Ineke Ran terug op eerste plan Holland krijgt geen revanche JAN TIMMAN WEER ZEER SLAGVAARDIG Tennissurprises in Hillegom en Alkemade PAGINA 10 SPORT DONDERDAG 20 JULI 1978 WARMOND - Ondanks de beste start sinds jaren en on danks twee persoonlijke triomfen - De Groot in de eerste race en Van Wijk gisteren - zijn de Hollandse Regenboog zeilers er ook dit keer niet in geslaagd om de Friezen op de Kaag te bedwingen. De op de eerste dag genomen (rui me) voorspong verdween in de daaropvolgende dagen als sneeuw voor de zon en gisteren, op de laatste dag van de 58ste Kaagweek, consolideerde het team van captain Harry Amster dam de inmiddels opgebouwde voorspong bekwaam, sterker nog, op de positieve zijde van de balans konden nog eens vier pun ten toegevoegd worden. Welis waar bleef de uiteindelijke ne derlaag 103*/2—120'/2), in vergelij king met vorig jaar tenminste, binnen de perken, maar opnieuw waren de druiven zuur voor Van Wijk c.s. De revanche moet weer een jaartje uitgesteld worden. Wind In tegenstelling tot.dinsdag stond er gisteren weer flink wat wind op De Kaag en gezien de nog niet onoverbrugbaar geworden ach terstand van de Hollanders leek de hoop gerechtvaardigd, dat het best wel eens een bijzonder inte ressante laatste race zou kunnen worden. Dat nu zat er evenwel niet in. Hoewel de zeilers, naar la ter bleek, zeer snel rondgingen (binnen een uur was bijna ieder een terug) was er van echte strijd geen sprake. Toen eenmaal, tussen boei één en twee, de posities waren ingeno men werd het, met Bouw van Wijk in de Rakker 82 voorop, een optocht waarin nauwelijks van plaats verwisseld werd. Alleen Luut Hof zag nog kans. onder meer ten koste van Hollander De Groot en teamgenoot Hessel Donker, twee plaatsen te stijgen en dat uiteindelijk bepaalde de vier punten verschil ten voordele van de Friezen. In de midden moot werd de zaak dus beslist, want aan kop hielden de partijen elkaar precies in evenwicht. Na Van Wijk passeerden de Friezen Heftinga en Amsterdam de fi nish, gevolgd door Hollander Barnhard die opnieuw goed voorin zat. Titel De Regenboogzeilers ontmoeten elkaar aanstaande zaterdag op nieuw als in de buurt van Alk maar gestreden gaat worden om de nationale titel. De inschrijving valt wat tegen, slechts een dertig tal boten (op De Kaag verscheen een zelfde aantal) komt aan de start. Daarna volgt de Sneekweek waar de Friezen er hoogstwaar schijnlijk in zullen slagen om ook de 80ste ontmoeting met de Hol landers in hun voordeel te beslis- De overige uitslagen: Jeugdboot 1. F. de Groot, 2. E.v.d. Spek. Eindstand: 1. F. de Groot. Cadet: 1. A.v.d. Rest, 2. M. Dront- man. Eindstand: 1. Drontman. 420: 1. Iet Kuyper, 2. J. Veldman Eindstand: 1. Mertens. Flying junior: 1. J de Jong, 2. J. Hofland. Eindstand: 1. De Jong. Solo: 1. C. van Grieken, 2. P. van Buren. Eindstand: 1. van Grie ken. Bouw van Wijk won gisteren de laatste race. Het mocht niet baten, de Friezen bleken uiteindelijk toch weer de sterksten. AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man is ook gisteren niet van het overwinnaarspad afgeweken. In de zesde ronde van het IBM- schaaktoernooi in Amsterdam was ditmaal de Hongaar Adoijan het slachtoffer van de daden drang van de Nederlander, die met 5.5 punten eenzaam op de eerste Dlaats zetelt. Overigens kon Tim man zijn voor sprong niet vergroten. Naaste concurrent Ribli (Hon) won eveneens. Hij versloeg Kick Lan- geweg en bezit nog altijd een punt minder dan Timman. Ook de marge tussen Ribbi en num mer drie, Dzindzindasjvili uit Is raël, bedraaet één Dunt. De grootste belangstelling in de RAI ging uit naar de partij Ador- jan-Timman. Zou de zwartspeler risico's willen lopen of zou het respect voor de goed spelende Adorjan een snelle remise in de hand werken? Het publiek hoop te op het eerste en kwam niet be drogen uit. Met een bizarre loper- uitval liet Tim man geen twijfel bestaan over zijn bedoelingen. Correct was het allemaal niet, maar het bracht wel razend inge wikkelde verwikkelingen op het bord. In het middenspel liet Adorjan enkele malen na de beste zet te spelen. Stern: 1. Peet. Eindstand: 1. Peet. Vaurien: 1. Huisman. Eindstand: 1 Huisman. Yngling: 1. J. Verberne, 2. Mej. Hoek. Eindstand: 1. Mej. Hoek. Spanker: 1. W. Tijssen, 2. A. Bijl. Eindstand: 1. E. Sikking. Randmeer 1. W.v.d. Ryke, 2. M. Blank. Eindstand: 1. v.d. Ryke. Vrijheid: 1. J. Krol. Eindstand: 1 Krol. Pampus: 1. C.v. Goeverden, 2. H. Schram. Eindstand: 1. van Goe verden. Regenboog: 1. Amsterdam, 2. De Groot, 3. van Staveren. Eind stand: 1. van Staveren. Laser 1. S. Schuur, 2. M. Oosten broek. Eindstand: 1. Schuur. Valk: 1. K. van Asselt, 2. E Hoppe. Eindstand: 1. Dagelet. Olympiajollen: 1. H. Kraan, 2. N. Schlieker, 3. T. Mollers. Eind stand: Kraan. Schakel: 1. F. Sas, 2. K. de Vries Eindstand: 1. Tineke Tijssen. 16m2: 1. R. Breur, 2. L. Willemsen. Eindstand: 1. Breur. Voetsjollen: 1. S. van Asselt, 2. A. Reyers. Eindstand: 1. G. Alkemade. AMERSFOORT (GPD) - Ruwweg is het dameszwemmen in Nederland in twee categorieën in te delen. De eerste daarvan is bereid het uiterste te doen om internationale aansluiting te verkrijgen, de tweede schommelt tussen de onwil om dagelijks uren in het water te vertoeven en verlangen naar successen. Ineke Ran is het duidelijkste voorbeeld uit die tweede categorie. Drie jaar geleden werd de Badhoe- vedorpse nog luid bejubeld toen ze de DDR-zwemtop in wording bij de Europese jeugdkampioen schappen in Genéve op de sprint de baas bleef. Haar werd een car rière op het lijf geschreven waar bij ze de belangrijkste tegen speelster zou worden van de Oostduitse Kornelia Ender. In de DDR zou een natuurtalent als Ran niet „kopje onder" zijn ge gaan. Maar in een land waarin de meerderheid van de zwemtop nog wordt gevormd door presta- tiebewuste amateurs, kon Ineke Ran, zeker op de vrije slag, nooit meer haar Zwitserse prestatie AMERSFOORT - Edward Maas dijk heeft gisteren tijdens de na tionale zwemkampioenschap- pen opnieuw beslag gelegd op een vijfde plaats. De zwemmer van De Zijl/LGB kwam bij de heren all-in op de 200 meter wis selslag tot een tijd van 2.16,69. De tijd van winnaar Fred Eef- ting was 2.11,22. Keuze Internationaal verdween de Bad- hoevedorpse naar het tweede plan, maar vorig jaar bleek ze tij dens de Europese kampioen schappen haar specialisatie - de sprint - geweld te hebben aange daan door te kiezen voor de vlin derslag. Een keuze, die haar vorig jaar tijdens de nationale kam pioenschappen wat makkelijker werd gemaakt doordat Enith Brigitha zich terugtrok voor de kortste vlinderafstand, waardoor Ineke alsnog het startbewijs in handen kreeg voor de Europese titelstrijd in Jonköping. Daar bleek de 16-jarige plotseling in het spoor van de Oostduitse toppers Pollack en Knacke mee te kunnen, waardoor zij verras send een bronzen medaille ver overde. En dat. terwijl zij juist op de vlinderslag, medisch gezien, de meeste problemen onder vindt. Vandaar ook dat ze vorig seizoen naar een „kraker" stapte om haar bij voortduring terugke rende rugklachten te verhelpen. Klachten die evenwel gebleven zijn, en die zij voor lief heeft ge nomen omdat zij al bij voorbaat vond dat ze alleen op de vlinder slag in staat zou zijn te voldoen aan de eisen voor deelname aan het wereldtiteltoernooi in Ber lijn. De tijd in de series (1.03,88) vormde daar een indicatie Voor en de sti mulans om toch nog iets harder te gaan. Dat hard gaan leidde tot een evenaring van haar eigen natio nale jeugdrecord op de kortste vlinderslagafstand. Opnieuw zwom ze de tijd die ze vorig jaar tijdens de finale in Zweden op de chronometers had gebracht 1.03,40. Een wat onverwachte prestatie van de 16-jarige athe neumleerlinge, die zaterdag op de eerste dag van de nationale kampioenschappen ver onder haar sprinttijd uit de vrije-slage- stafette van Montreal (58,08) was gebleven. Vreemd omdat Ineke Ran het afgelopen seizoen het deelnemen aan wedstrijden be langrijker achtte dan het verbete ren van haar persoonlijke tijden. Een dubbele kaakholteontste- king kostte haar tien dagen van haar toch al niet zo intensieve voorbereidingsperiode, waar door het seizoen opnieuw zonder hoogtepunt voorbij leek te gaan. drang op de Nederlandse titel strijd in Amersfoort wat groter te zijn. „Ik wilde zien hoe ver ik kon komen op basis van mijn verrich te trainingsarbeid. Ik hoef geen wereldkampioene te worden, omdat ik ook geen zin heb om te trainen. Eigenlijk is het niet eer lijk dat de-één naar Amerika moet gaan om goed voor de dag te ko men en de ander er kan komen zonder veel te trainen. Wat overi gens niet wegneemt dat ik bij zonder opgelucht ben dat ik nu ook verzekerd ben van een per soonlijk nummer op de WK" Het ziet er evenwel naar uit dat dat er overigens twee zullen worden. Hoewel Ran geen startbewijs op de sprint heeft gekregen, lijkt zij toch de belangrijkste kandidate te zijn met haar derde plaats za terdag om Nederland in Berlijn naast Enith Brigitha te verte genwoordigen. Annelies Maas, die op de voorlaatste dag haar ei gen nationale wisselslagrecord over 400 meter verbeterde tot 4.58,38 - precies een jaar geleden zwom zij 4.58,84 - heeft zich op het standpunt gesteld in Berlijn alleen de 200, 400 en 800-meter vrije slag te zwemmen. En de wisselslagafstanden te laten voor wat ze zijn. Dat verbeterde record op de 400- meter wisselslag, waarbij ze maar liefst 8 seconden onder de limiet bleef, vormde voor Annelies Maas de aanleiding de conclusie te trekken dat het met haar condi tie toch niet zo slecht zat als werd verondersteld. „Ik heb in Ameri ka bij Mark Schubert met name wisselslagafstanden getraind. Daar trek ik nu duidelijk profijt van, want zowel op de vlinder- als op de schoolslag ben ik duidelijk vooruit gegaan", aldus de Wage- ningse, die de komende week haar conditie in eigen land nog wat wil opvoeren. „Pas over een week of twee gaan we echt met het sprintwerk beginnen, het geen ook op de 200 meter vol doende moet zijn om tot betere prestaties te komen". meter met de wereldtop: „De kloof is wel groot, met name op een 400 meter. En eerlijk gezegd twijfelde ik ook in het begin aan mezelf. Nu met deze tijd heb ik bewezen dat de conditie goed is", aldus Annelies, een van de sterkst gemotiveerde zwemsters in dit nationale kampioen schap. Toch stond het record van Annelies Maas niet alleen. Kees Vervoorn van origine een vlinderslag zwemmer, zorgde voor het tiende nationale record van deze natio nale titelstrijd. In de 4 X 100-me- ter vrije-slagestafette kwam de Hagenaar als eerste in het water voor het Haagse Zian-Vitesse. Met zijn openingstijd van 53,27 seconden, was hij 0,19 seconde sneller dan Renè van jder Kuil twee jaar geleden in Montreal. honderd meter kwam ook de Haagse vereniging Zian-Vitesse uit op een nieuw nationaal re cord. Leidse tillers naar Papendal LEIDEN - Vier Leidse gewichthef- fers zijn door bondscoach Piet van der Kruk uitgenodigd voor de centrale training, die op 2 sep tember op Papendal begint. Het zijn de Nederlandse kampioen in het lichtzwaargewicht Herman Filippo, John ten Brinke, Rob Wansink en Peter Keizer. De training staat vermoedelijk onder witspeler zich zodanig op te sta pelen dat er uiteindelijk geen zinnig tegenspel meer mogelijk was. Ribli had eigenlijk geen kind aan Langeweg. De Nederlander liet zich bijzonder gemakkelijk "in pakken" en moest als eerste de strijd staken. Met zwart liet Ree zich tegen Hort in op een variant waarbij voor een pion positionele compensatie krijgt. Na enkele zwakke zetten gaf hij zijn tegen stander echter even later ook dat overwicht cadeau. Daarna gleed Ree achter elkaar de afgrond in. Ljubojevic bleek nog steeds aange slagen te zijn door zijn onnodige verlies tegen Ribli. Tegen zijn landgenoot Nikolac liet Ljuboje vic te lichtvaardig zijn koning op de tocht staan. "Ljubo" haalde nog de tweede zitting, maar kon daarin het tij niet meer keren. Uitslagen: A-groep: Nikolac-Ljubojevic 1-0, Adoijan-Timman 0-1, Hort-Ree 1-0, Andersson-Romanishin Va-Vi, Pfle- ger-Miles Vi-'/j, Browne-Dzindzin- dasjvili '/a-Va, Ribli-Langeweg Va-Va. Stand: 1. Timman 5.5, 2. Ribli 4.5, 3. Dzindzin dasjvili 3.5, 4. Adoijan (3 (+-), 5. Ro- manishin, Andersson en Pfleger 3, 8. Ljubojevic, Langeweg en Miles 2.5,11 Hort 2 (+2), 12. Nikolac 2 1), 13. Ree 2, 14. Browne 1 Groep B: Borm-Balshan 0-1, Van Wij- gerden-De Roode 1-0, Hartoch-Ligte- rink 0-1, Böhm-Janosevic Va-Va, Joe- soepov-Kirov Va-Va, Taulbut-Van der Sterren Va-Va, Christiansen-Rodriguez 1-0. Stand: Van Wijgerden, Christiansen en Joeso- poev 4,4. Balshan 3.5 1), 5. Kirov en Ligterink 3.5, 7. Janosevic en Taulbut 3, 9. Rodriquez, Böhm, Hartoch en Borm 2.5,13. Van der Sterren 1.5 (+1), 14. De Roode 1 Beide spelers hadden nog ongeveer gelijke kansen toen de tijdnood fase zich aankondigde. Toen bleek opnieuw de slagvaardig heid, die Timman momenteel in grote mate bezit. Met sterk uitge dund materiaal wist hij nog enige valstrikken uit te zetten. Toen Adorjan zijn zet moest afgeven keek hij hoe langer hoe beteuter- der. De afgebroken stelling leek op het eerste gezicht simpel re mise te houden. In de tweede zit ting bleken de problemen voor de KATWIJK - Robert Jan van der Feen, no 1. geplaatst in het here nenkelspel B in het tennistoer nooi van Katwijk, was opper machtig in zijn eerste partij tegen de Limburger Cremers, 6-1,6-1. Ook de Duitser Herrekind toonde aan dat er met hem rekening zal moeten worden gehouden. Giste ren bleef hij Meeu wisse duidelijk de baas, 6-2,6-3, terwijl diezelfde Meeuwisse ruim anderhalf uur tevoren met 6-1, 6-3 had afgere kend met van Muylwyck. De in het herenenkelspel no 2 ge plaatste Rob Otten moest hard werken om zijn waardering hoog te houden. Tegen Heringa 1-6, 6-1, 6-1. Van Heek, uit Limburg, gaf de winnaar van het HED van vorig jaar Nicol met 6-1,6-2 geen schijn van kans. De halve finales in het herenenkelspel B zullen er waarschijnlijk zo uitzien, van der Feen - Herrekind en Otten - van Heck of Bisschops. Dick Hylkema, vorig jaar finalist, verdween gisteren al van het ta pijt in het herenenkelspel B in Hillegom. Voor die verrassing zorgde Niels Blokker in een pitti ge partij, waarin voor elk punt diende te worden gevochten, 7-6, 6-4. Alfred Gelevert, no 7 ge plaatst, stak in een voortreffelijke vorm tegen Cornel Schrama, 6-3, 6-4. Voor Jeroen Tromp, no 2 ge plaatst in het Herenenkelspel C. werd het gisteren geen triomf. Martin Vloeman, de revelatie van het toernooi, bleef hem royaal de baas, 6-2,6-2. Bij de dames vestigde Edith Lem- beck, no 4 geplaatst, de aandacht op zich door een 6-3,6-1 winst op Evelien van der Wiel, een speel ster die met 6-2,4-6,6-4 had ge wonnen van Karin Heestermans. In het herendubbelspel B kwam het no 1 geplaatste duo, de win naars van vorig jaar de Haan Verkerk, niet in problemen tegen de Bakker/Blokker, 6-1,6-1. In het tennistoernooi van Alke made deden zich de eerste ver rassingen voor. Halverwege het toernooi zijn vier geplaatsten uit de strijd. Bij de heren werd de als tweede geplaatste Klaas Ooster hof door Leo van Tongeren ver slagen. 4-6 4-6. De twee Alkema de-spelers Ruud Stikkelbroeck en Henk van de Berg hadden 2 uur nodig om uit te maken wie bij de laatste 8 zou komen. Na ellen lange ralleys bleek Stikkelbroeck een betere conditie te hebben, 5-7 6-4 6-2. Rob Lucas kwam ook een ronde verder ten koste van Josje Koemans 7-5 2-6 6-2. In het gemengd dubbel C waren Joan Zonnevylle en Willem Re- nee veel te sterk voor K. Holdert en R. Schreuder 6-2 6-2. Bij de dames won E. Hemming van H.v.d. Haak overtuigend met 6-2 6-3 en won H. Reinigh van J. Goudsmit met 6-4 5-7 6-1. Vaatje haring voor Kuypers KATWIJK - Na het laatste LSG snelschaaktoernooi was ook het eerste gevecht om de Katwijkse badgastentitel een prooi voor Charles Kuypers. In strandpa viljoen Willy Zuid was het slot- duel Kuypers-Binnendijk alles- beslissend voor het als eerste prijs ter beschikking gestelde vaatje haring. De in het 5 minuten tempo sterk opererende Binnendijk bracht favoriet Kuypers danig in moei lijkheden en mocht in een eind spel met pluspion aan de winst ruiken. Juist in deze fase gaf de routine echter de doorslag, wat erin resulteerde dat Kuypers als nog de winst greep en daarmee Binnendijk een vol punt voor bleef. De eindstand in de eerste groep: 1 Kuypers 7V2; 2 Binnendijk 6V2; 3-4 Tolenaar en Heemskerk 6; 5 Konings 5; 6 Jan Bakker 4V2; 7 Sikkel 3; 8-9 Geertsma en Gert Koelewijn 2V2; '10 W. Turk IV2. Groep 2 werd na een beslis singsmatch gewonnen door v. d. Bent met 5 uit 7 vóór Dobbelaar met eveneens 5. Ih groep 3 won Admiraal met 6 uit 7. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar. Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hula ad ree: S.v.p. In Moklettera invullen! In leder vakje a.v.p. «en letter

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10