,De Belg is wat minder bemoei ziek...y UTRECHT - De grensstreek tussen Nederland en Belgiè is een bosrijk en vooral erg rus tig gebied, op een paar grote toegangswegen na. Je komt er in de bossen minder men sen tegen dan op de Veluwe. Het passeren van de grens heeft nauwelijks iets te bete kenen; zelfs bij de belangrijk ste douaneposten hoefje niet meer te stoppen. De meeste automobilisten vliegen er dan ook voorbij. Een wisselkan toortje, een snackbar. Dat was het dan. Toch merk je al gauw dat je in Belgie bent. De huizen zijn er anders, er is geen schoon heidscommissie aan te pas gekomen. Cafés krijgen na men als „Rust en Lust". Een Hollander in den vreemde wil wel eens wat. Vroeger was de grensstreek het domein van de smokkelaar, die met balen sigaretten of boter op zijn rug langs kronkelige paadjes zijn weg door de bossen zocht om de douane te ontlopen. Te genwoordig verschillen de prijzen niet genoeg meer om smokkelen lonend te maken. Bovendien: niemand belet je om aan de andere kant van de grens sigaretten te gaan ko pen. Vermogen Smokkelaars kom je in de grensstreek niet meer tegen. Wel andere landgenoten, die geen koffie of boter naar Bel gië brengen, maar hun ver mogen. Hele bungalowpar ken zijn er vlak over de grens voor Nederlanders gebouwd. In Poppel, in Ravels, in Meer, de kant van Turnhout op. Die nieuwe woonwijken liggen erg afgelegen, doorgaand verkeer is er niet. De straten dragen meestal de namen van vogels. Er zijn weinig kleine kinderen. Het is er heel rustig, bijna stil. De tuinen zijn groot met een dubbele garage. De auto's er voor hebben een Belgisch nummerbord. Daaraan her ken je de in België wonende Nederlanders niet meer. De huizen zijn kapitaal, maar volstrekt niet uniform. Er zijn „paleizen" bij, compleet met torentjes en kantelen. Som mige villa's zijn trapsgewijs tegen een heuvel gebouwd. Soms heeft een huis hellende gevels met veel glas. Je kijkt je ogen uit. In het kleine Belgische plaatsje Poppel, tussen Tilburg en Turnhout, vraag ik een bank bediende naar de „Neder landse wijk". Hij pakt een pa pier en schetst de route in lut tele seconden. Een paar verla ten landwegen, dan een bord met Aarle-Heide. Boven het dennenbos duiken televisie antennes op. We zijn er. SCHANDAAL Bij het grootste huis - onvoor stelbaar groot en luxueus - bel ik aan. De vrouw des hui zes hoort me even aan en zegt dan: „Als u een Belgische journalist was, mocht u bin nenkomen, nu niet". Ze wil de deur weer dicht doen, maar ik rek het gesprek nog even en verneem dan het een en ander over haar motieven om zeven jaar geleden naar België te emigreren: „Het is een schandaal dat je de grens over moet om je arbeiders te eten te kunnen blijven geven", zegt mevrouw W. Fiscale redenen dus, maar ook andere: „De overheidsbe moeiing in Nederland doet me denken aan '40-'45. Wij woonden 't laatst in de buurt van Bosch en Duin. Weet u dat daar op een gegeven mo ment zelfs een pad dwars door onze tuin moest worden aangelegd"? Terwijl twee kinderen op weg naar volwassenheid instem mend knikken, zegt de be woonster van het grote huis: „In België is het onderwijs nog ouderwets-goed en je wordt er behoorlijk geholpen in een winkel en bediend in een restaurant. Wat m'n man doet? Hij heeft bedrijven in Nederland, België en Duits land. Nu we hier wonen, ziet hij de kinderen ook nog eens". In het Belgische plaatsje Schil de, tussen Turnhout en Ant werpen, woont drs. C. A. Jac- quemijns, een Nederlander met een Belgische naam, maar dat is toeval. Hij heeft zakelijk wel wat omhanden met Nederlanders die in Bel gië wonen. 100.000 Volgens Jacquemijns zijn er in de loop van tientallen jaren heel wat Nederlanders door Nederlandse bedrijven in België geplaatst. In de scheepvaart, in het verzeke ringswezen (Ennia), in de bouw. Hij schat dat er rond Antwerpen 50.000 Nederlan ders staan geregistreerd en hij verdubbelt dat aantal ge makshalve voor heel België Vooral de laatste zes, zeven jaar is er de categorie Neder landers bijgekomen die mede uit financiële overwegingen over de grens trok - vooral na de komst van het kabinet- Den Uyl. Hun aantal is nu weer sterk aan het afne- Jacquemijns: „Laten we het fiscale aspect eens bekijken. Kent u het begrip „aanmer kelijk belang"? Welnu, op winst bij verkoop van aande len betaal je in Nederland normaal geen belasting, maar wél als je aandelen verkoopt van je eigen (of familie-) ven nootschap. Dat is een hoge belasting, zo tussen de 20 en 40 procent. In België kennen ze die belasting niet. Dus wat doet iemand, die zijn NV of BV mèt de aandelen wil ver kopen? Die gaat in Belgie Jacquemijns (die ook al zo'n tuin heeft waarin je een voet balveld zou kunnen aanleg gen): „In België heb je even min vermogensbelasting. Nu is die in Nederland niet zo hoog, ik geloof 6 promille, dus zes gulden per duizend. Dat lijkt niet veel, maar stel datje een bos hebt, dat als vermo gen wordt geschat op 10 mil joen gulden. Dan moetje per jaar 60 mille betalen, maar die kun je niet van de bomen plukken. Begrijp je? Niet ie der vermogen hoeft veel op te brengen „Toch geloof ik dat het nu nau welijks nog de moeite loont om vanwege fiscale redenen naar België te gaan. Goed, ook de maximaal te betalen inkomstenbelasting is wat la ger dan in Nederland, maar in België zitten ze met een groot begrotingstekort, dus het zit er dik in dat de inkomsten belasting binnenkort zal worden verhoogd. En de di recte belastingen mogen dan in België wat lager zijn, de in directe zijn hoger. Brood, vlees, kleren - volgens mij kost dat alles zo'n 20 procent meer dan in Nederland" Bovendien is de hypotheekren te in België niet aftrekbaar Zelfs voor een Nederlander met een goede baan is het fi nancieel aantrekkelijker om in eigen land een huis te ko pen dan in België. PRETTIGER Het gaat volgens drs. Jacque mijns, die enkele jaren gele den nog in Utrecht woonde, dan ook om heel andere din gen bij de trek van Hollanders naar het buurland, de kleine groep van zèèr vermogenden misschien uitgezonderd. „Je woont in België prettiger. De Belg is wat minder bemoei ziek. In Nederland bemoeit iedereen zich met iedereen. De Belg is individualisti- scher, hij heeft een andere mentaliteit. De zuidelijke Nederlanden zijn bezet ge weest door Fransen, Span jaarden, Duitsers, Hollan ders... daardoor zijn de Bel gen wars geworden van over heidsbemoeiing". ,Vijf, zes jaar geleden kwamen de Nederlanders bij duizen den naar Poppel, naar Meer, naar andere grensplaatsen. De grond was er goedkoper, de bouw van een huis ook. Je kocht meer voor je geld. Vooral meer grond. In Ne derland staan ze te kijken van 800 vierkante meter, hier in België doen ze het niet onder de 2000 vierkante- meter. Grond is nog altijd vrij te koop, al wordt ze schaarser en daardoor duurder. Je hoeft niet economisch te zijn ge bonden; wachtlijsten bestaan niet. Bij de koopakte van een kavel eis je een bouwvergun ning - in België noemen ze dat een stedebouwkundig at test" „Je stapt naar een architect voor een bouwtekening of misschien heb je zelf nog wel een tekening van een huis in een la liggen - als de architect er zijn handtekening maar onder zet. Binnen drie weken, hoogstens enkele maanden in een moeilijke gemeente als Brasschaat, heb je de vergun ning thuis. En dan is er geen uitgebreid bestek nodig, zoals in Nederland. Het zal die Bel gen een zorg zijn of je een to rentje op je huis wil bouwen of datje een raam of een deur tien meter verzet. Het is toch jouw grond? Zelfs de bouw vergunning bestaat in België pas acht jaar en de meeste Belgen weten dat nog met eens" ,Ze snappen ook niet hoe Hol landers in die blokkendozen kunnen wonen of in al die uniforme eengezinswonin gen. Je moet iemand toch kunnen uitleggen hoe hij er gens moet komen: bij een wit huis met een groen dak links af, bij een huis met gekke pi- laartjes rechtsaf... de Belg wil die variatie". Nederland heeft 13,9 miljoen inwoners, maar is iets groter dan België met zijn 9,5 mil joen mensen. Volgens Jac quemijns rechtvaardigt dat verschil niet het feit dat ze in België 2000 vierkante meter grond om een huis op te bou wen heel normaal vinden en in Nederland 500 vierkante meter al te veel. Hij noemt het „een grof schandaal" dat in ons land 33 jaar na de Tweede Wereldoorlog nog steeds wo ningnood bestaat. GEEN HAAST In de Nederlandse wijk van Poppel, waar de enige wiel rijder de Belgische postbode is, wiedt een man van mid delbare leeftijd met grote zorg zijn tuintje. „Als je 25 jaar bent is het hier niets gedaan", zegt hij. „Dan zie je alles door een andere bril. Nu vind ik het lekker rustig. Belgen hebben niet zoveel haast als Neder landers. Ik ben hier min of meer toevallig terecht geko men. Ik zou eerst in Frankrijk gaan wonen, maar dat ging niet door. Nu ben ik blij dat ik hier woon. Vergelijk het eens met de Randstad!". Drs. Jacquemijns: „De tijd van de grote uittocht naar België, waarin Nederlandse make laars grond kochten zonder dat ze wisten wat ze precies kochten, is voorbij. Zakelijk gezien jammer voor mij. Maar als bedrijfseconoom adviseer ik toch wel hier en daar. Voor Nederlanders is de markt in België vrij ondoorzichtig; er lopen goeie, maar ook slechte makelaars rond en onderling worden er geen gegevens uit gewisseld" Van^jjle Belgen bezit 80 procent, oerend goed - niet alleen huizen, maar ook een appar tementje aan de kust of een plekje met caravan in de Ar dennen. Van alle Belgen heeft 57 procent een eigen huis, terwijl dat in Nederland - on danks de forse stijging in de laatste jaren - toch nog maar 42 of 43 procent is. Voor vijf a zeven ton koop je in België een mooi huis met vijf slaap kamers, een grote woon-eet- kamer, twee badkamers, een volledig ingerichte keuken, een dubbele garage, een zol der, vloerbedekking in het hele huis en dat alles op een oppervlakte van 2000 vier kante meter. Drs. Jacque mijns: „Als je in Breda zes ton uitgeeft voor een huis heb je ook wel een aardig optrekje, maar de vrachtwagens rijden dan toch nog over je eetta fel". Ik confronteer hem met de uit spraak van de Nederlandse vrouw in het grote huis in Poppel, die het onderwijs aan haar kinderen in België beter vond. Jacquemijns: „Ach ja, de relatie tussen onderwij zend personeel en leerlingen is er nog ouderwets, maar misschien daardoor wel een stuk beter. In Nederland schieten ze zo vaak van het ene uiterste in het andere. Vroeger móest je in Holland op zondag naar de kerk, an ders werd er schande van ge sproken. Nu gaat er niemand meer. In België gingen ze al leen bij plechtigheden als huwelijk of overlijden en hoogstens nog een keertje met Pasen. Dat is nog zo. Zo vernieuwt het onderwijs er zich ook een stuk trager. De Belg is wat meer orthodox, wat minder progressief' POLARISATIE „Er is ook minder polarisatie in België. Neem in Nederland die vroegere „captains of in dustry". Het zijn de mensen die het land na de oorlog weer in de lift hebben gezet. Toch werden die een jaar of wat geleden uitgemaakt voor gangsters. Ze hadden er im mers flink aan verdiend. Maar je moet rekenen dat ze er ook het risico voor hadden geno men. Veel van dat soort men sen woont nu in België. ..Er heerst ook wat meer orde en gezag dan in Nederland, wat meer discipline. Je kan zelfs in een stad als Antwerpen 's avonds laat rustig op straat lopen. Bij een inbraakje van niets is de Rijkswacht binnen de kortste keren bij je - in Ne derland komen ze helemaal niet. Ik geloof datje de fiscale aspecten op het ogenblik wel kunt vergeten, je moet die landverhuizing in een andere sfeer zien. De Belg is minder agressief. De grootste „hol ding" hier is de Generale Bankmaatschappij en die is geloof ik nog door Hollanders opgericht. Bedrijven als Phi lips en Akzo zijn er in België gewoon niet. Over de hele we reld vind je Nederlanders: alleen in België vind je Bel gen. Ze gaan graag in eigen land op vakantie; uit de Ar dennen naar de kust, uit Vlaanderen naar de Arden- Niet alleen vermogende Ne derlanders gaan de grens over om zich voorgoed of langere tijd in België te vestigen. Je kan in Belgie ook een fiat hu ren. Maandelijks adverteert de Belgische Immobiliën- groep „Groep i" (met - jawel - de Verenigde Bedrijven Bre- dero uit Utrecht bij de emi nente aandeelhouders) in Nederlandse kranten. In het plaatsje Vosselaar bij Turnhout doet de Belgische mevrouw Ingeborg Jansen, ook al weer in zo'n dure Vo- gelenbuurt, zaken met Ne derlanders, die op de adver tenties reageren. Zij is eerst uiterst terughou dend: „Waar staat uw gazet politiek dan wel?", maar na dat haar echtgenoot zijn men senkennis in de strijd heeft geworpen, is zij ten slotte zelfs bereid mee te gaan voor het maken van een foto bij de flats in Turnhout. Mevrouw Jansen: „Het zijn vooral gepensioneerde Hol landers die hier komen wo nen. Ze verbazen zich er altijd over dat het zo gemakkelijk gaat. „Is er dan geen wacht lijst"? vragen ze mij. En dan antwoord ik: „Nee hoor, u kunt hier zó komen wonen en op zondagochtend komt de bakker met verse broodjes langs de deur. En ook iedere dag de vleeshouwer. Dat vin den ze prachtig". Namens IMMO-Kempen ver huurt mevrouw Jansen ge stoffeerde flats vanaf 7000 Belgische francs in de maand - zeg maar een kleine 500 gulden. Ze zien er best aardig uit. Een klein speeltuintje lijkt ongebruikt, maar dat kan eigenlijk niet anders met al die gepensioneerden. PRIJSBEWUST Mevrouw Jansen: „Het zijn heus geen gefortuneerde mensen, hoor. Mijn onder vindingen met die Hollanders zijn prima. Ze zijn erg prijs bewust en zo hoort het ook. Degenen die hier komen, willen graag in het buitenland wonen, maar ook weer niet te ver van familie en kennissen af. Soms komen ze terug uit Spanje of Zwitserland, kon den ze het daar op de duur toch niet uithouden". Terwijl ik in het kantoor zit te praten, gaat de telefoon. Ene mevrouw Visser, die tot voor kort in Nederland woonde, vraagt of ze in plaats van witte ook gele gordijnen mag ophangen in haar pas gehuurde flat. Mevrouw Jan sen - verschrikt: „Nee, dat mag beslist niet, daar zou u last mee krijgen. Hebt u het huurcontract dan niet gele- Ook in België is de vrijheid be perkt. Annemieke van Leeuwen - (7 jaar) Haagweg 248 Leiden Karin van Duyn (9 jaar) Kon. Emmastraat 28 ijk aan Zee

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29