Eigen risico: heet hangijzer Jos Hemelman reisde door Amerika met Ombuigingen in de gezondheidszorg Verdeling van twee miljard bezuinigingen WOENSDAG 19 JULI 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Onder de golfprofessionals die Nederland in de afgelo pen vijftig jaar heeft voortgebracht neemt Gerard de Wit een speciale plaats in. De nu 60-jarige Noordwij- kerhouter was in eigen land jaren onverslaanbaar en spotte vaak op buitenlandse toernooien met de repu tatie van 's werelds beste golfers. r Burgemeester Bonnike feliciteer I Gerard de Wit met zijn ridderorde. Een succesvol maar deson danks opvallend bescheiden sportman, die, als er prijzende woorden aan zijn adres wor den gericht, zich i ontschuldigt" met "dat was niet, dat was mijn broer" De Wit heeft gisteravond weer de nodige schouderklopjes moeten incasseren. En wel in het uiterst luxueuze, op de duintoppen gebouwde club huis van de Noordwijkse golfclub.Dit keer niet vanwe ge opvallende verrichtingen in het deze week op de Noordwijkse greens aan de gang zijnde internationale golftoernooi, alswel om het verschijnen van een 160 pagi na's tellend boek over de golf- sport. De Wit schreef het boek samen met de Wassenaarse journa liste Cox Wielenga-van Rijn Hoewel er al vanaf 1889 rieus wordt gegolfd in Is derland, is er nog immer e door Nederlanders geschre ven les- en leesboek over ver schenen. Aan die primeur heeft De Wit twee jaar ge werkt, ondertussen nog volop lesgevend. Een van de mensen met wie hij vrij vaak een balletje heeft ge slagen, prins Bernhard, was verzocht het eerste exem plaar aan de Noordwijker te komen overhandigen. Maar de prins is zoals bekend, op statiebezoek en heeft voor de eer bedankt. Wel schreef hij een voorwoord. De overhan diging van het eerste exem plaar geschiedde nu door burgemeester Bonnike van Noordwijk. De burgemeester, zelf ook een enthousiast golf er, kwam overigens met al leen daarvoor. Hij bracht voor Gerard de Wit ook nog een koninklijke onderscheiding mee, de Orde van Oranje Na ssau, vanwege zijn verdien sten voor de Nederlandse golfsport. In "Leer golf met Gerard de Wit" worden alle slagen tot in details in woord en beeld ge bracht. De stand van de ge wrichten, de greep om de golfstick, het slaan, de ma niertjes om de bal uit de bun ker te meppen. De meester zelf showt op de foto's hoe het wel en hoe het niet hoort. Al thans in de ogen van Gerard de Wit. Hij zegt: "Er zijn veel manieren om golf te spelen. Maar niet één is zaligmakend Dus ook niet mijn visie". Ie- ...opzwaai met der heeft zo zijn eigen aan pak". Zo ziet Gerard de Wit baat in het oefenen met een bezem en een emmer water, hulpmiddelen om de juiste slag te pakken te krijgen. In het boek ook aandacht voor de succesvolle carrière van de nu 60-jarige, die alleen de la gere school doorliep. Veer tien dagen heeft hij het ge probeerd als kantoorbedien de maar kwam toen voor zichzelf tot de conclusie dat hij voor heel wat anders in de wieg was gelegd: golf. En van dat pad is hij nooit meer af geweken. Een golfboek zonder spelregels is niet compleet. Ze staan er dan ook in. Maar niet alleen die nü gelden maar ook hoe ze waren tijdens de tweede we reldoorlog. Enkele van die re gels: blindgangers op het speelveld moeten worden gemarkeerd met rode en witte vlaggen: als de bal door een vijandelijke actie beweegt of verloren gaat mag de bal ver vangen worden zonder een strafslag; om beschadiging van de maaimachines tegen te gaan dienen op het speelveld bom- en granaatsplinters verwijderd te worden. Amerika heeft de afgelopen zes weken kennis kunnen maken met de kunsten van de 25-ja- rige Lissenaar Jos Bemel- man, De beroepsgoochelaar, in maart van dit jaar overtui gend winnaar van de door de KRO-televisie georganiseer de talentenjacht "Planken koorts", ging naar de States op uitnodiging van Emil Loew, een oud-Nederlander die zich dertig jaar geleden in New York vestigde en daar naam heeft gemaakt als thea ter-agent. Loew heeft Jos Bemelman twee jaar geleden aan het werk ge zien in Wenen en liet bij die gelegenheid weten dat hij de Lissenaar graag naar Ameri ka wilde halen. De toernee zit er inmiddels op. "Het was dag en nacht hard werken gebla zen", zegt Jos. "En ontzettend veel reizen. Ik heb dagen ge had dat ik eerst een uur of acht in de biis zat en daarna nog eens een uur of wat het toneel op moest. Niet dat ik heb lopen klagen. Je weet nu eenmaal van tevoren dat het geen snoepreisje is. Om de mensen met sterallures zit men niet verlegen. Je moet la ten zien datje er wat voor over hebt. In mijn geval is dat dacht ik wel gelukt" Het werkterrein van Jos strekte zich uit van New York naar Los Angeles. Hij trad hoofd- Jos Bemelman zakelijk op voor personeels verenigingen en op feestjes en partijen. En af en toe het grotere werk. Zo trok hij in Los Angeles zijn trucendoos open in de Magie Club, een chique gelegenheid waar het publiek doorgaans bestaat uit goochelaars. "Tony Curtis en Garry Grant komen er ook vaak een kijkje nemen", zegt Jos, die zelf echter tevergeefs uitkeek naar de twee filmster- Het is voor de Lissenaar geen tournee geweest langs be kende theaters. Veelal waren het zaaltjes achteraf of een voudige uitspanningen. "Maar dat zegt nog niets over iemands kwaliteiten", meent Jos. "Er zijn heel wat bekende Amerikaanse goochelaars die ook zo'n trip maken. Geld is geld. Het goochelen is op dit moment trouwens erg popu lair in Amerika. Mede onder invloed van de tv-serie de Il lusionist, die nu ook in Ne derland te zien is". Jos heeft geen kater overge houden aan zijn Amerika- reis. "Ik ging er echt niet naar toe met de verwachting dat ik het daar in een paar weken zou gaan maken", zegt hij. "Wat dat betreft ben ik vrij nuchter. Natuurlijk hoop je datje opvalt en dat ze je nog eens terug vragen voor het wat grotere werk maar zo niet dan lig ik daar niet wakker van. Amerika was voor mij een leuke ervaring. Ook al ben ik er financieël nauwe lijks wijzer van geworden". DEN HAAG - Van de f 10 miljard „ombuigingen" of bezuinigingen voor de jaren 1979-1981, die de re gering in „Bestek '81" voorstelt, worden er twee gevonden in de kosten van de gezondheidszorg. Daar zijn nogal wat „hete hangij zers" bij, waarvan de meest om streden kwestie wel die van het „eigen risico" in de ziektekosten is. Die besparing moet alleen al bijna f 600 miljoen opleveren maar het is nog volslagen ondui delijk hoe zo'n maatregel zou moeten werken. Bovendien hebben deze regerings plannen (niet de eerste op dit stuk) bij voorbaat al fel verzet op geleverd van de ziekenfondsen en van de artsen. Die willen er volstrekt niet aan, ze zien het he lemaal niet zitten. Politiek lijkt de verwezenlijking van het voorstel ook al onhaalbaar. Afgezien daarvan blijkt het gehele plan in dit stadium nog maar weinig minder dan wat woorden op pa pier. De uitwerking is nog „volle dig open", zoals staatssecretaris mevrouw mr. E. Veder-Smit (volksgezondheid) al heeft verze kerd. Misschien maken de tegenstanders zich dus onnodig druk, want het is nog helemaal niet zeker wat er nu precies aan concrete gedach ten zal komen te staan in de ad viesaanvraag aan de Zieken fondsraad. Dit college moet zijn mening over het plan geven en het staat bij voorbaat welhaast vast, dat de gehele Ziekenfonds raad, dan wel een meerderheid, er niets voor zal voelen. De aan vraag zal niet vóór september komen, zodat eerst de parlemen taire discussie op dit punt kan worden afgewacht. - De regering stelt zich dit voor: de eigen bijdragen in de zieken fondsverzekeringen (hardnekkig in de wandeling „eigen risico" genoemd, bepaalde vormen daarvan bestaan overigens al lang) zou moeten worden uitge breid tot een maximum van f 100 per zelfstandig gezin per jaar. Het tweede onderdeel houdt in dat de (bestaande) eigen-bijdragerege ling van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (awbz) wordt uitgebreid met een eigen risico van f 10 per dag voor onge- trouwden boven de 18 jaar, die een eigen inkomen hebben en korter dan een jaar in inrichtin gen verblijven, en voor getrouw den die geen van hen afhankelij ke kinderen hebben. Hetzelfde geldt voor opnamen in zieken huizen. Motivatie 2 awbz-bijdragen worden gemotiveerd met een verwijzing naar de besparingen op de kosten van levensonderhoud die de be trokkenen hebben als zij worden opgenomen. Voor wat de f 100 „eigen risico ziekenfonds" be treft, kan worden gesteld dat een dergelijk bedrag ook bij de mees te volledig particuliere ziektekos ten-verzekeringen geldt: de eer ste f 100 kosten die men per jaar declareert, worden afgetrokken. Daar staat tegenover het argu ment dat men met deze extra kos ten juist de laagstbetaalden zou kunnen treffen. Nadeel van het ruwe, onvolledige plan zoals dat nu overkomt, is dat geen maximum is ingebouwd voor de f 10 per dag ziekenhuis- of inrichtingsopname. Hoe moet het met een langdurige opname of zelfs maar met een ziekenhuis verblijf van een maand? En moet iedereen dan f 300 zelf betalen of een navenant bedrag? Dit lijkt juist voor lagere inkomensgroe pen zeer moeilijk op te brengen. Op dit punt nu, zo lijkt het, zal een wijziging worden aangebracht, waarschijnlijk door een maxi mum aan te brengen. Het ministerie van sociale zaken en dat van volksgezondheid zijn nog in onderhandeling over de uit werking van de adviesaanvraag aan de Ziekenfondsraad. Hoewel de aanvraag in feite moet uitgaan van minister Ginjaar (volksge zondheid) en zijn staatssecreta ris, heeft sociale zaken een be langrijke stem in het kapittel. Dit ministerie waakt namelijk bij uit stek over verloop van kosten en premies in het totaal van de so ciale zekerheid. „Liberaal" Daar staat weer tegenover dat de wederom opgedoken plannen voor eigen risico's afkomstig zijn juist van minister Ginjaar en staatssecretaris Veder-Smit. In wezen gaat het om een oud „libe raal" stokpaardje, dat eerder is bereden. Plannen bedenken is èèn, de uitwerking geven is iets Drempel Staatssecretaris Veder Smit anders. Kennelijk is mevrouw Veder-Smit er nu wat verlegen mee, want zij laat desgevraagd weten dat „er nog een grote vrij heid is om de zaak te bekijken" en „dat iedereen mee kan denken' over het voorlopige voorne- De ziekenfondsen zijn al bezig aan het meedenken, maar dat houdt vermoedelijk wel in dat zij het plan vierkant zullen afwijzen. Het plan is in strijd met het bestaande verstrekkingensysteem, waarbij de verzekerden op basis van het solidariteitsbeginsel van gratis hulp worden voorzien. Uitzonde ringen bestaan voor schaarse of extra kostbare voorzieningen, zoals tandartsenhulp, prothesen (gebitten, brillen, gehoorappara ten, kunstbenen) die vergen bij betalingen. Daar komt nog bij dat ziekenfonds verzekerden in de meeste geval len niet een „koperspositie" in nemen, dat wil zeggen via reke ningen niet kunnen constateren wat er is behandeld of verstrekt en wat dat nu precies kost. Overi gens zou de technische uitwer king van die f 100 per jaar ook bergen werk vergen. Men zou dat bedrag moeten invorderen en dan rijzen grote problemen. Wat blijft er dan nog over van die f 100, die bovendien een fractie is op de gemiddelde f3000 per jaar (voor een gezin met twee kinde- De vraag is- bovendien of met dit meerdere eigen risico een „drempel" moet worden gelegd voor de toegang van de gezond heidszorg. De ziekenfondsen vinden van niet en van de kant van het ministerie wordt gezegd dat het niet om een „drempel" gaat. Als daar al van moet worden gesproken dan zeker niet, zo heeft de staatssecretaris laten we ten, voor huisartsenhulp, maar bijvoorbeeld voor verstrekkin gen van geneesmiddelen of ver wijzingen van huisarts naar spe cialist. Namens de huisartsen is al gesteld dat er zeker geen drempel op het gebied van de eerste-lijnszorg moet komen. Eventueel zou die moeten worden gelegd voor ge neesmiddelen, waardoor dan pa tiënten zouden wegblijven die alleen maar naar de huisarts gaan om geneesmiddelen voorge schreven te krijgen die zonder re cept zijn te halen. De artsenorga nisatie KNMG heeft gesteld dat kennelijk de regering ook niet duidelijk voor ogen staat hoe de ze maatregelen moeten worden uitgevoerd, gezien het voorne men om de Ziekenfondsraad ad vies te vragen over hoogte en technische uitvoering van de ei gen bijdrage. Ook de KNMG wijst erop dat het grondbeginsel van de zieken- fondsverzekering bestaat in de verstrekking in natura. Zij zegt' dat altijd nog de mogelijkheid bestaat het eigen risico te verze keren via de aanvullende verze keringvan de ziekenfondsen. Het is trouwens nog nooit aange toond dat eigen risico's van f 10 p er verpleegdag en f 100 per ge zin de doelmatigheid in de ge zondheidszorg dienen, aldus de KNMG. Alleen al de noodzaak tot het instellen van een controle apparaat en het regelen van de incasso doet het tegendeel ver moeden. Alternatief De KNMG heeft ook een alterna tief. Zij concludeert dat door het regeringsplan de bijdragen van de consument in de kosten van de gezondheidszorg worden ver hoogd (van de kant der consu mentenorganisaties is er ook al op gewezen dat de plannen in „Bestek '81" voor de consument nadelig zijn). De meerdere finan ciële inbreng is heel wat eenvou diger te bereiken dan langs de omslachtige weg van een slecht onderbouwd eigen risico, aldus de artsenorganisatie De KNMG suggereert nu het werk nemersaandeel in de verplichte ziekenfondspremie (nu de helft) te verhogen en het werkgevers aandeel navenant te verlagen. „Het is betrekkelijk eenvoudig te berekenen tot welke hoogte er in de ziekenfondspremie zal moe ten worden geschoven om via die premie de ziekenfondsverzeker den zo'n f 600 miljoen meer te la ten betalen dan de werkgevers, aldus de artsenorganisatie. Of daardoor de draagkracht van de desbetreffende bevolkingsgroep wel of niet te veel wordt belast, is een politieke beslissing. Juist in de politiek kijkt men heel scherp naar die draagkracht. Bij het CDA, aldus een voorlopige reactie, zou die f 100 per gezin nog wel aanvaardbaar zijn. Maar men vraagt zich af wat de rege ring nu precies met dat tientje per dag voor ziekenhuis en awbz wil en welk maximum daar eventu eel bij te pas komt. Het CDA is bevreesd voor een „opeenho ping" van kosten aan de onder kant van de inkomenspyramide. Maar men realiseert zich dat hef fing naar draagkracht ook niet eenvoudig is. Bij de PvdA vallen alleen maar af wijzende reacties te vernemen. „Dit is om te huilén", aldus Tweede-Kamerlid dr. D. Dolman van deze partij. „Als er ingeleverd moet worden om te bezuinigen, Iaat men dan liever de college gelden voor universiteiten en ho gescholen verhogen. Die staan al jaren op hetzelfde peil". Overi gens tasten ook de politieke par tijen in het duister over de con crete uitwerking van de voorne mens. De regering zal eerst meer moeten meedelen. Herhaling Feit is dat de plannen een herhaling van eerder opgevoerde pogingen betekenen. Men kan teruggaan tot in de jaren zestig, toen de Tel- De twee miljard, die de regering zich voorstelt te bezuinigen op de kosten (in brede zin) van de gezondheidszorg voor de periode 1979-1981, zijn als volgt verdeeld: - Doorwerking van de algemene salarismaatregelen in de vorm van lage re stijging van de „trend" met een half procent per jaar levert in de salarissen van de gezondheidszorg f410 miljoen op. - Reductie van de beddencapaciteiten f500 miljoen. - Afremming van de functie-uitbreiding (dat wil zeggen: het aan beper kende bepalingen binden van het aanstellen van specialisten in zieken huizen, in feite al via een voorlopig beleid aan de gang, f 400 miljoen. het geneesmiddelenverbruik f215 miljoen. a de Ambtenaren De „eigen bijdragenregeling" in de sociale ziektekostenverzekering moeten f 240 miljoen voor de klinische voorzieningen (ziekenhuizen) en f 350 miljoen voor de niet-klinische voorzieningen (buiten de ziekenhui zen) opleveren. Dan ontstaat een totaal van f2,390 miljard, waarvan afgetrokken moet worden f360 miljoen, zijnde het bedrag van reeds in werking zijnde besparingsmaatregelen, zodat uiteindelijk f2,030 miljard dersstichting (wetenschappelijk bureau van de WD) pleitte voor een persoonlijke verantwoorde lijkheid van de patiënt, die zich door een financiële bijdrage zou moeten uiten. In 1967 kwam deze instelling met een plan om f 150 miljoen te besparen op het totaal van f3,5 miljard ziekenfondsuit gaven. In die tijd kwam ook mi nister Veldkamp (toenmalig be windsman van het nog ongedeel de ministerie van sociale zaken en volksgezondheid) met zijn idee van een „ziekenfondstien tje" (per verpleegdag in zieken huizen). De Centrale Raad voor de Volksgezondheid (adviesor gaan van de regering) heeft der gelijke plannen tot tweemaal toe afgewezen. Hij stelde onder an dere dat er geen aanwijzingen zijn dat fondsverzekerden mis bruik maakten (dat was een van de argumenten van de voorstan ders), dat er geen verwachtingen uit te spreken waren over de in vloed van een eigen risico op de kosten. Ook voor de Ziekenfondsraad is de zaak niet nieuw. In meerderheid heeft hij deze gedachte in 1969 al afgewezen, terwijl een minder heid wel bijdragen wilde vragen voor huisarts en apotheek. Des ondanks kwam in het regeerak koord van 1971 (kabinet-Bies heuvel) een passage voor over „een gedifferentieerd en beperkt eigen risico". Argumenten waren toen: overconsumptie en sterk stijgende kosten. Minister Stuyt (volksgezondheid) en staatsse cretaris Rietkerk (sociale zaken) kwamen in 1972 met concrete plannen op tafel. Afgewezen Zij dachten f 200 miljoen te bespa- ren door de volgende eigen risi co s te „heffen": f3,75 per huis artsconsult tot een maximum van f75 per jaar; f 6,- per verwijzing naar een specialist; f 2,- per afge leverd medicijn en f2,50 per ver pleegdag. Opnieuw verhief zich het koor „afwijze^s", onder wie de deskundigen uit de gezond heidszorg, de vakbeweging en alle politieke partijen, behalve de WD. De plannen verdwenen weer onder tafel, men wilde de patiënten niet laten betalen om de gezonheidszorgkosten te drukken. In feite is daarvoor in de plaats ge komen het beleid van staatsse cretaris Hendriks (1973-1977, ka binet-Den Uyl), die met een per soneelsstop begon, het bedden gemiddelde op 4 per 1000 ging stellen en allerlei andere, kosten besparende maatregelen op touw zette in het kader van het streven naar een nieuw model voor de ge zondheidszorg. Die hebben voor een deel wel gewerkt, de invloed daarvan is nog te merken en het huidige kabinet bouwt er zijn „reductieplannen" op voort. Maar het zal het uiterst moeilijk krijgen op het onderdeel „eigen risico". Dat staat vast.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4