\erscheidenheid ook in GerefKerken een feit Langerijs opnieuw leider zesdaagse Kerk maakt van nood een deugd Asselbergs in Lisse meteen uitgeschakeld i-mumi'ii Kamper rector over doorbraak uit isolement Humanisten breiden bejaardenzorg uit Recordhouder Jonty Skinner stopt met zwemmen DINSDAG 11 JULI 1978 Ook in de Gereformeerde Kerken, in grootte de tweede reformatorische kerk in ons land, is de verscheidenheid een feit geworden. Het isolement, dat lange tijd in deze kerk een sterke homogeniteit waarborgde, is doorbroken en de deuren en ramen zün steeds verder opengegaan. Professor Klaas Runia, rector van de theologischë school van deze kerken in Kampen, die hierover in het laatste nummer van Cen traal Weekblad schrijft, heeft daar zeker vrede mee, maar voor hem blijft de vraag wel klemmen tot hoe ver je met dit alles kunt gaan. Als er grenzen zijn, waar liggen die dan? Runia merkt op dat verscheiden heid op zichzelf geen nieuw ver schijnsel is. Het heeft zich in alle tijden voorgedaan. Je ziet het niet altijd omdat in bepaalde tijden de eenheid zo sterk op de voorgrond staat dat de verscheidenheid er als het ware achter schuil gaat. Maar dat is dan wel een "gevel" Hetzelfde licht In de Middeleeuwen byvoorbeeld stond de eenheid sterk voorop. Toch was er een enorm verschei denheid, getuige al de verschil lende geestelijke orden, die alle maal hun eigen theologie en van vroomheid hebben. Nog sterker ook onder de schrij vers van het Nieuwe Testament kwam het verschijnsel voor. Er zijn niet voor niets evangeliën. De eerste drie lijken op elkaar, maar zijn degelijk verschillend in de accenten die zij leggen. En als men het vierde (dat van Johan nes) erhaast legt, krijgt men nog weer een ander beeld. Men heeft dit wel vergeleken met een gebrandschilderd raam. Dat bestaat uit stukken glas van al lerlei kleur en vorm, die alle het binnenvallende licht op telkens andere manier doorgeven, maar het is wel steeds hetzelfde licht dat erdoorheen schijnt. Zo komt Prunia bij zijn stelling dat de verscheidenheid grenzen heeft en dat ze alleen te verdedi gen valt als ze een verscheiden heid binnen de eenheid is. Verleiding Toen na verloop van tijd moest worden vastgesteld welke boe ken in het Nieuwe Testament konden worden opgenomen, had de kerk een betrekkelijk ruime keus. Er waren langzamerhand heel wat geschriften over Jezus in omloop. Maar de kerk heeft al leen die geschriften aanvaard Jezus duidelijk naar vo ren komt als het beslissende heilshandelen van God. Het lijkt prof. Runia dat dit ook nu nog geldt. Verscheidenheid, zegt hij, is iets prachtigs, ook voor de kerk, maar er moet wel een ge meenschappelijk centrum zijn. Er is telkens weer de verleiding een eigen systeem op te zetten waarin wel een plaats is voor Je zus Christus, maar niet de beslis sende plaats. Zo'n systeem kan allerlei 1 aannemen. Een "confessioneel" systeem bijvoorbeeld, waarin het dogma meer centraal staat. Runia gelooft niet, dat dit vandaag de verleiding voor de kerk is. Die ligt naar zin mening meer in de rich ting van een „politiek systeem" Beneden de maat Men wijst dan op Jezus' omgang met de armen en verachten op zijn scherpe woorden tegen de rijkdom. Dat zijn zeer belangrijke gegevens in het Nieuwe Testa ment. Elke politieke visie die de ze gegevens niet serieus neemt blijft beneden de "christelijke" maat. Maar als de betekenis van Jezus daarin opgaat, dan blijven we, aldus Runia, op onze beurt ver beneden de maat van het evangelie zelf. Want volgens het hele Nieuwe Testament zijn kruis en opstanding beslissend. In het kruis had de verzoening met God plaats en de opstanding betekent de verlossing uit de greep van de "machten": zonden, duivel en dood. Beslissend is of de kerk op de lijn van de apostelen staat. Met op zet zegt Runia: "Op de lijn". We hoeven de dingen niet precies zo te zeggen. Onze situatie is an ders. We leven in 1978. Ook de problemen zijn anders. Maar de centrale boodschap van het evangelie is nog steeds dezelfde. En daar ligt de eenheid. De humanistische Stichting voor Huisvesting Bejaar den zal binnenkort een functionaris aanstellen voor de bundeling en ver der uitbouw van de geestelijke verzorging in haar tehuizen. Ook buiten deze huizen zijn hier en daar al "raadslieden" werkzaam. In totaal ken nen nu twaalf tehuizen humanistische geestelijke verzorging. In het tijdschrift "Humanist" noemt de gepensioneerde hoofd raadsman C. H. Schonk het sta tistisch peilen van de behoefte aan deze geestelijke bijstand een "zinloze zaak". Volgens Schonk levert een enquête over de vraag of men belangstelling heeft voor geestelijke verzorging geen juist beeld op. Geestelijke problemen en behoef ten zijn namelijk lang niet altijd duidelijk. Ze kunnen ook worden verdrongen. Pas een "voorzich ting en eerbiedig aanbod van hulp" maakt de betrokkenen duidelijk dat zij hulp nodig heb ben. AARLANDERVEEN - Wie naar voorbeelden zoekt om aan te tonen hoe betrekke lijk "kerkmuren" kunnen zijn en hoe kunstmatig ze vaak in stand worden ge houden, moet eens nagaan op welke manieren plaatselijke kerken elkaar tegenwoordig helpen om uit de vakantie moeilijkheden te komen. Vooral de collectieve uit tocht van preekbevoegden plaatst legio kerken voor de onmogelijkheid het gewone kerkdienstenrooster te handhaven, waarbij dan nog komt dat door de algehele volksverhuizing ook het kerkbezoek naar een diepte punt zakt. Om de achterblijvenden toch van het nodige geestelijk voedsel te kunnen voorzien, worden voooral in het her vormde en gereformeerde kamp de deuren wijd naar elkaar open gezet. Er is dan ineens een geweldige ople ving van gemeenschappelij ke diensten te bespeuren. De kracht van de eenheid mag het een tijdje winnen van de macht van historie en tradi tie. Opvallend is hoe ze in Aarlan- derveen van de organisato rische nood een interkerke lijke deugd maken. Daar zijn in deze periode alle kerk diensten samen. De ene zon dag blijft de hervormde kerk dicht en gaat in de gerefor meerde kerk twee keer een gereformeerd predikant voor, en de volgende zondag is dat andersom. Moeilijk "Dat is", aldus ds. Wolthaus, "niet alleen het resultaat van vrijwillige samenwer king in de laatste jaren, maar ook een onvrijwillige nood zaak. Vorig jaar bleek het heel moeilijk voor deze we ken predikanten te vinden. We mogen dankbaar zijn dat de omstandigheden ons le ren intensiever met elkaar om te gaan". Er is afgesproken dat ieder zich houdt aan de regels van het huis dat aan de beurt is. Dat wil onder meer zeggen dat de gereformeerde avonddienst gewoon om half 7 en de hervormde om 7 uur begint en dat ook het collec- terooster niet wordt gewij zigd. Ds. Wolthaus, de hervormde predikant van Aarlander- veen, heeft zijn mensen op geroepen om "deze uitgele zen kans om samen voor Gods aangezicht te verschij nen" niet te laten voorbij gaan. "God geeft pas meer mogelijkheden als wij eerst de mogelijkheden die er nü zijn gebruiken". Een straat in het Amsterdamse Nieuio-Zuid is genoemd naar de twee jaar geleden overleden rabbijn Jacob Soetendorp. De zonen van de rabbijn, Awraham (links) en David, woonden vorige week de onthulling van het naambordje door een kleindochtertje bij. Dr. Jacob Soetendorp is meer dan twintig jaar leider geweest van de Liberaal Joodse gemeente in ons land. van wat geestelijke verzorging is en kan betekenen. Vooral rand en buitenkerkelijken hebben nog geen idee van wat humanistische geestelijke verzorging is. Diskrediet "Wij humanisten, maar ook mo derner denkende christenen, zit ten met een erfenis van een op dringerige, evangeliserende geestelijke verzorging uit het verleden van de kerken waardoor de geestelijke verzorging in het algemeen in diskrediet is ge bracht. Daarom zullen vele be trokkenen nee zeggen op zo'n enquêtevraag, en bij vele bestu ren en directies leven dezelfde negatieve beelden". Een derde reden waarom de geestelijke verzorging naar de achtergrond is gedrongen betreft de secularisatie (ontkerkelijking) en het oprukken van andere vormen van hulpverlening, zoals de psychologie, de psycho-thera- pie, de psychiatrie en het maat schappelijke werk. Daardoor is men over het hoofd gaan zien dat de fundamentele levensvragen van geestelijke aard zijn en nauw samenhangen met de algemene levensovertuiging. De heer Schonk komt tot de conclusie dat de behoefte alleen kan worden afgeleid uit de reac ties op een beschikbaar aanbod. Als er bijvoorbeeld in zieken huizen, justitiële inrichtingen en de krijgsmacht zo'n aanbod is, blijkt daar flink gebruik van te worden gemaakt. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan den Rijn A. F. Troost Asperen; bedankt voor Leerdam P. D. de Bruijn Opijnen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Waarder P. Kuizenga Delden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt; aangenomen naar Pernis kandidaat A. van der Sloot Kampen, naar Harkstede - Over- schild kandidaat J. van de Wete ring Zwolle; bedankt voor Voor burg C. Stam Burlington (Cana da.) Chr. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar 's Gra venmoer kandidaat J. Groenleer Apeldoorn; bedankt voor Am sterdam-Noord J. C. L. Starre- veld Delft, voor Middelburg G. Bijkerk Enschede. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Amsterdam-Noord en voor Enschede A. Hofman Scheve- ningen, voor Klaaswaal R. Boog aard. Leiden. Baptistengemeenten: bedankt voor Lemmer G. Bosveld Mun tendam. WADDINXVEEN - Hans Langerijs heeft opnieuw de leiding geno men in de Zes van Rijn en Gou we, de eerste wielerzesdaagse op de weg voor professionals. Lan gerijs legde gisteren in Waddinx- veen beslag op de vierde plaats in een criterium over honderd ki lometer en passeerde in het klas sement zijn ploeggenoot Herman Ponsteen, die geen punten wist te vergaren. De ronde van Wad- dinxveen (na Gouda en Nieuw koop de derde koers die meetelt voor dr zesdaagse) werd overi gen j gewonnen door de neo-prof Bert scheunemann uit Veendam. Scheunemann, onlangs zesde tij dens de nationale wegkampioen- schappen, ontsnapte al vroeg in de wedstrijd uit het peloton, sa men met Adri van Hou welingen. Het tweetal liep langzaam meer zeker weg van de massa en nam halverwege een ronde voor sprong op alle renners. Uit dat peloton demareerden ver volgens nog eens twee rijders, die er in zouden slagen om weg te blijven. Hans Langerijs, de win naar van Gouda, kreeg Martin Havik met zich meer. Ad Gevers, ex-wereldkampioen bij de ama teurs, probeerde nog aansluiting te vinden, maar moest al snel ca pituleren. Vooral toen Oranje truidrager Herman Ponsteen zich met de zaken ging bemoeien. Langerijs en Havik veroverden een voorsprong die lang schom melde rond de dertig seconden, maar konden de twee leiders ech ter niet meer achterhalen. Bij het ingaan van de laatste ronde sprong Adri van Houwelingen weg bij de Scheuneman en zag het er naar uit dat voor de derde achtereenvolgende maal een coureur uit de Harings-ploeg de winst zou opeisen. Scheuneman bundelde echter nog eenmaal zijn niet geringe krachten, ach terhaalde Van Houwelingen en doorbrak daarmee de suprematie van de Harings-ploeg. Want in de sprint bleek hij duidelijk de sterkste. In de strijd om de derde en vierde plaats moest Langerijs buigen voor Martin Havik, maar hij kon tevreden zijn met de her nieuwde toppositie in het alge meen klassement. Daarin heeft Langerijs nu een voor sprong van vier punten op Leo van Vliet uit Honselersdijk, Van Vliet, die in zijn amateurtijd zeer succesvol was en normaal in dienst van Joop Zoetemeld rijdt, gaat duidelijk gebukt onder de overmacht, maar slaagt er als eenling in een vooraanstaande positie in te nemen. Gisteren ein digde hij als zevende, vlak achter Cees Priem en Ad Gevers. Priem overigens, die uitstekend koerst, kan de Oranje-trui nu al vergeten. Omdat hij in de eerste 'étappe' in Gouda van de fiets stapte heeft de jury hem uit het klassement - waarin hij de zesde plaats zou innemen - gestoten. Dat geldt eveneens voor Jan Krekels en Jan Hordijk. De regionale favoriet Kees van der Wereld uit Nieuwkoop reikte in Waddinxveen naar een zeven tiende plaats. Dames winning op voor Truus van der Plaat uit Geldermalsen. Het was haar vierde zege in successie en tiende in totaal van dit seizoen. Van der Plaat raakte een paar honderd meter voor de finish los van de grote groep, waarin Els van Leeuwen uit Lisse naar een fraaie tweede plaats sprintte. Connie Lelieveld uit Noorden werd derde en de Alphense Wil Buitelaar kwam op de negende plaats terecht van een oninteres sante koers, waarin Keetie van Oostenhage ontbrak. Uitslagen: Profkoers Waddinxveen: 1. Bert Scheuneman, 2. Adri van Hou welingen, 3. Martin Havik, 4. Hans Langerijs, 5. Ces Priem, 17 Kees van der Wereld. Dames Waddinxveen: 1. Truus van der Plaat (Geldermalsen), 2. Els van Leeuwen (Lisse), 3. Connie Lelieveld (Noorden). Algemeen klassement zesdaagde na drie dagen: Hans Langerijs 36 pnt., 2. Leo van Vliet 32,3. Martin Havik 29,4. Herman Ponsteen 29, 5. Johan van der meer 26. WIM VAN WANROOY Hans Langerijs. LISSE - In de eerste ronde van het tennistoernooi te Lisse deed zich gisteren meteen al een grote ver rassing voor. John Assel bergs, vorig jaar nog fina list in het bloembollen dorp, kwam dit keer niet eens door de eerste schif ting. Cornel Schrama zorgde voor die surprise. Vooral in de derde set domineerde Schrama volledig. Asselbergs sloeg in de slotfase geen bal meer goed: 4-6, 6-4 en 6-1. Jurgen Peters had niet eens drie sets nodig om door te dringen tot de tweede ronde. Van der Stadt kon na 2-6, 1-6 zijn spullen weer inpakken. De geplaatste spelers kwamen gis teren nog niet aan de bak. De volgorde van plaatsing is: Peter Pauwels, Marinus Boorshooft, John Visbeen en Hans Oortbres- ser. Laatstgenoemde komt niet uit deze streek, maar is woonach tig in Groningen. Bij de dames staan Maureen Meyer en Dijkstra Het C-toernooi belooft, althans bij de heren, een bijzonder span nende aangelegenheid te wor den. Dijkman voert de lijst aan, gevolgd door Giberius, Grimber gen en Ruijsenaars. Bij de dames zijn Nienke Ebbens en Annemie- ke Cats als nummers één en twee gekwalificeerd. Nienke Ebbens kwam gisteren al aan bod en liet zien niet voor niets zo hoog ge waardeerd te zijn. Met 6-1, 6-0 pakte zij N. Pannekoek, toch een geroutineerd speelster, volledig in. Annemieke Cats had heel wat meer moeite om haar plaatsing waar te maken. Tegen Paula Berg kwam zij regelmatig in moeilijk heden. Pas in de derde set kon de jeugdige speelster van de Leid- sche Hout de weerstand van haar clubgenote breken. De cijfers: 6-3, 6-7, 6-0. Bij de heren in C werd een fel ge vecht geleverd tussen Dick van der Meer en Hans Olivier. Van der Meer toonde zich in de derde set op het kritieke moment de betere speler. Met 7-5 won hij tenslotte. In de D-sectie is Rick Warmerdam door de toernooileiding als eerste geplaatst. Bij de dames voert Ti neke Hoefnagels de lijst aan. Ex- LOS ANGELES - De snelste zwemmer ter wereld zwemt niet meer. Jonty Skinner, de 24-jarige Zuidafrikaan die in de Verenigde Staten woont, studeert en traint, heeft een punt achter zijn zwem mersloopbaan gezet. Enige we ken na de Olympische Spelen van Montreal, waaraan hij we gens uitsluiting van Zuid-Afrika niet kon meedoen, zwom Skinner de 100 meter vrije slag in 49.44 seconden, een record dat tot nu toe alle aanvallen heeft weer staan. Skinner zal dus niet mee doen, indien hem dat was toege staan, aan de wereldkampioen schappen in West-Berlijn. Daar entegen heeft de Amerikaan Jim Montgomery, die als eerste zwemmer onder de 50-seconden dook tijdens zijn "gouden" race in Montreal, de training hervat en zal wel starten in west-Berlijn, al thans, indien hy erin slaagt zich bij de komende selectiewedstrij den in de Verenigde Staten te kwalificeren. Het is vrijwel zeker dat het vierde toernooi om de wereldtitels in zwemmen, waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen zal worden gehouden in 1982 in San ta Barbara in Californië. Santa Barbara is de enige kandidaat. Op het Pina-congres, dat tijdens de wereldkampioenschappen in West-Berlijn wordt gehouden, komt ook een voorstel ter tafel voor de instelling van wedstrij den om een wereldbeker. Van 13 tot en met 16 juli neemt het Nederlands waterpolozeven- tal deel aan het achtlandentoer- nooi in de Westduitse stad Hei- denheim. Hongarije, dé Socjet- Unie, Joegoslavië, Roemenië, Italië, Spanje en gastheer West- Duitsland zijn in die vier dagen de tegenstander van het Oranje team. Voor Nederland treden de volgende spelers aan: Boegscho- ten, Varkevisser, Nieuwenhuizen en Blikslager (HZC/de Robben), Buunk, Stroboer, Van Es en Ke- man (AZC), Misdorp, Midden dorp en Van Mil (Zian/Vitesse), Aantjes (Zwemlust/Den Hom mel, en Eelco van Schaik ('t IJ). De ploeg wordt begeleid door coach Ivo Trumbic. Ab Eylander heeft bedankt als lid van de selec tie voor het wereldkampioen schap, dat van 18 t/m 28 augustus in West-Berlijn wordt gehouden. Tot het eind toe gaf hij Gerritsen uitstekend partij maar met 9-7 ging hij tenslotte ten onder. Henson niet naar Sparta ROTTERDAM - Het is nu zeker dat de Brit Philip Henson niet terug keert bij Sparta. Telefonisch liet de middenvelder, die Sparta zo graag had willen houden, dit aan penningmeester Bouwer vanuit Londen weten. Bouwer heeft trainer Petescu inmiddels al wel verzekerd dat er een echte mid denvelder wordt aangetrokken nu ook Frank Weerdenburg weer in het ziekenhuis is opgenomen. Een ander probleem bij Sparta vormt linksbuiten Arie van Sta veren. FC Twente, dat de Noor Thoresen op de rechterflank wil posteren, is geïnteresseerd in de snelle linksbuiten, die gisteren met zowel het Twentse als het Rotterdamse bestuur sprak, zon der dat er overigens een beslis sing viel. Geschorst In navolging van de Schotse voet balinternational Willie Johnston, die na de wedstrijd tegen Peru tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië op het gebruik van doping werd betrapt, heeft de Schotse voetbalbond ook Don Masson voor het leven geschorst. Na het bekend worden van het enige dopingschandaal in Argen tinië, verklaarde Masson tegen over diverse Britse dagbladen, dat hij voor de wedstrijd tegen Peru evenals Johnston het pres- tatieverhogende preparaat "fem- camfamine" tot zich had geno men.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10