deling, noch in de verpleging. Het laboratorium werkt uitsluitend op aanvraag en de röntgenkamer wordt met name bij ongevallen ingeschakeld. De grotere onder zoeken zijn in de week. Opname op zondag gebeurt alleen als de patiënt op maandag geopereerd moet worden. Een operatie op maandag kan niet anders dan, al thans gedeeltelijk, op zondag worden voorbereid. Maar maakt iemand bezwaar tegen de zon dag en is de opname niet acuut, dan kunnen we dat zonder be zwaar opschuiven. De chirurgen zijn ook op andere dagen in dienst". Het Alphense ziekenhuis heeft voor het weekend een zo beperkt mogelijke personeelsbezetting. Ook al uit economische overwe gingen, omdat weekenddiensten extra betaald moeten worden. Vóór het weekend gaan zoveel mogelijk patiënten naar huis en ze worden als het enigszins kan ook pas na de zondag opgeno- Op de vraag of in dit algemene streekziekenhuis de zondag als "rustdag" in ere wordt gehouden, antwoordde zuster Polderman, uiteraard met haar eigen invul ling van dat begrip, met een vol mondig "ja". "Voorzover de be handeling van de patiënten dit toelaat. Na de omzetting van het ziekenhuis is de staf vrijwel gelijk gebleven. De mensen die later hier zijn gekomen hebben zich zonder moeite in ons werkproces laten opnemen". Patiënt is gast Een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden zei ons dat met wensen van de pa tiënten. indien dat in het kader van het gehele behandelingspro ces verantwoord is, rekening rvordt gehouden. De zaak waar over het hier gaat is daarvan niet iitgezonderd. "De patiënt is gast in het ziekenhuis en dat geeft hem ook op dit vlak rechten. Als hij op zondag bepaalde dingen niet wil, en die kunnen zonder moeite later gedaan worden, dan gebeurt dat ook" Overigens heeft ook het Acade misch Ziekenhuis, zoals elk zie kenhuis, in het weekend een be perkte bezetting van medici en verplegend personeel. Het uit gangspunt daarbij is dat alle noodzakelijke handelingen ge woon doorgaan. S.J. DE GROOT Youth for Christ Zomeractie. De interkerkelijke jeugdbeweging "Youth for Christ" afdeling Leiden houdt vanaf morgen tot vol gende week vrijdag een zo meractie in Leiden. Morgen, zaterdag 22 juli, treden bij molen De Valk de acht man sterke formatie "NU" uit Amstelveen en de folkgita- rist-zanger Rodney Cordner uit het Noordierse Belfast op. Maandag doen zij dat op het Stadhuisplein. De groep „Fa ce tot face" is dinsdag te vin den op het Stadhuisplein en woensdag bij "De Valk". De vier jongens en vijf meisjes komen uit Birmingham en behoren bij een koor. Don derdag en vrijdag staan op het plein bij de Hartebrugkerk (Haarlemmerstraat) Whitsun tide Easter uit Zeist (met soft- rock-muziek) en het duo Ste ve and Iwan (gitaar en piano) uit de Engelse plaats St. He- lens op de planken. De openluchtoptredens zijn el ke middag van 2 tot 4 uur. Op het Schuttersveld staat de hele week een tent die iedere avond open is. Iedereen is daar welkom. Het ziekenhuis "Rijnoord" in Al phen aan den Rijn, dat eerst christelijk was, is later algemeen streekziekenhuis geworden. Dat heeft de werkregeling voor het weekeind niet het minst veranderd. Er wordt alleen gedaan wat nodig Noord wijkerhout De volgende zitting van het Landelijk Pastoraal overleg van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland wordt weer gehouden in de semina riumgebouwen. te Noord- wijkerhout, en wel op 27, 28 en 29 oktober. De vorige keer moest men wel naar Veldho ven (Brabant) uitwijken omdat de oud-katholieken het gebouw voor een congres hadden gehuurd. Ter voorbereiding van deze zitting van LPO III zullen de delegaties het materiaal van de mei-bijeenkomst nader analyseren. Voor de mei-zit ting hadden zij ontmoetin gen met groepen in het eigen bisdom. Deze groepen werd gevraagd naar hun manier van kefk- en gemeenschajv- zijn. Bij de nadere analyse gaan de delegaties na waar door mensen worden ge boeid tot vorming van een geloofsgemeenschap, wat hun geestelijke drijfveren zijn, wat hun betrokkenheid is op de samenleving en wat de groeimogelijkheden en knelpunten ijn. Busjes Blijvende stijging. De her vormde Raad voor de Zen ding (gevestigd in Oegst- geest) heeft er melding van gemaakt, dat de opbrengst van de collectebussen voor het zendingswerk, te vinden in de portalen van veel her vormde kerkgebouwen, gun stig blijft stijgen. Men blijft de inflatie voor. De opbrengst was in de afgelo pen vijf jaar als volgt in 1973 714.747, in 1974 f. 788,681, in 1975 f. 883.449, in 1976 1.001.573 en in 1977 1.134.997. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: aangenomen naar Rinsumageest-Sybrandahuis (Fr.) vicaris K. R. Cuperus Groningen: bedankt voor Windesheim (Ov) J. Ouwen- dijk Besoyen. Gereformeer de kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Noordbergum (Fr.) B. Wesseling, wonende te Rotterdam. Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor Tricht-Geldermalsen L. Blok Capelle aan de IJssel. voor Poortvliet en voor Wolfaarts- dijk M. Mondria Waarden- burg. Driftige automobilist LEIDEN - Een automobilist werd gisteren zq driftig door de kalmte van een ander dat hij diens bui tenspiegel aan gruzelementen sloeg en hem ook nog van achte ren een zetje gaf. Het voorval speelde zich af op de St. Joris- steeg waar beide auto's stilston den voor de stoplichten bij de Hogewoerd. De man stapte uit en maakte zich tegenover de be stuurder van de voor hem staan de auto, iemand uit Rijnsburg, nogal druk over het feit dat die bij de vorige stoplichten teveel geclaxoneerd had. De Rijnsbur ger bleef rustig zitten en reageer de niet. Hierop werd de man zo driftig dat hij de buitenspiegel helemaal kapot sloeg, weer in zijn auto stapte en zijn auto even te gen de andere aanzette. De Rijnsburger trachtte het kente ken dat hij in zijn binnenspiegel- tje zag in zich op te nemen. Maar omdat hij dit in spiegelschrift zag lukte dat niet zo best en kon zijn belager niet worden achterhaald. Dief dringt ongemerkt woning in LEIDEN - Een bewoonster van de Van der Hoevenstraat trof gister ochtend rond half elf een vreem de man in haar achtertuin. De man verdween weer na haar de smoes verkocht te hebben dat hij bij de buren moest zijn, die hij overigens niet bij naam wist te noemen. Toen de vrouw weer in haar huiskamer kwam bemerkte ze dat daar uit een portefeuille vier biljetten van 25 gulden wa ren verdwenen. Rond dezelfde tijd miste de be woonster van de Melchior Treublaan uit haar handtas die in de huiskamer op tafel stond twee biljetten van honderd gulden. Zij had, terwijl ze bij een rijdende winkel op straat inkopen deed, even de voordeur van haar wo ning laten openstaan. De politie vermoedt dat de dader hier de zelfde is als in het vorige geval. LEIDEN - Dit maanlandschap is op het ogenblik te zien in de Leidse HoutDe atletiekbaan het werk van de draglines. Direct na de bouwvakvakantie zal er verder gewerkt worde atletiekbaandie een lengte zal krijgen van 400 meter. Bovendien zal de kleedaccommodatie tenen door worden verbeterd LEIDEN - Mien Velthuijsen en Koos Slimmers zagen elkaar zo'n 52 jaar geleden voor het eerst bij een brievenbus op de Haarlem merstraat. Hoewel het geen liefde op het eerste gezicht was - zij vond hem zelfs "een enge vent met die pet over zijn ogen" - bleek het toch het begin van een langdurige romance te zijn. Het bewijs wordt op 1 augustus aan staande geleverd als het echtpaar Slimmers-Velthuysen 50 jaar is getrouwd. Na 2 jaar Groenesteeg en 47 jaar Pioenhof wonen de heer en me vrouw Slimmers (hij is 74 en zij 68 jaar) sinds een jaar aan de Lelie straat. Beiden hebben hun hele leven in Leiden gewoond. Uit het huwelijk zijn twee dochters en een zoon geboren. Verder heeft het gouden bruidspaar nog zes kleinkinderen. De heer Slimmers heeft jarenlang op de Hollandse Constructie Werkplaats gewerkt. Hij is nog altijd lid van de kaartclub van HCW. Zijn andere hobby's zijn vissen, tuinieren en sport. Hij heeft actief gevoetbald bij UVS. Mevrouw Slimmers houdt van lezen en is gek op bloemen en planten. Hoewel de officiële huwelijksdag op 1 au gustus is, is het feest voor familie, vrienden en bekenden vorige week al gevierd. Wel zal in huise lijke kring op 1 augustus nog een gezellig samenzijn worden ge houden. LEIDEN - De politie heeft gister avond op de Rijn- en Schiekade een 29-jarige man aangehouden die een uur eerder van een huis aan de Witte Singel een achttien tal ruiten had vernield. Zijn actie was gericht tegen de bewoners van het huis. De man is ter afkoe ling een nacht op het politiebu reau vastgehouden en inmiddels weer vrijgelaten. LEZERS SCHRIJVEN Dr. Kol ff n uw recente artikelen betreffende het vertrek van dr. Jack Kolff uit het Academisch Ziekenhuis in Leiden valt mij op dat de heer W Wirtz zich kennelijk zeer eenzij dig heeft laten voorlichten. Uiteraard ben ik niet op de hoogte van de interne besprekingen om trent de eventuele toezegging aan dr. Kolff gedaan, maar het moet mij van het hart. dat door uw publicaties groot onrecht aan prof. Brom en zijn staf wordt ge- daam. Astrid van der Kraats operatie-verpleegkundige LEIDEN - De gemeente wil plaatsen gaan aanwijzen waar vrachtauto's en bussen 's avonds, 's nachts en in de week einden verplicht moeten parkeren. Daarvoor is een wijziging van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) nodig. In het najaar van '77 kwam de gedachte hier aan al op, naar aanleiding van een aantal klachten van burgers die overlast hadden van de uitzicht- belemmerepde vrachtwagens voor hun ramen. Die klachten kwamen met name uit de buurt Burggravenlaan en De Sit- knapt terlaan en ook enkele uit de bin nenstad. \an de commissaris van politie. Van Voorden, werd gevraagd de mogelijke parkeerplaatsen te in ventariseren. Echt grote proble men zijn er (nog) niet, volgens de politie, maar ook van die kant Gemeente Steenstraat op BEIDEN - De omgeving van de Steenstraat ter hoogte van de Rijnsburgerbrug in Leiden wordt binnenkort opgeknapt. Burge meester en wethouders hebben besloten dit deel van de aanloop route naar de binnenstad te ver fraaien door de aanplant van bo- Daarnaast wordt in het wegdek bij de Eerste Binnenvestgracht een verkeersdrempel aangelegd om doorgaand verkeer - dat overi gens al niet rechtdoor mag - te weren. Voor fietsers worden spe ciale fietsstroken op het wegdek aangebracht. De voorzieningen sluiten aan bij de maatregelen die eerder voor de Stationsweg werden genomen. Burgemeester en Wethouders hebben de directeur gemeente werken opdracht gegeven voor zieningen in de Steenstraat zo mogelijk voor 1 oktober aan te la ten brengen. De aanplant van de bomen zal pas later gebeuren. vindt men datje problemen beter vóór kunt zijn. Bij het opstellen van het overzicht werd ervan uit gegaan dat de chauffeurs hun vervoermiddel binnen loopaf stand van hun woning kwijt moe ten kunnen. Genoemd worden ondermeer de parkeerterreinen Kaasmarkt. Lammermarkt. Schuttersveld, Witte Singel- Groenhovenstraat, naast de Vijf Meihal, bij de kantoorflat ten westen van het Plesmanviaduct. Kooilaan en Paramaribohof. Te vens langs een aantal wegen, zo als gedeelten van de Lammen- schansweg, het onbebouwde ge deelte van de Hoge Morsweg, het industriegebied aan het einde van de Trompstraat, het doodlo pende gedeelte van de Herman Costerstraat, de Rooseveltstraat, Eijmerpoelstraat en nog een aan tal andere plaatsen. Bij voorkeur echter niet op de par keerplaatsen van de Garenmarkt en de Ir. Driesscnstraat, omdat die in de huidige vorm op koop avonden en zaterdagen geheel vol staan. Van Voorden ziet wel de mogelijkheden op het braak liggende terrein naast het kan toor van de Raad van Arbeid, waar een gemeenschappelijke parkeerruimte voor personen- en vrachtauto's zou kunnen komen, en in een gedeelte van het par keerterrein van de Kopermolen, als dat enigszins zou worden uit gebreid. Na de zomervakantie zal waar schijnlijk met de diverse wijk- comité's overleg worden ge voerd, waarna de raadscommis sies en daarna de nieuwe ge meenteraad zelf zich over een voorstel tot wijziging van de APV moeten uitspreken. Als alles zonder strubbelingen verloopt, zou de nieuwe regeling begin volgend jaar van kracht kunnen worden. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat binnenkort op de Brahmslaan in Zuidwest ver keersbeperkende maatrege len treffen. Via het versmal len van de rijbaan wil men be reiken dat het autoverkeer minder hard kan rijden en de straat veiliger wordt. De maatregelen worden door de gemeente uitgevoerd op ver zoek van de bewoners van de Brahmslaan. Zij vroegen de gemeente op te treden tegen het vele sluip- verkeer dat door hun straat rijdt. Naast de de van de rij baan worden op het wegdek van de Brahmslaan ook fiets stroken en bloembakken aangebracht. Burgemeester en wethouders hebben de di recteur gemeentewerken op gedragen de werkzaamheden voor 1 september te laten uit- Leren jassen gestolen LEIDEN - Bij een winkel in de Haarlemmerstraat zijn gisteren in de namiddag vier leren jassen gestolen. De jassen hebben elk een verkoopwaarde van 219 gul den. Ze waren elk afzonderlijk met een ketting aan een rek be vestigd. De kettingen waren doorgeknipt en de prijskaartjes werden achtergelaten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19