Kraanwater in Warmond weer vuil Weidse agenda Oostdorpwil meer speelruimte „Achthovenerweg blijft zo nóg met probleem zitten" Rapport vol met flauwe kul Meer parkeerruimte bij SKA in Warmond PAGINA 2 WOENSDAG 12 JULI 1978 TOCH VERHOGING WATERPRIJS OP STAPEL... WARMOND - Het Warmondse drinkwater is opnieuw ver vuild. Aan het eind van het vorige jaar had de gemeente ook al met een vervuiling van het water te maken, waar van de oorzaak toen niet kon worden opgespoord. Na verloop van tijd verdwenen de vervuilingsverschijnselen weer uit het water. De huidige vervuiling schijnt niet minder te zijn dan de eerdere verontreinigingen. Wel menen de ingeschakelde deskundigen dat de oorzaak deze keer makkelijker op te sporen is. Het vermoeden bestaat dat de bron van de ver ontreiniging in de omgeving van de Burgemeester Ketelaarstraat en De Baan te vinden is. De Warmonderszullen binnenkort een tijdje gebruik moeten gaan maken van gekookt water, om dat de cholrering van het water moet worden stopgezet om proefmonsters te nemen. Het vaststellen van de verontreini ging aan de hand van zogenaam de "kiemgetallen" is alleen mo gelijk wanneer het water ont- chloord is. Voor Warmondse raadsleden in de commissie financiën was dit gis teravond een punt om even bij stil te staan, omdat er een extra verhoging van de watertarieven in het verschiet ligt van tien pro cent en een verhoging van de me- terhuur met minimaal twee gul den. Juist nu de mensen opnieuw met een vervuiling geconfron teerd worden. Psychologisch Commissielid Godijn vroeg zich af of het psychologisch gezien wel aanvaardbaar is om per 1 juli deze tariefsverhoging, die door het ministerie van economische za ken is goedgekeurd. Hij zag meer in een verder onderzoek naar de vervuiling om pas als het probleem is opgelost met die verhoging te komen. Het gemeentebestuur acht de ta riefsverhoging noodzakelijk om dat het geraamde tekort voor het waterbedrijf rond de 44.000 gul den ligt. De voorgestelde verho ging brengt dit jaar 12.500 gulden op, waardoor het geraamde te kort zal afnemen tot ongeveer 31.500 gulden. Het college van burgemeester en wethouders in Warmond wijst er nog op dat ook aan een extra ver hoging in de nabije toekomst nauwelijks te ontkomen valt, ook al vanwege de noodzakelijke ver vanging van diverse buizen door dikkere exemplaren. De commissieleden konden gister avond wel met die verhoging ak koord gaan, alleen over de datum waarop deze moest ingaan be stonden vanwege de vervuiling nog wat bedenkingen. Toen erop gewezen werd dat het ministerie nu wel akkoord was gegaan met de voorgestelde verhoging maar later misschien moeilijker mee zou gaan, werd het idee van uit stellen opzij gelegd. De voltallige gemeenteraad zal zich morgenavond over de water prijsverhoging moeten uitspre ken. Bewoners uit de Achthovenerpolder en gemeente-ambtenaren gebogen uitgespreide papieren plannen. Vooral de loop van een nieuw stuk Maurits LEIDERDORP - De bewoners uit de Achthovenerpolder kregen gisteren de gelegenheid om in Café Doesbrug nog eens te praten •ver de op de biljarttafel iingel leverde kritiek op. de toekomstplannen die voor de Achthovenerpolder in de maak zijn. De wensen en aanvullingen die gis teren zijn gemaakt werden door een vertegenwoordiger van de gemeente genoteerd. Eventueel zullen deze in het uiteindelijke bestemmingsplan opgenomen worden. Het voornaamste punt van kritiek betrof de geplande doortrekking van de Mauritssingel. De ligging van de weg zoals de gemeente Lëiderdorp deze had ingetekend, verrastte de meeste aanwezigen in grote mate. In '74 namelijk was in een hoorzitting toegezegd dat de Mauritssingel tot en met het Patrimoniumpark zou lopen, omdat dit park "bij Leiderdorp hoorde". Nu blijkt dat de nieuw aan te leggen weg al bij de Ruige- kade op de Achthovenerweg uit zou moeten komen. De huizen in het verlengde van de Hoofdstraat zijn door deze maat regel nog steeds niet van ver keersoverlast verlost. Het ver keer moet namelijk eerst tot de Ruigekade doorrijden om Lei derdorp via de Mauritssingel binnen te komen, zo stelden de bewoners. "De overlast zal alleen voor de Hoofdstraat zijn opgelost. De Achthovenerweg blijft met het zelfde probleem zitten" conclu deerde een bewoner van de Lei- derdorpse polderweg. „Herbestrating Bruggestraat aanvaardbaar" LEIDERDORP - Wethouder Drenth deelde gisteravond in de monumentencommissie mee dat Ten Hoven en Van der Nat, die schetsjes hadden gemaakt voor de inrichting van de Brugge- straat, het huidige ontwerp, ge maakt door architect Van der Sterre, niet onaanvaardbaar vin den. Zoals gemeld heeft Ten Hoven ook drie mogelijkheden op papier ge zet voor een herbestrating van de Bruggestraat, op verzoek van de monumentencommissie. Omdat wethouder Drenth met vakantie was (toen dit besloten werd) was hij verder niet op de hoogte van de plannen die de commissie had. Drenth gaf tussentijds opdracht tot uitvoering van het werk aan Van der Sterre. Drenth liet gisteravond weten dat hij het idee van een soort plein zoals dat door Ten Hoven naar voren gebracht was, wel aardig vond, maar er waren toch teveel technische problemen aan ver bonden. Zo zouden bijvoorbeeld de riolering en de afwatering kostbare voorzieningen eisen. Ook voor de brandweer zou dit plan volgens Drenth nogal wat problemen opleveren, wil de Bruggestraat bereikbaar blijven om vandaaruit direct water uit de Rijn te kunnen halen. Een aantrekkelijk aspect in het ontwerp van Van der Sterre vond de wethouder wel het idee van een bruggehoofd, waaraan de straat tenslotte haar naam te danken heeft. ,Zes jaar oude enquête nog van waarde' 99 WASSENAAR - Het Wassenaarse buurtschap Oostdorp is niet zo te spreken over de speelgelegen- heid voor kleuters in deze wijk. Er bestaat vooral behoefte aan veilige speelgelegenheden dicht bij huis. Het spelen op straat of op de achterpaden levert namelijk voor de kleuters gevaren op in verband met de geringe breedte van de trottoirs, de geparkeerde auto's en het op de achterpaden (fietsen en brommers) en op de weg rijdende verkeer. De speeltuin aan de Dr. Mansvelt kade ligt voor veel kleuters te ver weg. De opmerkingen zijn naar voren gekomen na de uitwerking van een al in 1972 uitgevoerde enquê te in dit buurtschap. Doel van en quête was tot verbetering van de woonomgeving te komen. Door allerlei omstandigheden, onder meer een onderbezetting op de betreffende secretarie-afdeling is de uitwerking van die enquête ernstig vertraagd. Maar het rap port met de resultaten is nu ge reed en door burgemeester en wethouders onder meer toege zonden aan het verkeers- en wel- zijnsoverleg. Suggesties Uit de antwoorden op de vragen, die door 85% van de wijkbewo ners werd ingevuld, blijkt onder meer dat het uiterlijk van de woonwijk hier en daar te wensen overlaat. Zo kwamen er enkele concrete suggesties van de wijk bewoners, die zich gezien het ho ge antwoordpercentage betrok ken voelen bij veranderingen en verbeteringen in hun woonom geving. De geënquêteerden vroegen om af sluiting van bepaalde straten voor het verkeer, meer parkeer gelegenheid bij de sportvelden en de auto's verzamelen op een parkeerplaats aan of bij de Dr. Mansveltkade. Verdere sugges ties gingen uit in de richting van het invoeren van een lang par keerverbod voor vrachtauto's, trottoirs verbreden waar de mo gelijk is, een zebrapad aanbren gen tegenover de ingang van de kleurterspeeltuin aan de Dr. Mansveltkade, de Zonneveldweg verbreden, de afrasteringen van de voortuinen verwijderen en tuinen vervangen door open ga- zond. Wat het groen verder be treft willen de bewoners meer bloeiend groen, bomen en plat- De achterpaden in de wijk moeten van verlichting worden voorzien en afgesloten worden voor fiet sers en bromfietsers. Terugko mend op de kinderspeelplaatsen, dienen op de pleintjes tussen de huizen klimrekken of een grote zandbak aangebracht te worden en ook speeltuintjes en zandbak ken voor kleuters. In het eindverslag van de enquête wordt nog opgemerkt dat sedert het houden van de enquête wel i tekening gebracht Men heeft hier het aanzicht vanaf de Eerste paal in „Voordorp" LEIDERDORP - De bouw van achttien eengezinswoningen en negentig flatwoningen op het Voordorpterrein in Leiderdorp is gisteren begonnen. Wethou der Drenth sloeg daarvoor de eerste paal. Het is tevens zijn laatste geweest voordat hij zijn wethouderschap in september zal overdragen. De eengezinswoningen komen in het verlengde van de bestaande woningen aan de Tollenaersin- gel, de Brederode en Loevestein. De flatwoningen komen te staan in de hoek bij de Leiderdorpse brug. Vanaf deze hoek lopen de flats aan beide zijden af van zes lagen tot twee lagen. De wonin gen zullen rond april 1980 klaar zijn. Wethouder Drenth bij zijn laatste officiële daadvoor hij het wethouder- schaj^uit handen geeft: de eerste paal van Voordorpgaat de grond in. De huurprijzen van de flatwonin gen (premie-huur) zullen voor de 2-kamerwoningen waarschijn lijk boven de f 525,- komen. De eengezinswoningen zullen wor den verkocht voor een prijs die tussen de f 250.000 en de f 300.000 zal liggen. De stichtingskosten van het totale project zijn ge raamd op 13 miljoen gulden. LEIDERDORP - Maatschappelijk Welzijn in Lei derdorp veroordeelde gister avond het interim-rapport "Quo- Vadis?" dat door de begelei dingscommissie "Oude Dorp" samengesteld is, als onvolledig. Dit tussenrapport dat de begelei dingscommissie in opdracht van het Leiderdorpse college heeft moeten publiceren, bevat een verzameling van besproken pun ten en doelstellingen. Vooral het raadslid Verdier schoof zijn kritiek niet onder stoelen of banken; "Dit rapport staat vol met flauwe kul verhalen Over al lerlei voorzieningen die in het „Oude Dorp" "zouden moeten komen. Hoe kan je in vredes naam sportaccommodaties naar dit oude gedeelte van Leiderdorp halen? De commissie heeft niets gepresteerd, de echte concrete problemen zoals de vergrijzing en de leegloop van de scholen staan er niet eens in. Alleen de zes "knelpunten" worden er in ge noemd die we allang weesten" Voorzitter en wethouder Gordijn, die ook het voorzitterschap heeft in de Begeleidings commissie, was het met Verdier eens dat er wel eens aan de realiteit voorbij was gegaan. Gordijn weet het magere resultaat onder andere aan het ontbreken van enig vergadertechniek bij de meeste leden van de begelei dingscommissie. "Pas de laatste twee vergaderingen hebben we echt nuttig zitten praten. Daar voor praatten de meeste leden uit eigen belang. Dat is langzaam overgegaan." De heer Verdier vond dat her rap port toch nog één verdienstelijke kant had."Het rapport, of het nou onzin is of niet, zet mensen aan het werk. Er kan over de proble- LEIDEN - Op het kruispunt Sophiastraat-Waldeck Pyrmont- straat is gisteravond rond zeven uur de tienjarige Louis van dei- Blom uit Leiden aangereden door een motorfiets. De jongen, die bij het oversteken van het kruispunt niet goed uitkeek, liep hierbij een bovenbeenfractuur op en enkele schaafwonden. Hij is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. LEIDEN - Uit de kluis van de Albert-Heijn vestiging in het winkelcentrum De Kopermolen is vermoedelijk begin deze week een zak gestolen met daarin de dagopbrengst van één van de kassa's. In de zak zat voor onge veer 1500 aan contant geld en chèques. Voorschoten gaat gokkast uitbannen VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten gaat (net als Leiden en Oegstgeest) de gokkasten uitbannen. Alleen flipperkasten zijn op den duur nog toegestaan in bars en cafetaria's. Vanaf vandaag worden geen vergunningen meer afgege ven voor gokkasten, zo heeft burgemeester Van der Haar van Voorschoten bepaald. Vooral bij de rijkspolitie kwa men veel klachten binnen over deze speelautomaten die werden gebruikt als gokkas ten. Deze maatregel komt ongetwij feld hard aan voor exploitan ten van zaken waar die auto maten staan. Zij hadden na melijk een goede bij- of zelfs hoofdverdienste aan dit gok ken (een winst van 800 tot 1000 gulden per dag). Voorschoten werd door de om geving gezien als een eiland, de enige plaats waar grof gokken nog mogelijk was. De speelautomaten stonden niet alleen in bars, maar ook in pa tatzaken, waardoor zeer jeug dige bezoekers in de gelegen heid werden gesteld een gokje te wagen. In Voorschoten werden ver gunningen afgegeven met een geldigheidsduur van één jaar voor het hebben van maximaal twee speelautoma ten. Volgens de gegevens op de gemeente-secretarie zijn er thans nog twee gelegenhe den met een vergunning. De andere gelegenheden (bars en friteszaken) hebben al geen officiële vergunning meer. De politie gaat niet met de "bot te bijl" op zoek naar overtre ders. De bekendmaking ge schiedt in het' door de ge meente afgehuurde deel van een huis-aan-huisblad onder het hoofd "Raadhuisklan ken". De politie zal eerst de vergunningen gaan controle ren. hetgeen in de praktijk tot gevolg heeft dat er nog enige maanden twee bedrijven in Voorschoten zijn waar wette lijk de gokautomaten mogen staan. WARMOND - Bij het nieuwe ver enigingsgebouw in Warmond (ook wel aangeduid als "SKA") komt meer parkeerruimte dan aanvankelijk het plan was. Ook is tegemoet gekomen aan an dere wensen van de verenigingen die in het gebouw komen. Zo zal er een bestrating (waarschijnlijk met siertegels) rondom het ge bouw worden aangelegd voor buiten-activiteiten. Aan de kant van de Herenweg komt nogal wat groen. Wat de parkeerruimte betreft: bij de ingang van de SKA komt een knik in de stoep, waardoor daar vijf auto's zouden kunnen staan. Aan de overkant van de straat zou dan (met behoud van de daar aanwezige groen strook) voor het muurtje van "Meerrust" nog eens een parkeerplaats voor 11 auto's kunnen worden aangelegd. Aldus de plannen die burgemeester De Vreeze van Warmond gister avond ontvouwde tegenover de commissie financiën en econo mische zaken. De voltallige ge meenteraad zal morgenavond hierover moeten beslissen. De commissieleden konden gister avond (wel instemmen met dit plan maar) vroeg wel om een spiegel en een verkeersdrempel in de directe omgeving, omdat zij bevreesd zijn voor een toename van de verkeersonveiligheid in dit gebied. De aanleg van de voorgestelde parkeergelegen heid zal 13.000 gulden gaan kos ten. Commissielid Heemskerk vroeg nog eens om het plaatsen van twee hoge bomen bij de SKA, om de toch niet fraaie gevel van het gebouw ietwat te camoufleren. Hij duidde daarmee in de richting van de gift van 4000 gulden die de gemeente van de Rabobank ge had heeft. Deze gift is in eerste instantie be doeld voor het aanbrengen van een wandversiering bij de SKA en het college wil niet van die be doeling van de Rabobank afstap pen. In de vorige gemeente raadsvergadering lieten leden van Progressief Warmond al we- Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; open-huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. N ieuwe Rij n 20a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. De Zevensprong, Bernhardkade, kla- veijas- en sjoeltoernooi, 20 uur. Antonius Clubhuis, Mare, slotmanifes tatie BOA, 20 uur. Donderdag zes jaar verstreken is, maar dat aangenomen mag worden dat de verkregen informatie ook nu nog waarde heeft en bij het maken van verdere plannen voor de wijk kan worden benut. Uiteraad die nen de bewoners bij het voorbe reiden van de verbeteringsplan nen te worden betrokken, aldus het rapport. Wat de algehele verbetering van de woonomgeving in de al wat oude re wijk betreft is, vooruitlopend op de resultaten van de enquête een plan ontwikkeld tot recon structie van één van de oudste straten in de wijk: de Pieter Ma- ritzstraat. Het ontwerp werd met' de bewoners besproken, maar de uitvoering stagneert. Het minis terie van Volkshuisversting en Ruimetlijke Ordening, dat voor dergelijke karweien subsidies pleegt te verlenen, koppelt na melijk de kwestie van het al of niet renoveren van woningen in de straat aan het al of niet verle nen van subsidies voor de aanleg van een woonerf. Als gevolg daarvan zal de uitvoering van de woonerfplannen waarschijnlijk pas het volgend jaar plaats kun nen hebben ten dat de gemeente in de toe komst geen gift meer mag aan nemen van particuliere onder nemingen. Dit om vermenging van algemene en particuliere be langen te voorkomen. De Vreeze antwoordde dat door het college, dat achter het aanbren gen van de wandversiering staat, niet met het Rabo-bestuur ge sproken over een verandering van de bestemming van het geld. De andere commissieleden gin gen gisteravond niet verder op het voorstel van Heemskerk in omdat er al "vrijsnel-groeiende" bomen bij de SKA komen, vol gens het inrichtingsplan. Daar mee gingen ze ook over het reeds eeder gemelde feit heen dat voor het maken van een wandversie ring 6000 gulden extra aan ge meenschapsgeld op tafel moet worden gebracht, omdat de gift van 4000 gulden, die als een reclamestunt van de bank gezien mag worden, niet voldoende is voor de wandplastiek. Kraakgroep wil woon-onderzoek VOORSCHOTEN - De in opncll- ting zijnde Stichting Jongeren huisvesting gaat in Voorschoten de problemen aanpakken van de huisvesting van jongeren. De stichting is voortgekomen uit de actiegroep, welke vorige maand een huis kraakte langs de Leid- seweg. Inmiddels is dit huis weer vrijgegeven voor de huisvesting van een jong gezin en dat wordt gezien als het positieve resultaat van het kraken van de woning, welke al meer dan een jaar leeg stond en eigendom is van Rijks waterstaat. De stichting wil concrete cijfers hebben cn alle woningzoekende jongeren worden verzocht zich te melden bij het secretariaat Paul van der Burg, Pr. Marijkelaan 2 of in "De Lindehoeve". Troef, Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, .vrij advies, 20-21 uur. Kleuterschool Ons Begin, musical, 18.30 Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 7 tot 14 juli, door Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, B, Oegstgeest, tel. 153274. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten gratis van een taxi tel. 122444 gebruik maken. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19—21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrar.dtstraat 21, 'aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2