Kansen Hennie Kuiper aanzienlijk gedaald Rijsbergen: „Het avontuur trekt me Tourcijfers Yan Katwijk beloond Thevenet „Ik ben leeg. Op Vier Leidse spelers in poloploeg Los Angeles dreigt aanbod in te trekken WOENSDAG 12 JULI 1978 Leidenaar tekent voor drie jaar bij Bastia LEIDEN - Wim Rijsbergen vier de zijn contract bij Bastia als een persoonlijke triomf. Nadat hij dinsdag voor drie jaar had getekend bij de Corsicaanse club, die onder andere ook Johnny Rep in dienst heeft, gaf de Leidse voetbalinternational blijk van zijn enorme genoeg doening. „Want ik ben er prima afgekomen. Veel beter nog dan in m'n beste jaren bij Feye noord", sprak hij intens tevre den. „Het is vooral aardig dat het zo gegaan is omdat ik de laatste tijd overal werd be stempeld als de grote schle miel, die na zijn mislukte WK tussen wal en schip zou gaan vallen. Nu ben ik als een vedet te ingehaald door Bastia met een handgeld waar je moeite loos twee grote handen mee kunt vullen en een contract dat je als roomboter bij de vis kunt beschouwen. Waar hier alleen bruto over wordt gedacht, wordt daar netto uitbetaald. Een prima transfer". De overgang van de 30-voudige international was ook verras send snel geregeld. Maandag reisde Rijsbergen (26) samen met Maarten de Vos van Inter Football, af naar Lille waar Bastia deelneemt aan een toer nooi. Na een avond en een och tend onderhandelen met ma nager Jules Filippi was de zaak al rond, waarna alleen nog overeenstemming moest wor den bereikt met Feyenoord. Een telegram naar directeur Stephan voor een ontmoeting in Amsterdam had echter niet het gewenste resultaat, omdat Stephan op een vakantie-adres vertoefde. De naar Nederland meegereisde Filippi kon de zaak dinsdagmiddag daarom alleen nog telefonisch regelen, maar vandaag zou de transfer op papier bekrachtigd worden. „Voor een bedrag van 5 a 6 ton", schat Rijsbergen zelf. „Want ik denk dat Stephan toch wel wat water bij de wijn heeft ge daan". Zelf reist de Leidenaar donder dag alweer naar Frankrijk, waar hij zich op het vliegveld Orly voegt bij de selectie van Bastia, die dan naar het eiland terugkeert om de training te hervatten. Volgende week woensdag start de Franse com petitie, waarin Rijsbergen voor zijn nieuwe club als ausputzer zal gaan fungeren. Een plaats die hij alleen in zijn eerste profjaar heeft bezet. Na zijn overgang van de amateurclub Rodenburg naar PEC Zwolle fungeerde Rijsbergen èèn sei zoen als laatste man. Sinds hij zes jaar geleden bij Feyenoord werd ingelijfd trad hij alleen bij vlagen op in de rol van libero. „Als Aad Mansveld naar voren ging nam ik zijn plaats over. Dat gebeurde bij vlagen, maar het lijkt me totaal geen probleem om dat permanent te gaan doen. Het is weer eens wat anders. Een avontuur, en dat trekt me wel. Ik zal er in elk geval alles aan doen om me waar te maken, want als je daar eenmaal ingeburgerd bent kun je niet meer stuk, heb ik van Rep gehoord". Wellicht zal Rijsbergen de eerste tijd bij de oud-Ajacied intrek ken totdat zijn eigen huisves ting geregeld is. „De eerste da gen zal ik wel in een hotel gaan, daarna ga ik rustig een huis zoeken. Ik denk dat mijn vrouw en mijn zoon me over twee we ken nareizen en vooral voor mijn vrouw is het dan belang rijk dat ze kan praten met de vrouw van Rep. Dan krijgt ze de kans in te burgeren, want het is nogal wat als je uit Leiden ineens op zo n eiland terecht komt. Zelf heb ik daar geen problemen mee. Ik ga om me waar te maken. Ik heb er nooit aan getwijfeld dat ik die kans zou krijgen" PAUL DE TOMBE De uitslag van de elfde etappe is: I. Mario Martinez (Fra) 161 km in 5 uur. 47 min. en 26 sec., 2. Bernard Hmault (Fra) op 5 sec.. 3. Michel Pollentier (Bel) z.t., 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 0.19. 5. Joaquim Agostino (Por) op 1.28. 6. Hen- nie Kuiper (Ned) op 1.29. 7. Christian Seznec (Fra) op 2.21,8. Francisco Galdos (Spa) op 2.30. 9. Raymond Martin (Fra) op 2.31,10. Joseph Bruyerr (Bel) op2.32, II. Bernaudeau(Fra)op3.18,12. Wellens (Bel) op 3.48,13. Villemiane(Fra)op3.52. 14. Laurent (Fra) op 4.02. 15. Maertens (Bel) op 4.09,16. Hezard (Fra) op 4.44.17. Nilsson (Zwe) op 5.14, 18. De Schoen maker (Bel) op 5.46, 19. Van Impe (Bel) z.t., 20. Janssens z.t., 21. Nazabal (Spa) z.t., 22. Henk Lubberding (Ned) z.t., 23. Le Lay (Fra) op 6.19,24. Romero (Fra) op 6.34, 25. Menendez (Spa) op 7.00, 34. Fe- dor den Hertog (Ned) op 9.39, 42. Jan Raas (Ned) op 10.41, 52. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 13.25,65. Jose de Cauwer (Bel) op 16.43, 66. Gerrie Knetemann (Ned) op 18.26, 68. Gerben Karstens (Ned) op 18.31, 80. Wilfried Wesemael (Bel) op 19.11, 87. Aad van den Hoek (Ned) op 19.52, 99. en laatste: Jacky Har dy (Fra) op 26.09. Post: „Hij reed onder zijn kunnen, daar moeten we eerlijk in zijn Opgegeven: Bernard Thevenet (Fra), Walter Planckaert (Bel), Faustino Fer nandez Ovies (Spa), Didier van Vlaslaer (Fra). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Jo seph Bruyere (Bel) 56.19.30. 2. Bc-rnard Hinault (Fra) op 1.05, 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 1.58, 4. Michel Pollentier (Bel) op 2.47, 5. Hennie Kuiper (Ned) op 4., 6. Joaquim Agostinho (Por) op 5.48. 7. Freddy Maertens (Bel) op 6.25, 8. Maria no Martinez (Fra) op 6.34, 9. Michel Lau rent (Pra) op 7.15. 10. Francisco Galdos (Spa) op 7.39.11. Seznec (Fra) op 8 51.12. Henk Lubberding (Ned) op 9.00,13. Paul Wellens (Bel) op 9.03. 14. Villemiane (Fra) op 9.10, 15. Bemaudeau (Fra) op 9.45,16. Martin (Fra)op 10.15,17. Nilsson (Zwe) op 10.30,18. Hezard (Fra) op 11.13, 19. Van Impe (Bel) op 12 40,20. Janssens (Bel)op 12.47,21. Nazabal (Spa) op 13.20, 22. Ovion (Fra) op 14.27, 23. De Schoen maker (Bel) op 15.45, 24. Fedor den Her tog (Ned) op 15.49, 25. Bourreau (Fra) op 15.05, 41. Jan Raas (Ned) op 21.43. 43. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 22.08, 56. Gerrie Knetemann (Ned) op 30.24. 61. Jose de Cauwer (Bel) op 32.24, 71. Ger ben Karstens (Ned) op 38.09,72 Aad van den Hoek (Ned) op 38.34. 78. Wilfried Wesemael (Bel) op 43.06, 99 en laatste: Inaudi (Fra) op 1.16.27. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Zoetemelk 29.17.08,2. Maertens 29.22.12, 3. Hinault 29.23.22,4. Van Impe 29.27.59, 5. Post 29.32.19. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Post 300.54.36, 2. Zoetemelk 301.01.15, 3. Hinault 301.10.36. 4. Maer tens 301.14.21, 5. Van Impe 301.56.30. BERGKLASSEMENT: 1. Pollentier (Bel) 61 punten. 2. Hinault (Fra) 47. 3. Martinez (Fra) 42,4. Zoetemelk (Ned) 41, 5. Kuiper (Ned) 35. PUNTENKLASSEMENT: 1 Maertens (Bel) 150 punten. 2. Bossis (Pra) 119, 3. Esclassan (Fra) 113, 4. Thaler (Wdl) 77.5. Jan Raas (Ned) 71. NIEUWE BERGEN... 13juli-13eeL22lkm PLA D'ADET (GPD) - Waar de klim naar de Pla d'Adet begint, in het gehucht Vignec op precies 10 kilometer van de top, tuimelde Hennie Kuiper uit de rij van de Tourfavo rieten. Zijn benen, die het op de Tourmalet al moeilijk hadden, wilden wel maar het ging niet. Hennie Kuiper, vorig jaar gangmaker van een nieuwe Tourhausse in Ne derland, moest lossen. Hij verspeelde 1.24 min. op Hinault en Pollentier en 1.10 min. op Zoetemelk die in Vignec een venijnige demarrage plaatste. Precies waar de weg voor heel even steil naar boven loopt, verhoogde Zoetemelk het tempo. Hennie Kuiper zou nooit meer bij de eersten komen. „Als je er eenmaal af bent", legde Kuiper na dat voor hem fatale moment uit, „is het definitief ge beurd in zo'n klim". Maar Ber nard Hinault dan? Ook hij werd er door Zoetemelk afgereden. En later nog een keer door Michel Pollentier. Uiteindelijk finishte hij in het wiel van zijn naaste be lagers, na twee fabuleuze achter volgingen die op het applaus van de duizenden langs de kant ge dragen werden door wat Hinault zelf zijn sterkste eigenschap noemt: strijdlust. Afzien op de Tourmalet: Zoetemelk kijkt grimmig. Pollenlier doet alsof hij het helemaal niet i Blufpoker Droomaanbod Rivelino RIO DE JANEIRO - Het is de Ara bische voetbalclub Helal ernst Roberto Rivelino te contracteren. In Rio de Janeiro maakte de ma nager van Rivelino's huidige ver eniging Fluminense de aanbie ding van Helal aan Rivelino be kend. De 32-jarige Braziliaanse sterspeler ontvangt een maand salaris van 10.000 dollar, krijgt gratis de beschikking over een villa en uiteraard een auto. Daar naast ontvangt hij als handgeld 500.000 dollar. De verbintenis geldt voor één jaar en Rivelino is na afloop transfervrij. Aan Fluminense, dat vele schulden heeft, werd een transfersom van één miljoen dollar geboden. De club heeft al "ja" gezegd. Riveli no nog niet. I Sovaldo Ardiles en Ricardo Villa hebben in Buenos Aires beiden een contract getekend, dat hen voor drie jaar aan Tottenham Hotspur verbindt. Voor elk be droeg de transfersom 370.000 dollar, rond de 800.000 gulden. Ardiles en Villa behoorden bei den tot de Argentijnse WK-selec- tie. PLA D'ADET (GPD) - Aan de voet van de Tourmalet, na 75 kilometer wedstrijd in de 11de etappe, heeft Bernard Thevenet zijn ongelijke strijd van willen en kunnen moeten erkennen. Hij, de winnaar van vorig jaar, stapte uit de Tour de France. Thevenet deed het met zijn onafscheidelijke glimlach en hij maakte er een grapje bij. „U weet", zei hij te gen de omstanders, „dat ik in de oneven jaren op m'n best rijd. Tot 1979 dus..." De opgave van Bernard Theve net werd geïnspireerd door Tourarts Miserez met wie Thevenet voor de start een onderhoud had. Thevenet: „Hij adviseerde me meteen op te geven wanneer ik in moeilijkheden zou komen. Volgens hem zou ik mijn ge zondheid in groot gevaar brengen door bij zo'n inzin king door te zetten. Daarom ben ik nu afgestapt. Ik voel me niet uitgeput of afschu welijk moe, maar gewoon leeg. Op". De beslissing van Bernard The venet werd er de oorzaak van dat televisiekijkers beelden moesten missen van de door komst op de col d'Aspin. Gealarmeerd door het bericht dat Bernard Thevenet in de ambulance was opgenomen, spoedde de mobiele camera ploeg van de ORTF zich na melijk naar dat punt waar de omstandigheden heel wat minder ernstig bleken dan was verondersteld. Intussen was het wel te laat om de be klimming van de Aspin nog in beeld te krijgen. „Hinault", zei Hennie Kuiper over de man die deze etappe glans gaf, „speelt blufpoker. We zullen vol gende week eens zien. Zoals hij nu rijdt gaat hij zyn krachten te boven en deze Ronde kan alleen maar gewonnen worden door ie mand die er zuinig mee om springt". Hoe Hennie Kuiper het ook wilde draaien, hij kon er niet omheen dat hij ronduit tekort kwam op het beslissende mo ment in de eerste zware berge tappe. Te meer daar bleek dat hij berekend was geweest op die coupe van Joop Zoetemelk. „Ik weet dat dat een van zijn trucs is: even tempo maken als het steiler wordt". Het achterblijven van Hennie Kuiper kreeg daardoor nog meer duidelijkheid. „Na tuurlijk", reageerde hij wat grimmig, „was ik mee geweest als ik dat gekund had. Ik laat ze niet zomaar lopen". Zijn ploegleider Peter Post zei het directer. „Wanneer Zoetemelk gaat en wanneer Pollentier mee- springt en wanneer Hinault erbij zit, dan hoor je aan te sluiten als je Tourfavoriet bent. Kuiper reed vandaag gewoon onder z'n kun nen en daar moeten we erg eerlijk in zijn. Dat hij de demarrage van Zoetemelk niet meteen kon beantwoorden is onbelangrijk want als je in vorm bent rij je dat gat gewoon dicht". Eerder in de etappe al was gebleken dat Hennie Kuiper het moeilijk zou krijgen om zijn directe con currenten te volgen. Op de Tourmalet verloor hij tegen de top 23 seconden op Hinault, Pol lentier en Zoetemelk. „Toen", zei Kuipers meesterknecht in deze etappe, Paul Wellens, „wist ik dat het voor hem een zware dag zou worden. We hebben verschrik kelijk hard moeten koersen om terug bij de eerste groep te ko- Het gemis aan de vereiste vorm, zo als die bleek in de beklimming van de Pla d'Adet, slingerde Hennie Kuiper tussen hoop en vrees. Over zijn hoop: „Mijn kan sen zijn natuurlijk stukken klei ner geworden, maar ik geef de moed niet op. Vorig jaar ging ik ook in het tweede gedeelte van de Tour op m'n bestrijden. Eigenlijk ligt alles nog open". Over zijn vrees: „Het verschil met die an deren is zo langzamerhand na tuurlijk wel groot geworden. En op de Puy de Dome zal ik ook wel eerder verliezen dan winnen... Ik mag me niet meer by de favorie ten rekenen, dat moet ik in alle eerlijkheid voor mezelf wel vast stellen" lijk maakte dat hij een groot kanshebber is voor de Tourover winning. Vanuit geloste positie (na de demarrage van Zoetemelk) werkte hij zich eerst op tot aan Martinez; vervolgens nam hij de latere etappewinnaar op sleep touw in een duivelse jacht op Zoetemelk en Pollentier; ten slot te leidde hij de achtervolging op de solerende Pollentier. Het was een grote explosie van wieier- macht die imponeerde en tevens een belangrijke vraag opwierp: houdt Bernard Hinault dit twee weken vol? Hij reed tegen de Pla d'Adet meer op macht dan op klasse, want een uitgesproken klimmer is de Fransman niet. Daarbij demon streerde hij een geweldige durf om zich niet te sparen, wat moe dig is maar ook gevaarlijk. Gemakkelijk Vernietigend Bernard Hinault, met zijn aanvals- temperament de grote sensatie van de 11de etappe, was rigou reuzer in zijn oordeel over de kansen van Kuiper. „We kunnen hem als afgeschreven beschou wen", sprak hij vernietigend. De anderen. Pollentier en Zoete melk, kwamen er genadiger af in de mening van de jonge Frans man die met grote nadruk duide- „Welnee", wuifde Hinault alle be denkingen weg. „Ik heb me gen moment hoeven te forceren; het ging echt makkelijk..." Behalve dat hij zich tevreden toonde over zijn eigen ervaringen trok Hi nault ook voor hem positieve conclusies uit het rijden van de tegenstanders. „Ze maakten een goede indruk, maar ik kan ze hebben", zei hij zelfverzekerd. „Voor de komende bergetappes hoef ik niet ongerust te zijn want het is gebleken dat Pollentier en Zoetemelk geen gat kunnen slaan dat groot genoeg is om mij in de problemen te brengen. Mis schien zal er nog wel eens een dag komen dat ik wat tijd verspeel, maar uit de test van vandaag weet ik zeker dat dat nooit rampzalig zal zijn". LEIDEN - De Leidse waterpolo- spelers Stan van Belkum, Martin Vreeburg (beiden Zijl/LGB), Bram van Mil en John van den Bosch (beide Zian/Vitesse) zijn gekozen in de Nederlandse jeugdwaterpoloploeg (spelers van onder de twintig jaar) die zal deelnemen aan de Europese jeugdkampioenschappen die op 22 juli in Boedapest beginnen. Nederland start daar in een poule met Italië, Zwitserland, Tsjecho- slowakije en Frankrijk. De Ne derlandse selectie is op één plaats gewijzigt t.o.v. het team dat aan het zeslandentoernooi in Barce lona deelnam: de nationale top scorer Corrie Vermeer (De Rijn) vervangt in Spanje geblesseerd geraakte Erik Noordergraaf (AZC). A. s. vrijdag al vertrekken de spelers naar het Hongaarse Szentes, vvaar zij zich op het E. K. zullen voorbereiden. BOSKOOP - Met grote overmacht heeft Piet van Katwijk gister avond de Ronde van Boskoop op zijn naam geschreven. Hij finish te met royale voorsprong op de Limburger Michel Jacobs, die de sprint van een achtervolgende groep van drie won. Leider in de zesdaagse voor professionals bleef Hans Langerijs, die als tiende over de meet kwam. Van Katwijk werd met zijn over winning beloond voor zijn strijdlust. Al vroeg in de koers over honderd kilometer was hij gedemarreerd met André Gevers, Michel Jacobs en Co Hoogen- doorn. Dat viertal bepaalde gedu rende lange tijd het gezicht van de koers, maar met nog vijftien kilometer voor de boeg meldden zich nog eens acht coureurs. Daarbij waren vrijwel alle favo rieten voor de eindzege in de zes daagse, zoals Bert Scheuneman, Leo van Vliet en Oranje-truidra ger Hans Langerijs. Maar ook nu was de slimme Piet van Katwijk attent en kort voor de finish slaagde de man uit Baarle er zelfs in zich los te maken van deze groep. De belangstelling ging toen uit naar de verdeling van de andere plaat sen. Van Vliet zou bij een goede klassering het leiderstricot kun nen overnemen van Langerijs. Maar Scheuneman gooide roet in het eten en legde beslag op de vijfde plaats. Van Vliet werd achtste en Langerijs tiende. Uitslagen: Profkoers Boskoop: 1. Piet van Katwijk, 2. Michel Jacobs, 3. Co Hoogendoorn, 4. André Gevers, 5. Bert Scheuneman, 6. Johan van der Meer, 7. Gerrie van Ger- wen, 8. Leo van Vliet, 9. Wilfried Revbroeck, 10. Hans Langerijs, 14. Kees van der Wereld. Klassement na vier dagen: 1. Hans Langerijs 42 pnt., 2. Leo van Vliet 40, 3. Michel Jacobs 37, 4. Johan van der Meer 36, 5. Bert Scheu neman 35, 6. André Gevers 33, 7. Martin Havik 31,8. Herman Pon steen 29, 9. Piet van Katwijk 23, 10. Adrie van Houwelingen 22. WIM VAN WANROOY LOS ANGELES - Het gemeentebestuur van Los Angeles hééft gisteren opnieuw gedreigd zijn aanbod om de Olympische Spelen van 1984 te organiseren terug te nemen wanneer het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) weigert de Financiële verantwoordelijkheid over te laten aan een privé-organisatie. Tom Sullivan, een woordvoerder voor Tom Bradley, de burgemeester van Los Angeles deed die uitspraak drie weken voordat op 31 juli de termijn afloopt waarin Los Angeles het definitieve contract moet tekenen. De burgemeester van Los Angeles wil dat het contract met het IOC wordt aangegaan door een privé-organisatie, die het Los Angeles Olympisch Organisatie Comité heet. Wanneer het IOC daarmee akkoord gaat be hoeft Los Angeles niet de verantwoording voor een eventueel verlies dat j,*ie spelen opleveren te dragen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17