Amerikanen op de vlucht uit weerzin tegen VAD 25 MILLE VOOR TIPGEVER Kabinet klaar met nieuwe begroting "Geen beleid in ombuigingsplan' Pleidooi voor normale arbeidsverhoudingen in prostitutiewereld ZATERDAG 15 JULI 1978 BINNENLAND ZEIST (GPD) - De nabestaanden van de afgelopen woensdag ver moorde 69-jarige antiekhande laar R. de Vries uit het woonwa gencentrum Beukbergen in Zeist hebben in overleg met justitie een beloning van f25.000 be schikbaar gesteld voor inlichtin gen die leiden tot de aanhouding van de daders van de roofoverval dan wel tot terugverkrijging van de gestolen goederen. Tipgevers kunnen uitsluitend bij de Zeister politie terecht, die ook bepaalt aan wie de beloning wordt uitge keerd, De familieleden hebben tot deze uitzonderlijke daad besloten vanwege hun hevige veront waardiging over de gewelddadi ge dood van het slachtoffer. Het dertig man sterke regionale re cherchebijstandsteam heeft nog steeds geen idee wie de daders kunnen zijn en hoeveel geld en antiek uit de woonwagen van het echtpaar De Vries is geroofd. Wel staat vast dat er een zeer hoog geldsbedrag en een grote hoe veelheid zilveren en gouden an tieke voorwerpen, zoals zilveren miniaturen, een gouden munten- collectie, een hoeveelheid sloop- goud en een aantal sieraden zijn meegenomen. De antieke voor werpen waren gedeeltelijk opge borgen in een antiek zwart kluisje met een koperkleurige rand dat ook door de overvallers is gesto len. De totale buit zou enkele honderdduizenden guldens be dragen. Tijdens het eerste onderzoek trof fen rechercheurs in de woonwa gen nog eens een aanzienlijk be drag aan contant geld aan. De de finitieve doodsoorzaak van de an tiekhandelaar is door de patho loog-anatoom dr. Zeldenrust nog niet bekend gemaakt. Volgens het voorlopig sectierapport is het niet uitgesloten dat het slachtof fer is gestikt ten gevolge van be dwelming. De 65-jarige vrouw van het slacht offer ligt in een ziekenhuis en kan, gezien de emoties, pog steeds niet volledig door de poli tie worden verhoord. Met haar verwondingen valt het mee. De bejaarde vrouw die geboeid en met een dichtgepleisterde mond op de vloer van de slaapkamer werd aangetroffen, heeft wat schaafwonden en inwendige kneuzingen opgelopen. Tot nu toe heeft zij geen enkel bruikbaar signalement van de daders kun nen geven. Ze weet alleen dat het meerdere mannen waren die bo vendien nog een masker op had den. Ook de vrouw zou door de overvallers met een verdovend middel zijn bedwelmd. Het slachtoffer, dat door heel Ne derland een bekende en zeer ge ziene antiekhandelaar en -verza melaar was, wilde al lange tijd het woonwagencentrum verlaten en in een van zijn huizen gaan wo nen. Zijn vrouw heeft dit echter tegengehouden omdat ze zich in het kamp beter beschermd voelt dan buiten dit woonwagencen trum. De Zeister politie verzoekt nog maals een ieder die inlichtingen omtrent deze roofoverval kan ge ven, zich met de politie in verbin ding te stellen: telefoon 03404-12345, toestel 35 of 36. Het slachtoffer van 3e roof moord: de 69-jarige antiekhande laar R. de Vries uit Zeist. DEN HAAG (GPD) - Vooral Amerikaanse ingenieursbu reaus kijken met angst naar de invoering van de vermo- gensaanwasdeling (VAD). Op grond van strikt economi sche overwegingen zullen zij ernstig overwegen hun acti viteiten in Nederland te beeindigen of in ieder geval in te krimpen. Bij twee van deze bedrijven is een principe-be sluit in die richting al genomen. Deze uitspraken over de „vlucht voor de VAD" komen van Dan J. Piliero, voorzit ter van de Amerikaanse Kamer van Koophandel. Hij vindt het ondernemingsklimaat zeer verslechterd. Piliero, die ook woordvoerder is van de buitenlandse Kamers van Koophandel, en als zodanig tijdens de vorige maand gehouden hoorzit ting van de Tweede Kamer over de VAD sterk de aandacht met kriti sche uitlatingen trok, zegt in een in terview met het VNO-blad De On derneming dat er voor deze bedrij ven, maar in het bijzonder voor de ingenieursbureaus ,.een zware bui hangt". „Nederlands goede naam brokkelt af'. ADVERTENTIE Johnson 9.9 topkwaliteit en loge prijs óahnsöh Bij aankoop van een Johnson b.b.-motor tijdelijk bij ons een ser vicepakket cadeau ter waarde van „Deze bedrijven werken met een onzichtbaar vermogen (kennis) dat bij het bepalen van de winst waar de VAD voor geldt, niet opnieuw gewaardeerd mag worden. De ge hele winst van dit soort onderne mingen wordt daardoor bestem peld als overwinst en is dus volgens het wetsvoorstel aan de VAD on derworpen". Wat de ingenieursbu reaus betreft, gaat het om grote on dernemingen. die onder meer voor de petrochemische industrie wer ken, zoals Foster and Wheeler, Badger, Lummus, Fluor, Compri- De buitenlandse ingenieurs heb ben in ons land ongeveer 9000 men sen in dienst en het gaat om een totale loonsom van 50 miljoen gul den. Ze geven nog eens 200 miljoen gulden uit aan derden en kopen ook nog eens voor 200 miljoen aan ma teriaal in ons land. Van het werk dat deze ondernemingen doen, is 90 procent voor bedrijven in het bui tenland. Deze Amerikaanse bedrij ven hebben ook vestigingen in West-Duitsland, Italië, Engeland en België Een stuk Zwitserse folklore in Apeldoorn: aan het eind van de vierdaagse gisteren werden de Zwitserse deelnemers feestelijk met bloemen onthaald. Zoals gewoonlijk waren er bij de Apeldoomse vierdaagse weer vele buitenlandse deelnemerswaarvan getooid met een medaille van eerdere tochten. Verplaatsing Vissers eisen gesprek met minister DEN HAAG (ANP) - De Neder landse haringreders hebben mi nister Van der Stee (landbouw en visserij) gisteren gevraagd om een gesprek op korte termijn over de penibele situatie van de ha ringvloot. Die keert morgen terug van een vergeefse tocht naar de Ierse Zee. De stemming onder de reders is ui terst somber, zo bleek gistermor gen op een vergadering van de Nederlandse redersvereniging in Den Haag. Voorzitter N. Par- levliet: 'Het gaat ons bepaald niet om meer steun. We willen varen, maar als dat niet kan dan moeten we de vloot maar liquideren., Volgens Parlevliet is daar een bedrag mee gemoeid van onge veer 150 miljoen gulden. De Amerikaanse woordvoerder, die al acht jaar in Nederland woont en ons land een zeer goed hart toe draagt (hij is directeur van Chevron Nederland), doelt hiermee op het feit dat vanwege het vertakte net van vestigingen in Europa deze be drijven vrij gemakkelijk hun activi teiten van het ene land (bijvoor beeld Nederland) naar het andere kunnen overbrengen. Strikt eco nomische overwegingen zullen daarbij gelden en de komst van de VAD is zo'n overweging. „Begrijp me goed", zegt Piliero in het VNO-blad, „ze willen helemaal niet weg. De kwaliteit van de Ne derlandse ingenieurs is voortreffe lijk en ook andere vestigingsvoor delen van het land wegen zwaar Maar het wordt zo langzamerhand onverantwoord de ogen te sluiten voor de bijzondere kostenfactoren en voor andere hervormende maat regelen die het ondernemingskli maat hier vernielen" De Amerikaanse Kamer van Koop handel is een invloedrijke, duchtig aan de weg timmerende organisa tie. Van de Kamer, die ongeveer duizend bedrijven en individuelen als lid telt (60 procent Nederlands, 40 procent Amerikaans) zijn door de jaren heen talrijke initiatieven uitgegaan om de communicatie tussen de VS en Nederland op gang te houden en te verbeteren en om de belangen van de leden in het gastland te behartigen. DEN HAAG (GPD) - Voor het ka binet kunnen de vakanties be ginnen. Gisteren hebben de zes tien ministers de laatste hand gelegd aan de begroting voor 1979. In de tweede helft van au gustus begint dan de traditionele strijd om de financiële dekking van de voorstellen. Premier Van Agt, die dit gisteravond mee deelde, vertrekt zelf maandag als eerste. Mogelijk brengt hij, net als vorig jaar, een bezoek aan de Tour de France. Voor vice-pre mier Wiegel staat de vertrekda tum nog niet vast hij denkt de eerste of tweede week van augus tus op pad te gaan. Minister-president Van Agt ver klaarde tijdens de wekelijkse persconferentie naar aanleiding van de ministerraad dat het kabi net er in is geslaagd de nog reste rende geschilpunten over de be groting „op een of andere wijze" tot een beslissing te brengen. Hij wees er echter op dat het opstel len van de begroting dit jaar niet zo moeilijk was als andere jaren, vanwege de ombuigingsopera- „We hebben nu in een halve dag gedaan, waar anders veertien da gen en nachten voor nodig zijn", verklaarde Van Agt. Hij voegde eraan toe dat het kabinet voor de nota „Bestek '81" al veel voor werk voor de begroting had ver richt. In de tweede helft van au gustus volgt het opstellen van het dekkingsplan, zo zei hij. Premier Van Agt blijft tot half au gustus op vakantie. Deze extra lange periode dient volgens hem tevens als compensatie voor het wegvallen van de jaarlijkse vakantie vanwege de kabinets formatie vorige zomer. Vice- premier Wiegel neemt gedurende deze tijd de functie van Van Agt waar. Wanneer Wiegel zelf ver trekt, wordt minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) funge rend minister-president. Kritiek artsenorganisatie: ADVERTENTIE Gebruik'm goed. UTRECHT (GPD) - Kostenbeheer sing in de gezondheidszorg is al leen aanvaardbaar als er een dui delijk beleid aan ten grondslag ligt. Aldus de mening van de art senorganisatie KNMG, uitge sproken naar aanleiding van het verschijnen van de ombuigings plannen van het kabinet-Van Agt. In „Bestek '81" mist de KNMG een dergelijk beleid, ten zij de regering meent dat invoe ring van een „eigen risico" een doelmatiger gebruik van de voor zieningen zou bevorderen. De ombuigingsnota spreekt over het streven naar een doelmatiger gebruik en het tot stand brengen van een betere beheersopzet, maar de KNMG, aldus een com mentaar in haar weekblad „Me disch Contact", kan daarvan niets terugvinden. Het is niet aangetoond dat een eigen risico van f 10 per verpleegdag voor be paalde groepen verzekerden leidt tot een doelmatiger gebruik van het ziekenhuisbed. Evenmin is bewezen dat f 100 eigen risico per gezin per jaar voor niet- klinische (buiten het ziekenhuis) verstrekkingen de doelmatigheid in de gezondheidszorg dient. Al leen al het instellen van een con troleapparaat en het regelen van de incasso doet het tegendeel vermoeden, aldus de KNMG. Ge concludeerd wordt dat dit plan ertoe zal leiden dat de consument meer zal moeten betalen voor zijn ziekenfondsverzekering Groninger wil Engels natuurgebied inpolderen GRONINGEN (GPD) - De Groningse groentehandelaar H. Heerema heeft in Engeland een gebied van ongeveer 2300 hec tare gekocht om daar groenten te telen. Het terrein ligt aan de westkust ten noorden van Li verpool aan de monding van de rivier de Ribble in het graaf schap Lancashire. Het gebied zal voor groenteteelt ingepol derd moeten worden. Britse na tuurbeschermers zijn bang dat dit rampzalige gevolgen heeft voor de monding van de rivier. Het is een van de belangrijkste natuurreservaten van Europa, waar zeldzame vogels overwin teren. Inpoldering zou volgens kenners betekenen dat veel vo gels zullen sterven, omdat ze nergens anders terecht kun- De heer Heerema zegt dat daar geen sprake van is. „Alle be zwaren waren me bekend en we zijn in principe tot een overeen komst gekomen over de verde ling van het gebied. Op deze manier zal het terrein voor de vogels gespaard kunnen wor den", vertelt hij. In Engeland heerste even ver warring over de naam van de nieuwe eigenaar. Men dacht eerst dat het ging om ïr. Pieter Heerema, de Nederlandse in dustrieel die onlangs in het nieuws kwam door spectaculai re transacties rond het aande lenpakket van het bouw- en baggerbedrijf Ballast Nedam en de Stevingroep. ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's bij foto wamsteker goed en snel jfifoto <™29 M<"',js,r- rbc~ wamsteker Tel 071 - 120368 De Mr. A. de Graafstichting be staat sinds 1961. De stichting is genoemd naar mr. A. de Graaf, een Amsterdammer die zich in het begin van deze eeuw intensief bezighield met de problematiek rond prosti tutie. Aanvankelijk was de stichting voornamelijk in de hulpver leningssfeer bezig. In 1966 werd een opvangtehuis voor prostituees in het leven ge roepen. maar na een vierjarig experiment gingen de deuren van het tehuis dicht. Er ble ken te weinig prostituées te zijn die via een korte "gewen- ningskuur" uit het vak wilden stappen. Een integratieproject om de prostituee dichter bij de buurtbewoner te brengen, mislukte in Den Haag. Maat schappelijk werkers die hulp verleenden, werden als handlangers van de prosti tuées beschouwd. In juli 1976 is de Mr. A. de Graafstichting zich minder met de directe hulpverlening gaan bemoeien. "We hebben gezegd: eerst moeten we alle facetten van de prostitutie gaan onderzoeken voor we met hulpverlening verder gaan," vertelt mr. Hans Scholtes van de stichting. Onlangs is een lijvig rapport door de Mr. A. de Graafstich ting uitgebracht, waarin een inventarisatie van de prosti tutie in Nederland is opge nomen en waarin tevens aan bevelingen worden gedaan ten aanzien van een beleid dat een oplossing kan bieden voor problemen die zich in de prostitutiewereld voordoen. Bijna 180 gemeenten werden voor het onderzoek aange schreven. Honderddrieën veertig gemeenten stuurden de vragenlijsten terug, en zo kreeg de stichting een goed beeld van de omvang en aard van de prostitutie. [n ons land zijn rond 12.000 prostituées. De drie grote ste den nemen hiervan ruim de helft voor hun rekening. Er zijn een kleine 600 sexclubs en in 31 gemeenten werden 387 souteneurs gesignaleerd. Er is sprake van een toename van het aantal prostituées. Vooral in Limburg neemt het aantal toe. Telefoonprostitu- tie, prostitutie in massage- en sauna-inrichtingen en café- en hotel prostitutie blijken aan populariteit te winnen. Uit de rapportage van de Mr. A. de Graafstichting komt ook naar voren dat slechts vier gemeenten een speciale gemeentelijke commissie hebben die zich met de prosti tutieproblematiek bezig houdt. AMSTERDAM (GPD) - Het wordt tijd dat het vak van prostituèe juri disch erkend wordt. Er zouden normale arbeidsverhoudingen in de prostitutiewereld moeten ont staan en de sociale voorzieningen die voor elke werknemer gelden in geval van ziekte of werkloosheid, dienen ook van toepassing te zijn op de prostituèe. Tot deze ideeën komt de Mr. A. de Graafstichting, die zich bezighoudt met onder zoek, voorlichting en hulpverle ning in verband met prostitutie. De stichting wordt gesubsidieerd door het ministerie van CRM. wordt vaak als enige oplossing ge- De Mr. A. de Graafstichting zou in gemeenten een juridisch instru mentarium opgebouwd willen zien, dat enerzijds prostitutie on der bepaalde voorwaarden moge lijk maakt, doch anderzijds onge wenste ontwikkelingen tegengaat. Er zou voorts een regelmatig con tact tussen gemeentelijke overhe den en de prostitutiewereld moe ten plaatsvinden. Een permanente werkgroep in iedere gemeente is volgens de stichting gewenst. De Mr. A. de Graafstichting vindt dat de positie van de prostituèe in de samenleving hoognodig verbe- Positief terd dient te worden. „Als je de prostitutie laat lopen zoals het nu gaat, zal zij zich ten kwade ontwik kelen", zegt de jurist Hans Schol tes van de stichting. Samen met de socioloog Bert Mentink heeft hij reeds vele onderzoeken in de pros titutiewereld verricht. Scholtes: „Er moet iets gebeuren. De criminele wereld gaat zich steeds meer met de prostitutie vermengen en de verslaving aan alcohol en drugs wordt steeds gro ter. Door het juridisch accepteren van het vak zou je een eind kunnen maken aan uitbuiting van de vrouwen en aan het onder dwang uitoefenen van prostitutie" Het staat vast dat uitvoering van de ideeën van de Mr. A. de Graafstich ting op veel weerstanden uit de samenleving stuiten. Bert Mentink daarover „Het is allereerst een kwestie van hoe kunnen we be werkstelligen dat overheden en de gewone maatschappij het ver schijnsel prostitutie gaan accepte ren. De negatieve houding van de maatschappij heeft ertoe geleid dat prostitutie aan de zelfkant van de maatschappij is komen te staan" „Isolatie, vervreemding en het op bouwen van eigen normen en ge dragsregels in de prostitutiewereld zijn het gevolg van die opstelling van de maatschappij", aldus Men tink, die toegeeft dat het streven naar positieverbetering voor de publieke vrouw niet alleen op weerstanden uit de gewone maat schappij zal stuiten. De prostituèe zelf zal met moeite uit haar isola tiewereld komen. De Mr. A. de Graafstichting ziet nogal wat problemen rond het oudste vak ter wereld die om een oplossing vragen: de stijging van de jeugdprostitutie, de toename van buitenlandse vrouwen, alco hol en drugverslaving, de verpau pering van de oude prostituèe en het probleem rond de opvang van kinderen van publieke vrouwen. Allemaal zaken waarmee de stich ting zich momenteel bezig houdt. Om een oplossing voor de proble men te vinden, is het volgens de stichting noodzakelijk dat alge mene maatschappelijke instellin gen, zoals het maatschappelijk werk en de gezondheidszorg, meer toegankelijk worden voor prosti tuées. Gemeentelijke instellingen staan volgens de stichting onvoldoende open voor de problemen van de prostituèe. Scholtes: „De indruk bestaat dat de vrouwen al snel als hopeloze gevallen worden gezien en dat als er hulp wordt verleend, de problemen steeds in verband worden gebracht met „het prosti- tuèe-zijn". Stoppen met het beroep Scholtes en Mentink zijn inmid dels gestart met het afnemen van diepte-interviews met prostituées om te horen hoe men staat tegen over de ideeën van de stichting en om tevens nog meer inzicht te krij gen over de achtergrond, levens omstandigheden en toekomsti- deeèn van de publieke vrouw. „De reacties zijn tot nog toe vrij posi tief. Alleen de jonge hoertjes zeg gen wel eens: ik wil alleen maai geld verdienen en verder met niets te maken hebben. Maar de iets ou dere vrouwen staan niet afwijzend tegenover onze ideeën. Ze realise ren zich dat ze nu geen enkele rechtszekerheid hebben en meest al door iedereen worden ver guisd", vertelt Hans Scholtes. „We weten wel dat de prostituee moeilijk afstand wil en kan doen van haar vrije leventje", vult Men tink aan. „Te meer daar het inko men van de vrouwen vaak aan zienlijk is. De prostituées zijn aan het geisoleerde wereldje gewend geraakt. Ze weten niet anders. Wanneer in een gemeente de pros titutie naar een andere wijk wordt verplaatst, wordt met.de belangen van iedereen rekening gehouden. Aan de belangen van de prostituèe wordt echter weinig of geen aan dacht geschonken". Er zal een mentaliteitsverandering onder het volk moeten plaatsvin den, meent de stichting. „Prostitu tie is inherent aan de samenleving en dient derhalve geaccepteerd te worden. Als dat lukt, kun je het be roep een juridische status geven. Die status die iedere burger heeft. De vrouwen dienen dan naast het betalen van belasting sociale pre mies te voldoen. Ze zullen niet al leen de lusten, maar ook de lasten moeten aanvaarden. Natuurlijk kan de controle op het afdragen van premies tot praktische problemen leiden, maar er zijn wel meer vage bedrijfjes die de fiscale opsporingsambtenaren weten te vinden. Door die juridische status kunnen normale arbeidsverhou dingen ontstaan, waardoor ook vat gekregen kan worden op de sexclubhouderszegt Schol tes. De belangstelling van bestuurders voor de problematiek van de pros titutie blijkt groter te worden, hebben Scholtes en Mentink tot hun tevredenheid bemerkt. Men tink: „Veel gemeenten hebben om extra rapporten van onze stichting gevraagd en het merendeel van de reacties op onze inventarisatie is positief. Je merkt echt dat men ook in de gemeenten met de proble men zit. Men is blij wanneer ideeën of aanbevelingen loskomen. Dat onze stichting geaccepteerd wordt, blijkt wel uit het feit dat verschil lende gemeenten bij het opstellen van hun prostitutiebeleib ons om adviezen hebben gevraagd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7