GROEISPAAR- BEWIJZEN Politie speurt overvallers op aan toonder Inspraakronde van Wiegel gekraakt Mensen moeten v zijn om zelf manier hulpverlening te kiezen Wegenbouwers verwijten rijksoverheid achterstand wegonderhoud Buitenlanders krijgen meer en langere straffen LEIDSE SPAARBANK groot 500,-/ƒ1.000,-/ƒ5.000,- uw geld groeit in twee jaar van/ 500,-naai'570,- van 1.000,- naar 1.140,- van 5.000,- naar 5.700,- uw geld groeit in vijfjaar van 500,- naar 718,- van 1.000,- naar 1.436,- van 5.000,- naar ƒ7.180,- deeluitmakende van de Nutsspaarbank Bende van zes roofde voor anderhalf miljoen gulden WOENSDAG 12 JULI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Mensen moe ten vrij zijn om zelf de vormen van hulpverlening te kiezen en zelf verantwoordelijkheid te dra gen inzake gezondheid en ziekte. Aldus een conclusie van de Commissie Alternatieve Ge neeswijzen, die een discussienota heeft uitgebracht als een soort „terreinverkenning". De bedoe ling is haar uitgangspunten te toetsen aan de opvattingen die hierover in brede kring leven. Als eerste onderdeel gaat de com missie zelf eerst rapporteren over de acupunctuur. De commissie, die onder voorzit terschap staat van prof. dr. P. Muntendam (o.a. oud-directeur- generaal volksgezondheid), werd vorig jaar mei ingesteld door de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, J.P.M. Hen driks. Haar opdracht is een on derzoek in te stellen naar de be tekenis van deze geneeswijzen voor de gezondheidszorg in ons land en te adviseren over even tuele wettelijke maatregelen. De alternatieve geneeswijzen ne men een steeds belangrijker plaats in temidden van de vor men van medisch hulp die voor handen zijn. Naar schatting wor den per jaar in Nederland onge veer zeven miljoen bezoeken ge- UTRECHT (ANP) - Het Inspraak orgaan Welzijn Molukkers heeft felle kritiek op de inspraakronde, die minister Wiegel momenteel onder Molukkers houdt. Wiegel wil peilen hoe m Molukse krin gen over het regeringsvoorstel over de Molukse inspraak op het regeringsbeleid wordt gedacht. De regering wil het louter Molukse Inspraakorgaan overboord zet ten en vervangen door een ge mengd Nederlands-Moluks ad vieslichaam. Het Inspraakorgaan wil alleen Molukkers in het ad viesorgaan 'om de Molukse stem voldoende te kunnen laten door klinken'. In feite wil het orgaan van drs. M. Fr. Mual - met meer bevoegdheden - het adviesorgaan van de regering blijven. Nadat de bijzondere kamercommissie voor de Molukkers twee moties bracht aan alternatieve hulpver leners, dat is tien procent van het totaal aan geneeskundige consul ten op alle bekende terreinen. Vanuit de kringen van alternatie ve hulpverleners is meermalen om officiële erkenning gevraagd, mede waardoor patiënten aan spraak kunnen maken op kos tenvergoedingen. De commissie gebruikt de onder scheidingen „reguliere" en „al ternatieve" geneesmethoden. Met de eerste term bedoelt zij de officiële kanalen, wettelijk er kend en gebaseerd op medische wetenschap, met de tweede ove rige hulpverleningsvormen, die zij in zeven categoriëen onder brengt. Deze rubricering werd mede mogelijk gemaakt door het werk van de arts Paul van Dijk (ook lid van de commissie), die in De bende maakte gebruik van een garage in het centrum van Am sterdam, waarheen de gestolen goederen in eveneens gestolen vrachtwagens werden vervoerd. In de garage hadden de overval lers de beschikking over een aan tal in Rotterdam ontvreemde thermische lansen voor het open snijden van brandkasten. De mannen worden volgende maand voorgeleid aan de recht bank in Amsterdam. Hun leeftij den variëren van 27 tot 37 jaar Eén van hen is afkomstig uit Rot terdam, de anderen wonen in de hoofdstad, aldus mededelingen van de politie De zes mannen zijn onder andere verantwoordelijk voor de overval op de juwelier Loze aan de Spui straat in Amsterdam, waarbij voor enkele tonnen aan geld en sieraden werd meegenomen. Bij deze vorig jaar november ge pleegde overval kwam de vrouw van de juwelier van schrik om het leven. Ook pleegde de bende de overval op een woning aan het Westeinde in de hoofdstad, in ja nuari van dit jaar, waarbij een in het huis aanwezige hond werd doodgeschoten en een tweede hond door kogels werd gewond. De Amsterdamse politie is de ben de op het spoor gekomen, nadat vorig jaar oktober op de Cornelis Douweslaan in Amsterdam- Noord een surveillance-auto van de politie vanuit een andere auto 's nachts werd beschoten. De da ders van deze schietpartij zijn tot op heden spoorloos, maar het op tafel heeft gelegd waarin een gemengd orgaan wordt afgewe zen, kondigde Wiegel een in spraakronde aan. Het Inspraakorgaan, dat ook een lijst vragen van Wiegel kreeg, vraagt zich in haar antwoord aan de minister af of er wel sprake is van 'werkelijke inspraak'. Bij de Molukkers bestaat de indruk dat de vragen van Wiegel geen wer kelijke keuze laten. 'U stelt vra gen over uw plannen en niet over de adviezen van het Inspraakor gaan', aldus drs. Mual in de brief. De Molukkers vinden dat Wiegel met zijn actie de indruk wekt cij fers te willen verzamelen om de moties te kunnen ontraden. De moties worden in augustus of september tijdens het Moluk- kendebat in de Tweede Kamer in stemming gebracht. zijn boek „Geneeswijzen in Ne derland" een inventarisatie heeft gegeven. Risico's De nota onderscheidt de volgende groepen: oosterse geneeskunde (waaronder diverse vormen van acupunctuur, massage en krui denleer); anthroposofische ge neeskunde (o.a. Heil euritmie); biologische geneeskunde (waar onder voedingstherapie, groei- therapie, celtherapie); homoeo- pathie; paranormale genees kunst (waaronder magnetiseren en wichelroede lopen); spirituele mensbenadering (o.a. gebedsge nezing, Chr. Science, Soefi, Ro- zekruisers); manuele technieken (zoals chiropractie). Onder de beoefenaars van deze me thoden zijn hoe langer hoe meer speurwerk naar aanleiding van het gebeurde bracht de recherche op het spoor van de 26-jarige A.H. en de33-jarige H. van der S. Beide mannen, die vorig jaar september ontsnapten uit de Koepelgevan genis in Haarlem, bleken voor een gewapende overval vast te zitten in het Franse Nice. Zij zijn inmiddels in Frankrijk veroor deeld en verblijven nu in een ge vangenis te Marseille. Te zijner tijd zullen zij aan Nederland wor den uitgeleverd. Onderwereld H. en Van der S. bleken ook gezocht te worden door de rijkspolitie in Den Haag voor het plegen van gewapende overvallen en inbra ken in de omgeving van die stad. Uit hun verhoren en uit nader onderzoek bleek de politie, dat beide mannen contacten hadden met "de Amsterdamse onderwe reld". Niet lang daarna - in april van dit jaar - werden de andere bendeleden aangehouden, te we ten de 26-jarige R.L.T., de 27-jari- ge J. van V., alsmede K.G.M. (28) en de Rotterdammer A.B. (37). De bende was in de afgelopen jaren in het gehele land actief. Hun overvallen en inbraken pleegden zij behalve in Amsterdam in Uit hoorn, Boskoop, Leusden, Vleu ten, de Meern, Franeker, Gouda, Utrecht. Zaanstad en Den Bosch. Haar buit bestond veelal uit geld of geldswaardige papieren, maar ook uit sieraden en antieke voor werpen, aldus de Amsterdamse politie. De Zuidmolukse leider ir. Manu- sama noemt de inspraakronde van minister Wiegel "een staaltje van koloniale verdeel- en heers politiek". 'Minister Wiegel heeft zeventig Molukse instanties gevraagd wat ze van een nieuw inspraakorgaan denken. Ik heb aanwijzigingen dat het soms om één of twee man gaat. Is zo'n onderzoek dan re presentatief?', aldus Manusama. Ir. Manusama vraagt zich af waar om zo'n inspraakronde nu nog nodig is. 'Het inspraakorgaan heeft negatief geadviseerd over een gemengd orgaan. Er liggen verder twee moties van de bij zondere kamercommissie die niets aan duidelijkheid te wensen overlaten', aldus Manusama. Hij vraagt zich bovendien af of de ac tie van Wiegel wel in een demo cratisch proces past artsen. Met name bij de eerste vier categoriëen vindt men beoe fenaars die de geneeskunde in volle omvang uitoefenen en slechts in noodgevallen gebruik maken van de reguliere genees kunde. Beoefenaars van de laat ste drie categoriëen zien hun me thoden als een mogelijke aanvul ling op de reguliere geneeskun de. Een uitzondering is de Chris tian Scientist die in eerste instan tie zijn ziekte of stoornis op een geestelijke manier zal oplos- Wat de risico's betreft die gebrui kers van alternatieve geneeswij zen zouden lopen, stelt de com missie dat „aan de overheid op dit punt geen andere taak of be voegdheid toekomt dan ten aan zien van de reguliere geneeskun de". Voorts is de overheid bij de- DEN HAAG (ANP) - Het percenta ge gevangenisstraffen bij bui tenlanders in Nederland ligt per jaar tien tot twintig procent hoger dan bij Nederlanders. De gevan genisstraffen blijken gemiddeld iets langer te zijn dan die van Ne derlanders. Het aantal gesepo neerde zaken is bij buitenlanders iets groter dan bij Nederlanders. Een en ander heeft het het weten schappelijk onderzoek- en do cumentatiecentrum (wodc) van het ministerie van justitie opge maakt uit een onderzoek, onder meer op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het wodc heeft onderzocht of bij de behandeling van strafzaken te gen buitenlanders andere criteria worden gehanteerd dan bij de behandeling van zaken tegen Nederlanders of dat de verschil len worden veroorzaakt door een ander criminaliteitspatroon. Doortoe heeft het wodc alle mis drijfzaken van het wetboek van strafrecht van buitenlandse meerderjarige mannen uit het laatste kwartaal van 1974 naast een vergelijkbaar aantal zaken van Nederlands gezet, met uit zondering van die van rijksgeno ten en Molukkers. Het feit dat aan buitenlanders lan gere gevangenisstrafen worden opgelegd dan aan Nederlanders, valt geheel te verklaren uit het ernstiger karakter van de door buitenlanders gepleegde feiten, zo concludeert het centrum. Dat het percentage straffen bij bui tenlanders vaker kortere straffen (tot vier fnaanden) worden geëist en opgelegd. Dat is voor een goed deel het gevolg van het feit dat buitenlanders zonder vaste woon- of verblijfplaats in ver band met vluchtgevaar vaker in voorlopige hechtenis worden ge- Veelal wordt de straf aangepast aan de al ondergane voorlopige hech tenis. Maar ook als er geen sprake was van voorlopige hechtenis krijgt de buitenlander vaker een gevangenisstraf opgelegd. De onderzoekers veronderstellen dat buitenlanders vaker bij ver stek worden veroordeeld, waar door bij eisen en opleggen van de straf minder rekening met per soonlijke omstandigheden kan worden gehouden. Wellicht ook acht de rechter boetes en voor waardelijke straffen te problema tisch in verband met tenuitvoer legging en controle. ze problematiek betrokken door bepaalde nauwkeurig omschre ven beroepen in de medische en paramedische sector, met gespe cificeerde eisen voor opleiding en uitoefening, te erkennen en erop toe te zien dat deze eisen worden nageleefd, zegt de nota. Kritiek De commissie betoogt dat er een groeiende kritiek hoorbaar is ge worden op vele aspecten van de gezondheidszorg en dat zich te gelijkertijd een, nog steeds ster ker wordende, tendens is gaan af tekenen waarin patiënten het recht opeisen om op basis van zo volledig mogelijke informatie zelf hun beslissingen te nemen. Deze tendens wordt veelal met de karakteristiek „patiëntenrech ten" aangeduid. De vrijheid van de hulpzoekende om de hulp verlener van zijn keuze te kiezen wordt steeds sterker benadrukt en als een onvervreemdbaar recht beschouwd. De kritiek komt bepaald niet alleen van de patiënten, aldus de com missie. Ook veel artsen ervaren in toenemende mate conflicten en tekortkomingen in de traditio nele opbouw en organisatie van de geneeskunde en gezondheids zorg. Deze ontwikkelingen kun nen worden beschreven in ter men van evenwichten die ver stoord zijn geraakt, grotendeels als gevolg van de sedert 1945 enorm toegenomen medisch- technische mogelijkheden. Daardoor komt de menselijke benadering nogal eens in de knel. De problemen worden nog ver sterkt door de omstandigheid dat de reguliere geneeskunde veelal slechts deeloplossingen kan bie den voor een aanzienlijk aantal aandoeningen als chronische, functionele stoornissen en kwaadaardige ziekten. Alterna tieve geneeswijzen blijken tege moet te komen aan de vraag naar menselijke benadering waarin li chamelijke, geestelijke en sociale kanten tot hun recht komen. DEN HAAG - Premier Van Agt schudt de hand van mevrouw Avi- tal Sjtjaranski, de 27-jarige echt genote van de Russische wiskundi ge Anatoli Sjtjaranski die deze da gen achter gesloten deuren in Mos kou terecht staat. Mevrouw Sjtjaranski bracht giste ren een bezoek van enkele uren aan ons land. Voor haar vertrek naar Parijs ver klaarde zij dat premier Van Agt haar had toegezegd al het mogelijke te doen om hulp te bieden aan de Russische joden in de Sovjet-Unie en in het bijzonder aan haar echt genoot en de andere terechtstaande dissidenten. DEN HAAG (GPD - De wegen bouwers verwijten de rijksover heid de achterstand die in de af gelopen jaren is ontstaan op het gebied van wegenaanleg en weg onderhoud. „Minister Westerterp heeft veel werk laten liggen. Vroeger nam Nederland een vooraanstaande plaats in met zijn wegennet. Als je nu uit het bui tenland komt merk je hoe groot hier de achterstand geworden is in onderhoud en aanleg". Dit betoogde gisteren de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers (NVWB), J. J. de Moei. Hij wees er evenwel op dat de wegenbouwers het niet als hun belangrijkste taak zien om „maximale hoeveelheden werk" te krijgen, althans niet in die zin dat het hele land geasfalteerd zou moeten worden. Vice-voorzitter Praktiek liet even wel uitkomen dat indien op mi- lieugronden een duurdere oplos sing zou worden gekozen, de we genbouwers daarvan vanzelf sprekend niet afkerig waren: „Liever een opdracht van vijftien miljoen dan van één miljoen gul den". Waar het de wegenbouwers echter vooral om gaat, is continuiteit; niet alleen over het jaar maar ook over de jaren verspreid. Daar naast bepleiten zij evenwichtiger verdeling van werkzaamheden over de regio's en coördinatie tussen gemeenten wanneer het om onderhoud gaat. De wegen bouwers krijgen de helft van hun werk van gemeenten; 20 procent van rijkswaterstaat en nog eens 20 procent van de provincies. De resterende 10 procent komt van het bedrijfsleven. De Nederlandse weggebruiker heeft, aldus voorzitter De Moei, vorig jaar anderhalf miljoen uur in files doorgebracht. Dit achtte hij een onaanvaardbaar ver schijnsel. Evenmin vond hij het van realiteitszin getuigen „een spoorweg aan te leggen en dan de mensen te moeten vragen ge bruik te maken van de trein". De aanleg van meer, of verbreding van wegen is hierop volgens de wegenbouwers het enige reële antwoord. op basis van samengestelde interest komt dit uit op 6,75% per jaar. Sop basis van samengestelde interest komt dit uit op 7,5% per jaar. Drie jaar cel geeist voor doden vrouw ROTTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie in Rotterdam heeft gisteren drie jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 35-jarige tuindersknecht C.B. uit Nieuwerkerk aan de IJs- sel. B. heeft volgens de offi cier op 2 april zijn vrouw Hendrika doodgestoken. De officier sprak van een familie tragedie en hield bij zijn eis rekening met het feit, dat B. door de psychiaters zeer sterk verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht. Tijdens de zitting bleek, dat B. enige tijd voor het misdrijf - om financiële redenen - van zijn vrouw was gescheiden. Het echtpaar bleef echter ge woon bij elkaar wonen. Toen Hendrika een verhouding met de buurman aanging, moest Cornelis het veld rui men. Op 2 april was Cornelis naar de markt in Antwerpen gegaan. Hier had hij een mes gekocht. Volgens zijn verklaring om zijn rivaal angst mee in te boezemen. Die middag ging hij met zijn kinderen naar diergaarde Blijdorp. Cornelis was van plan om bij thuiskomst de buurman het huis uit te jagen. Deze was er echter niet. Toen zijn vrouw te kennen gaf niets met hem te maken te willen hebben, raakte Cornelis door het dolle heen en bracht hij haar de fatale messteken toe. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft, naar pas nu bekend is geworden, in de afgelopen maanden zes mannen aangehouden die worden verdacht van acht ge wapende overvallen en 58 inbraken. Hun totale buit heeft een waarde van anderhalf miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7