„Ik geloof dat het nou het hart is..." AVONDONDERWIJS PER VAK UITGEBREID Spel en kunst op plein van St. Jansehool AZL traint medische studenten met hulp van simulatiepatiënten v.d. Water jesktófl ZATKRDAG 8 JULI 1978 LEIDEN Rector Van Kooten: „Unieke mogelijkheid om alsnog deeldiploma te halen LEIDEN - De Avondscholen gemeenschap Boerhaave, de enige in de Leidse regio, start het komende cursusjaar met een grote uitbreiding van het cursorisch onderwijs, oftewel het onderwijs per vak. 'Voor mensen die om de een of an dere reden geen diploma hebben kunnen behalen voor een bepaald vak, een unieke mogelijkheid dit alsnog te doen, zonder een complete opleiding te moeten volgen' aldus de heer DJ. van Koo ten, rector van de Leidse Avondscholengemeenschap. Enorme loop 'Stel dat iemand een VWO di ploma heeft gehaald, maar Frans buiten zijn vakken pakket heeft gelaten. Het is zeer goed mogelijk dat hij daar later spijt van krijgt, dat hij best nog wat aan Frans zou willen gaan doen. Tot nu toe was het altijd zo dat hij dan een volledig vakkenpaket moest nemen wilde hij ein dexamen Frans op VWO-ni- veau kunnen doen. Nu kan hij echter een certificaat of deel diploma halen, waarop staat dat hij het VWO-eindexamen heeft gehaald voor de Frans taal. Deze mogelijkheden zijn er voor een zeer groot aantal vakken op Mavo-4, Havo, VWO en Meao-niveau. De heer van Kooten verwacht dat dit cursorische onderwijs een enorme toeloop teweeg zal brengen. Van Kooten: Het afgelopen jaar hebben we on der andere met een aantal Meao-vakken (Meao is de af korting voor middelbaar eco nomisch en administratief onderwijs-red.) i proefgedraaid met deze wijze van onderwijs. Het was al snel duidelijk dat hier sprake was van een succesformule. Vooral de interesse voor Meao-Engels, handels-Engels dus, was overweldigend. Ook was er veel animo voor de vakken Bedrijfsadministatie (Boekhouden) en Statistiek. Russisch en Spaans zijn ook van die vakken waar een enorme belangstelling voor bestaat. Mensen van allerlei slag nemen aan zo/n cursus deel. Mevrouw Segaar, lera res Frans op het Visser 't Hooft Scholengemeenschap, zit bijvoorbeeld braaf bij ons in de schoolbanken Russisch te volgen. Notabene iemand die pas gepromoveerd is tot doctor. Ook nieuw is dat gegene die een volledig vakkenpaket hebben en gezakt zijn voor het ein dexamen een deeldiploma krijgen voor alle vakken waarvoor ze een voldoende hadden. Die vakken hoeven ze dan niet meer over te doen. Voor de vakken die ze onvol doende hadden gemaakt en weer over willen doen kun nen ze ook deeldiploma/s krijgen. Wanneer ze dan alle vakken voldoende hebben k.unnen ze.die deeldiploma/s laten omzetten in een com pleet diploma. Dit geldt al leen voor het avond en dag onderwijs voor volwassenen. Voor al die mensen een enorme geruststelling. Je hoort straks natuurlijk een groot aantal mensen praten van voortrekken van het avondonderwijs. Dat is ge deeltelijk waar, maar deze, leerlingen, hebben het al zwaar genoeg. Een klein beetje voortrekken is daarom wel op z/n plaats dacht ik,. Service Het tweede-kansonderwijs voorziet zo langzamerhand in een enorm scala van behoef ten. De heer Van Kooten is dan ook van mening dat avondscholengemeenschap pen (de naam is trouwens wat misleidend, omdat dergelijke scholengemeenschappen ook dagopleidingen verzorgen) enorm veel service verlenen. Van Kooten: Je kunt bij ons cursorisch onderwijs volgen» in allerlei vakken en op aller lei niveau, volledige vakken pakketten nemen en zelfs een gen in de vakken Nederlands, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde op het niveau van de vijfde en zesde klas la gere school. Deze cursus is bedoeld als voorportaal voor het Mavo. In Katwijk hebben zich al 100 personen voor deze cursus laten inschrijven. En om de service zo'n beetje compleet te maken, beginnen we ook nog eens een crèche voor kinderen van volwassen die een dagopleiding volgen. Uitde woorden van de heer Van Kooten blijkt dat het tweede kansonderwijs nogal wat te bieden heeft. De toekomst ziet er dan ook gunstig uit voor deze tak van onderwijs. De avondscholengemeen schappen worden steeds gro ter. Boerhaave bijvoorbeeld is in een betrekkelijk kort .tijdsbestek uitgegroeid tot een gemeenschap van 1500 leerlingen (de paar honderd schakeleursistcn meegere kend), 150 leraren en vier mensen (een rector, twee con rectoren en een administra teur) in Vaste dienst. Het zal niet lang meer duren of Boer haave is de grootste scholen gemeenschap in deze regio geworden. Wie meer wil we ten over het tweede-kanson derwijs. met name over het cursorisch onderwijs kan volgende week maandag (10 juli) vanaf 19.30 uur terecht in de aula van het Louise de Co- ligny-schoolgebouw. Kager- straat 7 in Leiden, voor een voorlichtingsavond. Na de zomervakantie, vanaf 15 au gustus, zijn deze voorlich tingsavonden iedere maan dag. JAAP VISSER LEIDEN - De dokter kijkt vertwij feld om zich heen. De patiënt aan de andere kant van de tafel blijft onverstoorbaar. "Ik geloof dat het nou het hart is", roept de arts uit, "ik wil hem nou maar gaan onderzoeken". Stem uit de zaal: "Je vindt wel dat je voldoende gevraagd hebt?". De arts: Ik zou wel meer willen weten". Stem: "Je zou nog door kunnen vragen over de pijn die hij heeft". Arts: "Ja. dat kan ik doen". Dit niet alledaagse spreekkamerta fereel staat op een videoband van het Leidse academisch zieken huis. Het gesprek tussen de dok ter en de patiënt is niet echt. De medische studente die voor dok ter speelt is wel bijna dokter. Maar de patiënt die zij onder vraagt, is simulatiepatiënt. Ie mand die zich vrijwillig heeft aangemeld om ten behoeve van ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS LEIDEN - Verschillende lagere scholen in Leiden hebben op hun speelplaats een grote, kale muur, waartegen de leerlingen bijvoor beeld een balletje kunnen trap pen. Zo'n muur staat ook op de speelplaats van de St. Jansehool aan het Bizetpad. Maar hier is het stenen gevaarte door de beelden de kunstenaar Frans van de Veld uit Lisse omgetoverd tot een lu diek speelwerktuig. De speelplaats van de St. Jansehool - die aanstaande maandag defini tief naar het Bizetpad verhuist na vanaf 1955 in een pand aan het Rapenburg 48 te hebben gezeten - verdient eerder de benaming speeltuin. Naast de fraaie muur zijn er een voetbalveldje (com pleet met een ruime dug-out), een zithoek, een mini-amfithea ter, een hinkelbaan en klimrek- ken. Ook de tweede, kleinere speelplaats mag er zijn met een volleybalveld, een honderdveld, een overdekt fiets-en wachthok, medische studenten af en toe voor patiënt te spelen. Bij de medische faculteit van de Leidse universiteit heeft men de beschikking over vijftien van de ze namaak-patiënten, die alle maal van buiten het ziekenhuis afkomstig zijn. Volgend jaar is dat aantal zeker verdubbeld. Het idee van de simulatiepatiënt is overgewaaid uit de Verenigde Staten en hier zo'n driejaar gele den opgepikt bij de Leidse en Utrechtse medische faculteit. Aanvankelijk werden er uitslui tend medewerkers als simulatie patiënt ingeschakeld. Maar dit jaar is er voor het eerst geëxperi menteerd met vijftien getrainde vrijwilligers. Het voornaamste doel van het in zetten van simulatiepatiënten in de medische opleiding is de aan komend arts te trainen in de om gang met de patiënt. De studen ten leren op die manier sociale vaardigheden ontwikkelen, ge sprekstechnieken toepassen en anamneses afnemen (aan de hand van een gesprek een ziektever- haal reconstrueren). Selectie Het initiatief hiertoe werd geno men door de Dienst Onderwijs ontwikkeling van de medische faculteit, de vakgroep sociale ge neeskunde en het huisartsenin knikkerputjes en eveneens een zithoek en een hinkelbaan. De aankleding van de speelplaats, waaraan veel zorg is besteed, is erop gericht de leerling van de St. Jansehool (kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) zo veel mogelijk afwisseling te ge ven in hun speelmogelijkheden. In het pand aan het Rapenburg, waar de school gisteren voor het laatst de lessen afwerkte, waren de speelmogelijkheden een stuk geringer. Schoolhoofd B. Schenk: "Het was een mooi en gezellig gebouw, maar onge schikt als schoolgebouw. Het was er zeer gehorig en in sommige klaslokalen kon zelfs geen daglicht komen. Bovendien was het moeilijk te verwarmen". De 131 kinderen van de St. Jan- school (van de Stichting Katho liek Onderwijs Leiden) zijn nu in een aanmerkelijk prettiger situa tie terecht gekomen. Het gebouw aan het Bizetpad, waarin tot voor stituut. Via een oproep aan Leid se huisartsen werden er kandida ten geworven en geselecteerd op "bruikbaarheid". De vijftien die overbleven, kregen vervolgens een training van tweemaal twee middagen. "De voornaamste criteria waaraan deze mensen moeten voldoen zijn dat ze duidelijk een bood schap kunnen uitdragen, dat ze klachten goed kunnen formule ren en dat ze achteraf kunnen verwoorden wat ze van het ge sprek met de arts hebben gevon den", zegt dr. W. van Hilten, hoofd van de Dienst Onderwijs ontwikkeling. Voor de rol die ze moeten spelen, krijgen de simulatiepatiënten een stevig uitgewerkte roltekst. Daarop staan personalia (bijv.: heer De Groot, 30 jaar. assistent boekhouder, twee kinderen, woont in een flat in Leiden), de klacht(en) en verdere bijzonder heden. Hoewel de klachten en bijzonderheden essentieel zijn voor de aankomend arts, krijgt deze alleen de personalia te zien. De overige gegevens moet hij uit het gesprek zien te plukken. Dat dit lang niet altijd even een voudig is blijkt uit de videoban den die van de gesprekken ge maakt worden. Het komt bij voorbeeld wel voor dat de arts wel de goede vragen stelt, maar dat de patiënt niet geneigd is een jaar een lagere en een kleu terschool waren ondergebracht, is erg mooi opgeknapt. Dankzij architectenbureau De Bruijn uit Wassenaar, aannemer IBB-Kon- dor en bouwkundige W. Meester daarop uitvoerig te antwoorden. Een situatie die zich ook in de praktijk ongetwijfeld wel eens zal voordoen. Drs. T. Hoeks, medewerker van de Dienst Onderwijsontwikkeling: "Het is wel eens voorgekomen dat een simulatiepatiënt de ene student meer informatie gaf dan de ander. Achteraf zei die patiënt dan tegen die ene student: ik voel me bij jou nou eenmaal meer op m'n gemak dan bij die ander, ik praat dan veel gemakkelijker". De gesprekken tussen aankomend arts en simulatiepatiënt worden na afloop besproken met de na- maak-patiënt. studenten en do centen. Ook dat is via de video band te beluisteren. Tijdens die bespreking worden er geen kwa lificaties gegeven. Maar wel wordt er op bepaalde onderdelen van het gesprek kritiek gespuid. "Wat het beste gesprek is, daar houden wij ons niet zozeer mee bezig", zegt Van Hilten. "Maar wel: hoe kan de medische stu dent met zijn of haar karakter structuur de patiënt het beste helpen. Daar gaat het om. De ene arts is de ander niet. Maar daarom kunnen ze allebei wel een goeie arts zijn. Ze zullen het alleen op een verschillende manier aan pakken. Daarom moet je die ge sprekken per geval bekijken". In de gesprekken tussen student(e) en namaak-patiënt wordt - howel van de Stichting Katholiek On derwijs, die sinds de start van de verbouwing in augustus 1977 erg veel werk heeft verzet, ziet het gebouw er weer als nieuw uit. Ook werd een prachtige gymzaal niet altijd - grote aandacht be steed aan de sociale achtergrond van de klachten. Ook wordt het de aankomend arts wel eens be hoorlijk lastig gemaakt. Bijvoor beeld: er komt een man de spreekkamer binnen. Heeft last van z'n maag, wil tabletten daar voor hebben. Zegt dat-ie maar tien minuten de tijd heeft omdat hij naar een vergadering moet. Wat moet de dokter dan doen? Die tabletten zonder meer geven? Erop staan dat die man, ondanks die tien minuten, lichamelijk on derzocht wordt? Of voorlopig tabletten voorschrijven en dan op een bepaalde tijd laten terugko- De simulatiepatiënten worden in het lastig en agressief zijn ge traind, althans als hun rol dat vereist. In de praktijk is dat van groot belang gebleken. Studen ten die na hun stagejaar (het zes de studiejaar) bij de opleiding te rugkwamen. hadden wat dat be treft zeer praktische ervaring op gedaan. Van Hilten: "In dat stagejaar kwa aangebouwd. die van de laatste snufjes is voorzien. Maandag wordt de nieuwe 8-klassige school in gebruik genomen. Hiervoor is een speciaal feest programma samengesteld. BENOEMD LEIDEN - Prof. mr. T. Koopmans, hoogleraar staats- en administra tief recht aan de Leidse universi teit, is één van de dertien nieuw benoemde leden van de afdeling letterkunde van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen. In de afdeling wer den verder drie buitenlandse le den en drie correspondenten be noemd. men de studenten met allerlei dingen in aanraking waar ze grote moeite mee hadden. We hebben daar toen rollen voor gemaakt. De een zei bijvoorbeeld: ik ben bang voor agïessief gedrag. Dan maakten wij rollen over agressie. De ander zegt: ik kan niet tegen verdriet. Dan wordt er een rol van een huilende patiënt gemaakt. Zo proberen we de studenten te con fronteren met dingen die ze in de praktijk ook zullen tegenko- Do gesprekken met simulatiepa tiënten zijn in de eerste plaats be doeld voor studenten die het mo gelijk in te voeren zg. Algemeen Co-schap ingaan. Ze krijgen dan, alvorens ze de kliniek binnen stappen, een soort voortraining van zes weken. In die periode le ren ze technische vaardigheden ontwikkelen (bijv. injecties ge- chamelijk onderzoek doen. Ver der worden de simulatiepatiën ten ook ingeschakeld aan het eind van de opleiding voor so- ciale geneeskunde en - in het ze LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen biologie mej. L. D. Adhin (Leiden), Nederlands C. A. de Ru, klassieke taal en letteren J. C. Kortweg (Oegstgeest), cum laude, artsexamen oude stijl G. F. A. F. Slooff (Leiden), artsexamen nieuwe stijl mej. W. Bergman (Sassenheim), mej. M. Bontebal (Leiden), emj. M. E. E. Hibeln Leiden), mevr. C. M. de Blecourt- Kuiper (Leiden), C. Mahabier vende jaar - voor de huisartsen- geneeskunde. De simulatiepatiënten - in maat schappelijke posititie variërend van postbestellertot huisvrouw- krijgen voor hun werk betaald (f 15 per uur, f90 per trainingsmid dag). Maar volgens Van Hilten en Hoeks is dat niet hun voornaam ste drijfveer. "Ze doen het omdat ze het leuk vinden en omdat ze het belang ervan inzien", zegt Van Hilten. WIM WIRTZ ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG (Leiden), L. van der Meide (Kat wijk), S. Sanwikaija (Leiden), doctoraal examen geneeskunde nieuwe stijl C. Bol (Hazerswou- de), F. F. M. van Exter (Oegst geest), K. van Groningen (Lei den), A. Chr. Hagedoorn (Lei den), C. A. G. Holleboom (Lei den), A. K. J. Horst (Leiden), R. M. Kurk (Katwijk), mej. M. C. C. Langezaal (Leiden), A. P. M. van der Lee (Leiden), O. Chr. Leeks- ma (Leiden), G. Th. J. Schaep- man (Voorschoten), J. W. Stuijf- zand (Leiden), J. B. Verhoeff (Waddinxveen), mej. C. H. van Westendorp (Wassenaar) en A. G. M. Zeegers (Wassenaar). BOA-karavaaii weer terug naar Leiden LEIDEN - De afgelopen weken is een karavaan van de Boycot Outspan Aktie langs een veer tigtal steden in ons land ge trokken. De karavaan, die op 3 juni jl. in Leiden startte heeft daar volgende week woensdag ook z'n eindpunt.' De groep zal die dag ook ver sterkt worden door Jan Wol kers. De tournee wordt woensdag avond besloten met een slot manifestatie in het St. Anto- niusclubhuis aan de Lange Mare. Een medewerker van de BOA zal dan een eerste evluatie geven van de tour nee. Ook zal het woord wor den gevoerd door het Neder lands Juristen Comité voor de Mensenrechten. Zij zijn de afgelopen weken ver schillende malen in actie ge komen, wanneer gemeente besturen weigerden om de BOA-bus toe te laten op cen traal gelegen plaatsen in de gemeente. Tenslotte zal in het Antonius Clubhuis de film "Brief aan Vorster" worden vertoond, terwijl er geluisterd kan worden naar de Zuidafri- kaanse zanger-cabaretier Brian Isaacs, die de tournee door Nederland heeft mee gemaakt. Eén van de tastbare resultaten van de BOA-tour- nee is dat in een tiental plaat sen nieuwe werkgroepen konden worden geformeerd. Bij de BOA wordt er dan ook over gedacht om volgende jaar zomer opnieuw een der gelijke tocht langs Neder landse gemeenten te onder- In het VPRO-radioprogramma van gisteravond werd aan dacht besteed aan de BOA- karavaan. De opnamen van dit programma werden afge lopen woensdag in Alphen aan den Rijn gemaakt. Juli staat in het teken van de Kreeft. Bij alle restaurants van Dikker Thijs. Van 1 juli t/m 15 juli. Uitgelezen Europese kreeft.Op bijzondere wijze verwerkt in speciale gerechten, tegen speciale prijzen. Hoogstpersoonlijke kreaties van de Patron Cuisinier ter plaatse. De Maand van de Kreeft bij Dikker Thijs. Zomers hoogtepunt in de kunst van de haute cuisine. Dikker&Thijs Zo lang erfijnproevers rijn. Oegstgeestde Beukenhof, tel. 071-153188 Delft. Le Chevalier, tel 015-121621 Den Haag. r Goude Hooit ad Ik 4||k Amsterdam. Dikker «t Thijs.Calé du Centre. De Prinsenkelder. lel.020-267721 Amsterdam.Garden Hotel. tel.020-642121

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3