LEIDSCH DAGBLAD Weer dissidenten proces op komst e Zomer Weer hongerstaking Marokkanen Westerse ontwerpt „top plan tegen kapingen mm mm vandaag Boetegeld gestolen uit politie bureau in Groningen Tankwagen explodeert in Mexico Michel Pollentier uit Tour gestoten MAANDAG 17 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35603 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - Veertien van de 182 Marokkanen, die eer der in hongerstaking zijn geweest uit protest tegen het niet verlenen van een verblijfsvergunning, zijn gisteravond opnieuw een hon gerstaking begonnen. Ditmaal omdat staatssecretaris Haars van justitie heeft gewei gerd ze een verblijfsvergunning te geven. Volgens een woord voerder zal het aantal hongersta kers in de Amsterdamse kerk "De Duif' aan de Prinsengracht oplopen tot ongeveer dertig. De Marokkanen vinden, dat de be windsvrouwe met haar beslissing ingaat tegen een uitlating van premier Van Agt enige dagen eerder. Van Agt vertelde toen op de televisie, dat menselijkheid al tijd een wezenlijk bestanddeel is geweest van het Nederlands be leid ten aanzien van buitenlandse werknemers. De Marokkanen vinden de beslis sing van de staatssecretaris on menselijk. Bovendien legt de staatssecretaris een rapport van Amnesty International naast zich neer, waarin staat hoe het Ma rokkanen vergaat, die in het bui tenland actie hebben gevoerd en daarna in hun land terugkomen, zes van de 182 al zij. In Utrecht is MEXICO-stad - Het verkoolde restant vanH^HIH die betrokken raakte vuurzee, nadat een tankwa gen met vloeibaar gas ten Vijftien doden en honderdvijf tig gewonden - van wie velen hun brandwonden volgens het Mexicaanse Rode Kruis niet zullen overleven - zijn de tol van deze ramp. De tankauto met ongeveer 30.000 liter butaangas kap seisde door onbekende oor zaak en ontplofte. Huizen op 10 kilometer afstand liepen schade op en de brokstukken van de wagen lagen tot een kilometer in het rond. Een tiental andere auto's, waar onder vijf autobussen met in zittende, reed op de ravage Het ongeluk deed zich voor op 85 kilometer ten noorden van Mexico-stad, op de snelweg naar de plaats Queretaro, vier dagen nadat in San Carlos de la Rapita in het noordoosten van Spanje een tankauto met vloeibaar gas een camping was opgereden en ontploft. Zaterdag nog hadden buiten landse deskundigen die de ramp in Spanje bestuderen, gewaarschuwd dat zoiets zich overal elders in de wereld kan voordoen en dat er dringend voorschriften moeten komen voor het vervoer van gevaar lijke stoffen. Twee doden bij botsing WADDINXVEEN/BOSKOOP - De twintigjarige R.D. Dros uit Bos koop en het zestienjarige meisje L.G.M. Doeleman uit Waddinx- veen zijn gisteravond bij een ver keersongeval om het leven ge komen. De jongen en het meisje reden samen op een motor over de Henegouwerweg in Waddinx- veen toen een automobilist, die de camping Breedwijk wilde verlaten, verzuimde voorrang te geven. Er volgde een frontale botsing waarbij het meisje op slag werd gedood. De jongen overleed en kele uren later in het Rotterdam se Dijkzigtziekenhuis. Plaatselijk regen Vannacht opklaringen, weinig wind en hier en daar mist. Minima omstreeks 9 graden. Overdag veel bewolking en plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Maxi ma van 16 graden aan zee tot 20 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Hoog water te Katwijk om 2.01 uur en 10.15 uur en BONN (AP) - De regerings leiders van de zeven belang rijkste Westerse geïndus trialiseerde landen hebben vandaag in Bonn, waar zij bijeen zijn op een tweedaag se economische topconfe rentie, plannen ontworpen om kapingen tegen te gaan. Daarbij werd met name ge dacht aan een verbod op vluchten naar landen die vliegtuigkapers onderdak verlenen. De verrassende maatregel werd voorgesteld door de leiders van de Japanse en Canadese regering, Ta- keo Fukuda en Pierre Trudeau. Het onderwerp kwam ter sprake tijdens de lunch die gisteren door premier Helmut Schmidt werd aangeboden aan de deelnemers van de topcon ferentie, president Carter van de Verenigde Staten, de Britse pre mier James Callaghan, de Franse president Valery Giscard d'Es- taing, de Italiaanse premier Giulio Andreotti en natuurlijk aan Fuku da en Trudeau. De precieze aard van de maatrege len die door de hoofden van de re geringen worden beoogd, zijn nog niet bekend gemaakt omdat zij eerst in het licht van het internatio nale recht moeten worden beke ken. Premier Callaghan van Enge land was degene die hierop wees. Het plan is nu het voorwerp van studie van internationale rechts geleerden. In het algemeen echter is het doel In Frankrijk verongelukt PERONNE (AFP) - Bij een ver keersongeluk op de snelver- keersweg tussen Rijssel en Parijs bij Peronne zijn zaterdag de 61- jarige Vlissingse huisarts J. Va der en zijn 25-jarige dochter Ca roline om het leven gekomen. Mevrouw Vader is levensgevaar lijk gewond opgenomen in een ziekenhuis te Amiens. Het ongeluk gebeurde toen de auto van de heer Vader door onopge helderde oorzaak op de verkeer de weghelft terechtkwam en in botsing kwam met een vrachtau to en een Duitse personenauto. het paspoort ingenomen, zij moe ten vóór 1 augustus het land uit. De Marokkanen in Amsterdam weigeren dat. Na driejaar strijd in Nederland voor een verblijfs- en werkvergunning willen zij zich niet "overgeven aan de Marok kaanse politie". In Marokko is voor hen bovendien geen uitzicht op werk of op sociale voorzienin gen voor hun familie, zo stellen zij. van het plan internationale ka pingsacties tegen te gaan door de risico's voor allen die erbij betrok ken zijn, te hoog te maken en een algemene gedragsregel op te stellen voor alle landen die het plan onder schrijven. In de loop van vandaag wordt een nadere bekendmaking verwacht. GRONINGEN (GPD) - Uit het hoofdbureau van politie in Gro ningen is zaterdag het kistje met boetegeld gestolen. De daders werden spoedig achterhaald, 's Nachts hadden vier bouwvak kers het begin van hun vakantie gevierd. Eén van hen, de 18-jarige A.C. uit Opende, werd hierna dronken ondergebracht in een cel van het hoofdbureau. De vol gende morgen om negen uur kwamen zijn drie kameraden hem ophalen. De receptionist ging naar de cellen en een ver vanger kwam zolang achter de balie. De vervanger liep met ie mand die iets wilde weten weg en daarvan maakte een van de drie wachtenden gebruik. Hij pakte achter de balie het geldkistje met 550.- boetegeld, liep naar bui ten, stak het geld in zijn zak, legde het kistje onder een auto en ging weer naar binnen. De vrijgelaten C. en zijn drie kame raden gingen de stad weer in waar ze om helf elf werden aan gehouden. Ze mochten na ver hoor naar huis. Pettenkrijgt weer uranium DEN HAAG (GPD)- In de loop van deze maand hervatten de VS de leveranties van hoogverrijkt ura nium ten behoeve van de hoge- fluxreactor van het Energie On derzoek Centrum Nederland. In mei werd bekend dat de VS deze leveringen zouden staken, zolang de installaties in Petten niet beter zouden zijn beveiligd tegen acties van buitenaf. Volgens Euratom voldoet Petten nu aan de veilig heidseisen van het internationale agentschap voor atoomenergie van de VS. Wegens bedrog bij de dopingcontrole Joop Zoetemelk, door het bedrog van Michel Pollen- tier drager van de gele trui geworden in de Ronde van Frankrijk, was gisteravond niet echt gelukkig. "Ik krijg hem zomaar gepresenteerd en dat is ook niet alles", al dus Joop Zoetemelk. "Ik voel me zelfs eerder verliezer dan winnaar met deze eerste plaats die ze me nu geven" Het was een uitspraak die pre cies uitdrukte hoe het do- ping-schandaal rond Michel Pollentier werd bezien. De kleine Belg die na zijn zege op Alpe d'Huez met een truc uit de oude doos de artsen trachtte te misleiden, maar daarbij in een diep dal viel en uit de Tour werd gezet, maakte met zijn bedrog de mooiste naoorlogse Tour volledig kapot. Net op het moment dat iedereen weer begon te geloven dat de Ron de nog enige sportieve bete kenis had. De duels waren prachtig en door hun inzin kingen leken de voornaam ste deelnemers "puur na tuur" te rijden. In de eerste moordende rit door de Alpen kreeg Pollentier geen inzin king. De dope verlegde de vermoeidheidsgrens en in het hotel speelde hij (die in het voorjaar van 1977 al eens was betrapt) met de onder zijn oksel verborgen urine van een ander hoog spel. Te hoog. De wedstrijdcommis sarissen besloten hem twee maanden te schorsen en na men hem uit de Tour. Het hield in dat Hennie Kui per, die als tweede over de streep was gekomen, de overwinning kreeg en dat Joop Zoetemelk de gele trui - die door Pollentier was ver overd kreeg toegeschoven. De Nederlanders waren er niet echt gelukkig mee om dat zij beseften dat dit wel Juichend over de eindstreep. Maar later zou Pollentier hel la chen vergaan: Wegens bedrog bij de dopingcontrole niet alleen de gele trui kwijtneen, zelfs uit de Tour verwijderd 16 PAGINA'S een heel erg slechte reclame voor de wielersport bete kende. Ploegleider Fred de Bruyne heeft gisteravond overigens nog tevergeefs geprobeerd de straffen voor Pollentier verlicht te krijgen in een ge sprek met Lévitan. De Tour- directeur deed echter geen enkele toezegging, maar be loofde wel dat hij de zaak vandaag nog eenmaal zou bepraten met de wedstrijd- Vergaderd werd er ook rond een andere sportieve gebeur tenis: het schaakduel tussen Kortsjnoj en Karpov. De moeilijkheden rond hun tweekamp om de wereldtitel (die morgen begint) braken gisteren los. Inzet was de "vlaggenkwestie" die ten slotte werd opgelost door de bepaling dat de heren niet onder de nationale vlaggen zullen spelen. Ook zij spelen hoog spel, althans volgens Kortsjnoi, de uitgeweken Rus die in de Sowjet-Unie als een verrader wordt be schouwd. "Als ik win, vrees ik voor mijn leven". PAGINA'S 9-13 Tanza- Sadat gooit al zijn troeven op tafel PAGINA 7 Albeda wil omscholing ver plicht stellen PAGINA 14 MOSKOU (Reuter/UPI/ AFP) - Volgens dissiden ten kringen in de Sowjet- Unie is vandaag een pro ces begonnen tegen een lid van de "Helsinkigroep" van de Oekraïne, beschul digd van anti-Sowjet-pro- paganda. De Helsinki- groepen gaan na of de Sowjet-Unie zich houdt aan het slotakkoord van de veiligheidsconferentie van Helsinki in 1975 over de rechten van de mens. Er zouden vandaag mensen zijn opgeroepen om te getuigen tegen de vijftigjarige Lev Lukianenko, één van de oprichters van de Hel sinkigroep. Lukianenko werd in december gearresteerd. Volgens de correspondent in Mos kou van het Italiaanse commu nistische dagblad "L'Unita" is er in Moskou ook een proces in voorbereiding tegen de arts Alexander Podrabinek. De jonge arts wordt ervan beschul digd Amnesty International een rapport te hebben doen toeko men over psychiatrische inrich tingen in de Sowjet-Unie. hooggerechtshof van de Sowjet- Unie. Dit heeft de vrouw van Or- lov Westerse correspondenten meegedeeld. Orlov, voorzitter van de Helsinki groep, werd op 18 mei veroor deeld tot 7 jaar werkkamp ge volgd door 5 jaar "interne ver vanging" wegens anti-Sowjet- propaganda. Volgens de Washington Star heeft de regering van president Carter besloten de levering van compu tertechnieken aan de Sowjet- Unie voor onbepaalde tijd op te schorten, tenzij de Russen con cessies doen ten aanzien van de veroordeling van Anatoli Sjtsja- ranski en Alexander Ginzboerg De leider van de Democratische fractie in de Senaat, Robert Byrd, had al eerder tegen journalisten gezegd dat de levering van een bepaald systeem aan de Sowjet- Unie was geblokkeerd, "althans tijdelijk" De Star berichtte verder dat de re gering zou kunnen besluiten tot het inhouden van een exportver gunning die nodig is voor een transactie die voorziet in hulp aan dc Russen bij de olieboortech niek. Volgens de krant zou Carters advi seur Zbigniew Brzezinski druk op de president uitoefenen krachtige maatregelen tegen Moskou te nemen, zoals het op leggen van handelsbeperkingen Nu het doek is gevallen over de processen in de Sowjet-Unie tegen de dissidenten Sjtsjaranski en Ginzboerg rest niet anders dan de deprimerende conclusie dat de (broze) sfeer van toenadering tus sen Oost en West danig is verkild. De Russen hebben destijds in Hel sinki dan wel de paragraaf over de mensenrechten ondertekend, maar wat die hun nu eigenlijk waard is. heeft het Westen kunnen afmeten aan de wijze van proces voering (de verdachten mochten niet zelf een advocaat kiezen, het was hun niet toegestaan getuigen op te roepen, de moeder van Sjtsjaranski werd niet tot het proces toegelaten) én aan de von nissen. Nog altijd kan de Sowjet- Unie niet toestaan dat haar bur gers er een eigen oordeel over sommige vitale zaken op na hou den. Waarom die angst toch van het machtige Kremlin voor een handvol dissidenten? Er aan ten grondslag ligt waarschijnlijk de historische wetenschap dat ver anderingen in een samenleving zelden of nooit door de massa. maar vrijwel altijd door kleine scherpzinnige voorhoedes wor den teweeggebracht. En het zijn waarlijk niet onbetekenende Russen die zich bezighouden met het vraagstuk van d rechten in eigen land. Het Kremlin had op tal van mildere manieren Sjtsjaranski en Ginz boerg kunnen aanpakken. Dat de Russische top koos voor een hard proces met veel geschetter toont aan hoe zeer de haviken in het Kremlin nog de overhand hebben op de duiven Kennelijk was het veel belangrijker naar binnen een harde hand te laten zien dan een redelijke sfeer met het Westen te handhaven voor de komende SALT II - besprekin- gen over de beperking van de strategische bewapening). Want dat die deerlijk zullen worden bemoeilijkt door dit bedenkelijke intermezzo staat wel vast. Er zijn in Amerika nog altijd stemmen te beluisteren (Vance) die beweren dat de kwesties van de mensenrechten en de beper king van de strategische bewape ning gescheiden dienen te blijven Het is echter zeer de vraag of dat in de praktijk wel mogelijk en wenselijk is. gedrukt Carter, die voortdurend zi heeft op de zaak van de rechten in het Oostblok, moet zich door de botte Russische manier van doen wel zeer voor het hoofd gestolen voelen. Maar zelfs als hij er voor zichzelf een mouw zou we ten aan te passen, dan zit hij met een Congres (toch al achterdoch tig) dat er bepaald niet vriende lijker op is geworden en een even tueel SALT-ontwerp vermoede- liik zal blokkeren. Het Westen mag. moet zich opnieuw afvragen wat akkoorden met het Oostblok nu precies te betekenen hebben als met de hier levende opvattingen over humanitaire principes in Moskou zo gemakke lijk de kachel wordt aangemaakt en het inhouden van overdracht van technische kennis aan de Russen. (Zie ook pagina 7) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. 4 weken lang I LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1