'RENNERS ZUNOOK MENSEN' Jan Raas grijpt weer net mis Arnold Mühren krijgt ongelijk Tour cijfers Unieke staking van Tourpeloton; halve etappe geannuleerd Volgend jaar in de Giro DONDERDAG 13 JULI 1978 Esclassan winnaar na furieus tweede gedeelte van etappe TOULOUSE (GPD)-José de Cauwer, de mees terknechtvan Hennie Kuiper, voorspelde het reeds tijdens de rustpauze tussen het eerste en tweede deel van de twaalfde etappe. „Vanmorgen hebben we geprotesteerd", al dus de Belgische Raleigh-renner. „Zo'n daad stel je echter èèn keer. Anders zou je beter uit de Tour de France kunnen verdwijnen. Nu het protest geleverd is, moeten we terug naar de realiteit. Dat is koersen". Tussen Valence d'Agen en Toulouse (het twee de deel van de rit) werd er inderdaad ge koerst. Bij tijd en wijle leek het zelfs alsof de duivel in hoogst eigen persoon achter de ka ravaan aanjoeg. Dat kwam onder meer omdat Bernard Hinault zelf reeds na 23 kilometer aan het demarreren sloeg. Hij veroverde 12 seconden voorsprong. Dat was royaal vol doende om de vlam in het peloton te doen slaan. Eenmaal het vuur aangewakkerd kon niemand het meer blussen. De renners wil den op deze manier duidelijk maken dat ze heus wel tot het uiterste gaan, ook in de ritten tussen Pyreneeën en Alpen. Nauwelijks was Hinault tot de orde geroepen of er werd gesprint voor de punten in het berg- klassement op de Cote de Belleperche (35 km). De Spanjaard Menendez kwam het eer ste boven, maar de hergroepering liet vervol gens niet lang op zich wachten. Toen stond het vast dat een massale eindrush de winnaar zou moeten aanwijzen. „Ik liet me nog voor het binnenrijden van Toulouse niet meer uit de eerste rijen weg duwen", vertelde Jan Raas. „Zoals altijd was het in de slotfase weer een riskante onder neming. Toch moest ik voor de Peugeots het hoofd buigen. Esclassan werd te goed gelan ceerd. Zijn ploegmakker Sibille demarreer de. Dat betekende dat het gat dichtgereden moest worden. Teirlinck aarzelde niet, maar Esclassan werd door dit alles in een fauteuil meegevoerd. Daarom niet getreurd. De tweede plaats van mij en de vijfde van Kar stens hebben ons toch nog geld in het laatje gebracht". VALENCE D'AGEN - Bernard Hinault heeft gis teren lopend een etappe in de Ronde van Frank rijk gewonnen. In plaats van bloemen kreeg hij een slag in het gezicht. De Tour heeft zo zijn bijzondere gebeurtenissen. De staking op weg naar Valence d'Agen was uniek in de geschie denis van de wielersport. De halve etappe werd geannuleerd. Gerben Karstens rolden de tranen over de wangen van gelukzaligheid. De 99 overgebleven c 65ste ronde van Frankrijk grepen gisteren het eerste deel van de twaalfde etappe - 148 kilometer tussen Tarbes en Valence d'Agen in het dal van de Pyreneen - aan om te protesteren tegen de orga nisatie. Lévitan, de financiële baas, had voor 120.000 gulden van de gemeente Valence d'Agen de etappe naar Toulouse zonder met de ogen te knipperen in twee de len gesneden. In de ogen van de renners was dat een asociale overweging. Na de zware bergrit werden de ren ners op de Pla d'Adet ongewas sen in auto's en bussen gepropt en via diverse files naar het 80 kilometer verderop gelegen Tar bes vervoerd. Eer ze .gegeten hadden en gemasseerd waren was het tegen middernacht. Van hen werd verwacht dat ze om vijf uur in de volgende ochtend al weer naast hun bed zouden staan voor ritten naar Valence d'Agen en Toulouse over een totaal aan tal kilometers van 244. Een lange dag om te koersen nieuw weinig rust, want gen om 07.00 uur zouden ze in de trein naar Figeac, de start van de dertiende etappe moeten zitten om daar te starten voor een rit van 221 km naar Superbesse met aankomst bergop. "Onmense lijk", meenden de renners giste ren in alle vroegte op de Quai de l'Adour te Tarbes. Toulouse (G.P.D) - De ploeglei ders Peter Post en Fred de Bruynezijn door de voorzitter van de Tour jury, de Frans man Jean Court, beschuldigd van combine. Deze vermeende ongeoorloofde samenwerking bleek ten grondslag te liggen aan de in de bergetappe naar Pla d'A det aan beiden uitgedeelde boete van 500 Franse francs. Letterlijk had er als aanteke ning bij de straf gestaan „on geoorloofd, ongedisciplineerd gedrag". Toen Post en De Bruyne op nadere toelichting uitgingen, kregen ze het ver wijt van combine-rijden. Jean Court: ,Jk heb gezien hoe eerst Henk Lubberding een bidon aangereikt kreeg van Fred de Bruyne en later dat Freddy Maertens door de me canicien van Post, Jean Le grand, werd besproeid. Dat is combine, ongeoorloofde sa menwerking". Peter Post reageerde zich woe dend af met het tegenover Fe lix Levitan persoonlijk geuite dreigement: ,Jiicr kom ik niet meer terug. Volgend jaar rijd ik de Ronde van Italië". Fred de Bruyne toonde zich niet minder verontwaardigd en veroordeelde de waarneming van Jean Court in boze toon aarden. Hij ontkende Lub berding geholpen te hebben. ,Jk nam een kruik aan, die hij me in bewaring wilde geven", aldus de lezing van Fred de Bruyne. Bij de start was het gevloek en ge tier al niet van de lucht. Direct nadat Lévitan zijn startvlag had gestreken, staken de bevelheb bers in het peloton de koppen bij elkaar voor een samenzwering. De beslissing was unaniem: er zou gestaakt worden. De Span jaard Oliva, die er kennelijk niets van begrepen had, wilde toch koersen. Hij demarreerde weg, maar hij kwam niet ver. Oliva werd onder bedreiging van een pak rammel gedwongen zich aan te passen aan het zeer gezapige tempo van het peloton. Gerben Karstens en Jean-Jacques Fussien gingen de koersdirecteu- ren Felix Levitan en Jacques Goddet op originele wijze verslag doen van de revolutie in het pelo ton. Het tweetal demarreerde uit de groep, nam een voorsprong van een paar honderd meter, stapte af en ging tenslotte mid den op straat luidruchtig liggen slapen. Lévitan was woedend, vooral omdat het alweer die Kar stens was die actie voerde. Hij dreigde geen enkele prijs uit te betalen„Dat had hij al eerder ge daan, maar alle voorgaande keren dat er onvrede was bij de renners, werd er in de finale toch hard ge- koerst en vond hij het allang weer best. Dit keer was het anders. De r trokken zich niets van de bevelen van de kleine dictator aan. Het dreigement maakte hen alleen nog bozer. Gepland was dat de renners op zijn laatst rond de klok van twaalven in Valence d'Agen zouden finishen en om half drie weer zouden afreizen richting Toulouse. Ze arriveer den ruim anderhalf uur later. Na het gesnurk van Karstens en Fus sien fietste het peloton in ware slakkengang. De gemiddelde snelheid bedroeg amper 20 kilo meter per uur. In plaats van in de slotkilometers hard te koersen, werd de snelheid steeds meer ge drukt. Normaal een langgerekt lint was de groep nu een breed uitgesmeerd front, dat heel lang zaam de eindstreep naderde en vijf meter voor de streep tot stil stand kwam. Vuisten gingen de lucht in richting Lévitan, er werd gescholden en het was maar goed dat blikken niet konden doden Voor Hennie Kuiper en Jan Raas (r) wandelt Bernard Hinault, met e in het gezicht krijgen. n verbeten trek op het gelaat r de streep. Later zou hij een klap stapte hij pas voor pas met de fiets aan zijn hand voorwaarts en overschreed de eindstreep. Dat initiatief deed de Franse wieler fans langs de kant in de veron derstelling verkeren dat de jeug dige vedette de aanstichter was van de revolutie. De reactie was furieus. Burgemees ter Baylet van Valence d'Agen verklaarde zich bekocht en be drogen te voelen. Het vele geld dat zijn stad had opgebracht om de Tour binnen de poorten te ha len zou hij terugeisen. Desnoods via de wielerbond en de rechter. Het volk had geen wielrennen ge zien. Bij de start van het tweede gedeelte van de twaalfde etappe waarin normaal gekoerst zou worden - klonk een luid fluitcon cert en boegeroep. Hinault was het mikpunt. De Breton maakte de "fout" langs de kantte starten. Na tien meter trof hem een vuist in het gezicht. Hinault draaide zich om en diende het publiek van repliek. Gesteund door zijn ploeggenoten uiteraard. Gele truidrager Joseph Bruère sprint te uit het peloton naar voren om de slagwisseling aan Lévitan te melden. Buiten Valence d'Agen keerde de rust weer, de tourren ners hervatten hun loodzware route in de hoop volgende jaren socialer behandeld te worden. De prijzen van de eerste halve etappe waren ze kwijt. Lévitan besloot na de beslissing van de internationale commissarissen de eerste halve etappe ongeldig te verklaren, geen cent uit te keren. Met zeker sarcasme schonk hij de 17.500 gulden aan prijzengeld van die rit aan de sociale dienst van de gemeente Valence d'Agen Worden de deelnemers aan deze Tour inderdaad asociaal behan deld? De dagen in de Pyreneeën in elk geval. Zoetemelk, Hinault, Pollentier, Kuiper enzovoorts zeiden allemaal dat ze dinsdag avond niet voor half twaalf naar bed konden ploeggenoten lagen op dat moment nog op de massa getafel. Om vijf uur rinkelde de wekker. Hennie Kuiper vertelde: "Ik zat te gapen op de fiets". Aan de andere kant schrokken de zelfde renners er in het verleden niet voor terug na de Tour hoge gages te verdienen in de crite riums. Ze reden er vaak zeven per week - soms twee per dag - en verplaatsten zich duizenden ki lometers per auto. Toen rinkelde de kassa en zei niemand dat ren ners als varkens behandeld wer den. Niettemin was de staking van gisteren tussen Tarbes en Valence d'Agen terecht. Lévitan gaat te ver in zijn geldzucht. De Tour is een traditie en hoeft geen miljoenen op te brengen. Boven dien werken arbeiders ook geen zes dagen per week meer zoals vroeger. Met de annulering van de halve etappe bereikten de cou- INDIVIDUELE T'JDRIT Kjuli-l4eeL52i<m Zo bleven de coureurs minuten lang staan. Gerben Karstens be gon te huilen. "Hier heb ik in elf ronden van Frankrijk voor geij verd", snikte hij. "Geweldig wat hier gebeurt. Dit is mijn mooiste overwinning. De renners hebben nu eindelijk massaal durven aan tonen dat ze mensen zijn en geen robotten" Bernard Hinault maakte een einde aan de indruk wekkende en unieke demonstra tie. Met vuurspuwende ogen Postzegel voor Euwe AMSTERDAM - Bij de opening van het 18de IMB-schaaktoer- nooi in Amsterdam ontving prof. Max Euwe, de president van de FIDE, gisteren uit handen van PTT-directeur Leenman een spe ciaal aan het schaken gewijde postzegel. Dit omdat Euwe aan het eind van het jaar opstapt als voorzitter van de wereldschaak bond. Het IBM-toernooi was hiermee officieel geopend. Ge speeld werd er nog niet, dat zal vandaag gebeuren. De groot- meestergroep, hoofdmoot van het toernooi waaraan zo'n 900 schakers meedoen, telt dit keer 28deelnemers Zij zijn onderver deeld in twee groepen, de A- en de B-categorie. In de eerste groep begir.t J an Timman. éen der favo rieten, vandaag tegen Andersson. UTRECHT (G.P.D.) - Ajax en FC Twente zullen finaneieel tot el kaar moeten komen wil de over gang van Arnold Miihren van FC Twente naar de Amsterdamse eredivisieclub mogelijk wor den. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. V. J. A. van Dijk, heeft Arnold Müh- ren gisterenmorgen in het onge lijk gesteld in een kort geding dat de Twente-speler tegen zijn club had aangespannen. Mühren die met Ajax al financieel rond is, vindt dat zijn werkgever Twente zijn vrijheid om een ar beidsovereenkomst met de Am sterdamse club aan te gaan be lemmert door een aanzienlijk hogere vergoedingssom van Ajax te vragen dan deze club be reid is voor Mühren op tafel te leggen. FC Twente wil zes ton van Ajax, dat niet verder wil gaan dan 4,5 ton. Prof. Van Dijk zei in zijn vonnis dat FC Twente de reglementen van het vergoedingssysteem van de KNVB niet overtreedt en dat dit ook geldt ten aanzien van de EG-bepalingen over het vrije werknemersverkeer. De presi dent van de Utrechtse recht bank wilde zich in zijn uit spraak niet uitlaten over de rechtmatigheid van het vergoe dingssysteem van de KNVB, omdat binnen niet al te lange tijd de Tweede Kamer zich be zighoudt met het rapport „Ge zondmaking Betaald Voetbal waarbij het huidige vergoe dingssysteem aan de orde zal komen. Karei Jansen, secretaris van de VVCS (Vereniging van Con tractspelers), maakte zich nogal boos over de uitspraak van prof. Van Dijk. „Het laatste woord is hierover nog niet gezegd. Het zit erin dat wij in hoger beroep gaan tegen de uitspraak, óf naar i andere rechter stappen. 1. Jacques Esclassan (Fra) 96 km in 2 uur, 19 min. en 12 sec. 2. Jan Raas (Ned 3. Freddy Maertens (Bel), 4. Regis Delepi- ne (Fra), 5. Gerben Karstens (Ned 6. Jean Louis Gauthier (Fra), 7. Willy Teir linck (Bel), 8. Guy Sibille (Fra), 9. Yvon Bertin (Fra), 10. Jean-Jacques Fussien (Fra), 11. Sanders (Fra), 12. Hoban (GB), 13. Patritti (Fra), 14. Durel (Fra), 15. Rouxel (Fra), 16. Kelly (Ier), 17. Friou (Fra), 18. Thaler (Wdl), 19. Pescheux (Fra), 20. Mollet (Fra), 21. Martinez (Fra), 22. Villemiane (Fra), 23. Vandenbroucke (Bel), 24. Sherwen (GB), 25. Quilfen (Fra), 28. Bernard Hinault (Fra), 37. Joop Zoetemelk (Ned),39. Henk Lubberding (Ned), 40. Michel Pollentier (Bel), 41Wil- fried Wesemael (Bel), 42. Joseph Bruye- re (Bel), 43. Aad van den Hoek (Ned), 63. Hennie Kuiper (Ned), 65. Gerrie Knete- mann (Ned), 67. Jose de Cauwer (Bel), 69. Lucien van Impe (Bel), 81Wellens (Bel), 88. Fedor den Hertog (Ned) allen dezelf de tijd als Esclassan, 99. en laatste: Bu- det (Fra) op 0.36. KLASSEMENT: 1. Joseph Bruyere (Bel) 58.38.42, 2. Bernard Hinault (Fra) op 1.05,3. Joop Zoetemelk (Ned) op 1.58, 4. Michel Pollentier (Bel) 2.47, 5. Hennie Kuiper (Ned) op 4.08, Joaquim Agostin- ho(Por) op 5.48,7. Freddy Maertens (Bel) op 6.25,8. Mariano Martinez (Fra) op 6.34, 9. Michel Laurent (Fra) op 7.15,10. Fran cisco Galdos (Spa) op 7.39, 11. Seznec (Fra) op 8.51,12. Henk Lubberding (Ned) op 9.00,13. Wellens (Bel) op 9.03.14. Vil lemiane (Fra) op 9.10, 15. Bernaudeau (Fra) op 9.45,16. Martin (Fra) op 10.15,17. Nilsson (Zwe) op 10.30, 18. Hezard (Fra) op 11.13,19. Van Impe (Bel) op 12.40,20. Jamssens (Bel) op 12.49, 21. Nazabal (Spa) op 13.20, 22. Ovion (Fra) op 14.57, 23. De Schoenmaecker (Bel) op 15.45,24. Bourreau (Fra) op 15,55, 25. Fedor den Hertog (Ned) op 16.19,41. Jan Raas (Ned) op 21.48, 43. Thaler (Wdl) op 22.08, 56. Gerrie Knetemann (Ned) op 30.29,61. De Cauwer (Bel) op 32.34, 71. Gerben Kar stens (Ned) op 38.09, 72. Aad ven den Hoek (Ned) op 38.34, 78 Wilfried Wese mael (Bel) op 43.06, 99. en laatste: Herve Inaudi (Fra) op 1.16.32. Impe 312.32.43, 3. Zoetemelk 312.37.15, 4. Hinault 312.46.36, 5. Maertens 312.50.21. PUNTENKLASSEMENT: 1 Maertens (Bel) 166 punten, 2. Esclassan (Fra) 138, 3. Bossis (Fra) 96, 4. Jan Raas (Ned) 86. BERGKLASSEMENT: 1. Pollentier (Bel) 62 punten, 2. Hinault (Fra) 47, 3. Martinez (Fra) 44, 4. Joop Zoetemelk (Ned) 41, 5. Hennie Kuiper (Ned) 35. Protest van clubs uit eerste divisie reurs waarschijnlijk dat er met hen rekening gehouden moet worden. De Tour is tenslotte niets zonder renners. Levitan had er de laatste jaren toch al niet zo veel Het internationale jeugdtoernooi van de UEFA is voor 1981 toege wezen aan West-Duitsland en voor 1982 aan Finland. De eind ronden van het toernooi van vol gend jaar vinden zoals bekend plaats in Oostenrijk en die van 1980 in Oost-Duitsland. De UEFA toonde zich clement ten aanzien van Real Madrid en de voetbalbond van Wales. Real Madrid, dat na de ontmoeting te gen Bayern München voor de Eu ropa Cup I van 1976, verplicht werd drie wedstrijden voor Eu ropese bekers elders te spelen, kreeg de derde wedstrijd kwijt gescholden. De voetbalbond van Wales werd na de ontmoeting tegen Joegoslavië van 22 mei 1976 veroordeeld alle wedstrijden voor het Europees kampioenschap 1978/1980 te spelen in een stadion dat min stens 200 km van Cardiff verwij derd is. Deze termijn werd terug gebracht tot 31 december 1978. SCHIEDAM (GPD/ANP)- De eer- ste-divisieclub SVV heeft mede namens acht andere verenigingen protest aangetekend bij de KNVB tegen het feit dat op woensdag 23 zowel als op woensdag 30 augustus een uitwedstrijd staat geprogram meerd. Tot vorig seizoen was het gebruikelijk dat op de eerste twee woensdagen van de competitie een thuis- en een uitwedstrijd werd ge speeld. SW-voorzitter Cor de Vries zegt zijn brief aan hel adres van competitieleider Jan Huij- brechts in overleg met Helmond Sport, FC Amsterdam, Cambuur, FC Den Bosch, Willem II. Veen- dam. Amersfoort en Eindhoven te hebben geschreven. De Vries: „We hebben uitwedstrij den in Almelo en Doetinchem op het programma staan. Realiseert dan niemand zich in Zeist wat dat aan verletkosten met zich mee brengt? Waarom niet regionaal ge speeld op die eerste woensdagen. Elk jaar wordt daar door de clubs op aangedrongen. Wanneerje Zeist belt krijg je echter te horen dat de verantwoordelijke heren met vakantie zijn. Vandaar die brief, waarvan we afschriften aan alle be trokkenen hebben verstuurd".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13