POLLENTIER „VERMOORDT" DE TOUR... „Ik voel me nu meer verliezer dan winnaar. Tourcijfers 11 MAANDAG 17 JULI 1978 SPORT ALPE-D'HUEZ (ANP) - Met een truc uit de oude doos heeft Michel Pollentier de mooiste Ronde van Frankrijk van na de oorlog vermoord. Michelleke, de kei uit Keiem, was zo'n held geweest in zijn solo naar Alpe-d'Huez en de gele trui. Hij was slechts een kleine bedrie ger. Onder de "drog" zat-ie. In de cara van van de dopingdokter, hoog in de bergen met de gele trui over het "rode balletjestricot" van de bergen, kon hij geen plasje plegen. Hij zei zo veel te hebben gezweet, dat hij uitgedroogd was. Het was zielig, zoals hij daar zat, wachtend op de plas die maar niet wilde komen. De dopingdok ter kreeg medelijden met hem en bracht hem naar zijn hotel om daar op de plas te wachten. Dat waren betere omstandigheden dan in die benauwde kampeerwagen. Daar ook kon het be drog plaatsvinden en de Tour, die prachtige Tour, kapot gemaakt wor den. De truc uit de oude doos. Uitgevonden door renners in de jaren zestig, toen de controle op stimulerende middelen zijn intrede deed. Een bal van rubber gevuld met urine van het-maakt-niet- uit-wie onder de oksel en een slangetje onder trui en broek door. De renner doet net of hij een plas doet, drukt de peer in en de urine stroomt het flesje in. Inderdaad net echt. Jammer voor Pol lentier, dat er al velen op die fraude betrapt waren. Voor geen enkele arts is de truc nog onbekend. Pollentier ging genadeloos voor de bijl. Weg gele trui (die nu naar Zoetemelk ging), weg etappezege (nu voor Kui per), weg bergprijs, weg carrière. De 65ste Tour de France heeft zijn groot schandaal. Onwetend nog van de definitieve straf maatregelen van de wedstrijdcommis sarissen besloot Michel Pollentier de Ronde te verlaten. Hij verklaarde dinsdag na de rustdag niet meer te star ten voor de zeventiende etappe. Het was de enige eerlijke uitspraak van hem, die overigens uit de mond van zijn ploegleider Fred de Bruyne kwam. Dezelfde Fred de Bruyne, die amper een kwartier eerder tegen iedereen verklaarde: "Niets aan de hand. Michel heeft zijn urine ingeleverd". De Bruy ne was al even oneerlijk, want hij wist op dat moment al van de fraude af. Zijn leugens maakten de onverkwikkelijke zaak nog smeriger. De fraude werd drie uur na afloop van de etappe bekend. De tienduizenden toe schouwers zaten alweer in het café en stonden in de files op de weg naar be neden. Zij verkeerden in de waan te hebben genoten van een prachtige wedstrijd. Dat was het ook geweest. Drie uur na afloop verscheen Félix Lévi- tan in de perszaal om het nieuws be kend te maken. Eerst sprak hij over een voorwaardelijke schorsing van een maand, even later over een onvoor waardelijke schorsing van twee maan den. De laatste straf, volgens de begin dit jaar ingevoerde nieuwe reglemen ten van de UCI. Pollentier had in de Tour kunnen blijven. Hij kon zich be- uepen op dopingfraude uit de laatste Midi Libre. Na afloop van een etappe moest de Spanjaard Garcia naar de controle, hij stuurde zijn landgenoot Vilardebo. De list werd doorzien, bei den werden gestraft maar konden in de Ronde van fYankrijk starten. Pollentier besloot echter naar huis te gaan. Dat was maar goed ook. Mis schien blijft er dan nog iets van een eerlijke Tour overeind, al lijkt dat moeilijk te geloven. De Tour van vorig jaar werd immers zwaar beneveld door dopingaffaires, waarin koppen rolden. Maar ook renners stiekem in bescher ming werden genomen. Heeft de Tour nu nog enige sportieve be tekenis? Dit keer begon iedereen er weer in te ge loven. De duels waren prachtig en door hun inzinkingen leken de voornaamste deelnemers "naturel" te fietsen. Pol lentier kreeg in de moordende rit in de zinderende hitte geen inzinking. De dope verlegde de vermoeidheidsgrens en in het hotel speelde hij - die in het voorjaar van 1977 al eens betrapt was - hoog spel. Te hoog, hij viel in een dal zoals de complete Alpen er geen heb ben. De wedstrijdcommissarissen besloten hem twee maanden te schorsen en uit de Tour te nemen. Bij het uitspreken van de straf stelden de verantwoorde lijke juryleden van de UCI vast dat er geen beroep mogelijk is. Gezien de "Midi Libre-zaak" met de Spanjaarden zou hij er af moeten kunnen komen met een voorwaardelijke schorsing. Fred de Bruyne riep uit dat hij uitge breid protest zou aantekenen. Voor de Tour is het te hopen, dat de mogelijk heid tot protest inderdaad onmogelijk Al was het alleen maar omdat Pollentier het nog waagde te ontkennen dat hij schuldig was. "Ik heb gewoon ge plast", zei hij overigens met een gezicht waarop grote verslagenheid viel af te lezen. "Ik heb mijn eigen urine ingele verd". De medische controleur plus de afgevaardigde van het Franse ministe rie van jeugd en sport zouden volgens hem de fraude uit hun duim hebben gezogen. Fred de Bruyne haastte zich te zeggen dat hij met zijn ploeg - zonder Pollentier uiteraard - in de Ronde van Frankrijk blijft. "Hier is het laatste woord nog niet over gesproken". De deklassering van Pollentier naar de laatste plaats in de etappe hield in dat Hennie Kuiper, die als tweede over de streep kwam en op de dopingcontrole normaal zijn plicht deed, de etappe heeft gewonnen. Hij heeft de overwin ning gekregen en mag hem nouden als blijkt dat zijn urinestraal een negatief resultaat oplevert. De verwijdering van Pollentier betekende ook dat Joop Zoetemelk naar de eerste plaats in het algemeen klassement opschoof en morgen tussen Grenoble en Morzine de gele trui om de schouders heeft. Beide Nederlanders konden niet gillen van de pret over deze "successen". Op zo'n manier winnen slaat nergens op, maar dat vloeit voort uit de reglemen ten. Ze zijn eenmaal niet anders. (Van onze verslaggever Peter Heerkens) ALPE D'HUEZ (GPD) - De hem door de diskwalificatie van Michel Pollentier als cadeau toegeschoven gele trui is door Joop Zoetemelk met weinig vreugde ontvangen. „Ik krijg hem zomaar gepresenteerd, en dat is ook niet alles", aldus Joop Zoetemelk, die uit het bezit van dat zo fel begeerde tricot nu een meer negatieve dan positieve conclusie trok. De uitslag van de vijftiende etappe van Chamalieres naar Saint Etienne (196 kilometer) luidt 1. Bernard Hinault (Fra.) 5.49.48,2. Sean Kelly (Ier.), 3. Freddy Maertens (Bel.), 4. Miguel Maria Lasa (Spa.), 5. Chris tian Seznec (Fra.), 6. Patrick Friou (Fra.), 7. Regis Ovion (Fra.), 8. Klaus- Peter Thaler (Wdl.), 9. Mariano Marti nez (Spa.), 10. Janssens (Bel.), 10. Bit- tinger (Fra.), 11. Bourreau (Fra.), 12. LUBBERDING (Ned.), 13. Bruyere (Bel.), 14. Didier (Lux.), 15. Lelay (Fra.), 16. Tinazzi (Fra.), 17. Martins (Por.), 18. Perret (Fra.), 19. Mollet (Fra.), 20. Menendez (Spa.), 21. Pollen tier (Bel.), 22. ZOETEMELK (Ned.), 23. Romero (Fra.), 24. Hezard (Fra.), 25. Bernaudeau (Fra.), 31. Kuiper, 37. Den Hertog, 39. Wellens, 44. Wesemael, 49. Van den Hoek, 57. Raas, 58. Knete- mann, 64. Karstens, 80. De Cauwer al len dezelfde tijd als de winnaar, 93 en laatste Le Denmat (Fra.) 6.06.01. Afge stapt zijn; Loos (Bel.), Biderre (Fra.) en Peschaux (Fra.). Dagploegenklassement 15e etappe: 1. ploeg Maertens 29.09.00 (52 plaatsen), 2. Zoetemelk z.t. (93), 3. Hinault 29.12.09. 4. Post De uitslag van de zestiende etappe van St. Etienne naar Alpe d'Huez (240.5 DWARS DOOR DE ALPEN (Van onze speciale verslaggever Wiel Verheesen) ALPE D'HUEZ (GPD) - Vier uur nadat Joop Zoetemelk slechts lut tele seconden van de gele leiders trui verwijderd bleef en Hennie Kuiper naast de etappe-over winning greep, kwamen de twee Nederlanders toch nog in eerste stelling. Frauduleuze handelin gen van Michel Pollentier tijdens de dopingcontrole deden de 27- jarige Belg van zijn voetstuk dui kelen. Afgang De dag die hij als tweevoudige held had beëindigd (ritwinnaar en gele rijder), veranderde in een af gang. De rustdag die hij en alle andere overgebleven tourrenners vandaag in Alpe d'Huez zou ge nieten, betekende voor Pollentier tevens het begin van een schor sing van twee maanden, die on middellijk na het plegen van de fraude was ingegaan. Tevens kreeg hij 5000 Zwitserse francs boete. Dat hij - volgens de regle menten van de UCI - eerst nog naar de laatste plaats van het etappeklassement was gezet met een straftijd van 10 minuten, was bij dit alles een formaliteit. Zo sensationeel als de Alpen-etappe van Saint Etienne naar Alpe d 'Huez was geweest, werd dus ook de eigenlijke ontknoping. Nie mand in de karavaan had daar aan gedacht toen Michel Pollen tier op ruim 50 km voor de finish aan een solovlucht was begonnen, die hem mede dank zij 20 secon den bonificatie (vanwege zijn voorsprong in de straten van Bourg d'Oisans, waar de be klimming naar de top van Alpe d'Huez begon) op de eerste plaats km) is: 1. Hennie Kuiper (Ned.) 7 uur 23 minuten en 45 seconden, 2. Bernard Hinault (Fra.) op 8 sec., 3. Joop Zoe temelk (Ned.) op 41, 4. Joaquiem Agostinho (Por.) op 1.34, 5. Henk Lubberding (Ned.) op 2.14, 6. Lucien van Impe (Bel.) op 2.23, 7. Francisco Galdos (Spa.) z.t., 8. Sven-Ake Nilsson (Zwe.) op 3.24, 9. Paul Wellens (Bel.) op 3.42, 10. Martin (Fra.) op 4.48, 11. Bernaudeau (Fra) z.t., 12. Seznec (Fra.) op 5.54, 13. Martinez (Fra.) z.t., 14. Le Lay (Fra.) z.t., 15. Romero (Fra.) op 6.12,16. Laurent (Fra.) op 8.12,17. Mar tens (Bel.) op 8.27,18. Raas (Ned. )z.t., 19. Hezard (Fra.) op 9.07, 20. Den Her tog (Ned.) op 9.37,21. Martins (Por.) op 9.39, 22. Chaumaze (Fra.) op 9.49, 23. Oliva (Spa.) op 10.29,24. Bruyere (Bel.) op 11.16, 25. Bittinger (Fra.) op 12.37, 26. Maertens (Bel.) z.t., 45. Thaler (Wdl.) op 15.40,46. Wesemael (Bel.) op 15.48,53. De Cauwer (Bel.) op 16.51,54. Knetemann (Ned.) op 16.57, 55. Kar stens (Ned.) op 17.24, 59. Van den Hoek (Ned.) op 19.10, 84. en laatste: Tesniere (Fra.) op 34.45. De Spanjaard Pozo staakte de strijd. De Fransen Danguilaume, Bourreau en Ovion, Perret, Bazzo, Coccolo en Ju- lien werden wegens het berg op du- ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Joop Zoetemelk (Ned.) 80 uur 6 minuten en 41 seconden. 2. Bernard Hinault (Fra.) op 14 sec., 3. Hennie Kuiper (Ned.) op 5.31, 4. Joaquim Agostingo (Por.) op 6.10, 5. Joseph Bruyere (Bel.) op 9.32, 6. Francisco Galdos (Spa.) op 12.40, 7 Henk Lubberding (Ned.) op 14.20, 8.Paul Wellens (Bel.) op 14.30, 9. Ma riano Martinez (Fra.) op 14.52, 10. Lu cien van Impe (Bel.) op 16.13,11. Nils son (Zwe.) op 16.43, 12. Martin (Fra.) op 17.18, 13. Bernaudeau (Fra.) op 18.06, 14. Seznec (Fra.) op 18.34, 15. Laurent (Fra.) op 20.06, 16. Maertens (Bel.) op 22.22, 17. Hezard (Fra.) op 25.33,18. Romero (Fra.) op 28.31,19. Le Lay (Fra.) op 30.48, 20. Den Hertog (Ned.) z.t., 21. Nazabal (Spa) op 34.30, 22. De Schoenmaecker (Bel- op 37.27, 23. Janssens (Bel-) op 37.48, 24. Raas (Ned-) op 39.21, 25. Martins (Por.) op 39.28, 35. Thaler (Wdl.) op 51.49, 52. Knetemann (Ned.) op 1.14.36, 55. We semael (Bel.) op 117.44,58. De Cauwer (Bel.) op 1.22.22, 60. Van den Hoek (Ned.) op 1.24.19, 78. Karstens (Ned.) op 1.47.52,84. en laatste Tesniere (Fra.) op 2.39.44. Ploegenklassement: 1. ploeg Zoetemelk (Zoetemelk, Nilsson, Martin, Seznec, Perret) 37.24.44, 2. Post (Kuiper, Lub berding, Wellens, Raas, Thaler) 37.28.49, 3. Hinault (Hinault, Bernau deau, Chaumaz, Teirlinck, Didier) 37.43.21, 4. Van Impe 37.47.05. Algemeen ploegenklassement: 1. Zoe temelk. 420.34.09, 2. Post 420.50.12, 3. Van Impe 421.06.43, 4. Hinault 421. 30.19. van het klassement had ge bracht. Toen Michel Pollentier aan zijn solo begon, dacht hij zelf overigens niet aan een serieuze aanval. Jn de laatste meters naar de top van de Col de Luitel (een berg van de eerste categorie, 1262 meter-red.) demarreerde ik om mijn leidende positie in het bergklassement te verstevigen"luidde onmiddel lijk na afloop van de rit zijn ver klaring. bovendien wilde ik als eenling aan de afdaling begin nen, omdat ik uit ervaring weet hoe gevaarlijk het op die smalle en bochtige weg naar beneden is. In een groepje renners loop je al tijd meer risico dan wanneer je alleen bent". Meerijden Dat de voorsprong op een gegeven moment tussen de 3 en 4 minuten schommelde, kwam ook omdat Hinault, Zoetemelk, Kuiper c.s. meer naar elkaar keken dan iets anders. Pas toen sommige ploegleiders (Guimard en Caput) oordeelden dat daar snel een ein de aan moest komen, volgde er reactie. Hinault en Zoetemelk hoefden trouwens niet hoogstper soonlijk de achtervolging te lei den. Omdat er nogal enige tijd na de afdaling van de Col de Luitel gelummeld was, hadden zich twee dozijn eerder uit de wielen gere den renners weer bij de kopstuk ken kunnen voegen. Dankbaar maakten Hinault en Zoetemelk gebruik van hun knechten. Jk hoefde niet het zware werk op te knappen", zei Kuiper. „Voor mij was het een kwestie van attent meerijden en hopen op een suc cesvolle finale" Dat hij nader hand, toen hij in het wiel van Hi nault en Zoetemelk, ook geruime tijd passief bleef, noemde Kuiper eveneens een logisch gevolg van de situatie. Jn een bergetappe moet je tactisch zijn", aldus de kopman uit de ploeg van Peter Post. De rol van Kuiper lag overigens niet alleen in het tactische vlak Duidelijk kwam uit de situatie ook te voorschijn hoezeer hij en Zoetemelk elkaar het leven zuur maken. In de zaterdag etappe had Kuiper trouwens wel degelijk voor een of fensief gekozen. Het leverde hem bijna 50 seconden voorsprong op, alvorens het voorste deel van de karavaan toch nog op hem neer streek. Gisteren koos hij, voordat de Col de Luitel bereikt was eveneens de ruimte. Het verschil met de rit naar Saint Etienne be stond hierin dat Kuiper dit keer onmiddellijk een aantal mede strijders op zijn dak kreeg, alvo rens ingelopen te wordenDaar na had ik het volste recht om te wachten op het moment dat mij het beste leek voor een aanval zei hij. ,£)e kans dat Pollentier precies eender als vorig jaar Van Impe, tijdens de slotfase in elkaar zou klappen, bleef immers be staan" Last Alhoewel de solist dit keer niet let terlijk in elkaar stortte, zoals twaalf maanden geleden Van Impe, leek het verdere verloop van de strijd toch veel op 1977 Ook dit keer immers vormden twee Nederlanders (Kuiper en Zoetemelk) het gezelschap van een Frans idool. Het verschil be stond hierin, dat deze keer niet Thevenet, maar Hinault de last van de koers droeg. ,£lke dag op nieuw vraag ik me af hoe het mo gelijk is dat Hinault niet de te rugslag krijgt van zijn manier van rijden"meende Joop Zoete melk. ,De versnelling die hij tij dens de beklimmingen hanteert, is ongelooflijk groot" Hennie vWant", legde Joop Zoetemelk uit, „nu de prestatie van Pollentier is weggewallen, betekent dit dat wij de hele dag achter niets hebben zitten aanrijden. Dat heeft mij 33 seconden tegenover Bernard Hi nault gekost door de inspannin gen die ik moest doen om achter Pollentier aan te gaan. Hierdoor kan ik de Tour verliezen. Ik zou een heel andere tactiek hebben toegepast wanneer Pollentier niet zo was gaan rijden. En op pa pier heeft hij nu niet gereden. Daarom voel ik me eerder verlie zer dan winnaar met deze eerste plaats die ze me door deze affaire gaven" Tempomachine Joop Zoetemelk begint aan de verdediging van zijn positie met de minimale voorsprong van 14 seconden op Bernard Hinault, die hem als niet-klimmer op zijn favoriete werkterrein had versla gen. Die situatie houdt in, dat Zoetemelk theoretisch slechts een grote kans heeft de beslissing in zijn voordeel te forceren, dins dag, wanneer de etappe van Gre noble naar Morzine - over acht cols - voert. Het lijkt echter on waarschijnlijk, dat de tempoma chine Bernard Hinault uitgere kend dan stil valt. Dat beseft ook Joop Zoetemelk Kuiper was het met deze woorden van zijn rivaal volledig eens Desondanks kwam niet Hinault het eerst in moeilijkheden, aldus Kuiper. „Wel Joop. Ik aarzelde geen moment en liet hem in de steek. Daarna was Hinault aan de beurt Steeds dichter kwam Hennie Kui per in die laatste moordende drie kilometers in de buurt van Pol lentier. ,Jiet zou fantastisch ge weest zijn als mijn achtervolging geslaagd was. Ik had er een lief ding voor over om voor de tweede achtereenvolgende keer deze Al pen-etappe te winnen", zei de ex- wereldkampioen. Hij kon bij het uitspreken van deze woorden niet bevroeden dat hij vier uur later toch v.og zijn wens vervuld zag worden.Niettemin waren Kuiper en Zoetemelk de laatsten die echt plezier aan deze gebeurtenissen beleefden. Kansloos Zelfs als Pollentier de reglementen niet overschreden had, zou Jos Bruyére evenmin plezier aan de eerste van twee zware Alpene tappes beleefd hebben. Nog voor dat na 190 km de top van de Col de Luitel opdaagde, was hij reeds in kansloze positie beland. De gele leiderstrui droeg hij weliswaar nog als een strijder in hart en nie ren, maar de chronometers spra ken duidelijke taal. Bruyére tui melde eerst naar de zesde, later naar de vijfde plaats in het alge meen klassement. Dat Henk Lub berding in de schaduw van de groten voor een opmerkelijke prestatie zorgde (hij werd in de totaalstand zelfs zevende), stond nog voor de sensationele ontkno ping een feit werd, als een paal boven water terdege. „Hinault verbaast me steeds weer door zijn macht", prijst hij de jonge Franse kam pioen. „Dat is werkelijk onge looflijk. En toch vraag ik me af of hij dat dinsdag over zoveel cols achtereen ook volhoudt" De lof over Hinault wordt ook ge zongen door Hennie Kuiper, die zegt: „Als je Hinault probeert te volgen, dan slaatje hart op hol" De vraag Joop Zoetemelk had het onder vonden. Het is daarom zeer de vraag of hem het morgen lukt Hi nault te lossen. De concurrentie namelijk dringt hem, zo bleek in de eerste grote Alpenrit, de ver plichtingen nadrukkelijk op. Be halve dat dat de logische conse quentie is van zijn riante positie in het algemeen klassement, ligt de verklaring in het feit dat Joop Zoetemelk wat mensen tegen zich heeft ingenomen. Om te beginnen Bernard Hinault, die na het tumult rond de staking in Valence al bedenkelijk tegen Zoetemelk aan keek en die op weg naar Alpe d'Huez een nieuwe teleurstellende ervaring had. "Toen Pollentier weg was", aldus Hinault, "wilde Zoetemelk am per kop doen. Daarop heb ik ge zegd: zoek het dan zelf maar uit Ik rij geen meter meer" Zoetemelks andere visie: "Hinault wilde mij alles alleen laten op knappen, en daar begon ik niet aan. Ik ben het daarom ook kal maan gaan doen, tot Cyrille Gui mard (de ploegleider van Hinault - red) nerveus werd en naast me kwam. Als jij jouw mannen laat rijden, zei hij, dan zal ik die van mij ook opdracht geven om te koersen. Dat gebeurde toen" Passief Wie Joop Zoetemelk ook niet mee heeft, is Hennie Kuiper, die zich enorm opwond over de wijze waarop Zoetemelk en zijn ploegmaats in de etappe van za terdag achter hem aan koersten. Kuiper deed toen een gooi naai de etappezege in St. Etienne, maar zag zijn solo mislukken. "De hele Tour", foeterde hij, "rijdt die ploeg van Zoetemelk passief. Behalve nu.... wat Joop deed, viel me bitter tegen. Zo hoort een echte sportman zich niet te gedragen Ik denk dat ik nu zo langzamerhand ga snappen waarom Zoetemelk in al die jaren de Tour nooit heeft kunnen win- Joop Zoetemelk ontkent met on nodige felheid knechten achter Hennie Kuiper aangestuurd te hebben. "Onzin", weert hij af. "Het enige wat ik deed, was de opdracht geven om het verschil niet boven de minuut te laten komen. Ik kon het me niet per mitteren dat hij verder zou weg lopen. Daarbij heb ik bovendien tegen mijn renners gezegd: je hoeft hem niet terug te halen, van mij mag hij winnen. Als ik nu hoor dat Kuiper het anders uit legt, dan hoeft hij bij mij nooit meer aan te komen". Onbegrijpelijk Over Kuipers houding in de wed strijd signaleerde Zoetemelk: "Onbegrijpelijk. Ik kan zijn ge dragslijn niet volgen. Ik heb dui delijk het gevoel dat hij tegen me aan het rijden is". Zoetemelk' ploegleider Louis Caput riep in zijn verontwaardiging Hennie Kuiper uit tot "de grootste smeerlap van het peloton", welke aantijging bleek te stoelen op de activiteiten van Kuiper op Alpe d'Huez. "De hele dag zat Kuiper aan het wiel niets te doen", bries te Caput. "Op het moment dat Zoetemelk moest lossen, zette hij zich op kop om het tempo te ver hogen. Dat vind ik gemeen". Kuiper daarover. "Met Post maakte ik de taktiek om zo lang mogelijk defensief te rijden, in de hoop dat de belangrijke mannen van het klassement elkaar in de vernie ling zouden rijden. Dat mislukte, maar het was mijn schuld niet. Bovendien kon ik niet eerder weg omdat Hinault zo sterk reed" Zware opgave Overigens maakte Kuiper er geen geheim van, dat hij liever de Fransman dan Zoetemelk op het podium ziet, getuige zijn eerlijke bekentenis: "Toen ik alleen weg was, heb ik even ingehouden om Hinault de kans te geven weer bij te komen". Met dit gegeven wacht Zoetemelk een bijzonder zware opgave in de rit naar Morzine, die hij met grote voorsprong op Hinault zou moe ten beëindigen om het te voor spellen verlies in de tijdrit van vrijdag te kunnen opvangen. Lubberding en het wiel van Agostinho (Van onze verlaggever Wiel Verheesen) ALPE D'HUEZ - De prestatie van Henk Lubberding in de ze in deze 65e Tour de France blijven verbazingwekkend. In de uiterst zware etappe naar Alpe d'Huez kwam hij opnieuw eervol uit de slag te voorschijn. Zo eervol zelfs, dat hij in het algemeen klas sement vlak achter de grote favorieten terecht gekomen is. Alsof hij daardoor te kort geschoten is in plaats van zijn klasse onderstrepend, zegt hij: „Op de kopstukken kom ik ten enenmale te kort". Toen Lubberding op de Col du Luite, waar Fedor den hertog tot een van de eerste aanval lers behoorde, het tempo van Pollentier, Zoetemelk, Hi nault, Kuiper c.s. niet meer kon volgen, klampte hij zich nog even vast aan het wiel van Joaquim Agostinho. De Portugese veteraan is bij be klimmingen trouwens altijd het mikpunt van Lubber ding. „Weet je waarom?", al dus de Nederlandse kam pioen. „Als we omhoog moe ten, blijft Agostinho in èen tempo doorgaan. Veel ande re renners doen dat niet. Als je geen klimmer bent, betaal je dikwijls de tol van dat veranderend ritme.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9