Relatie tussen Frankrijk en Algerije beter NU OOK IN JOEGOSLAVIË Louise de Coligny uit de lokalennood CONTANT VREEMD GELD MET GIROBETAALKAARTEN. postgiro en Ij rijkspostspaarbank Arm gebroken bij aanrijding Platen gestolen uit LV-centrum Prawda hekelt Carter DONDERDAG 20 JULI 1978 VARIA PAGINA 11 PARIJS (GPD) - De relaties tussen het Algerije van presi dent Boumedienne en het Frankrijk van president Gis- card zijn zienderogen aan het verbeteren na een bezoek van de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Bou- teflika aan het Elysèe en een warm gelukwenstelegram van de Algerijnse staatschef aan zijn Franse collega ter gelegenheid van de 14de juli, Frankrijks nationale feest dag. De Algerijns-Franse verhoudingen waren na een kort hoogtepunt van hernieuwde vriendschap na een bezoek van president Gis- card aan Algerije in april 1975, tussen het oude moederland en zijn vroegere overzeese provincie toch weer snel verslechterd. Het Algerijnse regime stelde zich re gelrecht vijandig tegen Frankrijk op in de kwestie van de door de Polisario-organisatie gekidnapte Franse staatsburgers. Frankrijks interventie met Jaguars in Mau- retanië deed het officiële Alge rijnse afgrijzen nog toene- Op het economische en diploma tieke terrein was deze toestand vooral voor Frankrijk en de Afri- ka-politiek van de Franse presi dent een slechte zaak. De Fran- LEIDEN - Twee maal de He- rensteeg: één keer vol met au to's, één keer terwijl de be woners bezig zijn met het plaatsen van bloembakken. De bewoners van de steeg, het wachten op gemeentelijke maatregelen tegen de ver keersoverlast beu, hebben het heft in eigen handen ge nomen. In de smalle steeg verrijzen straatgeveltuintjes, bloembakken en -blikken in bonte kleuren, die moeten voorkomen dat automobilis ten hun voertuig vlak voor de huizen stallen. De bewoners zijn anderhalfjaar bezig geweest om de zoge naamde "langparkeerders" in de straat te weren. Zij kwa men met plannen om van de steeg een éénrichtingsstraat te maken en een parkeerver bod in te voeren voor de hui zen in de steeg. Parkeren zou dan alleen nog mogelijk zijn langs de blinde muren in het tweede of derde gedeelte van de steeg. De bewoners menen dat de auto een zo dominerende factor is in de steeg dat de woonfunc tie geen enkele kans krijgt. Een stukje openbaar groen ontbrak tot voor kort ook. Omdat zij verwachten dat de steeg, waar parkeren nu prak tisch onmogelijk is gewor den, meer fietsen aantrekt hebben zij de eigenaar van het restaurant dat in de Heren- steeg is gevestigd weten over te halen fietsenrekken voor zijn ramen te plaatsen. sen zakten van de eerste plaats op de lijst van handelspartners met Algerije terug naar de derde. Hun rol werd overgenomen door de Verenigde Staten en de Bonds republiek. En in zijn zucht naar het spelen van een bemiddelende en sturende rol in de Afrikaanse derde wereld werd president Giscard ernstig gehandicapt door de vijandigheid die het voorname en in de derde wereld zo gunstig aangeschreven Algerije jegens hem ten toon spreidde. Handicap Op het terrein van de menselijke relaties was de toestand van di plomatieke onderkoeling vooral een handicap voorde bijna 90.000 in Frankrijk wonende Algerij nen. Ook de ruim 40.000 Fransen in Algerije - veelal onderwijzend personeel - hadden onder de toe stand van achterdocht te lijden. (Na Algerijes onafhankelijkheid is het aantal Fransen er echter opzienbarend gedaald: de meeste geëmigreerde Fransen wonen nu in Zwitserland, gevolgd door België en de Bondsrepubliek. Algerije komt pas op de zevende plaats). En nu was daar afgelopen 12 juli minister Bouteflika op het terras van het presidentiële paleis in Parijs, waar hij de pers na een be zoek aan president Giscard ver telde dat men het eens was over de noodzaak van een „geconcer teerde actie" in de omstreden ge bieden in Noordwest-Afrika. Twee dagen later kwam het tele gram van president Boumedien ne, waarin deze stelde dat „de samenwerking diende te worden ontwikkeld", en dat daartoe „wederzijds vertrouwen noodza kelijk" was. Bovendien telegra feerde Boumedienne aan Giscard dat „de Frans-Algerijnse dialoog beantwoordt aan de gevoelens van gerechtigheid en aan de ver wachtingen van beide volkeren" Sterker nog - zo bleek uit het te legram - vond Boumedienne dat „de vrede"en het evenwicht in het gehele gebied van de Middel landse Zee van de goede Frans- Algerijnse verhoudingen afhin gen" Muziek Voor president Giscard moet dit als muziek in de oren geklonken hebben. Afgelopen 10 mei had hij in een vraaggesprek met journa listen voor de televisie duidelijk de verzoenende hand naar het Algerije van Boumedienne uitge stoken. De Algerijnse president had daarop geantwoord dat de politieke problemen in de Sahara moesten worden opgelost, en dat - op economisch gebied - Alge rije er zeker van moest zijn dat Frankrijk niet langer tweemaal zoveel aan de Algerijnen zou ver kopen als de Algerijnen aan de Fransen konden slijten. Na de staatsgreep in Mauretanië en de val van president Ould Dad- dah is de kans op een opklaring van de Afrikaanse hemel groter geworden. Op hetzelfde moment is de rol van president Giscard als de spil waarom het politieke spel hier draait, groter geworden. Terwijl het Polisario een wapen stilstand heeft afgekondigd is met het verdwijnen van Ould Daddah een struikelblok uit de weg geruimd dat louter bestond uit de persoonlijke haat die de nu afgezette president en Boume dienne voor elkaar waren gaan koesteren. De uitstekende betrekkingen tus sen president Giscard en de ko ning van Marokko, die niet zel den „geconcerteerd" optreden in het zwarte deel van de Afrikaanse derde wereld, blijft Boumedien ne een doorn in het oog. Maar hij weet ook dat de Franse president er oprecht veel aan gelegen is de betrekkingen met Algerije te normaliseren. Daarom zijn de kansen nu groot dat er aan het eindeloze trouwtrekken om eni ge stukken Sahara, die al veel menselijk leed tot gevolg had, een eind zal komen via een hoog diplomatiek spel tussen het Frankrijk van Giscard, het Alge rije van Boumedienne. het Ma rokko van koning Hassan en het Mauretanië van de nieuwe mach thebber. Als de uitkomst van dit spel de vre de in het betrokken gebied we zenlijk zal weten te dienen, zal dit voor president Giscard een nieuwe overwinning betekenen, die zijn positie voor binnenlands gebruik maar vooral in het door hem zo belangrijk geachte Afrika nog zal versterken. Naam verongelukt jongetje bekend LEIDEN - Het jongetje dat gisteren bij de spoorwegovergang De Vink door een trein werd gegre pen en daarbij vrijwel opslag ge dood werd, was de twaalfjarige Abraham de Keijzer. Hij woonde in de Potgieterlaan in Leiden. ROME - Het is zo warm in de Italiaanse hoofdstad dat de Trevi-fontein het weer moet ontgelden. Hordes toeristen laten hun vieze, verhitte voeten in de fontein afkoelen LEIDEN - Hoewel de kwaliteit van de huisvesting nog steeds te wen sen over laat, is de scholenge meenschap Louise de Coligny wel uit de lokalennood. Naast het hoofdgebouw aan de Kagerstraat zijn op dit moment vier noodlo- kalen in aanbouw. Deze lokalen (twee theorie- en twee gecombi neerde theorie/vaklokalen) zul len op 18 augustus opgeleverd worden. Hierdoor komt Louise de Coligny weer iets ruimer in haar jasje te zitten. Het noodgebouw krijgt een totaal vloeroppervlak van 375 vierkante meter. Het wordt opgetrokken volgens het zogenaamde VS-sys- teem, dat bestaat uit koppeleen heden die in de fabriek geheel compleet worden geprefabri ceerd om op de bouwplaats aan elkaar te worden gekoppeld. Het voordeel van dit systeem is dat het schoolgebouw erg gemakke lijk weer kan worden verplaatst, waarbij de verplaatsingskosten slechts ongeveer 20 procent van de nieuwwaarde bedragen. Naast het gebouw aan de Kager straat heeft Louise de Coligny dependances in de Eijmerspoel- straat, de Sumatrastraat en de Van Geerstraat in Leiderdorp. Met de kwaliteit van deze depen dances is het niet zo best gesteld. De zes lokalen in de Eijmerspoel- ADVERTENTIE Vanaf 1 augustus 1978 kunt u ook in Joegoslavië contant vreemd geld opnemen met uw girobetaalkaarten. Op elk postkantoor in Joegoslavië kunt u dan maximaal 1500 dinar per girobetaalkaart opnemen, op vertoon van uw giropas en geldig paspoort. CONTANT VREEMD GELD IN MEER DAN 30 LANDEN. straat zijn aan vervanging toe en het schoolgebouw aan de Van Geerstraat is zelfs geheel onge schikt. Door de geluidshinder van de nabij gelegen rijksweg heeft de Rijksgebouwendienst dit gebouw enkele jaren geleden reeds afgekeurd, maar het werd vorig jaar toch als tijdelijke op lossing voor de lokalennood aan Louise de Coligny toegewezen. Ook het komend schooljaar zal de scholengemeenschap er gebruik van moeten maken. Op de achtergrond speelt een conflict tussen de protestants- christelijke scholengemeen schap Visser 't Hooft en staatsse cretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen. De Jong vindt dat Visser 't Hooft op basis van het huidige leerlingenaantal te veel lokalen heeft en heeft daarom vorig jaar een aantal lo kalen gevorderd ten behoeve van Louise de Coligny. De scholen gemeenschap Visser 't Hooft is tegen deze beslissing van de staatssecretaris in beroep ge gaan. Het wachten is nu op de be handeling door de Raad van Sta te. In afwachting daarvan zijn de gemeente en Louise de Coligny aan handen en voeten gebonden, te meer daar De Jong ook geen toestemming heeft gegeven voor nieuwbouw in Leiderdorp. WERELDBANK In de plaats van dr. W. Albeda, die minister van sociale zaken werd, heeft de algemene vergadering van de in Amersfoort gevestigde oecume nische ontwikkelingscoöperatie de heer H.G.E. Erfelt tot voorzit ter van de raad van bestuur geko zen. Hij is oud-bankier en ver bonden aan de afdeling Zending van de Lutherse Kerk in Zweden. In de vacature-Albeda werd drs. M.J. van Rooijen, oud-staatsse cretaris van financiën in Neder land, tot lid van de raad gekozen. Hij vertegenwoordigt de Raad van Kerken in Nederland, die met de Wereldraad van Kerken mede-oprichter van de ontwik kelingscoöperatie was. De 'kerkelijke wereldbank', die voor het op zakelijke basis steu nen van kleinere projecten in de derde wereld werd opgericht, houdt in Genève de tweede al gemene vergadering. Meegedeeld werd, dat het werkka pitaal van de bank inmiddels is gestegen tot meer dan vier mil joen gulden. Uit Canada kreeg de bank het aanbod om met 100.000 dollar de aanstelling mogelijk te maken van een functionaris voor ontwikkelingsprogramma's in Afrika. Hiermee kan voor het eerst een staflid in ontwikke lingslanden zelf worden be noemd. De benoeming zal gebeu ren in nauw overleg met de Afri kaanse kerken. Opvoeden tot vrede Wereldvredesdag. "Opvoe den tot vrede om tot vrede te ko men" is het thema dat paus Pau- lus heeft gekozen voor de rooms- katholieke wereldvredesdag die begin volgend jaar voor de twaalfde keer wordt gehouden. In een toelichting wijst de paus met nadruk op de noodzaak van opvoeding tot wederzijds ver trouwen. "Vredesopvoeding betekent ook dat de de LEIDEN - Een 51-jarige Leidse brak gisteren haar arm toen ze op de Breestraat werd aangereden door een auto. Ze fietste ter hoog te van de Koornbrugsteeg, naast een auto die daar naar links wilde afslaan. Een achteropkomende autobestuurder bemerkte die manoeuvre van zijn voorganger, maar de bestuurder van de derde auto in de rij zag het te laat en botste tegen zijn voorganger. Door de vaart waarmee dat ge beurde raakte die laatste de fiet sende vrouw. Zij viel van haar fiets, die onder de auto terecht kwam. Zijzelf werd met een ge broken bovenarm en schaafwon den naar het Academisch Zieke- huis gebracht. Op het trottoir van de Breestraat is gistermiddag een 80-jarige be woonster van het Lorentzhof ge vallen. Ze brak daarbij haar heup en werd door de Eerstehulp- dienst naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. LEIDEN - Om de Eerste Hulp Dienst aan diverse voorzieningen te helpen willen B en W een ldei- ne 50.000 gulden beschikbaar stellen. Het college heeft de ge meenteraad daartoe een voorstel gedaan. Voor technische voorzieningen in het verbindingsnetwerk van de EHD willen B en W 31.450 gulden voteren. De overige nieuw aan te schaffen voorzieningen betreffen een kleine inventaris voor de EHD-auto's (6.000 gulden) en twee de fibrillatoren (apparaten die stroomstoten afgeven voor het op peil houden van de hart slag, 12.500 gulden). LEIDEN - In het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat werd in de nacht van dinsdag op woensdag een inbraak gepleegd. Uit een kast in de disco-ruimte, waarvan de deur werd openge- krikt, werden ongeveer 150 lang speelplaten gestolen, die een ge- zamelijke waarde hebben van 2250.-. Ook werd nog 40.! mee genomen uit de biljartklok. De daders zijn vermoedelijk via het dak binnengekomen. menleving voor bereidt co's te durven nemen omwille van de vrede", .aldus de paus. "Vorming tot vrede is meer dan aansporing tot omzichtigheid en tot veiligheidsmaatregelen. Vre de hangt af van mensen die het vermogen hebben te kiezen tus sen beter en slechter". Wereldcongres. De plaats van arbeid in den rechtvaardige we reld' is het motto voor het zeven de wereldcongres van de interna tionale humanistische beweging dat van 31 juli tot 4 augustus in Londen wordt gehouden. Bij de ze organisatie zijn 32 nationale humanistische groeperingen uit 20 landen aangesloten. Het inter nationale secretariaat is geves tigd in Utrecht. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Terheijde aan Zee J. Dol Kirchberg (Zwitser land); aangenomen naar Nieuw- leusen J. de Bruijn Leeuwarden, naar Hoofddorp van de Giesen Wolvega; bedankt voor Hooge- veen A.J. de Bue Scharnegou- tum, voor Hilversum J. van 't Kruis Wijk bij Duurstede. LONDEN (Reuter) - De Prawda in Moskou heeft scherpe kri tiek geuit op het besluit van president Carter de levering aan het Russische persbureau Tass tegen te houden van zeer moderne computers vanwege de politieke processen in de Sowjet-Unie, berichtte gis teravond radio Moskou. Het besluit van Carter wordt door de Prawda uitgelegd als een "opzettelijke stap om de betiekkingen met de Sowjet- Unie te verslechteren Het besluit, samen met dat om de Sowjet-Unie olieborings technieken te onthouden, al dus het blad van de Sowje- trussische communistische partij, "herinneren aan het tijdperk van de koude oor log". Volgens de Prawda is Carter bezweken onder druk van "haviken" in Washington, als daar zijn minister van energie Schlesinger en presidentieel raadsman Brzezinski. De Amerikaanse president draait volgens de Prawda wel om als een blad aan een boom, waar hij drie weken geleden nog pleitte voor een vriend schappelijke toenadering omdat zij voor beide partijen heilzaam zou zijn. De Prawda waarschuwde dat de Sowjet-Unie nooit is be zweken voor "pressie en af persing", en dat het de Ver enigde Staten zullen zijn die van handelsrestricties het gelag zullen moeten betalen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11