ANWB-alarmcentrale werkt op volle kracht bij pander. Pander Nieuwe wet voor opstellen van overlij densakte TALLOZE TELEFOONTJES VAN ONGERUSTE FAMILIELEDEN 13juli begint de modelkamer-verkoop- WOENSDAG 12 JULI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 De ontploffing was zo hevig dat er een krater met een middellijn van dertig meter ontstond die op sommige punten drie meter diep Twaalf huizen uit de omgeving, alsmede tachtig auto's, caravans en tenten vlogen de lucht in. Tot gisteravond laat waren reddings ploegen bezig, die onder meer een aantal slachtoffers uit zee moesten halen. De identificatie van de slachtoffers verloopt moeizaam doordat bijna alle vakantiegangers badkleding aan hadden. De verzorging van de gewonden wordt bemoeilijkt doordat bijna geen van de slacht offers Spaans spreekt. Er is een beroep gedaan op Engels, Frans en Duits sprekende tolken. Vlak na de ontploffing waardoor de camping in een zwart geblakerd maanlandschap veranderde, waarin verkoolde lijken door el kaar lagen en slachtoffers om ringd door vlammen om hulp schreeuwden, deden zich hart verscheurende tonelen voor. Een meisje van vier, dat haar leven redde doordat zij juist buiten de camping een ijsje had gehaald, riep huilend in het Frans naar haar ouders. Een man kwam er levend af doordat hij vijf minuten voor de ramp naar zee was gegaan om te baden. Twee explosies Volgens ooggetuigen verloor de chauffeur van de tankwagen de macht over het stuur. De auto, die met snelheid van 60 kilometer per uur reed, reed de greppel van de camping in en botste daarna tegen een muur. Er waren twee ontploffingen. De familie van een huis dat op een afstand van 750 meter van de camping stond red de het leven doordat iedereen bij de eerste ontploffing naar buiten liep. Vlak daarop had de tweede ontploffing plaats waarbij de tank van de auto op het dak van het huis belandde. Het huis ging onmiddellijk in vlammen op. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft een in formatiecentrum ingericht voor de mensen die zich zorgen maken om hun familieleden die Spanje als vakantiebestemming hebben gekozen. „De telefoon staat hier roodgloeiend. Wij krijgen hon derden telefoontjes binnen uit alle delen van het land", ver klaarde een woordvoerder. De consul-generaal in Barcelona en een vertegenwoordiger van de ANWB zijn naar het rampgebied vertrokken, evenals de vice-con sul in Tarragona. Vele ziekenhui zen en klinieken in Nederland hebben artsen die gespeciali seerd zijn in brandwonden be schikbaar gesteld. Het ministerie staöt voortdurend in contact met diplomatieke vertegenwoordi gingen in Spanje. Redding Onmiddellijk na de ontploffing kwam er een uitgebreide red dingsoperatie op gang. Lokale radiozenders riepen donors op en personen met particuliere auto's om het aanvankelijk tekort aan ambulances op te vangen. Drie legerhelikopters vervoerden de slachtoffers met de zwaarste brandwonden naar de brand wondencentra in Barcelona en Valencia. Tal van vrijwilligers hielpen mee de gewonden naar de auto te dragen. Leger en poli tie werden in grote mate bij de reddingsoperaties ingescha keld. Koning Juan Carlos en premier Suarez lieten zich van minuut tot minuut op de hoogte stellen van de vorderingen van de reddings operatie. De Spaanse vorst heeft de civiele gouverneur van Tarra gona verzocht om zijn leedwezen over te brengen aan de familie van de slachtoffers. Joseph Tar- radellas, de president van de Ge- neralidad de Catalunia, alsmede de Spaanse minister van volks gezondheid, Sanchez de Leon, hebben zich onmiddellijk na de ramp naar de onheilsplek bege- Weinig kans Tot dinsdagavond laat stonden en kele transportvliegtuigen met tweehonderd bedden aan boord op het vliegveld Madrid gereed om in geval van nood ingescha keld te worden. Volgens dokter Vincente Mirabet Hipolito, directeur van het brandwondencentrum in Bar celona, zal de helft van de vijftig opgenomen slachtoffers het niet overleven. Eenzelfde geluid liet het hoofd van de brandwonden afdeling van het staatsziekenhuis te Valencia horen, waar 44 ge wonden op de intensive-care-af- deling in behandeling zijn. In de kliniek San Sebastian in het stadje Vinaroz zijn 40 gewonden met eerste en tweede graads-ver- brandingen opgenomen. Acht kampeerders zijn in het zieken huis aan hun verwondingen overleden. Op verzoek van de Spaanse autori teiten is afgelopen nacht een door de ANWB gecharterd vliegtuig met twee Nederlandse artsen en een grote hoeveelheid bloed- plasma naar Spanje vertrokken. De artsen zijn R. P. Hermans van het brandwonden-behandelings centrum in Beverwijk en H. Wal deck van het Nederlandse Rode Kruis, welke instantie ook een verpleger heeft meegezon den. De artsen zouden de diverse zie kenhuizen bezoeken waar zich gewonden van de explosie op de camping Los Alfaques bevinden. Hoeveel Nederlanders er onder de gewonden en doden zijn, was de ANWB aan het begin van de nacht nog onbekend. Het staat vast dat er enkele tientallen Ne derlanders op de camping waren, zo is gebleken uit de telefoontjes die de alarmcentrale van de ANWB in de loop van de avond heeft gekregen. De ANWB heeft voorts van haar Britse zuster, de AA, het verzoek gekregen de Britten die op een of andere manier het slachtoffer van de explosie zijn geworden, de zelfde hulp te bieden als aan Ne derlanders. Het aantal Britten op de camping zou vrij groot zijn geweest. De ANWB heeft dit ver zoek ingewilligd. Hel Paquita Macias, een van de oogge tuigen van de ramp, verklaarde dat het of de hel op aarde was neergedaald. „Het was ver schrikkelijk". Twee ontploffin gen. De eerste was hard, maar de tweede die geluid gaf, was veel doordringender. Overal waren vlammen en rook. Het was onbe schrijflijk. Daarna begonnen de flessen gas op de camping te ont ploffen. Het was een grote pa nieksituatie, waarbij iedereen door elkaar begon te gillen", al dus Paquita Macias, die nog dui delijk onder de indruk was van het gebeurde. Een van de campingeigenaren, die op het moment van de explosie niet aanwezig was, vond dat de omvang van de ramp door een ex tra-uitgave van dertig gulden be perkt had kunnen worden. „Als de tankwagens een kleine omweg hadden gemaakt en in het hoog seizoen van het toerisme niet de drukke kustweg van Valencia naar Barcelona zouden nemen, dan zou de ramp beperkt geble ven zijn tot enige slachtof fers". Juan Santillosa, leider van het Spaanse Rode Kruis, die van het begin af aan bij het reddingswerk betrokken was: „Rond een uur of elf hadden wij de zaak zo goed als onder controle. Door de paniek en het onvoldoende vervoer kwam de actie eigenlijk te laat op gang. Verreweg de meeste ge wonden hebben tweedegraads verbrandingen opgelopen. De opvang die nodig is om de gevol gen van zo'n grote ramp snel op te vangen is mij meegevallen. Al leen moet het mij van het hart dat wij eigenlijk niet berekend zijn om ineens tweehonderd mensen met brandwonden snel en doel matig te behandelen. In de toe komst moeten wij ons meer gaan specialiseren". De veiligheidsvoorschriften voor transport van gevaarlijke stoffen of voor elektrische installaties zijn in Spanje zeer streng. slachtoffers van de tankwagen-ontploffing op de Spaanse camping Los Alfaques bij San Carlos de la Rapita. In de ambulance wacht e ander slachtoffer op vervoer. DEN HAAG (GPD) - Bij de doden op de camping bij Alcanar is een groot aantal mensen, wiens identiteit niet meer kan worden vast gesteld. Bij het opmaken van de overlijdensakten zullen dit keer geen problemen zijn zoals die bij de ramp op Tenerife met het KLM-vliegtuig De Rijn. Maandag is een nieuw stuk wetgeving van kracht geworden voor het vaststellen van overlijden in bepaalde gevallen. Als het lichaam van een vermiste niet wordt teruggevonden, terwijl gezien de omstandigheden het overlijden als zeker mag worden beschouwd, kan de Haagse rechtbank verklaren dat de vermiste is overleden. Iedere belanghebbende kan daartoe een verzoek bij de Haagse rechtbank indienen. Het voordeel van deze procedure is dat de tot nu toe gebruikelijke weg - met onder meer oproeping van de vermiste na een bepaalde tijd - niet bewandeld hoeft te worden. s wet die geschapen is, geldt onder bepaalde omstandighe den. Het gaat erom dat de vermissing heeft plaatsgevonden in Nederland, aan boord van een Nederlands vaartuig of vliegtuig, of dat de vermiste Nederlander was of in ons land woonde. De be schikking waarin de verklaring van overlijden is opgenomen, gaat naar de ambtenaar van de burgerlijke stand in Den Haag en wordt vervolgens opgenomen in het overlijdensregister. De bestaande regeling komt overigens niet te vervallen, maar blijft gehandhaafd voor die gevallen van afwezigheid en vermissing, waarin de nieuwe regeling niet van toepassing is. Dit geldt met name dus wanneer de dood van de vermiste niet zeker is. DEN HAAG (ANP) - De ANWB-alarmeentrale werkt op volle kracht na het bekend worden van de ontploffing op het Spaan se kampeerterrein Los Al faques. Nadat het eerste nieuws van de ramp bekend was geworden zijn extra krachten ingeschakeld. Zij, die dienst hadden en naar huis hadden gemoeten, hebben de alarmcentrale niet meer verlaten. Normaal is, dat in de avonduren de alarmcentrale met vijf mensen is bemand, maar gisteravond was er een extra bezetting van vijftien mensen. Alle directe lijnen met de alarmcentrale waren voortdu rend bezet. Tal van mensen hebben de centrale al opgebeld maar toen zij de naam van de betreffende camping noemden waar familieleden zou den kunnen zijn, konden zij met een door de ANWB-medewer- kers worden gerustgesteld omdat de opgegeven naam niet de juiste Minstens dertig personen hebben gebeld met de mededeling dat zij menen familieleden of kennissen op de betreffende camping te hebben. Eén van die familieleden heeft intussen de ANWB gister avond teruggebeld met de ge ruststellende mededeling dat men niet op de camping Los Al faques verbleef. Vogens een prospectus van het Spaanse verkeersbureau in Den Haag heeft de camping een capa citeit van 260 personen. Dat er zo als opgegeven 500 mensen zou den zijn, is tot nu toe een raadsel, tenzij de campingleiding veel meer mensen heeft toegelaten dan eigenlijk mogelijk is of dat de overige mensen zich bevonden in de bungalows, die zich ook nog op het kamprrein bevinden. Plezicrigeprijzen Wees er tijdig bij als u wilt profiteren van de interessante aanbiedingen tegen zéér speciale prijzen. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 vSM» Toegedekt met dekens liggen slachtoffers van de ontploffing op de grond: een huiveringwekkend beeld van de ramp bij "Los Alfaques" Explosies eisten tal van mensenlevens PARI J S (AFP) - De ontploffing gisteren van een tankwagen met gas bij de camping Los Alfaques aan de Spaanse Cos ta Blanca is één van de zwaar ste ontploffingsrampen van de laatste vijfentwintig jaar. Een overzicht van de zwaar ste explosie-rampen: 7 augustus 1956: in Cali in Co lumbia komen 1100 mensen om het leven bij de ontplof fing van zes militaire voertui gen met kisten dynamiet 4 maart 1960: 100 doden bij de ontploffing van een Belgisch schip met munitie in de haven van de Cubaanse hoofdstad Havanna. 23 juli 1964: 100 doden bij de ontploffing van munitie in de haven van Bone (Algerije), 8 december 1966: 65 doden bij de ontploffing in een kazerne in Oost-Anatolié in Turkjje 8 april 1970: 92 doden bij ee gasexplosie tijdens de bouw van de metro in de Japanse stad Osaka, 24 april 1972: 50 doden en 500 gewonden bij een ontploffing in een gebouw van 28 verdie pingen in Sao Paolo (Brazi lië). I juli 1972: 350 gewonden bij de explosie van 13 tankwagens met butaan-gas in Mexico. 13 december 1973: 47 doden bü een ontploffing in een kan toor in west-Bohemen (Tsje- choslowakije). II november 1977: 58 doden en 1300 gewonden bij de ontplof fing van een trein met explo- TARRAGONA (GPD) - De vakantie van ruim duizend toeristen is gistermiddag in een bran dende hel geëindigd. Tientallen vakantiegan gers werden op slag gedood en ruim 200 ande ren raakten gewond toen een tankwagen, ge vuld met propaangas om half vier ontplofte op de camping Las Alfaques. Drie kilometer van het dorpje San Carlos de la Rapita aan de kustweg Barcelona-Valencia. Onder de slachtoffers bevinden zich Nederlanders, Bel gen, Duitsers, Engelsen, Fransen en Spanjaar den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9