„Ik deed het voor mezelf, niet voor - Hennie..." KUIPER KAN NIET NAAR WK Tourcijfers IM1W Renteverhoging bij de RPS per 20 juli 1978. Specialist schrijft maand rust voor Knetemann na ritzege in Lausanne: WBBÊÊÊÊi BELEGGINGS- BEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S HYPOTHEKEN postgiro en l> rijkspostspaarbank München bereid Spelen 1984 te organiseren RUSBERGEN NOG NIET IN ACTIE DONDERDAG 20 JULI 1978 SPORT PAGINA 9 CHAMBERY (GPD) - Zoals de zaken er thans voorstaan, zal Hennie Kuiper niet kunnen deelnemen aan de wereldkam pioenschappen wielrennen op 27 augus tus in Duitsland. De specialist die hem in het ziekenhuis van Chambery behandelt, heeft hem ten minste een maand rust voorgeschreven Hennie Kuiper, die dinsdagavond twee uur op de operatietafel lag: „Ik mag vermoe delijk maandag naar huis, daarna moet ik van de dokter een week of vier in een draagverband. Vervolgens, zei hij, moet ik het een maandje rustig aan doen, en pas dan kan ik weer aan koersen gaan denken. Voor een profwielrenner is dat natuurlijk een verschrikkelijk lange procedure Ik hoop dan ook dat ik er onder uit kan, al heb ik me wel voorgenomen mijn ge zondheid boven alles te stellen. Het zou me wel verschrikkelijk tegenvallen wan neer ik niet naar het wereldkampioen schap kon. Ik mis die bij wijze van spre ken liever volgend jaar dan nu, want de Nürburgring is een ideaal parkoers voor me. Het ligt me beter dan de Cauberg waar in 1979 op gereden wordt". Het versnellen van het genezingsproces via een bezoek aan de Belgische specialist die onlangs Lucien van Impe hielp, is een voornemen waar Hennie Kuiper inmid dels vanaf zag. Kuiper „Ik heb het hier getroffen want de dokter die me opereer de is de vaste arts van de Franse Olympi sche ploeg voor de winterspelen. Die man heeft dus een grote ervaring met dit soort ongelukken. Ik heb met hem nog wel ge sproken over die Belgische specialist en die bleek hij te kennen. Hij vertelde, dat hij dezelfde procedure toepast. In zijn eenpersoons ziekenkamer in Cham bery, heeft Hennie Kuiper woensdag tot zijn grote verrassing premier Van Agt op bezoek gehad. Kuiper: „Dat vond ik ge weldig. Hij was op terugreis naar Neder land en is ongeveer drie kwartier bij me geweest. Henk Lubberding had hem een van zijn witte truien voor mij meegege- Gebrek aan belangstelling heeft Hennie Kuiper niet. De telegrammen (waaronder een van de Tour-directeuren Levitan en Goddet) stromen binnen en omdat zijn familie uitgerekend dinsdag de Tour-rou te had aangedaan, werden de eerste be zoekuren goed bezocht. LAUSANNE (GPD) - Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, ook na het onfortuinlijk einde van Kuiper en het vertrek van Karstens, blijven de renners van Peter Post hun successenreeks prolongeren. Op een steenworp af stand van het station in Lausanne eiste dit keer Gerrie Knetemann de overwinning in de 18e tour-etappe op. Het was de achtste ritzege voor de formatie waartoe Knetemann behoort en het vierde etappesuc ces voor de man in kwestie sedert zijn debuut, enkele jaren geleden, in la grande bouclé. „Ik heb toch altijd gezegd dat de Tour de France voor mij pas be gint als de bergen achter de rug zijn", grapte Knetemann na de huldiging. „Het werk op de cols INDIVIDUELE TUD RIT 21 ju li-20e eh 7 5 km ligt mij niet, daarom ga ik in het hooggebergte ook nooit tot het uiterste. Als ik dat wel gedaan had, zou ik nu beter geklasseerd staan. Niemand die het echter opgevallen was, want wat zegt de grote massa eigenlijk de 20e of 25e plaats. Ik win liever een etap pe". Eerlijk Gerrie Knetemann toonde in de slotfase van de 18e etappe niet alleen zijn kracht. Hij gaf ook blijk een eerlijk sportman te zijn. Toen men hem vroeg of hij zich extra ingespannen had om het etappesucces te kunnen aanbie den aan zijn kopman Kuiper in het ziekenhuis van Chambery, zei „de Kneet" zonder aarzelen: „Nee. Ik deed het voor mezelf, niet voor Hennie. Daarmee wil ik allerminst beweren dat ik niet te doen zou hebben met Kuiper. Na tuurlijk wel, maar het risico van ons métier moet je incalcule- Geen valse sentimenten dus bij de ex-Amsterdammer. Dat sierde zijn persoon en het was daarom ook dat hij zoveel welgemeende felicitaties in ontvangst mocht nemen. Knetemann vergat daar bij niet de steun van zijn Belgi sche ploegmakker Paul Wellens te prijzen. Behalve de ritwinnaar en Wellens maakten voorts Bruyére, tinho en Ward Janssens deel uit van de kopgroep, die tot stand was gekomen nadat kort tevoren (tussen de dorpen Cully en Pully) de Spanjaarden Oliva en Menen- LAUSANNE (ANP) - Vier dagen voor het einde van de Tour is het recordaantal Nederlandse etap pe-overwinningen geëvenaard Dat record dateerde met een aantal van zes uit 1976. Joop Zoetemelk won dat jaar drie etappes, Gerben Karstens twee en Hennie Kuiper behaalde één ritzege. Gerrie Knetemann bracht het aantal overwinnin gen in de 65ste Tour in Lausanne op zes. Het kunnen er nog meer worden, zeker op de voorlaatste dag als de 21ste etappe in drieën is gesplitst. De zes ritzeges kwamen op naam van: Jan Raas (2), Lubberding, Zoetemelk, Kuiper en Knetemann. dez geprobeerd hadden een be slissing te forceren. Toen de Spaanse furie na 125 kilometer was uitgeraasd en de karavaan de buitenwijken van Lausanne bin nentrok, kwamen de renners van Peter Post in actie. De twee plaatselijke ronden kon den het kwintet Wellens, Knete mann, Bruyére, Agostinho en Janssens niet uit elkaar slaan. Bij het naderen van de rode vlag maakte Gerrie Knetemann dui delijk hoe het wel moest. „Zuiver een kwestie van het goede mo ment kiezen", lachte de ex-Am sterdammer. „Dat hoort bij de tactiek" Opeens harder Paul Wellens gaf nog een nadere uitleg over de ontknoping in de Zwitserse stad, waar de tourka ravaan voor het laatst in 1952 een etappefinish had beleefd. „Je kon het eigenlijk geen demarrage noemen", zei Wellens over Kne- temanns aanval. „Hij fietste op eens harder dan de rest. Ik had tevoren ook al geprobeerd, maar ik kwam niet weg. Agostinho en vooral Bruyére reageerden fel. Beiden zien blijkbaar nog gevaar in mij voor hun plaats in het al gemeen klassement" Zoetemelk en Hinault verloren el kaar tussen Morzine en Lausanne niet uit het oog. evenmin als Lubberding en de Zweed Nilsson lang naar elkaar hoefden te zoe ken. „Nu Bernaudeau wegens ziekte uit de koers is verdwenen, blijft Nilsson mijn enige rent voor de witte trui in het klas sement van de jongeren", zei Lubberding. „Dan is het toch lo gisch datje hem als een schaduw volgt". De houding van Bernard Hinault gaf Zoetemelk enig zelf vertrouwen voor de tijdrit van vrijdag. „Het lijkt wel alsof hij bang voor mij geworden is", ver telde de gele-truidrager. „Zo dichtbij als hij deze keer steeds was, heb ik hem in vorige dagen niet gezien. Als hij attaqueerde was ik onmiddellijk present. Op het aankomstcircuit kwam Hi- naults ploegleider Guimard met de wagen naast ons rijden. Ik hoorde hem duidelijk zeggen dat Hinault moest demarreren. Nou, daarvoor had hij de macht niet meer. Daarom wanhoop ik voor de tijdrit niet". Over het feit dat hij geen grotere kloof had kun nen slaan dan de reeds enkele da gen bestaande marge van 14 se conden, zei Joop Zoetemelk: „Evenmin als Hinault van mij kon wegkomen, was het voor mij ook onmogelijk om hem kwijt te raken" De uitslag van de gisteren verreden acht tiende etappe van de Ronde van Frank rijk over 138 kilometer van Morzine naar ....Bruyere (Bel) op 13 sec, 3. Paul Wellens (Bel) 14 sec., 4. Joaquim Agostinho (Por) 15 sec., 5. Ward Janssens (Bel) 22 sec., 6. Antonio Menendez (Spa) 1.10, 7. Rene Martens (Bel) 1.37, 8. Lucien van Impe (Bel) 2.16, 9. Freddy Maertens (Bel) 2.19,10. Miguel Maria Lasa (Spa) 2.20,11. Kelly(Ier) 2.21, 12. Hinault (Fra) z.t., 13. Zoetemelk (Ned z.t., 14. Galdos (Spa) z.t, 17 Pujol (Spa) z.t., 18. Nilsson (Zwe) z.t., 19. Laurent (Fra) z.t., 20. Seznec (Fra) z.t., 21. Marti- nes (Fra) z.t., 27. Raas (Ned) 4.10, 29. Thaler (Wdl) 4.20, 45. Van den Hoek (Ned) 4.28,46. Wesemaal (Bel) z.t., 53. De Cauwer (Bel) 4.35, 77. Den Hartog (Ned) 16.41. 79. en laatste Hardv (Fra) 40.26. Zoetemelk (Ned) 91 uur 8 minuten en 57 seconden, 2. Bernard Hinault (Fra) op 14 sec., 3. Joaquim Agostinho (Por) 4.17, 4. Joseph Bruyere (Bel) 8.17, 5. Christian Seznec (Fra) 8.25, 6. Paul Wellens (Bel) 12.05, 7. Francisco Galdos (Spa) 13.28, 8. Henk Lubberding (Ned) 14.23, 9. Sven Aake Nilsson (Zwe) 16.46,10. Lucien van Impe (Bel) 16.56,11. Martinez (Fra) 17.21 12. Martin (Fra) 25.10, 13. Maertens (Bel) 28.52,14. Laurent (Fra) 34.22,15. Romero (Fra) 39.24,16 Hezard (Fra) 42.05,17. Bit- tinger (Fra) 45.43, 18. Le Lay (Fra) 46.34, 19. Janssens (Bel) 46.43, 20. De Schoen- maeker (Bel) 47.00, 21. Bazzo (Fra) 47.43, 22 Menendez (Spa) 48.02, 23. Martins (Por) 49.30, 24. Raas (Ned) 50.58,25. Den Hertog (Ned) 54.39, 35. Thaler (Wdl) 1.02,20, 46 Knetemann (Ned) 1.29,35, 56. Ploeg Bruyere (Bruyere, Janssens, Mar tens, Van Impe en Laurens) 18.13,06; 2. Ploeg Post (Knetemann, Wellens, Lub berding, Raas en Thaler) 18.15,25; 3. Ploeg Agostinho 18.16,05; 4. Ploeg Zoe- 1. Ploeg Zoetemelk 475,53,12; 2. Ploeg Post 476.31,15; 3. Ploeg Bruyere 476.46.46. 1. Martinez 168 De nieuwe club van Wim Suurbier, de FC Metz, verging het beter. Op eigen veld won Metz, waarin ook de Poolse in ternational Kasperczak speelt, met 2-1 van Marseille. In aansluiting op recente ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt verhoogt de RPS per 20 juli 1978 de rentetarieven voor rueuwe beleggingsbewtjzen, spaardeposito's en hypotheken. Coupures van f 1.000,- en f 5,000,-. Rente-op- rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. LOOFTIID VASTE RENTE 3 jaar 7% (was 6%%) 4 jaar T/% (was 7%) 5 jaar TA% (was 7/2%) De rentevergoeding op vóór 20 juli 1978 afgegeven beleggingsbewtjzen blijft ongewijzigd. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. VASTE RENTE rente op aanvraag* 63A% (was 6/2%) (was 6 3A%) (was 7%) (was lVi%) (was 7/%) 7% 7/% 7/% 73A% LOOFTIID 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar •tel. (020) 591 21 37. De rentevergoeding op vóór 20 juli 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente wordt aangepast. Nieuwe tarieven per 20 juli 1978: hypotheekrente 8% tophypotheekrente 8 afsluitprovisie blijft 1% Meer informatie U kunt bellen naar de njkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 591 21 38 afd. Spaardeposito's en Beleggingsbewtjzen (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verknjgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). *fnit Verbrokkeling Het peloton (inmiddels geslonken tot 79 van de aanvankelijk 100 man) verbrokkelde in de druile rige regen weliswaar flink, maar de klassementsrijders bevonden zich allemaal in het voorste deel van de groep die na 45 km via de pas van Morgine Zwitserland binnentrok. Toen uit het twee do zijn leden tellende leiderspeloton Laurent, Oliva, Maertens en Nils son ontsnapten, kwam er even een verbrokkeling. „Voor mij was het toen een kwestie om gauw weer aan te pikken", zei, Lubberding, waarbij de Neder landse kampioen het duidelijk gemunt had op Nilsson. De hoofdmacht, waarin Raas en Van der Hoek zich schuilhielden, had op de Cote de Blonay (96 km) reeds meer dan drie minuten ach terstand. Fedor den Hertog zou uiteindelijk ruim zestien minu ten achterstand moeten i ren. Dat verlies betekende dat hij in het algemeen klassement liefst zeven plaatsen zakte. Den Hertog kwam in de totaalstand op de 25e plaats terecht. Dat hij daardoor niet meer de best geklasseerde renner van zijn ploeg (Lejeune- BP) was, interesseerde Den Her tog overigens niet. Hij gunde Pierre Bazzo het „kopman schap". Voor Fedor de ver schrikkelijke van weleer is het belangrijkste dat hij met ingang goed georganiseerde ploeg te rechtkomt. Het duurt hem als het ware, te lang totdat hij de mondelinge overeenkomst met Peter Post in een vast dienstver band bij diens formatie kan ver zilveren. Etappewinnaar Gerrie Knetemann dacht uiteraard veel minder aan de toekomst dan Fedor den Her tog. Voor ..de Kneet", die eerder dit jaar zijn internationale staat van dienst onderstreepte met het winnen van onder meer Parijs- Nice, Ronde van de Middellandse Zee, de proloog in de Ronde van Zwitserland en het twee dagen dragen van de gele trui, ziet het er zonder meer zonnig uit. Daarbij denkt hij niet alleen aan zijn aan staande vaderschap, maar ook aan de evolutie in de profwiel rennerij. Machtig wapen „Ik :ou het fijn vinden als Hinault de Tour de France won", verdui delijkte Knetemann. „De Frans man wil, onder de hoede van zijn ploegleider Guimard, de macht van de managers verminderen. Een Tour-zege is bij dit alles een machtig wapen" MUNCHEN (ANP) - "Indien het IOC ons benadert ben ik bereid me er voor in te zetten om te proberen of München als vervanger van Los Angeles kan optreden". Dat verklaarde burgemeester Erich Kiesl giste ren nadat bekend was geworden dat Los Angeles zich vermoedelijk zal terugtrekken als kandidaat voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1984. Kiesl voegde er aan toe dat München zich niet kandidaat zal stellen als daarvoor weer een termijn wordt geopend. De eerste stap zou van het IOC moeten uitgaan. Willy Weyer, voorzitter van de Westduitse sportfederatie, bleek zeer gere serveerd over de mogelijkheid de spelen opnieuw (net als in 1972) in München te laten plaatsvinden. Hij zei dat het geld wat hiermee gemoeid zou zijn betere besteed kon worden aan de bouw van meer sportfacilitei ten voor het Westduitse volk. Intussen werd in Los Angeles bekend dat de groep zakenlieden, die berejd waren de organisatie van de spelen in 1984 te financieren, wil proberen in een bijeenkomst met IOC-officials een laatste poging te wagen toch tot een accoord te komen. De voorzitter van de groep, John Argue, zei dat hij een telegram naar Lord Killanin (voorzitter van het IOC) had gezonden met de suggestie zo snel mogelijk in New York te vergaderen. Argue deed ook een voorstel de datum, waarop de overeenkomst dient te zijn getekend, van 31 juli naar 31 augustus te verschuiven. Apart contract De voorzitter van de gemeenteraad, John Ferraro, heeft nog geen verga derdatum vastgesteld om de aanbeveling van burgemeester Tom Brad ley de kandidatuur in te trekken te bespreken. Ferraro zei dat hij dat waarschijnlijk ook niet vóór 31 juli zou doen. Hij zag liever dat het IOC Los Angeles de kandidatuur zou afnemen dan dat de stad zich zou terug trekken. Een lid van het comité van zakenlieden, Howard Allan, gaf aan dat een mogelijke oplossing zou zijn dat het stadsbestuur een apart contract met het comité zou tekenen. Het IOC gaf gisteravond in Lausanna nog een communiqué uit, waarin bekend werd gemaakt dat Lord Killanin een telexboodschap had ge stuurd aan de voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité, Ro bert Kane. In deze boodschap toonde Lord Killanin zich bereid een gesprek te hebben met vertegenwoordigers van Los Angeles. Boven dien liet de IOC-preases weten dat de datum waarop de overeenkomst moet zijn bereikt van 31 juli naar 21 augustus kan worden verschoven. PARIJS - Zonder Wim Rijs- bergen is Bast ia de Franse voetbalcompetitie niet best begonnen. De eerste wedstrijd tegen St. Etienne werd name lijk met 2-1 verloren. Aanvan kelijk zou de Leidenaar giste ren zijn debuut maken bij de Corsicaanse club, maar omdat Bastia het transferbedrag (ruim vijf ton) nog niet aan Feyenoord heeft overgemaakt moest hij noodgedwongen langs de kant blijven. Johnny Rep verscheen wel binnen de lijnen. De Argentijn Mario Kempes, topscorer van het toernooi om de wereldbeker, zal nog vijf jaar voor de Spaanse club Va lencia uitkomen. Volgende maand zal hij een verzoek tot naturalisatie indienen. Kem pes: "Ik heb het erg naar mijn zin in Valencia. Ik teken voor het bedrag wat we afgespro ken hebben vóór ik naar het wereldkampioenschap ver trok." Gevraagd naar zijn me ning over de andere vedette van Valencia, de Westduitser Rainer Bonhof! die onlangs werd aangetrokken, zei Kem pes: "Hij noch ik zijn vedettes. We maken gewoon deel uit van een elftal, dat elke zondag moet strijden voor de punten en moet proberen de titel te veroveren".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9