s weer boos op Jan Raas weer boos op Levitan Tour in cijfers Thevenet: nu beste knecht... El GRIJPT NAAST ETAPPEZE Poulidor: Zoetemelk wint Tour NEDERLANDER GRIJPT NAAST ETAPPEZEGE FREDDY MAERTENS WERFT PERSONEEL MAANDAG 10 JULI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Maertens bonkte hij in de finales kilometers op kop. Zo bouwde hij geen reserves op. En Pollentier koerste met drie valpartijen en een lekke band in de tijdrit on gelukkig. Morgen valt misschien ook Bruyere weg uit de top van het klassement. De Waal is sterk, rijdt op zijn macht hard omhoog. i zich uitstekend moeten kunnen verdedigen in de bergen, maar is te eenvoudig van geest. Als Eddy Merckx de hele rit naast hem kon rijden om hem te soulie ren, zou hij nog een heel eind kunnen komen. Dat is nu een maal niet mogelijk. Van knecht vedette worden lukte recentelijk alleen Bruyere's landgenoot Jo- han de Muynk in de Ronde van Italië. Als Bruyere ook slaagt, is dat een regelrechte sensatie. derde alles. Een kleine voor sprong kan ik tien kilometer vasthouden, maar geen vijftien. Eigenlijk ben ik er niet door ver rast, want er gaat hier elke dag wel iets verkeerd". Op een hel lend stuk weg gaf Raas zijn solo op, maar hij gaf zich nog niet ge wonnen. Hij meende met de eindstreep op een sintelbaan nog een kans te hebben in de sprint. Raas reageerde op tijd op de vluchtpoging van de Belg Teir- linck en ontsnapte daardoor aan een valpartij, waarbij de rassprin ters Karstens, Maertens en Pe- scheux betrokken raakten. BIARRITZ - Bij de st; geloofde niemand bel Anderhalve week late badplaats Biarritz aan i unaniem aangeduid al Zoetemelk had indruk gemaakt op het lange traject richting hoog gebergte. Optimaal geconcen treerd hield hij een oog op het spel der „platte rijders" voor hem. Niets ontging hem op de cruciale momenten. Wat hem vooral in aanzien deed stijgen was zijn uitstekende tijdrit in de wijnstreek tussen Saint Emilion en Sainte Foy la Grande. Zoete melk was sneller dan Kuiper en overtrof zelfs de specialist in vorrn, Michel Pollentier. Met nog geen halve minuut achterstand op de indrukwekkende tijdrijder Bernard Hinault begint de 31-ja- BIARRITZ - Behalve dat hij jaagt op de groene trui en naast zijn activiteiten om via rit-over- winningen zijn prestige te her stellen, is Freddy Maertens in deze Tour de France uit op ver sterking voor zijn ploeg. Hij Maertens Raymond Poulidor is ervan overtuigd dat Joop Zoete melk de Tour wint. Pou- pou" baseert deze prognose op de riante uitgangspositie die zijn ex-ploeg makker heeftalsook de vorm waar in Zoetemelk steekt. Pouli dor: ,,De resterende twee weken zijn op het lijf van Joop geschreven. Twee tijd ritten en een paar zware bergetappes, met aankom sten op de Pla d'Adelen Alpe d'Huez moeten hem einde lijk het zozeer begeerde suc ces bezorgen". Yves Petit-Breton heeft een premie geschonken van drieduizend francs, onge veer 1500 gulden. Deze pre mie is te verdienen in de etappe van dinsdag, Pau-Sl. Lary Soulanniet aankomst op de Pla d'Adet. De premie- rt van de 65ste Ronde alve hijzelf, in de kansi - op de eerste rustdag i e voet van de Pyreneeën de sleutelfiguur in de h rige Zoetemelk aan de ritten in het hooggebergte. Zijn favoriete terrein. Zijn optimisme is groot. Nimmer begon hij in zo'n gunsti ge positie aan de bergritten. Zal Zoetemelk dan toch de Tour nog een keer gaan winnen? Aanvallen Daar is geen enkele zekerheid over. Hij heeft immers zo vaak gefaald. Zijn doorgaans afwachtende houding maakte hem sommige periode niet populair. Gezien zijn schitterende conditie zal Zoete melk in elk geval in de bergetap pes een hoofdrol vervullen, waarbij hij een ding zeker weet: „Ik moet in de aanval". Wil hij met de gele trui Parijs binnenrij den, mag hij geen afwachtende houding meer aannemen. Hi- hault heeft vrijdag bewezen in de tijdritten de beste te zijn. Er staan er nog twee op het programma. Rik van Looy, de voormalige kei zer der klassiekers, voorspelde in Biarritz: „Wie in de bergen bij Zoetemelk kan blijven, wordt de tourwinnaar". Joop móet dus ie dereen van zijn wiel rijden. Wachten Hij mag niet wachten met het ont plooien van initiatieven. Doet hij dat wel, dan zal hij worden ver rast door Hinault. Cynlle Gui- mard, met afstand de slimste ploegleider, heeft al lang uitge kiend hoe zijn pupil de ronde moet gaan winnen. Guimard deed dat twee jaar geleden ook. Toen was Zoetemelk beter dan Van Impe, dat werd bewezen met drie etappezeges op de toppen van de hoogste cols en toch werd hij verslagen door de Belgische klimmer. Guimard had gezegd: „Je gaat er vandoor op de Portil- lon. Doe je het niet, dan ben je vanavond ontslagen." Van Impe won de Tour en Zoetemelk kreeg steenpuisten. Tarten Door veelvuldig aan te vallen moet Zoetemelk Hinault zodanig tar ten en afmatten, dat er geen macht meer overblijft voor de blijkt het heel wat volmachten van zijn directeur naar de Ronde gekomen te zijn. „Ik heb", aldus de kopman van Flandria, „vijf tien blanco contracten bij me. De directie gaf me volledige vrijheid van handelen over de hoogte van de salarissen". Tot op heden bereikte Freddy Maertens met een vijftal renners uit andere ploegen een akkoord. Welke coureurs dat zijn houdt de Belg om begrijpelijke redenen voor zich. Reglementair mogen transfers namelijk niet voor 1 oktober plaatsvinden. Van zijn huidige ploegmaats ver wacht Maertens dat de belang rijksten hun overeenkomst zul len verlengen. „Agostinho", zegt hij „tekende dezer dagen bij voor twee jaar, Kelly ook. Met Bittinger ben ik zo goed als rond". Zelf heeft Maertens een contract tot eind 1979, net als Michel Pollentier en hun beider meesterknecht Mare de Meyer. sprint wordt verreden na 119 kilometer, acht kilome ter nadat er respectievelijk 4000 en 2000 francs te ver dienen zijn in een sprint ter herinnering aan de eerste organisator van de Tour de France, wijlen Henri Des- an Frankrijk in Leiden n van Joop Zoetemelk, i de aangenaam warme 'erd dezelfde Zoetemelk >mende berg-etappes. geplande aanval. Dat is het enige dat hem te doen staat. Gezien zijn prima conditie moet hij daartoe in staat zijn. Te beginnen morgen in de zwaarste Pyreneeënetappe over de Tourmalet met aan het einde van de rit de loodzware klim naar de Pla d'Adet, toevallig dezelfde plek aan de Spaanse grens waar Zoetemelk twee jaar geleden wist dat hij de Tour had verloren. Een opgewekte Joop Zoetemelk zei in Biarritz na een trainingstocht van honderd ki lometer „Schrijf mij voor mor gen alvast maar op als etappe- Joop Zoetemelk contra de hoop der Fransen Bernard Hinault. Zeven en een halve Tour routine tegen onervaren jeugd met achter zich het denkhoofd van Guimard. Het Bretonse koppel vormt voor Zoe temelk een hele zware klus. Favorieten Het gaat de komende dagen niet alleen tussen Zoetemelk en Hi nault. Pollentier en Kuiper zijn er ook nog en alle favorieten schij nen voorts rekening te houden met de Fransman Michel Laurent en de regelmatigste coureur in de ritten tot Biarritz, de Belgische gele truidrager Joseph Bruyere. "Kuipertje" zal beslist gaan stun ten. Zijn ijn tegenvallende tijdrit ten spijt. Tenslotte heeft hij alles op deze tour gezet en als zijn pri ma prestaties in het voorseizoen geleverd werden op tachtig pro cent van zijn Tourconditie, is hij nog lang niet uitgeschakeld. Ploegleider Peter Post vertrouwt helemaal op het improvisatie vermogen van zijn kopman. "Eerst kijken wat er gebeurt en dan je plan trekken, het is net voetbal. Je moet eerst afwachten wat de tegenstander doet.". Kuiper gaat met zijn aanvallen de harten van de Nederlanders heus nog wel veroveren, maar hij zei zelf ook dat hij zich richt op de anderen. "Zoetemelk wordt in derdaad de sleutelfiguur, ik ge loof dat hij erg gespannen is. We zullen het zien. Ondanks dat de tijdrit een koude douche voor me was, heb ik mijn geloof in de Jan Raas granges. Yves Petit-Breton is een zoon van de winnaar uit 1907 en 1908, Lucien Pe- tit-Breton. De Franse tv-commentator Ro bert Chapatte is lijstaan voerder in het klassement der journalisten. Chapatte heeft tot dusver de etappe uitslag (althans de eerste drie van iedere ritbeter voorspeld dan zijn ruim 200 collega's van de schrijvende, pratende en filmende pers. Proloog en rustdag meegere kend is de tourkaravaan elf dagen onderweg. Het ren- nersveld telt opvallend ivei- itig uitvallers. Van de 110 deelnemers zijn alleen iner Spanjaarden verdwenen: de KAS-renners Andiano en Cima en de Teka-coureurs Martinez en Torres. overwinning nog lang niet verlo- Dat hadden op de eerste rustdag in Biarritz van de kanshebbers al leen Thevenet en Van Impe nog maar. De anderen knokken door, een deel van hen zal morgen in Pla d'Adet gedesillusioneerd zijn. Pollentier misschien, omdat hij in de vlakke etappes vanaf Leiden niet zuinig was met zijn krachten. Voor de sprintzege van BIARRITZ - Het was niet de eerste keer in deze Ronde van Frankrijk dat Jan Raas boos was op de or ganisatie. Zaterdag betichtte hij Felix Lévitan en zijn medewer kers van een foutieve indicatie van de nog te rijden afstand. „Er klopte geen fluit van", mopperde de eerste gele truidrager zaterdag temidden van de zonnebadende vakantievierders in Biarritz' „het kostte mij de etappeover- winning". Jan Raas had de negende etappe zorgvuldig voorbereid. Vrijdag in de tijdrit spande hij zich niet bo venmatig in. Hij kon niet winnen, maar wel veel beter dan de uit eindelijke 79ste plaats in Sainte- Foy-la-Grande. De lange tijdrit in de Dordogne werd door Raas al leen als training voor zaterdag gezien, üp weg naar Biarritz zou den de klassementsrijders nog moe -zijn en daarom uitrusten in een wandelend peloton. Dat was voor Raas een uitstekende gele genheid om zijn derde persoon lijke succes te behalen. Na 97 kilometer van de zonnige lange rit testte Jan Raas zijn con ditie. Hij demarreerde, reed vijf kilometer solo met een voor sprong van een half minuutje en liet zich inlopen in de weten schap sterk genoeg te zijn voor de finale. Raas plande zijn beslis sende aanval bij het bord „nog tien kilometer tot de eindstreep Als een raket suisde hij weg uit de hoofdmacht en nam twintig se conden voorsprong. Gezien zijn vertoon van macht en zijn lange erelijst van dit seizoen, was de winnaar van de etappe op dat moment eigenlijk al bekend. Toch werd Raas slechts tweede. Hoe was dat nou mogelijk? Elke dag Het bord met de mededeling ,.nog tien kilometer" stond op vijftien kilometer van het einde. Raas: „Ik zag het bord met vijf kilome ter van zijn leven niet. Dat veran- Met de Belg De Meyer en de Fransman Danguillaume fietste hij naar Teirlinck toe, die inmid dels voorbij gesneld was door de Spanjaard Lasa. die ook geen kans meer leek te hebben. Lasa kon echter profiteren van een duel tussen De Meyer en Raas. De Belgische knecht van Maertens en Pollentiier fietste de ruimte tussen hem en Lasa dicht, waar- door.Raas er niet meer door kon. Hij moest even inhouden en kwam daardoor een handbreedte te kort tegen de Spanjaard die met zijn etappezege het armetie rige optreden van zijn landgeno ten in deze Tour enigszins ver doezelde. Raas was tweede en voelde zich zwaar beetgenomen. Gerben Karstens voelde zich al niet veel beter. In het verleden toonde hij zich een specialist in sprints op vlakke sintelbanen, niemand kon hem verslaan. Dit was dus voor de. op de Brit Hoban na. oudste deelnemer aan de Tour eveneens een fraaie gelegenheid op de ritzege. Voor de sprint ech ter was begonnen, kwam Kar stens ten val waardoor de Franse sprinter Pescheux en Maertens over hem heen tuimelden. In het dagelijkse gedrang tussen de sprinters raakten twee sturen in elkaar verstrengeld en kon een DE HOOGSTE BERG 11 ju li-i leh161 km PAU 'Argeles-Gasosf s.-Mane Aspin Fsauiëzp-t 11 TournrQ'et" j Plad'AdelA Ui - Parijs j uy C SKLARY- VABerg P,Qd'Ad* ©Ravitaillering PAGINA 11 SPORT De uitslag van de negende etappe, van Bordeaux naar Biarritz over 233 kilome- 1. Miguel-Maria Lasa (Spa). 6.43.10, 2. Jan Raas (Ned), 3. Mare de Meyer (Bel), 4. Jean Pierre Danguillaume(Fra), 5. Klaus Peter Thaler (Wdl), 6. Peter Planckaert (Bel). 7. Yvon Berlin (Fra). 8. Jacques Esclassan (Fra). 9. Dominique Sanders (Fra), 10. Rene Bernaudeau (Fra), 11. Ja- vier Elorriaga (Spa), 12. Hennie Kuiper (Ned). 13. Willy Teirlinck (Bel). 14. Pa trick Friou (Fra). 15. Jacques Bossis (Fra), 16. Regis Ovion (Fra). 17. Hubert Mathis (Fra), 18. Jean Louis Gauthier (Fra). 19. Bernard Hinault (Fra), 20. Jean-Jacques Fussien (Fra), 23. Barry Hoban (GB). 24. Christian Seznec (Fra), '25. Herve Inaudi (Fra). 38. Henk Lub- berding (Ned). 46. Fedor den Hertog (Ned), 53. Joop Zoetemelk (Ned), 71. Jo se de Cauwer (Bel). 90. Aad van den Hoek (Ncd), 95. Gerben Karstens (Ned) allen zelfde tijd als winnaar. 106. Wilfried Wesemael (Bel) 6.47.54. ALGEMEEN KLASSEMENT I. Joseph Bruyere (Bel) 44 42.08. 2. Jac ques Bossis (Fra) op 2.07, 3. Gerrie Kne- temann (Ned)op2.56,4. Bernard Hinault (Fra) op 3.32,5. Joop Zoetemelk (Ned) op 4.11,6. Maurice de Guilloux (Fra) op 4.36, 7. Freddy Maertens (Bel) op 4.48, 8. Jean Pierre Danguillaume (Fra) op 4.58, 9. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 5.05. 10. Hennie Kuiper (Ned) op 5.11, 11. Michel Pollentier (Bel) op 5.14, 12. Michel Lau rent (Fra) op 5.45, 13. Henk Lubberding (Ned) op 6.16,14. Ward Janssens (Bel) op 6.32,15. Jean-Luc van den Broucke (Bel) op 6.41, 16. Joaquim Agostino (Por) op 6.52, 17. Francisco Galdos (Spa) op 7.41, 18. Paul Wellens (Bel) op 7.47, 19. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 7.48, 20. Pierre-Raymond Villemiane (Fra) op 7.50, 21Rene Bittinger (Fra) op 8.04, 22. Regis Ovion (Fra) op 8.15, 23. Fedor den Hertog (Ned) op 8.42,26. Jose de Cauwer (Bel) op 8.56,56. Wilfried Wesemael (Bel) op 11.41, 60. Aad van den Hoek (Ned) op II.52, 69. Jan Raas (Ned) op 13.34, 72. Gerben Karstens (Ned) op 13.43, 106 en laatste Jose Pesarrodono (Spa) op 46.54. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. ploeg Hinault 33.35.49, 2. ploeg Lasa z.t. (182), 3. ploeg Laurent 33.35.50 (95 pl), 4. ploeg Post z.t. (128), 5. ploeg Zoete melk z.t. (173). ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT 1. Post 242.19.37, 2. Van Impe 242.24.41, 3. Zoetemelk 242.44.06, 4. Hinault 242.47.02, 5. Maertens 242.52.08. BERGKLASSEMENT 1. Roger Legeay (Fra) 16 punten, 2. Gil bert Lelay (Fra) 10, 3. Dominique San ders (Fra) 9, 4. Antonio Menendez (Spa) 6. 5. Pierro Bazzo (Fra) 5. PUNTENKLASSEMENT 1. Maertens (Bel) 138 punten. 2. Esclas san (Fra) 113, 3. Bossis (Fra) 105, 4. Planckaert (Bel) 92, 5. Thaler (Wdl) 77 BIARRITZ - Wat bekomen van de verrassing die de in de tijdrit naar St. Foy opgelopen achter stand was, ziet Hennie Kuiper de komende bergetappes met ver trouwen tegemoet. "Ach", zei hij op de rustdag in Biarritz over die opgelopen klap, "het kwam na tuurlijk wel even hard aan maar ik schrik niet zo gauw. Ik heb de moed niet laten zakken. Was dat wel zo geweest, dan zou ik hier nu niet zijn, want dan had ik beter mijn koffers kunnen pakken om naar huis te gaan. Die achter stand in de tijdrit beschouw ik achteraf niet als een verschrik kelijke zaak, maar als een zeer nuttige waarschuwing." Voor het eerst sinds het vertrek uit Leiden zagen de renners de zon. En nog meer natuurlijk valpartij niet uitblijven. Maertens beschuldige Karstens van ontvi- rantwoorde acties. Karstens zei hetzelfde over Maertens. Sprin ters kunnen eikaars bloed wel drinken. Ze zien het in elk geval vaak genoeg, al raakte dit keer niemand ernstig gewond. BIARRITZ - Na zijn teleurstel lende prestatie in de tijdrit in de Dordogne werd Bernard Thevenet in zijn ploeg gede gradeerd van kopman tot knecht. Michel Laurent, win naar van de Waalse Pijl die wel een goede tijdrit reed, kreeg het kopmanschap aan geboden. Thevenet voldeed zaterdag bij de eerste de beste gelegenheid uitstekend in zijn nieuwe rol. Hij zette Laurent zo keurig uit de wind, dat hij na afloop van de etappe in Biarritz de da gelijkse onderscheiding van "knecht nummer 1" in ont vangst mocht nemen. Altijd goed voor een premie van 175 gulden. Ter vergelijkingde Tourwinnaar die Thevenet eens was, werd toen eigenaar van een appartement ter waarde van 50.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11