Israël en Egypte nog geen stap verder Saloniki bang voor nieuwe aardbeving üonderüai MuürvïerK. NAAST HET NIEUWS Amerikaanse journalisten veroordeeld Kerken bevriezen giften aan bevrijdingsbeweging Midden'Oostenconferentie in Leeds Castle WOENSDAG 19 JULI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 Moskou weigert hoger beroep Orlov MOSKOU (GPD) - Een Moskouse rechter heeft gisteren twee Ame rikaanse journalisten schuldig bevo iden aan het „verspreiden van .aster" en hun gelast binnen vijf dagen de beweringen in te trekken over een tv-schuldbe- kentenis van de Georgische dis sident Gamsakhoerdia. Vrienden en geestverwanten van de laatste hadden tegenover de Ameri kaanse verslaggevers hun twij fels geuit over de authenticiteit van Gamsakhoerdia's tv-verkla- ring. Vrijwel gelijktijdig werd in Moskou het hoger beroep verworpen van Joeri Orlov tegen zijn veroorde ling tot zeven jaar werkkamp plus aansluitend vijf jaar verban ning wegens „anti-Russische agitatie en propaganda". Orlov is de leider van de zogeheten Hel- sinki-groep, waarvan de leden nagaan hoe de Russische-autori- teiten de afspraken en beloften naleven die zijn gedaan en onder tekend tijdens de slotbijeen komst in Helsinki van de confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa (1975). Voor een dergelijke activiteit zitten op het ogenblik meer dan twintig Russische burgers gevangen. Orlov behoorde tot dezelfde groep als Ginzboerg en Sjtsja- ranski die als voorbeeld diende voor soortgelijke groepen elders in de Sowjet-Unie. In Georgie behoorde de schrijvers- zoon Gamsakhoerdia tot zo n groep. Hij stond in mei voor de rechter op dezelfde beschuldi ging als Joeri Orlov, namelijk wegens anti-Sowjetrussische agitatie en propaganda. Na zijn veroordeling tot drie jaar werkkamp en twee jaar verban ning, verscheen Gamsakhoerdia berouwvol op het Russische tv- scherm. Volgens de Amerikaanse journalisten Graig Whitney (New York Times) en Harold Piper (Baltimore Sun) hadden vrien den en geestverwanten van de Georgische dissident hun twij fels geuit over de authenticiteit van de tv-verklaring. De Russi sche staatstelevisie diende daar op een aanklacht in wegens laster tegen beide Amerikanen, die la ter voor vakantie naar de VS ver trokken. Zij hadden wel een schriftelijke verklaring afgege ven, maar weigeren verder aan de procesvoering deel te nemen. Een van de redenen voor deze wei gering was dat de gewraakte uit latingen nauwelijks als beledi gend beschouwd kunnen wor den, omdat ze niet in de Sowjet- Unie zijn gepubliceerd. Een Rus sische tv-woordvoerder ver klaarde gisteren tijdens het pro ces echter dat de New York Ti mes wel degelijk in Russische- kiosken verkrijgbaar is en in toe ristenhotels wordt verspreid. Ik heb de New York Times echter nog nooit in een Russische kiosk zien liggen. Wel wordt in diverse toeristenhotels de Herald Tribu ne verkocht, de Europese uitgave van de New York Times en de Washington Post. Sinds de censuur voor buitenland se correspondenten werd afge schaft onder wijlen partijleider Chroesjtsjov, is het de eerste keer dat er een aanklacht tegen Wes terse verslaggevers is ingediend. De afgelopen twee jaar hebben diverse Russische kranten wel verscheidene Amerikaanse cor respondenten in Moskou ervan beschuldigd ook voor de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA te werken. De twee beschuldigde Amerikanen krijgen vijf dagen de tijd om in de Amerikaanse of Russische pers hun beweringen te rectificeren. Merkwaardig is in dit verband, dat een Russische rechter zou moeten weten dat corresponden ten niet de bevoegdheden heb ben om daartoe te besluiten.Het is ook opmerkelijk, dat niet de in formanten maar de verslaggevers aangeklaagd worden wegens las ter. Tijdens het proces in Moskou ver scheen tot veler verrassing Gam sakhoerdia zelf om te verklaren dat zijn verklaring zo was opge nomen als ze was uitgezonden. Hij maakte van zijn optreden verder gebruik om de tweede Moskouse correspondent van de New York Times, David Shipler, te beschuldigen van het ver spreiden van onjuiste informa tie. Volgens politieke waarnemers is de aanklacht tegen de twee Ameri kaanse correspondenten een van de gevolgen van het huidige diep tepunt in de relatie tussen Was hington en Moskou. Andere ken tekenen hiervoor zijn de moei zame onderhandelingen tussen beide supermachten over een nieuw strategisch SALT-verdrag, de stagnerende handel en de felle perscampagnes over en weer. De Russische machthebbers zijn nogal ontstemd over Jimmy Car ters campagne voor de mensen rechten. Het is dan ook nauwe lijks verwonderlijk, dat de om streden opmerkingen van de Amerikaanse VN-vertegenwoor- diger Andrew Young over „dui zenden politieke gevangenen in de Verenigde Staten" gretig zijn verwerkt in de Russische media. De 'Baltimore Sun' zal geen rectifi catie publiceren. Paul Banker, directeur-hoofdredacteur van het blad, zei dat de redactie van mening is dat er geen rectificatie in de Sun kan verschijnen van een verhaal, dat 'juist en even wichtig was'. Wel zal het blad de boete betalen die zijn Moskouse correspondent Harold Piper kan krijgen wegens het niet publice ren van de gevraagde rectificatie. De 'Baltimore Sun' zal ook de proceskosten - rond 1.700 dollar- betalen. Ook de New York Times zal geen rectificatie publiceren. Het blad verdedigt eveneens de deshetref- fende berichtgeving van zijn cor respondent. Functionarissen van het Russische persbureau Tass zijn op het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken ontboden om te pra ten over het lot van het Tass-kan- toor in San Francisco, zo is giste- KOEN CORVER LONDEN (GPD) - Israël en Egypte zijn na hun eerste sa menspraak sinds januari die bijna drie uur duurde weinig verder gekomen dan een vraag en antwoord-dialoog over de vredesvoorstellen die beide al hadden ingediend. tn ÏZ°lïtj?^Chten V,ak^uur aanvang van de conferentie. Vlnr de Amerikaanse minister van buitenlands y ance, zijn Egyptische collega Mohammed Kamel en de Israëlische minister Mosje Dajan. ATHENE (GPD) - Een nieuwe uit tocht uit de door aardbevingen getroffen Noord-Griekse stad Saloniki doet zich voor bij het naderen van de 20ste juli. Dan is het namelijk behalve de naamdag van de profeet Elias ook volle ADVERTENTIE maan, en de twee sterkste schok ken in mei en juni hebben ook bij volle maan plaatsgehad Al enkele dagen loopt in de stad het gerucht dat het ergste nog moet komen en dat dat in de nacht van 20 juli zal gebeuren. Ook velen van hen die in tenten in de stad vertoefden - en die het door recente stortre gens extra moeilijk hebben ge kregen - slaan nu hun bivak op in de dorpen daarbuiten. Geschat wordt dat van de 650.000 inwo ners nog hooguit 100.000 's nachts daar vertoeven. Overdag echter zijn de meeste winkels wel open en de fabrieken functioneren normaal. Het is voor de autoriteiten onbe gonnen werk deze nieuwe ge ruchten tegen te spreken, vooral na de ervaringen tussen de eerste en de tweede grote beving. Van de bevingen in juni zei men da genlang dat het „metasismische" (nabevings) verschijnselen gold en dat de grote schok al geweest was. Er werden toen zelfs straffen gesteld op het verspreiden van geruchten die tot paniek konden leiden. De aardbeving van 20 juni van 6,5 op de schaal van Richter, die vijftig doden veroorzaakten, bewees echter dat de experts ge lijk hadden. Daarna is het zowat elke dag tot nieuwe bevingen -gekomen, waarvan er een, 5,2 op de schaal van Richter, nieuwe schade ver oorzaakte. De laatste dagen is de sterkte gezakt tot 2 a 3, maar daar tegenover staat dat de seismogra- fen hebben vastgesteld dat het epicentrum van de bevingen de stad dichter is genaderd en zich nu nog maar vijftien kilometer daar vandaan bevindt. Er blijft de autoriteiten niets anders over dan de zaak te laten voorbij drijven. Pas als de 20ste juli rustig is verlopen kan worden begon nen aan het herstel van normale verhoudingen in Griekenlands derde stad (na Athene en Pireus) waar in september de jaarbeurs moet worden gehouden, en waar circa 2000 flatgebouwen voor nieuwe zullen moeten plaatsma ken. Een particulier comité "Sa loniki leeft" laat het er nu reeds niet bij zitten en organiseerde voor de volle maan-nacht een grote pick nick op het centrale plein van de stad. Rijstoogst in deel China loopt gevaar HONG KONG (Reuter) - De eerste rijstoogst in de provincie Tsje- kiang in het oosten van China wordt door droogte en een hitte golf bedreigd, zo heeft radio Pe king gisteren bekendgemaakt. Ruim zevenduizend plaatselijke ambtenaren in Tsjekiang zijn naar het platteland vertrokken om er een droogtebestrijdingsac- tie te leiden die is georganiseerd door het provinciaal bestuur van de communistische partij. Radio Peking deelde verder mee dat vliegtuigen uit Sjanghai zijn gestuurd naar de aangrenzende provincie Kiangsi, om er kunst matig regen te verwekken, waarmee al enig succes is ge boekt. De laatste Egyptische amendemen ten daarop, door president Sadat in Salzburg voorgelegd aan de Is raëlische minister van defensie Weizman, kwamen niet ter spra ke. Op een persconferentie na afloop van de eerste gesprekszitting in een landelijk hotel in het graaf schap Kent, niet ver van het zwaar bewaakte conferentiecen trum in Leeds Castle, was duide lijk dat Egypte zich op het stand punt stelt dat Israël nu maar eens over de brug dient te komen met een reactie op de Egyptische voorstellen. De Egyptische woordvoerder omschreef de con ferentie dan ook als „directe on derhandelingen", terwijl zijn Is raëlische tegenhanger weigerde die omschrijving te aanvaarden. Deze viel bij herhaling terug op de formule dat beide partijen bij een waren gekomen op uitnodi ging van de Amerikaanse rege ring en dat geen verdere ontwik kelingen zouden kunnen plaats hebben, tenzij er „bemoedigende resultaten" werden bereikt. Kloof De Egyptenaar legde er verschei dene keren de nadruk op dat Cai ro wachtte op een „meer positie ve reactie" van Jeruzalem. Men kreeg dan ook de indruk dat de Israëlische delegatie onder grote re pressie staat dan de Egypti sche om tot een doorbraak, hoe klein dan ook, te komen. Te meer omdat de Israëlische woordvoer der zei dat er nog steeds een „gro te kloof' bestond tussen beide standpunten. Beide woordvoerders zaten op de persconferentie aan weerszijden van de Amerikaanse zegsman van het ministerie van buiten landse zaken, Hodding Carter, die manhaftig probeerde om een goed gezicht te zetten bij de resul taten van de eerste dag van ge sprekken. Hij gebruikte uitspra ken als: ..Beide partijen proberen de verschillen van mening nader te omschrjven" en „Beide partij en zijn bezig om de gebieden van overeenstemming uit te brei- Vroedvrouw Met andere woorden: het was dui delijk dat de Verenigde Staten bij deze conferentie optreden als een vroedvrouw die handenwrin gend bij de bevalling staat en hoopt dat alles gezond en wel zal aflopen. Dat was ook duidelijk te merken uit de positie van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Cyrus Vance, die de conferentie opende, en na de opening alleen af en toe het gesprek in vruchtbare banen probeerde te leiden. Behalve mi nister Vance waren ook de Ame rikaanse ambassadeurs in Egyp te en Israël bij de besprekingen aanwezig. Na afloop van de persconferentie zei de Egyptische woordvoerder onomwonden tegen verslagge vers die om hem heen drongen: „Israël moet met verdergaande voorstellen komen. De bestaande Israëlische voorstellen zijn voor Egypte absoluut onaanvaard baar". Het ziet er naar uit dat de bijeen komst in Leeds Castle (de bewa king ervan werd door minister Mosje Dajan „overdreven" ge noemd) geen vruchtbare i initiatieven zal opleveren dat de partijen kunnen komen een tweede conferentie te beleggen. Het is bekend dat Is raël daar een voorstander van is en minister Dajan heeft al laten weten: Hoe eerder hoe beter. En dat zal dan ook het belangrijkste doel zijn geweest van Washing ton om beide partijen in Enge land aan één tafel te krijgen. VIA DE TUNNEL De Portugese politie is nog steeds op zoek naar 82 van de 124 ontsnapte gevangenen, die eerder deze week via een tunnel (foto boven) uit de gevangenis braken. Op de onderste foto klautert een politieman, die eens wou zien of het inderdaad mogelijk was door het gat te komen, naar buiten. MYSTERIE Een raadselachtige sterfte onder bijen verontrust sinds enige tijd de bevolking van Offenbach in Hessen. Honderden bijen, hommels en andere insekten zijn sinds verleden week vrijdag dood aange troffen. Dc meeste dode dieren werden onder linden gevonden. Een woordvoerder van de plantsoenendienst van de stad verklaar de dat de dode insekten voor onderzoek naar het instituut voor bijenkunde van de universiteit van Stuttgart en een wetenschap pelijk instituut voor kleine dieren in Celle in Nedersaksen gestuurd zijn. INPERKING De sjah van Iran heeft zijn familie opdracht gegeven haar activiteit in het zakenleven te beperken, vooral voor zover zij betrokken is bij buitenlandse ondernemingen en transacties die in verband staan met de Iraanse regering. Paleisfunctionarissen hebben dit gisteren meegedeeld. Leden van de keizerlijke familie mogen ook geen invloed meer uitoefenen op het zakenleven en dienen zich te onthouden van elke activiteit die niet te rijmen valt met hun status. Deze besluiten van de sjah. die in Iran zelf niet openbaar gemaakt zijn, zijn waarschijnlijk bedoeld om kritiek op de keizerlijke familie te voorkomen, nu de sjah juist bezig is het volk meer te betrekken bij het politieke leven. Leiders van de oppositie in Iran hebben in privé-gesprekken met de pers gezegd dat het volk ontevreden is over de beweerde zelfver rijking van de mensen die aan de top staan. ZEEHONDEN Aan de Noordzeekust van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein leven volgens tellingen van het verbond voor bescherming van in het wild levende dieren 1.800 zeehonden. Twintig jonge zeehondjes, die hulpeloos in de Waddenzee rond dobberden, zijn opgenomen in een verzorgingscentrum in Büsem. Het aantal zeehonden aan de westkust van Sleeswijk-Holstein neemt volgens het verbond toe. Sinds 1974 is in deze Westduitse deelstaat een jachtverbod op zeehonden van kracht. ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's? bij foto wamsteker goed en snel if* foto a™29 wamsteker Tel 071 120368 WELLINGTON, NIEUW-ZEE- LAND (REUTER) - De Wereld raad van Kerken heeft een schenking van 85.000 dollar aan guerrillastrijders in Rhodesië be vroren vanwege de onoverzich telijke situatie in dit land, ver klaarde vandaag pastor Dwain Epps in Wellington. Epps zei dat de schenking aan de Rhodesische bevrijdingsbewe gingen onder beheer zou worden gehouden tot de situatie duide lijke was geworden. "Het is absoluut niet duidelijk wie wie in Zimbabwe doodt zei Epps. De schenking zal niet wor den overgemaakt alvorens de we reldraad met zekerheid weet wie de begunstigden zijn. De Wereldraad van Kerken be stemde vorig jaar 530.000 dollar voor zwarte Afrikaanse bevrij dingsbewegingen in het kader van zijn "programma ter bestrij ding van de rassendiscriminatie'. "Ik suggereer niet dat het Patriotti sche Front onschuldig is aan ex cessen, aldus pastor Epps. "Maar het is bepaald niet duidelijk aan wie de jongste aanslagen op blanke missionarissen en zende lingen moeten worden toege schreven.". De Rhodesische regering en het Pa triottische Front hebben elkaar de moorden in de schoenen ge schoven maar er is ook een derde stem die ze toeschrijft aan rond trekkende ex-vrijheidsstrijders die zich van hun groeperingen hebben losgemaakt Premier Ian Smith van Rodesië heeft gisteren op een persconfe rentie gezegd, dat de zogenaamde overeenkomst voor een interne regeling in Rhodesië niet uitge voerd kan worden als er niet een wapenstilstand tot stand komt in .de nu zes jaar durende guerrilla oorlog in het land. "Er ervan naleven. Een ervan is, daf er een einde aan de oorlog kont en dat er vrede zal zijn, dat wij ver kiezingen kunnen houden onder omstandigheden waarbij er geen sprake is van i intimidatie." Volgens Smith zijn hij en zijn zwar te collega's in de regering vastbe sloten de overeenkomst té later\ functioneren. Maar de zwarten waren verantwoordelijk voor het tot stand brengen van een wa penstilstand. De op 3 maart getekende interne overeenkomst sluit het in het bui tenland vertoevende guerrilla- verbond van het Patriottisch Front uit, dat gezworen heeft, de interne overeenkomst teniet te doen. Volgens de tot dusver bekend ge maakte gegevens zijn 3.000 zwar ten en 200 blanken aan de guer rilla ten offer gev allen. Meer dan een kwart van dit aantal is na 3 maart om het leven gebracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13