Keiharde confrontatie tussen twee vrouwen Veel nieuwe films Nederlandse kapingfilm in de maak Films deze week Raad voor Kunst wil meer geld I222B32E2SI „THE TURNING POINT": FILMWEEK IN LAREN VRIJDAG 21 JULI 197 Blijvers "Saturday night fever" - John Travolta als Amerikaanse su perboy blijft nog in Luxor, Lei den. In Euro 1 en 2 in Alphen is hij deze week voor het eerst te "Rollercoaster" - een acht baan vol narigheid, Lido 2, Leiden. "Een bijzondere dag" - "prach tige film, waarin vooral Sofia Loren een knappe acteerpresta tie levert, Lido 3, Leiden. "Onkruid vergaat niet" - Louis de Funès in nieuwe vakantie film. Annie Girardot staat hem bij in Trianon, Leiden, Euro 4, Alphen. "The Genius" - met Terence Hill, een film van Sergio Leone, Euro 3, Alphen. Kindermatinee "Asterix verovert Rome" - Ook in de voorstelling van 7.00 uur. Camera, Leiden. "Pinkeltje" - Lido 1, Leiden, Euro 3, Alphen. "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei den. "Abba, the movie" - Rex, Lei den. Nachtfilms "Everything you always wan ted to know about sex"-Came- ra, Leiden. Ook in de voorstel ling van 9.15 uur. "Sexrivalen" - Rex, Leiden. "Saturday night fever" - Euro 1, Alphen. "The mechanic" - Euro 2, Al phen. "Zeven mannen zonder vrees" - Euro 3, Alphen. "Sexshow" - Euro 4, Alphen. Sex in Rex "The hottest show in town" - en dat kunnen we m deze koude zomer best gebruiken. Voorschoten "Close encounters of the third kind" - t.m. woe. 7.30 uur, a.l., G reen waytheater. Kindervoorstelling: t.m. woe. elke middag 2.00 uur "Walt Dis ney's Assepoester. Haagse bioscopen Apollo 1 - "Thank God it's fri- day", dag. 2.30,7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 7 en 9.30 uur, a.l. Apollo 2 - "Slap shot", dag. 7.30 en 9.45 uur, 16 jaar. Asta - "Coma", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30,4,7 en 9.30 uur, 16 jaar. Bijou - "The one and only", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, a.l. Calypso - "Zondige begeerten", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur, 16 jaar. Camera - "Saturdav night fe ver", dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, 12 jaar. Cineac - "Pinkeltje", dag. 11.30, 1.30 en 3.30 uur, a.l. "De pikante avonturen van een taxichauffeur", dag. 7 en 9.30 uur, 16 jaar. Corso - "Rollercoaster", dag 1.30, 4. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. Du Midi - "De fluit met de 6 smurfen", dag. 2 uur, zo. 1.30 "Annie Hall", dag. 8.15 uur, vrij. en zat. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. Euro - "The sound of music", dag. 1.45 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, a.l. Metropole 1 - "Capricorne one", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Metropole 2 - "l'Hotel de la pla ge", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Metropole 3 - "Saturday night fever", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Metropole 4 - The Medusa touch", dag. 7.15 en 9.30 uur, 16 jaar. "Pinkeltje", dag. 1.30, 3.30 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 Metropole 5 - "The man with the golden gun", dag. 2. 6.45 en 9 30 uur. zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Odeon 1 - "Yeti. de verschrik kelijke sneeuwman", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jaar. Odeon 2 - "De haan van mijn schoonmoeder", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4 30 uur. a.l. "Driver", dag. 6.45 en 9.15 uur, 16 jaar. Odeon 4 - The turning point", dag. 2. 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar Passage - "Onkruid vergaat niet", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur a.l. Studio 2000 - "Dr. Zhivago", dag. 8 uur, 12 jaar. De Uitkijk - "Violette Noziere", dag. 7 en 9.30 uur, 16 jaar. UTRECHT (GPD) - De afdeling filmkunst van de Raad voor de Kunst heeft het ministerie van CRM er in een begro tingsadvies voor 1979 op ge wezen, dat het Nederlandse filmklimaat verder zal ver slechteren, indien het over heidsbudget voor het subsi diëren van korte, culturele of kunstzinnige films, niet zou worden uitgebreid. Het ad viescollege wijst er boven dien op dat het bedrag, dat elk jaar voor scheppende film kunst wordt uitgetrokken, vele malen kleiner is dan van overheidswege besteed wordt aan andere scheppen de filmkunsten. De afdeling beklaagt zich er over, door het gebrek aan be schikbare financiën, zich al jaren beperkt te voelen in haar taak. Men stelt dat onder de huidige omstandigheden van enige vernieuwing in het filmbeleid geen sprake kan zijn. Nieuwe initiatieven van filmers kun nen niet op een adequate ma nier worden ondersteund, waardoor de activiteiten van bijvoorbeeld filmcollectieven door CRM ongesubsidieerd dreigen te blijven. Terwijl op dit moment juist een extra groot beroep gedaan wordt op de filmpost van het CRM- budget. Vijfenveertig projec ten in de afgelopen vijf maan den. De afdeling acht echter het risi co aanwezig dat de verbete ring van het filmklimaat of zelfs voortzetting van het huidige niveau niet kan wor den gewaarborgd, indien het budget op deze grootte blijft gehandhaafd. Op grond van de huidige situa tie van de Nederlandse film bereidt deze afdeling van de Raad voor de Kunst een be leidsadvies voor, waarin sug gesties zullen worden gedaan voor een oplossing van de huidige, zeer urgente moei lijkheden. De afdeling hoopt de minister nog deze zomer dit beleidsadvies aan te bie den. ptt post UTRECHT - De uit Utrecht afkomstige actrice Laura Gemser (die vooral in Italië en Engeland furore heeft gemaakt met de serie Black Emanuelle-films) en de vooraanstaande Poolse actrice Jadwiga Jankowska, zijn tegenspeelsters van Peter Faber in de film "Exit Seven", waarvoor vorige week de opnamen zijn be gonnen in de buurt van de Belgische stad Mechelen. Regisseur van "Exit Seven", een Belgisch-Nederlandse co productie, is de Belg Emile Degelin, die het scenario ge schreven heeft in samenwer king met literator Ivo Mi- chiels. Peter Faber speelt een welge stelde architect die een bui tenechtelijke verhouding be gint met een door Jankowska gespeeld meisje. Tijdens een trip van het overspelige twee tal naar Rhodos wordt het vliegtuig gekaapt door terro risten, die uiteindelijk het luchtschip laten exploderen. Laura Gemser speelt een ste wardess die een dramatische hoofdrol speelt in de ka pingscènes. Johanneke van Kooten speelt de echtgenote die door Faber in de steek wordt gelaten. De opnamen, die gepland staan op drie weken, zullen gedeel telijk in België en gedeeltelijk op het Griekse eiland Rhodos plaatsvinden. De film die meer is opgezet als een psy chologisch drama dan als een poging tot een Nederlandse Airport '79, wordt begin vol gend jaar in de bioscopen verwacht. Jadwiga Jankowska. LONDEN - Tatum O'Neal, het sterretje dat opvalt door haar vol wassen uitsprakenwas gisteren in Londen om daar de gala-premiere bij te wonen van de film .Interna tional Velvet'' De film, waarin de dochter van Ryan O'Neal de hoofdrol vertolkt, borduurt voort op het succes van de uit 1944 daterende Rational Vel vet", waarin Elizabeth Taylor schitterde. 'Jij moest 19 keer terugko men". "En jij werd zwan ger". Zo karakteriseren twee vrouwen het keer punt in hun leven. De twee vrouwen waren eens bei den ballerina's die train den voor een rol. De een kreeg hem wel, de andere niet. Die trouwde, werd zwanger en gaf haar car rière op. 'The turning point"; hoofdrollen: Anne Bancroft en Shirley McLaine; Studio; 16 jaar. Jaren later beseffen ze eigenlijk pas hoe groot dat keerpunt in beider leven geweest is. De een kreeg applaus, beroemdheid en een zaamheid. De ander kreeg een man, een gezin, maar mist het ap plaus. Je kunt niet alles hebben in het leven, maar soms is dat een hard gelag. Tijdens het weerzien komen die gevoelens sterk naar voren. Maar de keiharde confrontatie vindt pas plaats als ze in plaats van vriendinnen bijna vijanden voor elkaar zijn geworden. Dat komt, omdat er een tweede verhaal door het eerste loopt. De dochter van Deedee, die haar car rière dus heeft opgegeven, blijkt eveneens balletaspiraties te heb ben. Emma, de ballerina, bege leidt haar op die moeilijke weg. Deedee ziet steeds meer afstand komen tussen haar dochter en haarzelf en dat heeft als gevolg de enorme uitbarsting die niet kon uitblijven. Beide vrouwen staan dus als furies tegenover elkaar, spuwen al hun gal over elkaar uit, gaan elkaar te lijf, om tenslotte in een zenuw achtig gegiechel uit te barsten. De loutering van het gevecht heeft de haat weggewist. Ze kun- Emma begeleidt de dochter van nen elkaar weer recht in de ogen kijken. Mensen die niet van klassiek ballet, houden moeten deze film niet gaan zien. Want ondanks de boeiende verfilming van deze confrontatie, woi dt er heel wat in afgedanst. Prachtig om naar te kijken weliswaar, maar voor niet- balletliefhebbers zal het storend zijn om telkens de draad weer op te moeten pakken. Overigens is vooral Anne Bancroft reusachtig in haar vertolking van de ballerina, die terugkijkt op haar leven. In feite staat zij voor een tweede keerpunt, want de dochter van haar vriendin neemt het estafettestokje van haar over. Haar lichaam wil niet meer alles doen wat zij verlangt. De hoofd rollen zijn voor het volgende sei zoen voor een ander. Allicht dat zij zich nu afvraagt of het allemaal de moeite waard is geweest. Alles op te geven voor een kortstondi- Shirley McLaine als Deedee komt enigszins krampachtig over Hoewel ook haar spel goede mo menten kent. Als geheel doet de film op sommige momenten wat al te sentimenteel aan. De tranen vloeien wel erg rijkelijk. Dat had beslist wat minder gekund. Niettemin toch een film die de moeite waard is, al was het alleen maar om de ruzie-scène tussen de twee vriendinnen. Weergaloos zoals McLaine en Bancroft die gestalte geven. ANNEMIEK RUYGROK Onder „opmars naar de onder gang" worden gevaren van be wapening en mogelijkheid van oorlog aan de orde gesteld. Hierin is ook de vier uur durende docu mentaire rolprent „le fond de l'air est rouge" te zien van de Franse cineast Chris Marker. Deze is ge vraagd zelf zijn films in Laren te komen toelichten. Het schema voor Festikon biedt ook een programma onder de ti tel „film en sociale actie" over so ciale conflicten en revolutionaire ontwikkelingen. De vrouwen van het vrije circuit hebben voor 22 september een speciaal pro gramma over „vrouw en media" De 24ste staat de vrouw ander maal in het centrum van de be langstelling met de vertoning van vrouwenfilms. Toegankelijkheid De contactgroep audiovisuele vorming tekent voor het pro gramma „van massamedia tot zelfmedia". Daarin komt ook de publieke toegankelijkheid van lokale omroepen aan de orde. Aandacht wordt voorts besteed aan onderzoek en produktie op school en aan „media aan de muur". Hierin wordt ingegaan op actief gebruik van media in de samenlevingsopbouw. Op het Festikon worden nog drie audiovisuele studiepakketten gepresenteerd alsmede het spe ciale onderwijsproject „film, te levisie, werkelijkheid" van het instituut film en jeugd. Na de première in Laren komt dit voor het voortgezet onderwijs be schikbaar. twintig landen, aldus de organisatoren. Naast de algemeen getinte filmpro gramma's zijn er themapro gramma's als „welzijn of niet soms" over mensen met sociale, fysieke en psychische problemen en „onvrijheid van meningsui ting" over de onderdrukking van mensen en hun meningen met speciale aandacht voor de hek senjacht op filmmakers in het Hollywood van de jaren vijftig. HOLLYWOOD - Het lijkt erop dat de tijden van Humphrey Bogart terugkeren, gezien de aankleding van Peter Fallc en Louise Fletcher in „The cheap detective"een film die binnenkort in Amerika in première gaat. LAREN (ANP) - De educa tieve filmweek van het Verenigd Nederlands Filminstituut en Fugitive cinema wordt van 19 tot 25 september gehouden in het Singercomplex in La ren. Tijdens dit „Festikon '78" worden meer dan honderd nieuwe films ver toond van cineasten uit

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11