Processen achter gesloten deuren ABN Bank 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. Geen dreiging voor buitenlandse pers in Moskou GESLAAGDEN Nieuwe aanklacht tegen ex-premier Gandhi en zoon Russische dissidenten WOENSDAG 12 JULI 1978 VARIA PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse jour nalisten in de Sovjet-Unie genieten sinds de slotakte van Helsinki gunstiger voorwaarden om hun functie uit te oefe nen dan voorheen. Ze moeten echter wel de wetten van het land respecteren. On gelukkig genoeg zijn er voorbeelden dat de Russische wetten niet in acht worden genomen en komt het tot een reactie van de bevoegde organen. De status van de Russische correspondenten in kapitalis tische landen laat daarentegen veel te wensen over. In een aantal landen, waaronder Nederland, worden Russi sche journalisten in de uitoefening van hun beroepsactiviteit beperkt. Dit zegt het Russische persbureau APN in een uitvoerig artikel over "de positie van buitenlandse journalisten in de Sovjet- Unie". Het artikel werd gisteren door de Russische ambassade in Den Haag ver spreid in het kader van de berichtgeving over de lopende processen tegen dissi denten in de Sovjet-Unie. In de westerse pers is opnieuw, zoals bij eerdere pro cessen, melding gemaakt van officieel geïnspireerde acties die Westerse cor respondenten in Moskou belemmeren bij het verslaan van de processen. Op dit moment, zo zegt APN, zijn bij de persafdeling van het ministerie van bui tenlandse zaken in Moskou meer dan 300 buitenlandse journalisten geaccredi teerd, die meer dan 121 publikaties ver tegenwoordigen, 230 persbureaus en 37 radio- en televisiemaatschappijen uit 50 landen. Het aantal journalisten in Mos kou neemt elk jaar toe en zal dat, naar het zich laat aanzien, blijven doen, vooral in verband met de Olympische Spelen van 1980. "Geleid door de slotakte van Helsinki", zo gaat APN verder, "heeft de Sovjet-Unie een aantal praktische maatregelen ge troffen om gunstiger omstandigheden te scheppen voor buitenlandse journalis ten. Een belangrijk document Was het decreet van het presidium van de opper ste Sovjet van 29 juni 1976, waarbij mi nisteries en departementen van de USSR en de unie-republieken direct contact kunnen leggen met buitenland se journalisten naar wijzen die in de wet geving van de USSR zijn vastgelegd". APN stelt vervolgens dat sinds 1 maart 1976 de buitenlandse pers veel betere reisgelegenheden in de Sovjet-Unie heeft. Er worden meer reizen georgani seerd naar verscheidene delen van de USSR, waaronder de afgelegen gebie den van centraal-Azië, Siberië en het Verre Oosten. Aan elk van deze reizen namen tussen de 20 en 40 journalisten deel. Vorig jaar alleen maakten buiten landse journalisten meer dan 800 indivi duele reizen door het land, aldus APN. Het Russische persbureau wijst erop dat nu minder tijd is gemoeid met het on derzoek naar visa-aanvragen en dat de Sovjet-Unie, onmiddellijk na Helsinki, met een aantal Westerse landen (waar onder Nederland) een regeling trof voor meervoudige in- en uitreisvisa over een periode tot een jaar voor vaste corres pondenten in Moskou. Het is toegestaan, zonder heffing, allerlei foto-, film-, radio- en televisiemateriaal het land binnen te brengen. "Geregeld worden persconferenties voor buitenlandse journalisten georgani seerd en besprekingen over de binnen- en buitenlandse politiek. In 1977, bij voorbeeld, waren er ongeveer 90 van dergelijke persconferenties en bijeen komsten met hoofden van verschillende ministeries en departementen, partij- en regeringsfunctionarissen, prominente geleerden, schrijvers en kosmonauten. In de Sovjet-Unie wordt geen censuur uitgeoefend op het werk van buiten landse correspondenten. De Sovjet- Unie houdt zich krachtig aan de slotakte van Helsinki. Dit is ook enkele malen benadrukt door buitenlandse journalis ten zelf'. Westduitse neo-nazi s veroordeeld NEURENBERG (AFP) - Twee lederf van het 'nationaal-so- cialistische actiefront' in West-Duitsland zijn gisteren( in Neurenberg veroordeeld tot tien maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Als bijkomende voorwaarde be paalde de rechtbank dat het tweetal, een journalist en een 22-jarige vrouw, in de ko mende vier maanden gedu rende tachtig uur in een psy chiatrische inrichting moeten werken. Zij maakten deel uit van een groep die eind vorig jaar neo-nazi-pamfletten hadden verspreid en voor het paleis van justitie in Neurenberg een krans hadden gedepo neerd als 'hommage aan de veroordeelde nazi's. MOSKOU (Reuter) - De joodse dissident Anatoli Sjtsja- ranski is gisteren op een besloten zitting van een Moskou- se rechtbank ondervraagd over het punt van de aanklacht dat hij Russische defensiegeheimen aan het Westen zou hebben verraden. PTT -service Maandag Maandag 3 juli onder vonden wij erg veel ongerief om dat wij de telefoon niet meer konden gebruiken. Direct waar schuwden wij de technische dienst van de PTT, maar die dag verscheen niemand om de sto ring te verhelpen. Dinsdagoch tend hebben wij opnieuw gebeld naar de PTT en zijn zelfs naar de dienst in Leiden toegereden. Daar was niemand van de techni sche afdeling aanwezig, omdat alle personeelsleden aan het werk waren in een ziekenhuis, omdat daar een storing was ge constateerd. Herhaaldelijk heb ben wij gewezen op het noodza kelijk gebruik van telefoon voor ons transportbedrijf. Volgens een employé van de PTT was dat minder belangrijk dan het func tioneren van alle telefoonlijnen in het ziekenhuis (ons bedrijf be schikt slechts over één lijn). Ten slotte meldde zich dinsdagmid dag toch een technische man van de PTT, die nadat hij had vastge steld dat er iets met de leidingen buiten was, weer vertrok. Woensdagmorgen opnieuw ge beld en wederom een bezoek aan de Koningstraat in Leiden (tech nische dienst van de PIT) ge bracht. Het resultaat daarvan was dat de telefoon omstreeks drie uur diezelfde middag weer werk te, maar het een half uur later weer liet afweten. We hebben woensdagmiddag en donderdag ochtend weer gebeld. In de loop van die dag kregen we bericht dat we de telefoon weer konden ge bruiken, maar dat die vreugde van korte duur zou zijn.En nu werkt de telefoon nog steeds niet. Het is toch de PTT die adverteert met de leus "laat eens wat van je horen"? Nou, wij hebben iets van ons laten horen, maar het resul taat was nihil. Ons bedrijf wordt nu ernstig gehinderd in het uit voeren van de werkzaamheden. Was hier nou echt geen andere oplossing voor geweest. PTT, laat eens iets van je horen. Wij wach ten af. Transportbedrijf Jongeneel, Voorschoterweg 52, Valkenburg (ZH). - ïn een verklaring voor de pers zei de rechtbank dat de beklaagde heeft herhaald wat hij tijdens het vooronderzoek heeft verteld over zijn contacten met een buiten landse journalist. Daaruit bleek Dode bij gevechten in San Sebastian SAN SEBASTIAN, SPANJE (UPI AFP) - Bij straatgevechten in San Sebastian in het Spaanse Bas kenland is gisteren de negen tienjarige José Ignacio Barandia- ran doodgeschoten, zo heeft het persbureau EFE bekendge maakt. De gevechten met de politie zijn voortgevloeid uit de gebeurtenis sen in Pamplona, waar het feest van San Firmin in het water is gevallen door betogingen van na tionalistische Basken. Dit leidde tot straatgevechten met de poli tie, waarbij één dode viel. In de Baskische provincies Gui- puzcoa en Biskaje werd gisteren uit protest hiertegen gestaakt en gedemonstreerd. San Sebastian is de hoofdstad van Guipuzcoa. In Pamplona zelf waren gisteren voor het eerst weer café's, eethui zen, winkels en banken open. Een extreem-rechtse beweging in Spanje, de "anti-communistische apostolische alliantie" (AAA), heeft gisteren verklaard dat zij verantwoordelijk is voor de dood van de jongeman German Rodri guez, zaterdagavond. In een verklaring die aan een tijd schrift in Madrid werd gegeven, stond dat Rodriguez was gedood omdat hij lid was van een Trots kistische organisatie en ook uit vergelding voor de jongste aan slagen van de Baskische afschei dingsbeweging ETA AAA verklaarde zich ook schuldig aan de aanslag van vorige week in de Franse Baskische plaats St. Jean-de-Luz, waarbij de voorma lige ETA-leider Juan José Echa- ve ernstig werd gewond en zijn vrouw gedood. dat hij de journalist had geholpen gegevens van Russische weten schappers te verkrijgen over ruimteonderzoek, sociologie en parapsychologie. De journalist werd niet met name genoemd maar er werd kennelijk gedoeld op de vroegere corres pondent van de Los Angeles Ti mes Robert Toth, die vorig jaar juni uit Moskou vertrok nadat hij door de geheime politie over de zaak was ondervraagd. Op het andere proces, in Kaloega tegen de dissident Alexander Ginzboerg, moest de vrouw van de verdachte de zaal verlaten na een heftige woordenwisseling met een getuige a charge. Ze zei dat het getuigenis van a tot z ge logen was. De rechtbank in Moskou behan delde ook officiële documenten over bezoeken van buitenlanders aan de Sovjet-Unie, met wie Sjtsjaranski "criminele connec ties" had. De bezoekers werkten samen met buitenlandse inlich tingendiensten. Bezorgdheid Rijnsburg - aan de christelijke tuin bouwschool in Rijnsburg zijn geslaagd: Dick Dick Barnhoorn, Monique Bis- schops, Cor Bol, Tineke Brink, Peter Driebergen, Leo van Egmond, Jaap van Gunst, Henk Langeveld, HenkLange- veld, Els Noordover, Kees Overdevest, Aad v.d. Poel, Jaap Remmelzwaal, Pier re Roodbergen, Kees van Rossum, Ge rard Rutgrink, Jan H. de Ruyter, H. Schoneveld, Gijs v. Starkenburg, Pieter de Vries, Gé v.d. Berg, Bas van Egmond, René Endeveld, Rien v.d. Haak, Martin den Haan, Ronald Heemskerk, Drees Hoek, Theo v. Iterson, Arie Klinkenberg, Rik Kloos, Kees Koemans, Piet de Ko ning, Freek v. Kouwenhove, André Lubbe, Jack v.d. Mey, Jan v.d. Mey, Herman de Mooy, Arie Oudshoorn, Daan Ouwehand, Anita Rensink, Koos v. Starkenburg, Jonn v. Steyn, Martin Varkevisser, Gertjan v.d. Vijver, Kees de Winter, Paul Zwaan. Tristan Aussems, Chris v.d. Bent, Nick v.d. Bent, Kees v.d. Bosch, Hetty Bulk, Koos v. Delft, Albert v. Egmond, Jan Gelderman, Ronald Hoek, Kitty v.d. Hondel, Jan D. de Koning, Maarten v.d. Mey, Gert v.d. Nagel, Rolf v. Oosten, Henk Post, Hennie Siecker, Harry Slag ter, Joop de Vries. Honderd talen. Op een conferen tie in de hoofdstad van Ivoorkust (Afrika), Abidjan, hebben verte genwoordigers van organisaties die zich bezighouden met het ver talen van de bijbel in Afrika een lijst opgesteld van honderd talen waarin de bijbel op korte termijn vertaald moet worden. Volgens de laatste telling worden in dit werelddeel in totaal 1500 talen gesproken, een derde waarvan alleen al in Nigera en Zaïre. Het Nieuwe Testament of de volle dige bijbel is nu in 225 talen ver schenen, maar een groot deel van deze oudere uitgaven voldoet niet meer. De bijbelgenoot schappen zijn bezig om in 65 van die talen hedendaagse vertalin gen te maken. Zij zullen voor hun vertaalwerk in de komende 20 jaar ten minste 50 miljoen gulden nodig hebben. Alleen de 100 vertalingen die nu op de prioriteitenlijst staan zullen in de komende 15 tot 20 jaar op z'n minst 10 miljoen gulden vergen. In dienst Aalmoezeniers. Als de onder handelingen over de financiële steun van de overheid aan de kerk wat vlotter gaan zal tussen de Spaanse regering en de Heili ge Stoel binnenkort een nieuwe overeenkomst van kracht wor den ter vervanging van het uit 1933 stammende concordaat dat de Rooms-Katholieke Kerk een aantal voorrechten gaf. Het KOUDEKERKE - De witte ezelin Truus uit Koudékerke poseert met haar veulen Kloris die enkele dagen geleden werd geboren. Het bijzondere van de boreling is dat het bont is, iets wat bij ezels maar weinig voorkomtMoeder en kind maken deel uit van de levende have van een plaatselijk ponykamp. De Amerikaanse Senaat heeft een resolutie aangenomen die diepe bezorgdheid uitspreekt over de in de Sovjet-Unie plaatshebben de processen tegen de dissiden ten. De Senaat waarschuwt het Kremlin dat de processen een negatieve invloed kunnen heb ben op de Amerikaans-Russi sche betrekkingen en dringt er bij de Russische leiders op aan een menselijke oplossing voor deze gevallen te zoeken en daar mee te werken aan een verbete ring van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Verscheidene Amerikaanse con gresleden hebben naar aanlei ding van de processen de rege ring gevraagd de Salt-onderhan- delingen met de Soyjetr-Unie af te breken. De pasgekozen Italiaanse president Sandro Pertini heeft president Leonid Breznjev van de Sovjet Unie verzocht "de heiligheid van de Helsinki-akkoorden over de mensenrechten niet te schen den". Amnesty Intel-national heeft be kendgemaakt dat de afgelopen driejaar meer dan 230 Russische ijveraars voor de mensenrechten zijn veroordeeld, verbannen of in psychiatrische inrichtingen op genomen. NIEUW DELHI (Reuter) - Tegen de Indiase ex-premier Indira Gandhi en haar zoon Sanjai zijn gisteren formele aanklachten in gediend wegens misbruik van macht tijdens de noodtoestand. De aanklachten werden inge diend door het Indiase centrale bureau voor onderzoek, dat de rechter-commissaris van Nieuw Delhi, P. K. Jain, heeft verzocht na te gaan of voldoende termen aanwezig moeten worden geacht om tot rechtvervolging over te gaan en moeder en zoon uitein delijk in staat van beschuldiging te kunnen stellen. Dit werd gistermiddag gemeld door het Indiase persbureau PTI. Gandhi wordt in het bijzonder be schuldigd van het onwettig ge vangen zetten van mensen in de tijd dat zij in 1975 onder de nood toestand regeerde. In de aan klacht tegen haar wordt ook de naam genoemd van de voormali ge garnizoenscommandant van Delhi, Krishan Chand, die twee dagen geleden door zelfverdrin- king om het leven kwam. Eind vorig jaar was de ex-premier eerst gearresteerd om de volgen de dag weer te moeten worden vrijgelaten, daar de rech ter-commissaris de toen inge diende aanklachten wegens mis bruiken tijdens de noodtoestand onvoldoende gegrond achtte. Dat nu nieuwe aanklachten zijn in gediend wordt gezien als een po ging van premier Morarji Desai kritikasters van zijn beleid in het parlement voor dit over vijf da gen weer bijeenkomt zoveel mo gelijk wind uit de zeilen te ne men. Bovendien zou het een po ging zijn meningsverschillen uit de weg te ruimen die binnen de regerende Janata-partij aan de dag zijn getreden tussen Desai en de twaalf dagen geleden door Desai ontslagen Charan Singh. verdrag houdt onder dat Spaanse priesters ook dienstplicht moeten vervullen. Evenals andere studenten krij gen zij eerst uitstel, maar na hun wijding moeten ze opkomen. Wel mogen zij hun diensttijd vervul len als aalmoezenier. In Rijnsburg Continental Singers. De beken de Amerikaanse gospelgroep Continental Singers is dit jaar voor de tiende keer in Nederland. De afdeling die deze toernee maakt bestaat uit veertig vocalis ten en zes instrumentalisten. Volgende week woensdag, 19 ju li, om 8 uur geeft de groep een uitvoering in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg. Jongeren van de Evangelische Christengemeente, de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Gemeente te Rijnsburg hebben deze avond georganiseerd. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Goes J. Dol te Kirchberg (Zwitserland), te Maasdam - Cillaarshoek vicaris K.R: Cuperus Groningen; aange nomen naar Nieuwerkerk aan de IJssel A. van der Vlist Genemui- den. Gereformeerde Kerken: be roepen te De Bilt D, Bouwknegt Rotterdam-IJsselmonde; aange nomen de benoeming tot leraar godsdienst te Emmeloord R. ter Haar De Bilt. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor Groningen en voor Utrecht M.R. van den Berg Oegstgeest. ADVERTENTIE NIEUWKOOP - Aan de Anne Frank- school in Nieuwkoop slaagden voor het diploma LHNO: Hettie Lelieveld, Dia van Beek, Marja Blijleven, Gusta Bodt, Carolien van de Boom, Petra de Bruin, Karin van Capel, Karin van de Haak. Diana van Koert, Agetha van de Laan, Trudy Preesman. ANIE Verhage. Ineke van de Vring. Margo Waardenburg, Marjon van Wijk, Nicolet Zwart, Olga Meijer. Francisca van Capel. Greet de Jong, Irma de Jong, Anja Pietersen, Marjan Splinter, Tiny Tersteeg, Mariska Vermey en Hettie Vork, Ellie de Boer, José Bos, Tinie van de Helder, Annet Hogervorst, José Lauwers, Thea van de Meer, Jaqueline Pellegrom, Bea Steijn, Bea van Trigt, Corrie Valstar en Jolanda Verlaan. WASSENAAR Voor het diploma Interim Algemene Schakelopleiding. Janneke van Egmond, Joke Hoek, Lia de Jager, Mirjam v. d. Kroft, Karin de Mare, Anja Noort, Janna Oudshoorn, Iris v. d. Plas, Ria v. d. Plas, Marieke Pronk, Caroline Ravensbergen, Anneke van Veen, Ingrid van Alphen, Mariëtte Beij- ersbergen, Ellen Brederode, Jacqueline v. d. Eijnden, Marian Gerring, Marina de Graaff, Neeltje Harteveld, Mieke den Hollander, Anja Verloop, Corrie Knij- nenburg. Met de ABN Girospaarrekening. De naam zegt het al. Met deze spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste fl.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door n ABN Girospaarrekening. r informatie te sturen over de Adres: Woonplaats: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In onge Iran keerde envelop zenden aan: ABN Bank, Aid. 1.1X50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21