Wachtlijsten adoptie buitenlands kind lang Zuid-Holland gaat reserve aanspreken Oorzaak van Camping ramp lijkt opgehelderd Meren wij kers willen maatregelen tegen basketbalveld In veel plaatsen is route gevaarlijke sto ffen al geregeld Lezers schrijven Abortus BENOEMING Laffe Leidenaar WOENSDAG 19 JULI 1978 MADRID (GPD) - Volgens het dagblad El Correo Catalan heeft de chauffeur van de tankwagen die vorige week op de camping Los Alfaques te San Carlos de la Rapita ontplofte, meer propaan- gas getankt dan internationaal toegestaan is. Het dagblad heeft uitvoerige berekeningen ge publiceerd, waarbij men aan toont dat de tank door overlading en door het uitzetten van het gas door de zon moest gaan lekken. Deze comclusie is geheel in over eenstemming met de beweringen van enkele Franse toeristen, die hebben verklaard dat de gas kraan van de tankwagen overeen afstand van twee kilometer lekte voordat het voertuig ontplofte. De verzekeringsmaatschappijen, die schermen met dezelfde getui genverklaringen, hebben reeds eerder aangekondigd dat zij in principe geen schade-uitkerin gen zullen doen, omdat de oor zaak van de ramp volgens hen niet te wijten is aan een menselij ke fout. De uitspraak van een van de cam pingeigenaren, dat het kampeer terrein een capaciteit van dui zend personen had, is ontze nuwd. De campinggids van het Spaanse ministerie van handel en toerisme, die vorige maand werd uitgegeven, vermeldt dat het kampeerterrein Los Alfaques slechts een capaciteit heeft voor 260 personen. Op het moment van de ramp waren er meer dan 500 vakantiegangers op de cam ping. Het Spaanse persbureau 'EFE' heeft bekendgemaakt dat de jongste tol aan doden van de ont ploffing op de camping is geste gen tot 153. DEN HAAG (GPD) - Het aantal verzoeken voor adoptie van een buitenlands pleegkind is de laatste jaren enorm toe genomen. In de afgelopen zes jaar zijn bijna 3700 verzoe ken binnengekomen, die op 1 januari van dit jaar nog altijd niet waren afgedaan. Voor de adoptie van Neder landse kinderen bestaat geen wachtlijst. Vooral de afgelopen twee jaar zijn veel verzoeken voor adoptie van een buitenlands kind binnenge komen. Uit 1972 liggen nog der tien verzoeken, uit 1973 30, uit 1974 79, uit 1975 370, uit 1976 1060 en van vorig jaar nog 2119 ver zoeken op afdoening te wachten. CAIRO - Koningin Juliana heeft op de terugweg van Tan zania naar Nederland een stop gemaakt in Egypte waar zij een privé-bezoek bracht aan onder meer de befaamde tempels in Luxor. De vorstin werd op haar tocht langs de oude monumenten be geleid door mevrouw Amal Os man (rechts), de Egyptische mi nister van sociale zaken Gisteravond is de koningin weer i:i Nederland terugge keerd. Bejaarden oorden moeten meer haast maken LEIDEN/DEN HAAG - Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland vindt dat de bejaar denoorden haast moeten ma ken met aanpassingen en verbeteringen, zodat ze vol doen aan de eisen die de wet op de bejaardenoorden stelt. Om dat te bereiken zal de provincie niet meer die soe pelheid betrachten, die tot dusver gebruikelijk was. Drs. Boone: "Tot dusver was het de gewoonte dat we nogal gemakkelijk waren met het geven van ontheffingen maar daar willen we langza merhand van af. Het geven van ontheffingen moet maar eens afgelopen zijn. Waar die aanpassingen niet mogelijk zijn zal gedacht moeten wor den aan vervangende nieuw bouw. Volgens de gedeputeerde kon den vrijwel alle problemen tot dusver in goed overleg wor den opgelost, maar zijn er en kele bejaardenoorden die de provincie zorgen baren. Daar toe behoort onder meer Huize Nieuw Rijksdorp in Wasse naar. Drs. Boone: "De brand veiligheid daar laat veel te wensen over en er zal iets moeten gebeuren" Het probleem is volgens de Zuid hollandse gedeputeerde dat in de meeste gevallen veel belangen op het spel staan. In de eerste plaats die van de bewoners en ook van de eige- Vaak betekent een verbetering van een gebouw of vervan gende nieuwbouw dat de verpleegprijzen flink ver hoogd moeten worden. Een bezwaar van de huidige opzet vond drs. Boone, dat voor el ke verbouwing van een be jaardenoord toestemming nodig is van de staatssecreta ris van CRM. In de Haagse agglomeratie speelt boven dien het probleem dat er vol gens de normen te weinig bejaardenoorden zijn en slui ting daardoor voor extra problemen zorgt. Twee jaar Dat heeft staatssecretaris Haars van justitie geantwoord op vra gen van het CD A-kamerlid Cor- nelissen. Een groot aantal ver zoeken is op verzoek van de aspi rant-pleegouders aangehouden wegens zwangerschap of geboor te van een eigen kind. Bovendien blijkt een aantal aspirant-ouders zich later terug te trekken. De wachttijd voor het gezinsonder zoek bij een eerste adoptiever- zoek is nu gemiddeld twee jaar. Volgens staatssecretaris Haars leidt verkorting van de wachttijd voor de gezinsonderzoeken er niet toe dat eerder een kind in het gezin kan worden opgenomen. Het verschil tussen vraag naar en aanbod van pleegkinderen wordt niet opgelost of verkleind door een vergroting van het aantal on derzoeken naar de geschiktheid van aspirant-pleegouders, zo schrijft zij. DEN HAAG - De begroting van de provincie Zuid-Holland sluit het volgend jaar met een tekort van 3,6 miljoen gul den. De provincie, die al enkele j aren met een flink tekort kampt, wil het gat stoppen door een beroep te doen op de reserves die rond 29 miljoen bedragen. Volgens gedeputeerde Drs. Boone is het putten uit de reserves een gerechtvaardige 'zaak, omdat verwacht mag worden dat binnen afzienbare tijd een nieuwe ver deelsleutel voor de provinciale financiën tot stand zal komen. De provincie dringt daarop al vele j a- ren aan, maar mede als gevolg van de lange kabinetsformatie, is de zaak zeker een jaar vertraagd. Bij het opstellen van de begroting voor 1979 zat de provincie met het probleem, dat de begroting voor dit jaar nog steeds niet is goedge keurd. De staatssecretaris heeft al laten doorschemeren daarmee te willen wachten totdat de Ka mer een beslissing heeft geno men over de provinciale finan- LEIDEN - Aan het onderwijsinstituut MEAB slaagden voor het midden standsexamen: Mevr. J.T.M.J. van Aalst-Louwers, M. Admiraal, Mevr. M. van Aken-Offerman, B.M.M. Bakker, N.E.M. Bakker. J. Barnhoorn, Mej. E.A.M. v. Bemmelen, N.A. van der Bent, Mej. H.H.M. van Be- zouw, M.A. de Bie, Mevr. C.G.M. den Blanken-Ammerlaan, J.A.M. van Bo- heemen, H.C. Botermans, Mevr. J.C. Bouricius, A.J. Bouwmeester, E.Chr. M. Brand, Mej. W.J. Brussee, Mevr. W. Brussee-Boting, H. Bultema, N.P. Cap- tein, Mej. K.J. Colijn, E. Ch. Noya van Delzen, Mej. S.A.M. Dobbe, P. Schaddé van Dooren, Mevr. E. Doove-Paes, Mej. M. Driebergen, Mevr. P. van Drongelen- Durieux, J.H.A. Dullaert, Mevr. A. Du- rieux-Kreft, Mej. W.J. van Egmond, J.H. Fakkel, Mevr. M. Fakkel-van Iterson, A. Fuchs, Mej. N. de Gans, C.J.G. Gan- zevles, J.J.A van der Geest, Mevr. J. Gouw-van Andel, E. Groenen, Mevr. H.S.M. Guldemond-Naeyé, J. den Haan, M. Hakhverdi, H. Hakhverdi, A. Harm- sen, C.J.L Heemskerk, J.N.M. Heems kerk, A.C.M. van Berge Henegouwen, Mevr. J.E. de Heus-Estrik, A. Hogenes, Mej. A.A.J. Hoogenboom, A.G. van der Hoorn, P.J. Houtman, W.C. Imthorn, H.A. van Iterson, Mej. A.E.G.M. de Jong, G.J.M.M. Kaldenhoven, J.C.J. Karre- mans, J.P. Kastelein, Mej. M.E. Kemper, L. Keijzer, Mej. A. Kleen, Mevr. M.J. Klein-Boeree, P.W. Klerks, G.W. Knip- scheer, G.J.M. Koek, Mej. J.F.M. Koek, Mevr. A.S.M. Kooijman-de Kuijer, Mevr. B.E.M. Kortekaas-van Schie, W.A. Kuyt, R. Lammens, Mej. C.M. v.d. Lin den, H.W.M. Loeters, J.J.M. van der Lubbe, N.M.C. van der Meel, Mevr. M.C.J. van der Meel-Overdevest, C. van der Meer, W. van der Meer, Mevr. W. Mi- chon-Kramer, Mej. W.G.M. van Mil, R. Minnee, Mej. E.H.D. Morshuis, H.P. Mulder, Mej. M.C. Nessmann, P. Nicola, C.H.M. Nieuwenburg, P.J. Obdeijn, A.J.M. Oostdam, Mej. E.M. Ooijendijk, Mej. I. Ouwerkerk, Mej. A.L.C.M. Paar- dekooper, P.P.M. Padberg, J.W. Planje, D. van der Plas, P. van der Plas, J. Plug, Mej. J. Pronk, P. Ravensbergen, J.J. de Ridder, W. de Ridder, F.H. Rietbroek, Mej. H. v. Rootselaar, C.M. van Rooyen, F.M.M. Roozen burg, A.J. Rotteveel, Mej. A.W.M. van Ruiten, J. Ruitenbeek, J.A. de Ruiter, Mej. P. de Ruiter, Mej. M.A. de Ruiter, W.P. van Rijn, Mej. J.H.M. Rijn beek, J. Schipper, A.A. J. Schoo, Mej. N. Schroef, J.J. van Seggelen, J.W. Spruy- tenburg, J.J. van der Star, E.R. Stavleu, Mej. C. Stekelenburg, N.J.M. Straathof, Mej. H.M.C. Streeder, A.J.C. Timmer, M.M. van der Tol, Mej. J.A. de Tombe, M.G.M. Venne, H.H.C. Verbeij, Mej. A. Verloop, W.J. Verwer, A. Verzaal, P.C.A. Vesseur, Mej. T.H.C. Visser, A.J.P. van der Vlugt, H. Vogelenzang, P. Vooys, L.G.C. Vreeburg, Mevr. M.R. Vringer- Meuwissen, Mej. J.P.M. de Vroomen, R.S. de Vrij, F. van der Wagt, Mej. E.J. van der Weg, J. van de Wetering, P.A. FORT BRAGG - Twee parachutisten in het Amerikaanse Fort Bragg M.C. van den Wijngaard, A.C.P. van Zan. raakten kort voor hun landing met elkaar inde knoop ten, E. van der Zeeuw, Mevr. C.M. Zwa- De eén werd door deze ingewikkelde situatie gewond, de ander kwam er ger-van der Zijden, Mej. H.E. Zwetsloot,zonder kleerscheuren vanaf. Gedeputeerde drs. Boone: "We we ten op dit ogenblik nog helemaal niet welke uitgangspunten het rijk voor ons hanteert. Die krij gen we pas op de derde dinsdag in september te horen. Gemeen ten weten al veel eerder waar ze aan toe zijn. Omdat we toch een begroting moesten samenstellen zijn we uitgegaan van de laatst bekende cijfers van het Centraal Planbureau (CPB), te weten een stijging van de loonkosten met 6 procent en een prijstijging van 4'/ 2 procent" De krappe provinciale Financiën zijn er ondermeerde oorzaak van dat de kosten van personeelsuit breiding het volgend jaar de éen miljoen niet te boven mogen gaan, en dat de automatiserings plannen zullen worden bevroren LEIDEN DEN HAAG - Als de goedkeu ring van de provinciale begroting voor 1978 nog lang uitblijft zullen Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land aan de staatssecretaris moeten vragen of het personeel nog mag worden uitbetaald. Volgens gedepu teerde drs. Boone heeft de provincie tot dusver alleen toestemming van het rijk om uitgiften te doen tot het niveau van de vorig jaar goedge keurde begroting. In verband met dc stijging van de salarissen en de uit breiding van het personeel zal in sep tember of oktober die grens zijn be reikt. "Volgens de letter van de wet zijn we dus in overtreding als we toch betalen", zo zei gistermiddag drs. Boone. LEIDEN - De bewoners van de Lupinetuin en Hoefbladtuin vra gen de gemeente Leiden maatre gelen te nemen tegen de overlast die een aan hun tuin grenzend basketbalveld met zich mee brengt. Op eerdere brieven kre gen de bewoners geen antwoord. Het veld, met een lengte van der tig meter en een breedte van twintig meter, werd destijds tot verbazing van de omwonenden aangelegd. In de folders van ver koper en verhuurder Nationale Nederlanden stond het terrein aangegeven als "openbaar groen". Voordat het stuk grond aan de gemeente Leiden werd overgedragen was er nooit sprake geweest van de aanleg van het veld. Door het voortdurend stuiten van de zware basketballen op de as- faltvloer ontstaat volgens de omwonenden een "onhoudbare situatie". "Kinderen kunnen 's avonds niet meer slapen, wan neer men in de tuin zit wordt de conversatie bemoeilijkten omdat de overlast van 's morgens tien tot 's avonds elf uur duurt word je er zowat gek van". De omwonen den wijzen ook op het gevaar voor kleine kinderen, die de zich op twee meter afstand van de basket aanwezige peuterspeel- gelegenheid bezoeken. Ze zijn bang dat de zware ballen tussen de peuters belanden. De ballen komen ook in gemeentegroen en tuinen van omwonenden terecht met alle gevolgen van dien. Omdat verschillende leeftijdsgroe pen door elkaar spelen ontstaan ook gevaarlijke situaties. Zo ligt er volgens de omwonenden mo menteel een jongen met een her senschudding op bed, die door - niet in de wijk wonende - jeugd onder de voet werd gelopen. De omwonenden stellen de ge meente nu onder meer voor de noordelijke basket weg te nemen, waardoor de "hinderlijke geluid soverlast van het tikken van de ballen zoveel mogelijk wordt op geheven" en het veld voor niet- wijkgebonden jeugd niet meer aantrekkelijk is. Verder zouden de aarden wallen doorgetrokken en opgehoogd moeten worden waardoor de ballen niet meer in de tuinen te recht komen. Bovendien zou daardoor de geluidsoverlast worden verminderd. De bewo ners van de in de Merenwijk ge legen Lupinetuin en Ridder- spoortuin willen tenslotte dat ook brommers op het veld door middel van afrasteringen worden geweerd. LEIDEN - LPV "De Rijnklievers" hield met 358 jonge duiven een vlucht vanaf Vilvoorde. De uit slag was: 1. S.v. Goozen, 2,3,6,7,8, J. Kok, 4. Zwaan den Oude, 5. 9 J.v.d. Wal 10. P. Veelenturf. Ver der werd met 70 oude duiven gevlogen vanaf Chateauroux. De uitslag daarvan was: 1,6, J. Kok, 2,5, P.v. Griensven, 3. J.v.d. Wal, 4,9, P. Veelenturf, 7. N. Hooger- vorst, 8.10 Zwaan den Oude. Ondanks het gebrek aan voldoende geld wil de provincie ook het vol gend jaar weer veel aandacht be steden aan de aanleg van Fietspa den in de provincie. Voor een voudige Fietspaden bijvoorbeeld zal in de begroting voor 1979 een bedrag van vier ton meer worden uitgetrokken dan dit jaar. Bezorgdheid bij de provincie is er op het punt van de regionalisatie van de gezondheidszorg. Om dat te Financieren is op de begroting geen ruimte. Verder vindt drs. Boone dat het rijk snel over moet gaan tot een volledige kostenver goeding van de regionale milieu diensten. LEIDEN/DEN HAAG - In een aantal Zuidhollandse gemeenten zijn in middels routes voor het vervoer van gevaarlijke stoffen vastgesteld. In andere gemeenten wordt daaraan gewerkt. Die mededeling deed gis termiddag desgevraagd gedeputeerde Hoek Van Dijke. Volgens de gedeputeerde is in de provincie op het ogenblik een aantal commissies aan het werk om het vervoer van gevaarlijke stoffen over het water aan een onderzoek te onderwerpen en adviezen te verstrekken. De werkzaamheden in die commissies zijn in een stroomversnelling geko men in verband met de recente explosies in Spanje en Mexico. Gedeputeerde Hoek van Dijke wees op het grote coördinatie-probleem dat speelt bij het oplossen van deze problemen. "Als we Rijnmond erbij nemen hebben we in de provincie te maken met vier overheden. Ieder heeft op zijn terrein iets in de melk te brokkelen. En dat werkt nogal vertragend. Sprekend over de eventuele opslag van vloeibaar aardgas op de Maasvlak te zei de gedeputeerde dat na de beslissing die de staten half juni namen zal worden afgewacht wat de reacties zijn. Wat de kansen van Eemsha- LNG-terminal betreft merkte hij op dat deze haven daar alleen Verolmetankers totaal ongeschikt i: schepen mogelijk i met kleine Ik las de uitlating v Smit-Kroes (staatssecretaris van verkeer en waterstaat). Ik geloof dat zij door velen wordt gewaar deerd en daar is alle reden toe. Totdat ik plotseling las dat zij er geen tweede kind meer bij kon hebben. Tot zover niets aan de hand. Maar toen maakte zij de opmerking: "Als ik in verwach ting zou raken, zou ik het laten aborteren". Ik zou vier punten willen noemen om eens goed te overwegen: 1. Het kind heeft niet om het leven gevraagd maar moet wel ver dwijnen als het de ouders niet uitkomt. 2. Het kind kan zich niet verdedi gen of verweren. 3. Wel de lusten maar niet de lasten willen dragen. 4. Is het al zo ver gekomen dat het voor sommigen geen probleem meer is als een volk nageslacht vernietigt? Veel dingen kan je mooi praten, maar niet goed praten. Iedereen die zo voor abortus is zou dit eens goed moeten overwegen. Abor tus slechts in het "uiterste" geval, bijvoorbeeld wanneer het leven van de moeder in gevaar is. Vanuit christelijk en sociaal stand punt gezien is abortus onaan vaardbaar en niet goed te praten. Men gaat wel eens te keer over con centratiekampen en allerlei on menselijke toestanden. Terecht. Maar iemand die zondermeer voor abortus is die behoeft daar geen kritiek op te hebben. Want die is al een fatale grens over schreden. Namelijk het leven als een geschenk van God niet die waarde te geven die het heeft. Ik hoop dat dit artikeltje een brede re kijk mag geven op deze hele Sekten Het ministerie van jeugd, gezin en volksgezondheid in West-Duitsland gaat een uitge breid wetenschappelijk onder zoek instellen naar de invloed van allerlei sekten onder jonge mensen. Het gaat onder meer om de sekten Children of God, Uni- Fied Family (van de Koreaan Moon), Hare Krishna, Divine Light, de Scientology Kerk en Transcedente Meditatie. Geschat wordt dat in de Bondsre publiek zo'n 150.000 jonge men sen in de ban geraakt zijn van de ze sekten. De staatssecretaris voor jeugd, gezin en volksge zondheid, prof. dr. Hans Wolters, meent dat een wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van het effect der sekten niet toerei kend is. Hun uitbreiding is ook een uitdaging aan de kerken. Het is zeer moeilijk de sekten juri disch aan te pakken, zegt de staats-secretaris. Ze kunnen in de meeste Westerse landen alleen worden aangepakt als ze zich schuldig maken aan criminele vergrijpen. Rhodesië Moorden. Tegenover mevrouw dr. M. Klompé, voorzitter van de Nederlandse commissie Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede), heeft de Ierse pater Martin Re gan, die vorige week Rhodesië werd uitgezet, verklaard, dat de recente moorden op missionaris sen en zendelingen in dit land het werk zijn van losgeslagen vrij heidsstrijders die bij geen enkele groepering horen. De 41-jange missionaris was op doorreis naar Ierland een paar dagen in ons land. Pater Regan zei, dat zijn uitwijzing geen eenstemmig besluit is ge weest van de overgangsregering. De maatregel toont aan, aldus de pater, dat het beleid van de Rho- desische frontpartij van Ian Smith nog altijd overheersend is. De rk bisschoppen hebben gepro testeerd tegen de uitwijzing. Zij beschouwen Regan als een vriend van het volk. Zijn uitwij zing zou de multiraciale regering danig in diskrediet brengen. Gevlucht Ds. Theo Kotze (43), regionaal di recteur van het Chr. Instituut van Zuidelijk Afrika en predikant van de Methodistische Kerk, is naar Botswana uitgeweken. Na de Soweto-onlusten werd hem met vele anderen het zwijgen op gelegd. Zijn paspoort werd hem afgenomen omdat hij weigerde te getuigen tegen kritische organi saties in Zuid-Afrika. Ds. Kotze reist binnenkort door naar Engeland, waar zijn vrouw en kinderen al zijn. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: Aangenomen naar Almelo mevr. M.H. van Beinum Oudorp. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Oegstgeest-Lisse kand. T. de Boer Kampen. Chr.Geref. Kerken: beroepen te Leiden kandidaat C. van Atten Apel doorn. LEIDEN - De afdeling natuurkun de van de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen heeft er elf gewone le den, zeven buitenlandse leden en zes nieuwe correspondenten bij. Tot de nieuwe leden behoren vier hoogleraren uit Leiden. Dat zijn prof. dr. J.J.M. Beenakker, hoogleraar in de experimentele natuurkunde', prof. dr. J.Th. Wie bes, hoogleraar in de systemati sche dierkunde en evolutiebiolo gie, prof. dr. J.J. van Rood, hoogleraar in de inwendige ge neeskunde, in het bijzonder de immunohematologie, en prof. dr. L. Bosch, hoogleraar in de bio chemie. Aan de Utrechtse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal exa men farmacie mevr. J.I. Wage- mans-Schussel (Alphen aan den Rijn), biologie V.M.W. Zuidam (Voorschoten), cum laude, mo biologie H.C.B. Havers (Koude kerk aan den Rijn). materie. Het is niet mijn bedoe ling iemand te kwetsen. Alleen een andere kant laten zien. J. Wassenaar. St. Antoniushof 5. Noord wijkerhout. Onlangs plaatste ik gedurende een aantal dagen een "Sleuteltje" in deze krant aangezien onze 17-jari- ge zoon en ons even oude buur meisje in Leiden gaan studeren. Voor de zoon kon ik zodoende vrij vlot een kamer krijgen. De daaropvolgende aanbieding was van een "heer", die een kamer aanbood in de Merenwijk. Hij gaf alle mogelijke informatie over comfort, huur etc. en wij moch ten onze buren doorgeven om contact met hem op te nemen. Derhalve nam ik vrijaf en heb moe der en dochter naar het opgege ven adres in Leiden gebracht. Het meisje was uiteraard vol gespan nen verwachting. Daar bleek on ze reis van 220 kilometer tever geefs, want de bewoners op het opgegeven adres wisten van niets! De vrouw des huizes was van origi ne geen Nederlandse en zij ver telde al meer het voorwerp van zulk soort kwalijke grappen te zijn. Ik hoop dat de lolbroek, die zijn buurtgenoten kennelijk niet mag, dit leest en eens weet wat hij hiermee anderen aandoet en met name beseft wat een teleurstel ling dit voor het meisje in kwestie H.J.Oosterloo, Prins Bernhardlaan 4, 3241 VD MIDDELHARNIS.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15