Onenigheid in KVP-top Omwonenden zijn stank Haarlemmertrekvaart beu MEERPAAL-SCHOOL WORDT GESPLITST Afdelingsbestuur treedt af, secretaris bedankt als lid Rood asfalt fiets in Leiden voor De Klinker Gezellig barbecuen is voorzichtig zijn WOENSDAG 12 JULI 1978 LEIDEN LEIDEN- Het rommel t in de partijtop van de Leidse KVP. Nadat eerder dit jaar voorzitter Jan werter en secretaris Arnold Bestelink opstapten om vervolgens na bemidde ling van hogerhand weer terug te keren, heeft Bestelink zijn functie na een controverse met zijn partijgenoot en CDA-fractievoorzitter Helmuth Driessen nu definitief neergelegd. Tevens heeft hij bedankt als lid van de KVP. Buurtcomité-leden uit Groenoord in gesprek met vertegenwoordigers van Rijnland: links achter de tafel ingenieur-directeur ir. H. de Groot, rechts dijkgraaf baron J. van Knobelsdorff. Rijnland: Oplossing duurt nog enkele jaren LEIDEN - Het buurtcomité Groenoord heeft gisteren ook namens de bewoners van de woonboten in de Haarlemmertrekvaart 445 handtekeningen aange boden aan de dijkgraaf van Rijnland, baron Van Knobelsdorff. Ze drukten daarmee het Hoogheem raadschap nogmaals met de neus op de stank die uit de Haarlemmertrekvaart opstijgt. Wetend dat de problemen het Hoogheemraadschap niet onbe kend zijn, maar kracht bijzettend aan de wens van wie er dag en nacht midden in zit om er zo snel mogelijk iets aan te doen. De stank is nog nooit zo erg geweest als de laatste maanden, aldus een vertegenwoordiger van het be wonerscomité. Aan de overkant van de Haarlemmertrekvaart, in Maredijk, is men nog bezig met het verzamelen van handteke ningen. Proef met toerisme op meao uitgebreid LEIDEN - Drie meao-scholen in Utrecht, Zwolle en Maastricht hebben van staatssecretaris De Jong toestemming gekregen om met ingang van 1 augustus de studierichting toerisme in te voe ren. Deze maatregel moet worden gezien als ondersteuning van de proefneming in Leiden. Drie jaar geleden begon de meao- school (middelbaar economisch en administratief onderwijs) aan het Lammenschanspark met het vak toerisme. Dit experiment is goed aangeslagen, waardoor een uitbreiding op bovengenoemde scholen haalbaar wordt geacht. Wel is De Jong van mening dat de komende jaren niet meer meao- scholen het vak toerisme mogen gaan invoeren. Het aantal van vier dient "in het belang van een goede ontwikkeling en evalua tie" voorlopig gehandhaafd te blijven, aldus de staatssecretaris. ADVERTENTIE Fleurop voor.. De dijkgraaf zei gelukkig te zijn met de actie van de bewoners. "Dit zet kracht bij aan wat wij al lemaal voorstaan. We hebben vo rige maand met het hele bestuur Leiden-Noord bezocht en zijn wel geschrokken van de erbar melijke situatie daar. Ik kan u beloven dat we met alle middelen die ons ter beschikking staan en met grote voortvarendheid zullen proberen uw bezwaren zoveel mogelijk weg te nemen. Maar het zou van weinig realiteitszin ge tuigen wanneer we zeggen dat er morgen een oplossing is" De enige oplossing op lange ter mijn is een nieuwe zuiveringsin stallatie in Leiden-Noord. Maar dat zal in het gunstigste geval nog altijd enkele jaren duren. Daar voor is een bestemmingsplan wij ziging nodig die door de gemeen teraad moet worden goedge keurd. Die ruimtelijke orde ningsprocedure zal naar het Hoogheemraadschap verwacht ongetwijfeld tot bezwaren en be roepsprocedures leiden, die veel extra tijd zullen vergen. Daarna komt terreinuitbreiding, oplos sing van het slibprobleem en uit breiding van de installatie. Vol gens de dijkgraaf moet in het on gunstigste geval rekening wor den gehouden met een periode van vij f j aar voor de uitbreiding is gerealiseerd. Tijd kan worden gewonnen door een snelle afhandeling van de be stemmingsplanprocedure. Baron Van Knobelsdorff: "Als men be grip kan opbrengen voor de noodzaak van de uitbreiding, en beseft dat bezwaren hiertegen in strijd zijn met het eigen belang, kunnen we veel sneller klaarzijn. Het zou verstandig zijn wanneer niemand bezwaar maakt, en ook de gemeenteraad unaniem achter de bestemmingsplan wijziging gaat staan" Nu die nieuwe installatie er nog niet is, werkt het Hoogheemraad schap aan tijdelijke maatregelen om de stank zoveel mogelijk te beperken. Gedacht kan worden aan een sterkere doorstroming of bijvoorbeeld toevoeging van chemicaliën om het slib achter te houden. Op die tijdelijke zieningen wordt op dit gestudeerd. Wanneer de resulta ten van die studie er zullen zijn kon nog niet worden gezegd. Wèl dat de zaak de hoogste prioriteit heeft. ADVERTENTIE TOURIST Een heel menu voor ij,- overal waar u het blauwe bord ziet. Meer dan 700 restaurants in Nederland serveren het. De meeste VVV's hebben de komplele adreslijst. De overige bestuursleden - naast Werter zijn dat vice-voorzitter J. Lijt^n, penningmeester A. v. d. Zon en de leden J. Sala en M. Werkhoven - treden eveneens af. Zij vinden dat de leden van de KVP moeten beslissen in hoever re het afdelingsbestuur in zijn huidige vorm moet blijven. De leden krijgen die kans tijdens de bestuursverkiezing, die voor de^ ledenvergadering van 20 sep tember op de agenda staat. Met uitzondering van Bestelink en Sala, die om gezondheidsrede nen terugtreedt, zijn alle be stuursleden herkiesbaar. De achtergrond van het conflict in het KVP-bestuur is vrij ingewik keld. De zaak heeft zich ook voornamelijk achter de scher men afgespeeld. De leden van de KVP zijn tot nu toe niet op de hoogte van de problemen. De eerste perikelen dateren van fe bruari dit jaar. Op de KVP-kan- didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen kwam voor zitter Jan Werter, die al acht jaar voorzitter is en in die periode on der meer meehielp het CDA in Leiden op poten te zetten, slechts op de achtste plaats. Werter was teleurgesteld in deze lage klasse ring. Hij concludeerde hieruit dat er binnen de KVP niet voldoende vertrouwen in hem bestond en bedankte als voorzitter. Solidair Secretaris Bestelink toonde zich solidair met zijn voorzitter en stelde zijn functie eveneens ter beschikking. De overige be stuursleden verzochten Beste link echter om aan te blijven en als woordvoerder van het geha vende bestuur op te treden. Be stelink stemde toe. Op 10 april volgde een gesprek met het be stuur van de kieskring Leiden, die onder voorzitterschap staat van het oud-Tweede Kamerlid en generaal b. d. J. v. Elzen. Deze bemiddelingspoging slaagde, Werter kwam terug als voorzitter en het bestuur was weer com pleet. Alles leek weer koek en ei binnen de KVP-top, maar dat was maar schijn. Wel was men eensgezind van mening dat de moeilijkheden tot na de verkie zingen van 31 mei in de doofpot gestopt moesten worden. Het vuurwerk werd bewaard voor de ledenvergadring van 28 juni, tijdens welke een bestuursver kiezing zou worden gehouden. Maar de uitnodiging voor deze vergadering bereikte de leden te laai omdat in het convocatie op het laatste moment nog enkele wijzigingen moesten worden aangebracht. Hoewel het schrij ven was gedateerd op 13 juni kre gen de KVP-leden het pas op 20 juni in de bus. Dit wekte de ver ontwaardiging van enige leden, onder wie CDA-fractievoorzitter Driessen die dezelfde avond nog secretaris Bestelink opbelde en protesteerde tegen het feit dat in strijd met de statuten de convo caties niet 14 dagen vóór de ver gadering bij de leden waren. Vol gens hem was er daardoor niet voldoende tijd om tegenkandida ten te zoeken voor de bestuurs verkiezing. Manipulatie Driessen deelde door de telefoon mee dat de handelwijze van het bestuur "stonk naar manipula tie". Bestelink: "Toen werd ik erg kwaad. Iedereen mag kritiek hebben op het bestuur, maar ze moeten niet gaan zeggen dat ik meedoe aan manipuleren. Ik wil altijd elke schijn van manipulatie vermijden". Bestelink werd nog kwader toen hij op 26 juni hoorde dat de vergade ring van 28 juni ongeldig ver klaard zou worden. "Ik heb toen gezegd: ik zal de convocaties voor een nieuwe vergadering nog ge reed maken, maar niet meer ver sturen. Verder doe ik niets meer voor de KVP. Ik heb ook meteen als lid bedankt, omdat ik me ook door de partijtop in de kou gezet voelde" Ja en amen Volgens Bestelink is Driessen erop uit het zittende KVP-bestuur weg te werken. "Driessen heeft na de gemeenteraadsverkiezin gen van het bestuur tegenwer king gehad omtrent de college vorming. Wij vonden dat het be stuur en de fractie samen de tak- tiek moesten uitstippelen. Dries sen vond dat de fractie haar eigen beleid moest vormen en dat het bestuur ja en amen moest knik ken", aldus Bestelink. Helmuth Driessen, gevraagd om een reactie: "Het is gebruikelijk dat de fractie de onderhandeling voert buiten het bestuur om. Als Bestelink dat niet weet is hij slecht op de hoogte. Bovendien hebben wij als CDA-fractie al leen verantwoording af te leggen aan het CDA als geheel en niet aan de afzonderlijke partijen" wie een zware pijp rookt Doel n mens goed: een bloemengroei «indaag besteld, morgen bezorgd LEIDEN - Het zomerprogram- ma van clubhuis De Klinker wordt uitgesmeerd over de weken van 14-19 en van 21 tot 25 augustus. Tijdens die we ken is de jeugd uit Zuid-West welkom bij het clubhuis. Het programma begint met een rommelmarkt op 14 augustus. Van tien tot drie uur kunnen kinderen boeken, speelgoed en dergelijke verkopen of ruilen. Dinsdag 15 augustus is uitge trokken om met het hele ge zin te gaan roeien. De plaats van bestemming is nog niet bekend. Om tien uur is de start vanaf De Klinker, 's Avonds (van 19.30 tot 22 uur) is er disco voor de jeugd van 12 jaar en ouder. 16 augustus is de oud-Hollandse spelen- dag. Zakkenlopen, waterdra- gen, koekhappen, stelten lo pen etc. van tien tot drie uur. Op 17 augustus is er een quiz plus songfestival. Gooche laars en acrobaten mogen ook meedoen. Op 18 augustus is er een tocht naar de pyramide van Austerlitz. Graag van te voren opgeven, 's Avonds is er klaverjassen en sjoelen voor de jeugd vanaf 12 jaar. Aanvang 20 uur. Maandag 21 augustus kan er worden getekend op het plein ('s morgens) terwijl er 's mid dags een levend ganzebord- spel wordt gedaan met even tueel poppenkast. Dinsdag 22 augustus wordt er een dub beltjes-kermis georganiseerd, 's Morgens worden de stands ingericht; een uur of één gaat het kermisterrein voor het publiek open. 23 augustus: sprookjesdag. 's Morgens kunnen de kinderen kos tuums en decors maken, 's middags worden de sprook jes uitgebeeld. 24 augustus fietsdag-speurtocht in de om geving van Leiden, met on derweg een picknick. 25 au gustus film, evenals op dins dagavond 22 augustus. Titels nog onbekend. Vrijdagavond 25 augustus ten slotte is er een grote feest avond voor het hele gezin, met een etentje, een terras in de tuin van het clubhuis en met muziek. Voor alle dagen geldt: brood Ook De Klinker maakt van de vakantie gebruik om het clubhuis op te knappen. De deuren zijn echter het groot ste gedeelte van de zomer vakantie geopend. De Klinker, Berlagestraat 2 tel. 765251 Koud Overigens bevestigt Driessen dat hij niet erg enthousiast is over het huidige KVP-bestuur, dat vol gens hem aan bloedarmoede lijdt. Hij verwacht dan ook dat de bestuursverkiezing op 20 sep tember enkele nieuwe namen zal opleveren. Het opstappen van Bestelink laat mr. Driessen vol ledig koud."Ik ben erg blij dat de heer Bestelink de eer aan zichzelf heeft gehouden. Hij had zich in eerste instantie wel herkiesbaar gesteld, maar hij wist ook wel dat er tegenkandidaten zouden ko men waardoor zijn positie onze ker werd. Hij was namelijk niet zo'n succes als secretaris". Bestelink: "Ik kan nu ook wel zeg gen dat Driessen niet zo'n succes is, maar zo flauw ben ik niet. Bo vendien moet Driessen niet ver geten dat het bestuur de afgelo pen jaren ontzettend veel werk heeft verzet om de KVP over het dieptepunt heen te helpen. Daar zijn bij de afgelopen verkiezingen de vruchten van geplukt" LEIDEN - Fietsstroken op rijbanen in de gemeente Leiden krijgen in het vervolg een opvallende kleur. Burgemeester en wethouders hebben besloten bij asfaltering van straten de fietsstroken te voorzien van rood asfalt. De ge meente heeft dit systeem tot nu toe al met succes toegepast in de Merenwijk. Door de afwijkende kleur van het asfalt ontstaat een duidelijker scheiding tussen de rijbaan voor gemotoriseerd en langzaam ver keer. Deze scheiding is bedoeld om het fietsverkeer veiliger te maken. Burgemeester en wethouders heb- rri i i i -i 1 wee zelfstanclige scholen stroken toe te passen in de De Sit- terlaan (Professorenbuurt). Het collegebesluit om dit rode asfalt toe te passen heeft overigens niet de instemming van wethouder Van Aken. De gemeente is in middels al begonnen om de rode fietsstroken aan te brengen. Deze barbecue kan tenminste niet omvallen. Barbecuen raakt meer en meer 'in' in Nederland. En onder deze weersomstandigheden kan het ook weer. 's Avonds het rooster op de zelf van bak stenen gebouwde vuurpot of anders wel het glimmend ro de geval op drie poten uit het schuurtje gehaald. Kooltjes erin, spiritus erover en de vlam erin. Lappen vlees, spies met van alles en nog wat er aan, en altijd wel weer een suggestie uit één van de geïl lustreerde bladen. Lekker buiten zitten nu het kan, eten en gezellig samenzijn met vrienden, buren of familie: drie vliegen in één klap. We willen geen roet in het eten gooien, maar elk jaar gebeu ren er helaas weer ongeluk ken met barbecuen. Bij het brandwondencentrum in Be verwijk is het percentage brandwonden door barbe cuen in de zomer ongeveer vijftien van het totaal wat binnenkomt. Aantallen zijn niet bekend omdat de regi stratie slecht is. Het CBS han teert alleen grote categorieën ongelukken in en om huis. De gegevens van de Stichting Medische registratie, waar de ziekenhuizen in samenwer ken, zijn nog onvolledig. Maar er gebeuren in elk geval ongelukken. "Je heb barbe cues en barbecues", zegt commandant Broekman van de Leidse brandweer. Hij noemt in een rap tempo de meest gevaarlijke momenten bij het barbecuen en vertelt hoe het niet en wel moet. Zorg dat de barbecue be hoorlijk stevig staat. Die din gen die je kunt uitklappen, op drie poten, gaan bij het min ste om en dan zit tante Mien met de gloeiende kooltjes in haar schoot. Zet hem ergens neer waar geen andere brandbare dingen in de buurt zijn. Dus niet vlakbij open staande ramen of deuren waar gordijnen uitwapperen. Het aansteken: je gooit er al cohol over, spiritus. Als jeblieft geen benzine of ande re troep. Maar een alco- holvlam zie je bijna niet. wees er dus verdraaid voorzichtig mee. Denk niet te snel: hij doet het niet of hij is uit. Verse spiritus erop als hij brandt of als de kooltjes al gloeien heeft een enorme steekvlam tot ge volg. Wapperen met een krant of iets anders om het vuur aan te wakkeren is prima, maar kijk wel waar de vonken blijven. Laat de barbecue na afloop staan, tot de volgende och tend desnoods. Gooi de kool tjes vooral niet te vroeg weg. Barbecuen is een leuk spel, maar dan wel voor ouderen. Kinderen mogen ernaar kij ken. Laat ze nooit zelf het vuur aansteken. Mocht er toch iets gebeuren, raakt er iemand in brand, zorg dan dat hij of zij niet wegrent. Probeer het slachtoffer op de grond te krijgen, rollen en met een deken gelijk afdek ken. Als hij toch blijft staan, gooi dan de deken niet over zijn hoofd heen, want dan ademt hij gloeiend hete ver brandingsgassen in, en ver branden zijn longen. Sla de deken om zijn lichaam heen, zodat zijn hoofd vrij blijft. Bij brandwonden in het alge meen geldt: gebruik heel, heel, heel veel water; laten stromen. Gebruik geen smeerseltjes als brandzalf, die maken de kans op infectie groter dan dat ze helpen. Wa ter. en de rest aan de arts overlaten. Voorlichtigensmateriaal over barbecuen en andere' geneug ten waaraan gevaren zijn ver bonden hebben het Nationaal Brandpreventie Instituut, Postbus 23. Breukelen en het Veiligheidsinstituut. Postbus 5665 in Amsterdam, tel. 020-736414. ADVERTENTIE 'n Ei hoort erbij LEIDEN - De openbare lagere school "De Meerpaal" aan het Broekplein wordt gesplitst in twee zelfstandige scholen. De splitsing is nodig om de groei van het leerlingenaantal op te kunnen vangen. Bij de huidige bezetting (293 leerlingen) heeft de Meerpaal recht op niet meer dan tien leer krachten. Bij een splitsing krij gen Meerpaal 1 en Meerpaal 2 samen elf leerkrachten, waardoor de klassen kleiner gemaakt kun nen worden. De gemeenteraad krijgt tijdens zijn eerste vergadering na de vakantie een voorstel van B. en W. om de Meerpaal te splitsen. Meerpaal 1 wordt een 7-klassige school (met de klassen 1, 2, 3, 4, 5, 5/6 en 6), Meerpaal 2 wordt een 4-klassigé school (met de klassen 1 t/m 4). Binnen een paar jaar zal deze school tot een zesklassige zijn uitgegroeid. Het resultaat van de "splitsing truc", die overigens in overleg met de oudercommissie en het onderwijsteam van de Meerpaal is tot stand gekomen, is dat het leerlingenaantal per klas ruim onder de 30 blijft. Alleen de zesde klas heeft 31 leerlingen. Het af gelopenjaar had de Meerpaal nog een klas van 40 leerlingen. J. Zwemmer blijft hoofd van Meer paal 1. Voor Meerpaal 2 stellen B. en W. de raad voor M. D. de Jong, thans hoofd van de Jan Ligthart- school, te benoemen. Het is de bedoeling dat Meerpaal 2 in een nieuw (stenen) gebouw vlakbij het huidige schoolge bouw wordt gehuisvest. De nieuwbouw moet plaatshebben aan de noordkant van de sport hal, tussen de hal en de Veluwe- meerlaan in. Op 16 oktober moet deze bouw gereed zijn. Zoals het er nu naar uitziet zal over een jaar of acht het leerlingenaantal weer zodanig gedaald zijn dat Meer paal 1 en 2 weer samengevoegd kunnen worden tot één school. Volgens de plannen van de ge meente wordt het gebouw, waarin Meerpaal 2 nu komt, dan een buurtcentrum. Overigens lijkt een oplossing voor de spaanplaatgas-perikelen in het noodgebouw van de Meer paal nabij. Het is zo goed als zeker dat het spaanplaat in het dak van het houten gebouw wordt ver vangen. Het probleem is dat het aannemersbedrijf dat het nood gebouw heeft geplaatst, deze in greep niet vóór het nieuwe schooljaar (28 augustus) voor mekaar krijgt. De gemeente is nu naarstig op zoek naar een andere r die hier toe wel in staat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3