Maan tart roeibond WEEKAANBIEDINGEN Leo van Vliet stapt boos uit zesdaagse «jon» 235 89 Pauwels langs afgrond Tom Okkerniet "geplaatst" op Melkhuisje WK-loting centraal voor waterpoloteam SUP® VROOMS DREESM ANN DONDERDAG 13 JULI 1978 SPORT PAGINA 15 LISSE - Peter Pauwels, de nummer één geplaatste spe ler in het toernooi van Lisse, ging gisteren langs het randje van de afgrond. Hij viel er net niet in, al scheelde dat bijzon der weinig. Tegen Marcel de Bakker verloor hij de eerste set en kwam daarna met 5-2 achter. Niemand, ook hijzelf waarschijnlijk niet, gaf nog een stuiver voor zijn kansen. Pauwels vocht evenwel ver beten terug en kwam zowaar nog langszij. Om met 5-7 te winnen, mentaal gezien kan je natuurlijk niet meer kapot. De vele toeschouwers die sen satie roken kwamen daarop echter van een koude kermis thuis. Marcel de Bakker graaide zijn spullen bijelkaar en vertrok. Naar hij zei, omdat zijn aanwezigheid elders ver eist werd. Een anti-climax, die ook de ambitieuze Pau wels weinig bevrediging schonk. In de tweede ronde, dat wel. Het succes van De Bakker gisteren zat 'm voor namelijk in zijn ongelooflijke snelheid. Hij had bijna alles en passeerde bovendien met schitterende slagen. Niet alleen de kwam gisteren in moeilijkhe den, ook voor zijn 'stand-in', Marinus Brooshooft, zag het er aanvankelijk niet best uit, want hij verloor de eerste set van zijn partij tegen de Gro- ninger Achterberg gisteren met maar liefst 6-0. Broos- hooft was evenwel niet uit het veld geslagen, hervond het ritme en profiteerde van het gebrek aan routine van zijn tegenstanden 2-6, 1-6. Paul Kallenberg breikte ook de volgende ronde. Bas Ploos van Amstel kwam niet zover. Hij verloor op het nippertje van Arjen van der Meen 2-6, 7-5, 5-7 en kon na afloop met een brede grijns de pols bandjes (troostprijs voor de verliezers) in ontvangst gaan Hij zat er dus niet zo In het damesenkel had Annette van der Mey, niet geplaatst maar stellig een favoriet, geen moeite met Bernadette Tom- brok. De onervaren Berna dette, pas uitkomend in de B-categorie, verloor met 6-4, 6-0. Wat zij nodig heeft is wedstrijdervaring. Over een goede beheersing beschikt zij zeker. Ton Grimbergen, de nummer drie van de C-klasse. moest de strijd tegen Jan Ruysse- naars bij de stand 7-5, 5-7 sta ken vanwege een rugblessu- Bij de dames klopte Nienke Ebbens, als eerste gekwalifi ceerd, Georgette Temminck: 6-1, 6-3. Pat Heyligers kwam eveneens verder door van Demmink te In het heren-D kreeg Theo de Mooy tegenstander Zwet sloot er pas na drie uur onder. Bij de dames vloog favoriete Hoefnagel er meteen al uit. Gerritsen fungeerde als scherprechter. Uitsluiting voor WK dreigt AMSTERDAM - De tweede avond van de natio nale roeikampioenschappen bracht teleurstel ling voor Rob Robbers en Rob Florijn en bracht aan Ed Maan wel een tweede plaats, maar ook de dreiging van uitsluiting voor het wereldkam pioenschap. Joke Dierdorp en Karui Abma nemen de felicitaties in ontvangst nadat zij de twee zonder op hun gemak hebben gewonnen. Robbers en Florijn slaagden er niet in de titel in de dubbeltwee naar Leiden te brengen. Van te voren zag het er voor de Die Leythe- roeiers nog zonnig uit: Maan en Michels, zouden niet mogen star ten omdat de roeibond dit niet vond passen in hun voorberei ding voor het wereldkampioen schap licht roeien in augustus. Daardoor leek er nauwelijks te genstand te zullen zijn. Carel Delhey, de kersverse kampioen in de skif besloot het echter met van Schelven, de Tritonskiffeur te proberen en daarnaast negeer den Ed Maan en Ron Michels het startverbod. Michels: "Ik wil vrij zijn te starten, waar ik wil. Of iets al dan niet te zwaar is, kan ik zelf wel uitmaken. Het is toch te gek, dat ik gisteren bij de start van de skif zomaar werd weggestuurd, omdat roeien te zwaar voor mij zou zijn". Een boze Maan en Mi chels waren het betuttelende op treden van de keuzeheren in het i beu en besloten toch :e kampioenschap te Spannend Na een spannende strijd Delhey en Van Schelven, die met de lichte wind tegen het beste uit de voeten kwamen. Maan en Mi chels, die het met wind mee ver moedelijk beter hadden gedaan werden tweede. De bondsbe- stuurders waren daar echter niet zo gelukkig mee en zullen van daag beslissen of Michels en Maan nu nog wel mogen mee doen aan het lichte wereldkam pioenschap, in Kopenhagen. Wat de beslissing ook mag zijn, het lijkt zeker, dat de goede sfeer, waarover de lichte selectie com missie zo graag praat, grondig bedorven is. De derde plaats in de dubbeltwee was dus voor Robbers en Florijn, die daarmee toch lichtelijk te leurstelden. Nu de mogelijkheid om internationaal te dubbelvie- ren verdwenen is, lijkt het sei zoen voor hen een aflopende zaak. Florijn zal echter nog star ten op de seniorenlandenwed- strijd en wellicht wordt van avond gestart in de dubbelvier met Maan en Michels. Gemak De andere nummers brachten minder gekrakeel. Joke Dierdorp en Karin Abma wonnen de twee zonder op hun gemak, daar de twee Stapel/Kruyswijk, die wel licht nog voor enig tegenvuur had kunnen zorgen, zich had terugge trokken. In de dubbeltwee ging de titel naar Sietske Boomstra en Liesbeth Vosmaer, die het Hun- ze-duo Hellemans/Pentinga voorbleven. Na de mislukte skif- race van dinsdagavond bezat Sietske Boomstra weer voldoen de zelfvertrouwen om met skif- kampioene Vosmaer de titel te pakken, in dit sterk bezette veld. Het zit er in dat de twee nu toch naar de WK in het verre Nieuw- Zeeland mag, tenzij de roeibond alsnog een vier met Liesbeth Vosmaer erin zou willen forme ren. Bij de zware heren werd ook nog in de vier gevaren, zowel mét als zonder stuurman. In de editie zonder stuurman mocht de sinds tien dagen samenroeiende com binatie van Aegir/Nereus pogen aan te tonen inmiddels rijp te zijn voor verre reizen. De titel werd gegrepen door Bock, Vos, Atsma (vroeger voor Die Leythe roeiend) en Oudt, maar de tijd was nog niet indrukwekkend. Het lijkt zinvol de ploeg nog eens te laten roeien op de open Duitse kampioenschappen. In de vier met stuurman was het veld ui terst zwak bezet, Laga won, maar daar is ook alles mee gezegd. HILVERSUM - De Italiaan Corra- do Barazutti is als eerste ge plaatst voor het herenenkelspel van het tennistoernooi om de in ternationale kampioenschappen van Nederland, dat van 24 juli tot en met 30 juli op de banen van het Melkhuisje in Hilversum wordt gehouden. Op de plaatsingslijst neemt de Engelsman Buster Mot- tram de tweede positie in. Hij wordt gevolgd door Balasz Ta- roczy (Hon), de winnaar van het vorig jaar Patrick Proisy (Fra) en de Zuidafrikaan Ray Moore. Tom Okker, die de halve finales van het Wimbledontoernooi bereikte, is niet geplaatst. Naast Okker zijn ook Louk Sanders en Rolf Thung toegelaten tot het hoofdtoernooi. De kwalificatiewedstrijden be ginnen zaterdag 22 juli. Alle drie de Nederlandse deel nemers aan de open Zwitserse tenniskampioenschappen in Gstaad hebben zich geplaatst voor de tweede ronde. Tom Ok ker worn met 6-3, 4-6, 7-5 van de Argentijn Carlos Kirmayr. Louk Sanders zegevierde met 3-6, 6-3, 6-4 over de Brit John Feaver en Rolf Thung, die zich via de kwali ficatie voor het hoofdtoernooi plaatste, behaalde tegen de Zwit ser Roland Stadler zijn vierde achtereenvolgende zege: 6-2,6-4. Voor het overige deden zich een flink aantal verrassingen voor. Van de eerste vier geplaatste spelers bleef alleen de als eerste geplaatste Guillermo Vilas voor het toernooi behouden. De Ar gentijn had een bye. De als derde geplaatste Australiër Mark Ed- mondson verloor met 7-5,6-3 van zijn landgenoot Kim Warwick en Zeljko Franulovic (4) was niet BODEGRAVEN -Woedend smeet Leo van Vliet zijn rugnummer in de jurywa gen, ten teken dat hij de zesdaagse voor professio nals voor gezien hield. De jonge neoprof uit Honse- lerdijk protesteerde op die wijze tegen de onregelma tigheden die zich gister avond in Bodegraven in de spurt van het peloton zou den hebben voorgedaan. "Ik dook in het wiel van Langerijs en toen knepen er plotseling r In die laatste bocht demareerde ik en daarna heb ik niet meer ach terom gekeken. Dus wat er pre cies gebeurde weet ik niet." De emotionele uitbarsting van Leo van Vliet na de finish gaf overi gens opnieuw aan hoezeer de zesdaagse beheerst wordt door de Jet Stars-ploeg. Adrie van Houwelingen won gisteravond in Bodegraven de honderd kilome ter en zorgde daarmee voor de derde overwinning. Slechts Scheuneman en Van Katwijk Van Houwelingen, samen met Nidi den Hertog uit het peloton gevlucht, zegevierde in de eind sprint zeer gemakkelijk over de broer van Fedor. Van een drietal achtervolgers wist Gerrie van Gerwen beslag te leggen op de derde plaats voor Co Moritz en Co Hoogendoorn. Ook het trio Priem, Jacobs (nu tweede in het klassement) en Stam waren voor het einde uit de hoofdmacht ont snapt en verdeelden de zesde tot en met achtste plaats. Jan Hor dijk bereikte met een solo de ne gende plaats, waarna Langerijs de omstreden spurt van het pelo ton won. Uitslag Bodegraven: 1. Adrie van Houwelingen, 2. Nidi den Hertog, 3. Gerrie van Gerwen, 4. Co Mo ritz, 5. Co Hoogendoorn, 6. Cees Priem, 7. Michel Jacobs, 8. Cees Stam, 9. Jan Hordijk, 10. Hans Langerijs, 11. Jan Krekels, 12. Leo van Vliet, 13. Piet van Kat- Klassement na vijf dagen: 1. Hans Langerijs 48 pnt., 2. Michel Ja cobs 46, 3. Leo van Vliet 44, 4. Adrie van Houwelingen 37, 5. Jo- han van der Meer 36, 6. Bert Scheuneman 35, 7. Gerrie van Gerwen 33,8. André Gevers 33,9. Co Hoogedoorn 31, 10. Herman Ponsteen 30. WIM VAN WANROOY i de Le vensgevaarlijk," was vrijwel het enige dat een briesende Van Vliet kon uitbrengen. Zijn boosheid was vooral gericht op de ploeg genoten van Hans Langerijs, die door Van Vliet achter zich te houden in de sprint de leiderstrui met succes kon verdedigen. "En protesteren heeft natuurlijk weer geen zin," jammerde hij ontgoocheld. Hetgeen door en kelejuryleden al onmiddehjk be vestigd werd: "Wij hebben van hier uit niets kunnen zien en er was geen jurycommissaris bij de laatste bocht." Waarna de Miko- rijder, zijn rugnummer achterla tend, ijlings vertrokken was. Langerijs, de grote favoriet voor de eindzege, over de door Van Vliet gesignaleerde praktijken van zijn ploeg: "Je bent beroepsrenner, dus je weet wat er kan gebeuren. HEIDENHEIM - Heidenheim is de derde stopplaats van de Neder landse waterpoloselectie op weg naar het derde wereldkampioen schap in West Berlijn. Na het zeslandentoernooi in Florence in de drie weken durende oefentrip, waarin meerdere officiéle en offi cieuze interlandwedstrijden wa ren opgenomen, door de Ver enigde Staten, Mexico en Cuba treft Nederland in de Westduitse stad zeven waterpolonaties. Hongarije, Sovjet-Unie Joego slavië, Spanje, West-Duitsland en Griekenland en Australië als invallers voor de op het laatste moment teruggetrokken landen Italië en Roemenië, zijn de ko mende vier dagen de tegenstan ders van oranje. Belangrijker wellicht dan het achtlandentoernooi is het feit, dat er zaterdag op de derde toernooi- dag tussen de bedrijven door ge loot wordt voor de groepsinde ling van de strijd om de wereldti tel, die in de tweede helft van au- gustus plaats vindt. De zestien deelnemers worden in Heiden heim verdeeld over vier groepen. De eerste vier van de Olympische Spelen van Montreal 1976: Hon garije (goud), Italië (zilver), Ne derland (brons) en Roemenië zijn op grond van die prestatie als nummer één van de groep ge plaatst. Nummer vijf tot en met acht van Montreal: West Duits land, Joegoslavië, Cuba en de Sovjet Unie genieten ook een voorkeursbehandeling. Zij wor den gelijkelijk over de vier groe pen bij de loting verdeeld. De overige twee plaatsen per poule worden aangevuld door een be schikking van het lot uit Canada, Mexico, Australië, Verenigde Staten, Bulgarije, Griekenland, Spanje en Israël (als vertegen woordiger van Azië). De groepen spelen een halve competitie, waarna de eerste twee zich kwali ficeren voor de finale-poule, die uit acht landenteams bestaat en waarin het onderlinge groepsre- sultaat meetelt. De belangstelling van de Neder landse ploeg, spelers en leiding, richt zich in toenemende mate op deze loting. De indeling is voor het Nederlands team van kapitaal belang. Immers, de eerste zes in de WK-eindstand en als de Sovjet Unie daartoe behoort, de eerste zeven, plaatsen zich direct voor de Olympische Spelen van Mos kou 1980, hetgeen in het pré- olympisch jaar een aanzienlijke kostenverlichtng inhoudt in ver band met de NOC-subsidiering voor trainingsstages en buiten landse toernooien. Om dit doel te bereiken is Neder land gebaat bij een gunstige poule indeling. Vooral nu de se lectie van Ivo Trumbic door aan wijsbare oorzaken onmiskenbaar aan kracht heeft ingeboet. Har dop wordt gemijmerd over een indeling met één sterke Europese natie en twee zwakkere, wat vrij wel zeker plaatsing in de eind ronde inhoudt. Eenmaal daar beland kan één overwinning al voldoende zijn voor de felbe geerde zesde (of zevende) plaats in de eindrangschikking. opgewassen tegen de in Europa wonende Australiër Cliff Let cher: 6-7, 5-7. Galea beker De strijd om de toernooi-zege in de Weense voorronde van de Galea- beker was gisteravond nog vol komen open. De stand van de wedstrijd Oostenrijk-Nederland was na de enkelspelen 1-1. Ro bert Reininger versloeg de Ne derlander Marc Albert met 6-3, 6-1, waarna Frank Janssen de stand gelijktrok door de over winning met 2-6, 6-4,4-6 op Mar tin Lorenzoni. De stand in de strijd om de derde plaats tussen Noorwegen en Canada was even eens 1-1. Sterk optreden van schaker Leon Konings LEIDEN - Met opvallend gemak heeft Leon Konings het derde snelschaaktoernooi van LSG op zijn naam geschreven. De score van Konings, 14 uit 15, stak ver uit boven die van de vorige twee winnaars, Kuypers en Mieremet, hoewel beiden toch ook deze keer aanwezig waren. De enige die de uiteindelijke winnaar nog een beetje kon bijbenen was Charles Kuypers. De tweemaal dat Ko nings en Kuypers elkaar ont moetten werd er een remise ge noteerd, resultaten die voor Kuypers niet toereikend waren, omdat Konings aan niemand an ders punten afstond, terwijl Kuypers dat in lichte mate wel deed. In het eerste duel viel de vlag toen een zege van Kuypers nabij leek. Kuypers kwam ten slotte op 12V2 punt uit; ook een goede score want de nr. 3 volgde pas op 9Va punt. Die derde plaats werd gedeeld door Binnendijk (die via een fraai stikmat roet in het eten van Kuypers gooide), Theo Piket, Okkes en Wind. Op 9 punten volgden Mieremet, Jan Bakker en Erwich, met op hun hielen de overige 27 deelnemers. Opvallend was dat Joop Piket bleef steken op 7V2 punt, wat toch wel tekenend was voor de sterke bezetting in de breedte van dit zomeravondtoernooi. Wed strijdleider Schuering zorgde er voor dat de vrolijke noot de bo ventoon bleef voeren bij het im mer verkwikkende vluggeren. Komende dinsdagavond kan ie dere schaker voor de laatste keer in deze cyclus van vier terecht. Aanvang kwart voor acht in de Rijnlandflat. Op de daarop vol gende woensdagavonden kun nen de onvermoeibare schakers dan weer aan de slag in de tradi tionele Katwijkse badgasten- toernooien. ATLETIEK - Lida Berkhout (dem) heeft gisteren bij avond atletiek wedstrijden in Haarlem voor de beste Nederlandse seizoenpres tatie speerwerpen gezorgd. De Beverwijkse kwam tot een af stand van 55,92 meter, waarmee zij haar beste seizoenprestatie (54,72) met ruim een meter verbe terde. In Roosendaal leverde Ka rin de Nijs (rkhav) een voortref felijke prestatie door de 800 me ter te winnen in 2 minuten en 4.6 seconden. Het betekende voor de Zeeuwse een nieuw persoonlijk record en de beste Nederlandse seizoenprestatie. Karin de Nijs voldeed met haar tijd aan de li miet voor de Europese kam pioenschappen, die eind augus tus in Praag beginnen. ADVERTENTIE Gegrild half haantje per stuk Buitoni Melba toast per pak Cambell's soepen Diverse smaken, per blik voor 4 borden Krentenbollen 4 stuks Zuid-Afrika. De secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de Anglicaan se bisschop Desmond Tutu, die gistermorgen tijdens een confe rentie van de raad voor het oog van de deelnemers door de vei ligheidspolitie werd meegeno men, is weer op vrije voeten. Hij deelde de conferentiegangers na zijn terugkeer mee, te zijn ver hoord over een aangelegenheid die niets met de vergadering uitstaande had. De politie wilde alleen inlichtingen over een be paalde zaak van hem hebben. Zijn behandeling was hoffelijk geweest. De verwijdering van de secretaris generaal had grote onrust ge wekt, temeer omdat vorige week een medewerker van de Raad van Kerken, Rommel Ro berts, is gearresteerd. De verga dering nam na het meenemen van bisschop Tutu een minuut stilte in acht voor gebed. Toen hij was teruggekeerd, zong zij dankbaar een hymne. Door de overval van Zuidafri kaanse troepen op het vluchte lingenkamp Kassinga in Angola is de noodzakelijke "goede trouw" verstoord. Anglicaanse kerk van Namibië verwijt de westerse landen hun "verdergaande uitbuiting" van de bodemschatten van het land te willen veiligstellen en pogingen tot werkelijke bevrijding te on derdrukken. Naar Afrika. Mgr. J Bluyssen, bisschop van den Bosch, is voor een reis van vier weken naar Afrika vertrokken. Hij gaat naar Kameroen, het Centraal Afri kaanse Keizerrijk en naar Kenia. Een bezoek aan Zaïre kan wegens de politieke situatie in dat land niet doorgaan. Mgr. Bluyssen, die onder anderen een missiesecre taris van het Bossche bisdom in zijn gezelschap heeft, wil zich vooral op de hoogte stellen van de pastorale situatie in de te bezoe ken gebieden. Beroepingen Uitbuiting Namibië. De Anglicaanse kerk van Namibië (Zuid-West-Afrika) heeft de voorstellen van vijf wes terse landen voor een regeling in dit land afgewezen. Zij geven, volgens de anglicanen, het eigen Namibische volk in de overgang speriode te weinig garanties Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor IJsselmui- den Joh. Bos Otterlo. Ten onrech te werd bericht dat vicaris K. R. Cuperus was beroepen m Maas dam. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar De Bilt D. Bouwknegt Rotterdam-IJssel- monde. Geref. Kerken Vrijge maakt Buiten Verband: aange nomen naar Maassluis kandidaat P Veldhuizen Spakenburg. Ge ref. Gemeenten: beroepen te Den Haag - centrum R. Boogaard Lei den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15