Vissers ankeren in Engelse baai "Laat een vakantieadres achter "Geef hartpatiënten vrije operatiekeus Onmogelijke situatie door Iers visserij plan Geen castraties meer in laatste tien iaar Handelaar in antiek uit Zeist vermoord DONDERDAG 13 JULI 1978 NOODKREET VAN ANWB BIJ BEGIN VAN BOIIWVAKVAKANTIE 5>5> DEN HAAG - Bijna drie miljoen mensen gaan dit weekeinde op vakantie. Een massale vakantie uittocht die de ANWB handenvol werk gaat kosten. Op het hoofd kantoor van de ANWB draait men als gevolg van de gasexplosie in Spanje al op volle toeren en de vakantiestart van de miljoenen Nederlanders zal dit weekeinde nog eens een extra zware belas ting op het personeelsbestand leggen.Normaal doen overdag 12 mensen dienst op de Alarmcen trale maar dit aantal is opge voerd tot 25In de nacht en avond wordt de centrale gedurende de zomermaanden door nog geen tien mensen bemand, maar door de enorme drukte is ook de nacht ploeg 25 man sterk. De verwachting van de ANWB is dat deze zomer veel meer vakan tiegangers in moeilijkheden ge raken dan vorige jaren. Naast de Nederlandse slachtoffers die door de gasexplosie vielen, moest de ANWB al bij 25 overlijdensge- vallen hulp verlenen. In dit nog prille vakantieseizoen werd voorts in meer dan 100 gevallen assistentie verleend aan Neder landers die in het buitenland in ziekenhuizen terechtkwa men. Het grootste probleem waar de ANWB ook dit jaar weer mee te maken heeft is de bereikbaarheid van de toeristen in het buiten land. „Gisteravond is overduide lijk gebleken dat de mensen on danks alle adviezen die worden gegeven, nalaten een vakantie adres in Nederland achter ie la ten", zegt een woordvoerder van de ANWB. ,fJa de gasexplosie hebben we duizenden telefoontjes gehad van mensen die alleen maar vertelden: mijn familie zit ergens op een camping in Spanje. Met zon gegeven kun je natuur lijk niets doen. Het kwam slechts sporadisch voor dat iemand de plaats en de naam van de cam ping kende waar de familie ver bleef'. Dit jaar moest de ANWB ook meer dan ooit via radio-oproepberich ten mensen in het buitenland zien te benaderen. Ook daaruit blijkt dat de mensen zich onvoldoende realiseren hoe belangrijk het is om een vakantiebestemming op te geven. Als men nog niet precies weet waar men naar toe gaat, is het eenvoudomst op een vakan tiebestemming de familie telefo nisch te laten weten waar men is te bereiken". Naast de assistentie die de ANWB verleent bij overlijdensgevallen en wanneer mensen in het bui tenland gewond raken, krijgt de ANWB dagelijks honderden tele foontjes van mensen die om ande re redenen met moeilijkheden zit ten. Vorig jaar moesten ruim 100 ANWB-ploegen meer dan vijf mil joen kilometer afleggen om de vele onklaar geraakte auto's en caravans uit het buitenland op te halen. De ANWB tracht elk jaar weer, door het geven van adviezen, te be werkstelligen dat de toeristen goed voorbereid met vakantie gaan. ,JIet blijkt echter dat velen alle adviezen in de wind slaan. Pas op het moment dat de problemen daar zijn, gaat men zich realiseren dat men zich beter op de reis had moeten voorberei den", vertelt een ANWB-woord- voerder. Geld te kort in buitenland Het kan iedereen overkomen dat hij in het buitenland plotseling om geld verlegen zit, als gevolg van bijvoorbeeld onvoorziene repara ties, dokterskosten of door dief stal. De ANWB adviseert de fa milie die thuis achterblijft een machtiging te geven om geld van bank of giro te kunnen afha len. Houders van een postgiro kunnen ook het girokantoor in Den Haag (070-971.090) of in Arnhem (085-672351) vanuit het buiten land verzoeken geld over te ma ken. Het tegoed op de giro moet wel toereikend zijn. Houders van een internationale reis- en kre dietbrief van de ANWB beschik ken over kredietcoupons met een totale waarde van f 800. Met deze coupons kunnen rekeningen van bijvoorbeeld garages of doktoren worden betaald. Reisverzekering De ANWB heeft de indruk dat nog steeds te weinig wordt onderkend dat men op reis een aantal risico's loopt die uitsluitend op een reis verzekering en niet op een gewone ziektekostenverzekering kunnen worden gedekt. Een reiskosten verzekering die extra moet wor den afgesloten dekt ook: extra reiskosten indien een patiënt naar Nederland wordt vervoerd; extra verblijfskosten voor mede gezinsleden in geval van ongeval of ziekte; vervoerskosten van het stoffelijk overschot en extra reis kosten wanneer men van vakan tie wordt teruggeroepen in ver band met overlijden of ernstige ziekte van naaste verwanten. De ANWB acht het van groot belang dat een reisverzekering wordt af gesloten omdat de extra kosten vaak zeer hoog kunnen uitvallen. Bij de meeste verzekeraars is het mogelijk voor een korte periode (duur van vakantie) de wa-ver- zekering van de auto of caravan uit te breiden tot een zogenaamde all-riskdekkingDe ANWB wijst erop dat de groene kaart in het buitenland onontbeerlijk is. Reis- en kredietbrief De ANWB heeft de internationale reis- en kredietbrief in het leven geroepen om de vakantieganger in geval van pech deskundige raad te kunnen geven, praktische hulp te verlenen en financiële middelen ter beschikking te stel len om uit de eerste narigheid te komen. De hulpverlening van de reis- en kredietbrief valt in vier delen uiteen: de persoonlijke ■k Overzicht van de ANWB-alarmcentrale. hulpverlening, hulpverlening voor het voertuigjuridische bij stand en kredietverlening In Barcelona, Lyon en in Mendrisio bij de Zwitsers-Italiaanse grens heeft de ANWB steunpuntenHet Nederlandse personeel ter plaatse kent de mogelijkheden in wijde omtrek en kan zo de hulp nog be ter organiseren. Bovendien kan steeds door de alarmcentrale een beroep worden gedaan op zus- terclubs in het buitenland. Tips Noteer de gegevens van de verzeke ringen en houd deze gegevens bij de hand. Laat naast het vakan tieadres ook de verzekering gege vens bij familie in Nederland achter. Voor de auto is het aan te raden een reispakket met reserve-onderelen mee te nemen, een plastic nood- voorruit en reservesleutels. Neem voor de caravan altijd een re servewiel mee. - Overhaast u niet, neem na twee uur rijden een flinke pauze. - Voorkomen overbelasting van uw auto en aanhangwagen - Stelt u zich vooral op de hoogte van afwijkende verkeersvoor- schriften van de landen die u gaat bezoeken. Boetes zijn in het buitenland vaak vrij hoog. - In verscheidene landen wordt steeds strenger opgetreden tegen milieuvervuiling. 'Zo kan het wegwerpen van een sigaretten peuk u in Spanje op een boete van f300 komen te staan. Regering wil heffing van belasting op studietoelage veranderen DEN HAAG - De regering wil de heffing van belasting en premies op studietoelagen gaan verande ren. Gevolg daarvan zou moeten zijn dat in een groot aantal geval len minder belasting behoeft te worden betaald dan nu het geval is. Deze maatregel, die minister Albeda van sociale zaken voor stelt in een brief aan de Sociaal- Economische Raad, hoort thuis in de tweede fase van de herzie ning van het kinderbijslagstel sel. Volgens de huidige voorstellen wordt de meervoudige kinderbij slag voor 16- en 17-jarigen afge schaft. Om de betrokkenen er niet in inkomen op achteruit te laten gaan, wordt een compensa tiestelsel opgesteld door middel van een uitbreiding en herziening van de studietoelagen-regelin gen. Volgens minister Albeda komt het veel voor dat ouders voor wie de loonbelasting normaal een eind- heffing is, omdat zij een tege moetkoming in de studiekosten voor hun kinderen ontvangen, onder de inkomstenbelasting komen te vallen. De iets ongun stiger inkomstenbelasting-hef fing leidt er dan vaak toe dat deze ouders aanmerkelijk mèèr belas ting moeten gaan betalen dan zij zonder de studietoelage zouden doen. De regering vraagt nu van de SER een oordeel over het voorstel om de belastinginning op de toela gen te doen geschieden middels een voorheffing, zoals ook bij de individuele huursubsidies ge schiedt. De uitkeringen zijn dan al netto, het te betalen bedrag aan belasting wordt als het ware dooi de overheid van te voren al inge houden. Zonder zo'n regeling zal, zo vreest minister Albeda, het aantal knel- puntgevallen bij de belasting- en premieheffing aanzienlijk toe nemen. Hij rekent de SER voor dat zijn voorstel op basis van 1981 een bedrag van 63 miljoen gulden zal gaan kosten. Een verdere ver hoging van de tegemoetkomin gen in de studiekosten zit ook in het verschiet, maar de uitwerking daarvan zal nog wel enige tijd vergen. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vissers zijn gisteren in de baai van St. Ives in de uiterste zuid-oostpunt van Enge land voor anker gegaan door de onmogelijke situatie die het Ierse visserijplan voor hun geschapen heeft. Zij vin den dat het Ierse visserijplan onmiddellijk moet worden ingetrokken. Dit heeft de koninklijke Neder landse redersvereniging het mi nisterie van landbouw en visserij gisteren in een telegram laten we ten. Volgens secretaris Boelmans Kranenburg van de vereniging hebben de vissers de afgelopen week geprobeerd in het voor hun overgebleven deel van de Ierse zee op haring te vissen, maar is dat niet gelukt. Het is dan ook volgens de vereniging voor de vissers onmogelijk het voor hun toegestane quotum van 4000 ton haring binnen te halen. De vissers zijn daarna naar het zui den afgezakt om op makreel te gaan vissen. Daarbij haalden de Nederlandse vissers echter zo veel bijvangst aan haring binnen dat de toegestane vijf procent ruimschoots werd overtroffen. Omdat zij dan de kans lopen gearresteerd te worden werd van die visvangst dan ook maar afge- De vereniging zegt in het telegram verder dat zij verwacht dat het ministerie maatregelen zal tref fen opdat de vissers hun bedrijf op korte termijn weer kunnen uitoefenen. Zij wil daarover van daag van het ministerie uitsluit sel hebben. De 24 in het uiterste zuidoost-pun tje van Engeland voor anker lig gende Nederlandse haringvissers voelen zich zwaar in de boot ge nomen. Dit staat in de 24 tele grammen die zij gisteren aan mi nister-president Van Agt hebben gestuurd. Ze zeggen tevens in het telegram het gevoel te hebben dat de Ne derlandse delegatie bij de be sprekingen in Brussel en Dublin over het visserijplan hun belan gen niet naar behoren heeft be hartigd. Wat Nederland in deze gesprekken heeft bekokstoofd is voor ons on aanvaardbaar, aldus kapitein Plug van de KW 172, de Dirk- Diederik, die daar voor anker ligt. De vloot respecteert de 12-mijls- zóne wel. Maar de plannen voor de 20- tot 24-mijlszóne zijn zo ge steld. dat daar alleen schepen on der de 24 meter mogen komen en Nederland heeft geen enkele hektreiler onder de 24 meter. Daartegenover staat dat voor de vier Ierse schepen die meer dan 24 meter meten, een speciale re geling is getroffen, die hun toe staat in die zóne toch op haring te vissen, aldus Plug. Als er geen positieve wijziging komt in de gesprekken over deze zaak, is de Nederlandse ha ringvloot genoodzaakt zonder vangst naar Nederland terug te keren, aldus Plug. FIJNAART - In het centrum van het Westbrabantse Fij naart is gistermorgen een tankauto met 5000 liter bu taangas weggezakt. De wa gen raakte bij het indraaien van de inrit van een boerde rij vermoedelijk door een de fect aan de remmen naast het verharde gedeelte van de weg en zakte in een slootje. Men heeft eerst geprobeerd het gevaarte met een takelwa gen weer op de weg te krij gen, maar met de explosie in Spanje in gedachten werd dit toch niet veilig geacht. Gistermiddag werd daarom eerst het gas in een andere auto overgepompt pas daar na werd de auto opgetakeld. Brandweerautoriteiten tot op provinciaal niveau en func tionarissen van de bescher ming bevolking waren naar Fijnaart gekomen om bij het overpompen de veiligheids aspecten in het oog te hou den. DEN HAAG - In de periode van 1937 tot en met 1968 zijn in Nederland 303 zeden-delinquen ten met hun instemming geca streerd. Het ging daarbij om ter beschikking van de regering ge stelde delinquenten die meer malen tot hun vergrijp waren overgegaan. Dat blijkt uit ant woorden van minister De Ruiter van justitie op vragen van het PPR-Tweede-Kamerlid Beckers- De Bruijn. Twintig van de gecastreerden zijn na de operatie doorgegaan met het plegen van zedendelicten, terwijl 27 van hen na de ingreep niet-seksuele delicten begingen, terwijl zij voor de ingreep derge lijke vergrijpen niet pleeg den. Minister De Ruiter ontkent dat de betrokkenen in ruil voor de cas tratie ontheffing van de tbr-maat- regel kregen. Dat is wel eens voorgekomen maar van een au tomatisme was geen sprake. De laatste castraties hebben in 1968 plaatsgehad, sindsdien niet meer. Er hebben blijkens het antwoord van de minister plannen bestaan om een wetenschappelijk onder zoek in te stellen naar de psychi sche, sociale en fysieke gevolgen van de ingreep, maar die plannen zijn niet uitgevoerd aangezien sinds 1969 geen castraties meer zijn uitgevoerd. Minister De Rui ter noemt een dergelijke ingreep nu in medisch-ethisch opzicht problematisch - mede op grond van ervaringen in binnen- en bui tenland - in verband met moge lijke psychische complica ties. ZEIST (ANP) - Bij een roofoverval in Zeist is in de nacht van dinsdag op woensdag dc 69-jarige antiek handelaar R. de Vries om het le ven gebracht. Zijn vrouw werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het drama speelde zich af op het woonwagenkamp „Beukenberg" in Zeist. De vrouw werd door omwonenden gevonden, vastge bonden op een stoel. Patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft gistermiddag sectie ver richt op het lichaam van de 69-ja- rige antiekhandelaar. Daarbij is de doodsoorzaak van de man nog niet vast komen te staan. Er wer den op het lichaam geen tekenen van geweld aangetroffen. Dit deelde de politie van Zeist gister avond op een persconferentie mee. De politie werkt in samen werking met het recherche-bij standsteam met ongeveer dertig man aan de zaak. De 65-jarige vrouw van het slacht offer werd gistermorgen door omwonenden gebonden en met pleisters op haar mond aange troffen naast het bed waarop het levenloze lichaam van haar man lag. Volgens de politie is zij be dwelmd geweest. Zij ligt nu in het ziekenhuis en de politie heef! haar inmiddels verhoord. Uit de woonwagen van het echt paar zijn enkele zilveren minia tuurtjes en een kluis met onbe kende inhoud verdwenen. De hele woning is door de dader doorzocht. In het belang van het onderzoek wil de Zeister politie verder niets kwijt. Volgens een politiewoord voerder zijn er echter voldoende aanwijzingen gevonden om het onderzoek naar de roofmoord voorlopig volop voort te zetten. Aantal cardiologen drijft patiënten in bepaalde richting Kind verdrinkt terwijl moeder in kraambed ligt SINT PHILIPSLAND - In Sint Philipsland is gistermorgen de driejarige Antonie van Daalen uit Oud-Vossemeer door verdrinking om het le ven gekomen. Een droevig detail bij dit ongeluk is dat het jongetje bij zijn oma in Sint Philipsland logeerde omdat zijn moeder dinsdagavond was bevallen. Antonie werd gistermorgen door zijn grootmoeder -ver mist, waarna deze met enige anderen ging zoeken. In de nabij gelegen Krabbenkreek vonden zij het levenloze li chaampje. Het is is waar schijnlijk al spelend in het water terechtgekomen. Een gewaarschuwde arts kon de levensgeesten niet meer op wekken. ROERMOND - De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging (NHV) heeft kritiek op cardiologen, die (zo heeft zij geconstateerd) hun patiënten niet de vrije keus geven als het gaat om opereren in eigen land of buitenland. Kennelijk wordt de hartpatiënten niet vol doende gewezen op de mogelijk heden die bestaan om via de NHV in Londen of Amerika te worden geopereerd. Ook zijn er cardiolo gen die hun patiënten zelf in ëén bepaalde richting „drijven". De eerste hartluchtbrug, op Hous ton (Texas, VS), ging op 22 juni 1976 van start. Sedertdien wer den daar 495 patiënten ontvan gen, van dit aantal kwamen er 12 niet geopereerd terug. Bij na vraag daarover kreeg de NHV geen duidelijke antwoorden, al leen termen als „nog niet nodig" e.d. Toen in 1977 de wachttijd voor Amerika begon op te lopen, heeft de vereniging de al twee jaar bestaande contacten met Engeland weer opgenomen. Op verzoek van de NHV zijn toen prof. W. Huysmans. hartchirurg uit Utrecht, prof. P. Kuijpers, hartchirurg uit Nijmegen en al gemeen-secretaris L. Marselis van de Ziekenfondsraad een aan tal dagen naar Londen geweest om het niveau van de open hart operaties daar te beoordelen. De uitslag was: uitstekend. De ver zekeraars gingen dan ook ak koord met de nieuwe lucht brug. Behandeling in Londen biedt de patiënten veel voordelen: de wachttijden en de reistijd zijn korter. Ook de kosten voor bege leiders (echtgenoten of andere familieleden) zijn lager voor Londen ongeveer f850, voor Amerika ongeveer f 1800. Het ni veau van de operaties, als voor naamste pluspunt, staat gelijk aan dat in eigen land (waar de wachttijd lang is) en in dc VS. Dezelfde Op 5 september startte de hart luchtbrug op Londen. Tot en met 10 juli van dit jaar zijn daar 206 patiënten geholpen. De NHV die na deze twee jaar werken met luchtbruggen de balans opmaak te constateert dat het steeds de zelfde cardiologen zijn, die pa tiënten naar het buitenland stu- Als men dan weet dal in die periode de wachttijd voor een hartopera tie in eigen land niet of nauwe lijks is teruggelopen, zo meent de vereniging, dan moeten er in Ne derland nog veel artsen zijn, die misschien onbewust geen me dewerking verlenen om hun pa tiënten zo snel mogelijk geholpen te krijgen. Dat het wel snel kan bewijzen de resultaten van de luchtbruggen, waarvan die op Engeland nog flink kan worden uitgebreid. Bekend feit is, aldus heeft de NHV ervaren, dat als de arts er niet over praat de patiënt er gewoon niet naar durft te vragen. Men dient dan te bedenken dat 10 pro cent van de „wachtenden voor u" is overleden of niet meer kan worden geholpen tegen de datum dat de lange wachtperiode in ei gen land voorbij is. De NHV be veelt alle cardiologen aan hun pa tiënten op de mogelijkheden te wijzen en de patiënten wordt aangeraden te informeren bij de vereniging (postbus 2002, Breda of Beatrixlaan 64, Roer mond). Vreemd De NHV heeft overigens een vreemde ontwikkeling geconsta teerd. Het gaat om de handelwij ze van enkele cardiologen, die in druist tegen iedere gemaakte al- spraak en tegen de in samenwer king met de ziekenfondsen en andere verzekeringen ontwik kelde procedures ten aanzien van de hartluohtbruggen (waaronder ook die op Genëve valt, die loopt via de Gezondheidsraad in Rijs wijk (ZH). De betrokken cardiologen zeggen hun patiënten dat deze naar Amerika moeten en verwijzen (zo blijkt uit de desbetreffende for mulieren van de Ziekenfonds raad) naar het hartchirurgisch centrum „De Klokkenberg" in Breda. Vreemd is trouwens ook, zo meent de NHV, dat deze ver wijzing wordt gedaan naar een hartchirurgisch centrum, dat of ficieel nog niet bestaat en waar van de oprichting kennelijk veel problemen met zich mee brengt. De vereniging weet dat veel patiën ten liever naar Londen of Zwit serland zouden gaan voor een operatie, maar ervaart dat deze niet tegen het „advies" van hun arts in durven gaan. De NHV be grijpt dat de medisch begeleider van de luchtbrug op Houston graag twee maal per maand naar Amerika vliegt. Deze begeleider, dr. P. van der Schaar, zou - zo is de NHV meegedeeld - daarvoor per patiënt f 1000 ontvangen van de ziekenfondsen. De Hartpatiënten-vereniging vraag zich wel af wat de betreffende cardiologen bezielt "n wiens be langen in deze gevallen worden behartigd. Het antwoord kan de NHV niet geven, wel op de vraag of patiënten op deze manier naar een bepaald centrum moeten worden „gedreven". Dat ant woord is ondubbelzinnig „nee" en de vereniging hoopt dat de pa- tienten de arts op het beginsel van vrije keuze zullen wijzen. Inmiddels verwacht de NHV nog veel patiënten te kunnen helpen zolang de capaciteit in eigen land niet voldoende is. Noodpostkantoor in Bommel overvallen B EMM EL - Drie gewapende man nen hebben gistermorgen om streeks tien uur het postkantoor in Bern mei overvallen. Vermomd met bivakmutsen drongen zij schietend het kantoor binnen, dat voor de laatste dag in een noodhuisvesting zat. Op ho t mo ment van de overval wu.-; ail. en de kantoorhouder aanwezig. De overvallers verdwenen met een buit van ongeveer 12 mille in een rode BMW 2002 in de richting Voorburg. Maar niet voordat een toeschouwer een plantenbak met geraniums tegen de zijkant aan- smeet. De dade ortvluchlig zun

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7