Kortsjnoi krijgt geen kans de aanval te openen om WEEKAANBIEDINGEN HOLLAND KOMT NIET VOORUIT Tennis bij nacht ijtonze SUP® 98 229 129 149 Rnnd Geels voelt zich "bestolen" NUTRICIA CHOCOMEL Heinz huzaren- of vleessalade MELKBROOD De Betuwe litertje puur Unox champignon- of ossestaart- soep VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 19 JULI 1978 SPORT PAGINA 11 KAAGDORP - Het Regenboog team van Holland werd de wind letterlijk en figuurlijk uit de zei len genomen. Letterlijk door de weergoden, die gisterochtend zelfs geen flauw briesje toestan den op de Kaag, figuurlijk door de Friese tegenstanders, die on der de windstille omstandighe den veel beter "roeiden" met de riemen die ze hadden. Het team van captain Harry Am sterdam werd dan ook de win naar van de derde, sterk verkorte, race in de prestigeslag. Toen na boei twee (van de zeven in totaal) de balans moest worden opge maakt, omdat er eenvoudig niet verder te zeilen viel, bleken de Friezen de achterstand van zeven punten te hebben omgebogen in een voorsprong van 12 1/4 pnt. Uitgedrukt in totalen, met de ge ringste voor de leiders, is de stand Holland-Friesland in de Kaag- week nu 90 3/4 tegen 78 1/2 Pikant detail was dat het gisteroch tend pas enigszins ging waaien op het moment dat de race na on geveer twee van de acht kilome ter was afgevlagd. Bij de start, ruim twee uur daarvoor, was er zo weinig wind geweest dat het erop had geleken alsof de tien Regenbogen voor de starttoren voor anker waren gegaan. Nadat het vertreksein was gegeven konden de boten slechts met de grootste moeite over de beginlijn worden gemanoeuvreerd. Het le verde een bizar schouwspel en een al even bizarre vaart op. Een wurgend traag gebeuren, waarin de zeilers er ruim een uur over deden de eerste boei te bereiken, waar de gehele wedstrijd een dag eerder ongeveer twee uur had geduurd. Bij de eerste boei moes ten de verschillen bovendien al in tientallen minuten worden bere kend. De gravin van Haamst van de Fries Amsterdam en de Wilde Rakker van zijn teamgenoot Hettinga voerden daar het veld aan. De eerste Hollander (Booy) arriveer de pas vier minuten later en de Furie van Hollander De Groot die de boei als laatste rondde, had ruim een half uur achterstand. Weliswaar schoof het veld na de eerste boei weer ineen, omdat ie dereen stilviel, maar dat gold niet voor de twee leiders. Die waren en bleven weg. Amsterdam be reikte dan ook als eerste de twee de boei, voor Hettinga. De Hol landse teamleider Van Wijk was de enige die in hun spoor kon blijven, maar na hem arriveerden de drie andere Friezen Donker, Hof en De Vries. Vooral Luut Hof was het daarbij toch nog voor de wind gegaan, nadat hij aanvankelijk ver in het achterveld had gebivakkeerd. Hij deed het nog eens over bij de Re genbogen individueel, waarbij hij voor de derde maal een twee de plaats bereikte (achter Bouw van Wijk ditmaal). Hof bezet in het algemeen klassement de eer ste positie voor Van Wijk. In de Vrijheid valt Hans Krol op. Hij werd al driemaal eerste. Frans Dagelet kon hem in de Valken net niet evenaren. Na twee zeges werd hij gisteren tweede. De uitslagen in de overige klassen zijn: Jeugd boot 1. F. de Groot, 2. Nelle- ke Kappers, 3. Marco van Stave ren. Totaalstand: 1. F. de Groot. Cadet 1. Mark Drontmann, 2. Ar- nout van de Rest, 3. Roderick van de Rest. Totaalstand: 1. Mark Drontmann. 420: 1. Peter Mertens, 2. Iet Kuyper, 3. Kees Clemens. Totaalstand: 1. Peter Mertens. Flying junior 1. Joop de Jong, 2. J. Huisman, 3. Ad Pieter Staal. To taalstand: 1. Joop de Jong. Solo: 1. Peter van Buren, 2. Leen van Goeverden, 3. C. van Grie ken. Totaalstand: 1. Van Grieken. Stern: 1. Dolf Peet. Totaalstand: 1. Peet. Vaurien: 1. F. Ressel, 2. Henk Huisman. Totaalstand: 1. Henk Huisman. Yngling: 1. M. Hoek, 2. H. Bothmer, 3. J. Verberne. Totaalstand: 1. Hoek. Spanker 1. E. Sikking. Totaal stand: 1. Sikking. Randmeer 1. M. Blank. Totaal stand: 1. W. v.d. Ryke. Vrijheid: 1. J. Krol. Totaalstand: 1. Krol. Pampus: 1. H. Schrandt. Totaal stand: 1. J. v. Tongeren. Regenboog: 1. Bouw van Wijk, 2. L. Hof, 3. J. van Staveren. Totaal stand: 1. Hof. Laser 1. Martin van Olffen, 2. Schuur, 3. J. v. Kruiniger. Totaal stand: 1. Van Olffen. Valk: 1. Ed Hoppe, 2. Frans Dage let. Totaalstand: 1. Dagelet. O-jollen: 1. J. van Staveren, 2. W. Beekhof, 3. T. Möllers. Totaal stand: 1. Beekhof. Schakel 1. Tineke Tijssen, 2. F. Sas. Totaalstand: 1. Tineke Tijssen. 16 m2: 1. R. Breur, 2. L. Willemsen. Totaalstand: 1. Breur. Voetsjollen: 1. G. Alkemade, 2. S. van Asselt. Totaalstand: 1. Alke made. Jan Timman boekt vierde zege in successie BAGUIO CITY (ANP) - De eerste partij tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi in Baguio is na 18 zetten in remise geëindigd. Het was een orthodox damesgambiet, waarvan het verloop volledig binnen de theoretische lij nen bleef. Het voorstel tot remise werd gedaan door titel verdediger Karpov, die met zwart speelde, na de acht tiende zet. Kortsjnoi accepteerde het voorstel direct. De tweekamp om het wereldkam pioenschap opende vrij kleurloos vergeleken met het turbulente verloop van de voorafgaande da gen, waarin de psychologische oorlogsvoering centraal stond. De partij was oninteressant en teleurstellend voor de vele schaakliefhebbers die zich in Ba guio stad verzameld hebben. Al na enkele zetten profeteerden de aanwezige grootmeesters Naj- dorf, Byrne en Kortsjnoi's secon dant Stean, dat het eerste treffen in remise zou eindigen. Wel interessant waren de verschil lende speelstijlen. Wereldkam pioen Karpov, afgestudeerd in de economie, liep tussen de zetten door in gedachten verzonken over het met rood tapijt bekleed de toneel. Kortsjnoi zat met het hoofd in de handen diep voor overgebogen in zijn speciaal ge construeerde 1300 dollar-stoel. Los Angeles ziet af van Spelen 1984 Na afloop verliet de uitdager on middellijk de zaal. Hij was niet bereid commentaar op het ver loop van de eerste partij te geven Volgelingen van de in Zwitser land wonende grootmeester we ten de starre houding aan diens teleurstelling over het bereikte resultaat. Kortsjnoi heeft de ge woonte agressief van startte gaan om te trachten de tegenstander in de beginfase al onder de voet te lopen. Tegen de koele, nuchtere Karpov kreeg hij daarvoor geen kans. De wereldkampioen hield het spel binnen de theoretische grenzen. Na afloop wenste de Rus ook geen commentaar te geven. Wel bleef hij even in de zaal om de partij met enkele ingewijden te analyseren. Alleen de opmerking van de Philippijnse president Marcos: "De partij had een rustig verloop" kon bij de twintig jaar jongere Karpov een glimlach ontlokken. De partij verliep als volgt: Wit: Kortsjnoi Zwart: Karpov 1. c2-c4 Pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. d2-d4 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2- e3 b7-b6, 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lfl- d3 d5xc4, 10. Ld3xc4 Pb8-d7, 11. 0-0 c7-c5, 12. D4xc5 Pd7xc5, 13. Ddl-e2 a7-a6, 14. Tfl-dl Dd8-e8, 15. a2-a3 Pf6-e4, 16. Pc3xe4 Pc5xe4, 17. Lh4xe7 De8xe7, 18. Pf3-d4 Tf8-c8. Remise. AMSTERDAM (GPD) - Ruud Geels is laaiend op Ajax- voorzitter Jaap van Praag. Op de laatste afrekening van de naar Anderlecht verkochte spitsspeler blijkt 3500 gulden in mindering te zijn gebracht. Een en ander als sanctie voor het feit dat Geels op 27 mei niet met Ajax aantrad voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Barcelona. Geels: "Ik had de toestemming van Ivic en Boering omdat ik op die dag de verhuizing naar Brus sel moest regelen. Het werd zonder meer geaccepteerd dat ik niet zou spelen, en nu komen ze ineens met een boe te aan. Zogenaamd omdat ik verstek zou hebben laten gaan zonder opgaaf van rede nen". Ruud Geels heeft inmiddels de spelersvakbond WCS van een en ander in kennis ge bracht. Geels: "Als ze het niet lukt de zaak te regelen, dan loop ik naar de burgerrechter. Dit is je reinste diefstal". Tscheu-la Ling bereikte inmid dels overeenstemming met Ajax voor een jaar. Ling had als alternatief een vorstelijk aanbod van de Noorse ama teurclub Lillestrom achter de hand. Arie van Staveren heeft voor één seizoen bijgetekend bij Sparta. De vleugelspits on dertekende de tweede en be tere contractaanbieding eer der deze week, omdat hij "niet aan het lijntje wenste te worden gehouden door FC Twente". Vorige week stelde Van Staveren, via Karei Jan sen (die bij afwezigheid van Ger Lagendijk zijn belangen behartigde) een ultimatum aan de club uit Enschede, die maar niet kon beslissen over de aankoop. Nadat Twente ook binnen de gestelde tijd geen besluit had kunnen ne men, signeerde Van Staveren voor het negende seizoen bij Sparta. Jos Peltzer daarentegen gaat Sparta verlaten. Hij kan kie zen uit binnen (SC Cambuur) en buitenlandse aanbiedin gen. Overigens is Sparta nog altijd bezig een vervanger te vinden voor de naar Engeland teruggekeerde Phil Henson. Allen Ainscow (24) uit Black pool, die leek te zullen wor den aangetrokken bij een be zoek aan Sparta, tekende in eigen land bij de eerste divi sieclub Birmingham City. IBM-toernooi Jan Timman heeft gisteren in het IBM-toernooi zijn vierde achter eenvolgende zege behaald. De grootmeester is op dit moment de uitgesproken favoriet voor de eindoverwinning. Terwijl zijn concurrenten moeten zwoegen om bij te blijven, haalt de Am sterdammer de volle buit schijn baar moeiteloos binnen. In de vierde ronde werd Nicolac naar de nederlaag gespeeld. Reeds na twintig zetten stond de met zwart spelende Joegoslaaf op verlies. De reden daarvoor was wellicht dat Nikolac een variant wilde vermijden, die Karpov eni ge maanden geleden tegen Tim man probeerde en daarmee ver loor. Maar wat er op het bord kwam, verdiende de naam "al ternatief' niet. Achteraf ver klaarde Timman dat zijn proble men slechts bestonden uit het zoeken naar de beste winstme thode. Indien hij deze vorm kan vasthouden, zal hij voor de eerste maal op eigen bodem een inter nationaal toernooi winnen. De tweede plaats wordt ingenomen door Ribli. De Hongaar had over geluk niet te klagen. Tegen Lju- bojevic stond hij aanvankelijk slechter, maar een blunder van de Joegoslaaf buitte Ribli onmidde- lijk uit. De partij werd afgebro ken in een toreneindspel met een pluspion voor zwart (Ribli), die ongetwijfeld winstkansen in houdt. Kick Langeweg zonderde zich na zijn partij enige tijd af. De vreug de over de onverwinning maar ook de nervositiet van de tijd noodfase, die de partij tegen de Amerikaanse "neuroticus" Browne meebracht, moest hij in alle eenzaamheid verwerken. Hans Ree heeft geen geluk. Steeds staat hij goed, maar telkens blijkt het juist niet voldoende voor de winst. Tegen Romanishin werd de partij afgebroken. Hoewel Ree een pion meer heeft, zal de Rus in de voortzetting toch wel remise kunnen bewerkstelligen. Hort brak tegen Adoijan eveneens af. De Tsjech heeft winstkansen. In de b-groep stijgt Joesoepov ge stadig. De Rus versloeg in een moeilijke partij Paul van der Sterren. Uitslagen A-groep: Adorjan - Hort afg.; Ljubojevic - Ribli 0-1; Miles - Andersson V»-1/ 2; Romanishin - Ree V2-V2; Lan geweg - Browne 1-0; Timman - Nikolac 1-0; Dzindzindasjvili - Pfleger V2-V2. Stand: 1. Timman 4,5,2. Ribli 3,5,3. Adoijan 3 1), 4. Dzindzindasjvili 3, 5. Langeweg, Pfleger, Ljuboje vic, Romanishin en Andersson 2,5, 10. Miles en Ree 2, 12. Hort 1 (+2), 13. Mikolac 1 +1), 14. Brow ne 0,5. Uitslagen B-groep: Hartoch - Brom V2-V2; Janosevic - Balshan V2-V2; Ligterink - Chris tiansen V2-V2; Rodriquez - Van Wijgerden V2-V2; De Roode - Taulbut 0-1; Van de Sterren - Joesoepov 0-1; Kirov-Böhm 1-0. Stand: 1. Joesoepov 3,5, 2. Van Wijgerden, Kirov en Christiansen 3, 5. Bals han 2,5 (+1), 6. Taulbut, Ligte rink, Rodriguez, Hartoch, Jano sevic en Borm 2,5,12. Böhm 2,13. Van der Sterren 1 1), 14. De Roode 1. WANDELSPORT - De eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse bleek voor 282 wandelaars een te zware opgave. Vandaag zijn 15.862 lopers van start gegaan voor de tweede etappe. HILLEGOM/KATWIJK Zowel in het tennistoernooi in Hillegom als in dat in Katwijk verliepen de partijen gisteren, conform de verwachting. Spanning zat er in Hillegom in het herenenkelspel B alleen in de ontmoeting tussen Benjamin Ruysenaars en Hors- selet. Ruysenaars won, na twee uur spelen, met 3-6,6-3, 6-4. In de overige partijen waren de zaken snel bekeken. Ronald Blommen- daal gaf Jaap van der Wiel geen mogelijkheid om initiatief te ont plooien, 6-1, 6-1, Jurgen Peters rekende vlot af met Niek van Meurs, 6-0, 6-1 en de no 6 geplaat ste Paul Roetert was te nerveus om Herbert Palm te kunnen be dreigen, 0-6, 2-6. Bij de dames in B leek er in de partij tussen Inge Siegenthaler en Annette van Ee deren wel een surprise in de maak, maar de zeer ervaren Inge Siegenthaler liet er in de derde set geen twijfel over bestaan wie zege toekwam 6-1, 5-7, 6-0. In het Herenenkelspel C tenniste de no 3 geplaatste Ton Giberius zich soepel langs Koper, 6-2, 6-1. Een merkwaardige strijd met een al even merkwaardige uitslag le verde de partij op tussen Elbert Jan Rey en Wil Alberts. 0-6, 6-0, 9-7. Katwijk Voor de in Katwijk geplaatste spe lers in het herenenkelspel C was het gisteren werken geblazen. Het werd echter geen overwerk. Lex Bosboom, no 1 geplaatst, was in twee sets klaar met van ADVERTENTIE LOS ANGELES - De Olympische zomerspelen van 1984 zullen vrijwel zeker niet gehouden wor den in Los Angeles. In de Cali- fornische stad maakte burge meester Tom Bradley gisteren bekend, dat het Internationale Olympische Comité (IOC) zich niet kon verenigen met de voor stellen van zijn gemeentebestuur omtrent de financiële afwikke ling van de Spelen. Daarop kon digde Bradley aan, dat hij zijn raad zou voorstellen af te zien van de organisatie van de Spelen van 1984. Los Angeles, dat in 1932 al eerder optrad als gastheer van het IOC, had bij de kandidaatstelling aan gekondigd "Spartaanse" Spelen te houden, waarin het gemeente bestuur het recht van veto zou hebben wanneer de kosten uit de hand zouden lopen. Daarbij werd vooral gewezen naar Montreal. De Olympische Spelen van 1976 hebben de Canadese stad een verlies opgeleverd van 800 mil joen dollar. Los Angeles wenste onder geen beding, dat eventuele verliezen op de inwoners van de stad of de staat Californië ver haald konden worden via belas tingverhogingen, zoals nu in Montreal het geval is. Het IOC hield vast aan de voorwaarde dat de stad in financieel opzicht ver antwoordelijk is. Het IOC zal nu een nieuwe kandi daat zoeken voor de zomerspelen van 1984. In een eerder stadium hebben München en Montreal, die de zomerspelen respectieve lijk in 1972 en 1976 huisvestten zich bereid verklaard in geval van nood de organisatie op zich te willen nemen. blikje a 220 cc blik a 410 gram 269 Deze week als kassakoopje pak a 200 cc. voor 1 Itr. SINAASAPPELSAP per 4 bordenblik 185 Muylwuyk, 6-1,6-2, en Broers, no 2 geplaatst, stond Taats zelfs geen spel af, 6-0,6-0. Bij de dames ging het net zo. De no 1 geplaatste Yvonne Spierenburg klopte Olga de la Bretonniere met tweemaal 6-1. Thomas de Mooy, no 2 ge plaatst in het heren enkelspel D won met tweemaal 6-0 van de Klerk-Wolters en de no 1 geplaat ste Gert Jan Heringa gaf Jan de Mooy met 6-4, 6-2 evenmin enige mogelijkheid. Een surprise viel er tenslotte toch en wel in het damesdubbelspel C waar het als no 1 geplaatste koppel Wil Bou- huys/Yvonne Spierenburg werd uitgeschakeld door Birgit Can- nebley en Rosemarie Cannebley, 1-6. 6-2, 4-6 ALKEMADE Tijdens het open C en D toernooi van de tennisvereniging Alke made heeft de wedstrijdcommis sie al dankbaar gebruik gemaakt van de prachtige lichtinstallatie op het park. Afgelopen maandag kwamen de laatste spelers zelfs na 12 uur 's nachts op de baan; hiervoor kon de wedstrijdcom missie keurig haar wedstrijdpro gramma afwerken. De als eerste geplaatste Hans van Tongeren had in zijn eerste partij tegen Jos van Berkel de grootste moeite om de volgende ronde te bereiken, maar deed dat toch 7-5, 6-4. Hans Bamberger had weinig geluk te gen Leo van Tongeren, 6-1, 6-2. Wedstrijdleider Willem Renee probeerde de sterke Piet Jonk heer goed tegenspel te geven, maar cje toernooi-organisatie vergt teveel van zijn concentratie waardoor Jonkheer royaal won, 6-2, 6-1. Een andere Alkemade- speler n.l. Henk v.d. Berg hield de clubeer hoog door Schiphorst, zij het met moeite in 3 sets te ver slaan 6-1, 3-6, 6-2. A. Pessemier kwam conditie tekort tegen de snelvoetige Ruud Stikkelbroeck. 6-2, 1-6, 4-6. Het duel Renee de Bakker - Jaap Snoek eindigde in 7-5, 6-4. In het dames-enkel C demonstreerden Joan Zonne- vylle en Jacqueline van Wijk hoogstaand tennis. Zij versloe gen resp. Ann Cijsouw en Ietje Kengen met dezelfde set-standen 6-3, 7-5. LEIDEN - Het slottoernooi in de LSG-snelschaakcyclus was ver reweg het spannendst. Charles Kuypers kwam in de Rijnlandflat uiteindelijk als winnaar uit de bus, maar moest daarvoor wel een ferme eindsprint leveren. De eerste twee vierkampen leverden verrassend Folkert Geertsma met 6 uit 6 als koploper op, waar bij hij o.a. Kuypers en de overtui gende winnaar van de vorige week, Leon Konings, versloeg. In de resterende 3 vierkampen kon Geertsma zijn sterke optreden echter niet continueren. Kuypers nam vervolgens de kop over, waarna de LSG-er in de slotron- de concurrenten V.d. Raaf en Geertsma van zich afschudde en voor de tweede maal deze snel schaakmeeting won. Leon Ko nings hervond in het tweede ge deelte zyn vorm, wat er toe leidde dat hij op een punt achterstand toch nog de 2e plaats kon delen met Hagenaar V.d. Raaf. Geerts ma moest met de 4e positie ge noegen nemen, mede omdat hij V.d. Raaf de zege onnodig cadeau deed.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11