ZATERDAG 15 JULI 1978 EXTRA Niet langer maar hetzelfde kapsel voor elke patiënt, maar rustig naar de eigen kapsalon en een eigen kapsel uitzoeken Sancta Maria bestaat in oktober van dit jaar op de kop af een halve eeuw. Gelegenheid om eens te praten met de geneesheer-directeur van het psychiatrisch centrum in Noordwijk en met enige medewer kers. Al eerder plaat sten wij een verhaal over de geschiedenis van het ziekenhuis, op gehangen aan de erva ringen van zuster Jo hanna Peterse (lid van de congregatie van zus ters van liefde van Gent), één van de stich teressen van de Sancta Maria. Een psychologisch onderzoek. V/at ziel de patiënt in de tekening? NOORDWIJK - Al meer dan ne gen maanden had zij extra toezicht om te voorkomen dat zij de hand aan zichzelf zoü slaan. Toch slaagde deze vrouw erin op de afdeling the rapie van het psychiatrisch ziekenhuis een touw te pak ken en zich te verhangen in het toilet. Het aantal zelfmoorden in psy chiatrische centra is de laatste jaren toegenomen. Dat is de tol die voor een grotere vrij heid binnen de psychiatri sche ziekenhuizen moet wor den betaald. De samenleving is vrijer en toleranter gewor den. Die ontwikkeling heeft zich ook voorgedaan in de psychiatrische centra. "Die grotere vrijheid betekent dat meer risico's worden geno men. De gelegenheid om in derdaad zelfmoord te plegen is groter", zo meent genees heer-directeur dr. J. Verheul van het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria, dat gele gen is op de grens van de ge meenten Noordwijk en Noordwijkerhout. Stijging Een stijging van het aantal sui cides is volgens hem nauwe lijks te voorkomen geweest. Patiënten met zelfmoordnei gingen worden niet langer meer voor de rest van hun le ven geïsoleerd of ze krijgen als ze gevaarlijk zijn geen zo genaamd chemisch corset meer (patiënten volstoppen met medicamenten waardoor ze lusteloos aan hun bed zijn gekluisterd. Ze zijn niet meer in staat zelfmoord te plegen), zoals vroeger het geval was Toch waren dat de enige ma nieren om te voorkomen dat iemand zelfmoord pleegde Deze "werkwijzen" sloten zelfmoorden daadwerkelijk uit. Maar zulke therapieën zijn nu niet meer mogelijk. De inrichtingen zijn "vermaat- schappelijkt; de aanpak ligt veel dichter bij de samenle ving en in de therapiëen wor den alle maatschappelijke aspecten betrokken; de stap terug naar de samenleving is voor de patiënt veel kleiner. Door dit proces is de kans op "genezing" wel iets groter geworden, maar is ook het aantal zelfmoorden toegeno men. Dat aantal houdt overigens ge lijke tred met het aantal sui cides in de samenleving. In het ziekenhuis Sancta Maria zijn in 1977 twee-zelfmoorden gepleegd binnen de muren, terwijl ook nog twee patiën ten zich tijdens verlof van het leven beroofden. "Het is niet zo dat een bepaald percentage zelfmoorden laakbaar is. We denken niet: vorig jaar vier zelfmoorden, dat is nog geen 1 procent van het aantal opnemingen. We proberen zelfmoorden te voorkomen, maar er is soms niet aan te ontkomen", aldus Verheul. De geneesheer-directeur van Sancta Maria vraagt zich af hoever je mag gaan om te voorkomen dat iemand de hand aan zichzelf slaat. "Het komt voor dat personen met nadruk om bescherming vra gen. Die krijgen ze natuurlijk, ook al vragen ze er niet om" Maar je weet dat als een patiënt een zware, intensieve neiging tot zelfmoord heeft, hij uit eindelijk toch de hand aan zichzelf zal slaan. Vaak is het een persoonlijke keuze, die niet of nauwelijks wordt beïnvloed door een ziekte beeld. Hoever mag je dan gaan om zelfmoord te voor komen?" Daarmee brengt Verheul een disussie op gang in de sfeer van abortus en eu thanasie: in hoeverre beslis sen mensen zelf over hun le ven en dat van anderen? Ook zenuwarts dr. P. Adriaen- sen, werkzaam in het psychia trisch ziekenhuis Sancta Ma ria, vraagt zich af hoever je mag gaan: "Als de weten schap is stukgelopen en de patiënt niet heeft leren leven met zijn probleem, blijven er weinig mogelijkheden meer over". Het toegenomen aantal zelfmoorden is voor hem geen reden om de verworven vrij heden binnen de psychiatri sche centra te beperken Suicides worden uitgebreid besproken door het team van artsen en verpleegkundig personeel dat bij de behande ling van de patiënt betrokken was. Dan komt onder meer ter sprake of het zinvol zou zijn geweest door intensiever toe zicht zelfmoord te voorko- men."Een zelfmoord brengt een enorme schok teweeg onder de patiënten. Er wordt altijd gepraat met de patiën ten wanneer iemand de hand aan zichzelf heeft geslagen Dat veroorzaakt vaak heftige reacties. Een gevoel van machteloosheid. gepaard gaande met verdriet en soms met verwijten aan het adres van het verplegend perso neel. Zo in de sfeer van "jij hebt er toch voor geleerd" dat gelegen is op de grens v Psychiatrische inrichtingen zijn menselijker dan vroet spelletje ''Mens erger je niet" tussen verpleegden en verpleegste werd vroeger nauwelijks gespeeld. Het is goed dat patiënten zo reageren. Op die manier wor den de emoties niet opge kropt. Personen die met zelfmoordneigingen rondlo pen krijgen extra aandacht als een andere patiënt in een extreme crisis de hand aan zichzelf heeft geslagen", al dus Adriaensen. Genezing De kans op genezing in een psy chiatrische inrichting is zeer klein. In slechts 5 tot 10 pro cent van het aantal opnamen is werkelijk sprake van gene zing. De helft van het aantal opgenomen patiënten keert weliswaar "genezen" terug in de maatschappij. Genezen betekent dan echter niet ver lost van de kwaal, maar het zodanig leren leven met de geestelijke handicap dat ze zich kunnen handhaven in de samenleving. Een ontstellend groot percen tage, volgens medisch admi nistrateur P. Klompmaker van Sancta Maria ongeveer een derde deel, keert na een week tot vijf jaar weer terug naar het psychiatrisch zie kenhuis. "Hoe korter de op nameduur, hoe groter de kans op genezing.Als de opname duur beperkt wordt tot twee a drie maanden is het risico dat d e patiënt later weer terugvalt op de inrichting veel kleiner", aldus Adriaensen. Van de honderd opgenomen patiënten worden er binnen twee jaar 98 ontslagen. "Dat betekent dat van elke 100 pa tiënten er 2 tot hun dood in het psychiatrisch ziekenhuis verzorgd moeten worden. Dat zijn de zogenaamde chroni sche patiënten. In 1967 be droeg het aantal patiënten dat langer dan tien jaar in psy chiatrische centra in Neder land verbleef ongeveer 13.000. Daarvan zaten 1.120 langer dan 40 jaar in 'chting. Door Henk v. d. Post Dat aantal is in de afgelopen tien jaar ongeveer met tien procent afgenomen. Vroeger werden veel meer personen als chronisch patiënt opge nomen. Die groep sterft lang zaam uit aldus Klompma ker over de opnamen. De helft van het aantal bedden in de Sancta Maria wordt bezet door chronische patiënten. Alhoewel het aantal bedden sinds 1967 landelijk gezien met ongeveer 2500 is gedaald, is het aantal opnamen gedu rende dezelfde periode dras tisch gestegen: van 12.000 naar 19.000. Dat betekent dat de doorstroming tegenwoor dig sneller gaat. De opname duur wordt zo kort mogelijk gehouden" Het aantal bedden in psychiatri sche inrichtingen is mede verminderd doordat de zwak zinnigenzorg bijna geheel uit dergelijke inrichtingen is ge haald. Weliswaar verblijven volgens dr. Verheul nog on geveer 4000 zwakzinnigen in psychiatrische centra, maar dat waren er vroeger veel meer. In de komende jaren neemt het aantal bedden nog meer af als die zwakzinnigen in zwakzinnigeninrichtingen worden ondergebracht. Patiënten De inrichtingen zijn duidelijk veranderd. Ze heten dan ook geen inrichtingen meer. maar ziekenhuizen. De patiënten zijn in de loop van de laatste vijftig jaar ook veranderd, al thans hun ziektebeelden. Al hoewel Verheul geen grote verschillen kan aangeven tussen vroeger en nu, heeft hij wel de indruk dat bijvoor beeld hysterie duidelijk min- (Foto KLM Aerocarto) der vaak voorkomt als vroe ger. "Maar het is een beetje gevaarlijk dat te zeggen. Na het onderzoeken van de pa tiënt werd vroeger vaak maar woord opgeschreven in de medische rapporten. Het ziektebeeld werd niet uitge breid beschreven. Tegen woordig is dat wel het geval Ik kan dus niet met zekerheid vaststellen of hysterie wel een zuivere hysterie was". Wel heeft Verheul, net als ieder ander overigens, vast kunnen stellen dat het aantal ziekte beelden rond echtscheidin gen is toegenomen en dat meer drugs- en alkoholver- slaafden zijn opgenomen. Dr. Adriaensen heeft de indruk dat het aantal zware, bijna melancholische beelden ook is afgenomen. De positie van de patiënt is trouwens heel wat beter dan vroeger. Niet alleen financieel - uitkeringen blijven gewoon doorgaan - maar ook maat schappelijk. Geld is voor een aantal mensen trouwens een therapie. Er wordt hun ge leerd wat ze met het geld kunnen doen. De patiënten krijgen ieder zo'n tweehon derd gulden zak- en kleed geld. Wettelijk is bepaald dat het grootste deel van de uit keringen vloeit in de de kas van de staat, die dan weer de verzorgingsprijs betaalt van zo'n 170 gulden per dag. Toch weten patiënten vaak niet wat ze met die 200 gulden per maand moeten doen. Volgens medisch administrateur Klompmaker bezitten enige patiënten 30.000 tot 40.000 gulden. We leren de patiën ten dat geld uit te geven. We stimuleren hen om bijvoor beeld kleding te kopen in de stad. Een aantal patiënten heeft overwinterd in Spanje" De Sancta Maria heelt een ei gen bank waar het geld van de patiënten wordt beheerd. "Dat beheer is echt nodig", aldus Verheul. want we hebben verschillende keren meegemaakt dat patiënten door hun familie worden kaalgeplukt. Een van de patiënten leefde in de veronderstelling dat haar imago werd versterkt door het geven van cadeaus aan familieleden. Dat liep zo uit de hand dat de familie zelfs om geldleningen kwam vra gen. Een zoon van haar leende 1000 gulden om een autootje aan te schaffen. Hij zou elke maand 100 gulden terugge ven. We hebben één keer 50 gulden gezien en daarna niets meer. Korte tijd later kwam haar dochter, die haar eigen moeder oplichtte voor 8000 gulden. Daarvoor hebben we de politie ingeschakeld. We stimuleren patiënten ook een testament te maken en advi seren bijvoorbeeld het nage laten geld een andere be stemming te geven als de fa milie nooit naar de patiënt heeft omgekeken. De familie noemt onze bemoeiingen met het geld vaak betutteling, maar het is echt nodig" Schakenbosch In &uid-Holland zijn 9 psychia trische centra gevestigd. Al die ziekenhuizen zijn verte genwoordigd in het zoge naamde Schakenboschbe- raad, zo genoemd naar de in richting in Leidschendam. In dat beraad proberen de centra de grotere problemen samen op te lossen. Er zijn afspraken gemaakt omtrent de opna men van noodgevallen. De centra in de regio Rotterdam zitten tjokvol en kunnen minder noodgevallen opne men dan men zou willen. Dat betekent dat die mensen el ders moeten worden onder gebracht. Het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria neemt vrijwel elke patiënt op". Dat betekent soms extra mankracht. Laatst hebben we een karatemannetje gehad, die de hele boel terroriseerde en een verpleegster van 18 jaar tegen de muur sloeg. Daar moeten we vijf verplegers omheen hebben", aldus Ver heul. In dat Schaken- boschberaad wordt ook ge sproken over een goed sprei- dingsbeleid. Patiënten wor den vaak ver van huis ge plaatst, meestal als het dichtstbijzijnde zieken huis vol is. De patiënt wordt meestal in de keuze van de inrichting be trokken. Actueel is thans ook de regionalisatie; elke psy chiatrische inrichting krijgt een eigen gebied. "Conse quentie daarvan is wel dat el ke inrichting een compleet pakket moet bieden. Op de Sancta zou dan meer aan dacht moeten worden be steed aan de geriatrie (zorg voor ouderen) en de adoles- centenzorg (voor jongeren). Die zorg voor de laatste groep moet nog tot ontwikkeling worden gebracht (de jongste patiënt is 18 jaar en de oudste patiënt wordt 24 juli 103 jaar). Een ander gevolg van die re gionalisatie is datje bepaalde activiteiten niet meer kunt la ten vallen, omdat de mede werkers daarover niet zo en thousiast zijn" Volgens Verheul is een andere consequentie van de regiona lisatie dat het aantal perso neelsleden zal moeten wor den uitgebreid. Een voordeel vindt hij dat de verscheiden heid van de groep groot is als alle probleemgevallen uit een gebied in een ziekenhuis worden opgenomen. "Die verscheidenheid is goed. De patiënten komen in aanra king met mensen met wie ze normaliter nooit te maken hebben. Ze steunen elkaar onderling en vangen elkaar op. Er is onderling een grote betrokkenheid." In dat verband wijst Verheul erop dat de wetenschappelij ke indeling van patiënten in categorieën gevaarlijk is. Die indeling maakt volgens hem weer grenzen, hokjes en vak jes, die een eigen bestaan gaan leiden. Dwang Nog maar weinig mensen wor den via een machtiging opge nomen in een psychiatrische inrichting. Vroeger werden veel meer mensen via de rech ter naar een psychiatrisch ziekenhuis gestuurd. Wel worden veel personen in be waring gesteld. Als er sprake is van een crisis schrijft een arts - niet de eigen huisarts - een geneeskundige verkla ring. Op basis daarvan kan iemand in bewaring worden gesteld. De burgemeester heeft het laatste woord. In bewaringstelling duurt ten hoogste drie weken, en het gebeurt maar zelden dat de periode via een machtiging wordt verlengd. In 1977 zijn 67 personen in bewaring ge steld. "Dat aantal is hoger dan in andere jaren. Normaal be draagt dat aantal inbewa ringstellingen bijna 30 en het aantal machtigingen onge veer 15. Een reden daarvan is dat de Sancta het afgelopen jaar meer noodgevallen heeft opgenomen", aldus Verheul.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25