K en G behaalt twee eerste prijzen FIOM richt zich op alleenstaande ouder Ridderorde voor Iskar Aribo (70) Grote schade bij reeks inbraken Wereldmuziekconcours in Kerkrade Actief in vrije tijd Jeugddorp MAANDAG 10 JULI 1978 LEIDEN/KERKRADE - De zon heeft zaterdag het kleurige muziekfestijn in Kerkrade, het achtste Wereldmuziek concours een beetje geholpen. Maar het slechte weer van de afgelopen dagen heeft op dit grootse internationale evenement toch een stempel gedrukt. De overdekte tri bunes vertoonden veel lege plekken, en de andere waren nauwelijks bezet, angstig als men was voor de toch tel kens dreigende wolkenmassa's, die zich daarvóór al zo vaak boven het sportpark hadden ontladen. De verwachte grote toeloop, ook uit de buurlanden, is uitgebleven. Om vele redenen jammer. Zater dag omdat het de stemming wat op een laag pitje hield. Elke mu ziekvereniging had supporters meegebracht, en voor zover dit wat leven in de brouwerij bracht, gold het grotendeels de bevrien de groep. Maar van een echte uit bundige stemming was geen sprake. Het Leidse "Kunst en Genoegen", 12 jaar geleden we reldkampioen aldaar, vertrok za terdagochtend met hooggestem de verwachtingen per speciale trein, vergezeld van een indruk wekkend aantal met goede stem banden uitgeruste begunstigers. Het 83 leden tellende Leidse mu ziekgezelschap had aanvankelijk nog te kampen met de vroege ochtenduren (de meesten waren om vijf uur opgestaan), en met het drukkende gevoel dat een kampioenschap niet haalbaar zou zijn dan toch te streven daar zo dicht mogelijk bij in de buurt te komen. Maar later in de och- tend verdween de beklemming meer en meer. De instrumenten werden tevoorschijn gehaald. Hier en daar wat "riddeltjes". De rood-wit-blauwe uniformen ver toonden zich meer en meer, met de nieuwe, smetteloos-witte pluimen, die opvallend gekoes terd werden. Heen-en-weer ge loop naarmate Heerlen naderde, en instructies weerklonken per microfoon hoe te handelen met de aldaar gereedstaande bussen voor Kerkrade. De organisatie bleek perfect. Rivaal De Demonstratie EHBO/LRB in het water gevallen LEIDEN - De demonstratie van de Leidse EHBO (met Lotus-briga de) en de Leidse Reddings Briga de (LRB) in zwembad De Vliet is zaterdag in verband met de slech te weersomstandigheden afge last. Door de kou en de voortdu rende regen vonden de organisa toren het niet verantwoord om te demonstreren hoe men drenke lingen uit het water haalt. De demonstratie was georgani seerd in verband met het 45-jarig jubileum van de Leidse EHBO en het 60-jarig bestaan van de Leidse Reddings Brigade. De beide clubs willen de demonstratie nu later in het seizoen waarschijnlijk op zaterdag 26 augustus, houden. KERKRADE - Het harmonieorkest Concordia uit de Heerlense buurtschap Treebeek heeft gisteravond het tot nu toe grootste succes geboekt in Kerkra de. Dit korps behaalde bij de concert wedstrijden in de eerste divisie 350,5 punt van de maximaal te behalen 360 punten, een royale eerste prijs met lof van de jury. omheen reeds enige uren mu ziekverenigingen bezig waren te dingen naar het eremetaal. K en G kwam, evenals de Drum- en showfanfare "Advendo" uit Sneek uit in de sectie G van de eerste divisie, met voor deze middag de enige "rivaal" dus. Daarnaast waren er van de ande re secties vele kleurige verte genwoordigingen uit binnen- en buitenland, waarvan vooral het Spaanse "Sociedad Musical de Alcira" muzikaal de aandacht trok en binnen zijn sectie een eer ste prijs met lof verwierf. K. en G is zeer hoog uit de bus ge komen, en heeft beantwoord aan de doelstelling het kampioen schap te benaderen. Te behalen leek na het optreden van de Bea trix Pipe Band uit Hilversum die op het ogenblik nog aan de top staat met 169 punten, bijna niet mogelijk. Het Leidse muziekge zelschap heeft twee eerste prijzen in de wacht gesleept, een voor de marswedstrijd en een voor de presentatie in de showwed- strijd."Advendo" uit Sneek kreeg met een iets hoger punten- gemiddelde dezelfde prijzen. Kluif Een vergelijking tussen de mu ziekgezelschappen uit Sneek en Leiden moet een "kluif' zijn ge weest voor de jury. "Advendo" heeft als uitgangspunt de show voorop laten staan, en trok inder daad daarmee sterk de aandacht. Het hoge tempo in een dribbelpas naar Amerikaans model, met de daarbij aangepaste muziekkeuze was plezierig om aan te zien en te horen. K. en G. daarentegen behield een eigen stijl, en trok althans voor mij, de aandacht door de voor treffelijke arrangementen die op naam staan van Nico de Jeu, en in de show door een goede veldver- deling, waarbij het, ondanks een paar foutjes, toch een eenheid bleef. De jury heeft een andere maatstaf gebruikt. Tevreden K. en G. stond beurtelings onder leiding van Simon Dubbelaar en Nico de Jeu. Als men bedenkt wat zo de moeilijkheden zijn die de kwaliteit van een muziekge zelschap bepalen, als onder meer klank en samenstelling, en vooral ook de presentatie, dan mogen allen bij K. en G. dik tevreden zijn met een puntenaantal dat in cij fers uitgedrukt tussen de acht en negen ligt. BEP RIJNDERS. LEIDEN - Voor de twaalfde achtereenvolgende maal be ginnen op 17 juli de vakantie bezigheden voor de jeugd in jeugddorp "Zuid West" aan de Voorschoterweg. Vier we ken lang kan de Leidse jeugd tussen de vier en dertien jaar daar elke dag werkdag te recht tussen half tien 's mor gens en drie uur 's middags. Voor de kleintjes tussen de twee en vier jaar is er in de ochtenduren een speciale peuterspeelzaal ingericht. De organisatoren hebben de bezigheden dit jaar afge stemd op een viertal thema's, te weten het circus, Holland, het verkeer en alles wat vliegt. Alle spelletjes, opdrachten, oefeningen en wedstrijden zijn op deze thema's afge stemd. Voor de organisatie tekenen wederom het club huis De Tamboerijn, de crea tieve afdeling van K O, KIK, en de Leidse Jeugd Ac tie. In de week van 17 tot en met 25 juli draait alles om het circus. Zo kunnen kinderen op maandag kleien, verven en tekenen en meedoen aan een speurtocht. Dinsdag kunnen ze clowns-, dieven- en acro- batennummers opvoeren met de gemaakte spullen, ze kun nen een decor bouwen. Woensdag worden er maskers gemaakt en staat een gelui- denspel op het programma. Op donderdag is er een ver kleedpartij, en worden voor bereidingen getroffen voor de zeskamp die de volgende dag wordt gehouden. Vrijdags tenslotte is er een straatthea ter naar het Jeugddorp ên kunnen de kinderen mee doen aan het bouwen van de cors. Overigens is er niets verplicht; kinderen die zelf, zonder zich aan het thema te houden bezig willen zijn kunnen hun eigen gang gaan. In de week van 24 tot en met 28 juli worden er op maandag Oudhollandse spelen georga niseerd, terwijl de kinderen zich die dag ook kunnen be zighouden met het snijden van linoleum en het maken van sieraden. De tweede dag kunnen ze met zelfgemaakte poppen een poppenkastspel opvoeren, 's Woensdags staat er een levend ganzenbordspel op het programma. De dag daarna kunnen er vliegers worden gemaakt of opgela ten. Als er geen wind is om de vlieger de lucht in te kunnen krijgen kunnen de kinderen in een speeltuin terecht. Op vrijdag tenslotte volgt een boerenbruiloft. Dit is het programma voor de eerste twee weken; dat van de weken van 1 tot en met 11 au gustus is nog niet helemaal rond maar zal te zijner tijd worden gepubliceerd. Overi gens is de toegang tot het Jeugddorp 1,50 per dag en voor een tienrittenkaart 12,50. Ouders die een kijkje willen nemen bij Jeugddorp zijn van harte welkom. Groe pen die van plan zijn naar Jeugddorp te komen doen er goed aan van te voren even een telefoontje met de leiding (telefoon 765929) te plegen. Vernielingen bij politie LEIDEN - De Leidse politie heeft het afgelopen weekein de tegen een zestal jongelui uit Leiden proces-verbaal op gemaakt wegens baldadig heid. De activiteit van het zestal speelde zich af in de nacht van vrijdag op zaterdag. Ze begonnen met het inslaan van een ruit van het politiebu reau. Nadat de jongelui, in de leeftijd van 15 tot 19, waren opgepakt, ondervraagd en de schade ter plaatse aan de politie hadden betaald, trokken ze echter onverstoorbaar verder. In de Haarlemmerstraat gooiden ze direct na het verblijf op het politiebureau een ruit in en enkele bloembakken om. Na deze tweede uitspatting gin gen ze op de bon. Het politiebureau was het af gelopen weekeinde ook in ander opzicht doelwit van baldadigheid. Zaterdagnacht zag een 20-jarige Leidenaar onder invloed van de drank aanleiding over de moterkap van een voor het bureau ge parkeerde politieauto te lo pen. De auto hield aan dit op treden enkele deuken en de dader een proces-verbaal over. Het Leidse muziekgezelschap K en G tijdens hel optreden in het Wereldmuziekconcours in Kerkrade afgelopen zaterdag. Mwfiy Politie ving j etherpiraat LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag opnieuw een clandestiene zender opgespoord. In de Dijk- straat werd bij een 23-jarige Lei denaar zendapparatuur aange troffen. De etherpiraat - die uit zond onder de naam 'De Kabou ter' - werd opgespoord naar aan leiding van klachten over radio- en tv-ontvangst van den in de Dijkstraat. Naam- en statutenwijziging Bureau Moederhulp •tt *11 +Een kleinzoon van Iskar Aribo V OOI* IIllJ.Zl.kcll0 bewondert diens ridderorde. verdiensten LEIDEN - Bij zijn zeventig- £ede" wasL*)et toen met mogelijk stp vpriaai-Hac i= rlo T oinJL hem de "dderorde uit te reiken, ste verjaardag is de Leidse iS](ar Aribo nam de kon^y,^,, musicus Iskar Aribo za- onderscheiding zaterdag als een hoogtepunt in zijn loopbaan in ontvangst. De musicus heeft zijn artistieke carrière overigens nog niet afgesloten. Hij gaat zich nu weer toeleggen op het pianospel. Iskar Aribo is van origine con certpianist. Hij is van plan nog regelmatig huisconcerten te ge ven. terdag benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De onderschei ding werd hem in huiselij ke kring opgespeld door burgemeester Vis. Iskar Aribo ontving de ridde rorde voor zijn grote ver diensten op muziekge bied. LEIDEN - Bureau Moederhulp is Fiom-Leiden geworden. Het bu reau, dat zich veertien jaar lang richtte op de hulpverlening aan ongehuwde moeders, heeft met de naam ook de statuten moeten wijzigen. Niet alleen (aanstaande) ongehuwde moeders doen meer een beroep op het bureau, maar alle alleenstaande of gescheiden ouders öf anderen die problemen hebben naar aanleiding van een zwangerschap. Officieel heet de stichting nu dan ook "regionaal bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap". Voor de afdeling in Leiden, de Fiom is een landelijke organisa tie, betekent de naams- en statu tenwijziging de bevestiging van de omwenteling van het begrip "ongehuwde moeder" naar "al leenstaand ouderschap". De tijd dat zwangere meisjes hun baan kwijtraakten of vanwege hun zwangerschap van school wer den gestuurd is voorgoed voorbij. In plaats daarvan komen er steeds meer vrouwen, en ook al wat mannen, naar het bureau aan het Terweepark met vragen over de consequenties van de zwan gerschap of het hebben van een kind. De huisvesting, het eventuele voogdijschap, de financiële as pecten, kortom, de rechten en plichten als (aanstaand) ouder komen aan bod. Fiom regelt ook het contact tussen a.s. moeder en gastgezin. Als de vrouw wil be vallen in een andere omgeving kan dat bij zon gastgezin. Het be treft meestal jonge meisjes die "afstands"plannen hebben. Ook mannen Ook mannen hebben de weg naar Fiom gevonden, zij het, zo blijkt uit de jaarcijfers, nog mondjes maat. Doorgaans struikelen zij over de verouderde wetgeving, die er niet op gericht is dat de "verwekker" gescheiden leeft van vrouw en kind(eren). Blijkens een wet zou een vader die niet met de moeder van zijn kind is getrouwd of samenwoont het kind niet eens mogen zien. Offi cieel heeft hij nog niet eens het recht om te weten hoe de beval ling is verlopen. De Fiom pro beert verbetering in die situatie aan te brengen. Huisvesting Volgens de maatschappelijk werk sters van de Fiom is een groot aantal vragen dat de laatste tijd binnenkomt op de huisvesting van de ouder gericht. De tendens is dat men op steeds jongere leef tijd zelfstandige woonruimte zoekt, en tevens dat er steeds meer wordt gescheiden. Zo komt het dat voor wat vroeger één ge zin was twee huizen beschikbaar moeten zijn. Een ontwikkeling waarop het bouwbeleid nog niet is afgestemd. Voor een stad als Leiden geldt dan nog dat er vele kamers voor stu denten of werkende jongeren nodig zijn. Men neemt, zo redene ren de maatschappelijk werkers van Fiom, bovendien liever een jongere dan een vrouw-met-kind op kamers. Meer taken Voor het bureau betekent geschet ste ontwikkeling een uitbreiding van het takenpakket. Bij de hulpverlening zal de Fiom zich niet alleen meer beperken tot in dividuele gesprekken met de hulpvragers maar zullen ook groepsgesprekken plaatsvinden. De maatschappelijk werkster krijgt in zo'n groep de rol van be geleidster of 'gangbrengen' toe bedeeld. De groep kan zich voor een groot deel zelf bedruipen omdat ze bestaat uit mensen die met dezelfde problemen worste- LEIDEN - LPV "De Snelvlieger" hield met 103 oude duiven een vlucht vanaf Pont St. Maxence. De uitslag was: 1. F. Compier, 2. W. Verver, 3. 5. Gebr. Bink, 4. J. Degen en Zn. 6, 7, 10. Gebr. v. d. Heyden, 8, 9. M. de Lange en Zn. Verder werd met 480 jonge dui ven gevlogen vanaf Wuustwezel. De uitslag daarvan was: 1. P. v. d. Tuin, 2, 5, 8. M de Lange, 3. T. Compier, 4. A. Witteveen, 6. C Montanje, 7, 10. Gebr. v. d. Heij den, 9. J. Degen en Zn. PV "Leiderdorp" hield met 229 jonge duiven een vlucht vanaf Duffel. De uitslag was: 1,3,9. G v Velzen, 2. 4, 7, 10. J. C. Knijnen- burg. 5, 6. W. de Roode, 8. P Sloos. Met 66 oude duiven werd ook gevlogen op Noyon. De uitslag was: C* Knijnenburg, 2,10. M. Reijnerse. 3,4. A. Hoogervorst. 5. Th. Habraken. 6, 9. L. Robbers. 8. W. de Haas. len. Het bureau van Fiom is in Leiden gevestigd aan het Terweepark 2. Het is dagelijks bereikbaar tus sen negen en vijf uur, telefoon 151068. LPC vloog eveneens vanaf Duffel, met 381 jonge duiven. De uitslag: 1, 5. J. Rozier. 2, J. Staffeleu. 3, P de Haas. 4, P. Groenendijk. 6, 7. Fr. Gijsman. 8.10N. de Groot. 9 v. d. Meijden. Verder werd met ou de duiven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag was: 1, 3. N. de Groot. 2. v. d. Meijden. 4,10. J. v. Alphen. 5, A. Singeling. 6. Fr. Gijsman. 7. J. Rozier. 8. J. Staffeleu. 9. W. On- stenk. PV "Het Oosten" vloog met 87 dui ven vanaf Pont St. Maxence. 1B. Singeling, 2. 6. W. Fokker. 3. T. v. As. 4, 5.1. de Wolf. 7. H. Gijsman. 8, 10. C. Gijsman, 9. A. Noest. Voor jonge duiven werd gevlo gen vanaf Wuustwezel. In con cours 276 duiven. De uitslag: 1, 8. B. Singeling. 2, 3. T v. As. 4, H. Gijsman, 5, 6. C. Gijsman. 7. P Juffermans. 9. W. Gijsman. 10. W. v. As. De musicus sloot in april van dit jaar zijn artistieke carrière als di rigent af. Iskar Aribo dirigeerde in Leiden lange tijd het koor De Stem des Volks en het Toon kunstkoor. Daarnaast was hij buiten Leiden dirigent van het Rotterdams Barokensemble en het Kralings Vrouwenkoor. Bij cie uitreiking van de koninklijke onderscheiding was naast familie ook een deputatie van het Rot terdams Barokensemble aanwe zig. Iskar Aribo dirigeerde dit ge zelschap bij zijn afscheidsconcert eerder dit jaar. Door omstandig- LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn er op diverse plaatsen in Leiden inbraken ge pleegd, die soms gepaard gingen met het aanrichten van grote ver nielingen. In het petit restaurant 'De Koper wiek' in de Mcrenwijk is vrijwel alles vernield wat maar vernield kon worden. De inbrekers had den zich toegang verschaft door het uitnemen van een winkelruit. Het precieze schadebedrag kon door de grote ravage nog niet worden vastgesteld. Uit het Wijkcentrum 'Op eigen wieken', eveneens in de Meren- wijk, is in dezelfde nacht de com plete geluidsapparatuur ont vreemd en een groot aantal grammofoonplaten. De schade hier bedroeg ongeveer 1200 gul den. In de Dr. van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat in Leiden zijn ook grote vernielingen aan gericht. De vandalen schaften zich hier toegang door het ver nielen van een ruit. Voor zover bekend is er uit de school niets ontvreemd. Jit een woning aan de Morsweg tenslotte is in de nacht van zater dag op zondag een halfautomati- sehe wasmachine en een centri fuge gestolen met een gezamen lijke waarde van 1100 gulden. De inbraak had plaats terwijl de be woners rustig lagen te slapen. Voor de inbrekers was het trou wens een koud kunstje de wo ning binnen te komen omdat de deur van de bijkeuken niet was afgesloten. Deze stond gedeelte lijk open zodat de katten van de bewoners vrij in en uit konden lopen. Door dit openlaten van de achterdeur is enkele weken terug al een keer een stofzuiger gesto-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3