„Over de huurprijs valt niet te onderhandelen" „De deskundige heeft het opgegeven" Woningwet- en premiewoning niet aan woningmarkt onttrekken Leidse studenten in hotels Noordwijk Spelen met Kommunikatie Warmond [Le/cfee agenda PAGINA 2 DONDERDAG 20 JULI 1978 GASTARBEIDER KRUGEN NUL OP REQUEST LEIDERDORP - Welgeteld twee gastarbeiders lieten zich gisteravond inschrijven voor een kamer in het nieuwe woonoord aan de Leiderdorpse Touwbaan. De twee in schrijvers kozen elk voor een halve kamer. Niet bepaald een succes. kende jongeren, waar ook niet werd schoongemaakt. Schoonmaken Dit niet schoonmaken vormde voor de buitenlanders eveneens een bezwaar. Zij vinden het een na deel dat zij in oord nog zelf hun kamers schoon moeten houden en zelf hun was goed moeten verschonen, terwijl dit anders voor hun werd gedaan Een van de aanwezige gastarbei ders vond de vergelijking van Van Ingen met kamers voor wer kende jongeren niet juist "Wij hebben veel meer verplichtingen tegenover De buitenlandse werknemers uit het barakkenkamp aan de Lei derdorpse Zijldijk toonden zich gisteravond tijdens de inschrij vingsavond niet bepaald enthou siast over het nieuwe woonoord. Vooral de hoogte van de huur was het mikpunt van kritiek. De heer Van Ingen, gisteravond aanwezig names de commissie huisvesting migranten Leiden, Mevrouw Hamer onmogelijk onderhandelen. "De prijzen zijn sprake zou brengen in de Leidse vereniging van Industriëlen. Veel kans op resultaat gaf hij echter niet omdat in een vorige vergade ring van zijn afdeling een verte genwoordiger van deze vereni ging al had gezegd dat een bijdra ge in de huurprijs door de bedrij- onmogelijk naast verdienen we minder en moeten we harder voor ons geld werken". Van Ingen maakt zich daarvan af door te stellen dat dit een zaak was die maar met de desbetreffende fabriek bespro ken moet worden. familie. Daar- Wat betreft het onverwacht r al zo minimaal mogelijk. Een kamer moet gewoon 240 gulden opbrengen en wanneer deze ge deeld wordt 173 gulden omdat er dan sprake is van meer energie verbruik en meer slijtage". Van Ingen vulde daarbij nog aan dat ook de eventuele leegstand, als er te weinig inschrijvingen zijn, op de een of andere manier door de wel aanwezigen betaald moet worden. Van Ingen wees de gastarbeiders op de vergelijking die was gemaakt met de huur prijs van de kamers voor wer- NOORDWIJK/LEIDEN - Onge veer vijfenzestig Leidse studen ten zullen deze winter aan huis vesting worden geholpen in Noordwijk. Het Strandhotel en Golfzicht zijn, via bemiddeling van de VW in de badplaats, tot overeenstemming gekomen met de Stichting Studentenhuisves ting Leiden dat de studenten bij hen van september 1978 tot maart volgend jaar worden onderge bracht. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de stichting, die zich voor het komende studiejaar voor huis vestingsproblemen zag geplaatst. Zij heeft toen het idee gelanceerd om studenten, die geen kamer konden vinden, in hotels of ap partementen in Noordwijk aan onderdak te helpen. De kans is aanwezig dat nog eens twee hotels een aantal studenten aan een kamer zullen helpen. Met hen wordt nog overleg gepleegd. krijgt Gouden Margriet OEGSTGEEST - Mevrouw drs. Hamer uit Oegstgeest is door het damesweekblad Margriet onder scheiden met de "Gouden Mar griet", een waarderingsteken dat elk jaar aan vijf Nederlanders wordt uitgereikt. Mevrouw Ha mer krijgt de gouden speld, sa men met een geldprijs van vijf duizend gulden, voor haar werk als belangrijkste initiatiefneem ster en oprichtster van de stich ting "Toekomst voor Twee" Deze stichting legt zich toe op het stimuleren en begeleiden van zo genaamde pleeggrootouderpro- jecten. Dit zijn kleinere verban den van oudere mensen, die re gelmatig bezoeken afleggen aan instellingen voor geestelijk ge handicapten en persoonlijke aandacht aan de individuele be woners schenken. De prijzen worden ieder jaar uitgereikt aan vijf particulieren, die door per soonlijk initiatief iets bijzonder op sociaal en cultureel terrein hebben verricht. Op 1 september zal mevrouw Hamer en de andere prijswinnaars de onderscheiding in Amsterdam worden uitgereikt. De laatste mogelijkheid die werd geopperd was een eventuële fi nanciële tegemoetkoming van de bedrijven waar de betrokken bui tenlanders werken. Van Ingen deed de belofte dat hij dit nog ter Het keukentje van een van de nieuwe gastarbeiderswoningen. Hier moeten zes mensen gebruik van maken. Te klein zeggen de buitenlandse werknemers die ook vinden dat de gemeenschappelijke ruimte best wat groter had gekund. WARMOND - De werkgroep "Vakantie-activiteiten" van Kommunikatie Warmond heeft haar zomerprogramma gepresen teerd. Van dinsdag 25 juli tot en met dinsdag 22 augustus zijn er voor kinderen in de leeftijds groep van 6 tot 12 jaar diverse vakantie-activiteiten in War mond. Dinsdagmiddag 25 juli wordt al een hele fraaie gebeur tenis. De kinderen moeten dan verkleed naar park Groot Leerust komen waar kan worden deelge nomen aan een modeshow en een songfestival. Twee dagen later, donderdagmid dag 27 juli begint om 14.00 uur in Endepoel 1 een speeltuin-festijn, waaraan Scouting Warmond zijn medewerking verleend. Er zullen tenten en hutten gebouwd wor den en er kan geklommen wor den. Dinsdag 1 augustus moeten lunchpakketen door de kinderen worden meegenomen want dan verlaat het gezelschap het dorp en gaat naar de Dierentuin in Wassenaar. Vertrokken wordt om tien uur vanaf de Baan. Donderdagmiddag is er- op de speelweide aan het einde van de In Warmond: Festiviteiten rond Kaagweek beg onnen WARMOND - In Warmond zijn gis termiddag de festiviteiten rond de Kaagweek begonnen. Dat terwijl de zeilwedstrijden waarop de hele Kaagweek steunt, giste ren ten einde gingen. De War- mondse feestvierders wilden, onder andere in verband met ge sloten contracten en voorberei dingen vasthouden aan de dagen tussen 19 juli en 23 juli. De zeil wedstrijden werden enkele da gen naar voren geschoven in ver band met de zandtransporten van de Schiphollijn. In ieder geval, gistermiddag en avond was het dan weer zo ver. Op de Baan konden met name de jeugdige Warmonders en bezoe kers van buiten het dorp terecht op de kermis, die daar tot en met zondag blijft draaien. De speciaal voor de Kaagweekfestiviteiten in park "Groot Leerust" opgezette tent zat gistermiddag propvol toen daar een gevarieerd kinder programma werd opgevoerd. De tientallen kinderen genoten van een goochelvoorstelling en een poppentheater. De harmonievereniging "St. Mat thias" luidde de feestweek muzi kaal in met een show en een rondgang door het dorp. Op het plein aan de Van Duvenvoorde- straat werd daarna het optreden beheerst door de majorettes en minirettes van "St. Matthias". De Warmondse stratenloop die lang zaamaan tot een traditie gaat uit groeien trok weer veel deelne mers die onder auspiciën van de Leidse atletiekvereniging "De Bataven" vijf kilometer door de nieuwe wijk Endepoel aflegden. Alle lopers kregen na afloop een herinnering aan de deelname. Jeugdsociëteit "Ut Sloepie" ging gisteravond het langst door met een optreden van de Leidse Funck Rock Formatie Trail. Een drukke dag gisteren, maar de Warmondse Kaagweek is pas be gonnen. Donderdag i onderzoek 2 aantal inschrijvingen liet Van Ingen weten tot na de vakantie af te wachten "Ik denk dat het dan veel vlotter zal gaan". De heer Badoux, beheerder van het Leidse woonoord aan de Hooi gracht deelde mee dat bij hem al 14 aanmeldingen waren binnen gekomen voor een kamer in het nieuwe woonoord. "We zullen echter wachten totdat iedereen uit het Leiderdorpse barakken kamp zich heeft laten inschrij ven. Daarna komen de inschrij vingen uit Leiden aan de beurt" Het onderkomen voor speelzalen voor peuters zal t worden onderworpen, zo stellen de fractie voorzitters vi partijen. Als het nodig blijkt zullen de beschikbare ruimtes worden verbe terd, zo wordt gezegd. Over uitbreiding wordt niet gesproken. Oegstgeester partijen komen met beleidsprogramma Troef, Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, gratis advies, 20-21 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 14 tot 21 juli, waargenomen door Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegst geest. tel. 155482; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. OEGSTGEEST - Er moet speciaal op gelet worden dat woningwet en premiewoningen niet voor de Oegstgeester woningmarkt ver loren gaan. Dit kan gedaan wor den door het vaststellen van een zogenaamde woonruimteveror dening. Dit idee komt r Groenplan De fractievoorzitters zien verder wel iets in een zogenaamd groen plan. Dit zou aanwijzingen moe ten geven over de wijze van be planting, de sortering en de be scherming van bestaand groen. uit het beleidsprogramma dat de Alle politieke partijen in de Oegst- Het startschot is gevallen voor de Warmondse Stratenloop. De deelne mers beginnen aan een tocht door de wijk Endepoel. Burgemeester Ketelaarstraat vanaf 14.00 uur een speel-middag met touwtrekken, paalklimmen, boegspriet lopen en vlotten bou wen. Ook hier werkt Scouting Warmond aan mee. Dinsdag 8 augustus is op het Van Duvenvoordeplein in Endepoel 1 straattekenen. Ook hiervoor geldt: aanvang 14.00 uur. En het gaat nog enkele dagen verder. 10 agustus, donderdag, gaat men weer weg uit Warmond, naar de Ton Menkenhal in Leiden om daar de Jeugdstad te bezoeken. Vertrek vanaf De Baan om 13.30 uur. Dinsdag de 15de gaan de kinderen naar de speeltuin in Groenendaal. Vertrek om 13.30 uur van de Baan. Donderdag 17 augustus kunnen de kinderen weer in park Groot Leerust te recht om daar te genieten van een poppentheater. Vanaf 14.00 uur. Een viswedstrijd op Koudenhoorn zaterdag 19 augustus zal zeker een van de interessantste onder werpen worden. De deelnemers moeten samen komen in park Groot Leerust 's morgens om 8.30 uur. Dinsdag 22 augustus kan gelachen worden in de Sociaal- Kulturele Accomodatie (SKA). Daar wordt dan een lachfilm en een tekenfilm vertoond. Verder is dan ook nog de première van de film die opgenomen is tijdens de vakantie-activiteiten. Aanvang 's middags om 14.00 uur. Hieraan verleent de jongerensociëteit Ut Sloepie haar medewerking. Con tactpersonen: Cor Tiggelman (Kloosterwei 6,), Rob Jansen (Kloosterwei 212,); Anneke Schuil (Kloosterwei 212); Marie- Louise Dubbelaar (Kloosterwei 122). fractievoorzitters gekozen gemeenteraad in Oegst geest hebben opgesteld. Het pro gramma geeft een algemene be leidslijn aan voor de raadsperio de '78-"82. Onder het kopje huisvesting kan in het programma de nieuwbouw wijk Haas wijk natuurlijk niet ontbreken. Wanneer de behoefte aan woningen groot is zullen de eerste delen van het plan Haas- wijk versneld worden uitge voerd, zo wordt opgesteld. Tot nu toe ziet het er niet naar uit dat het gehele plan voor de nieuwbouw sneller zal worden uitgevoerd. Milieu Wat milieuzaken betreft nemen de raadsfracties (WD, CDA, PvdA, PPR, D'66) zich voor in de ko mende raadsperiode ook hier een beleidslijn voor uit te trekken. Onderwerpen zoals recycling (het weer bruikbaar maken van gebruikt goed, bijvoorbeeld pa pier), energiebesparing en alter natieve energievormen moeten daarin dan de nodige aandacht krijgen. Voor bestrijding van onkruid wordt een plan opgesteld met aanwijzingen over tijd, plaats en de daarbij te gebruiken midde len. Het beleidsprogramma van de fracties spreekt zich niet uit over de mate waarin gebruik ge maakt mag worden van chemi sche middelen voor deze bestrij ding van de mankracht bij de plantsoenendienst, dat als alter natief gezien kan worden voor het toenemende gebruik van chemische middelen. geester gemeenteraad spreken zich verder nog eensgezind uit over het in fases uitvoeren van het verkeersleefbaarheidsplan, dat binnenkort verwacht wordt. Daarbij worden de verkeersvoor- zieningen die Haaswijk als nieuwbouwwijk met zich mee brengt niet uit het oog verloren. Het beleidsprogramma spreekt nog over het verbeteren van de Haar lemmertrekvaart weg. Dit geldt met name voor het langzame ver keer. De aanleg van een fietspad langs de Haarlemmerstraatweg is er ook in opgenomen. In samenwerking met de school raad en in overleg met vertegen woordigers van het bijzonder on derwijs zullen vernieuwingen in het lager onderwijs worden ge stimuleerd, zo valt te lezen. Ook wordt een onderzoek in het voor uitzicht gesteld naar de moge lijkheid voor onderwijs aan vol wassenen in de gemeente. Het onderkomen voor speelzalen voor peuters zal worden bekeken zo nodig verbeterd. Over uitbrei ding van het aantal ruimtes en verruiming van de subsidie aan peuterspeelzalen neemt het be leidsprogramma geen standpunt Zoals eerder bekendgemaakt valt bij de benoemingen van de wet houders geen verrassing te ver wachten. Zelfs in de portefeuille verdeling komt geen verschui ving. De kandidaten van de drie grootste partijen in de raad zijn momenteel fungerende wethou ders. Voor openbare werken en sport is dat Thorn (CDA), voor fi nanciën en culturele zaken Van Belle (PvdA) en voor onderwijs en maatschappelijke aangele genheden mevrouw Blom (WD). Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon. 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Met de rondvaartboot naar zeilwedstrijden op de Kaag WARMOND - "Hebt u misschien verstand van zeilen"? Een on verwachte vraag als je aan boord wilt stappen van een rondvaart boot die je naar de Kagerplassen moet brengen waar op dat mo ment de zeilen bol worden gezet voor de laatste wedstrijden van de Kaagweek. De gulden is betaald, het kaartje gescheurd en juist op het ogenblik datje met het ene been op de bootrand staat en met het andere nog aan wal krijg je deze wanhopig klinkende vraag voor gelegd. De kapitein en de vrouw die naast hem staat met de kaar tjes in de handen zijn in een pa niekstemming verzeild geraakt. "Ik heb niemand aan boord die ver stand van zeilen heeft en het was beloofd dat dit tochtje met des kundige uitleg zou zijn" zegt de kapitein een beetje hulpeloos". Het was het vierde tochtje vandaag dat gemaakt werd naar de Kager plassen om de mensen vanop het water te laten meegenieten van de zeilwedstrijden. En dan ben je de allerlaatste die aan boord van de propvolle rondvaartboot gaat en dan wordt er gelijk op gehoopt dat je zeebenen hebt. Alsof de kapitein niet aan mij ge zien had dat ik nou net van zeilen geen verstand heb. Misschien had hij dat ook wel maar ik was waarschijnlijk de laatste roei spaan waarmee hij dacht drij vende te bliiven. "Ik had wel een deskundige leiding maar die is na twee vaarten ver dwenen. Die heeft het opgege ven", legt de kapitein uit. Varend over de Leede lijkt het ongerief van de kapitein verdwenen te zijn. Zitplaatsen zijn er niet meer, het bekijken van de zeilwedstrij den vanaf de rondvaartboot is vandaag een denderend succes geweest: vier keer een volle schuit. Ik sta op het achterdek waar wat ouders en kinderen zijn samen gepropt te genieten van de zon, het water en de koele wind. Zo nu en dan slaat je een walm benzi nelucht om de oren waar je groen en blauw van wordt. "Normaal betaal je vier gulden voor zo'n tocht en dan zit je ook in de stank" zo redeneert een vrouw hardop tegen haar echtgenoot die zich ook niet zo happy schijnt te voelen met deze milieuvervui ling. Alsof dat een dergelijke ver giftiging goedmaaktIn de ver te worden de tientallen zeilen duidelijk zichtbaar. Ik blij dat ik in een vleug van ijdelheid niet toch gedaan heb alsof ergens ver stand van zeilen bij mij aanwezig was. Het wedstrijdgebeuren is voor mij volkomen onbegrijpe lijk. Uitleg geven kan ik niet, ik heb het wel nodig. En zie daar, de kapi tein heeft in een laatste poging door een oproep via de boord- luidsprekers nog iemand gevon den die nu voorin staat met de microfoon in de ene en een verre kijker in de andere hand. "Daar boven is de regenboogklasse in wedstrijd" is het eerste en na later Auto Mijn geloof in zijn deskundigheid gaat even later helemaal verloren als hij vertelt dat een auto ons rechts gaat passeren. Nu kun je veel geloven, maar dat me daar op een fraaie woensdagmiddag in juni op de Kagerplassen een rondvaartboot wordt ingehaald door een auto gaat toch wel dui delijk te ver. Maar warempel, alom verbazing en interesse, de zeilboten krijgen geen aandacht meer, rechts van ons vaart wel degelijk een auto door het water, nota bene eentje met open dak. Een Triumph-ach- tig model dat je vroeger nog wel eens op straat tegen kwam en waarbij je je afvroeg of ze nu wer kelijk konden varen. Al gauw was ook van dit verschijn sel het nieuws af en ging de aan dacht weer over naar het zeilen. Magnifiek de perfectie en timine waarmee de zeilers op bepaalde ogenblikken de rondvaartboot of tegenstanders passeerden. Dicht bij de finishboei werden we on verwacht nog even bij het wed strijdgebeuren betrokken. Eén van de deelneemsters had duide lijk wat moeite met de timing van onze kapitein en het jongetje op het achterdek, dat zich afvroeg wat een rondvaartboot nu eigen lijk wel was kreeg gelijk ant woord: een boot die rondvaart. Voor de zeilster ook duidelijk, zij raakte ietwat uit koers en moest zich afduwen. Maar al met al toch een fijn tochtje, hoewel de kapitein na afloop liet blijken 't maar niks te vinden dat ronddrijven". Een echte kapi tein waardig houdt hij natuurlijk neer van het varen zelf, op en neer. Varen of drijven, voor hem was deze laatste tocht naar het zeilgebeuren een zware, maar hij heeft het overleeft, ook zonder deskundige begeleiding. CHARLES LENNARTZ LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest Hans Sonders 071-. 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- .10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonne/nent f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f. 155,50' 'Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2