Onrust rond dreigend vertrek hartchirurg Restauratie Hartebrug in zicht Bouwmaatschappij koopt panden van Grofsmederij Kamervragen over verwijt aan vakbonden Actief in vrije tijd "Voor mijn handel is dit weer 't best''' DONDERDAG 13 JULI 1978 LEIDEN I 1 1 Dr. J. Kolff wil in Leiden hoogleraar worden Patiënten bezorgd over sollicitatie in Amerika Dr. Schweizer: precair. Prof. Kassenaar: geen toezeg- LEIDEN - In patiëntenkringen is grote onrust ontstaan over het dreigende vertrek van de Leidse hartchirurg dr. J. Kolff naar de Verenigde Staten. De chirurg heeft daar de afgelopen twee weken sollicitatiegesprekken gevoerd, omdat de medische faculteit in Leiden hem vöör 1 juli geen hoogleraarschap kon garanderen. Dr. Kolff wilde vöör 1 juli weten waar hij aan toe was, omdat op die datum in de V.S. het acade misch jaar begint. Zou hij niet voor een hoogleraarschap in aanmerking komen, dan kon hij nog tijdig een baan zoeken in de V.S. De sollicitatieprocedure in Leiden is echter nog in volle gang. Om toch nog te proberen dr. Kolff voor Leiden te behouden, heeft het faculteitsbestuur de chirurg een dag vöör zijn vertrek naar de V.S. een bepaald aanbod gedaan. Volgens de decaan van de medi sche faculteit, prof. dr. A. A. H. Kassenaar, gaat het om een "ma terieel zeer genereus" aanbod, r nog in allerijl overleg is 1 met het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Wat dr. Kolff precies is aangebo den, wilde de decaan echter niet zeggen. De chirurg zou het aan bod in elk geval betrekken in zijn overwegingen, zo heeft hij het fa culteitsbestuur beloofd. Vandaag of morgen zou hij van zijn Ameri kaanse reis terugkeren, zodat verwacht mag worden dat hij zeer binnenkort een beslissing neemt. Specialist Dr. Kolff (40), zoon van de uitvinder van de kunstnier, staat in Neder land zeer hoog aangeschreven als specialist op het gebied van de open-hartchirurgie. Daarom vindt de Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten dat hij voor Nederland in het algemeen en Leiden in het bijzonder behou den moet blijven. Die mening wordt gedeeld door de cardiolo gen in het Leidse academisch ziekenhuis. De thoraxchirurgen (hart- en vaat ziekten) daarentegen denken er anders over. Zij achten dr. Kolff weliswaar een prima chirurg, maar zijn van mening dat er voor de vervulling van de vacature van hoogleraar thoraxchirurgie ook een andere kandidaat kan wor den aangetrokken. Het lijkt er dus op dat er sprake is van een botsing tussen patiëntenzorg (cardiologen) en onderwijs/on derzoek (thoraxchirugen). Volgens de medische directeur van het AZL, dr. A. Th. Schweizer, heeft deze onderlinge verdeeld heid in het ziekenhuis in elk geval tot grote spanningen geleid. Het zal volgens hem van het gesprek met dr. Kolff afhangen op welke wijze er aan deze spanningen een eind kan worden gemaakt. "Als dr. Kolff besluit te blijven, dan is er niets aan de hand. Gaat hij weg dan zullen we moeten bekijken, hoe we dat probleem oplossen," aldus de directeur. Problemen Wat de gevolgen zullen zijn van een eventueel vertrek van dr. Kolff naar de V.S. is volgens dr. Schweizer nog niet te overzien. Wel is er een plan om de leegte die dr. Kolff straks eventueel ach terlaat, zo goed mogelijk op te vullen. Daartoe is de Utrechtse open-hartspecialist dr. H. Huys- mans gevraagd waar te nemen. Deze verricht nu al zo'n twee we ken één dag per week openhart operaties in het AZL. Mocht dr. Kolff naar de V.S. gaan, dan zal worden geprobeerd de Utrechtse chirurg twee dagen per week naar Leiden te halen. "Maar het- betekent in elk geval wel dat we in de problemen komen, want dr. Kolff werkte hier tenslotte vijf dagen per week," aldus dr. Schweizer. De medisch directeur van het AZL vreest dat het zie kenhuis dan niet aan het streefge tal van 400 open-hartoperaties per jaar zal kunnen komen. "Wij zijn ons ervan bewust dat dit voor de patiënten een uiterst pre caire situatie betekent. En wij zullen natuurlijk ons uiterste best doen om een zo goed mogelijke opvang van hartpatiënten te ga randeren." aldus de medisch di recteur. Opvolging De kwestie van het hoogleraar schap thoraxchirurgie hangt nauw samen met de opvolging van prof. dr. A. G. Brom, die over een aantal jaren met pensioen gaat. Volgens prof. Kassenaar is twee jaar geleden besloten een tweede hoogleraar aan te trekken om prof. Brom geleidelijk af te lossen. De nieuwe hoogleraar zou dan afdelingshoofd moeten wor den en de leerstoel thoraxchirur gie moeten gaan bezetten. Eind vorig jaar kreeg de faculteit toestemming van de minister en begin dit jaar werd er een benoe mingscommissie ingesteld. Vol gens prof. Kassenaar was dr Kolff toen alwel genoemd als een mogelijke kandidaat. "Maar het is beslist niet zo dat hem toezeg gingen zijn gedaan toen hij an derhalfjaar geleden naar Leiden kwam. Dat kon ook niet, want de vervulling van deze vacature is een open competitie met ver schillende kandidaten." Dr. Kolff werd anderhalf jaar gele den uit de V.S. naar Leiden ge haald. Hij werkte voordien in Salt Lake City en kreeg zijn chirurgie- opleiding in het befaamde zie kenhuis van Seattle. Als hij hoogleraar wordt in Leiden, zou hij behalve de open-hartchirur gie, ook de kinderhartchirurgie, hartkleppenchirurgie en long- chirurgie onder zijn hoede ne- LEIDEN - Het bisdom Rotterdam heeft de Hartebrug-parochie het groene licht gegeven voor de res tauratie van de gehele voorkant met toren van haar kerk aan de Haarlemmerstraat. Terstond na deze toestemming, die vorige week vrijdag afkwam, is naar de rijksdienst voor de Mo numentenzorg in Zeist een brief gegaan met een verzoek om sub sidie. Het parochiebestuur heeft goede hoop (en ook redenen) dat Monumentenzorg hierop spoedig positief zal antwoorden. Wat ech ter niet wil zeggen dat het geld onmiddellijk ^schikbaar komt. Het kerkbestuur zal naar alle waar schijnlijkheid zelf. maar uiter aard met medewerking van ande ren, voor een voorfinanciering moeten zorgen. Maar als Monu mentenzorg "ja" heeft gezegd, geeft zoiets in de regel geen moeilijkheden. Bovendien mag dan worden ver wacht dat de provincie en de bur gerlijke gemeente vlug met res pectievelijk 10 en 30 procent van de kosten die voor subsidie in aanmerking komen. Hoe duur het werk gaat worden, is nog niet met zekerheid te zeggen. Men kan echter gevoeglijk aan nemen dat dit tussen de 1 en 2 miljoen gulden ligt. De parochie zelf moet 10 procent opbrengen. Als alles verder meezit, komt het imponerende front van de uit 1835 stammende kerk, dat reeds door zijn zichtbare scheuren ver raadt er slecht aan toe te zijn, eind dit jaar of begin volgend jaar in de steigers. Het karwei gaat ander half a twee jaar duren. Het is de bedoeling in aansluiting daarop het kostbare orgel te res taureren. Een gezellige drukte bij Hermans viskar "Het Havenplein". We hebben er lang op moeten wachten, maar daar is hij dan: de zon. Eindelijk lijkt hij de regengoden te hebben ver dreven. Een kniesoor die er op let dat hij af en toe nog een beetje aarzelend schijnt. Voor vishandelaar Herman Schuchhard, die sinds vijf jaar met zijn viskar op het Havenplein staat, is het weer van de afgelopen dagen pre cies goed. Schuchhard: "Wanneer .het regent zie je geen hond op straat en wan neer het snikheet is liggen de mensen of aan het strand of in het zwembad. Nee, dit weer is prima, mn handel loopt op de ze dagen het best". Een praatje maken met Herman Schuchhard moet tussen het preparen van de haring en makreel en het helpen van klanten door want inderdaad is het behoorlijk druk bij de "haringkar". Hoe is het nou begonnen Herman, hoe wordt een Leidenaar een haring man? Schuchhard: "Ja hoe is het ook alweer begonnen? O ja, dat was in de tijd dat ik in Katwijk werkte. Ik was daar verwarmingsmonteur bij het Zeehospitium. Vrienden en kennissen hier in Leiden vroegen altijd of ik een harin- kie of een scholletje voor hen wilde meenemen. Dat was ei genlijk het begin. Vervolgens ben ik gaan varen op de Hol- land-Amerika lijn. Op een ge geven moment liep dat niet meer zo best en ben ik er gelijk mee gestopt. Ik heb toen de no dige papieren gehaald voor de vishandel en de ambulante handel en ben toen definitief "in de vis" gestapt. Eerst ben ik gaan venten maar toen op het Havenplein deze vaste plaats vrijkwam ben ik er ge lijk met nog een aantal ande ren op af gesprongenMet een LEIDEN - In een viertal uitgebreide schrifte lijke vragen heeft het PvdA-kamerlid Poppe de minister van Economische Zaken om op heldering gevraagd over de opschorting van financiële steun aan het inmiddels failliet verklaarde Leidse bedrijf, de Grofsmederij. Het tweede-kamerlid wil van de minister weten of het waar is dat hij in een recente brief de bonden het verwijt heeft gemaakt dat zij tij dens de besprekingen in begin april over de eventuele steunverlening "feiten van rele vant belang voor de beoordeling van het ver zoek om financiële steun" niet ter tafel heb ben gebracht. "Bent u inderdaad van mening dat de ophef fing van de onderneming vermeden had kunnen worden als deze feiten (in het bijzon der het oordeel van het personeel dat de di recteur niet berekend was voor zijn taak en met spoed vervangen diende te worden) aan het ministerie bekend waren geweest", zo vraagt Poppe. Het kamerlid vraagt zich verder af of de direc teur-generaal van Industrie van het ministe rie in een brief aan onderneming en vakbon den correct geciteerd heeft uit de standaard- voorwaarden van kredietverlening. Het be treft de passage dat het de vennootschap is. die moet garanderen dat de verstrekte gege vens onder meer omtrent de bedrijfsvoering juist zijn. Yijfho venhuis LEIDEN - Zoals elk jaar orga niseert het Vijfhovenhuis weervakantiebezigheden voor jeugd en jongeren in Zuid-West. Van 17 tot en met 28 juli worden de aktiviteiten georganiseerd door de Stich ting. van 31 juli tot en met vrijdag 18 augustus door de speeltuinvereniging die haar domicilie ook aan de Hoflaan heeft. Ook het Vijfhovenhuis krijgt tijdens de vakantie een op knapbeurt, maar het grootste deel van de dagelijkse aktivi teiten zal doorgang kunnen vinden. Het specialeprogramma ziet er als volgt uit: 17 juli - sjoelen van 14 tot 16 uur: 18 juli viswedstrijd bij de Witte Singel/hoek Paler straat. 19 juli - Film "Heksen en bezemstelenin hei Vijfho venhuis van 14 tot 16 uur: 20 juli - spel sport van 14 tot 16 uur: 21,31 juli, 7,16 augustus. dagtochten naar Vogelen zangTelkens om 8.30 uurver.T zamelen bij het Vijfhoven huis. 20 juli - spel sport van 14 tot 16 uur; 24 juli spel sport bij meijendel,evenals op 31 juli, 9 en 14 augustus. Ver zamelen om 8.30 bij het Vijf hovenhuis. 25 juli - de tradi tionele dierendag in het club huis. Een jury onder voorzit terschap van dierenarts Muurling zal vooral letten op de verzorging en voeding van de meegebrachte dieren. 26 ju li -bingo van 14-16 uur; 27 en 28 juli respectievelijk de voorbereiding van en de Boe renbruiloft zelf van 14 tot 16 uur de 27-ste) en van 11 tot 16 uur (28ste). Dinsdag 1 augustus is er film, evenals op 8 augustus op donderdag 3 augustus een ex cursie. Vrijdag 4 augustus: tocht naar Avifauna. 10 au gustus kan er worden ge zwommen. 17 augustus: ta lentenjacht in het Vijfhoven huis. 18 augustus verrassing. Voor deze vacantiebezighe- den kan worden ingeschreven (per week) op vrijdag 30 juni om 19 uur bij de speeltuin, of anders bij mevrouw Van Haarlem, Hoflaan 43 of de heer Clements. Hoflaan 35, of bij de portier van de speel- LEIDEN - De Rijnlandse Bouwmaatschappij heeft de bedrijfspanden ge kocht van de onlangs fail liet verklaarde Grofsme derij in de Grote Polder in Zoeterwoude. Welke be stemming de panden zul len krijgen is op dit ogenblik nog niet. bekend Een woordvoerder van de Rijn landse Bouwmaatschappij ver klaarde gistermiddag desge vraagd, dat daarover nog deze week nadere mededelingen zul len worden gedaan in overleg met de curatoren van de Grofsmede rij, mr. A. H. G. Blankenstein en jhr. mr. S. H. de Ranitz. Volgens onbevestigde berichten zouden er plannen zijn om in het fabriekscomplex een overslag bedrijf onder te brengen. De kan toorruimten zouden eventueel afzonderlijk worden verhuurd. Het lijkt onaannemelijk dat voor het complex een gegadigde kan worden gevonden, die voor evenveel arbeidsplaatsen zou kunnen zorgen als destijds de Grof. Ook een groot deel van de roerende goederen, als kantoorinventaris en diverse machines, zijn inmid dels aan verschillende gegadig den verkocht. Het nog resterende deel zal van de hand worden ge daan tijdens een openbare vei ling, die op vrijdag 1 september zal worden gehouden in het be drijf in Zoeterwoude. In een brief aan de schuldeisers van de Grofsmederij schrijven de cu ratoren dat de opbrengst van de onroerende en roerende goede ren zeker onvoldoende zal zijn om alle nog openstaande reke ningen te voldoen. De crediteu ren, die een lage rang van prefe rentie hebben en de aandeelhou ders, worden er zelfs op voorbe reid, dat zij waarschijnlijk hele maal geen uitkering zullen ont vangen. Volgens de curatoren is in samen werking met de oud-bestuurder de commissarissen en de vakbe weging gezocht naar mogelijk heden om het bedrijf in zijn ge heel aan een gegadigde over te doen. Dat is niet gelukt. Wel is - zoals we al eerder berichtten - de ankerfabricage overgenomen door het HCW-NEM-concern, terwijl ook de produktie van de cryogene vaten elders zal worden voortgezet. De technische kennis omtrent deze vaten is onlangs verkocht. In de brief zeggen de curatoren dat het faillissement niet was te Minister: geen oordeel over cursusboek LEIDEN - Minister A. Pais van on derwijs en wetenschappen wenst zich niet uit te laten over de vraag of in een cursusboek van Ouders op Herhaling "eenzijdige voor lichting" wordt gegeven. De cur sus Ouders op Herhaling valt namelijk niet onder het openbaar onderwijs, zodat de minister geen mogelijkheden heeft om - zo hij dat zou wensen - in te grijpen. De minister antwoordt dit op vra gen van de WD-Tweede Ka merleden Ginjaar en Bolkestein. De WD'ers stelden hun vragen naar aanleiding van een tv-uit- zending van Tros-Aktua op 25 april, waarin aandacht werd be steed aan een cursusboek van Ouders op Herhaling. Volgens mevr. Ginjaar en Bolkestein bleek uit die uitzending dat de cursisten in Leiden-Noord een zijdige voorlichting krijgen. Pais wijst er in zijn beantwoording op dat een beoordeling van de cur sus niet aan hem is. maar aan de Leidse Welzijnsraad die het be voegd gezag vormt van de cursus. Overigens heeft Rob Thomassen (coordinator van Ouders op Her haling) mevr. Ginjaar in een tele- Als dat het geval is, vraagt Poppe zich af of het niet meer voor de hand had gelegen om de raad van comissarissen van de Grofsmederij van het achterhouden van gegevens te be schuldigen. Tenslotte wil het PvdA-kamerlid weten of de minister aan de raad van commissarissen heeft gevraagd wanneer men op de hoogte was van het feit dat het personeel vervanging van de directeur eiste. Mocht dat wel het ge val zijn dan informeert Poppe of toen is na gegaan waarop dat oordeel berustte. Dan zou de minister eventueel de benoeming van een competentere bedrijfsleiding hebben kun nen bevorderen, aldus het kamerlid. voorkomen. Behalve een gebrek aan opdrachten, waren er orders die tegen een verlies brengende prijs werden aanvaard. Tot eind vorige maand werden in het be drijf de nog lonende opdrachten door een beperkt aantal werk nemers afgewerkt. Tot en met 14 september hebben schuldeisers van de Grofsmede rij nog gelegenheid om een vor dering in te dienen bij de curato ren. Van de vorderingen en de mogelijke uitkeringen zal verslag worden gedaan in een verifica tievergadering die op 3 oktober zal worden gehouden in het Pa leis van Justitie in Den Haag. fonisch gesprek verweten dat ze te weinig informatie heeft ver gaard voordat ze de vragen heeft gesteld. Thomassen: "Ze heeft zich laten leiden door die Tros- uitzending. Van het hele cursus boek van 100 bladzijden heeft de Tros er twee uitgepikt om te laten zien dat wij aan linkse indoctrina tie zouden doen. Wat ik Ginjaar vooral kwalijk neem is dat ze denkt dat onze cursisten zelf geen mening hebben. Nou, die mensen zijn echt niet onmondig, hoor. Ze kunnen dondersgoed hun eigen standpunt bepalen". beetje mazzel heb ik deze plaats toen gekregen. Je zit hier uitstekend, er komen hier enorm veel mensen langs. Bo vendien komen er vooral op zaterdag veel mensen met hun bootje naar de stad om inko pen te doen. Die mensen wil len nog wel eens een harinkje nemen. Op zaterdag is het meestal zo druk dat m'n vrouw de hele dag moet bij springen". Even moet Herman zijn verhaal onderbreken om een paar klanten te helpen. Een sur veillerende politieagent komt voor zichzelf en zijn collega een paar visjes halen. Hij vraagt ook om een "lekkerbek- je". Herman vertelt dat hij die dan even moet klaarmaken. "Hoelang duurt dat?" vraagt de agent. "O dat is met een dag of drie wel gebeurd hoor", laat Herman de agent weten. En even later is het: "Nee hoor mevrouwtje, het spijt me, die heb ik alleen nog in 't zuur. Maar in feite maakt het niks uit hoor. De smaak is hetzelfde want van die andere had u ook wel het zuur gekregen" Over zijn klanten zegt Herman: "Over het algemeen heb ik nooit moeilijkheden met m'n klanten. Ik kan altijd prima met ze opschieten en wanneer er eens iemand begint te ou wehoeren dan draai ik me gewoon om en ga ik een ander helpen. In die vijf jaar dat ik hier sta heb ik maar een keer iemand van de kar wegge stuurd. Dat was in de tijd dat de haringen nog iets meer dan één gulden kostten. Bij mij waren de haringen toen 125. Staat er hier een kerel tegen m'n klanten te verkondigen dat ik vreselijk duur zou zijn. In Scheveningen was het vol gens hem veel goedkoper. Daar hoefde je maar een gul den voor een haring te beta len. "Nou, dan weet ik het goed gemaakt" zei ik tegen hem "Dan ga jij toch je haring in Scheveningen halen". In de loop van de middag komt die pias terug, wil die een haring pakken. Ik heb m toen wel even duidelijk gemaakt dat hij die haring maar beter kon laten liggen en dat hij maar naar Scheveningen moest gaan". Na weer een paar klanten te hebben geholpen vervolgt Herman: "Hoe het met de bui tenlandse toeristen is gesteld? Over het algemeen eten die niet zo gek veel haring. Ze denken vaak dat het rauwe durven er dan geen te Ze dat de haring door de pekel gaar is geworden. Duitsers eten wel eens een haring, maar niet zoals sommige Ne derlanderstien achterelkaar. Bij Duitse klanten is het meestal "Ein Rolmops bitte". Soms laten ze die haring dan boven hun mond bengelen, even interessant doen he. Ik heb hier al wat keren staan lachen omdat die haring dan uit hun handen gleedMeestal kwam dat ding op de grond terecht maar ik heb het ook meegemaakt dat zo'n haring rechtstreeks iemand z'n over hemd inschoot".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3