bezwaren tegen plan Maredorp Stroom vanfCLe'cfee Driemaal diamant agenda Activiteiten voor werklozen in Leiden Steun voor Boot uit de Kooi ORGELCONCERT VAN JOOP BRONS IN DE MAREKERK Zakennieuws ZATERDAG 15 JULI 1978 LEIDEN - In een aantal club- en buurthuizen als mede bij de volksuniversi teit en ouders op herhaling gaan in september spe ciale activiteiten voor werklozen van start. Het Adviescentrum voor Werklo zen. dat per 1 augustus van het Sociale Dienst-gebouw naar het Breehuys overgaat, is de initia tiefnemer van de activiteiten die op stapel staan. Een voor dit doel opgerichte "pro jectgroep sociale en culturele ac tiviteiten" begeleidt de activitei ten. Zo zal vormingscentrum Troef (Noordeinde 2) zich gaan richten op de jongere werklozen (17 tot 30 jaar). Plannen heeft het centrum voor het draaien van films over werkloosheid, het houden van informatiebijeen komsten, het vormen van discus siegroepen en het geven van een cursus over filmtechniek. Timmeren Het Breehuys (Breestraat 19) gaat zich naast middelbare scholieren ook op schoolverlaters richten. Het biedt mogelijkheden tot ontmoeting, hulp en advies, actie en scholing. Er worden creatieve cursussen gegeven (video, film, huis tuin, handenarbeid) en meer algemeen vormende, zoals gespreksgroepen, discussie- en sollicitatietraining. Het Leids Vrijetijdscentrum (Bree straat 66) geeft al geruime tijd speciale cursussen voor werklo zen, zoals houtbewerking, tim meren, spinnen en weven. Volksuniversiteit K en O richt zich voornamelijk op de talen cursussen voor beginners en gevorderden. Voorts is het de bedoeling dat in het Breehuys vanaf september vier maal per week spreekuur wordt gehouden voor werklozen. Twee speciaal voor de werklozen-acti viteiten aangestelde stafkrachten zullen de spreekuren gaan be mannen. In de toekomst, zo is de bedoeling van het Adviescen trum, zullen werklozen zelf het spreekuur gaan runnen. Eén maal per week is er nog spreek uur in het Vrijetijdscentrum. In het Breehuys zal hoogstwaar schijnlijk ook een "experimen teel werkbemiddelingsbureau" van start gaan. In Amsterdam draait zo'n bureau al zeven jaar. Het is bedoeld voor speciale groepen van mensen die moeilijk aan een "gewone" baan kunnen komen, zoals ex-drugverslaaf- den, daklozen en part-timers die vrije tijd even belangrijk vinden als werk. Voorwaarde voor de realisering van de activiteiten is toestemming van de gemeente. Er kan nog in het aantal activiteiten worden ge snoeid, als de gemeente er min der geld voor kan uittrekken dan volgens de huidige opzet van het Adviescentrum noodzakelijk is Getooid met petjes (het Kamper trompetterkorps) en speciale jacks (de majorettes van de Fourty Four Degrees) de groep kort voor de vlucht naar Canada. LEIDEN - De zenuwen werden menige majorette en pom pom girl gisteren bij het ver trek vanuit Leiden de baas. Met betraande gezichten stap ten ze in de bus en lieten fami lie en vrienden waarvan ook enkelen de tranen niet de baas konden blijven, achter. De meisjes, van wie de jongsten net vijftien jaar zijn, vertrok ken gistermiddag met het vliegtuig van twee uur vanaf Schiphol voor een tournee van drie weken door Canada Samen met het Kamper Trompetterkorps zullen ze proberen de namen van Lei den de sleutelstad, en Kam pen de hanzestad hoog te hou den. Burgemeester Vis richtte voor het vertrek uit Leiden per soonlijk het woord tot het ge zelschap, twee bussen vol. Bemoedigende woorden van de burgervader: "Uit erva- Majorettes en trompetters op weg voor Canadese tour ring weet ik dat wanneer je in Canada zegt dat je uit Hol land komt, je al weinig kwaad meer kunt doen. De rest moeten jullie zelf doen." Vanuit Canada zullen de erva ringen wekelijks worden doorgebeld aan de grote thuisblijver Jaques de Knegt We hopen die ervaringen in deze krant weer te geven. Experiment Overigens werd het Adviescen trum voor Werklozen twee jaar geleden opgezet als experiment, op initiatief van het Leids Werk lozen Comité dat voor het plan medewerking kreeg van gemeen te, sociale dienst en van de vak groep klinische psychologie van de universiteit. Het experiment wes bedoeld voor de periode van anderhalf jaar, waarna de "com missie arbeidsmarkt overleg" de taak kreeg te bekijken of het ver lengd moest worden. De com missie, waarin gemeente, sociale dienst, vakbonden en het ar beidsbureau zijn vertegenwoor digd, besloot het experiment in elk geval tot 1 december te laten voortduren. LEIDEN - Voor een publiek van honderden verzorgde Joop Brons het tweede Marekerk-or- gelconcert van K. en O., m.m.v de fluitiste Veronica Steinbach, Leidse dochter van een bekend kunstzinnig gezin. Bij bespelin gen van vermaarde organisten, die dit orgel goed door hebben, signaleerde ik wel eens een voor liefde voor o.m. de toonsoort F in de keuze Dat praktiseerde ook Joop Brons maar nu met voorbe dachte rade consequent. Onder aan het programma verklaarde hij waarom: „Dit orgel heeft een barokstemming volgens Werck- meister, dat houdt in dat toon soorten met weinig voortekens zeer fraai klinken" (anders ge zegd: met geen of maar een enkel kruis- of molteken x tenbalk. LEIDEN - Een groepje bewoners van de Kooi in Leiden heeft een verkla ring uitgegeven waarin steun wordt verleend aan de werknemers van de werf Boot. Men vindt dat de gemeente in de bestemmingsplannen reke ning moet houden met de noodzaak om dergelijke bedrijven een plaatsje te laten houden aan het water. Verder wordt erop gewezen dat de werkgelegenheid bij Boot ernstig op de tocht wordt gezet met het recente ontslag van 10 werknemers. Kritiek wordt uitgeoefend op het EG-beleid, dat volgens de 16 ondertekenaars geleid heeft tot een moordende concurrentie in de scheepsbouw. Het klinkend resultaat bleek dat de toonsfeer zich wikkelde in zachtaardigheid en door geen schril- of scherpheid heenging Jammer genoeg vermeldde het programma de toonsoorten niet. Ik vul dus aan: Sweelinck (het ballet „del Granduca), Heron (Trumbet Voluntary), Buxtehude (Prael, Fuga, Ciacona), Cabanil- les (Batalla Inperial) alle in C, - De Grigny (keuze uit Livre d'Ór- gue), Mozart (Andante für Orgel- walze), Fauré (Berceuse voor fluit en orgel) in F - Blavet (Sonate IV voor fluit en orgel), Sweelinck (varaties op het lied „De Engelse Fortuyn) in g, - Brahms (voorspel Herzlich tut mich verlangen) in a. Van Jolivet's Incantation voor fluit solo mis ik de aanduiding. Van de voordracht meldt ik kort wat iedereen weet: de artistieke bezieling, technische verfijning, harmonische overeenstemming en het rustig subtiele evenwicht. De Pieterskerk-orgelplaat van Brons verkoopt vlot. Op de twee de plaat hoop ik de verkwikkin gen Granduca en Batalla terug te vinden, maar bovenal De Grigny (het goddelijke, liturgisch zuivei Agnus erbij). En iets van Veroni ca? KEES VERHOEF LEIDEN - Het ontwerp-bestemmingsplan voor Maredorp („Maredorp onder dak") stuit op veel bezwaren. Met name van ondernemerskant zijn vele bezwaren ingediend. De bezwaren richten zich tegen de beperking van de be drijfsvoering. Een aantal winkeliers vreest door sterke nadruk op de woningbouw een achteruitgang van hun zaak. Daarnaast roept een beperking van het autoverkeer protest op. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Kagerplassen, begin Kaagweek. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. Warmond, Kaagweek, puzzeltocht te water, vertrek Kaagsocileit; vossenjacht op het water, vertrek Kaagsociëteit. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Warmond, Oude Gymzaal, expositie werken van kreatieve Warmonders. Jeugdvakantiedorp, Jeugddorp Voor- schoterweg, Voorschoten. Gemeentehuis Wassenaar, raad, 19.30 Een centraal punt van bezwaar is het idee uit het bestemmingsplan om de Lange en Stille Mare open te graven. Tegen dit idee - dat overigens door de opstellers van het bestemmingsplan na afwij zing door het rijk ai is losgelaten - wordt bezwaar gemaakt door omwonenden en winkeliers, de schouwburg (bereikbaarheid de corwagens) en de Hartebrugpa- rochie (kerkbezoek). Opengraven Daar tegenover wordt opengraven van de Mare bepleit door het Breed Monumentencomité en een aantal georganiseerde bewo ners. Het Monumentatiecomité gaat zelfs zover dat men aan dringt op aanleg van een brug ter hoogte van de Marekerk. Volgens het comité is dat in overeen stemming met de oorspronkelij ke bedoelingen van de bouwers van de Marekerk. Opvallend genoeg wordt tegen een eigen plan van de gemeente voor aanleg van een nieuwe brug over de Oude Rijn bezwaar gemaakt door monumentenzorg. De rijks dienst noemt dit plan „in strijd met het karakter van het stadsge zicht" en een „afbreuk aan de ruimtelijke eenheid van de Oude Rijn tussen de Sint Jansbrug en de Hooglandse Kerkbrug" Bij de bezwaren van ondernemers zijde bevindt zich een gebundeld protest van een groot aantal win keliers uit de Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Haven. De ondernemers noemen het - „absurd" dat het bestemmings plan de winkelfunctie van dit deel van de Haarlemmerstraat wil beperken. De ondernemers keren zich zo te gen het idee dat op de plaats van zwembad „De Overdekte" alleen woningen en kantoren mogen komen. Men noemt dit „volko men onaantrekkelijke zaken voor winkelend publiek" en pleit voor "krachtig aantrekkelijke win kels". De keuze voor woningen en kantoren zien de winkeliers „als een begin van het verval van de Haarlemmerstraat als winkel centrum" Tegenover de bezwaren van onder- LEIDEN - Driemaal diamant. De burgemeester van Leiden en zijn echtgenote mevrouw Vis hadden het er gisteren druk mee. Want het echt paar maakt er al jaren een gewoonte van om Leidse paren die zestig jaar getrouwd zijn met een bezoekje te vereren. Op bezoek Gisteren ging de burgemeester eerst op bezoek bij het echtpaar Th. F Vlieland-Terburgh. (Foto links onder). Vervolgens voerden de heer en me vrouw Vis in het Lorentzhof nog een gesprekje met het echtpaar C. Smit- Ver biest, (foto rechts onder) dat ook dezer dagen het 60-jarig huwelijksfeest Tenslotte werd in het Lorentzhof ook nog een praatje gemaakt bij het echtpaar Voorzaat-Leeman (foto rechts boven) nemerszijde dat het bestem mingsplan hun belangen teveel beperkt, staan bezwaren van be woners, waaronder de buurtver eniging Maredorp, dat de ge meente ondernemers teveel toe staat. De bezwaren richten zich dan op het onttrekken van wo ningen boven winkels aan de woonbestemming aan de Haar lemmerstraat (Hema) en het toe staan van afbraak van bestaande woningen (Hema). In deze zaken zijn de bewoners on langs in het ongelijk gesteld door de beslissing van de gemeente de Hema toestemming te verlenen voor een grootschalige uitbrei ding van dé zaak aan de Haar lemmerstraat Garage Verder tekenen de bewoners ook bezwaar aan tegen de mogelijke bouw van een stallingsgarage aan de Van der Werfstraat. De ge meente heeft deze mogelijkheid op het laatste moment laten op nemen in het ontwerp. De buurt vereniging vindt echter dat een stallingsgarage verstorend werkt op de omgeving en kiest voor woningbouw op de gedachte plaats. BURGERLIJKE STAND Zuidhoek en C. E. M. van Veen; Isabella Hendrina dv H. van der Riet en J. H. Tijssen; Danny zv N. van der Meij en A. E. M. Smit; Jan zv J. C. J. Lindeboom en J. P. Geene; Cornelia Anthonia dv I. Raaphorst en P. A. M. Olierook; Coen Frederik Jan zv J. P. M. Bouter en E. D. G. Devilee; Francis Johannes zv H. T. van de Berg en G. M. Faas; Rachida dv M. Boudari en H. van Duijvenbode; Lin da dv H. Taffijn en W. L. T. Klap; Ebelina Titia dv D. J. G. Krijger en T. Buikema; Kim Dieudonnée dv F. Hazenoot en C. T. J. Wijnands; Martme Margaretha dv L. Mieremet en T.C.M. Peschier; Mirjam dv J. van Duijn en A. van der Plas; Sandra Dicky dv P. Wolthaus en C. de Best; Ro nald Ling zv L. Y. Chen en W. van der Plas; Esmeralda Therése dv H. Weeda en P. van Polanen; Brend Adriana Clasina dv W. J. Vroomen en A. C. Koot; Anne- Marie dv T. H. A. van der Voort en A. M. A. te Meij; Niels zv H. A. van der Poel en M. C. de Groot. Overleden: A. den Hollander (1917); M. M. Heins (1909) gehuwd geweest met K. Bloem; B. Duivenvoorden (1937); M. H. van Diggelen (1947) gehuwd met E. J. Kramer; G. de Haan (1894) gehuwd ge- weesj met W. van der Vegte gehuwd met C. Zandbergen; J. Lambermont (1893); E. M. Crama (1895) gehuwd geweest met W. Feusz; W. F. Fakkel (1896); H. de Schipper (1958) gehuwd met J. H. Spaamaaij; D. Hogewoning (1977); E. A. Bontje (1906) gehuwd met C. M. Deeren- berg; M. M. Siera (1901) gehuwd geweest met P. Ligtvoet. gehuwd met H. C. Glas bergen; G. Gaijkema (1905); K. Pardon (1909); D. H. van der Top (1890); E. J. de Haas (1911); K. Messemaker (1899); D. J.- C. van Velthoven (1923); Gehuwd: A. W. M. van der Klein en F. M. A. van Haaster; C. G. M. Backx en M. L. Tonino; H. Djajakusuma en S. Widj^ja; C. J. van Golen en Y. T. M. Ammerlaan; L. L. Kortekaas en B. E. M. van Schie; A. T. Brinks en E. Stapper; A. F. M. Fran ken en A. M. Wargerink; M. R. Janis eri M. Sjardijn. Ondertrouwd: J. Zwetsloot en A. de Ja ger; A. B. Zwaan en M. P. Filippo; R. M. H. Laken en L. A. Jansen; J. C. Duindam en J. F. Beekman; P. W. Brandt en H. M. Siebert; C. A. J. Deckers en M. Lek; J. F. M. Kop en E. W. J. Gijbeis; T. H. M. Luykx en M. E. Bakker; P. dos Santos en I. M. Baart; E. H. de Jong en M. J. der Kinderen; M. C. L. L. Thijs en I. C. Ko- reman; L. J. Henzing en J. W. Vink; E. J. de Koning en E. E. Vinkestijn; R. Ver- kuijlen en A. H. Samola. M. P. Middel koop en J. Hus; M. Wilbords en M. Brun e; W. H. van Prooijen en A. C. Knegt Het door het Ziekenfonds Leiden Omstreken (ZLO) ontruimde kantoor aan het Plantsoen 25 wordt voor 975.000 te koop aan geboden. Aan de Scholtenstraat 70 is de huidverzorgingssalon "Kyrien- ne" gevestigd. Eerder was deze salon gevestigd aan de Waldeck Pyrmontstraat 29. Aan de Herengracht 16 is de wijnkoperij "Bacchus" opgehe ven. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, noord-binnen stad, Noorderkwartieren Groenoord): Nieuwenhuis, tel. 768918, b.g.g. 767185; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H. A. M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm. Roos, tel. 766123; van zondag 8 tot 24 uur F. Lahr, Zoe- terwoudsesingel 11, tel. 120347. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door. J. van de Beek, Baljuwstraat 5, Leiderdorp, tel. 894539. Zaterdag en zondag spreek- uurtje van 12.30-13 uur op: Hoofd straat 8, Leiderdorp, tel. 894539. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door J. W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. Voorschoten - S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zater dag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 14 tot 21 juli, waargenomen door. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegst geest, tel. 155482; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoedrecepten, van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend, ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2