instituut in Maastricht? Jan Timman blijft in goede spoor Economisch De kans-arme tennisser is nooit echt kansloos Holster klopt Pauwels Zwartkruis vier jaar benoemd Vlaams kunstschip afgemeerd bij Zijl Hartchirurg Kolff wellicht naar VS PALESTIJNEN RAKEN ONDERLING SLAAGS ZATERDAG 15 JULI 1978 PAGINA 13 »iet aardige van tennis is, datje de wedstrijd kan winnen (en dus de meeste sets kan winnen), zonder de meeste games te winnen. Bij de uitslag Okker-Nastase (ik noem maar een willekeurig voor beeld) 6-4, 7-5, 0-6, 1-6; 8-6, is Ok- ker de winnaar, hoewel Nastase 27 games heeft gewonnen tegen Okker maar 22. Bovendien waren Nastases gewonnen games alle maal love games, Ijerwijl Okker ze moeizaam via deuces veroverde. Nastase was in dit denkbeeldige voorbeeld (maar er moeten ette lijke voorbeelden van zijn) dus aantoonbaar de betere tennisser, maar verloor toch. Je zou dit een manco in de spelregels kunnen noemen, maar ik ben eerder ge neigd het het grootste pluspunt in de tennisregels te vinden. De kansarme is op die manier nooit kansloos. In plaats dat je na 6-2, 6-2 voor Borg denkt dat de match „voorbij" is, dat Connors een ge slagen man is, ben je juist ge neigd te denken dat de wedstrijd in de derde set „pas goed begint", dat Connors nu pas zijn ware ge zicht zal laten zien, etcetera. In de meeste gevallen is dat natuurlijk een illusie (in dit geval werd het 6-3 in plaats van 6-2, nou en?), maar het feit dat zo'n illusie ge koesterd kan worden, ook door de spelers zelf, geeft tennis een voorsprong op de meeste andere takken van sport. Het mooie van tv-tennis is, datje de deelnemers van zo dichtbij kunt bestuderen, als insekten onder een vergrootglas. Neem die pet van Betty Stöves partner Frew MacMillan. Ik zou graag een do cumentaire over die pet willen maken. De voorgevel van die pet. Vergelijking met andere soorten petten. Waarom draagt hij, als enige, zo'n pet, wat zijn de voor delen, wat de nadelen? Is het óp Wimbledon wel in overeen stemming met de etikette, om je pet op te houden als je met een dame tegen een andere dame tennist? Zouden andere hoofd deksels geaccepteerd worden (Borotra speelde in het verleden altijd met een alpinopet op, ook kan ik me niet aan de indruk ont trekken dat ik wel eens een foto heb gezien van Koning Gustaaf, van wie Björn Borg het tennissen heeft geleerd, die met een stro hoed op stond te tennissen), zoals ook de haarband van onder ande ren Borg wordt geaccepteerd? Draagt MacMillan al zijn hele le ven een pet als hij tennist, tennist hij slechter zonder pet (Borg liet uit bijgeloof zijn baard staan ge durende Wimbledon), en had die pet altijd al die belachelijke vorm? Zo'n soort documentaire zou ik willen maken, maar blijk baar ben ik de enige, want hij is nog nooit gemaakt. Wat me ook mateloos boeit is de reden waarom Billy Jean King die Ruffels als partner uitkoos. Ze wil per se, op haar oude dag, het record van 20 Wimbledonti- tels vestigen (ze heeft er nu 19), waarom sluit ze dan geen over eenkomst met Borg of Connors of een typische dubbelspeler als Hewitt, en probeert ze het met een middelmatige tennisser als Ruffels? Wie zou niet graag een legendarisch record willen hel pen breken? Als ik Björn Borg was, zou ik King opbellen en zeg gen: „Lieve Billy Jean, mag ik je volgend jaar helpen die 20e titel te veroveren? Asjeblieft!" Jan Mulder Na „De Renner" van Tim Krabbé is „Opmars der strafschopgebie den" van Jan Mulder binnen kor te tijd het tweede „sportboek" van uitgever Thomas Rap, dat als een „twee onder èèn kap" zowel tot de sport als tot de literatuur mag worden gerekend. Jan Mul der, oud-Nederlands elftalspeler, maar vooral als Anderlecht-mid- voor jarenlang de faam genietend de beste midvoor van Europa te zijn, is na zijn transfer naar Ajax uitgegroeid tot Neerlands be kendste knieblessure. Hij stopte met topvoetbal, begon een weke lijkse rubriek in De Tijd, daar kwam een wekelijkse rubriek in De Volkskrant bij, die vrijwel al tijd over sport gingen, maar op een manier die voordien onbe kend was. In de eerste plaats merkte je voortdurend dat ie mand aan het woord was die het allemaal aan den lijve had onder vonden, en bovendien mixte hij de sport op een zo originele ma nier met het restant van het leven, dat je steeds het gevoel had een column te lezen die deze keer toevallig over sport ging, maar misschien ook niet. „De opmars der strafschopgebieden" is een keuze uit die columns, waarvan niemand in het begin wilde gelo ven dat Jan Mulder ze zelf schreef. Zeker een jaar lang heb ik mij in gezelschappen belang rijk kunnen maken door met mijn hand op mijn hart te bezwe ren dat Jan z'n stukken zelf schreef, dat ik z'n allereerste co lumn zelfs zwart op wit, en met de hand geschreven, had gezien en gelezen voordat hij geplaatst werd, en dat hij zijn doelpunten trouwens ook altijd zelf maakte, dus waarom zou hij z'n stukken dan niet zelf schrijven? Ik zou trouwens geen journalist weten, die zijn stukken zou kunnen schrijven op de manier waarop hij ze schrijft. Enfin, genoeg ge leuterd, ik citeer even twee stuk ken die met elkaar gemeen heb ben dat zij Johan Cruijff tot on derwerp hebben: Johan Cruijff werkt op originele wijze met de afmetingen en „do de" hoeken van het speelveld. Hij laat zich bewust in een op het oog uitzichtloze positie in de buurt van de cornervlag drijven en slaat toe als de concentratie voor het doel verslapt. Men waant zich veilig, maar de verdediging wordt dan toch beetgenomen door de brille en sluwheid van Cruijff. Hij is in staat de achter volgers een doodlopende straat binnen te lokken en de rollen dan bliksemsnel om te draaien door zijn snelheid en sehijnbewegi- nen. De aanvaller met de bal op weg naar de keeper, maar iets scheef voor het doel, kan op zo'n manier eveneens succes hebben. Door niet te schieten op een mo ment dat iedereen, inclusief de doelman, denkt „nu of nooit" maar nog een stap te doen naar de achterlijn. In die seconde ver slapt de concentratie in het doel een fractie. De voorste hoek is dan de uitverkoren plaats om de keeper te betrappen. Die ene me ter terrein op het eerste gezicht een nutteloze en te mijden plek. kan van beslissende betekenis zijn. De beroemde achterspeler Ging naar de training. Hij parkeer de zijn auto vlak bij de deur van de gang naar de kleedkamers en zag uit zijn ooghoeken de Citroen Maserati achter de oefenvelden het stadionterrein oprijden. De beroemde achterspeler begon plotseling iets te zoeken in het dashboard-kastje. Daarna pakte hij langzaam zijn voetbaltas van de achterbank, keek nog even of er snippers, luciferstokken op de vloer lagen, en merkte toen dat hij snel uit moest stappen - het portier van de Citroen Maserati sloeg dicht, Johan Cruijff liep al naar het gebouw. Daar arriveer den ze toevallig samen. De be roemde achterspeler opende de deur en maakte, terwijl hij zijn hand aan de klink hield en zich zo strekte dat hij zijn evenwicht slechts kon bewaren door op één been te balanceren, de weg vrij: „Na jou Johan". NICO SCHEEPMAKER Elvis Presley wilde voor FBI werken WASHINGTON - Elvis Presley, de onlangs overleden zanger, heeft in 1970 de Amerikaanse Federale Inlichtingendienst, FBI, aangeboden als tipgever te werken. Hij deed dit omdat hij vond dat de Beatles de Amerikaanse jeugd op het verkeerde pad brachten. In zojuist vrijgegeven docu menten van de FBI, waarin dit wordt onthuld, staat te vens dat het bureau het aan bod van Presley van de hand had gewezen omdat hjj zijn haar tot op zijn schouders droeg en hij zich buitennissig kleedde. "Ondanks de oprechte bedoel- gingen van Presley achten wij hem niet het type dat de di recteur (J. Edgar Hoover) zou willen ontmoeten", zo staat in het FBI-document genoteerd. Als pleister op de wonde kreeg Presley later een briefje van Hoover, waarin deze schreef het aanbod zeer op prijs te stellen en dat hij het in ge dachten zou houden. ZEIST (ANP) - Het bondsbe- stuur van de KNVB heeft gis teren Jan Zwartkruis be noemd tot bondscoach voor een periode van vier jaar. Het contract loopt van 1 juli 1978 tot na het wereldkampioen schap 1982 dat in Spanje zal worden gehouden. Het overleg dat gevoerd is tus sen de KNVB en de militaire autoriteiten heeft geleid tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing. In de praktijk komt het erop neer dat Zwartkruis tot 1 maart 1981 gedeeltelijk en na die da tum volledig in dienst zal zijn van de KNVB. Jan Zwartkruis heeft in de voorbereidingstijd voor het wereldkampioenschap in Ar gentinië het grootste deel van het werk gedaan als coach ad interim. In Argentinië werkte Zwartkruis als assistent van Ernst Happel, die voor de pe riode van het wereldkam pioenschap was ingehuurd door de KNVB. Timman: zege op Pfleger Stand 1. Ribli 2 punten, 2 Adorjan, Ljubojevic, Timman lVa, ce. Nikolac, Langeweg, Andersson, Hort, 1, 9. Dzindzindasj- vili, Romanisjm Va plus 1 afg, 11. Miles Ree, Pfleger Va, Browne 0. Grootmeestergroep b tweede ronde Borm (Ned) - Kirov (Bul) afg, Janosevic (Joe) - v d Sterren (Ned) 1-0 Balshan (Isr) - De Roode (Ned) V2-V2 Boehm (Ned) - Rodriquez (Cuba) V2-V2 Joesoepov (Sov) - Ligterink (Ned) afg, Taulbut (eng) - Hartoch (Ned) afg, V Wijgerden (Ned) - Christiansen (VS) 1-0 Stand 1. V. Wijgerden, janosevic lVa, ij. Har toch, Kirov 1 plus 1 afg, 5. Christian sen, Rodriquez, De Roode, Balshan, Boehm 1,10. Borm, Ligterink Va plus 1 afg, 12. Joeosoepov, Taulbut 0 plus 1 afg, 14. V D Sterren 0. DEN HAAG - Maastricht zal door de Nederlandse regering worden voorgedragen als vestigings plaats voor een nieuw internatio naal instituut voor economische zaken. Het gaat zich onder meer bezighouden met werkgelegen heid en de Noord-Zuidverhou dingen (rijk-arm). Naast Neder land zullen ook de andere EEG- landen en mogelijk Zwitserland en Scandinavië bij dit instituut worden betrokken. Het idee hiervoor is afkomstig van de Amerikaanse Ford Foundation nadat al eerder ook de Europese Gemeenschap dergelijke plan nen had. Dit deelde minister-president Van Agt gisteravond mee na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij verklaarde dat het kabinet voor Maastricht gekozen had, omdat de stad geografisch erg gunstig ligt. Ook kan het instituut een verdere impuls geven aan de Zuidlimburgse economie. Ver der liggen in een kring rond de stad een serie van Europese uni versiteiten. De regering heeft besloten ook een Nederlander voor te dragen als directeur van dit nieuwe insti tuut, dat als omschrijving nog de Engelse naam, „Institute for Po licy Research", draagt. Naar een term wordt nog gezocht. Volgens de premier is de claim van Ne derland „erg sterk", omdat in ons land nog geen enkel internatio naal instituut is gevestigd. In alle andere EEG-landen, met uitzon dering van Denemarken, zijn de ze wel gevestigd. Het instituut, dat volledig onaf hankelijk zal opereren, zal zich bezighouden met „transnatio nale en vergelijkende beleids studies" op gebieden als volledi ge werkgelegenheid, prijsstabili- satie, economisch groei, inko mensverdeling, de verhouding tot de Derde-Wereldlanden en zelfs mogelijk met de Europese integratie. Uit een fonds van de deelnemende landen moeten de kosten worden gedekt. LEIDEN - Het oorspronkelijke Rotterdamse binnenschip "Dronghene", dat door zijn eige naar, de Vlaamse kunstschilder Wally van de Velde, tot kunst schip werd omgedoopt, is gis termiddag aangekomen in Lei den. Tot 17 juli ligt het nog bij de Zijlpoort Iedereen kan 's och tends van 10.00 tot 12.00 en 's middags van 14.00 tot 20.00 uur een kijkje komen nemen in de knusse buik van het schip. De tentoonstelling "De magische Vlaamse kunst" is zeker de moei te waard voor degene, die van magisch realisme en surrealisme binnen de beeldende kunst houdt. Maar ook degene, die er geen flauw benul van heeft, wat dat nu weer betekent, zal waar schijnlijk plezier in de tentoon stelling hebben: Geen andere stijlrichting spreekt zo tot de ver beelding als het surrealisme en verwante stromingen. Het gevaar, naar kitsch en overda digheid over te hellen, ligt echter ook op deze tentoonstelling op de loer ANNERIEK DE JONG AMTERDAM - Op de dag dat de bouwwerken stil kwamen te lig gen vanwege de vakantie is bin nen het RAI-gebouw, tijdens de tweede dag van het internatio nale schaaktoernooi, veel con structief werk verricht. Het was bovendien een ronde vol strijd, enerverende duels in tijdnood, prachtige positionele verwurgin gen en slechts drie korte remises In de hoofdgroep kwam Ribli het best uit de strijd. Zijn partij tegen Nikolac werd feitelijk een herha ling van zijn opening tegen Hort. Zowel op stelling als op tijd (Ni- kolacs vlag viel) werd de tegen stander overmeesterd. Jan Timman bleef in het spoor door een overwinning met zwart op Pfleger. In de Engelse opening kreeg Timman snel een actief stukkenspel en omdat Pfleger weinig agressie in zijn weerwerk legde, kwam het snel van kwaad tot erger. In de afbraaktijd werd nog een half uur geanalyseerd, toen zag Pfleger in dat op de ruine van zijn stelling weinig moois meer gebouwd kon worden. Adorjan kwam, net als Timman op anderhalf punt. Hij haalde het volle pond ten koste van Browne, wiens vlag viel. Browne gebruik te erg veel tijd, hoewel er in de opening uitsluitend over alom bekende paden werd gewandeld. Wat Browne met al zijn tijd heeft gedaan, is een raadsel. Ljubojevic staat naast Timman en Adorjan dank zij een remise met Andersson. Hort herstelde zich van een slecht begin, tegen Ribli, door Miles in een zeer degelijke partij te ver slaan. Dzindzindasjvili speelde uitstekend tegen Romanisjin. De zetten gingen vlug over het bord en de Israëliër gebruikte de lichte cavallerie voor een centrumaan- val. Romanisjin zag de charge van de lichte brigade aankomen, probeerde zich te verdedigen, maar slaagde er niet in het even wicht op het bord terug te bren gen. Dzindzindasjvili liet de par tij nadat de veertig zetten ruim binnen de gestelde tijd waren ge daan, afbreken. Hij wil ieder risi co vermijden Ree en Langeweg schoven snel naar remise, ook halve punten tellen, zij het natuurlijk slechts half. Van Wijgerden en Janosevic voe ren het veld aan in de tweede groep. Van Wijgerden won sim pel van de Amerikaan Christian sen, die een half uur te laat ver scheen. Op het aanvangstijdstip ontbrak hij en wedstrijdleider Bakker vond hem, per telefoon, nog in bed. Desondanks was hij, te laat, aan tafel niet uitgeslapen. Borm haalde uit een pionoffer te gen Kirov stukwinst, maar Kirov wikkelde in tijdnood af naar een stelling die hem nog alle kans op remise laat. Ligterink hoopt te gen Joesoepov op een half punt via eeuwig schaak. Uitslagen Grootmeestersgroep a tweede ronde Hort (Tsj) - Miles (Eng) 1-0 Ramanisjin (Sov) - Dzindzindasjvili (Isr) afgebroken Ree (Ned) - Langeweg (Ned) V2-V2 Andersson (Zwe) - Ljubojevic (Joe) Va-1/ Pfleger (Wdl)h Timman (Ned) 0-1 Browne (Vs) - Adoijan (Hon) 0-1 Ribli (Hon) - Nikolac (Joe) 1-0 Verrassing tijdens tennistoernooi in Lisse Japan wil radio-actief LISSE - Gisteren verdwenen in het HEB van het toernooi in Lisse de no 1 en de no 2 geplaatste spelers, Peter Pauwels en Marinus Brooshooft uit de strijd. Peter Pauwels werd geklopt door Ferry Holster, nadat hij de eerste set vlot op zijn naam had geschre ven, 6-2, 3-6, 2-6. Cijfers, die er niet om liegen en die duidelijk aangeven dat Holster een serieu ze kandidaat is voor de eindzege. "Ik kreeg last van mijn schouder en arm", zei de Hillegomse ten- nisleraar "en moest dus in de tweede set zachter gaan serveren. Dat bleek voor Pauwels erg las tig, want hij begon toen veel re turns te missen". Minder plezierig was het verdwij nen van de no 2 geplaatste Mari nus Brooshooft. Dat gebeurde niet door strijd op het gravel, maar door een beslissing van de wedstrijdleiding na overleg met de bondsgedelegeerde. Broos- hoofd kwam namelijk niet opda gen voor zijn partij tegen Paul Kallenberg. Als hij nu maar ge bruik zou hebben gemaakt van het coulante optreden van de wedstrijdleiding, die zijn bericht van verhindering had geaccep teerd mits hij Kallenberg zou waarschuwen, dan was er niets gebeurd. Dat deed hij echter niet en toen men hem trachtte te vin den bleek de reden van de ver hindering, hij speelde in een toernooi op de METS. Daar werd natuurlijk geen genoegen mee genomenVan de geplaat ste spelers in het HEB is alleen de Groninger Oortmesser over gebleven, die als no 4 was geklas seerd. Hij had alleen in de eerste set problemen met Jurgen Peter, 7-6, 6-2. Bij de dames tenniste de no 1 geplaatste Maureen Meijer zich via een onaantastbare 6-0, 6-1 zege op mevr. Ruitenberg in de halve finale. Daar zal zij Ro- semarie Verdegaal treffen, die te gen Els Reuwijk op 6-2, 1-0 kwam om toen haar tegenstander definitief te zien afhaken door een blessure. Walk/overs waren er gisteren trouwens meer dan de wedstrijdleiding lief was. Bij de dames in C stapte B Holster de halve finale binnen omdat Pat Heyligers in een partijtje voetbal door haar enkel was gegaan. De no 3 geplaatste Annemieke Cats won met 6-2, 6-0 van W. Booy en de no 4 geplaatste Barbara Hee- zen klopte I. ten Hage met 6-4, 7-5. Bij de heren in C zal de finale ook niet de no 1 geplaatste speler in actie brengen. Dijkman, die die eer te beurt was gevallen, kon zich niet handhaven tegen een felle F. v. Royen, 6-7, 4-6. D. v. d. Meer won gemakkelijk van Zimmerman, 6-2, 6-2 en bereikte de halve finale, waar hij J. van Maren tegenover zich krijgt, die J. Ruysenaars met 2-6,6-2,6-3 de baas bleef. LEIDEN - De kans is groot dat de hartchirurg dr. J. Kolff ziek toch in de Verenigde Staten zal vesti gen. Hij heeft dat gisteren door laten schemeren in een gesprek met de directeur van het Leids Academisch Ziekenhuis en de dekaan van de Medische Facul teit. Onder de hartpatiënten was grote onrust ontstaan over het moge lijke vertrek van de chirurg naar de V.S., omdat hij als specialist op het gebied van de open hart- chirurgie hier zeer gewaardeerd wordt. Dr. Kolff heeft de afgelopen tijd in de V.S. sollicitatiegesprekken gevoerd, omdat hij in Leiden niet de garantie kan krijgen dat hij hoogleraar in de Thorax-chirur- gie (hart- en vaatziekten) zou worden. Met de Nederlandse hartpatiënten Vereniging vinden ook de car diologen in het Leids Acade misch Ziekenhuis dat dr. Kolff voor Leiden behouden moet blij- Een paar weken geleden heeft de Medische Faculteit hem nog een bepaald aanbod gedaan om te be reiken dat hij in Leiden zou blij ven. Volgens medisch directeur van A.Z.L., dr. A.T. Schweizer, is dat aanbod gisteravond in het ge sprek met dr. K. nog verruimd. De chirurg heeft daarop gezegd dat hij er nog over na zou denken. Maandag vertrekt hij in ieder geval naar de Verenigde Staten om en kele sollicitatiegesprekken af te wikkelen. Het is volgens dr. Schweizer niet zeker dat hij nog terugkomt. In elk geval zou hij voor 1 augustus aan het A.Z.L. la ten weten of hij het aanbod ac cepteert. Zijn vertrek naar de V.S zou tot ge volg hebben dat er in het A.Z.L. minder open hart-operaties kun nen worden gedaan dan waar naar gestreeft wordt (400 per jaar). BEIROET (AP) - Leden van de gematigde stroming binnen de Palestijnse guerrillabeweging zijn gisteren in het zuiden van Libanon slaags geraakt met pro-Iraakse militante radikalen, die een bedreiging begonnen te vormen voor het leiderschap van Yasser Arafat. Daarbij zijn 14 doden en gewonden gevallen, zo is van Palestijnse zijde in Beiroet vernomen. Guerrillastrijders van El Fatah deden een aanval op de zuidelijke basis van het Palestijnse bevrijdingsfront PLF, dat gevestigd was in het vluchte lingenkamp El Buss, aan de rand van de havenstad Tyrus. Volgens het hoofdkwartier van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO vielen de meeste slachtoffers aan de zijde van de radikalen. In Sidon, 40 kilometer ten noorden van Tyrus, wierp een onbekende dader een handgranaat in het regionale hoofdkwartier van een andere pro-Iraakse splintergroepe ring, het Arabische bevrijdingsfront ALF. Daarbij kwamen twee Alf-le- den om het leven en raakte vijf anderen gewond, aldus de PLO. afval dumpen TOKIO (Reuter) - De Japanse rege ring is besprekingen begonnen met vissers over plannen om dui zenden vaten radio-actief afval te dumpen op de zeebodem. De re gering wil eind volgend jaar te gen de 10.000 vaten afval depone ren op de bodem van het weste lijk deel van de stille Oceaan, 500 km ten zuidoosten van Tokio waar de zee zes km diep is. De vissers hebben tegen eerdere plannen bezwaar gemaakt omdat ze aantasting van de visgronden vrezen door eventuele lekken. Maar volgens het staats bureau voor wetenschap en technologie is het stralingsgevaar te ver waarlozen, zelfs al zouden er va ten barsten. Japan heeft nu 150.000 vaten radio-actief afval opgeslagen, een voorraad die te gen 1985 waarschijnlijk is aange groeid tot 600.000 vaten. Deze eenzame brandweerman heeft de hoop al zowat opgegeven Hij behoorde tot een van de vier brandweerkorpsen die gisteravond waren uitgerukt voor een brand in de voormalige Tielse fruitveiling Na drie uur blussen had men het vuur onder controlemaar toen moest het grootste deel van het be kende gebouw al als verloren wor den beschouwd. S

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13