Swapo keurt Westers plan Namibië goed Koningin opent centrum voorondervoede kinderen Salt 2 begonnen UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? BOA op slotavond in Leiden: weer tournee DONDERDAG 13 JULI 1978 VARIA PAGINA 19 LOEANDA (AFP) - De Swapo (de bevrijdingsorganisatie van Namibië) heeft gisteravond in Loeanda de voorstellen van de "Westerse vijf' voor een vreedzame regeling van de problemen in Namibië aanvaard. De Swapo is akkoord gegaan met de voorstellen van de vijf Wester se landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad. Het akkoord zal nu worden ingediend bij de Vei ligheidsraad. De bekendmaking werd gedaan nadat de afvaardiging van de vijf landen, de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk, West-Duits- land en Canada, gedurende twee dagen in Loeanda overleg had gevoerd met Sam Noejoma, voorzitter van de Swapo. Daarbij waren ook vertegenwoordigers van de zogeheten frontlijnstaten: Mozambique, Angola, Tanzania, Botswana en Zambia. Bij de besprekingen werd overeen stemming bereikt over het Wes terse plan om in Namibië (Zuid- west-Afrika) voor het einde van het jaar de onafhankelijkheid in te Voeren. Zuid-Afrika, dat Na mibië bestuurt volgens een van de vroegere volkerenbond ver kregen mandaat dat echter in 1966 door de Verenigde Naties werd ingetrokken, had het Wes terse plan al op 15 april van dit jaar goedgekeurd. Het akkoord dat nu bereikt is opent voor de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties de weg voor een omvangrijke operatie om onder Aanslagen Italië ROME, PADUA (Reuter) - In Pa dua zijn gisterochtend 12 aansla gen gepleegd. Zij waren gericht tegen politiebureaus, een gevan genis, een winkel en een aantal huizen. De schade was gering, zo heeft de politie meegedeeld. In anonieme telefoontjes aan het Italiaanse persbureau Ansa werd de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist door twee ex treem linkse organisaties. auspiciën van de volkerenorga nisatie nu met het toezicht op de overgang naar onafhankelijkheid voor Namibië te beginnen. Het communiqué waarin het resul taat werd bekendgemaakt zegt dat "bepaalde punten" in het voorstel van de vijf waren opge helderd en dat de twee delegaties er hun goedkeuring aan hechtten dat het plan nu aan de Veilig heidsraad wordt voorgelegd. Over het Westerse plan is vijftien maanden intensief onderhan deld. Het bevat o.m. voorzienin gen voor vrije verkiezingen in Namibië, onder toezicht van de Verenigde Naties. De Veilig heidsraad moet nu beslissen over de aanstelling van een speciale vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties gedurende de overgangsperiode en de statione ring van een vijfduizend man omvattende VN-vredesmacht in Namibië. Verwacht wordt dat de Veiligheidsraad in de komende twee weken de kwestie zal be handelen. Het voornaamste probleem waar over nog onenigheid bestond was de legering van 1.500 man Zuid- afrikaanse troepen, zoals is voor zien in het Westerse plan. Als plaats voor deze troepen had het plan het noorden van Namibië aangewezen, maar de Swapo en de frontlijnstaten wilden dat dit ten zuiden van de Namibische hoofdstad Windhoek zou zijn. Zuid-Afrika liet begin deze maand weten dat het hiermee niet akkoord ging. In Westerse diplomatieke kringen verluidde toen dat bij wijze van compromis aan Zuid-Afrika zou worden voorgesteld dat het zijn troepen macht mocht verdubbelen, mits het akkoord ging met legering in het zuiden. Welk compromis de partijen gisteren hebben gesloten werd niet in het communiqué vermeld. Bezoek aan Tanzania DAR-ES-SALAAM (ANP) - Ko ningin Juliana heeft gisteren op de tweede dag van haar staatsbe zoek aan Tanzania een centrum geopend voor ondervoede kinde ren en hun moeders. Prins Bern- hard bezocht een suikerfabriek waarvoor Nederland 107 miljoen gulden heeft bijgedragen voor de ontwikkeling. De vorstin vloog 's morgens van Dar-es-Salaam naar Kilosa, 320 kilometer ten westen van de Tan- zaniaanse hoofdstad om een be zoek te brengen aan een project van de stichting "Nederland Kinderhulpplan". De koningin heeft destijds de stichting 4,5 miljoen gulden geschonken uit het nationale geschenk dat zij had gekregen ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubi leum. In Tanzania kon zij zien hoe een deel van het geld is besteed. Op twee plaatsen, ongeveer 10 en 25 km van Kilosa, bezichtigde zij klinieken en scholen voor jonge kinderen en hun moeders. De stichting wil in samenwerking met Tanzania nagaan hoe moge lijkheden kunnen worden ge schapen voor een betere ont plooiing van het kind. Dat moet echter wel gebeuren op basis van wat het land zelf aan mankracht en middelen heeft. De centra om vatten kleine klinieken voor jon ge en aanstaande moeders en scholen voor kinderen tot 7 jaar. Verder wordt er voorlichting ge geven over voedsel en is er een moederclub. Het "rehabilitatiecentrum" dat de koningin gisteren in aanwezig heid van president Nyerere en honderden volwassenen en kin deren uit dorpen in de buurt opende, is bestemd om onder voede kinderen en moeders sa men te brengen. De moeders wordt in de praktijk geleerd hoe zij een juist dieet voor hun kinde ren moeten bereiden. Vandaag bezochten koningin en prins Dodoma, de nieuwe Tanza- niaanse hoofdstad in aanbouw. Daarna doen zij het rustiger aan. Zij vertrekken vanavond laat naar het noorden van het land, waar morgen, zaterdag en zondag wildparken zullen worden be zocht. Maandag keren zij terug naar Nederland. LEIDEN - "We gaan naar Ca nada...". Wat de laatste tijd het lijflied was van de "Four- ty Four Degrees", wordt mor gen realiteit. Ze vertrekken voor een tournee van drie we ken naar Canada. Compleet met het "Kamper Trompet terkorps" en begeleiders. Een gezelschap van 113 personen dat morgenochtend door bur gemeester Vis bij Holiday Inn wordt uitgezwaaid. De weg naar dat vertrek is niet over rozen gegaan, een scala van veelal onvoorziene problemen vroeg om een op lossing. Een tweemansdelega tie moest daarvoor zelfs totaal onverwachts een voorbezoek van vijf dagen brengen aan Canada. Tour-president Jan Lau aan de vooravond van de tournee: "Je zit er met zoveel mensen, daar lig ik wel eens een nacht wakker van. Als je nagaat wat er allemaal kan gebeuren." Het hele gebeuren werd een jaar geleden als uitwisseling voor gesteld. Tot er ineens in april een telegram van de organi sator in Canada kwam. De inhoud kwam erop neer dat hij het gezelschap in Neder land - populair gezegd - liet barsten. Ze moesten de hele organisatie toen nog zelf ter hand nemen, want op basis van een telefoontje veertien dagen eerder dat alles in kannen en kruiken was, wa ren de 113 retourtickets afge haald. Het enige wat geregeld was was een contract voor elf dagen optreden in Edmonton in de provincie Alberta. De organisator zou er voor zor gen dat ook de andere tien dagen verzorgd zouden zijn. Het risico zou door hem ge dragen worden. De heren Lau en Kros (van Combinatie van Korpsen) vlogen in allerijl naar Cana da. Jan Lau: "We begonnen daar met zijn tweeën natuur lijk niets zonder relaties. We zijn naar de directeur van de "Alberta All Girl Band", die volgend jaar naar Nederland komt, toegestopt; de "world- fanous" Bob Nagel, zoals hij genoemd wil worden. Dankzij hem hebben we het allemaal in vijf dagen rond gekregen. Hij stapte ergens naar bin nen, presenteerde zijn worldfamous"-heid en kreeg binnen de kortste keren ge daan wat hij wilde." Er moesten allerlei contracten voor optredens worden afge sloten, en er moest voor eten, slaapplaatsen en vervoer ge zorgd worden. Het werd een commerciële tour. Kosten der tig- a veertigduizend gxdden exclusief de reis naar Cana da, die door de deelnemers zelf wordt betaald). De opzet was: drie dagen optreden, dan een dag rusten, maar die opzet hebben ze moeten laten varen. Voor de enkele dag vrij die er nu tussen zit hebben ze moeten knokken De onderhandelingen waren hard. Er moest bloed aan de paal om voor het toernooi in Edmonton 3500 dollar prij zengeld gegarandeerd te krij gen. Jan Lau: "Het ging er zó hard aan toe. We slapen bij voorbeeld de eerste nacht in een school maar het ontbijt de volgende morgen zat er niet bij. Nu geven we een ontbijt- concert, waarna we dan toch nog onze spekpannekoeken krijgen. Als je voor dat ontbijt al zo hard moet vechten, kun je nagaan wat we-voor die 3500 dollar hebben moeten doen". Nog een voorbeeldje van hoe ze je er toch proberen tussen te nemen, aldus Lau. Ze hadden naar een groot roeifeest kun nen gaan om daar op te tre den. "Erg fijn om er heen te gaan", zegt Lau: Het is 600 kilometer rijden met vier au to's. We konden er 200 dollar voor krijgen. Moet je nagaan, alleen het vervoer kost al meer. Ze zouden zorgen dat er in de kerkhal, waar we zou den slapen, door ons gekookt kon worden. Nou ja... Dat hebben we toch maar afgesla gen." Er zal wel een tocht worden ge maakt door de Rocky Moun tains, met optredens in een tiental plaatsjes. "Liever pre cies uitkomen of zelfs honderd gulden verlies hebben dan de Rocky Mountains niet zien", aldus Jan Lau. Nog een tegenvaller was het vervoer. Er zijn drie bussen en een vrachtwagen gehuurd. Gerekend was op 20.000 gul den. Maar dat zal wel 30.000 worden, want in verband met de Common Wealth Ga mes die op 5 augustus in Edmonton beginnen zijn de prijzen van alle vervoer, hotels en derge lijke zo ongeveer verdubbeld. Aanvankelijk zouden ze op het vliegveld van Edmonton aankomen. Maar in Calgary, acht uur met de bus vanaf Edmonton, wilden ze de vol gende ochtend dolgraag op treden op de Calgary Stam pede, een groots cowboy-spek takel. Eén van de succesjes van Bob Nagel was dat hij binnen vijf minuten geregeld had dat de plaats van tian- komst Calgary zal zijn, zon der een cent bijbetaling Het is dan toch nog allemaal goed gekomenDe zaak is fi nancieel gedekt. De echte voorbereiding is pas een half jaar geleden begon nen. Te laat voor het mooie, is de conclusie achteraf. Want ook in Nederland liep niet al les op rolletjes. Lau: "Majoret tes zijn mooie dingen, letter lijk en figuurlijk, maar zon der muziekkorps zijn ze hele maal niets op straat. Alle na righeid die we hebben gehad met een aantal korpsen, die om diverse redenen toch weer niet meegingen! Aad Kros heeft ons in contact gebracht met het Kamper Trompetter korps. Maar dat is een typisch christelijk orkest, zondagop tredens hadden ze nog nooit gedaan. Het heeft ze nog veel moeite gekost om de knoop door te hakken, maar nu tre den ze ook zondags met ons op. De onderlinge verhouding met het korps is heel erg goed. ze vonden alles best. Zeiden: Doen jullie moar, we will'n alles metmak'n." Aan het peloton is een National Guard toegevoegd, een groep je heren de "vast verkerin gen" van de meisjes dat met vlaggen van de gemeenten Kampen en Leiden, van de provincies en van ons land zal lopen. Alleen de provincie Zuid-Holland vond de vlag te duur om mee te geven. De gemeente en de VVV-Lei den kwamen wat royaler uit de bus. Er werd gezorgd voor een hele berg presentjes die in Ca nada kunnen worden over handigd. Burgemeester Vis bracht dinsdagavond per soonlijk nog een aantal tegel tjes van Leiden langs, die moeten worden overhandigd aan allerlei Canadese hoog waardigheidsbekleders bij of ficiële ontvangsten. Ook een royale gift van Heineken werd met grote dankbaarheid aanvaard. Het Canadacomité van de Fourty Four Degrees zelfheeft er het afgelopen halfjaar door middel van feestdagen, oude kranten ophalen, en dergelij ke voor gezorgd dat een be drag van ongeveer 21.000 gulden bij elkaar werd ge bracht.Op die manier konden de kosten die de leden zelf hebben aan de reis enigszins beknot worden Een jaar lang hebben ze alle maal naar deze tournee toe gewerkt en toegeleefd. Ter "ontspanning" bood het be stuur van Fourty Four De grees zijn leden dinsdag een bowlingavond aan. Jan Lau: "Als je zag hoe ze te keer gin gen met die ballen, daar kwam een brok opgespaarde energie naar voren..!" En vastberaden: "Het zou alle maal niet mogelijk zijn als die meiden niet zo goed liepen". Ook na Canada heeft de Leidse groep nog van alles op het programma staan. Veertien dagen rust en dan beginnen met de voorbereidingen voor de Taptade. Er zijn plannen voor een Europese tournee, en in Canada zullen al contacten worden gelegd voor een tour nee door Amerika in de toe komst. "Als je dit gehad hebt moet je doorgaan"vindt Jan Lau. "Er wordt nu al over ge praat dat de majorettes over zes jaar best eens een onder deel bij de Olympische Spelen zou kunnen zijn. Als dat zo is, zou de Fourty als één van de vier beste groepen in Neder land daar toch eigenlijk bij moeten zijn. Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul# #drw: S.v.p. In b4ofcl«ft#rt Invullen! In l#d#r vak]# #.v.p. ##n Mt#r VakarrtlMdrM: straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postcode Cliëntnr. Wl^nummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres GENÈVE (DPA/UPI)- De ministers van buitenlandse zaken van de VS en de Sovjet-Unie. Cyrus Vance en Andrej Gromyko, zijn gisteren in Gent ve de besprekingen begonnen over de beperking van strategische wa pens (SALT). De eerste zitting, gisterochtend, was gewijd aan de beperking van strategi sche wapens. Vance is naar Genève gekomen met een Amerikaans voor stel, dat beperkingen wil opleggen aan nieuwe types (vanaf land te lanceren) raketten. Volgens dit voorstel zouden beide staten een sys teem mogen opbouwen van verplaatsbare lanceerinrichtingen, om deze zo te kunnen verdedigen tegen een aanval van de andere staat. De VS hechten zeer veel waarde aan een dergelijk systeem. Gistermiddag waren de besprekingen gewijd aan het Midden-Oosten, Afrika en de rechten van de mens. LEIDEN - In het buurt- en club huis "De Zevensprong" aan de Bernhardkade werden gister avond de klaverjas- en sjoelkam pioenschappen van Leiden Noord gehouden. Bij de klaver jassers ging de wisselbeker naar de heer Vreeken, die een punten totaal vergaarde van 5834. Twee de werd de heer Weidema met 5698 punten en derde mevrouw Van der Plas met 5578 punten. Bij het sjoelen werd de competitie gewonnen door mevrouw Gorre met 344 punten. De tweede en derde plaats werden hier respec tievelijk bezet door mevrc Rijsbergen (312 punten) en i vrouw Aniba (304 punten). LEIDEN - De zes weken durende tournee van de Boycot Outspan Actie door het land heeft als tast baar resultaat opgeleverd de op richting van twaalf plaatselijke actiegroepen. De tocht, die langs 39 plaatsen voerde, had o.m. tot doel om informatie over het apartheidsbewind in Zuid-Afri ka te verstrekken en de plaatse lijke bevolking tot actie op te roepen. Bovendien werd er geld voor een steunfonds ingezameld. De actie zal volgend jaar in elk ge val worden herhaald. Het is de BOA namelijk gebleken dat er veel meer aandacht besteed moet worden aan het "veldwerk'. In een eerste evaluatie, gisteravond in het Antonius Clubhuis zei Esau du Plessis van de BOA dat de voorbereidingstijd van een nieuwe tournee minstens zes maanden langer zou moeten du ren, alleen al om de benodigde vergunningen te krijgen. Het had hem verrast dat in sommige ste den waar de BOA plaatselijk re delijk draait de slechtste resulta ten waren geboekt, terwijl in pro vincies als Drente en Zeeland waar tot nog toe van actie geen sprake was geweest deze het bes te was verlopen. Du Plessis zei verder dat de actie op zich geen doel was geweest "maar juist een aanzet tot het leg gen van nieuwe contacten. En die kunnen het beste worden opge daan door naar de mensen zelf toe te stappen", aldus de BOA-man. Het totaalbedrag van de collecte voor de zwarte vakbeweging, de South African Congress of Unions, is nog niet bekend. In ie der geval kan met het geld het blad van de vakbeweging in Zuid-Afrika tot het eind van dit jaar blijven verschijnen. Jan Wolkers, die de BOA-groep de ze laatste dag had versterkt, had aan de woorden van Du Plessis en Mark Biesheuvel, deze laatste van het Nederlandse Juristen Comité voor de Mensenrechten, weinig meer toe te voegen. Hij zei alleen dat de organisatie met het verzoek om een affiche te ont werpen in het teken van het (door de Verenigde Naties uitgeroe pen) jaar tegen de apartheid bij hem aan het juiste adres was ge weest. Het affiche stelt een ha kenkruis voor, waarin het woord "apartheid" is verwerkt. Prof. Witstein (58) overleden LEIDEN - Mevrouw S.F. Witstein, hoogleraar Nederlandse letter kunde aan de Leidse universiteit, is op 58-jarige leeftijd overleden. Zij werd in 1975 hoogleraar nadat zij vanaf 1964 werkzaam was ge weest op het Instituut voor Ver geldend Literatuuronderzoek in Utrecht. Mevrouw Witstein ging vlak na de Tweede Wereld oorlog Nederlandse Taal- en Let terkunde studeren aan de Rijks universiteit in Utrecht, waar zy in 1952 het doctoraal examen afleg de en in 1969 cum laude promo veerde. In 1954 werd zij lerares aan het Stedelijk Gymnasium in Utrecht en in 1956 wetenschap pelijk ambtenaar bij het Instituut De Vooys voor Nederlandse taai en letterkunde, eveneens in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19