Thaise echtgenote bleek man ANWB: nog onzekerheid vermisten campingramp Vergeetachtige man 'trekt' gaspomp kapot Egyptisch rijbewijs niet geldig Mannen drinken en roken meer dan vrouwen GROEI BIBLIOTHEEKWERK BINNEN PERKEN HOUDEN Aantjes bijna afgetreden wegens de ucn-kwestie DONDERDAG 20 JULI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Commissaris heeft er geen vertrouwen in DEN HAAG/KAAGDORP - De heer F. Biemond uit Kaag-dorp is een teleurgesteld man. Het Egyp tische rijbewijs, dat hij kort gele den in Cairo haalde, mag geheel tegen zijn verwachting in niet worden ingeruild voor een Ne derlands exemplaar. De provin ciale griffie van Zuid-Holland, met aan het hoofd de commissa ris van de koningin mr. Vrolijk, heeft die inruil geweigerd. Bie mond voelt zich nu zwaar tekort gedaan. Want het blijkt, dat de Zuidhollandse commissaris Vrolijk een heel andere opvatting heeft over het inruilen van Egyp tische rijbewijzen dan zijn colle ga in Noord-Holland. In die pro vincie is een Egyptisch papiertje wel zonder meer voldoende voor de afgifte van een Nederlands rij bewijs. En de inwoner van Kaag dorp woont ironisch genoeg ook nog eens vlakbij de grens tussen de twee buurprovincies. Mr. Vrolijk heeft kennelijk ook een andere mening dan de minis ter van verkeer en waterstaat, Tuijnman. De minister vind dat artikel 114 van het wegenver keersreglement ook van toepas sing is op Egyptische rijbewijzen. Artikel 114 zegt dat degene die in Nederland woont en in het bezit is van een rijbewijs dat hem door het daartoe bevoegde gezag, in het buitenland is afgegeven, geacht wordt aan de eisen van rijbekwaamheid te voldoen. Toen Biemond met zijn in Egypte behaalde rijbewijs kwam aanzet ten werd zijn verzoek na een poosje schriftelijk afgewezen. De commissaris schreef dat het vol gens hem niet de bedoeling van de wet is om rijbewijzen af te ge ven aan iemand die zijn rijbewijs haalt op een manier "zoals in Egypte kennelijk mogelijk is" Het is duidelijk: de commissaris heeft zo zijn twijfels over de kwa liteit van het Egyptische rijbe wijs. Er zijn kennelijk teveel mensen teruggekomen met het wilde verhaal dat zij in Egypte een rijbewijs kregen nadat ze "een paar meter voor en een paar meter achteruit" hadden gere den. Collega moest nog zeker 3 maanden ge duld hebben voordat ik examen kon doen". Dat werd hem te gek. Informatie van de ANWB maakte hem duidelijk dat het Egyptische papiertje in Nederland zonder meer geldig zou zijn. Hij diende dan ook een aanvraag voor om wisseling in, met het vermelde resultaat. "Weigering op grond van de moeilijkheidsgraad van het rij examen lijkt mij discriminatie van de Egyptische rijschoolhou der", schrijft Biemond aan de commissaris. Bovendien wil hij zelfs nu nog wel een rijproef af leggen in Nederland. Maar dan moet het wel snel gebeuren, vind de inwoner van Kaag-dorp. Want anders had hij niet de moeite hoeven nemen om naar Cairo te Biemond werkt bij de KLM. Via een collega kreeg hij de kans om mee te vliegen naar Cairo. Daar haalde hij binnen een week een rijbewijs. Zijn reden om naar Cai ro te gaan: "In Nederland moetje ontzettend lang wachten. Ik Niet alleen Biemond heeft be zwaar gemaakt tegen de afwij zing door de commissaris. Ook een inwoonster van Den Haag, mevrouw van der Kuil, is getrof fen door het veto. Het feit dat de commissaris in Noord-Holland wel rijbewijzen afgeeft op ver toon van een Egyptisch bewijs noemde zij gisteren "discrimina tie". Zij kwam op een vergade ring van de beroepsschriften- commissie uitleggen vindt dat de commissaris alsnog een rijbewijs moet afgeven. Toeristisch Een extra moeilijkheid met de Egyptische papiertjes is dat er twee data op vermeid staan. Aan de voorkant staat bij het rijbewijs van mevrouw van der Kuil bij voorbeeld vermeld: geldig tot 2 maart jl. Aan de achterkant staat een geldigheid tot 5 maart 1985. De commissie vroeg zich af of dit nu wel een echt rij bewijs was, iets dat mevrouw van der Kuil met klem verdedigde. Haar advocaat stelde bovendien dat commissaris Vrolijk geen en kele mogelijkheid heeft om af te wijken van de wet. Daarin staat volgens hem zonneklaar dat elk geldig Egyptisch rijbewijs moet worden ingewisseld. Pas voor de Raad van State zal waarschijnlijk duidelijkheid komen over de vraag of de com missaris van Zuid-Holland te recht optreedt. Want bij een waarschijnlijke afwijzing van de protesten van de gedupeerde Zuidhollanders zullen zij zich ze ker tot dit hoogste rechtscollege wenden. DEN HAAG (ANP) - Een 43-jari- ge Hagenaar heeft een kort ge ding bij de rechtbank in zijn woonplaats aangespannen om zijn woning ontruimd te krijgen. De vrouw met wie hij in Thailand is gehuwd, bleek een man te zijn. Zijn advocaat, jhr. mr. De Ranitz, wees er gisteren voor de vice-pre sident mr. A. H. Lycklama op, dat een huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht wettelijk niet mogelijk is. Er bestaat dus geen huwelijk. Schriftelijk De Hagenaar had twee jaar gele den in Bangkok de "vrouw" ontmoet en enig contact met haar gehad. Hij was naar Nederland teruggekeerd, waarna beiden veel in het Engels correspon deerden. Er was volgens mr. De Ranitz een soort schriftelijk hu welijk ontstaan. De Hagenaar was daarna weer naar Bangkok gegaan en daar met de corres pondentiepartner getrouwd. De "vrouw" had gezegd dat het de gewoonte van haar volk was, dat een vrouw zich nooit helemaal uitkleedt waar haar man bij is. Bij sexueel contact mocht, zo was haar voorwaarde, geen licht branden. De Hagenaar had gedacht, dat zijn partner in Nederland wel zou wennen aan de hier geldende normen. Er kwam evenwel geen verandering. Klachten Na enige tijd belde het sexbu- reau, waarvoor de vrouw werkte, op. Er waren klachten gekomen van klanten van de vrouw: zij was geen vrouw maar een man. De Hagenaar drong er toen op aan dat zij zich geheel zou ontkleden, .g- maar dit werd geweigerd. Toen ging hij over tot een list. Hij deed op een ochtend alsof hij naar zijn werk ging, opende de huisdeur, maar sloot die meteen weer, trok zijn schoenen uit en sloop naar boven. Toen hij in de slaapkamer keek, zag hij dat zyn "echtgeno te" inderdaad een man was, ook al gedroeg en voelde hij zich als een vrouw. De "Thaise" kon volgens mr. De Ranitz gemakkelijk aan een Thais paspoort zijn gekomen. Er wordt daar geen geboorteregister bijgehouden. Wil je een paspoort, dan geef je naam en geslacht op en betaal je smeergeld. De man heeft na het huwelijk de Neder landse nationaliteit aangevraagd en gekregen. Vechtpartijen Er hebben vechtpartijen plaats gehad tussen beide mensen en bij de politie werden klachten inge diend. Een politiearts had een onderzoek ingesteld en verklaard dat het buiten kijf was, dat er sprake was van een man. De zogenaamde vrouw heeft in middels met een vriend de in boedel uit de woning wegge haald. De eiser voelt zich niet veilig vóór de man wettelijk geen recht meer heeft binnen te ko men. Vandaar dat hij ontruiming van de woning vraagt. Woensdag 26 juli zal de president vonnis wijzen. DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft gisteravond een nieuwe lijst gepubliceerd van Nederlandse slachtoffers van de ramp die 11 juli op de camping Los Alfaques in Spanje plaats had. De toeristenbond wijst erop dat slechts van een voorlopige lijst kan worden gesproken omdat nog altijd niet bekend is hoe groot het totaal aantal Neder landse slachtoffers zal zijn zolang nog niet alle slachtoffers zijn geï dentificeerd. Voor wat betreft de betrokken Nederlandse families Chinezen dood door koolmonoxyde GRONINGEN (GPD) - De twee Chinezen die dood zijn gevonden in het woonhuis van het Chinese restaurant in Groningen zijn door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Beide Chine zen hebben in de nacht van maandag op dinsdag zeer waar schijnlijk lang gedoucht, waarbij koolmonoxyde is ontstaan. Dat heeft beide mannen in de slaap verrast. De slachtoffers zijn de 28- jarige Yiu Chieh Li en de 38-jarige Yiu Cheng Watt. De Groninger recherche heeft lang in een misdrijf geloofd omdat beide Chinezen zondagavond be trokken waren bij een uit de hand gelopen gokpartij in een ander Chinees restaurant in Groningen. Daarbij is gevochten en is geld verdwenen. Het toeval wil bo vendien dat zaterdagmiddag de andere eigenaar van het restau rant in hetzelfde pand van de trap viel waardoor er ambulancehulp nodig was. De politie duikt overi gens nog wel verder in de zaak van de gokpartij. De conclusie dat er vrijwel zeker geen misdrijf in het spel is, werd getrokken uit het rapport van dokter Groeneveld van het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk die gisteren halsoverkop naar Groningen werd geroepen. Toen de oorzaak wees op kool monoxydevergiftiging ging men in het pand op zoek waar dat dan vandaan zou kunnen komen. Het bleek de geiser op de bovenver dieping te zijn. Weer ontdekking polio-gevallen DEN HAAG (ANP) - Het aantal po- liogevallen in ons land is gisteren toegenomen met twee tot 83. Bij een vrouw van 20 in Sliedrecht zijn lichte verlammingsver schijnselen geconstateerd. Een 37-jarige vrouw uit Molenaars graaf is met ernstige verlam mingsverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis in Dordrecht. heeft de ANWB het volgende meegedeeld: Familie Jacobs uit Veldhoven: de heer T.A.C. Jacobs (47) is overle den in een Spaans ziekenhuis, mevrouw A.M. Jacobs (45) is zeer ernstig gewond en verblijft in het rode kruis ziekenhuis in Bever wijk. Silvia Jacobs (15) en Paul Jacobs (11) worden vermist, maar op grond van getuigenverklarin gen mag worden aangenomen dat zij zijn overleden. Identifica tie heeft nog niet plaatsgehad omdat hun stoffelijke overschot ten nog niet zijn gevonden. Familie Van Veen uit Eindhoven: de heer E.S.P. van Veen (39) is overleden. Mevrouw B. van Veen (37ligt zwaar gewond in het rode kruis ziekenhuis in Beverwijk. Paul van Veen en Jolanda van Veen (10) zijn respectievelijk ma tig gewond en ongedeerd en ver blijven bij familie in Nederland. Familie De Jongh uit Alkmaar de heer B. de Jongh (49) en zijn kin deren Pieter (22) en Petra (25) zijn ongedeerd en verblijven in Ne derland. Mevrouw J. de Jongh (45) ligt matig tot ernstig gewond in het Rode kruis ziekenhuis in Beverwijk, evenals de minder zwaar gewonden reisgenote Marja Hooreman (17). Familie Jansen uit Houthalen (België): de heer F.P.E. Jansen, een in België woonachtige Ne derlander wordt nog vermist. Zijn Belgische echtgenote, me vrouw C.J. Jansen (29) is overle den. Ronnie Jansen (8) ligt zwaar gewond in een Spaans zieken huis en Linda Jansen (6) is over leden. Over het lot van de vermis ten bestaat bij de ANWB op dit moment geen enkele zekerheid. DEN HAAG Ongeveer zeshon derd mensen, voornamelijk uit Zuidmolukse kring, heb ben gistermiddag in Den Haag afscheid genomen van de zondag overleden leraar Th.O. Kuhuwael. Tijdens de plechtigheid in het Haagse crematorium Ocken- burgh voerden tien sprekers het woord, onder wie ir. Ma- nusama, ds. Metiary en mi nister Pais van onderwijs en wetenschappen. Ook enkele kamerleden woonden de bij eenkomst bij. In alle toespraken werd de grote betekenis aangehaalddie Kuhuwael in het onderwijs en de Zuidmolukse gemeenschap heeft gehad. Minister Pais memoreerde het werk van Kuhuwael, die in 1976 in dienst kwam van het ministe rie van onderwijs. De be windsman noemde de overle dene één van de pioniers van het bi-culturele onderwijs (het onderwijs zowel in de Neder landse als indeMaleisetaal). De heer Manusama zei dat "Kuhuwael over uitzonder lijke grote gaven" beschikte. Hij heeft zijn beste kracht aan de Zuidmolukse zaak gege ven. Na de reedks korte woor den van dank zong het Moluk se vrouwenkoor uit Assen en kele liederen, gevolgd door samenzang. Aan het slot van de plechtigheid trok een defile van aanwezigen langs de lijkkist, die omringd was door talrijke bloemstukken en kransen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse man rookt en drinkt nog steeds aanmerkelijk meer dan de Nederlandse vrouw, maar hij is zich aan het beteren. Waren het in 1963 negen van de tien volwassen mannen die regelmatig een siga ret opstaken, nu zijn dat er nog zeven. Het aantal vrouwelijke ro kers is in die periode licht toege nomen: vier op de tien in 1963, vijf op de tien nu. Het percentage drinkers in Nederland is de af gelopen vijftien jaar niet specta culair toegenomen: 86 procent van de mannen en 76 procent van de vrouwen gebruikt regelmatig een neut. Dat betekent een toe name van respectievelijk 7 en 3 procent ten opzichte van 1963. Dat zijn de voornaamste uitkom sten van een landelijk onderzoek Vulslang niet losgekoppeld WAALRE (ANP) - Bij een tanksta tion aan de Gestelsestraat in het Noordbrabantse Waalre is gister avond omstreeks half zeven een hoeveelheid LPG-autogas ont snapt. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Het bewuste tankstation is een zo genaamd zelfbedieningsstation. Een klant die LPG-gas had ge tankt reed op een zeker moment weg zonder de vulslang los te koppelen. Achteraf verklaarde hij tegenover de rijkspolitie die slang helemaal te zijn vergeten. Het resultaat was dat niet alleen de slang knapte maar ook dat de pompapparatuur van het voet stuk werd getrokken. Daardoor stroomde het LPG-gas vrijelijk weg. Korte tijd later kon de voor- raadtank (die op 75 meter afstand bovengronds was geplaatst en niet ondergronds) worden afge sloten. Toen de eerste melding bij de rijks politie binnenkwam werd er ook gesproken over een beginnende brand. Achteraf is gebleken dat daarvan geen sprake was. Het op treden van de brandweer kon be perkt blijven tot het nemen van een aantal preventieve maatre gelen. Hoeveel LPG-gas precies is weggestroomd kon nog niet worden vastgesteld. De boven grondse tank had een capaciteit van drieduizend liter, aldus de rijkspolitie. Direct na het ongeluk werden om wonenden door de politie met behulp van een luidsprekerswa gen gewaarschuwd. Hen werd gevraagd alle waakvlammen e.d. te doven in verband met eventu eel ontploffingsgevaar. De Ge stelsestraat werd voor alle ver keer afgesloten. Omstreeks tien uur gisteravond was het explo siegevaar geweken en kon het verkeer weer doorgang vinden. naar de drink- en rookgewoonten van de Nederlandse bevolking, dat is ingesteld door de Swoad (Stichting Wetenschappelijk On derzoek van alcohol- en drugge bruik). Voor het onderzoek werden 1129 mensen ondervraagd. Volgens drs. Gartft Sijlbing, samensteller van het rapport, is er de laatste jaren een duidelijke verschuiving opgetreden in het Nederlandse drinkpatroon: werd er vroeger voornamelijk op hoogtijdagen en in de weekeinden gedronken, te genwoordig heeft men geen spe ciale aanleiding meer nodig om het glas te heffen. Eén vijfde van de ondervraagde drinkers bleek dagelijks iets te gebruiken en on geveer de helft (56 procent) meerdere malen per week. Hier bij valt op dat de hogere inko mensgroepen een frequenter, maar matiger alcoholgebruik kennen dan de lagere inkomens groepen. Alcoholgebruik wordt in het algemeen niet als een ge vaarlijke gewoonte beschouwd, getuige het feit dat slechts drie procent van de ondervraagden van mening was dat jongens nooit met drinken moeten begin nen. De gedachte dat meisjes zich van drank verre dienen te houden vond iets meer aanhangers: 4,5 procent. Wat roken betreft liggen deze per centages veel hoger 24 procent vindt dat jongens en 27 procent dat meisjes daar nooit aan moe ten beginnen. Stoppen met drin ken wordt door de ondervraag den als gemakkelijker ervaren dan stoppen met roken: 17 pro cent vreest dat het afzweren van de fles zeer moeilijk zal vallen, terwijl maar liefst 70 procent ern stige moeilijkheden voorziet bij het kappen met roken. Staatssecretaris: DEN HAAG (GPD) - De groei van het bibliotheek werk moet binnen de per ken worden gehouden, maar wat aan deze wel zijnssector in het kader van de meerjarenraming is toegezegd mag niet wor den prijsgeven. Zo zal er worden gestreefd naar realisering van de aanvankelijk geplande uitbreiding van het personeelsbestand van het open bare bibliotheekwerk. Als er in derdaad bezuinigd gaat worden - wat zal blijken bij de indiening van de Miljoenennota -dan zul len bij voorkeur andere onder delen van het werk worden inge krompen. Dit heeft staatssecretaris Kraaye- veld-Wouters van CRM geant woord op schriftelijke vragen van de PvdA-Tweede-Kamerleden Worrell en mevr. Langedijk-De Jong. Half juni hield de staatssecretaris in Schoonhoven een rede, waaruit viel op te maken dat er zeker op het bibliotheekwerk zou gaan worden bezuinigd. Letterlijk zei zij dat het bibliotheekartikel niet „ongemoeid" zou worden gela ten, waarbij zij erop wees dat dit werk, waarvan overigens zeker 3,4 miljoen Nederlanders gebruik maken, ontegenzeglijk èèn van de grootste en snelste groeipos- ten binnen de CRM-begroting In een reactie op deze uitspraak van de bewindsvrouw verklaarde de directeur van het Nederlands Bibliotheek- en Lectuur Cen trum (NBLC) in Den Haag, de heer D. Reumer, het onaan vaardbaar te achten dat de „on mogelijke toestand" van dit mo ment door bezuinigingen nog verder verslechtert. Hij zei dat het gebruik van bibliotheekvoor zieningen, dat met name sinds de inwerkingtreding van de Biblio theekwet van 1975 al explosief toenam, nog steeds verder stijgt. Het personeel groeit echter niet mee, waardoor oververmoeid heid en een groot ziekteverzuim ontstaan. Reumer kondigde aan dat er acties zullen komen, die voorlopig het karakter van intensieve voorlich tingscampagnes zullen dragen over de volstrekt onhoudbare personele situatie in deze sector. Mocht het bibliotheekwerk niet ontkomen aan de „ombuigings operatie" van het kabinet-Van Agt, dan zal dit ernstige conse quenties hebben voor de dienst verlening (sluiting op bepaalde uien, minder service, e.d.) aan het publiek. DEN HAAG (GPD) - CDA-leider Aantjes zou als fractievoorzitter zijn afgetreden als het kabinet tijdens het UCN-debat in de Tweede Kamer geweigerd had concessies te doen inzake de le vering van uranium aan Brazi lië. Dit zegt Aantjes in een interview met het weekblad de Haagse Post. Volgens Aantjes was er tij dens het UCN-debat van enkele weken geleden waarschijnlijk een motie ingediend die op een meerderheid had kunnen reke nen, als het kabinet het CDA niet tegemoet was gekomen inzake de bezwaren tegen de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Die motie, die op steun had kunnen rekenen van de oppositie en een deel van het CDA onder wie woordvoerder Van Hou welingen en Aantjes zelf, moest zo enigs zins mogelijk vermeden worden om een harde politieke botsing met het kabinet te vermijden. „Als het wel was gebeurd, en de re gering had de motie naast zich neergelegd, was er ongetwijfeld een motie van afkeuring geko men. Daar zouden we tegen heb ben gestemd, want wij wilden het niet op een crisis laten aanko men. Maar dan had ik geen frac tievoorzitter van de grootste re geringsfractie kunnen blijven, dat weet ik zeker", aldus Aan tjes. Aantjes merkt verder op dat het kabinet-Van Agt geen inzet van de verkiezingen in 1981 zal zijn. „Dit is geen christen-democra tisch kabinet, dat is zeer duideli jk gebleken met het UCN-debat. Het is een coalitiekabinet en het zal dus nooit inzet zijn bij de ver kiezingen voor het CDA", aldus Aantjes. Wel vindt Aantjes dat Van Agt in 1981 opnieuw lijst trekker voor het CDA zal moeten zijn. „Van Agt moet als exponent van de christen-democratie, net als in 1977, ook in '81 onze lijst trekker zijn. Dat is ontzettend moeilijk voor hem, dat begrijp ik ook wel, want hij moet tegelijker tijd vier jaar lang als premier re presentant zijn van een coalitie kabinet. Van Agt kan het zeker - zeer bekwame man. Hij moet het ook willen. Nou, als het CDA het maar wil, dan zal Van Agt het ook willen", aldus Aantjes. Wisselstoring bij tram kost man het leven DEN HAAG (ANP) - Een wissel storing bij de Haagse tram heeft gisteren het leven gekost aan de 74-jarige J. Jansen uit Den Haag. De man stond te wachten op de kruising Laan van Meerdervoort Conrad kade, toen hij werd over reden door een tram, die op de wissel plotseling linksaf sloeg in plaats van rechtuit te rijden. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7