LEIDSCH DAGBLAD Bloemen en heesters goedkoper naar de YS Teveel risico's bij scheikundeles Uitzendbureaus in aantal teruggelopen Hennie Kuiper uit Tour vandaag Minister Til Gardeniers in ziekenhuis "Fraude verkiezingen in Bolivia bewezen Lekkende tankwagon: treinverkeer stilgelegd DINSDAG 18 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35604 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (GPD) - In het afgelo pen halfjaar hebben zeven eer- stejaars-scheikundestudenten aan de Rijksuniversiteit in Utrecht een onderzoek uitge voerd naar de veiligheid van scheikundepraktica op de mid delbare school. Dit onderzoek werd uitgevoerd in het kader van het studieonderdeel chemie-sa- menleving. In totaal werden 17 scholen (vwo's, havo's, mavo's) bezocht. Tijdens de bezoeken aan deze scholen werd aan de hand van een onderzoeklijst de inrichting van de lokalen en de opslag van chemicaliën bekeken. Verder werd er met leraren en leerlingen gesproken. De aangetroffen si tuatie was droevig. Vrijwel overal werden zeer giftige (overbodige) stoffen zoals cyankali in flinke hoeveelheden aangetroffen. Deze stoffen waren meestal zelfs vrij toegankelijk en niet, zoals wette lijk vereist, achter slot en grendel opgeborgen. Beschuttingsmid delen, lapjassen en veiligheids- brillen ontbraken op meer dan 50 procent van de scholen. EHBO- trommels waren vaak incom pleet. Brandbestrijding en brandpreven tie waren in de meeste gevallen slecht geregeld. Een tweede uit gang van de lokalen ontbrak vaak, voorts waren de lokalen te krap voor het aantal praktikan ten, was er te weinig werkruimte en waren paden tussen de tafels te smal. De ventilatie was over het algemeen niet goed. De vei ligheid, zo concluderen de jonge onderzoekers, is meestal een du re zaak en het ligt voor de hand om de voorkomende onveilig heid in verband te brengen met de beperkte financiële middelen die de scholen ter beschikking staan. Het wekt geen verbazing dat bij zondere scholen over het alge meen een veiliger indruk maken dan openbare, omdat de eerste categorie wat meer financiële armslag heeft. Maar het aantal scholen waar onveilige situaties gesignaleerd zijn, is echter te groot om de situatie alleen te wij ten aan de financiën. De veilig heid is een zo belangrijke zaak dat er altijd geld voor behoort te worden vrijgemaakt. Dat dit niet is gebeurd, ligt aan de onwetend heid omtrent de toenemende ge varen in het scheikundelokaal. Prakticum gaat namelijk een steeds belangrijker plaats in het lesprogramma innemen, maar aan de risico's hiervan wordt te weinig aandacht gegeven, zowel door de overheid als door de schoolbesturen en leraren. DEN HAAG (ANP) - Het aantal uitzendbureaus in ons land loopt terug. In 1977 beschikten 479 on dernemingen over een vergunning voor het in Nederland uitlenen van Beroep tegen uitwijzing Marokkanen ongegrond UTRECHT (GPD) - Het beroep dat de Utrechtse advocaat mr. S. de Laat bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens had aangetekend om alsnog de uit wijzing van de 182 Marokkanen onmogelijk te maken, is onge grond verklaard. De Europese Commissie heeft laten weten dat Nederland het zogenaamde vier de protocol van het verdrag, dat bescherming van de rechten van de mens inhoudt, niet heeft on dertekend. Dit protocol bepaalt dat het landen verboden is vreemdelingen collectief uit te wijzen. Mr. De Laat had het beroep aange spannen voor 7 van een groep van 15 in Utrecht wonende Marokka nen die voor 1 augustus het land moeten verlaten. De Europese Commissie zegt verder dat de uit zetting ook niet in strijd is met het verdrag, omdat de Marokkanen op geen enkele manier hebben kunnen waarmaken dat zij bij te rugkeer in hun land gevaar lopen. Opnieuw iets koeler arbeidskrachten. Het jaar daarvoor waren dit er on geveer honderd meer. Dit blijkt uit het verslag over de uitvoering van de wet op het ter beschikking stellen van arbeids krachten over 1977. Minister Al- beda van sociale zaken heeft dit verslag vandaag gezonden aan de Eersté en Tweede Kamer, de Stichting van de Arbeid en de Raad voor de Arbeidsmarkt. Van de 479 vergunningen in het vo rig jaar werden er 231 verleend aan uitzendbureaus op commer ciële basis, 16 aan nonprofit uit zendbureaus en 232 aan produk- tiebedrijven of dienst verlenende bedrijven, zoals bijvoorbeeld schoonmaakbedrijven en classi- ficeerbedrijven. Bij het ministe rie kwamen in 1977 181 aanvra gen voor een vergunning binnen. Op 141 daarvan beschikte het ministerie afwijzend. In 20 ge vallen volgde een positieve be schikking en in de overige ge vallen bleek de wet niet van toe passing. LEIDEN - De in Leiden wo nende minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, mevrouw Gardeniers, ligt al sinds vorige week maandag in het ziekenhuis. De bewinds vrouwe kampte aanvankelijk met een ontsteking aan de blin de darm. Later bleek daar een buikvliesontsteking te zijn bij gekomen. Overigens is de toe stand van mevrouw Gardeniers op het ogenblik volgens een woordvoerder van het ministe rie van erm "goed" te WASHINGTON (AFP) - "Er zijn voldoende bewijzen die leiden tot de conclusie dat de militaire re gering van Bolivia de verkiezin gen bewerkt heeft om haar kan didaat generaal Juan Pereda As- bun de overwinning te schen ken". Dit heeft de Amerikaanse jurist Robert Goldman, een van de internationale waarnemers bij de verkiezingen in Bolivia, bij zijn terugkeer naar-Washington verklaard. Goldman zei dat de militairen on dermeer verantwoordelijk waren voor de verdwijning van hele stembussen, voor de bedreiging van mensen die frauduleuze handelingen wilden melden aan de internationale commissie en het kwijtraken van stembiljetten. De Amerikaanse waarnemer verklaarde dat de politie, de strijdkrachten en de partijleden van generaal Pereda zich hieraan schuldig hadden gemaakt. Vorige week zondag werden in Bo livia presidentsverkiezingen ge houden. De heersende militairen wilden onder met name druk van de Amerikaanse regering enigs zins toegeven aan de roep naar terugkeer van de democratie. Volgens internationale waarne mers zijn de verkiezingen echter op een totale schijnvertoning uit gelopen. De militairen grepen namelijk in toen hun kandidaat aan de verliezende hand bleek te zijn. De vraag is nu wat de reactie zal zijn van president Carter die herhaaldelijk heeft aangedron gen op een terugkeer van de de mocratie in Latijns-Amerika. üfÜH NIJMEGEN - Zo'n zestienduizend wandelaars uit n iet minder dan 31 landen zijn vanochtend in alle vroegte op stap gegaan voor de 62 ste vierdaagse van Nijmegen. Vrolijk stappend trokken zij over de Waalbrug de Betuwe in. 'n Jeans? bij <Sjé+<§é j zit 'ie goed! Nieuwe Rijn 30 Leiden Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Vandaag begint in Baguio City op de Philippijnen de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen de huidige kampioen Karpov (links) en diens uitdager, de ex-Rus Kortsjnoi. De koude oorlog tussen het tweetal is al veel eerder be gonnen. De eerste winst was trouwens voor Kortsjnoi. Er werden (zij het per ongeluk) geen volksliederen gespeeld en Victor de Verschrikkelij ke mag met wit beginnen. Het schaakgeweld kan los barsten. PAGINA 10 Jenny Arean voelt zich het meeste thuis in de muziek PAGINA 5 Uit bocht gevlogen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De KLM en Panam hebben van de Rijks luchtvaartdienst toestemming gekregen hun tarieven voor siergewassen op de Noordatlantische route met zo'n 30 procent te verlagen". De maatschappijen mogen nu voor een vracht van meer dan 500 kilo 2.25 per kilo vragen. Tot nu toe was de prijs daarvoor 3.75. De tariefverlaging geldt voor bollen, bloemen, heesters en bomen. Het oude tarief werd door de expor- zeer dure en speciale variëteiten teurs teveel ervaren als een hin- gaan per vliegtuig, derpaal op de Amerikaanse Bovendien: de monopoliepositie bloemenmarkt. Marktonderzoe kers van de bloemisterij stootten daar onlangs weer op tijdens een ontwikkelingsproject op deze markt. Het ministerie van landbouw en visserij, het produktschap voor siergewassen en de vereniging van bloemveilingen in Nederland zijn zeer verheugd over deze ta riefsverlaging, die door gemeen schappelijke acties werd bereikt. Zij zijn van mening dat de Ne derlandse produkten op de Noordamerikaanse markt zó veel meer mogelijkheden krijgen. de bloembollenhandelaren i: in Amerika nog steeds erg sterk. Alleen vanuit Japan komen ook veel bollen. Top in Bonn was tot succes veroordeeld PAGINA 11 "Werkgevers moeten ook aandeel leveren in omscho ling". PAGINA 13 16 PAGINA'S CHAMBERY - Hennie Kuiper, de kopman van de ploeg van Peter Post en derde in het algemene klassement, is uitgevallen. Kui per kwam na vijftig kilometer in de afdaling van de Col du Gra- nier kort voor Chambery ten val. Hij slipte op een met keien bezaaide weg in een bocht en viel zwaar op zijn rug. De Tour-arts, die onmiddellijk ter plaatse was, constateerde een gebroken linker sleutelbeen en een - overigens niet ernstige - hoofdwond. Kuiper is per ambu lance afgevoerd. In het algemene klassement had Kuiper een achterstand van 5 minuten en 31 seconden op Joop Zoetemelk, die vanochtend in de gele trui vertrok. Het ongeluk gebeurde toen Kuiper een kopgroep leidde waarin alle renners uit de eerste rij van het algemeen klassement zaten. Het is voor Hennie Kuiper de tweede keer dat hi j door een val een Tour vroegtijdig moet af sluiten. Twee jaar geleden ging hij - in zijn trui van wereldkam pioen - uit de ronde na twee ach tereenvolgende valpartijen in Pyreneeënritten. 'n Stad vol plezier voor alle kinderen! Van 7 juni tot 13 augustus Oplossing visserijproble men moet uit Brussel komen PAGINA 7 Pollentier beheerste de rustdag in de Tour PAGINA 9 Grote stap Speciaal voor de boomkwekerij be drijven is deze tariefsverlaging een enorme stap in de goede rich ting. De heer G. J. Benckhuizen, één van de drie Boskoopse ex porteurs die nog produkten naar Amerika stuurt, hoopt dat de nieuwe tarieven een gunstige uitwerking zullen hebben. "De Boskoopse produkten hebben het in Amerika op dit moment zeer moeilijk door de lage stand van de dollar", aldus de heer Benckhuizen. Vooral de laatste vijf jaar zijn volgens hem zeer zwaar geweest. "De siergewassen uit Boskoop moesten concurre ren met produkten uit Amerika die 30 procent goedkoper wa ren", zegt hij daarover. Een posi tie die ondanks de goede kwali teit en de enorme goodwill van de Boskoopse produkten zoveel moeilijkheden opleverde dat flink wat exporteurs hun export naar Amerika stopten. Zee goedkoper De heer Boot, voorzitter van de Amerika-groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, vindt de tariefverlaging een stap in de goede richting. "Toch" zegt hij, "blijft verscheping per lucht nog drie maal zo duur als container vervoer over zee". En dat is een mogelijkheid waar de bollen- handelaren dan ook veel meer gebruik van maken. Alleen de De Ton Menkenhal in Leiden is nu omge bouwd tot 'n echte jeugdstad Waar kin deren zich helemaal kunnen uitleven. Weer of geen weer, er is altijd van alles te doen. Vanzelfsprekend is er 'n deskundige leiding. Voor de éénmalige toeqanqsprns van f 6,- kunnen uw kinderen overal aan Jeugdstad Ton Menkenhal, Vondellaan 41. Leiden. Bel 071-769344. LAGE ZWALUWE (ANP) - Het treinverkeer langs Lage Zwaluwe is in de afgelopen nacht 2,5 uur volledig stilge legd, omdat op het stationsemplacement in Lage Zwalu we een wagon stond waaruit het brandgevaarlijke, giftige en explosieve mecaton lekte De brandweerkorpsen van Lage Zwaluwe en Zevenbergen, elf man van de rijkspolitie, twee man van de spoorwegpolitie, de brandweerinspectie, de dienst gevaarlijke stoffen van de Nederlandse Spoorwegen met acht mensen en de brandweerdienst uit Dordrecht werden ingeschakeld. Na een uitgebreid onderzoek, door brandweerlieden met persluchtmas kers, bleek dat één van de afsluiters defect was. Na goedkeuring van alle instanties mocht het treinstel om kwart over vier zijn weg vervolgen. Al die tijd lag het treinverkeer via Lage Zwaluwe stil. De stroom was daarvoor van de bovenleiding gehaald. Alle toevoerende wegen waren afgesloten en mensen in de omgeving, werden door de rijkspolitie ge waarschuwd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1