Beroep van Kalma ongegrond M Spanningen in Molukse kringen NORIT, Nog dit jaar Moluks tribunaal Uitspraak rechtbank nkf ::\,f moet wat minder hard rijden Voor ex-Nederlanders in Indonesië toch uitkeringen DINSDAG 11 JULI 1978 PAGINA 7 MAASTRICHT (GPD) - Limburg telt bij benadering 100.000 probleemdrinkers. Elk van hen is goed voor 70 tot 80 glazen drank per week. Het gevolg: een kwart van de bevolking in deze provin cie wordt geregeld geconfron teerd met de kwalijke gevolgen van overmatig drankgebruik. Dit ontstellende beeld, gebaseerd op cijfermatige gegevens, heeft di recteur Jan Bastiaansen van het Bureau voor alcoholisme en drugs gisteren Limburg voorge houden. "Een situatie die schreeuwt om hulpmaatregelen", zegt de direc teur van de zes consultatiebu reaus in Limburg. Wat die hulp verlening betreft staan de bu reaus echter tamelijk droog. De zes consultatiebureaus hebben in totaal 20 medewerkers. Het zou den er minstens 55 moeten zijn om de van alcohol doordrenkte problematiek effectiever te kun nen aanpakken. De cijfers over het alcoholmisbruik zijn zeer schaars. Het schrikba rend aantal drankmisbruikers dat het consultatiebureau voor alcoholisme in zijn binnenkort te verschijnen jaarverslag noemt is weliswaar niet keihard, maar be rust op veel houvast biedende in dicaties, ontleend aan de sociaal maatschappelijke en medische wereld. Daarbij is tevens duide lijk geworden dat de Limburger gemiddeld meer drinkt dan de overige Nederlanders. De aanleidingen en oorzaken van het steeds meer om zich heen grijpend drankgebruik die direc teur Jan Bastiaansen schetst zijn in feite ieder bekend die deel heeft aan het dagelijks maat schappelijk patroon. De alcohol is inmiddels elk milieu van onze samenleving binnengedruppeld en sedert de jaren zestig ook bin nen de kring van het gezin thuis. De greep naar de fles is niet alleen een gewoonte- en vaak ook mo deverschijnsel geworden maar ook voor velen het probate roes middel voor de "noodzakelijk geachte kick" bij alle mogelijke gelegenheden en omstandighe den. De drinkende huismoeder is al geen uitzondering meer. Niet al leen in de kroeg en thuis maar ook in de "vrijetijd-sector" zoals in kantines van sportverenigin gen wordt stevig gedronken. Daarnaast tekent zich het veront rustende verschijnsel af dat niet alleen steeds meer jongeren aan de drank gaan maar tevens dat jongeren steeds jonger naar het glas reiken. Soms al vanaf 13 jaar. Jan Bastiaansen wijst in dit ver band op de nieuw ontstane folk lore van de eindexamenfuiven. Een veeg teken in dit opzicht is dat op een niet nader te noemen school in Limburg het gebruik van zwak-alcoholische dranken wordt toegelaten. Dat er in de buurt van scholen vaak cafés flo reren acht hij geen toeval. Naast dit geestrijke gedragspa troon van de bevolking zijn er de maatschappelijke factoren die alcoholgebruik in de hand wer ken zoals werkeloosheid, vooral onder de jongeren, en het meer voorhanden zijnde geld dat thans gemakkelijker dan in vroeger ja ren rolt naar het cafébuffet of de toonbank van de drankzaak. De kater van dit alcoholgebruik is echter zeer ontnuchterend. Het aantal gevallen van leverkanker neemt sedert verscheidene jaren opmerkelijk toe. Bij ongeveer 50 procent van alle ziekenhuisop namen blijkt alcoholgebruik in meer of mindere mate een rol te hebben gespeeld. Behalve de fy sieke zijn er ook de psychische gevolgen die vooral in de psy chiatrische inrichtingen veelvul dig worden ervaren. ROTTERDAM (ANP) - De ambtenarenrechter in Rotter dam heeft het beroep dat ex-hoofdinspecteur Kalma had aangetekend tegen de berisping van burgemeester Van der Louw ongegrond verklaard. Ook de eis tot schadever goeding die Kalma had ingediend is door het ambtena rengerecht afgewezen. Kalma werd indertijd door Van der Louw berispt wegens zijn optre den tijdens een demonstratie op 27 oktober vorig jaar. Het ambte narengerecht meent, dat de bur gemeester de gedragingen van Kalma terecht heeft aangemerkt als plichtsverzuim. "De gedra ging waarmee klager zijn plicht verzuimde was niet dat hij ge bruik maakte van zijn recht op vrije meningsuiting, doch dat hij daarvan gebruik maakte op een voor de vervulling van zijn ambtsplicht - nodeloos - schade lijke wijze", aldus de uitspraak van het gerecht. Het ambtenarengerecht consta teert, dat het meedoen van Kalma aan de demonstratie voor het Westduitse consultaat grote be roering binnen het korps heeft gewekt. De situatie die toen ont stond leverde volgens het gerecht een ernstig gevaar op voor het behoorlijk functioneren van het Rotterdamse politiekorps. Bo vendien vindt het gerecht, dat Kalma de reacties op zijn optre den 'redelijkerwijs' had kunnen verwachten. Het gerecht vindt dat Kalma inmiddels voldoende is gestraft. Aangezien de hoofd inspecteur per 1 juni j.l. ontslag heeft gevraagd en gekregen meent het gerecht geen zwaarde re straf in overweging te moeten Opheldering gevraagd over zaak-Kielman DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris mevr. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren de KLM ge vraagd openheid van zaken te geven in de „affaire-Kiel- man". Aan het adres vah de heer F. O. Kielman, general- manager voor de KLM in de Verenigde Staten, zijn van di verse zijden beschuldigingen geuit. Kielman zou o.a. zijn positie bij de luchtvaartmaatschappij, die in de Verenigde Staten als onaantastbaar wordt be stempeld, voor privé-doel- einden hebben misbruikt. Zakelijke en privé-belangen zouden elkaar voortdurend hebben doorkruist. In afwachting van het antwoord van de KLM wil het ministe rie van verkeer en waterstaat geen mededelingen doen over een eventueel in te stel len onderzoek naar de han delwijze van de heer Kielman. Mocht de reactie van de luchtvaartmaatschappij naar het oordeel van het ministerie (staatssecretaris mevr. Smit- Kroes) onvoldoende zijn dan is de kans groot dat inderdaad tot een ministerieel onder zoek wordt besloten. KLM-president-directeur S. Orlandini liet onlangs weten nauwelijks enige waarde aan de beschuldigingen aan het adres van Kielman te hechten en de hele zaak een storm in een glas water te vinden. Kalma zal tegen de uitspraak in be roep gaan bij de centrale raad van beroep in Utrecht. Hij vindt dat de uitspraak consequenties kan hebben voor iedereen die in overheidsdienst werkt. 'Het is nu gebleken, dat je je van iedere ambtenaar kunt ontdoen, wiens politieke opvattingen je niet zin nen', zo meent Kalma. Hij en zijn advocaten zijn van mening dat het ambtenarengerecht zijn uit spraak nauwelijks heeft gemoti veerd. 'Tot de politieke kern van de zaak is het niet doorgedron gen', zo menen zij. Bovendien vindt Kalma dat de ambtenaren rechter zijn oordeel ook heeft ge baseerd op eerdere zaken waarbij hij in opspraak kwam. Ei is* Mevrouw Van Doorn bij haar "total loss" gereden huis i verwachte taxi voorreed, denderde een vrachtwagen binnen.. BODEGRAVEN - "Als ons dit zou zijn overkomen in een nieuwbouw-huis, dan hadden we dit waarschijnlijk niet na kunnen vertellen". De schrik zit er nog duidelijk in bij mevrouw Van Doorn uit Bodegraven. Terwijl ze dit weekeinde met haar inwo nende broer en moeder zat te wachten op de taxi die hen naar een receptie zou brengen kwam iets heel anders voor rijden: een grote vrachtwa gencombinatie die pal voor het vooroorlogs huisje in een slip raakt en prompt voor- en zijgevel ramde. Springende ruiten, vallend puin, krakend houtwerk, scheurende muren. "Maar vreemd genoeg schrokken we op dat moment niet eens", zegt de Bodegraafse. "Mijn moeder en ik bleven gewoon Bodegraven. In plaats van dat de op de stoel zitten en mijn broer liep naar een gat in de muur, stak zijn hoofd naar buiten en zei tegen de vrachtwagenchauffeur dat hij voortaan wat minder hard moest rijden". "Pas toen het stof was opgetrokken besef ten we dat er iets vreselijks moest zijn gebeurd. Moet je nagaan, die voorbumper van de auto kwam op nog geen meter afstand van ons tot stil stand. We hebben geluk ge had dat ons huisje destijds zo degelijk is gebouwd. Dat heeft ons het leven gered. Ik snap trouwens niet dat we geen enkel schrammetje hebben opgelopen, terwijl er toch een hele lading glas en puin de kamer in kwam". Het huurhuisje van de familie Van Doorn heeft zó'n opla waai gekregen dat wat nog staat rijp is voor de sloop. Er zit niets anders op dan dat er ter plaatse een nieuwe wo ning wordt neergezet. Broer en zus Van Doorn en hun moeder zijn direct na het ge beuren aan vervangende woonruimte geholpen. Ze wonen nu voorlopig in een daggeldershuisje aan de overkant van hun total loss gereden woning. TURK DOODT ECHTGENOTE AMSTERDAM (ANP) - Een echte lijke ruzie om een wasmachine heeft gistermorgen in Amster dam het leven gekost aan een 36-jarige Turkse vrouw. Haar man, de 42-jarige U.A.O. belde zelfde politie met de mededeling zijn vrouw te hebben gedood in hun woning aan de Beukenweg in Amsterdam-Oost. De man had zijn vrouw de schedel ingeslagen met een fles, aldus de Amsterdamse politie. Na zijn daad probeerde de Turk, die reeds enige jaren in Nederland woont, zichzelf van het leven te beroven door het innemen van medicijnen. De echtelijke ruzie had plaats om vijf uur 's-mor- gens, schat de politie. Zes uur la ter belde de Turk, die volkomen overstuur is aangetroffen, de po litie. Internationaal rijbewijs in trek bij veel toeristen DEN HAAG (ANP) - De ANWB wordt overstroomd met vra gen over het internationaal rijbewijs. Hoewel dat bewijs maar in een paar Europese landen verplicht is. denken veel autotoeristen dat een in ternationaal rijbewijs handig is als reserve. Als de politie in het buitenland het (nationale) rijbewijs in beslag neemt (bij voorbeeld na een ongeluk) zou de toerist verder kunnen rijden met een internationaal bewijs. Volgens de ANWB is dat niet juist. Als het rijbewijs is inge nomen, kan men hooguit in een ander land weer achter het stuur kruipen met een in ternationaal bewijs, aldus een ANWB-woordvoerder. Het internationaal rijbewijs is verplicht in bijvoorbeeld de Sovjet-Unie, Turkije en IJs land. Daarnaast adviseert de ANWB het ook voor Spanje, Portugal en de Balkanlanden, omdat dat taalmoeilijkheden kan voorkomen. Vaak zal de politie ook naar het nationale rij bewijs vragen en het is zaak dat wel bij zich te hebben, al dus de ANWB. HEERLEN (GPD) - De stichting „Nu of Nooit", indertijd in de be kendheid gekomen door zijn po gingen om Wim des Celles in Ne derland te houden, heeft thans haar eerste succes behaald in het streven ex-Nederlanders in In donesië, die onder het Japanse regime vervolging hebben on dergaan, aan een Nederlandse uitkering te helpen. Na twee jaar touwtrekken is thans aan de 60- jarige oud-KNIL-korporaal H. Krause, die in Tjimahi in kom mervolle omstandigheden leeft, een wuv-uitkering toegekend. Het betreft hier een periodieke uitkering voor levensonderhoud alsmede een vergoeding voor medische kosten. Krause is een van de duizenden Nederlanders, die na de souve- DEN HAAG (GPD) - In de Zuidmolukse gemeenschap heerst spanning die zich mogelij k ontlaadt in acties. Twee van de vier uit de gemengde commissie-Kobben uitgetre den Zuidmolukkers, Tatipikalwan en Rinsamenepatty, hebben dit gisteren gezegd. De spanning is ontstaan na het uit treden van de vier Molukkers uit de gemengde commissie. „Wij zijn consequent buiten alle be leidszaken gehouden, terwijl wij toch aangesteld zijn om beleids lijnen aan te geven", aldus Rin samenepatty. „De hele commis sie werd niet serieus genomen door de regering. Wij hebben vier aanbevelingen gedaan aan Wie gel, maar ze zijn alle in de bu reaula van Wiegel verdwenen", verklaarde Tatipikalwan. Ongenoegen bestaat onder de Zuidmolukkers ook over het plan van Wiegel, de coördinerende minister voor Molukse zaken, om een grote gemengde adviescom missie waarin zowel Nederlan ders als Molukkers zitting heb ben, op te richten. „Wij vinden het een vreemde zaak dat minister Wiegel zeventig Molukse organisaties aanschrijft voor een extra inspraakronde. Naar mijn weten, zo verklaarde OSSENDRECHT (ANP) - De 58-jarige J. Withagen uit Ossen- drecht is gistermiddag bij een bedrijfsongeval in zijn woon plaats zijn rechterbeen kwijtge raakt. De heer Withagen wilde uien pakken van een transport band die door de motor van een trekker werd aangedreven. Hij raakte daarbij met een laars en een broekspijp vast in een kop peling. De broekspijp werd om een as gedraaid, waardoor het rechterbeen van de heer Witha gen werd afgerukt. Minister Wiegel - rookgordijn - ADVERTENTIE Rinsamenepatty, zijn er niet eens zoveel Molukse organisaties. Volgens hem hoeven deze orga nisaties niet meer te worden ge raadpleegd over de oprichting van een gemengd adviesorgaan. „De hele Zuidmolukse samenle ving heeft zich er al tegen uitge sproken". De oplossing moet volgens Rinsamenepatty worden gezocht in de oprichting van een Moluks orgaan, een orgaan waarin alléén Molukkers zitten, dan wel voort te bouwen op het al bestaande inspraakorgaan van Zuidmolukkers. Rinsamenepatty is voorstander van een orgaan waarin alle Molukse stromingen vertegenwoordigd zijn, analoog aan het parlemen taire stelsel in Nederland. „Wij willen niet dat een stelletje intel lectuelen of deskundigen ons vertelt wat wij moeten doen". De heer Tatipikalwan vindt dat de „regering met een bord voor haar kop loopt" wanneer zij de Badan Persatuan, de belangenorganisa tie van de Zuidmolukkers. niet in het overleg betrekt. „De BP be hartigt de belangen van 85 pro cent van de Molukse gemeen schap. Daarmee moet contact worden opgenomen en niet met dc zeventig organisaties". Beide Molukkers wezen erop dat de spanning, wanneer aan de eisen van de Molukkers niet tegemoet wordt gekomen, zal stijgen. „Men heeft een zeker onbehagen. Es caleert dat onbehagen dan krijg je botsingen", aldus de heer Tati pikalwan. Rinsamenepatty voegde eraan toe dat alle jongerenverenigingen - de Pemuda Masjerakat. de SPP- RMS, het Bevrijdingsfront - een verklaring hebben uitgegeven waarin zij zeggen dat „mocht de Nederlandse regering haar hou ding ten opzichte van de Moluk kers en van het regime-Soeharto niet wijzigen, zij niet zullen te rugdeinzen om tot harde acties over te gaan. Rinsamenepatty verklaarde het vreemd te vinden dat Wiegel niet op de hoogte is van de spanningen binnen de Molukse gemeenschap. Volgens hem heeft 'minister Wiegel „ver schrikkelijk slechte adviseurs". „Hij is bezig met een rookgordijn aan te leggen waarachter ver schrikkelijke dingen kunnen zit ten", aldus Rinsamenepatty. Minister Wiegel, gevraagd naar zijn mening, ontkende dat er een dieptepunt is in de betrekkingen met de Molukkers. Hij geeft wel toe dat er spanningen zijn, maar dat die zich zullen ontladen in ac ties, daar gelooft hij niet in. „Ik geloof dat mensen in Molukse kring die verantwoordelijkheid dragen, duidelijk op het stand punt staan dat acties zoals wij die hebben gehad, nooit meer mogen plaatsvinden", aldus minister Wiegel. „Dat zou leiden tot ver starring, tot verwijdering, tot een kloof tussen de Nederlandse sa menleving en de Molukse min derheid". De spanningen zijn volgens de be windsman ontstaan doordat men teleurgesteld is over het feit dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich heeft gesteld achter het standpunt van de regering dat zij de politieke idealen van de Zuidmolukkers respecteert, maar historisch noch juridisch die idealen niet kan steunen. Manusama boos De Molukse leider, ir. J. A. Manu sama, verklaarde dat hij alleen zijn medewerking zal verlenen wanneer de regering duidelijk verklaart, dat zij bereid is naar ons te luisteren. Als dat niet ge beurt dan is van samenwerking geen sprake, zo verklaarde Ma nusama. Verdeel-en-heers-poli- tiek, zo bestempelde de RMS-lei- der het plan van Wiegel om ze ventig organisaties te raadplegen bij het tot stand komen van een gemengd adviesorgaan. „De ge schiedenis heeft bewezen dat een gemengde commissie gedoemd is te mislukken, aldus Manusa- Hij zegt verder erg boos te zijn op prof. Kobben die hem dingen zou hebben verweten die niet waar zijn. Kobben heeft in een brief Manu sama gekritiseerd over zijn op merkingen tijdens een perscon ferentie in Capelle aan de IJssel. Bij die gelegenheid maakte Ma nusama het uittreden van de vier Molukkers uit de commissie- Kobben bekend. Manusama ver klaarde dat nu is gebleken dat de commissie een zoethoudertje is geweest. In een brief zegt Kob ben de uitlatingen van Manusa ma met gemengde gevoelens te Manusama - zoethoudertje - hebben ervaren en hij had verder opgemerkt dat die „schadelijke gevolgen" zou hebben gehad. Manusama noemde de houding van Kobben „eigenaardig". „Ik heb Kobben in een brief bedankt voor zijn werk en ik heb niets dan lovende dingen gezegd over het werk van de commissie. Eige naardig is ook dat Kobben de brief aan de pers toestuurt terwijl hij het in zijn brief over een ver trouwelijke briefwisseling heeft", aldus Manusama. reiniteitsoverdracht in 1949 - meestal op aandrang van de Ne derlandse regering - de Indonesi sche nationaliteit aanvroeg. Aan de meesten van hen werd deze niet toegekend, maar wel verlo ren zij door hun aanvraag in het oog van de Nederlandse regering hun Nederlandse nationaliteit en derhalve alle recht op Neder landse uitkeringen. Ook op een uitkering krachtens de wuv, de Wet Uitkeringen Vervolgings slachtoffers. De Indonesische re gering trok zich al evenmin iets van deze mensen aan, met het ge volg dat zij - mede door de anti- Nederlandse houding onder het Soekarnobewind - snel verpau perden. Blijkens de procedure, die nu ten aanzien van de heer Krause is ge volgd en die ertoe heeft geleid dat hij zijn uitkering krijgt vanaf de datum van aanvraag, al 1 juni 1976, heeft de Nederlandse am bassade in Jakarta geen moeite meer met dergelijke aanvragen, mits de aanvragers kunnen be wijzen dat zij a. tijdens de Japan se bezetting de Nederlandse na tionaliteit bezaten en b. in die pe riode blootgesteld waren aan vervolging. Het probleem daarbij blijft echter veelal dat de betrok kenen in Indonesië niets kunnen bewijzen en dat zij aangewezen zijn op raad en daad vanuit Ne derland. In het geval van Hendrik Krause werd de noodzakelijke informa tie aangedragen door zijn zuster, die thans in Eibergen woont, zo deelt de huidige voorzitter van de stichting „Nu of Nooit", Piet Koot te Hoensbroek mede. De heer Koot leidt de activiteiten van de stichting sinds het enkele maanden tot een breuk kwam binnen het bestuur en de heer Feisser zijn eigen weg ging. De heer Feisser trad zaterdagavond op voor een tv-uitzending van de problematiek van de ex-Neder landers in Indonesië. Hierbij kwamen (nog) geen verantwoor delijke politici aan het woord om de rechten van de ex-Nederlan ders te benadrukken. Momenteel werkt „Nu of Nooit" aan de zaak van de 81-jarige Carel Apon in Semarang die intussen al medisch onderzocht is naar de gevolgen van zijn kamptijd onder de Japanners. Zowel bij „Nu of Nooit" als bij de SIGN heeft men mèèr aanvragen om hulp bin nengekregen. DEN HAAG (GPD) - Het Molukse tribunaal dat de onderdrukking van Molukkers, pa- poea's en andere minderheidsgroepen in In donesië aan de kaak wil stellen, zal nog dit jaar in Assen worden gehouden. Drie hoogleraren in internationaal- en volken recht hebben hun medewerking al toegezegd aan dit tribunaal, verklaarde een Molukse woordvoerder. Het zijn prof. Ziegler van de universiteit van Göttingen in West-Duits- land. prof. Nagy uit de VS en de directeur van het Centrum voorde Mensenrechten in Lon den, Hauser. Nog deze week zal een stuur groep en de Badan Persatuan, de Molukse Een probleem is nog aan fondsen te komen waarmee de activiteiten van het tribunaal, dat ook buiten Nederland zal worden gehou den, moeten worden gefinancierd. Het voorstel tot het houden van tribunalen werd gelanceerd op een congres van minder heden dat op 16 en 17 juni in West-Berlijn werd gehouden, op initiatief van de Stichting voor bedreigde volkeren, een vereniging die opkomt voor de belangen van minderheids groepen. De Molukse delegatie bestond uit ds. Metiary. de voorzitter van de Badan Persatuan. Bren- da Risamenapatty van de Bemuda Masjera kat en vertegenwoordigers van het Landelijk Actiecomité Zuidmolukken en de Stichting door de Eeuwen Trouw. Het tribunaal zal getuigen horen die in Indonesië zijn geweest. De resultaten daarvan zullen in een rapport worden samengevat en worden voorgelegd aan inter nationale organisaties, zoals de Verenigde Naties. Metiary verzocht het congres om steun bij het in con tact brengen van de Zuidmolukkers met buitenlandse bevrijdingsbewegingen en regeringen. De Molukse delegatie kreeg het advies eerst het rapport van het tribunaal af te wachten alvorens nieuwe buitenlandse contacte te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7