Egypte en Israël gaan binnenkort opnieuw praten Drie manieren om geld te lenen bij de NMB. Brezjnjev niet bij bijzetting Koelakow De NMB denkt met u mee. Inmenging in Afrika grootste zorg OAE Begin ën Peres vliegen elkaar in de haren DONDERDAG 20 JULI 1978 BUITENLAND 'Behandeling RAF-leden was niet onmenselijk' BONN (GPD) - De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft gisteren vastge steld dat de inmiddels overleden RAF-leden Andreas Baader, Gu- drun Ensslin en Jan-Carl Raspe in hun cellen niet „gefolterd" zijn, noch onmenselijk of verne derend behandeld. De drie had den in 1976 een klacht ingediend bij de commissie, maar pas vorig jaar augustus volgde daarvan de motivering, zodat de uitspraak ruim na de zelfmoorden van Baader, Ensslin en Raspe (okto ber 1976) kwam. De commissie stelde verder vast dat het proces tegen de RAF-ge- vangenen eerlijk is geweest. De bondsregering heeft deze oorde len met genoegdoening ter ken nis genomen, aldus justitie- woordvoerder Binder in Bonn. In het vonnis staat dat de RAF-ge- vangenen weliswaar geen con tact hadden met andere gevan genen, maar dat dit gerechtvaar digd was, omdat de RAF-leden bijzonder gevaarlijk waren. Ver der wordt erop gewezen dat zij ook geen contact met andere ge vangenen wilden hebben. Voor het overige, zo zegt de commissie, hebben Baader, Ensslin en Raspe verhoudingsgewijs veel bezoek gekregen van hun advocaten en familieleden. De commissie vindt dat de cellen helemaal niet bijzonder geïso leerd waren. Er zaten vensters in en de gevangenen hadden veel boeken en grammofoonplaten. Met uitzondering van de zgn. Kontaktsperre, gedurende de pe riode dat de Lufthansa-Boeing was gekaapt en werkgeversvoor zitter Schley er was ontvoerd, konden Baader, Ensslin en Raspé vrijwel ononderbroken beschik ken over radio, televisie en pick up. Dat er geen sprake was van „isola- tiefolter" blijkt volgens de com missie ook uit het feit dat de cel len niet permanent via een intern tv-circuit werden bewaakt. Inte gendeel, in de cellen van de drie RAF-gevangenen waren hele maal geen geheime camera's aanwezig, aldus de commissie Leden van het Russische politU bureau dragen de kist met de ur van Fjodor Koelakow naard muur van het Kremlin. MOSKOU (GPD) - Sowjet-partij- leider en president Leonid Brezjnjev ontbrak woensdag ver rassend tijdens de bijzetting in een van de Kremlin-muren van de urn met de stoffelijke resten van Fjodor Koelakow, die in de nacht van zondag op maandag plotseling overleed. Koelakow was een van de veertien leden van het politburo van de communis tische partij en daarmee een van de invloedrijkste figuren in de Sowjet-Unie. Partijleider Brezjnjev is eind vorige maand nog in het openbaar ver schenen tijdens een zelfde plech tigheid op het Rode Plein, in ver band met de bijzetting van de as van de beroemde academicus Keldisch. Premier Kosygin ont brak tijdens beide plechtigheden en partij-ideoloog Soeslow ont brak gisteren ook toen de urn met de resten van Koelakow werd in gemetseld in de Kremlin-muur achter het Lenin-mauso- leum. Vooral Brezjnjev 's afwezigheid kan tot nieuwe speculaties leiden over z'n gezondheidstoestand, waarover van tijd tot tijd de wild ste geruchten in Moskou de ron de doen. Volgens politieke waar nemers had Brezjnjev zeker aan wezig moeten zijn bij de bijzet ting van de resten van een van zijn medeleden van het politburo. Twee jaar geleden was dat ook het geval na het overlijden van het lid van het politburo en mi nister van defensie Grechko. Koelakow werd door sommige Kremlin-waarnemers be schouwd als nummer vijf in de top-hiërarchie, achter partijleider Brezjnjev, premier Kosygin, par tij-ideoloog Soeslow en partij-se cretaris Kiriljenko. Met zijn 60 ja ren behoorde Koelakow tot de jongsten in het politburo, dat men kan beschouwen als een soort dagelijks bestuur van de communistische partij en daar mee als het machtigste politieke college in de Sowjet-Unie. Koe lakow werd beschouwd als een van de mogelijke opvolgers van Brezjnjev. De overleden politicus was land- bouw-speciaüst. Als secretaris van het centrale partij-comité hield hij zich ook bezig met land bouwvraagstukken. Zijn sterke politieke positie werd duidelijk toen kort na elkaar twee land bouwministers verdwenen na teleurstellende oogstresultaten. De laatste van hen, lid van het politburo Poljansky, werd in '76 ten val gebracht en verdween als ambassadeur naar Tokio. Als meest gezaghebbende land bouwdeskundige binnen de par tij, overleefde Koelakow deze politieke stormen blijkbaar zon der al te veel kleerscheuren. Het zal interessant zijn om te zien wie de opvolgers worden van de overleden Koelakow en van ex- president Podgorni, die ruim een jaar geleden plotseling uit het politburo werd verstoten. De hun opvolgers geven mogelijk een aanwijzing welke groepering binnen de hoogste partijkringen over de meeste in vloed beschikt, en dat laatste is weer van belang in verband met de eventuele latere opvolging van partijleider Brezjnjev. r de rechten v ider Aanslagen MADRID (UPI) - Op een autoweg in Spaans Baskenland is gister ochtend in de buurt van de stad Vitoria een bomaanslag ge pleegd. Daarbij werd een agent gewond en een politiewagen be schadigd, zo hebben functiona rissen meegedeeld. De aanslag werd gepleegd in de stijl van de voor afscheiding strijden de beweging, ETA. In Pamplona ontplofte een bom in het hoofdkantoor van een van de clubs die aan het jaarlijkse "stie renfestival" van de stad deel neemt. Hoewel er tijdens de ex plosie drie leden van de club in het gebouw waren, raakte er niemand gewond. Kloof blijft na Leeds Castle LONDEN (GPD) - De Israëlische en Egyptische ministers van buitenlandse zaken, Dajan en Kamel, zullen binnen ongeveer twee weken op nieuw bijeenkomen op een nog nader te bepalen plaats in het Midden-Oosten. Voorafgaande daaraan zal de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance bilaterale gesprekken voeren met de regeringen van beide landen. De Canadese premier Trudeau en bondskanselier Schmidt van West- Duitsland zwaaien opgewekt naar de fotografen. De bewindslieden zochten na de Europese top verpozing in een zeiltocht naar Denemarken om daar de Deense premier te bezoeken. n een verklaring na afloop van de bijeenkomst in Leeds Castle zei minister Vance echter dat er nog grote verschillen bestaan tussen de standpunten van beide lan den. „Er moet nog veel hard werk verzet worden. Ik ben van me ning dat Israël en Egypte de zaak van een werkelijke vrede volledig zijn toegedaan, en wij (de VS) zullen hen daarin bijstaan" ADVERTENTIE Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: rir r DC HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaathethierom grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer^ doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die daar een Privé- rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- Op de volgende conferentie die hetzelfde formaat zal hebben als die in Leeds Castle, zal minister Vance opnieuw de functie heb ben van een gespreksbegeleider. De minister zei op de slotpers- conferentie van het overleg dat de Verenigde Staten ook op de volgende bijeenkomst niet met specifieke voorstellen zullen komen, maar zich zullen beper ken tot het verhelderen van standpunten van beide zijden wanneer dat nodig is. In Leeds Castle werd grondig inge gaan op de vraagstukken aan gaande de veiligheid van Israels grenzen en over de netelige kwes ties van de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. Minister Vance karakteriseerde de ge sprekken als „nuttig". Hij zei dat Israël en Egypte nu een duidelijk beeld hadden van elkanders voorstellen en posities, en dat dit de basis had gelegd voor de vol gende gespreksronde. Met andere woorden, zei hij, er is een groter gemeenschappelijk terrein ontstaan. In de gesprek ken is niet afgeweken van al eer der ingenomen posities. Van een werkelijke verbetering in de si tuatie kan dan blijkbaar ook niet gesproken worden, behalve dat het besluit om een tweede bij eenkomst te houden een positief teken is, aldus minister Van- Hij zei dat 90 procent van de ge sprekken rechtstreeks tussen de Israëlische en Egyptische minis ters had plaatsgevonden en dat hij zelf alleen vragen stelde om zaken tot grotere helderheid te brengen. Uit zijn opmerkingen bleek dat het voormalige Jordaanse deel van Jeruzalem onderwerp van ge sprekken zal zyn tussen Israël en Egypte. Vermoed moet worden dat dan ook Jordanië daarbij in direct of direct betrokken zal worden. Op de bijeenkomst in Leeds Castle waren geen militai re experts aanwezig op het ge bied van eventuele nieuwe gren zen. De indruk is echter dat Israël al een beslissing heeft genomen over eventuele grenswijzigin gen. KHARTOEM (GPD) - Terwijl de ministers van buitenlandse za ken van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid ook gisteren nog werkten aan de opstelling van het definitieve programma voor de bijeenkomst van de staatshoof den, begonnen in de "Friendshi- phal" de eerste gedeeltelijk ge heime openbare redevoeringen van de staatshoofden. Het belangrijkste onderwerp zowel in de redevoeringen als ook in de gesprekken achter de schermen is toch nog steeds de buitenland se militaire interventie in Afrika, die natuurlijk door de verschil lende ideologische kampen ver schillend wordt beoordeeld en waarbij de ene groep uiteraard de Cubanen en Russen bedoelt en de andere groep de Franse inter ventie in Zaïre. Het is te verwachten dat hierover nog zeer scherpe toespraken worden gevoerd, vooral ook om dat zowel Samora Machel als ge neraal Obasanjo scherpe aanval len tegen Frankrijk richtten, zonder dit land bij de naam te noemen Weliswaar had ook Se- kou Touré, die tegen alle ver wachtingen in sinds jaren voor hei eerst weer Guinea heeft verla ten, het imperialisme aangeval len, maar hij zei toch ook dat bij voorbeeld de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid het be staansrecht van Israel moet er kennen en dat zowel joodse als ook Arabische Palestijnen de kans moeten krijgen hun eigen staat op te bouwen. Er wordt zelfs beweerd dat Sekou Touré, die sinds jaren als "lakei" van de Sowjet-Unie wordt beschouwd in discussies achter de schermen gezegd zou hebben dat hij nu eindelijk had begrepen dat de Russen alleen maar macht in Afrika willen hebben en in het welzijn van dit continent niet zijn geïnteresseerd. Luitenant-generaal Obasanjo van Nigeria verwierp in zijn rede op nieuw de interne regeling in Rhodesië en vroeg aan de OAE om nog meer dan tot nog toe de gewapende strijd van het Patriot tisch Front te steunen. Voordat Smith verwijderd is kan er van een vreedzame oplossing in Zim babwe geen sprake zijn, zei hij. Sprekende over de buitenlandse interventie in Afrika zei Nigeria's staatshoofd dat geen land in Afrika op weg is om het commu nisme te omhelzen net zomin als men het kapitalisme wil omhel zen. Maar het feit blijft dat Afrika werd gekolonialiseerd door de westelijke mogendheden en niet door de Sowjets. "In onze strijd voor vrijheid en onafhankelijk heid waren de landen van het Oostblok de enige bron van effec tieve steun". Met spanning wordt vooral de reac tie van Senegals staatshoofd Leopold Senghor verwacht, die gisteren reeds in een kort gesprek verklaarde dat de "confrontatie tussen de westelijke democra tieën en het communisme" in Afrika is begonnen. Diplomatie ke kringen beweren ook dat Senghor gezegd zou hebben: "Ik ben een van de oprichters van de Organisatie van Afrikaanse Een heid. Er moeten thans werkelijke beslissingen worden genomen. Ik ben naar Khartoem gekomen om de OAE desnoods kapot te maken". JERUZALEM (GPD) - „Wat is een territoriaal compromis?" vroeg premier Begin gisteren vanaf het spreekgestoelte van de Knesset. De premier gaf zelf het antwoord en scheurde met een theatraal gebaar een blad papier in tweeën. „Dit is een territoriaal compromis", aldus premier Begin. Dit tafe reel ontspon zich tijdens een verhit debat over een voorstel tot de orde van oppositielei der Peres om met spoed een Knesset-bijeenkomst over de politieke situatie te houden. De Knesset was gisteren weer eens op haar parlementaire kookpunt aangeland. Oppositieleider Peres was nog geen 24 uur terug van zijn reis naar Europa waar hij presi dent Sadat in Wenen heeft ontmoet. Vanuit Europa zou Peres volgens het Israëlische middagblad Maariv geduren de de laatste dagen ook een bezoek aan Marokko hebben gebracht en daar met koning Hassan hebben gesproken. Tegenover de zelfverzekerde en ongewoon felle Peres ging premier Begin in de tegen aanval, waarbij hij al zijn reto rische registers als vanouds opentrok. Als wilde hij tonen dat alle speculaties omtrent zijn gezondheidstoestand op niets berustten. Begin zowel als Peres werden voortdurend door parle mentsleden van de tegenpar tijen geïnterrumpeerd Zin spelend op vroegere verkla ringen van de Likoedpartij dat het vredesinitiatief van president Sadat in feite aan haar te danken is geweest, zei Peres „wie zichzelf de ver dienste toeschrijft van het neerdalen van de regen, moet niet verbaasd zijn als hij ook de schuld van de droogte krijgt". De regering noemde hij onverdraagzaam, zowel ten opzichte van het binnen- als van het buitenland. De politiek van de regering-Be gin leidt volgens de opposi tieleider tot Israëls isolatie. In dit verband hamerde hij erop dat de verklaring over het Midden-Oosten nu in Wenen door kanselier Bruno Kreisky en door de voorzitter van de socialistische internationale Willy Brandt is uitgegeven voor Israël het gunstigste in ternationale document vormt, sinds het begin van het Israëlisch-Egyptische vre desoverleg. Over de inhoud van de besprekingen tussen Peres en Sadat in Wenen kwamen de Knesset-leden geen nieuwe details te we ten. Peres liet los dat er interessante elementen zijn die hij nog niet wil meedelen. Wel sprak hij over hartverwarmende uitla tingen van de Egyptische president met betrekking tot de rol die Israël in het Mid den-Oosten na het bereiken van een vredesregeling zou kunnen spelen. Premier Be gin viel Peres vooral aan op het punt van een eventueel territoriaal compromis, waarvan de arbeiderspartij voorstander is, maar dat vol gens Begin voor de Egypti sche president onaanvaard baar is. Tijdens een felle woordenwisseling vond toen de ongebruikelijke parlemen taire demonstratie van het verscheuren van het blad pa pier plaats. Ook ontspon zich een discussie over de vraag of president Sadat eventueel kkoord zou gaan met kleine grenscorrec ties. Volgens Peres heeft Sa- dat het woord „kleine" niet in de mond genomen. Ondanks alle beledigingen aan zijn adres zei de Israëlische pre mier echter bereid te zijn Sa- dat zelfs voor verdere bespre kingen naar Jeruzalem uit te nodigen. Pas na het storm achtige debat vond een ont moeting tussen premier Be gin en oppositieleider Peres plaats tijdens welke Peres of ficieel verslag uitbracht van zijn gesprek met president Sadat. Een eerdere gelegen heid was daarvoor niet te vin den geweest. Enigszins merkwaardig was wel dat de ontmoeting in het restaurant van de Knesset plaatsvond waar menigeen vrij gemakkelijk kon mee luisteren. Naar verluidt is het Peres' indruk dat Sadat op het ogenblik moeite doet om Jordanië actief bij het vre desoverleg te betrekken. Het politiek debat waarom Peres heeft gevraagd zal nu ver moedelijk begin volgende week worden gehouden na de kabinetszitting van aan staande zondag. De Israëli sche televisie deelde gister avond mee dat de regering aanstaande zondag onder an dere zal beraadslagen over het voorstel van president Sadat om de stad El Arish in de noordelijke Sinai-woestijn weer onder Egyptisch be stuur te brengen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13