"Onmogelijk om die Hinault eruit te rijden Tourcijfers RECORDS EEFTING Eigen schuld van Kuiper Karstens uit Tour Zoetemelk geeft de moed toch niet op 7/ WOENSDAG 19 JULI 1978 SPORT PAGINA 9 MORZINE (GPD) - De „koninginnerit" van de Tour de France bracht geen wijziging teweeg in de positie van Joop Zoetemelk en Bernard Hinault. Veertien seconden bleef het verschil tussen de Nederlandse gele-truidra- ger en het Franse idool, voor wie de tijdrit van vrijdag tussen Metz en Nancy geknipt lijkt om de eindzege te veroveren. „Ik weet ook wel dat ik een grotere afstand had moeten nemen om met meer vertrouwen aan de slot fase te beginnen, maar willen en kunnen is niet hetzelfde", zei Zoetemelk. „Het was onmogelijk om Hinault uit het wiel te rijden. Die man koerst ontzettend sterk. Zijn moreel is enorm. Daarom niet getreurd, ik geef de moed niet op. In mijn loopbaan heb ik vaker sterke tijdritten gereden. Waarom vrijdag niet?" Het was een traditionele uitleg van Joop Zoetemelk. Zijn onafschei delijke glimlach kon de twijfels overigens niet wegnemen. Dat bleek trouwens niet veel later, toen Zoetemelk met de moge lijkheid geconfronteerd werd van een aanval in de twee etappes die aan de tijdrit vooraf gaan. „Je weet het van tevoren nooit", al dus de Nederlander in Franse dienst. „Dat heeft de rit van van daag (dinsdag - red.) nog eens bewezen. Toch zie ik het niet zit ten dat ik Hinault kan afhaken. De jonge Franse favoriet reed in de etappe die voor Henme Kuiper een onfortuinlijk einde van de Tour betekende, inderdaad sterk. Niettemin was het vreemd dat Zoetemelk de mogelijkheid om althans te proberen zich van de Fransman te ontdoen, niet mocht of durfde benutten. In de afdaling van de Col de la Colombiére, een berg van de eerste categorie, waarvan de top na 161 kilometer bereikt werd, moest Hinault na melijk van de fiets vanwege een lekke band. Zoetemelks ploeg leider Louis Caput kwam on middellijk met het advies om on danks de pech die de rivaal zijn kopman trof, niet voluit te gaan rijden. Het feit dat Hinault met name in de beklimming van deze Col de la Colombiére de meest impone rende figuur was geweest, moet van invloed zijn geweest op Ca puts beslissing. Een andere ver klaring was er niet. Dat Bernard Hinault herhaaldelijk demarreerde, kon onder anderen Henk Luberding bevestigen. De leider van het jongerenklasse- ment bevond zich namelijk op de meeste van de vele beklimmin gen (drie cols van de eerste, twee van de tweede en drie van de der de categorie) vrijwel steeds in de onmiddellijke nabijheid van de Fransman. „Vooral op de Colom biére reed Hinault verschrikke lijk sterk", aldus Lubberding. Of het alleen aan de uitschakeling van Hennie Kuiper heeft gelegen, of dat de favorieten aan elkaar gewaagd waren, bleef na afloop een open vraag. Feit was in ieder ZWITSERLAND UIT.. 20juli-19een81t<T geval dat de etappe van Grenoble naar Morzine, die maanden gele den reeds als de „koninginnerit" werd gepresenteerd, na de val van Kuiper in de afdaling van de Col du Granier veel aan strijdlust inboette. Toen de Tour-directeu ren Levitan en Goddet hem hun spijt kwamen betuigen over het verlies van Kuiper, was Post de eerste om te wijzen op het ach terwege blijven van echt grote gevechten. Zonder Hennie werd de koers gedevalueerd, aldus de chef d'equipe van Raleigh. Voordat de renners van Peter Post hun offensieve daden toonden, had Andrè Romero overigens al de vlam in de pan doen slaan. Zijn demarrage onmiddelijk na de start, toen het peloton zich om hoog hees tegen de Col de Vorte (de eerste berg van de eerste ca tegorie), speelde precies in de kaart van de Nederlandse ploeg. De afdaling van de Col du Granier bracht in een fatale seconde een totale ommekeer. Kuiper werd naar het ziekenhuis van Chambè- ry vervoerd, en twee knechten uit twee verschillende ploegen kre gen vervolgens alle vrijheid om naar een monstervoorsprong te fietsen. De marge van dat duo, Christian Seznec en Renè Bittin- ger, werd zelfs zo groot (18 minu ten en 15 seconden), dat Zoete melks ploegmakker Seznec me de dank zij de 20 seconden boni ficatie bij een tussensprint theo retisch leider van het klassement werd. In die algemene rang schikking stond de 25-jarige Fransman op de veertiende plaats, met een achterstand van 18 minuten en 34 seconden. De voorsprong van Seznec en Bit- tinger slonk echter zienderogen, toen Hinault op de cols aan Zoe temelk wilde laten zien wie ei genlijk de sterkste van de over gebleven favorieten was. Paul Wellens en Henk Lubberding hielden in dat gevecht de eer van de zwaar getroffen ploeg van Pe ter Post hoog. Lubberding sprong zelfs met zijn rivaal voor de witte trui der jongeren, de Zweed Sven-Ake Nilsson, in het spoor van Seznec en Bittinger. Laatstgenoemde werd achter haald, maar Seznec arriveerde met circa tien minuten voor sprong aan de finish. Lubberding en Nilsson werden eveneens ingelopen, maar in te genstelling tot Bittinger - die de tol van de geleverde inspannin gen betaalde - hoefden de twee jongeren alleen voor de sterksten uit het veld te capituleren. „En dat is geen schande", zei Lubber ding bescheiden. „Kerels, fantas tisch", zei Peter Post. „Jullie maakten het verlies van Hennie Kuiper voor mij minder Joop Zoetemelk (links) en Bernard Hinault: zij i De uitslag van de dinsdag verre den zeventiende etappe over 226 kilometer van Grenoble naar Morzine is: 1. Seznec (Fra.) 7 uur 13 min. en 34 seconden, 2. Wellens (Bel.) op 9.26, 3. Hinault (Fra.) op 9.29, 4. Zoetemelk (Ned.) z.t., 5. Lubber ding (Ned.) op 9.32, 6. Nilsson (Zwe.) z.t., 7. Agostinho (Por.) z.t., 8. Bruyere (Bel.) op 10.17,9. Bazzo (Fra.) z.t., 10. Galdos (Spa.) z.t., 11. Van Impe (Bel.) z.t., 12. Martinez (Fra.) 11.43, 13. Bittinger (Fra.) 12.16, 14. Menedez (Spa.) 15.22, 15. Martin (Fra.) z.t., lfr. Maertens (Bel.) 15.56,17. De Schoenmaeker (Bel.) 16.40,18. Kelly (Ier.) z.t., 19. Martins (Por.) 17.24, 20. Rouxel (Fra.) 17.46, 21. Thaler (Wdl.) 17.56, 22. Villemaine (Fra.) 17.57, 23. Chalmel (Fra.) 18.00, 24. Le Guilloux (Fra.) 18.40, 25. Den Hertog (Ned.) z.t., 27. Raas (Ned.) 18.47, 36. Wesemael (Bel.) 22.07, 40. Hezard (Fra.) 23.40, 41. De Meyer (Bel.) zt.t., 44. Teirlinck (Bel.) z.t., 50. Esclassan (Fra.) z.t., 55. De Cauwer (Bel.) 24.55, 61. Karstens (Ned.) 26.29, 62. Knete- mann (Ned.) z.t., 69. Van de Hoek (Ned.) 29.29,92. en laatste Tesnie- re (Fra.) 52.30. Algemeen klassement: 1. Zoete melk (Ned.) 87.29.44, 2. Hinault Lucien van Impe: Henk Lubberding helpt de gevallen Kuiper, die zijn ploegmaat al direct zou toevoegen: "rij maar door, ik heb mijn sleutelbeen gebroken" (Fra.) 14 sec., 3. Agostinho (Por.) 6.23, 4. Seznec (Fra.) 8.25, 5. Bruyere (Bel.) 10.25, 6. Galdos (Spa.) 13.28, 7. Lubberding (Ned.) 14.23, 8. Wellens (Bel.) 14.32, 9. Nilsson (Zwe.) 16.46, 10. Van Im pe (Bel.) 17.01,11. Martinez (Fra.) 17.21, 12. Martin (Fra.) 23.11, 13. Maertens (Bel.) 28.54, 14. Ber- naudeau (Fra.) 32.17, 15. Laurent (Fra.) 34.22, 16. Romero (Fra.) 37.25, 17. Hezard (Fra.) 39.49, 18. Den Hertog (Ned.) 40.19, 19. Bit tinger (Fra.) 42.36, 20. Le Lay (Fra.) 43.27,21. De Schoenmaeker (Bel.) 44.53, 22. Martins (Por.) 46.23, 23. Bazzo (Fra.) 47.43, 24. Janssens (Bel.) 48.42, 25. Menen- dez (Spa.) 49.08, 26. Raas (Ned.) 49.09, 36. Thaler (Wdl.) 1.00.21. Dagploegenklassement: 1. ploeg Zoetemelk 36.59.59, 2. Maertens 37.20.51, 3. Post. Algemeen ploegenklassement: ploeg Zoetemelk 457.24.08, 2. Post 458.15.50, 3. Van Impe 458.33.40,4. Maertens 458.52.30,5. Hinault 459.10.55, 6. Laurent 461.27.38. Uitvallers 17e etappe: Garcia (Spa.), Le Denmat (Fra.), Friou (Fra.), Kuiper (Ned.), Sibille (Fra.), Danguillaume (Fra.), Ovion (Fra.) en Martin (Bel.) MORZINE (GPD) - Uitgere kend in zijn laatste Tour de France (de elfde die hij reed) is Gerben Karstens uit de koers gezet. Het was boven dien voor het eerst in zijn car rière dat hem dit over kwam. De beslissing van de jury werd ingegeven door „gewild en ongewild duwen", zoals dat in de taal van het reglement luidt. Voor die niet toegestane hulp geldt een maximum aantal toegelaten keren van tien. „Van Gerben Karstens", al dus het Nederlandse lid van de Tour-jury Jean Houben, „heeft men gezien dat hij vele en vele malen meer door toe schouwers de laatste berg is opgeduwd. In randgevallen kan de beslissing nog wel eens doorslaan in het voor deel van de renner, maar dat bleek bij Karstens totaal on mogelijk" Kennis nemend van het jurybe- sluit dat hij zijn koffers moest pakken, reageerde Karstens bijzonder verbolgen. „Ik ben", zei hij, „niet veel meer geduwd dan de andere ren ners van het groepje waarin ik zat. en die niet uit de wed strijd zijn gezet. Hoe is hét mogelijk dat ze mij dan op de ze manier aanpakken?! Ter wijl ik de hele dag als een stier tegen die bergen ben aange- knald... Alleen op de laatste col is er inderdaad geduwd, dat ontken ik niet, maar in mijn geval heus niet anders dan bij de rest. Bovendien: wat doe je eraan wanneer mensen je een zwieper ge ven? Ik vind het een belache lijke zaak". Behalve Gerben Karstens (die vanwege zijn overtreding ook een geldboete van f100 op liep) verdwenen er op de 17de dag van de Tour acht renners uit de koers: Kuiper, Martin (beiden na een val), Danguil laume, Ovion, Sibille, Garcia, Friou en Le Denmat. In totaal zijn er nu nog 83 de Tour de France. WIELRENNEN - De Brit Carbut heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Schotland ge wonnen. De Belg Verlinden be houdt de leiding in het algemeen klassement. Bert Oosterbosch staat als vierde genoteerd. MORZINE (GPD) - Voor de op pa pier zwaarste bergetappe van de Tour, een stuk van 225 kilometer waarin acht cols lagen, had Hen nie Kuiper zich een voor de intimi die hij zijn geheim toevertrouw de, onverwacht doel gesteld. „Ik wil vandaag", onthulde Kuiper kort voor de start in Grenoble zijn bedoelingen, „niet zozeer de rit winnen dan wel een grote aanval doen op de bergprijs. Ik zou graag met die bolletjestrui zondag uit de Tour stappen". Enkele uren la ter lag de kopman van Peter Post in het ziekenhuis van Chambèry, waar men hem 's avonds ope reerde aan zijn linkersleutelbeen, dat op twee plaatsen gebroken „Ik probeerde een hoopje stenen te ontwijken", fluisterde Hennie Kuiper toen ze hem opraapten in de afdaling van de Col du Gra nier. Op dat moment had hij 37 punten vergaard voor het berg- klassement: derde op de Col de Porte en eerste op de Cucheron en de Granier. De verrassende coup leek te slagen, want na het passeren van de top van de Gra nier lag Kuiper nog maar 10 pun ten achter op Martinez en Hi nault, die tijdens de wedstrijd op gelijke hoogte in het algemeen bergklassement belandden: 131 punten, tegen Hennie Kuiper 121 punten. Juist toen die hoog gewaardeerde trui met rode stippen zo duidelijk binnen zijn bereik kwam, sloeg Hennie Kuiper onderuit. Lucien van Impe noemde het „eigen schuld", en hij kon het weten. Van Impe: „Ik zat aan het wiel van Kuiper toen het gebeurde. Hij was op de kop van ons groepje gaan rijden, nadat Hinault en Zoetemelk aan het begin van de afdaling een kleine voorsprong hadden genomen. In plaats van ze in te halen, wat best kon, bleef Kuiper zeker op 20,30 meter han gen. Dat was een grote techni sche fout, want in een afdaling moet je zo kort mogelijk achter elkaar rijden. Hooguit op vier en een halve meter. Je kunt dan de bochten beter bekijken. Je ziet aan je voorganger precies hoe je er doorheen moet sturen. Want daar gaat het om: hoe coupeer je de bocht. Ik waarschuwde Kui per ervoor, maar hij luisterde niet. Tot een paar keer toe heb ik geroepen: rij dat gat dicht. Ineens was het gebeurd. Hij raakte na drie korte bochten met zijn wiel in een goot. Ik zag hem proberen zijn fiets er met een zwieper uit te gooien, maar dat lukte niet en hij sloeg hoog door de lucht over de kop met zijn schouder tegen een rotswand". Hennie Kuiper stelde zelf meteen de diagnose, zoals bleek uit het antwoord dat Henk Lubberding van hem kreeg toen die omge draaid was om zijn kopman over eind te gaan helpen. Lubberding: „Hij zei: rij maar door, ik heb mijn sleutelbeen gebroken". Aan ploegleider Peter Post ver zocht Kuiper zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de Bel gische specialist bij wie Lucien van Impe zich onlangs onder be handeling stelde. Deze orthope disch chirurg, dokter Johan Derweduwe uit Mol, verwierf zich grote faam onder topspor ters vanwege de snelheid waar mee het genezingsproces zich na zijn behandeling voltrekt. Lucien van Impe: „Wat hij precies anders doet dan anderen, weet ik niet, want daar heeft hij nooit over willen praten. In elk geval ben ik er bijzonder enthousiast over. Dat mijn sleutelbeenbreuk zo slecht genas, lag niet aan hem maar aan mijn weigering om an tibiotica te nemen. Drie dagen na de operatie kon ik weer gaan trai nen. Enfin, ga maar na wat er dit vooijaar met Roger Rosiers ge beurde. Hij liet zich ook door hem behandelen, won twee weken la ter een koers en eindigde twee weken daarna achter Herman van Springel als tweede in Bor deaux-Parijs. Die man is werke lijk fantastisch. Wanneer Kuiper zich door hem laat behandelen, voorspel ik dat-ie binnen twee weken weer koerst. Ik zal het te lefoonnummer voor hem opzoe ken", aldus Lucien van Impe, die met deze laatste dienst op een bij zondere wijze betrokken raakte bij het uitvallen van Hennie Kui per. Het was voor Kuiper in vier jaar Tour de France de tweede keer dat hij door een valpartij uit de wedstrijd ging. In 1976 gebeurde dat tijdens de 17e etappe naar Al- pe d'Huez. Hennie Kuiper maak te toen een smak die voorname lijk veroorzaakt werd door de ge volgen van verzwakking na een valpartij daags tevoren in de sprint te St. Gaudens. Zwemtop laat eindelijk wat zien AMERSFOORT (GPD) - De Ne derlandse zwemtop heeft het trainersgilde eindelijk in positie ve zin verrast. Heeft ook einde lijk, na drie dagen aanrommelen, aangetoond waartoe men werke lijk in staat is. Vijf nationale en één jeugdrecord deed ook bonds- trainer Bert Sitters, die zich tot dusver weinig optimistisch had uitgelaten over de verrichtingen van de zwemtoppers, glimlachen. Op zich niet verwonderlijk. Na drie dagen freewheelen, waarbij alleen Monique Bosga's verrich tingen op de rugslag tot de ver beelding hadden gesproken, wa ren het opnieuw de pupillen van Zwemlust-Den Hommeltrainster Marianne Heemskerk die tot op merkelijke prestaties kwa- Fred Eefting is één van die pupil len. De 19-jarige assistent-bad meester in het Utrechtse zwem bad Den Hommel kwam binnen een half uur tot twee prestaties, die nationaal gezien uitmuntend mogen worden genoemd, maar weinig hoop schenken op een in ternationaal succes over ruim een maand in het Olympia-bad in West-B erlijn. Eefting slaagde in zijn eerste opzet om de limiet op de 100 m-rugslag te halen, al bleef hij in werkelijk heid slechts 0,01 sec. boven de door de zwembond vastgestelde limiet, die deelname aan de WK in Berlijn garandeert. Wie even wel bij de Nederlandse heren - toch al internationaal van weinig betekenis - op die fractie van een seconde gaat letten, behoort tot de kniesoren. Vandaar ook dat de voorzitter van de zwemcommis- sie van de KNZB, Aton Demouth, na Eeftings recordverbetering - hij kwam tot 59,11, waarmee hij zijn in Jonkoping gevestigde re cord met 0,07 sec. verbeterde - zich haastte om te verklaren, dat de KNZB om de afvaardiging van Fred Eefting eigenlijk niet meer heen kon. Vooral ook omdat Eef- loo^r. CU&AS /AN6£ PVP7£ STOA SMAKT V£ ÉPOP/D- PPJ l/SPl/PST 7SAAP3S -77V££ l/OOPTA?AC£PJ. Jt v Zs vt as#- si SIA6MAA! M- NPWZVP - Tpa/SP/AAT B£6£EFT POiOAJPL 8. D. &P/7£A/£y£MÏT Z/AA k/££P> A/AAP C£ 7ttePoap /AS Uet YA/vkpe .TAOU.AR SZAD/AM UAILO &/U/PPSCJM r P>£T srco'o SPOPT /X B£i VAPO//T rVPM. 'r Z/T PP? cv/r /A/ ZM)7 APP/£ A/APP/£ TA'tAJp AAP SZA6 KOPT ting juist in Amersfoort de indruk achterliet zeker niet tot het uiter ste te zijn gegaan. Die indruk werd een half uur later nog versterkt, toen hij het 400 m- wisselslagrecord aanscherpte. De man, die al de nationale re cords op de 100 en 200 m-rug en de 200 m-wisselslag op zijn naam heeft staan, voegde er met een tijd van 4.37,78 een vierde 50 me terbaanrecord aan toe. ,Pas op de laatste 25 meter zag ik dat er mogelijkheden voor mij waren. Ik had me bewust inge houden op de vlinder- en de rug- slagafstanden om op mijn zwak ste afstand, de schoolslag, rede lijk te presteren. Dat lukte uitste kend", aldus Eefting, die daar mee Ronald Woutering ont troonde. Woutering kwam twee jaar geleden tot een tijd van 4.37,83. „Maar het kan zeker har der", aldus Fred Eefting, hoewel, „ik zeker niet van plan ben in de aanloop naar de wereldkam pioenschappen echt op de rug slag te gaan trainen. Van de rug slag word je uiteindelijk erg Internationaal van veel beter kali ber was de prestatie van Monique Bosga, opnieuw een troef uit de ploeg van Zwemlust-Den Hom mel en eigenlijk een produkt van Marianne Heemskerk zelf. Al in de afgelopen dagen werd er druk gespeculeerd over de vele starts die de Zwemlust-Den Hommel leden in Amersfoort maken. Maar gezien de resultaten gebeurt dat alles niet onoverwogen of onver antwoord. Het eerste bewijs vormde Bosga's wereldtijd op de 100 m-rugslag in 1.04,32. Het tweede bewijs vormde Fred Eef ting, die zijn startbewijs op de 100 m-rug verdiende voor Ber lijn. Voor het „driemaal scheepsrecht" zorgde Monique Bosga. Op de 200 m-rug bleek de 17-jarige Bunnik- se, die twee jaar geleden nog een seizoentijd van 2.34,09 had staan, opnieuw snel. Zo snel zelfs, dat ze zeven volle seconden van haar tijd uit de series afknabbelde en in de finale bijna een seconde van haar beste tijd, die ze in Amers foort tijdens de Speedo Meet op de klokken had gebracht, begin dit jaar. Die tijd - 2.17,89 - bete kende niet alleen een nieuw Ne derlands record, maar ook een sprong op de wereldranglijst van een onbetekenende plaats achter de 20 snelsten van de wereld naar een zevende achter o.m. de Oost- duitsen Birgit Treiber, Antje Stille en de Amerikaanse Linda Jezek. Dat zullen ook haar grootste con currentes worden in West-Ber- lijn, ook al omdat de tussenlig gende drie snellere meisjes uit Nieuw-Zeeland en Canada begin augustus de Common Welth Ga- Fred Eefting mes prevaleren boven de we reldkampioenschappen. Diane Edelijn, die op de 100 m-rugslag achter Bosga eindigde, moest ook op de dubbele afstand als ge volg van een slechte 50 meter-tijd van 36,45 tegen een gemiddelde van 33,8 op de eerste drie banen, met een tweede plaats genoegen nemen. „Het had er hier uit moe ten komen", meende Diane later, „tijdens de trainingen ging het voortreffelijk. Alleen nu niet, jammer. En dat terwijl ik er zo veel van verwacht had". De Vlaardingse bleef met een tijd van 2,20,41 net beneden de limiet, die ze wel op de 100 m-rugslag voor West-Berlijn op zak heeft. Een bijna-limiet, 0,12 sec. ver schil, leverde de 200 m-wissel- slagfinale bij de dames Annelies Maas op. Ook zij scherpte haar nationale record aan, dat ze vorig jaar tijdens de nationale kam pioenschappen had gerealiseerd. En dat, terwijl de Wageningse, die zich duidelijk aan het her stellen is van haar mindere tijden op de 200 en 400 m-vrije slag, in West-Berlijn zeker niet op deze afstand in het strijdtoneel zal tre den met de Oostduitse wereldre cordhoudster Ulrike Tauber. Enith Brigitha zal dat ook niet. In de eerste plaats niet omdat de Amsterdamse weinig trek heeft in een wisselslagafstand, in de tweede plaats niet omdat zij slechts derde werd in Amersfoort in 2.24,39. Ineke Ran, tot dusver toch wel lichtelijk teleurstellend, nestelde zich tussen Maas en Bri githa met een tijd van 2.23.89, waarmee ze 0,21 sec. onder haar aspirantenrecord blijft. Behalve die vier nieuwe recordver beteringen bij de senioren, zorg de de damesestafetteploeg van het uit Overijssel afkomstige De Dinkel op de viermaal 200 meter- vrije slag eveneens voor een nieuw nationaal record met een tijd van 8.48,28. Waarmee op nieuw werd aangetoond hoe aan trekkelijk de ongewisheid van het zwemmen op nationaal ni veau uiteindelijk wel is.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9