Bezorgdheid om processen tegen SU-dissidenten i si tiW Teleurstelling bij Sadat over houding Israël Polisario blij met coup v Als het zo'n lange zomeravond is, dan kom je de tijd prima door met kipsaté. ITALIAANSE PRESIDENT GEEFT PROBLEMEN Politieke situatie Libanon onzeker DINSDAG 11 JULI 1978 MOSKOU (AFP/DPA/Reuter) - De Russische dissidenten Anatoli Sjtsjaranski en Alexander Ginzboerg hebben gisteren ontkend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Dit is meegedeeld door familieleden die de processen bijwoonden. ,4r m Sjtsjaranski staat in Moskou te recht op beschuldiging van spio nage, anti-Russische agitatie en propaganda. Als de 30-jarige computerdeskundige schuldig wordt bevonden aan spionage, verraad dus, kan hij ter dood worden veroordeeld. Een broer van Sjtsjaranski, Leonid, zei dat zijn broer de 17 maanden eenzame opsluiting goed heeft doorstaan. Hij zag er goed uit en was vol zelfvertrouwen. In Kaloega, 200 km ten zuiden van Moskou, wordt Alexander Ginz boerg (41) berecht. Evenals Sjtsjaranski behoort hij tot de dissidente groep die de mensen rechten verdedigt. Ginzboerg wordt,beschuldigd van staatsvij- andige agitatie, waarop maxi maal tien jaar strafkamp plus vijf jaar verbanning staat. Zijn vrouw Irina, die het proces bijwoont, vertelde tijdens de middagpauze tegen verslaggevers dat haar man er na 16 maanden gevangenschap erg slecht uitziet. Hij was hele maal grijs geworden en zag eruit als een man van zestig. In tegenstelling tot de familieleden die zeiden dat beide beklaagden alle schuld hadden ontkend, zei het Russische persbureau Tass dat zij enkele daden hadden be kend maar deze niet als misdaden beschouwden. Als de gebruikelijke procedure wordt gevolgd is de uitspraak over een dag of vier, vijf te ver wachten. Sjtsjaranski's broer zei, dat er van daag geen familie en publiek bij het proces in Moskou aanwezig ,mag zijn. Er wordt dan gesproken over zaken die de landsveiligheid aangaan. Vooral de zaak tegen Sjtsjaranski is tot een proef voor de Ameri kaans-Russische betrekkingen geworden. In vele landen, waar onder Amerika, Engeland, Israël, West-Duitsland en Nederland heeft men zijn ongerustheid uit gesproken over de gang van za ken. Betogingen Ongeveer honderd mensen hebben gistermiddag een betoging ge houden bij de Russische ambas sade in Den Haag. De betoging was georganiseerd door Amnesty International en het solidariteits- comité voor de joden in de Sov jet-Unie. Ook in Amsterdam is gisteren een protestbetoging ge houden tegen de processen die in de Sovjet-Unie zijn begonnen te gen de Russische dissidenten. Reacties Twee Westeuropese communisti sche partijen hebben gisteren ge reageerd op de processen die in de Sovjet-Unie worden gevoerd. Het bestuur van de Franse com munistische partij stuurde een nota aan de ambassade van de Sovjet-Unie in Parijs. Het eiste hierin 'de vrijlating van Ginz boerg en Sjtsjaranski en stopzet ting van alle onderdrukkende procedures en handelingen'. De Spaanse communistische partij heeft gisteravond stelling geno- Betrekkingen België-Zaire worden beter BRUSSEL (ANP) - De Belgisch- Zairese betrekkingen, die vooral de laatste weken tamelijk ge spannen waren (Zaire dreigde zelfs met het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met België) lijken zich te normalise ren. Gisteren werd in elk geval in Brussel bekend dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Henry Simonet, binnenkort een bezoek aan Kinsjasa zal brengen. Dat bezoek zal waarschijnlijk binnen tien dagen plaats hebben. De woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken drukte zich nog wel zeer behoedzaam uit. Hij verklaarde dat "de minister van buitenland se zaken gunstig staat tegenover dit initiatief' (een mededeling van de Zaïrese president Moboe- toe dat het "nuttig zou zijn als hij zich persoonlijk te Kinsjasa kon onderhouden met het hoofd vam de Belgische diplomatie"). Inmiddels heeft ook het Zaïrese persbureau meegedeeld dat de Zaïrese eenheidspartij, de MPR, na uitvoerig door president Mo- boetoe te zijn ingelicht, besloten heeft het incident tussen Zaïre en België te sluiten. men tegen de processen tegen Sjtsjaranski en Ginzboerg. In een verklaring noemt de partij deze processen in strijd met de rech ten van de mens en 'onverenig baar met de socialistische idea len'. Ook in andere landen is scherp op de processen in de Sovjet-Unie gereageerd. Jody Powell, woordvoerder van presi dent Carter, zei dat de Ameri kaanse regering deze kwestie lie ver niet wil betrekken op de ko mende besprekingen over be perking van de strategische be wapening. Zij onderzoekt echter wel andere aspecten van de be trekkingen met Moskou. Zo heb ben intussen Amerikaanse dele gaties van wetenschappers en milieudeskundigen hun voorge nomen bezoek afgezegd. „Naar onze overtuiging is dit soort repressief optreden dat het gewe ten van de gehele wereld kwetst, een nederlaag. Niet voor hen die voor de rechten van de mens ijve ren maar wel een nederlaag en een teken van zwakte bij die krachten der verdrukking waar tegen wij protesteren", zo ver klaarde Powell. De Britse premier James Callaghan zei in het parlement: „Deze pro cessen zijn een zware beproeving voor de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en andere landen" Hij trok de vergelijking van de processen uit de tijd van het be wind van Josef Stalin. De Israëlische regering en alle op positiepartijen met uitzondering van de communisten waren het er gisteren over eens dat de Rus- sische-autoriteiten de beschul digingen tegen Sjtsjaranski en andere joodse activiteiten moe ten intrekken en hun de gelegen heid moeten geven naar Israël te emigreren. Het Franse communistische dagblad L'Humanité schrijft vandaag dat het feit dat journalis ten en buitenlandse waarnemers de dissidentenprocessen niet mogen bijwonen een twijfelach tig licht werpt op de tegen hen ingebrachte beschuldigingen. „Des te meer omdat de beschul diging van spionage daar in het verleden algemeen werd ge bruikt om onschuldigen te tref fen", aldus L'Humanité. Ongeveer 100 mensen protesteerden gisteren voor de Russische ambassade in Den Haag tegen de processen i Sovjet-Unie. Onder de betogers bevonden zich de kamerleden Dankert, Van Kemenade, Brinkhorst, Terpstra e rabbijn Soetendorp. Alexander Giniboerg m et zijn zoontje vó ór hij werd gedetineerd. WENEN (GPD) - De Egyptische president Anwar Sadat heeft de Israëlische verwerping van de laatste Egyptische vredesvoor stellen beschreven als een „bitte re teleurstelling". Hij deed deze uitlating onderweg van Wenen naar Salzburg. Het afgelopen weekeinde voerde de Egyptische president in de Oostenrijkse hoofdstad gesprekken met de Is raëlische oppositieleider Simon Peres, de voorzitter van de So cialistische Internationale, Willy Brandt en de Oostenrijkse bondskanselier dr. Bruno Kreis- ky. In Salzburg had hij gisteren een onderhoud met Kurt Wald- heim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Aan het slot van de besprekingen in Wenen werd een kort communi qué uitgegeven dat alleen was ondertekend door Willy Brandt en bondskanselier Kreisky, maar niet door de Israëlische opposi tieleider Peres. In het uit vier punten bestaande communiqué wordt verklaard dat de oplossing van het Midden-Oosten-conüict alleen gevonden kan worden in het doorgaan van rechtstreekse onderhandelingen tussen Egypte en Israël, het terugtrekken van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden en de onvoorwaardelij ke deelname van de Palestijnen aan de vredesonderhandelin gen. De Israëlische oppositieleider Pe res ontkende gisteren catego risch dat zijn gesprekken met president Sadat zijn geïnspireerd door ambities in de toekomst een verandering van de regering in Israël te bereiken. De Israëlische regering heeft op de gesprekken tussen president Sa- dat en oppositieleider Peres ern stige kritiek geleverd. De Israëli sche regering beschuldigt verder de Socialistische Internationale van een „anti-Israëlische" hou ding. Peres wordt beschuldigd de kant van de Socialistische Inter nationale te hebben gekozen. Pe res zelf verklaarde gisteren dat hij hoopt dat de huidige Israëlische regering in staat zal zijn het tot een duurzame vrede in het Mid den-Oosten te brengen. Nieuw regime in Mauretanië NOUAKCHOTT (ANP) - Hoewel het nieuwe militaire re gime in Mauretanië zich nog niet duidelijk heeft uitge sproken voor een of andere politieke koers, zijn er toch al reacties uit het buitenland die kunnen wijzen op een be paalde richting. Het "Frente Polisario", dat strijdt voor de onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, liet in Al giers weten verheugd te zijn met de coup en sprak de hoop uit dat het nieuwe regime de belangen van het Maure- taanse volk zou dienen en de "expansiepolitiek" van Ma rokko te lijf zou gaan. In Marokko werd de staatsgreep in Mauretanië "zeer ernstig" genoemd. In een radio-uitzending vanuit de hoofdstad Nouakchott maakten de militairen bekend dat zij rond zes uur gisterochtend de macht hadden overgenomen en de zit tende president Moktar Ould Daddah evenals zijn kabinetsle den onder huisarrest hadden ge plaatst. Er is een "comité voor na tionale wederopbouw" be noemd. Als leider van de junta wordt de stafchef van het leger, de 43-jarige Mustapha Ould Sa- lek, beschouwd. Hij was pas sinds maart van dit jaar in func tie. Hij zou een voorstander zijn van een harde lijn en hij zou wei nig politieke scholing hebben. De militairen hebben het parlement en de enige politieke partij, de "Volkspartij" ontbonden. Er is een avondklok ingesteld. De militairen kondigden gisteren aan "broederlijke en vriend schappelijke banden met de bu ren te herstellen", ook met het volk van West-Sahara. In sommi ge diplomatieke kringen werd deze uitlating opgevat als een uitgestoken hand naar het Poli sario, dat zeer actief is in het ge bied en zowel met Marokko als met Mauretanië in staat van oor log is. Volgens sommige bronnen is de militaire leiding samengesteld uit linksgezinde officieren die de Marokkaanse en Franse aanwe zigheid in hun land minder op prijs stellen. In de verklaring voor de radio lieten de militairen weten dat zij de 54-jarige presi dent Moktar Ould Daddah, die al 17 jaar aan de macht was, hebben afgezet omdat zijn regime cor rupt was en een anti-nationale en tegen het volk gerichte politiek voerde. ADVERTENTIE Afrikaanse diplomaten in Brussel menen dat het nieuwe regime evenals het oude westers geo riënteerd is en geen linkse poli tiek voorstaat De nieuwe mach thebbers zijn over hun ideeën nog niet duidelijk geweest. De militairen hebben verklaard zich te houden aan de principes van de rechten van de mens, de Ver enigde Naties, de Arabische Liga en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. De junta zegt de veilig heid van alle buitenlanders te ga randeren met inbegrip van de 3.500 Fransen. Het regime wil spoedig een nieuw kabinet vor- Moktar Ould Daddah behoorde tot de eerste Afrikaanse leiders na het kolonialisme. In 1961 werd hij president van een onafhankelijk Mauretanië. De Franse kolonia len hadden hem een tijdje naar Parijs gestuurd om een "beetje kennis op te doen". Daar bracht hij het tenslotte tot advocaat. Daarna moest hij zijn arme land, met 1.3 miljoen inwoners, bestu ren. De inkomsten komen vooral uit de ijzerertsmijnen. In 1976 kreeg Mauretanië te maken met het probleem West-Sahara. Spanje deed in dat jaar afstand van het gebied en Marokko en Mauretanië verdeelden onder ling dit gedeelte in Noord-West-Afrika. De bevol king in de Westelijke Sahara was echter helemaal niet gediend van een Marokkaanse en Mauretaan- se overheersing. Zij was allang blij dat de Spaanse heersers ein delijk vertrokken waren. Er werd een bevrijdingsfront opge richt onder de naam "Frente Po lisario". Dit kreeg de steun van Algerije en in mindere mate Li bië. Marokko stuurde 9.000 mili tairen naar Mauretanië om daar het legertje van nog geen 10.000 man bij te staan. Desondanks slaagden de querrillerros erin successen te behalen. Zo zouden in de afgelopen maand nog "421 vijandelijke soldaten" door het Polisario gedood zijn. Ook Frankrijk, als ex-koloniaal moe derland van Mauretanië. kwam tussenbeide en stelde de Maure- taniërs bommenwerpers ter be schikking in de strijd tegen de vrijheidstrijders. Desondanks kon het front niet worden uitge roeid. De Marokkaanse minister van voorlichting, Mohamed Larbi Khattabi, verklaarde gisteren dat Marokko "niet kan accepteren dat Algerije te veel te zeggen krijgt in Mauretanië en zo Ma rokko kan omsingelen". Algerije heeft nog niet openlijk gerea geerd op de machtwisseling in Nouakchott en wacht kennelijk op meer duidelijkheid. De Mauretaanse industriëlem en zakenlui lijken tevreden te zijn met de coup in hun land. Zij had den de afgelopen weken hun irri tatie getoond over de politiek van president Moktar Ould Daddah. De directeur van de nationale mijnbouwonderneming S. N. I. M. verklaarde gisteravond dat hij de militairen gefeliciteerd had met hun actie en hij sprak de hoop uit dat een liberale econo mie gegarandeerd wordt. Ook pleitte hij voor een oplossing van het conflict in de westelijke Sa hara. ROME (UPI) - De nieuwe pre sident van Italië, de socialist Sandro Pertini, heeft de afde ling terreurbestrijding van de politie gisteren hoofdpijn be zorgd door te weigeren de veiligheid te zoeken van zijn zwaarbewaakte officiële resi dentie in het hart van het his torische Rome. Op zijn eerste 'werkdag' maakte Pertini bekend dat hij en zijn tweede vrouw, Carla, (57) niet van plan waren naar het Qui rinaal te verhuizen, maar dat zij in hun appartement 100 meter verder aan de via Delia Stamperia zouden blijven. Rond dit woonblok zullen spe ciale wachten moeten worden geplaatst en hij zal twee keer per dag van zijn huis naar het Quirinaal moeten worden be geleid. Ook voor zijn vrouw zullen speciale maatregelen moeten worden genomen daar zij te kennen heeft gege ven dat zij haar functie als psychologe zal blijven uitoe fenen en geen openbare taken zal vervullen. Zijn besluit toelichtend zei het nieuwe staatshoofd dat hij thuis veel favoriete dingen heeft die hij niet graag wil op geven. BEIROET (AFP/UPI) - Terwijl de situatie in de christelijke en mos- limwijken in Beiroet gisteren minder gespannen werd duurt de onzekerheid op het politiek vlak nog onverminderd voort. Presi dent Elias Sarkis heeft nog steeds geen besluit over zijn eventuele aftreden genomen. De leider van de falangistische partij, Pierre Gemajel, die gisteren door het staatshoofd werd ontvangen, zei dat Sarkis er aan herinnerd had dat hij 'door een collectieve Ara bische en internationale wil tot president was gekozen. Als alle aanwezige partijen mij vragen te regeren, dan zullen zij concreet de beloften moeten houden die zij deden om mij te steunen'. Ge majel zei bereid te zijn president Sarkis geheel te steunen. Van zijn kant deed oud-president Chamoun, leider van de nationale liberale partij, opnieuw een aan val op Syrië dat hij ervan be schuldigde in het gebied op te treden als instrument van de Sovjet-Unie. Hij zei voort dat Is raël het risico liep op zijn beurt het slachtoffer van de Russische plannen te worden als het bleef steunen op de 'domme politiek' van de V.S. Op diplomatiek niveau werd mel ding gemaakt van de komst van de Saoedische minister van bui tenlandse zaken, prins Saoedi al Faisal, naar Damascus ter be spreking van de toestand in Li banon. Zondag bezocht diens ambtgenoot van Koeweit, sjeik Sabah al Achmed al Jaber as Sa- bah, Damascus waar hij de ge beurtenissen in Libanon besprak alvorens naar Beiroet te vertrek ken. VADER VAN ROCKEFELLER VERONGELUKT NEW YORK (Reuter/AFP) - John D. Rockefeller III, oudste lid van een der rijkste families in de Ver enigde Staten, is gisteravond bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. De 72-jarige vader van de gouverneur van West-Vir ginia zat in een door zijn secreta ris bestuurde auto die bij het landgoed van de familie in Po- cantico Hills, in de staat New York, in botsing kwam met een ander voertuig. John Rockefeller III was een klein zoon van de oliemagnaat John D. Rockefeller, stichter van Stan dard Oil. t John D. Rockefeller III. "Zelfmoord" Een zwarte gedeti neerde is om het leven gekomen nadat hij uit een raam van een ge bouw in Port Elizabeth was ge sprongen. In het gebouw is onder meer een bureau van de Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie ge vestigd. Een hoge politiefunctio naris, die dit gisteren bekend maakte, zei dat de man zelfmoord had gepleegd. Hij wilde diens identiteit niet onthullen. Het was de vierde maal dat een zwarte ar restant in dit gebouw zelfmoord pleegde, waar ook de zwarte acti vist Steve Biko werd verhoord. Biko overleed later aan verwon dingen die hem door zijn onder vragers zouden zijn toegebracht. WENEN (GPD>- Berichten dat de Oostenrijkse regering de door- voerbelasting voor het zware wegverkeer over Oostenrijks grondgebied drie maanden heeft uitgesteld zijn onjuist. De rege ring kan een dergelijk uitstel nooit geven omdat de maatregel wettelijk is vastgelegd door het parlement, aldus een woord voerder van het Oostenrijkse mi nisterie van financiën. Om na het beëindigen van de blok kade door de vrachtwagenchauf feurs vertraging in het verkeer van en naar Oostenrijk zo veel mogelijk te voorkomen - mede in het belang van het toeristenver keer - heeft het ministerie van fi nanciën in een circulaire aan de douane meegedeeld dat de eerst komende dagen vrachtwagens zouden kunnen worden doorge laten zonder dat belasting wordt geheven. In de circulaire wordt bij de beambten aangedrongen deze week de belastingformali teiten snel af te doen. Aan de belangrijke grenspassages langs de Oostenrijkse grens helt de Oostenrijkse douane in volle omvang de extra vervoerbelas- ting en brandstofaccijns, zo is de E VO, de organisatie van het eigen vervoer en verladers, gebleken uit een telefonische bliksèmen- quéte. Intussen heeft deze week een dele gatie van de internationale weg- vervoer-unie (1RU). waarin ook de Nederlandse organisaties van het vervoerend en verladend be drijfsleven zijn vertegenwoor digd. in Wenen een gesprek met regeringsfunctionarissen over de fel gekritiseerde belastingmaat regelen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11