Speciale routes voor „gevaarlijke stoffen' Eerste romance van Leidse PvdA en WD Plan aankoop stagneert Actief in vrije tijd Ontwikkelcentrale ziet hele wereld in vakantiefoto's DONDERDAG 20 JULI 1978 LEIDEN De Willem de Zwijgerlaan komt gevaarlijke sloffen Leids plan ligt bij politie en brandweer ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het vaststellen van een route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door de stad Leiden. Een plan van de afdeling verkeer van de gemeente ligt voor het uitbrengen ter advisering bij politie en brandweer. Verder moet nog overleg worden gevoerd met de omliggende gemeenten. Als deze voorbereidingen zijn afge rond wordt het plan voorgelegd aan de gemeen telijke commissies, waarna de raad het laatste woord krijgt. Kleuterschool Pinkeltje over naar Klaproos LEIDEN - De openbare kleuter school Pinkeltje aan de Valerius- straat wordt opgeheven. Leerlin gen en kleuterleidsters zullen worden overgeplaatst naar de openbare kleuterschool De Kla proos aan de Telderskade. Pinkeltje had het afgelopen schooljaar gemiddeld 28 kleu ters. Bij de Klaproos lag dit ge middelde op 55. Verwacht wordt dat deze aantallen in de komende jaren zullen dalen, waardoor het volgens B en W noodzakelijk is een van beide kleuterscholen op te heffen. Pinkeltje zal hiervan het slachtoffer moeten worden. Mej. Ie Pair, die hoofdleidster was van Pinkeltje, is reeds als hoofd van De Klaproos aangesteld. Mej. Triezenberg, de waarnemend hoofdleidster, kan na de ophef fing van Pinkeltje als leidster in De Klaproos aan het werk. "Voor wat betreft de hoofdwegen zijn er weinig problemen", zegt hoofdinspecteur La Rivière van dè Leidse verkeerspolitie. "Men kan er wel vanuit gaan dat ener zijds de Voorschoterweg/Ka- naalweg en anderzijds de Willem de Zwijgerlaan als zodanig wor den aangewezen. Maar de moei lijkheid is dat in de binnenstad zo veel bedrijven zijn die gevaarlijke stoffen nodig hebben. Er zijn er tientallen en die zitten enorm verspreid. Dat betekent dat je in een aantal gevallen voor één be drijf een afzonderlijke route moet samenstellen" Volgens La Rivière zal het niet mo gelijk zijn om elk van die routes met borden aan te geven, omdat dan éen bordenzee zou ontstaan. Wel heeft elk toeleveringsbedrijf een vergunning nodig om ge vaarlijke stoffen te vervoeren, waarbij men zich heeft te houden aan de vastgestelde route. Afwegen Commandant Broekman van de Leidse brandweer zegt dat het maken van een route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen veelal een afwegen van risico's is. "Je moet steeds zoeken naar de meest veilige oplossing. Je be reikt nooit een honderd procent •k Uit deze krant van gisteren preventie".Politie en brandweer gaan er overigens allebei vanuit dat er geen bedrijven uit de bin nenstad worden verplaatst. Op het stadhuis maakt men zich zorgen over de eventuele reacties van de mensen die langs de route wonen. Hoewel ook nu dagelijks vracht- en bestelauto's met ge vaarlijke stoffen langs hun hui zen rijden, worden protesten verwacht als de mensen te horen krijgen dat hun straat offcieel in de gevaarlijke stoffen-route is opgenomen. La Rivière: "Voorde mensen verandert er eigenlijk niet zo veel.Maar ik vind wel dat je ze in alle openheid moet infor meren over dit plan." Pandje Volmolengracht ingestort LEIDEN - Begin deze week is de gevel van een van de vier zeer bouwvallige panden op de hoek van de Volmolengracht en de Langegracht naar beneden ge stort. Volgens bouw en woning toezicht is de staat waarin de panden verkeren al lange tijd zeer gevaarlijk. Vorige week plaatste de gemeente hekken rond het pand waarvan nu de gevel naar beneden is gekomen omdat men toen al vreesde dat dat niet lang meer zou duren. Over de vier panden is door de af deling grondzaken van de ge- om draait is de vraag wie het ge meente gezegd dat het een rotte lach moet betalen. De gemeente plek is in de stad. De gemeente wil de panden graag kopen, maar voert daarom al lange tijd onder- niet tot elke prijs." handelingen met de firma Berk De heer Berk deelt desgevraagd i de Shell over een mogelijke mede dat het weinig zin heeft i LEIDEN - Clubhuis "Mors- wijck" houdt de deuren tij dens de zomervakantie wij dopen. Het vakantie-pro gramma is uitgesmeerd over praktisch alle vakantie-we ken van schoolgaande kinde ren. De meeste aktiviteiten die de hele dag duren zijn 's mor gens toegankelijk voor kinde ren van 4 tot 7 jaar en 's mid dags voor 8-12 jarigen. film is er op 17,24 en 31 juli en op 7 en 14 augustus, telkens van tien uur tot half twaalf en van twee tot half vier. Een spel-door-het-huis wordt georganiseerd op dinsdag 18 juli; op 19 juli kunnen kinde ren van 4 tot 12 jaar een dag uit, evenvals op 19 en 26 juli en 2,9 en 16 augustus. Een ochtend kinderboerderij valt op 20 juli, van tien uur tot half twaalf, voor kinderen van vier tot zeven jaar. Voor wat oudere kinderen is er die avond een strandwande ling. De start is om 18.30 uur. Op 21 en 28 juli en 4 en 11 au gustus zijn er handenarbeid- bijeenkomsten in het clubhuis telkens van tien tot half twaalf en van twee tot half Een speurtocht wordt op 25 juli georganiseerd. Op 27 juli kunnen de kinderen de hele dag een indianenfeest mee maken, terwijl op 1 augustus ze aan een Iandenspel kun nen deelnemen. Poppenkast is er op donderdag 3 augustus van 14 tot 15.30 uur. Voor een verkleedvoetbal toernooi kunnen de kinderen in het clubhuis op dinsdag 8 augus tus terecht. Bingo spelen kan op 10 augustus; zeskamp is er op 15 augustus en disco op donderdag 17 augustus. Vrij dag de 18-e worden er 's mor gens voorbereidingen getrof fen voor het afsluitingsfee§t dat 's middags in Mors- wijck" wordt gehouden van twee tot vier uur. Tenslotte wordt er in de week van 19 tot 25 augustus een kamp geor ganiseerd naar Bussum. Het kamp is al helemaal volge boekt. Clubhuis Morschwijk, Topaas laan 19, tel. 765656 aankoop van de panden. Volgens de chef bureau grondzaken, de heer Schaap, is er echter nog geen kijk op wanneer de gemeente de panden koopt: 'Het is een zeer moeilijke zaak die nog wel enige tijd kan duren'. Eigenaar van de pandjes is name lijk de firma Berk, maar de Shell heeft een huurcontract voor twintig jaar. De firma Berk is in de jaren zestig eigenaar gewor den van de pandjes. Samen met de Shell wilde men er destijds een benzine- en servicestation aan de Langegracht vestigen. In de loop der jaren is het station echter van het verlanglijstje ver dwenen. De Shell kwam met de zwarte piet te zitten omdat Berk kon aantonen dat de oliegigant vastzat aan een twintigjarig huurcontract. Zo betaalt de Shell elk jaar een geïndexeerde huur aan Berk zonder dat zij iets met de panden kan uitrichten. Shell wil uiteraard wel van het huurcontract af maar zal dan wel een oplossing moeten vinden die voor Berk geen financieel nadeel meebrengt. Bij de onderhande lingen tot nu toe toonde de firma Berk zich nogal terughoudend; begrijpelijk als men bedenkt dat Berk jaarlijks huur ontvangt ter wijl de Shell in principe onder houdsplichtig is. De firma Berk wordt niet slechter van de situa tie zoals die nu is. Bij de gemeente toont men zich niet optimistisch over de onderhan delingen. De heer Schaap verge leek de situatie in een eerder sta dium met een broedende kip die niet gestoord moet worden. "De zaak heeft z'n tijd nodig en het zal zeker nog wel een jaar duren voordat duidelijk wordt wat er gaat gebeuren. Waar het vooral iets over de zaak te zeggen omdat die nog precies hetzelfde is als een jaar geleden. Hij is zeer te- Er worden in Nederland per jaar 72 miljoen dia's, 170 mil joen kleurenfoto's en 64 mil joen zwart/wit foto's ge maakt. Dat was tenminste volgens een NIPO-onderzoek in 1977 zo. Volgens de heer Van Bemmelen, van Lux-co- lor, een ontwikkelcentrale voor kleurenfoto's in Rijswijk mogen we dit jaar gerust tien procent bij tellen. "Het stijgt nog jaarlijks. En dat kun je niet van elk vrijetijdsartikel zeggen. Maar foto's zijn meer, ze ver vullen ook de behoefte aan herinneringen". "Tachtig procent van de ama teurs fotografeert alleen in vakantie's, met kerst en sin terklaas", aldus de heer Sloos, fotohandelaar in Leiden. Het NIPO-onderzoek, onder 2400 Nederlanders, wijst uit dat 56 pet. van de mensen voorna melijk in de zomer fotogra feert, in de lente is dat 8 pet., in de herfst 5 pet., in de winter 6 pet. en 37 pet. fotografeert het hele jaar door evenveel. Reizen (65 pet.), kinderen (51 pet.) en landschappen (37 pet.) worden het meest gefo tografeerd. Kerst en sin terklaas halen 29 pet. en ijs- pret 18 pet. Maar nu genoeg cijfertjes. Al dat gefotografeer tijdens de vakantie betekent voor de fo to-handelaren en de ontwik kelcentrales grote drukte. "Maandag, als de eerste grote groep terugkomt, dan "geht's los" zullen we maar zeggen. Dat betekent dat we in juli en augustus ruim tweemaal zo veel krijgen als in de maan den daarvoor (per maand). We kunnen dat opvangen door steeds meer geautomatiseerd te werken. Je kunt dan ma chines langer laten draaien inplaats van je mensen. Die dingen die we hebben staan heten niet voor niets compu terprinters, die zijn gepro grammeerd op de kennis die de mensen in het laborato rium vroeger in hun hoofd hadden. En dan gaan er tien duizenden filmpjes per dag door en hebben we honderd duizenden foto's per week", vertelt Van Bemmelen. De verkoop van camera's loopt al een paar maanden goed. Volgens de heer Sloos schaf fen veel mensen zich voor de vakantie een nieuwe aan. Men kijkt daarbij steeds meer uit naar wat degelijker appara tuur. "Daardoor wordt de kwaliteit van de foto's ook wat beter", aldus Sloos: "Wie een duurdere camera heeft gaat zich er wat meer in ver diepen ook. Vroeger toen je een boxje van een paar tien tjes had knipte je maar raak, je keek alleen of je hem niet op zijn kop hield". Over wat er op de foto's staat, zegt Sloos: "Voor ons zegt het allemaal geen fluit, je ziet honderd keer de Eiffeltoren, twintig foto's op het terras, knip-knip-knip-achter elkaar door. Maar die mensen zelf vinden het prachtig. Het ge beurt wel eens dat ik van een foto zeg: rotzooi, maar die mensen zeggen: prachtig, Over vakantiefoto's: "Je ziet honderd keer de Eiffeltoren". kijk eens, Kareltje z'n neus is nog net te zien". De heer Van Bemmelen van Lux-color wil zich niet uitla ten over wat hij vindt van de foto's: "Het doet er niet toe wat ik ervan vind. Foto's heb ben alleen waarde voor wie ze gemaakt heeft. Als ik één keer per jaar mijn kamer behang zal iedere vakman zeggen: dat lijkt nergens op. Zo is het met fotograferen ook, de mensen kijken niet naar de technische kwaliteit maar ze kijken door de foto naar een moment dat erg plezierig was". Over wat hij op de foto's ziet: "Ik zie de hele wereld aan me voorbij trekken. Ze gaan nu allemaal naar Spanje en Frankrijk. Niet zo veel meer naar musea enzo, want ik zie alleen maar stranden". Nog een paar tips: laat ruim voor u op vakantie gaat uw camera nakijken, voor repa ratie is hij toch al gauw vier a vijf weken onderweg. Leg de camera en de filmpjes niet in de zon, dus niet voor het raam achterin de auto. Koop bij voorkeur uw filmpjes in Ne derland, in grote buitenland se steden kan het ook, maar vooral in kleinere plaatsjes hebt u kans op rolletjes die uit de tijd zijn of tijdenlang in de etalage in de zon hebben ge legen. LEIDEN - In het duistere bos van de Leidse gemeentepolitiek lijkt een nieuwe romance op te bloeien. Twee partners, die al ge ruime tijd heimelijk naar elkaar lonkten, hebben openlijk een af spraakje gemaakt. De eerste voorzichtige stappen gaan voor lopig nog schuchter en aarzelend, maar de geheimzinnigheid is er af. Zo ziet de toenadering tussen PvdA (met PPR en D'66) en WD er een beetje uit. Begin deze week hakte de VVD de knoop door en ging zij in op de uitnodiging van de PvdA en de zijnen om te onderhandelen over een proggrammaschets voor een nieuw college van burge meester en wethouders. Het verzoek van de linkse drie en de bewilliging van de WD beteke nen een opvallende doorbraak in de Leidse gemeentepolitiek. Vanuit de in de afgelopen vier jaar verstarde en scheefgegroeide verhoudingen tussen links en rechts is alleen het aangaan van overleg - hoe noodgedwongen en van wederzijds belang dat ook is - al opmerkelijk. Het overleg tussen linkse drie en WD is overigens van curieuze aard. PvdA, PPR en D'66 hebben eerst samen een programma- schets in elkaar gestoken en de WD mag daar nu als vierde partner op haar eentje naar beste vermogen enthousiast aan gaan sjorren. Veel kans van slagen lijkt voor de liberale fractie niet aanwezig. De WD moet eenzijdig proberen drie tegenstanders te overtuigen of te overtroeven. Een ongelijke strijd en voor de WD een weinig benijdenswaardige positie om tot vaardbaar programma te komen. Vaag Opvallend genoeg ziet de WD zelf nog de nodige speelruimte om de linkse programmaschets in libe rale zin aan te passen. Het is aller aardigst om te zien dat de WD de linkse schets op vele punten vaag - en daarmee veranderbaar - acht, terwijl op hun beurt de linkse drie het WD-programma bij voortduring als vaag - en dus ook veranderbaar - bestempelden Toch blijft de argumentatie van de WD om het overleg met links aan te gaan van wankele aard. Zij heeft - en dat is weliswaar haar goed recht - het steeds ingeno men uitgangspunt van een colle ge op zo breed mogelijke basis opzij geschoven om een plaatsje rughoudend in zijn uitlatingen en zegt alleen dat de gemeente erg vaag en moeilijk doet tijdens de onderhandelingen. Wanneer de gemeente greep krijgt op de pandjes is het meest voor de hand liggende dat ze gerestau reerd worden. Twee van de pandjes, die overigens op instor ten staan, staan op de r degev tenlijst. De hele hoek Volmolen- gracht/Langegracht is verder nog voor de gemeente interessant omdat men ook eigenaar is van het aangrenzende complex van Krantz. in het college te veroveren, maar doet dat onder vreemde vlag. De WD heeft zich laten leiden door wat in het politieke jargon pragmatische overwegingen he ten. In een alledaagse vertaling komt dat er op neer dat zij in de gegeven situatie voor het meest aantrekkelijke en haalbare heeft gekozen. Ook in WD-kring is een half ei nu eenmaal meer dan een lege dop. Liever met een beperkte inbreng en een aangetast principe in een college dan met ongeschonden belijdenis, maar zonder inbreng buiten het college. Liberaal De liberale fractie vond voor de keuze om met links over college vorming te overleggen een fraai klinkend motief. Zonder de WD-fractie valt er in Leiden geen werkelijk liberale politiek te bedrijven, zei men. Of de WD overschat de eigen inbreng of ze toont zich lichtelijk naïef. Het is in ieder geval onwaarschijnlijk dat een college van de linkse drie met de WD nauwelijks meer dan een liberale rand zal hebben. Het overleg tussen linkse drie en WD is overigens nog maar een deel van de procedure rondom de collegevorming. PvdA en de zij nen hebben ook PSP en CPN uit genodigd voor overleg. Beide linkse splinters moeten nog ant woorden. Vast staat in ieder geval dat PSP en CPN weinig voelen voor een college met de WD cn zeker zullen proberen om WD- deelname eenvoudig te verhin deren. In die situatie zit de PvdA in een positie, waarbij ze aan twee kan ten belaagd wordt. Enerzijds is het de WD, die deels op steun van D'66 kan rekenen, anderzijds zijn het PSP en CPN alsmede een niet onbelangrijk deel van de ei gen achterban die iedere WD- deelname zullen bestrijden. Wankel De ontstane overleg-situatie is daarmee in meerdere opzichten wankel. De PvdA kan zich van wege de WD tegenover eigen achterban weinig gezichtsverlies veroorloven, de PPR koerst lie ver naar een links programcolle ge en D'66 zal nijver pogen de zo vasthoudend beleden vorming van een college met WD waar te maken. De weg naar een nieuw college is zo nog een hobbelig traject, dat al in de eerste etappe van het pro gramma-overleg de nodige ob stakels telt. Aan de kant staat als voortijdig afvaller het CDA. be nieuwd en verlangend dat er snel brokken zullen vallen Het CDA hoopt vanuit een verloren positie nog aan te haken aan de WD Veel kans van slagen zit er door de links/liberale combine voor lopig niet in. KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3