Bouwvergunning Kaiserstraat- flat geschorst Kamervragen over vertrek hartchirurg Protest tegen verhoging huren met zeven procent Failliete directeur 3 maanden de cel in Actief in vrije In rondvaartboot zie je stad eens van andere kant WOENSDAG 19 JULI 1978 LEIDEN Kritiek Raad van State op Leids college DEN HAAG/LEIDEN - De vergunning voor de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat is vanochtend door een uitspraak van de Kroon geschorst totdat de zaak bij de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften aan de orde is geweest. LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft een 28-jarige di recteur uit. Leiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest wegens het handelen in strijd met de bepalingen rond een faillisse ment. Nadat verdachte failliet was ver klaard zou hij onvoldoende aan tekening hebben gehouden van ontvangsten. Bovendien zou hij bepaalde goederen niet tevoor schijn hebben gebracht. De offi cier van justitie had een jaar ge vangenisstraf geëist. Verdachte handelde in machines maar het liep slecht. Uiteindelijk werd het meer een uitleenbedrijf van arbeidskrachten in het bij zonder aan een in Boskoop ge vestigde onderneming. Daarvoor zou de directeur niet over de ver eiste vergunningen hebben be schikt. De officier van justitie noemde het optreden van verdachte als kop pelbaas een maatschappelijk kwaad waartegen streng moet worden opgetreden. "OP EIGEN WIEKEN" LEIDEN - Zes weken lang, van 16 juli tot 27 augustus, is club huis "Op Eigen Wieken in de Slaaghbuurt dagelijks ge opend voor de jeugd. Dage lijks kunnen van tien tot twaalf uur (plus op dinsdag middag van twee tot vier uur) de kinderen zelf uitmaken wat ze willen doen. De activiteiten, in die tijd geor ganiseerd, dragen dan ook een instuif-achtig karakter. Alleen de evenementen op donderdagmiddag vanaf twee uur worden georgani seerd door de twee beroeps krachten. Dat zijn de zoge naamde "verrassingsmidda gen" met film, spelen en toch ten die door het land zullen De bewoners van de Pieters- en Academiewijk, die tegen het verlenen van de vergunning door B en W in beroep zijn ge gaan hebben aangetoond dat de bouw van 189 appartementen en studentenkamers op verschil lende punten in strijd is met be palingen van de Leidse bouw verordening. Deze verordening moet bij het ontbreken van een bestemmingsplan worden ge hanteerd. Volgens de voorzitter van de Raad van State zullen B en W een bete re vergunning moeten afgeven die wel aan de bouwverordening voldoet. De door het college van B en W verstrekte vergunning wijkt op zeker veertien punten af van de bouwverordening. Dat zei dr. Troostwijk, voorzitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State, gisterochtend toen het bezwaarschrift van de Vereniging Pieters en Acade miewijk bij de raad aan de orde kwam. Hij stelde onder meer vast dat de maximale bouwhoogte die geldt voor de Leidse binnenstad, 12 meter, aanzienlijk wordt over schreden zonder dat het verlenen van een vrijstelling van dit voor schrift in de bouwvergunning wordt vermeld. De voorgenomen bouwhoogte van zo'n 15 meter zal volgens het bezwaarschrift het stadsgezicht ontsieren. Het pand zal voor een groot deel boven de huidige bebouwing langs het Ra penburg en Vliet uitsteken en heeft ook ten gevolge dat de lich tinval van het reeds bestaande gebouw Kaiserstraat 20-24 en van enkele woonhuizen wordt be lemmerd Met vuurbuks geschoten LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 53-jarige inwoner van Leiden aangehouden en zijn 22-kaliber randvuurbuks in be slag genomen. De Leidenaar zou met dit vuurwapen in de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 juli na een burenruzie een schot heb ben gelost. De aanhouding van deze vuurwa- penbezitter was het gevolg van een onderzoek dat. na een tele foontje van een bewoner van de Surinamestraat, werd ingesteld. De bewoner vertelde de politie dat in een ruit van een woning aan de Surinamestraat een ko gelgat zat. Toen de politie een kijkje ging nemen kreeg men te horen dat het gat veroorzaakt was door het schieten met een wind buks. Aan de kracht waarmee de kogel de woning binnengedron gen was kon men opmaken dat er met een aanmerkelijk zwaarder vuurwapen was geschoten, waarop de politie onmiddellijk een onderzoek ingestelde. De wapenbezitter die een proces verbaal kreeg verklaarde het wa pen al sinds 1954 in zijn bezit te hebben. Op het moment dat het schot werd gelost was er niemand in de woning aanwezig. Tegen motie in De wijkvereniging toonde verder aan dat ook niet is voldaan aan vele vereisten waaraan een wo ning of een wooneenheid moet voldoen zonder dat gebruik is gemaakt van vrijstellingsmoge lijkheden. Het wel verlenen van vrijstellingen zou echter weer niet stroken met het structuur plan voor de Leidse binnenstad. Bovendien is het in strijd met een motie, door de Leidse raad aan vaard, waarin staat dat bij de ontwikkeling van bouwprojecten in de binnenstad gestreefd moet worden naar kleinschaligheid en het voorkomen van te grote con centraties van 1 en 2-kamerwo- ningen. Volgens de wijkvereni ging heeft wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) echter dusdanige verwachtingen ge wekt bij de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting dat hij een bouwvergunning niet meer durf de te weigeren. Onomwonden De heer Akse. die de gemeente ver tegenwoordigde, gaf toe dat de door B en W verstrekte bouwver gunning op verschillende punten afwijkt van de bouwverordening die geldt voor de gemeente Lei den. Voorzitter Troostwijk zei dan ook onomwonden dat de ge vraagde bouwvergunning niet door het college van B en W had mogen worden afgegeven. De heer Akse betoogde nog dat Speciale evenementen zijn er op zaterdag 5 augustus als er in het clubhuis om tien uur de film "het kasteel van de smok kelaars" wordt gedraaid, op zaterdag 2 september wan neer de film Tarzan op safa ri" aan de beurt komt en waarna de prijsuitreiking van de vakantiehuisjes volgt. Kinderen kunnen in de vakantieweken met mate riaal uit het clubhuis zelf vakantiehuisjes bouwen. Op speciaal verzoek van de ou ders zal het clubhuis tussen de middag open blijven om de kinderen de gelegenheid te geven er hun boterhammen op te eten. Veel van de realisering van het programma hangt af van het aantal vrijwilligers dat mee helpt de activiteiten te leiden. "Op Eigen Wieken" heeft twee beroepskrachten, die een be roep doen op de wijkbewoners die één of meer keren willen helpen. Overigens wordt, bij voldoende belangstelling, in de Slaagh buurt een major et ten-peloton opgericht. Meisjes vanaf twaalf jaar kunnen zich (mits ze toestemming van hun ou ders hebben) in het clubhuis opgeven. Clubhuis "Op Eigen Wieken", Valkenpad 2, telefoon 141893. monumentenzorg en de wel standscommissie geen bezwaar hebben tegen het bouwplan en dat op het moment dat de ver gunning werd verleend al een aanpassing van de plannen vast stond die tegemoet zal komen aan de bezwaren van omwonen den. In een toelichting wees een verte genwoordiger van de bewoners van de Kaiserstraat en omgeving op de bezwaren tegen de vrijstel lingen, die wel in de bouwver gunning zijn opgenomen. Om wonenden hebben zich vanaf het begin fel verzet tegen de bouw plannen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting omdat zij "gettovorming" vrezen als er nog eens tweehonderd studenten komen bij het aantal dat al aan de Vliet en de Kaiserstraat woont. Zij geloven dat, mede door de aanwezigheid van de eetgelegen heid De Bak, de drukte en de hoeveelheid geparkeerde auto's onverantwoord zal toenemen Ongemotiveerd B en W hebben toegestaan dat niet wordt voldaan aan de parkeereis en dat de achterrooilijn aan het binnenterrein met vele meters wordt overschreden. De verleen de vrijstellingen zijn, volgens de wijkvereniging niet gemotiveerd, ook niet waar de bouwverorde ning dat vereist. Bovendien zegt de bewonersgroep Kaiserstraat en omgeving, en de Vereniging Pieters- en Academiewijk in haar bezwaarschrift nooit over deze onderwerpen te zijn gehoord. Ook is er nooit overleg gepleegd terwijl zij vanaf november 1976 herhaalde malen van hun veront rusting hebben blijk gegeven. De bewoners menen dat door het ontbreken van parkeervoorzie ningen, die wel bij projecten voor algemene woningbouw worden geeist, de gelijkheid in ernstige mate geweld aan wordt gedaan Zij vinden verder dat het niet volgen van het structuurplan voor de binnenstad, strijdt met de noodzakelijke duidelijkheid en het gewekte vertrouwen. Over de wenselijkheid van wijziging van het beleid is niets vernomen. Op grond van al deze punten zegt de Pieters- en Academiewijk dat Bewoners Arends- en Condorhorst Oud-president curator van Leidse universiteit Dr. J.E. Baron de Vos van Steen wijk (89) overleden LEIDEN - Dr. Jacob E. Baron de Vos van Steenwijk, oud-presi dent curator van de Leidse uni- versteit, is op 89-jarige leeftijd in het verpleeghuis "Bornholm" in Hoofddorp overleden. Dr. Baron de Vos van Steenwijk was doctor in de wis-, natuur kunde en astronomie, eredoctor in de rechtswetenschappen aan de Leidse universiteit, comman deur in de orde van Oranje Na ssau, groot-officier in de orde van Oranje Nassau, oud-commissaris der Koningin in Noord-Holland en oud-burgemeester van resp. Zwolle en Haarlem. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. LEIDEN - Het Huurders- comité Merenwijk voert met steun van een aantal leden van het bewoners comité Arends- en Con dorhorst op het ogenblik een actie tegen de huur verhoging van 7 procent, die per 1 juli is doorge voerd. Volgens het comité protesteren in de Arends- en Condorhorst 94 vier- kamerbewoners via een officieel bezwaarformulier tegen de verhoging. Alleen de bewoners van deze twee horsten konden, omdat zij onder het zogenaamde "puntenstelsel" vallen, officieel bezwaar aante kenen. De bewoners beklagen zich over de steeds opnieuw stij gende huren, die nu bij de meeste flats al bijna een hoogte van 500 gulden hebben bereikt. Het Huurderscomité zegt met de actie twee dingen te willen berei ken. In de eerste plaats om voor de huurders een minder sterke verhoging te verkrijgen en bij de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening protes teren tegen de ook dit jaar weer gestegen huurprijs. i beslissing is genomen zonder Los van deze actie schreef het c dat recht is gedaan aan een aatal beginselen van behoorlijk be stuur. Het college van B en W had bij een zo groot aantal afwijkin gen van de Leidse bouwverorde ning de vergunning niet mogen verlenen aldus de wijkvereniging in het bezwaarschrift. mité eind juni al een brief aan de minister waarin opnieuw de zaak van de veel te hoge huren in de Slaaghbuurt (deel van de Me renwijk - red.) ter sprake wordt gebracht. In deze brief zegt het huurdersco mité onder meer "Jaar na jaar LEIDEN/DEN HAAG - Het Twee de-Kamerlid nevr. E. Verkerk- Terpstra (WD) heeft minister Pais (onderwijs en wetenschap pen) aan de tand gevoeld over het vertrek van de hartchirurg dr. J Kolff uit het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Zij wil o.m. v/eten of de minister niet had kunnen bemiddelen. Ook wil zij weten of door het vertrek van de hartchirurg naar de Verenigde Staten het streefgetal van 400 open-hartoperaties per jaar in Leiden niet zal worden gehaald. Mevrouw Verkerk wil verder van de minister weten of Kolffs te rugkeer naar de V.S. een klap voor de hartchirurgie in Neder land betekent en welke maatre gelen de bewindsman denkt te nemen om het streefgetal alsnog te halen. Ten slotte vraagt zij wel ke vorderingen de begeleidings commissie hartchirurgie acade mische ziekenhuizen heeft ge maakt en of de minister bereid is het eerste tussentijdse rapport van deze commissie te publice- Overigens is dr. Kolff - omdat hij, zoals bekend, niet de garantie kon krijgen van een professoraat - maandagmiddag van Schiphol naar de V.S. vertrokken. Vlak voor zijn vertrek verklaarde de hartchirurg, dat de kans dat hij naar Nederland zal terugkeren zeer klein is. "Ik kan binnen een maand in de Verenigde Staten aan de slag. Ik denk niet dal ik mijn werk daar in de steek zal la- ik alsnog tot Er; i Verkerk-Terpslr. hoogleraar zal worden benoemd, naar Nederland terug te keren", aldus dr. Kolff. De hartchirurg zei dat hij wist waar bij de coronair-chirurgie in Ne derland de knelpunten zitten, maar die zouden niet onoverko melijk zijn. Hij zei dat hij het aan tal operaties in Leiden zonder al te veel problemen zou hebben kunnen opvoeren van 300 naar 1000 als hij voldoende steun had gekregen. Hij voegde daaraan toe; "Alles in Nederland duurt zo lang voordat er beslissingen worden genomen" worden er huurverhogingen af gekondigd, die de reële achter uitgang van de inkomens nog eens extra versnellen alsof het hier om een natuurnoodzakelijk proces gaat. In Leiden bestaat er voor de huurders in de Slaagh buurt geen alternatief. Verhuizen naar een goedkopere flat of wo ning is onmogelijk". Volgens het huurderscomité kan alleen een huurstop de nodige verlichting voor de huurders in de Merenwijk brengen. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Kapitein De Gunst vaart uit "Mooi hè?, glundert het kleine meisje achterom naar haar moeder als de motor van de rondvaartboot aanslaat. Bij na een uur lang zit ze dan stil, het duimpje af en toe in de mond, en kijkt gefascineerd naar alles wat daar op dat water te beleven is. Naar hoe al die eendjes daar maar rondzwemmen dat het een lie ve lust is, naar de grote velden met witte waterlelies en gele dotterbloemen die met het wa ter mee kabbelen. Pas als de boot weer aanlegt, de louwen weer worden vastge maakt en de wallekant dich ter en dichterbij komt, zegt ze glunderend; "Mooi tochtje door de Leidse singels en grachten hè? r talen Aan haar waren gedane mededelingen gedempte grachten in band met pestepidemiet oude stadspoorten waa er eens negen waren en n maar twee zijn niet besteed. Van de oudere passagiers gaan de hoofden gedwee naar links en rechts, maar of al die l nog het Leide ruchte verleden nu werkelijk het meest inte ressante zijn van deze tocht? De moeder van het meisje praal met haar gezelschap over de 'er aangevreten Rijn doet, zes keer per dag. Waardeiland e wóonschepen wc lekker naar bin kunt lo< De viertalige mededelingen komen van een bandje, kapi tein en gids De Gunst hoeft alleen maar met zijn arm te wijzen in de richting van de besproken bezienswaardig heid. Mevrouw Slingerland "Het is wel doods hoor zo'n bandje, maar het is voor ons zo moeilijk om aan goed per soneel te komen. Aan deze ka pitein hebben we een goede, maar hij spreekt geen talen. Als er alleen Nederlanders in de boto zitten, doet hij het wel zelf. We hebben het ook wel studenten gedaan, ik ging al i ter hoogte dat de rea siost zijn: hetzelfde, tuk te blij- stad e kant Vorige week s hier een leidenaar. die i wat ie hier allemaal kon i Een rondvaart dixjr de zeg ik. De stad? Die ken ik zegt ie, maar hij ging mee. Na afloop kwam hi:j t dat he zijn wel eens jaloers op de Amsterdamse, boten", zegt mevrouw Slingerland: "Maar daar kom je hier niet mee weg. Toen drie jaar geleden een nieuwe brug bij het Veerhuis werd gebouwd, vroeg Slin gerland met de hoogte van die brug rekening te houden. Maar toen de brug klaar was, kon hij er niet mer onderdoor met zijn boten. Mevrouw Slingerland: "Waar moet je dan zo gauw heen. je wilt de mensen toch iets moois laten zien. We zijn blij dat we nog via het Utrechtse Jaagpad, het Rijn-Schiekanaal en de Herengracht zo weer in de Nieuwe Rijn konden komen. De rondvaart duurt nu wel tien minuten langer". Met de grote boten, uoor de drie uur durende molencruise (zondag, dinsdag en donder dag). de twee-meren tocht (maandag, woensdag en vrijdag: duur 3*lz uur) en de romantische avondvaarten (zaterdag van acht tot half twaalf) vertrekken ze uit de Haven van Leiden, omdat de bruggen niet meer opengaan. Er zijn nog twee rederijen die langere rondvaarten verzor gen. Avifauna vertrekt dage lijks (behalve zondag) vanaf de Blauwpoortsbrug vooreen hele dag naar het Braasse- mermeer en "Avifauna". Ze ven dagen per week zijn er iddagtoehten tal ge kwa opdagen dan De Gunst zou de tocht ogen dicht kunnen vc uur die do c enten rond Leiden en Kagerplassen voeren, er nog rederij Triton, die zijn tochten vanuit het Hendrikkanaal in Kat- aan Zee vertrekt. Er zijn n-molentochten. dag- lag- en avondtochten, de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3