Regering pleit voor discussie over kernenergie VOOR HET LEVEN GETEKEND Meeste Tenerife- zaken nu afgehandeld 1.75 Twee Chinezen dood op hun bed aangetroffen Vervoer gevaarlijke stoffen binden aan internationale regels Per jaar ongeveer 4000 verbrandingsslachtoffers WOENSDAG 19 JULI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 NEW YORK (GPD) - Het einde van de schadeloosstellingprocedures als gevolg van de vliegramp op Tenerife, 27 maart vorig jaar, be gint te naderen nu de KLM nog maar één, en Pan American nog 102 zaken moet afhandelen. Vol gens advocaat George Tompkins uit New York, die de belangen van de KLM behartigt, gaat het bij de KLM om een Spaanse pas sagier, Selgado, van wie de nabe staanden tot dusver niet konden worden opgespoord. Aan boord van de KLM-machine bevonden zich 248 inzittenden, veertien bemanningsleden daarbij inbe grepen. Het Amerikaanse vliegtuig bevatte 396 inzittenden, van wie er rond 40 de ramp hebben overleefd. Velen hiervan worden wegens hun brandwonden nog steeds verpleegd in het Brook Zieken huis in San Antonio, Texas, of in het ziekenhuis in hun woon plaats. Tompkins deelde mee dat het vooral deze zaken zijn die tot dusver niet zijn afgehandeld. Van de 396 inzittenden waren 380 passagiers en zestien beman ningslid. Van de passagierszaken moeten er nog 100 worden gere geld, van de bemanningszaken veertien. Er hebben zich volgens Tompkins tot dusver geen problemen voorgedaan doordat nabestaanden of overlevenden buitensporig hoge eisen tot scha devergoeding hebben gesteld. Hoewel het anderhalf jaar geleden is dat de ramp heeft plaatsgevon den, zijn de Spaanse autoriteiten nog steeds niet zover dat zij het rapport over oorzaak en toe dracht van de ramp openbaar hebben kunnen maken. Midden vorige maand is een voorlopig rapport ter hand gesteld van de Rijksluchtvaartdienst en in de VS de Federal Aviation Admini stration. De voorlopige teksten zijn inmid dels teruggestuurd naar Madrid, maar de aantekeningen die in Den Haag en Washington zijn De Newyorkse rechter Ward heeft gistermiddag desgevraagd ont kend „enige verklaring" te heb ben afgelegd waaruit zou blijken wie de grootste verantwoorde lijkheid voor de ramp zou dragen. „Ik heb geen verklaring afgelegd over de vraag of de verkeerstoren wel of geen schuld draagt, ik ben niet op de hoogte van wat in dat rapport staat, ik draag geen ken nis van de inhoud of de strekking en ik ben niet geneigd enige ver klaring af te leggen voordat het rapport vanuit Madrid onder mijn ogen is gekomen", aldus de bejaarde rechter uit Manhattan. Rechter Ward is van meet af alles zins bij de Tenerife-zaak betrok ken geweest. Onder zijn voorzit terschap zijn tot dusver alle za ken behandeld met betrekking tot de schadeloosstelling van na bestaanden en slachtoffers. De laatste van deze bijeenkomsten vond plaats op 28 juni. Dierenliefde leidt tot auto-ongeval GELDROP (ANP) - De 56-jari- ge A.K. uit Gilze heeft zijn dierenliefde gistermiddag moeten bekopen met enkele gebroken ribben en een her senschudding. Op de autosnelweg e-3 onder de gemeente Geldrop zag de man een zwart poedeltje lo pen. Ervan uitgaande dat het dier door de oorspronkelijke eigenaar uit de auto was gezet stopte de man abrupt om het op te pikken. Dat had tot ge volg dat een achter hem rij dende Belgische vrachtwa gen niet tijdig kon remmen en de personenauto van het slachtoffer totaal vernielde. DEN HAAG (GPD) - De regering wil een maatschappelijke discussie op gang brengen over de kernenergie waarbij ook het vraagstuk van de opslag van radioactief afval moet worden betrokken en van de vestigingsproblema- tiek van de kerncentrales Dat schrijft de minister van eco nomische zaken, drs. G. M. V. van Aardenne mede namens zijn collega's van sociale zaken, volksgezondheid en volkshuis vesting in een brief aan de Twee de Kamer. Eind dit jaar verschaft de regering de Kamer een precie ze opzet van de discussie. Door zich uit te spreken voor een maat schappelijke discussie over de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsopwekking schaart minister Van Aardenne zich achter het advies van de Al gemene Energieraad dat gelijk tijdig met de brief van de minister openbaar is gemaakt. Volgens de bewindsman moet bin nen afzienbare tijd een beslissing worden genomen over de vraag in welke omvang kernenergie zal kunnen worden toegepast. Uit een tijdsberekening blijkt dat alle nieuwe grote centrales tot 1990 met kolen moeten worden ge voed. Als de verwachting uit komt, dat de besluitvorming in 1982 „rond" is kan van 1990 af kernenergie een bijdrage leveren aan de elektriciteitsvoorziening, zo meent de minister. Minister Van Aardenne wijst er in zijn brief op dat een spoedige be slissing ook uit hoofde van het kolenbeleid noodzakelijk is. Hij verwacht dat in de jaren '90 nieuwe centrales voor een deel kernenergiecentrales en voor een ander deel kolencentrales zullen zijn. Bovendien moet aan het eind van dejaren tachtig bijna het gehele vermogen van elektrici- teitsproduktie worden vervan gen. Als die vervanging geheel op basis van kolen zou moeten ge schieden, stijgt het kolenver- bruik van 1 miljoen ton per jaar nu tot 14 in 1995 en 23 in 2000. In verband met voorzieningen voor de aanvoer, overslag en opslag van dergelijke hoeveelheden, moeten tijdig beslissingen wor den genomen. In zijn brief pleit de bewindsman voor een versnelling van het on derzoek naar de opberging van radioactief afval. Daar zijn de Rijks Geologische Dienst en het Rijksinstituut voor de Drinkwa tervoorziening mee belast. Veder heeft de regering provincie- en gemeentebesturen gevraagd het onderzoek mogelijk te maken. Minister Van Aardenne schrijft dat de keuze voor een zoutkoepel als opslagplaats niet automatisch betekent dat die keuze ook geho noreerd wordt. Die beslissing hangt af van de hoeveelheid afval en van andere oplossingen zoals nieuwe verwerkingstechnieken en opberging in internationale opslagplaatsen. Hij verwacht overigens dat voor 1995 geen ech te behoefte aan een opslagplaats zal bestaan. In haar eerste advies, waarvan de regering voorlopig alleen het principe van de brede maat schappelijke discussie heeft overgenomen, pleit de Algemene Energieraad voor een discussie met uitsluiting van oeverloze de batten. In een gerichte discussie moet het allereerst gaan om de vraag naar de omvang van het toekomstig energieverbruik en om de vraag in hoeverre aardolie en aardgas hierin kunnen voor- Als blijkt dat kolen en/of kernener gie wenselijk zijn voor de toe komstige energievoorziening dan moeten de voor- en nadelen hiervan worden besproken. In dit verband noemt de raad onder meer de invloed op het milieu, de afvalproblematiek, de voorraad- vorming. Wanneer de overwe gingen tot de conclusie leiden dat het gebruik van kernenergie wenselijk is, moet de vraag zich toespitsen op de bouw van èèn of meer nieuwe kernenergiecen trales. De maatschappelijke discussie dient volgens de Adviesraad (een onafhankelijk niet-ambtelijk college) te worden geleid door een stuurgroep bestaande uit personen die neutraal staan ten opzichte van de energieproble- matiek. Vervolgens moeten in spraakbijeenkomsten worden belegd. Het eindverslag van de stuurgroep wordt besproken in ADVERTENTIE een parlementair debat waarna regering en Kamer de besluit vorming ter hand nemen. Tussen het begin van de discussie en de beslissing mogen niet meer dan twee jaar liggen, meent de raad. Hij wijst erop dat de bouw van een kerncentrale zeker acht jaar duurt. Het wordt niet on waarschijnlijk göfccht dat de eventuele uitbreiding van het nucleaire potentieel pas na 1990 wordt gerealiseerd. Daarom moet de regering, aldus de raad, een oordeel vellen over de vraag of de tijdsduur tot '90 haalbaar en ac ceptabel is. AMSTERDAM - Tijdens blussingswerkzaamheden van een brand, gis termiddag in Amsterdam, klapte een zuurslofcglinder uit elkaar. Enkele brandweerlieden bekijken de opengescheurde fles. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De brand, ontstaan in een pand aan de Konijnen straat, was het gevolg van onoordeelkundig verfafbranden van de bewo- Kalfsconfetti 100 gram Gemaakt van grof gemalen kalfsvlees en vermengd met verse paprika, ui en groene pepers. Deze verse groenten geven de kalfsconfetti een zeer geraffineerde en aparte smaak. 2\5 min. zachtjes braden. Erg lekker! k] uw Keurslager waarom zou u 't met minderdoen. GRONINGEN (GPD) - In de wo ning boven Chinees restaurant China in Groningen zijn gister morgen twee Chinezen dood op bed aangetroffen. Dat gebeurde om ongeveer half elf toen een werknemer van het restaurant als eerste het toen nog gesloten res taurant binnen kwam. De beide Chinezen lagen in afzonderlijke kamers en hoewel er geen uiter lijke sporen van geweld werden aangetroffen, staat het volgens de politie vrijwel vast dat er een misdrijf in het spel is. Een van de twee zou de eigenaar van het restaurant zijn, maar de politie wist gistermiddag de juis te identiteit van de beide nog niet. Ze zijn tussen de 30 35 jaar oud en lagen in nachtkle ding op bed. Volgens mensen die bekend zijn in Chinese kringen in de stad kan dit geval te maken hebben met het feit dat er onder, met name de jonge Chinezen in de stad, steeds zwaarder gegokt wordt. Zo zou er gisteravond in een ander Chinees restaurant in de stad tijdens een gokpartij ge vochten zijn en zou er geld zijn gestolen. Daar zou de eigenaar van restaurant China bij zijn ge weest. De zaak was maandag ge sloten. De Groninger recherche heeft nog weinig concrete gegevens. Ze heeft acht mensen ingezet om de zaak op te lossen. Op de lichamen wordt sectie verricht door artsen van het academisch ziekenhuis. Eervol ontslag dr. Buikhuisen DEN HAAG (ANP) - Per 1 augus tus is aan dr. W. Buikhuisen eer vol ontslag verleend uit zijn func tie van algemeen adviseur weten schappelijk werk bij het ministe rie van justitie. Hij verlaat dit de partement in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogle raar in de criminologie en peno logie aan de rijksuniversiteit in Leiden. Het ontslag is verleend onder dankbetuiging voor de diensten die de heer Buikhuisen in zijn betrekking heeft bewezen, aldus een mededeling van het ministerie van justitie. DEN HAAG - De veiligheid op het Nederlandse wegennet is ermee gebaat dat de internationale en nationale regels, die gelden bij het vervoer van gevaarlijke stof fen, zoveel mogelijk overeen stemmen. Wanneer binnen Eu ropa overal dezelfde regels gel den, wordt voorkomen dat er leemten of tegenstrijdigheden ontstaan. Hiermee wordt de kans op vergissingen tijdens het ver voer, maar ook daarna, tevens veel kleiner. Dit schrijft staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) in haar nota over de voorgestelde wijziging van de Wet gevaarlijke stoffen, waarbij onder meer de Nederlandse wet geving aangepast wordt aan in ternationale regels. In antwoord op een opmerking van de PvdA- kamerfractie zegt de bewinds vrouwe dat ons land altijd en op alle niveaus zich intensief en ac tief bezighoudt met het overleg over deze punten. Zij is het eens met de PvdA-fractie, wanneer deze stelt dat overeenstemmende regels de veiligheid bevorde- Onder walgingwekkende stoffen, waarover in het wetsvoorstel op een gegeven ogenblik gesproken wordt, verstaat mevrouw Smit- Kroes „verse pezen, versneden dierenhuiden en afval daarvan, stalmest, latrinestoffen, anatomi sche bestanddelen en ingewan den". Over het algemeen leveren deze stoffen tevens gevaar op voor infecties en besmetting, zo beantwoordt de staatssecretaris een volgende opmerking van de PvdA. Zij verzet zich tegen een voorge stelde uitbreiding van de om schrijving „andere stoffen" met „stoffen, die gevaar voor het mi lieu op kunnen leveren", zoals de socialistische fractie gevraagd had. Zij baseert dit op de overwe ging dat niet alle stoffen, die ge vaar voor het milieu kunnen op leveren, ook binnen het kader van de Wet gevaarlijke stoffen vallen. Voorts is sinds het tot stand komen van de wet (in 1963) een aparte milieuwetgeving ont staan. Mevrouw Smit-Kroes kondigt voorts een wijziging van het reglement gevaarlijke stoffen aan. Dit moet ertoe leiden dat in het vervolg Nederland gelijk met andere landen de noodzakelijk geachte wijzigingen aanbrengt. In antwoord op de CDA-fVactie zegt zij dat in alle aangesloten landen wijzigingen in internatio nale regelingen gelijktijdig in werking treden. Ondanks alle pogingen daartoe gebeurt de aanpassing va de diverse natio nale wetgevingen meestal wat la ter. Modelhuurcontract voor kamerhuur DEN HAAG (GPD) - Om de positie van de kamerhuurder te verster ken heeft de Consumentenbond in samenwerking met de Lande lijke Belangengroepen Huisves ting en de Landelijke Vereniging van Maatschappelijke Advies- en Informatiecentra een model-ka merhuurcontract opgesteld. Het is binnenkort gratis te krijgen bij niet-commerciële kamerbemid delingsinstanties zoals Mai-bu- reaus, plaatselijke VW's en Jon geren Advies Centra. Volgens de Consumentenbond worden kamers bijna nooit op basis van een schriftelijk contract verhuurd. Daarom ontstaan vaak conflicten tussen huurder en verhuurder over bijvoorbeeld servicekosten, het ontvangen van bezoek, geluidsoverlast, huisdie ren e.d. ADVERTENTIE Brandwondpatiënt wordt eigenlijk nooit ex-brandwondpatiënt BEVERWIJK (GPD) - De ramp op de Spaanse camping en de op name van vier Nederlandse slachtoffers in het Beverwijkse Brandwondencentrum heeft ie dereen weer eens met de neus op de feiten gedrukt: verbrandingen behoren tot de meest afschuwe lijke verwondingen die een mens kunnen overkomen. Mevrouw R. Hulshoff-van Ronkel uit Heemskerk, secretaresse penningmeester van de Vereni ging van ex-Brandwondpatien- ten kan deze uitspraak van direc teur R. P. Hermans van de (nauw met de vereniging samenwer kende) Nederlandse Brandwon den Stichting alleen maar onder schrijven. Overleeft een verbran dingsslachtoffer het ongeval, dan draagt hij of zij de gevolgen daar van vaak zijn leven lang met zich „Daardoor worden veel brand wondpatiënten eigenlijk nooit ex-brandwondpatiënt", zegt me vrouw Hulshoff, zelf ook slacht offer van een verbrandingsonge val, waaraan ze echter geen direct zichtbare littekens heeft overge houden. Daarmee heeft ze geluk gehad - van de 4000 mensen die in Nederland jaarlijks met ernstige brandwonden in ziekenhuizen moeten worden opgenomen zijn de meesten wél voor het leven ge tekend. „Hebben de patiënten het zelf al moeilijk met hun gehavende ui terlijk, elke schrikreactie van de buitenwacht herinnert hen eens te meer aan het ongeval dat hun is overkomen, en dat ze meestal bij hun volle bewustzijn, van secon de tot seconde hebben meege maakt. Het laat hen dan ook nooit Langdurig De behandeling van brandwonden is een moeilijke, pijnlijke en vaak langdurige affaire. In ernstige gevallen worden grote huidop pervlakten met het onderliggen de weefsel vernietigd. Het func tieverlies (onder meer de tempe ratuurregeling) wordt door ande re organen overgenomen, waar door het lichaam een grote hoe veelheid gifstoffen moet verwer ken. Waar geen huid meer aan wezig is, staat het lichaam letter lijk open voor infecties. Om deze verschijnselen, die sa mengevat worden onder de noe mer „verbrandingsziekte" zoveel mogelijk tegen te gaan, worden zware verbrandingsslachtoffers verpleegd in een zogenaamde „flow", een volkomen steriele isolatieruimte met vocht- tempe ratuurregeling, waarvan er in Nederland vier aanwezig zijn. De verbrande huid wordt vervangen door transplantatiehuid. Deze donorhuid, die in vloeibare stik stof van minus 200 graden Cel sius wordt bewaard in de „Huid- bank" van het Beverwijkse brandwondencentrum, wordt weliswaar na verloop van tijd door het lichaam weer afgesto ten, maar vormt gedurende de eerste kritieke fase toch een ide aal natuurlijk 'verband', waar mee de infectiewegen worden af gesloten. Nadien moet de patiënt nog talrijke operaties ondergaan, waarbij delen van zijn gespaard gebleven huid op de verbrande stukken worden getransplan teerd. ..Behalve het buitengewoon pijn lijke verbandwisselen en al die transplantaties weet de patiënt nooit", zo vertelt mevrouw Huls hoff, „of hij of zij nu werkelijk ge nezen is. Met de getransplanteer de huiddelen kan altijd wat fout gaan, wat soms na jaren weer nieuwe operaties noodzakelijk maakt. Die getransplanteerde huid reageert ook niet zoals je normale vel. Functies, zoals het transpireren zijn beschadigd en met behulp van therapie wordt getracht, die storingen op te hef fen. Aan littekens en verminkin gen kan echter niet altijd wat worden gedaan, en dat maakt voor de patiënt de terugkeer in de maatschappij zo verschrikkelijk moeilijk „Vinden ze zelf al niet dat ze er af stotend uitzien, dan maakt de buitenwereld hun dat wel duide lijk", aldus mevrouw Hulshoff. „De acceptatie levert vaak ook in de eigen familiekring enorme problemen op. Relatieproble men, zelfs echtscheidingen zijn het gevolg. De brandwondpa- In Nederland overlijden jaarlijks meer dan 200 mensen aan door brand opgelopen letsel. Tot de 4000 verbrandingsslachtoffers die elk jaar met ernstige verwondingen in ziekenhuizen moeten worden opgenomen, behoren 2500 kinderen. Zeventig procent van de ongevallen gebeurt thuis. 15 procent in het verkeer en nog eens 15 procent tijdens het werk Brandwonden moeten altijd ten minste 5 minuten gekoeld worden met koud leidingwater. Is er geen kraan bij de hand, dan geldt dat slootwater altijd nog beter is dan niets. Is er ook geen sloot in de buurt, dan moet het slachtoffer om het vuur te doven in een deken of jas worden gerold, of over de grond worden gerold. Om verbranding van de luchtwegen te voorkomen, moet iemand die in brand staat altijd zo snel mogelijk worden neergelegd en - bij een uitgebreide verbranding - in een schoon laken worden ge wikkeld en zo snel mogelijk naar een ziekenhuis worden ver voerd. Men dient geen kleding te verwijderen en niets op de wonden te smeren. Als noodverband mogen alleen steriele eom- pressen worden gebruikt. Alleen als het om een oppervlakkige verbranding gaat, waarbij geen blaarvorming optreedt, mag van een vette brandzalf ge bruik worden gemaakt. tiënt, onzeker over zijn eigen her stel en kampend met psychische problemen, kan vaak niet meer in zijn oude werkkring terecht, moet op zoek gaan naar een nieuwe baan en heeft bovendien veelal nog te maken met juridi sche problemen rond verzeke ringsuitkeringen en sociale-me- dische voorzieningen. Dat veel ex-patiënten het na verloop van tijd niet meer zien zitten, laat zich dan ook raden". Ervaring Juist om die ex-brandwondpatiën ten te helpen zich in de maat schappij staande te houden, is in februari vorig jaar in nauw over leg met de Brandwonden Stich ting de Vereniging van Ex- Brandwondpatiënten opgericht. Deze vereniging stelt zich niet alleen de belangenbehartiging en onderlinge hulpverlening ten doel, maar wil vooral nieuwe pa tiënten laten profiteren van de ervaring en kennis van verbran- dingsslachtoffers die de gevolgen van hun ongeval reeds hebben verwerkt. „Hulp van niet-verbrandings- slachtoffers wordt", aldus me vrouw Hulshoff, „door de patiën ten vaak niet aanvaard. Alleen mensen die het allemaal zelf aan den lijve hebben ondervonden, weten waar ze over praten, wat de problemen zijn en wat ze eraan kunnen doen. Daarom treden ex- patiënten namens de vereniging op als contactpersoon. Het is de bedoeling, dat er een regionaal net van contactpersonen wordt opgezet, die samen met deskun digen uit het maatschappelijk werk en gezinszorg de hulpverle ning ter hand nemen. Om hen be ter voor die taak toe te rusten zullen de komende winter cur sussen worden gegeven". De vereniging telt momenteel een honderdtal leden en donateurs. Mevrouw Hulshoff: „Het ledental groeit niet hard, enerzijds ligt dat aan de onbekendheid met de ver eniging die immers pas anderhalf jaar draait: anderzijds ook aan de problemen die verbrandings slachtoffers hebben om hun si tuatie te accepteren. Ex-patien- ten die genezen het ziekenhuis verlaten, willen alles wat met hun ongeval te maken heeft liefst zo spoedig mogelijk vergeten. Slechts een fractie wordt meteen lid. Anderen volgen geruime tijd later". „Nu de brandwondenproblematiek zo in het middelpunt van de be langstelling staat, krijgen we wel veel aanmeldingen voor het huiddonorschap binnen. Wie na zijn of haar overlijden zijn huid of organen voor transplantatiedoel einden beschikbaar wil stellen, kan bij ons naast informatie ook de noodzakelijke formulieren verkrijgen. Na de vakantie willen we wat meer aan de weg gaan timmeren om de bekendheid van de vereniging onder ex-brand wondpatiënten, patiënten en hun familieleden te vergroten en nieuwe donateurs te wer ven". De Vereniging van Ex-Brand- wondpatienten is gevestigd te Beverwijk, Postbus 1015, tele foon 02510-20237 of 36144 (secre tariaat).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7