indiaan te zijn! Het is ons recht VAN DER WIEL De rechten van de mens HP delïjd Als een man van vuurtje stoken houdt, houdt hij vast van kip-aan-1 spit. Protest tegen gelijkschakeling EISEVIERS "Het volk dat hier altijd al woonde heeft zijn bezoekers (de blanke broeder) een kans gegeven om te tonen hoe zijn manier van leven het beter zou maken voor ons al lemaal. Als resultaat zien we overstromingen, veranderingen in het klimaat, ziekte en vervui ling in onszelf en de aarde. Nu is het tijd om de oorspronkelij ke bewoner op zijn beurt de kans te geven weer te leven op de manier zoals hij dat vroeger deed, opdat hij kan tonen hoe we moe ten leven in evenwicht met de na tuur en zjjn elementen." Protest en pleidooi. Protest van de indianen van Noord-Amerika te gen bijna vijf eeuwen van steeds maar opdringende blanke ov heersing, die is uitgelopen op eei vervuilende, onmenselijke menleving. En pleidooi vooi in ere herstellen van de tu van de indianen, die ni< k seerd op competitie, m.,.. - - **- meenschappelijkheia r- ,a menwerking. Tegenhanger Want het gaat de indianen niet om gelijkschakeling, om gelijke rechten als de inwoners van de Verenigde Staten en Canada, maar om het recht op eigenheid, een eigen land met een eigen cul tuur, als tegenhanger van "the American way of living", de ma nier waarop de Amerikaanse blanken leven. De stem van de indiaan vindt in Amerika zo weinig weerklank, dat deze steeds meer contact zoekt met het buitenland. En waarom ook niet, zo redeneert men. Want een Irokees, een Hopi of een andere indiaan wil geen burger zijn van de Verenigde Sta ten, maar inwoner van het land dat zijn stam bezit. Zijn stam is zijn nationaliteit. En die opvat ting baseert hij op een stukje moeilijk tegen te spreken inter nationaal recht op grond van vroeger, onder andere met Ne derland, gesloten verdragen. In veel landen vatten mensen sym pathie op voor de indianen. In ons land werd NANAI opgericht, de Nederlandse Aktiegroep voor Noprdamerikaanse Indianen, na de bezetting van het Amerikaan se stadje Wounded Knee in 1973, door een groep indianen die het wachten op verbetering beu wa- Tribunaal Sinds vijfjaar heeft NANAI, dat nu ruim 700 leden telt, veel onder nomen om het recht van de in dianen in Nederland aan de orde te stellen. Het belangrijkste wat nu op stapel staat is een interna tionaal tribunaal dat volgend jaar in ons land gehouden moet wor den. Dit tribunaal moet zich uit spreken over de rechtmatigheid van de eisen van de indianen om erkenning van de eigen nationali teiten. Door: Feico Houweling Op dit moment wordt door NANAI een briefactie gehouden om druk uit te oefenen op het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden (het parlement). De afgevaardigden willen een wet doorvoeren, die de indianen hun laatste rechten op vis- en landbouwgronden gaat ontnemen. De in Leiderdorp wonende Wessel Huisman is bereid namens NA NAI een en ander te vertellen over de geschiedenis van de in dianen, wat zij willen, hun huidi ge slechte leefomstandigheden en de vele, hinderende wetten van de Amerikaanse overheid. Soeverein Huisman vertelde eerst dat wan neer je praat over ipdianen, je het hebt over talloze verschillende volken. "In de tijd van Columbus vormden alle indiaanse volken politiek onafhankelijke staten met een eigen terrein, een eigen bestuur, leiders enzovoort. Het waren soevereine naties. Die soevereiniteit is ook door de blanken erkend. Nederland heeft bijvoorbeeld in het begin van de zeventiende eeuw verschillende verdragen gesloten met het Iro- kese volk. Die zijn per definitie gesloten tussen soevereine par tijen. Later is dat ook gebeurd met Engeland en Frankrijk. Toen de Nederlanders in Amerika zaten, waren de indianen niet af hankelijk. Het waren eerder erg gewenste bondgenoten in de oorlogen tegen met name Enge- land." 'Maar de kolonisten trokken steeds meer op en verdreven de india nen van hun jachtgebieden. Er werden oorlogen gevoerd en vre desverdragen gesloten, waarbij de indianen steeds meer grond verloren. De meeste indianen hebben zich nu teruggetrokken op de kleine resten eigen grond gebied, de reservaten. Het meeste gebied hebben ze verloren, maar het zelfbestuur hebben ze nooit af willen staan. Schending "Toen de Verenigde Staten mach tiger werden hebben ze meer po gingen in het werk gesteld om de indianen ook hun soevereine na ties te ontnemen. Dat liep uit op de invoering van het Amerikaans staatsburgerschap voor alle in dianen in 1924. Dat was een schending van alle 371 verdra gen, die de Verenigde Staten de jaren door met de indiaanse vol ken hebben gesloten" De indianen die nu op de resteren de grondgebieden wonen hebben het moeilijk, zo blijkt uit de woorden van Wessel Huisman. Tweeduizend indianen hebben tegen nieuwe wetten van de Amerikaanse overheid geprotesteerd, die hen vele indiaanse rechten wil ontnemen. Zij liepen van San Francisco naar Washington, een afstand van ruim 4000 kilometer, waar zij in het afgelopen weekeinde aankwamen. De blanke mannen weten dat ze gemiddeld 70 jaar oud kunnen worden. De indiaanse man moet er rekening mee houden dat de gemiddelde levensverwachting van zijn volk niet boven de 66 uit komt en in veel gevallen zelfs niet boven de dertig jaar, zoals in ver schillende reservaten. De oorzaken zijn armoe, ziekte, on dervoeding, slechte huisvesting en dergelijke. Van de hulp die de Verenigde Staten geven blijft een zeer groot gedeelte "aan de strijk stok hangen", dat wil zeggen dat het wordt uitgegeven aan ge bouwen en ambtenaren. Maar het ergste voor de indiaan is dat zijn kinderen vrijwel geen in diaans onderwijs kunnen krij gen, of het zou op een van de zes eigen scholen moeten zijn, die oniangs zijn opgericht. De kinde ren moeten meestal naar blanke scholen, waar zij niet alleen blank worden opgevoed en hun hele Rob around de clock, deejee, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel. .071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN culturele achtergrond verwaar loosd wordt, maar waar zij ook worden gediscrimineerd. Wessel Huisman: 'Door deze span ningen is het zelfmoordpercen-*' tage onder indiaanse kinderen op blanke scholen erg hoog. Op in diaanse scholen komt dit vrijwel niet voor." De indianen noemen hun eigen scholen "survival- schools", overlevingsscholen. Dagenlang werd de voorpagina van de krant beheerst door twee grote feiten. Het massale protest van het westen, aangevoerd door Carter, tegen de Russische pro cessen en de ramp aan de Spaan se kust. Nu is er alweer ander nieuws dat onze eerste aandacht vraagt, zoals de kans van Zoetel- 'mek (aldus gespeld door de Franse journalisten) op de eind zege. Maar wat in Rusland voor de zoveelste maal gebeurt en de Spaanse ramp houden terecht onze aandacht vast. De processen in Rusland vormen maar de top van een gigantische ijsberg. We weten dat er tiendui zenden politieke gevangenen zijn in strafkampen, gevangenissen, en psychiatrische inrichtingen. Het is dwaas dat men in Moskou beweert dat het slechts gaat om binnenlandse aangelegenheden. Het gaat om de rechten van de mens en die rechten betreffen el ke mens van welk ras, welke na tionaliteit of partij ook. Rusland haalt wat het aantal betreft het droevige record, maar ook in Amerika worden mensen van wege hun politieke gezindheid gevangen gehouden en, volgens Amnesty International, zijn er meer dan 100 landen waar dit ge beurt zelfs in Tanzania onder de overigens onvolprezen Nyerere. De goedwillende mensen protes teren op alle mogelijke wijzen, maar ze zijn als het erop aankomt vooralsnog machteloos. Dat de Nederlandse regering in Rusland niet durfde te protesteren is een schande. De argumenten die zij naar voren bracht zijn zonder meer belachelijk. De rechten van de mens, zoals in dertijd door de VN geformuleerd, blijven het zwaarste en ernstigste probleem van de samenleving. Ze worden overal en veelvuldig geschonden. Het lijkt geforceerd, maar dat is het in wezen zeker niet, om ook de ramp in Spanje te zien als een aanslag op de rechten van de mens. Elk mens heeft recht op bescherming van zijn leven. Dat er overal trucks rondrijden met levensgevaarlijke stoffen is mis dadig. Men zegt dan wel dat dit de tol is die we voor de vooruitgang moeten betalen. Maar als die tol mensenlevens eist stelt die voor uitgang niets voor. Gruwelijk De beelden die we van Los Al- faques te zien kregen waren gru welijk. Ze deden denken aan de beschrijving die Ernie Pyle, de Amerikaanse journalist, gaf van het strand in Noord-Frankrijk na de "geslaagde" invasie van de geallieerden: een polshorloge, een half verschroeide agenda, een sandaal, een foto van een meisje. De meest absurde foto was die van een Spaanse po litieagent zittend aan een tafeltje die zijn dagrapport zat uit te ty pen midden op de dodenakker waar hier en daar een sliertje rook opsteeg van smeulende resten. Wat een gruwelijk einde moet dat geweest zijn: levend verbranden. En wat moeten die vele gewon den nog doorstaan. Verpleegsters vinden mensen met brandwon den de ergste patiënten om te be handelen. Hun pijn is niet om aan te zien. En dan te bedenken hoeveel leed die ramp in duizenden gezinnen gebracht heeft: een familielid verloren, of een goede vriend, een trouwe buur. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Natuurlijk blij ven menselijke fouten altijd mo gelijk en zijn ze nooit helemaal te voorkomen. Maar de kansen op grote rampen nemen steeds toe. Het menselijk vernuft schijnt geen grenzen te kennen, maar de menselijke hebzucht evenmin. Auto's moeten blijven rijden en steeds meer. Het schijnt een on verbiddelijke wet te zijn van Me den en Perzen. Dus steeds meer brandstof. De Noordzee is be zaaid met boorputten. Het off shoreproject is niet meer te stui ten. De Urenco zet zijn werk voort voor Brazilië. Het is al te simpel te menen dat de Neder landse regering zoals zij nu is sa mengesteld daar nog ooit iets over te zeggen zal hebben. Toen ik in Suriname was moest ik ook de Amerikaans-Nederlandse bauxiet-onderneming bezichti- Door Piet Wesseling gen. Een grote groep bosnegers was er tijdelijk te werk gesteld. Ik vroeg aan een manager of er veel ongelukken gebeurden. "Och nee", zei de man, "meestal komen we niet boven de drie dodelijke slachtoffers per week. En dan is het nog hun eigen stomme schuld, omdat zij zich niet aan de veiligheidsvoorschriften hou den." Drie per week dat is meer dan 156 p. jaar. En bauxiet is o.m. nodig voor de Amerikaanse wa penindustrie. En wat tellen dan nog ongeschoolde bosnegers Over rechten van de mens ge sproken. Slaaf De bewapeningswedloop en de technische vooruitgang liggen vlak bij elkaar en beide hebben met de rechten van de mens te maken. De mens is allang geen heer en meester van de natuur meer. Hij dreigt een willoze slaaf te worden van hen die krachten van de natuur aanwenden tot vernietiging van de mens. Het klinkt wat pathetisch maar het is waar. Dezer dagen hoorde ik op straat een vrouw tegen een ander met luide stem - vanwege het verkeer! - vertellen, dat ze de vol gende morgen met zijn allen om vier uur zouden starten, auto plus sta-caravan, waarin alles aanwe zig tot en met een volle butagas- tank, op weg naar Spanje, in één ruk door. Er kon hen niets gebeu ren, want auto en caravan waren zo goed als nieuw. De ANWB- alarmcentrale noteerde na de eerste volle vakantieweek al 25 verkeersdoden. Ook zij waren vrolijk op vakantie gegaan. Ook zij hadden van vrienden gehoord dat het best meeviel met de drukte. De rechten van de mens gaan hand in hand met de plichten van de mens. Tot bescherming van eigen leven en dat van anderen. Wanneer binnenkort de Salt- conferentie begint over beper king van de bewapeningswed loop zal de Nederlandse regering een ijzersterke positie innemen want zij heeft geweigerd in Rus land te protesteren tegen de pro cessen. Intussen zijn bijna twee miljoen Nederlanders op vakan tie. Zijn zij ook op weg naar een veiliger toekomst voor henzelf en voor hun kinderen? Motto "De blanken willen dat de indianen helemaal opgaan in de Ameri kaanse samenleving. Integratie is het motto," zegt Huisman. "Maar wat de indianen willen is controle over het eigen land en het recht op zelfbeschikking. Zij willen ei gen staten met hun eigen in diaanse economische systeem." Opvallend vindt Huisman het feit dat de Amerikaanse overheid pas goed op integratie ging aandrin gen toen bleek dat er bijzonder veel grondstoffen in de bodem van de reservaten zaten. Zo blijkt 90 procent van de Amerikaanse uraniumvoorraad in indiaanse bodem te zitten, en is er verder veel steenkool, olie en aardgas. "Daarom twijfelen veel indianen sterk aan de motieven voor inte gratie," aldus Huisman. "Het is opmerkelijk dat toen bleek dat de indiaanse grond zulke goede energiebronnen bevatte, de indianen ineens werden aan gemoedigd naar de stad te trek ken met het argument dat daar werk zou zijn. Dat was een leu gen, want zij hadden onvoldoen de opleiding en kwamen dus te recht in gettho's, bij de negers met hetzelfde gebrek aan oplei ding als zij en dus ook zonder werk..." Laatste rechten "Nu die briefaktie. Die is opgezet omdat er een wet op stapel ligt die de indianen hun laatste rechten wil ontnemen. Hun landaanspra- ken, hun soevereiniteit, hun vis- en jachtrechten. Ironisch genoeg wordt deze wet betiteld met ge lijke kansen voor iedere indiaan, omdat zij volkomen gelijkge schakeld worden met andere Amerikaanse burgers en hun ei gen rechten verliezen. We hebben een oproep gedaan aan iedereen om een brief te sturen aan het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden met de vraag de ze wet niet te steunen. Omdat de blanken in Amerika zich weinig aantrekken van de indiaanse ei sen, zal het de overheid zeker ver rassen wanneer er plotseling al lemaal brieven uit het buitenland komen, waarin wordt gezegd dat de zaak van de indianen een zaak van het internationaal recht is." Verder wordt ook een oproep ge daan aan Nederland om te erken nen dat indianen hun eigen naties vormen. Toen in 1924 de Irokese leider Deskaheh bij de toenmali ge Volkenbond, de voorloper van de Verenigde Naties zoals we die nu kennen, in Genève het toela ten van indiaanse vertegenwoor digers tot deze organisatie be pleitte, was juist Nederland één van de voorstanders hiervan. En omdat Nederland nog een paar verdragen heeft liggen met de in dianen, vindt NANAI dat het de hoogste tijd is dat Nederland zich gaat bekommeren om het lot van de Amerikaanse indianen. DONDERDAG 20 JULI 1978 L/TB VRU NEDERLAND 'Iedereen heeft recht op eigen op vattingen, maar niet op eigen fei ten", zegt mr. Joseph Luns, se cretaris generaal van de NAVO tegen Joop van Tijn. Deze was het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel ondanks alle veiligheidsbarrières binnenge drongen en had één uur om Luns over zijn ervaringen te ondervra gen. Luns wilde het interview echter eerst lezen, weten hoe de inleiding zou zijn en welke kop er boven zou komen te staan. Ondanks deze beperkingen is het een verhaal geworden met de voor VN bekende lengte. Luns: "Toen men in zekere kringen beweerde dat het neutronenwa pen een soort apocalyptisch wa pen was, heb ik op zeker moment de feiten gegeven. Ik heb toen daarbij gezegd, dat ik mij er he lemaal niet over uitliet of men het wapen al of niet moest maken. Ik zeg alleen wat het is. En dat heeft men toen uitgelegd als een plei dooi voor het neutronenwapen" Het kleurkatern van VN bestaat voor het grootste deel uit een re portage over Opheusden, het dorp dat in 1963 door een polio epidemie werd getroffen en dat ook nu een polio-slachtoffer on der de bewoners telt. Elma Verhey en Gerard van Wes- terloo spraken met enkele slachtoffers van de epidemie in dertijd én met de dominee van "Ach broeder en zuster kinderver lamming is erg. Zeer erg. Ik on derschat het niet. Maar er zijn zo veel ergere kwalen in deze god deloze wereld" 'De bede uit de troonrede, dat is er ger voor ons land dan de kanker. Laten wij toch bidden broeder en zuster, laten wij bidden tot de Heere dat Hij de Koningin be keert. Dat hij Van Agt en consor ten bekeert". MACA7.INE In Elsevier deze week een gesprek met prof.dr. F. Hartog, hoogle raar in de prijstheorie in Gronin- gen en auteur van het boek "Weg met het kapitaal"? Hartog ziet het somber in met het kapitalisme in Nederland. Slechts Amerika, Zwitserland en West-Duitsland hebben toekomst volgens hem. 'Ik ben geen onheilsprofeet. Maar als die hervormingsdrift in ons land doorzet, ben ik er niet van overtuigd dat. wij als kapitalis tisch land zullen overleven" "Willen wij gered worden, dan zul len alle economische bevoegdhe den voor vier jaar moeten worden overgedragen aan de president van de Nederlandsche bank. Niet alleen omdat Zijlstra dat is,maar omdat de Nederlandsche Bank belast is met het gezondhouden van het geld. Verder deze week het profiel van een kritisch socialist, J. H. Scheps. Van 1946 tot 1967 was hij tweede kamerlid voor de PvdA. Nu het "enfant terrible" van die partij, ondanks zijn hoge leeftijd. "Arbeiders heeft de PvdA inder daad niet meer. Het is een docto- randussenpartij geworden" is een van de uitspraken die hem in PvdA-kringen ongetwijfeld niet in dank worden afgenomen. Elsevier is het enige weekblad dat inhaakt op de ramp vorige week op de Spaanse camping Los Al- faques: Een verhaal over de ANWB-alarmcentrale. Jacob de Ruiter is min of meer het kabinet komen binnenvallen. De Tijd legt uit hoe dat in zijn werk is gegaan. "De Ruiter was indertijd de zeven de AR-kandidaat aan wie werd gevraagd de post op justitie te ac cepteren. Weetje wat, dacht Aan tjes ten einde raad, laat ik Job de Ruiter eens bellen. Die kent de jongere generatie juristen beter dan ik" Aantjes belde De Rui ters huis, maar onder het draaien van het nummer schoot hem door het hoofd: waarom vraag ik De Ruiter zelf eigenlijk niet voor deze post"? Een nieuwkomer, die De Ruiter. Maar een aardige, bekwame, standvastige man, volgens zijn collega's. Met een aardige vrouw bovendien. "Een zeer scherpzin nig juriste", volgens Aantjes die best een echtpaar De Ruiter in het kabinet ziet zitten. "Ja waar om niet. Dat moet toch kunnen? Of omgekeerd: Jannien minister en Job staatssecretaris". Het omslagartikel van de HP heeft Aantjes, de pokeraar van het CDA tot onderwerp. "Het gebeurt wel eens dat mijn frac tiegenoten na een vergadering op me afkomen en zeggen: Wim, ik begrijp het niet helemaal wat is er nu precies geconcludeerd? Dan zeg iknou conclusies moet je zelf maar trekken, daar ben je politi- Aantjes stemde tegen het regeer akkoord WD-CDA. Een paar weken later werd hij fractievoor zitter en zei: "Mijn streven is erop gericht de volle parlementaire periode van vier jaar uit te zitten" HP vraagt zich derhalve af of Aan tjes dan toch een draaikont kan worden genoemd. Aantjes ont kent dat in alle toonaarden. Die verdeeldheid die er toen was bij het regeerakkoord is er nu nog steeds, volgens Aantjes. Maar men wilde hem op die post omdat hij het best de christen-democra tische gevoelens kan verwoor den. Volgens Aantjes moetje die twee dingen los van elkaar zien. Overigens zegt Aantjes verderop: "Ach als je zegt: wie zijn nou de loyalisten in de fractie, dan moet ik echt even nadenken. Dan zeg ik: o ja, hij was er een en hij. Ze hebben hun opvattingen niet ver anderd, maar het is geen groep hoor". Op de vraag of hij macht fascine rend vindt; "O nee, ik ben er helemaal niet van bezeten. Helemaal niet. Integen deel".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15