ZATERDAG 8 JULI 1978 Voor een Bommelfilm zou drie miljoen gulden op tafel moeten komen. in de bioscoop zitten. Vrouwen vinden het wel aardig, lief Maar mannen lachen erom, vinden het prachtig" Geweld speelt vaak een bepalen de rol in tekenfilms. Neem bij voorbeeld Tom en Jerry. Niet schadelijk voor de kinderziel tjes? Kroon: „Geweld in de zin van dat onmogelijke dingen waar wor den gemaakt is heel belangrijk Dat iemand in mootjes wordt gehakt om dan even later weer op te staan en weg te lopen. Het ontkracht het geweld in feite Het is niet het lachen om het zien van geweld, maar het fijn vinden dat iemand er weer vro lijk vandoor gaat. Dat soort ex tremen is erg dankbaar voor de tekenfilmmakers. Er gaat dan ook eigenlijk nooit iemand dood. Dat kan niet" Prettig In Japan hebben ze iets andere ideeën over geweld in teken films. Daar druipt het bloed van het scherm. „De Japanners vinden dat het geweld moet worden gestraft. En dat doen ze dan op een niet bepaald zacht zinnige manier. Het afhakken van hoofden en het opensplij ten van lichamen is daar aan de orde van de dag in de teken film. Ze vinden het prachtig. In Europa zou je dergelijke pro- dukten niet kunnen slijten Voor ons is dat dan ook geen gevaar. In tegenstelling tot de Amerikaanse produkten, die veel overeenkomsten vertonen met wat wij maken" Voor de Toonder Studio's is het maken van reclamefilmpjes een grote bron van inkomsten. Had het verschuiven van de STER ook invloed op de produk ten? Bert Kroon: „Er mogen dus geen kinderen meer naar de STER kijken. Een belachelijke zaak Men verwacht een ander publiek en daar richt men zich dan ook naar. Zo ook met Loe- ki. Het moest allemaal wat vol wassenen Ik vond het overi gens een hypocriete zaak. Als iemand vindt dat de reclame niet goed is, dan moet je die reclame gewoon afschaffen Als je vindt dat snoep slecht is. dan moet je verbieden er reclame voor te maken en er niet zo'n lullig tandeborsteltje bijzetten. Als de reclame voor ons wegvalt, dan zitten we on geveer met de helft minder werk. En dan gaan we dus fail liet, hoewel we dan nog zouden kunnen proberen wat meer werk in het buitenland te vin den" Er zijn van die aardige animatie films, vooral uit Oostbloklan den, met draadjes en lapjes Kroon kan er nauwelijks met enig plezier aan denken. Zijn mensen houden zich meer be zig met de zogenaamde ..com merciële tekenfilms". Hij duidt op een voor hem vervelende ontwikkeling. „Op dejaarlijkse tekenfilmfestivals worden we uitgehoond. De progressieve tekenfilm wordt bejubeld en ik moet zeggen dat er best goed werk bij zit. Maar ons werk wordt afgeschilderd als oubol lig, conventioneel, rechts. En daar ben ik het dus niet mee eens. Natuurlijk kies ik de commercie om het bedrijf in stand te houden, maar ik vind het een vreemde zaak om te kenfilms en animatiefilms te beoordelen op de manier waar op ze tot stand zijn geko- „De slechte films, die natuurlijk met minder geld zijn gemaokt, oke, slepen dan ook meestal de prijzen weg. Het is eigenlijk als met video. Men riep: Iedereen kan het. Maar gebleken is datje voor het maken van videofilms ook een bepaalde vakkennis nodig hebt. Je kan er als leek wel mee werken, maar echt goed wordt het nooit. Natuur lijk zijn die goedkope produk ten voor sommige doeleinden uitstekend bruikbaar, maar wy vinden dat een film er gewoon goed uit moet zien" En de produkten die je in de films moet aanprijzen. Sta je daar altijd achter? „Ik bekyk natuurlijk altijd met zorg wat ik moet gaan aanpre zen. Margarine waar je mager van zou worden kan ik niet in een spot brengen. Gewoon omdat het niet bestaat: De voorschriften voor de ether reclame zijn overigens hee streng. Niets mag. behalve... Zo gaat dat ongeveer". „Ik maak alles wat er te maken valt. behalve als het in uitersten vervalt die je als gezond den kend democraat niet kunt ac cepteren. Als ik een reclame film voor het bewind in Chili zou moeten maken, dan deed ik dat niet. Maar ook niet voor Cambodja of bedorven ijs. We werken wel voor de VPRO en de EO, waarom niet. Maar een spotje voor Glimmerveen te gen Surinamers pakken we weer niet. Dan gaat hij maar naar een ander. Zo ligt dat on geveer". Loeki de Leeuw: tussendoor tje bij de STER. Donald Duck wordt achterna gezeten door een alles verscheurend monster. De arme Donald realiseert zich echter niet dat hij zich vlak bij een afgrond bevindt. Hij schiet over de rand en blijft luttele seconden in de lucht hangen met spartelende beentjes. Als hij naar beneden kijkt probeert hij nog om te draaien en terug te lopen om weer vaste grond onder de vliezen te krijgen. Helaas, zijn poging mislukt en in een duizelingwekkende vaart stort hij in de diepte, om dan een paar secon den later uit een diep gat in de grond weer te voorschijn te komen. Een mogelijke scène zomaar een tekenfilm die pakweg zo'n twintig seconden kan duren. De kijker vermaakt zich uitste kend met een dergelijk gebeu ren, maar betreft waarschijn lijk niet wat voor werk eraan te pas is gekomen om deze net zo vermakelijke als onmogelijke actie tot stand te laten komen. Want in de wereld van de teken en animatiefilm is werkelijk alles mogelijk. Maar het kost wel tijd om het zo te maken. Een goede animator maakt onge veer 20 seconden film per week. De hierboven geschetste scène zou hij dan ook ongeveer in die tijd hebben gemaakt. Over tien minuten tekenfilm (op de tv een opvullertje tussen twee programma's) doet de animator ongeveer een jaar. Wat bezielt die mensen eigen lijken is een dergelijke produk- tie wel economisch verant woord? Bert Kroon, directeur van de Toonder Studio's sinds 1966 en mede-directeur van Geesink Filmproduktie (de makers van onder meer Loeki de Leeuw), stelt: "Natuurlijk is het maken van animatie- en tekenfilms een kostbare aangelegenheid. Het is ten slotte nog een van de weinige ambachten in West- Europa die nog geheel met de hand wordt uitgevoerd. Maar als je de getijdenstroom in de Noordzee in het echt wilt-gaan filmen dan moetje dus met een hele ploeg op stap met alles er op en eraan en dat kost dus een hele hap geld. Als je hetzelfde laat doen door een animator dan heb je onder meer het voordeel dat een animator aan één stuk door kan werken, om dat hij gewoon achter zijn bu reau kan blijven zitten. Het la ten zien van de getijdenstroom vervat hij zeg maar in tien mi nuten film. Dat is dan waar schijnlijk even duur als opna me ter plekke en met animatie kan je de zaak denk ik eenvou diger en overzichtelijker uit leggen" De Toonder Studio's - waar te kenfilms, strips en videopro- duktics worden vervaardigd - heeft 25 mensen in dienst die voor een jaarlijkse produktie zorgen van zo'n 45 minuten film. Het bedrijf stelt dan ook, aldus Bert Kroon, economisch niet veel voor, zeker niet in ver gelijking met de Amerikaanse en Japanse tekenfilmgiganten die er per week een halfuur uit- s tampen. Zelden Met een wat treurige glimlach voegt Kroon daaraan toe: ..In de tekenfilmindustrie hebben we eigenlijk zelden goede tij den gekend. Toen de reclame in het buitenland en in ons land kwam ging het wel even goed, maar zoiets zwakt gauw af. Als bedrijfstak is het een noodlij dend ambacht. Commerciële televisie in ons land zal voor ons geen revolutie betekenen. Een welkome uitbreiding, na tuurlijk. Maar in Amerika heeft men wel commerciële televisie en de tekenfilmindustrie is daar in verhouding op dezelfde schaal als bij ons". Het maken van de tekenfilmserie „Barbapapa" bleek dan ook iets te veel werk voor de men sen van Toonder. Wel werd de basis voor de tekenfilm in Ne derland gelegd, maar het uit eindelijke werk werd uitbe steed aan Japan. Het succes van de serie zorgde er zelfs voor dat ook de Japanners het werk niet meer aankonden, zodat zij het werk weer gedeeltelijk in handen van Koreanen gaven. Bert Kroon: „In Nederland kan je dat werk niet kwijt. Hoe een voudig het werk ook is, je moet natuurlijk toch een bepaalde vaardigheid hebben. Je zou dan kunnen denken aan in de contraprestatie levende kun stenaars. Maar die verdommen het om wekenlang blauwe en groene jasjes in te kleuren. Dat vinden ze geen passende ar beid. En ik kan ze geen ongelijk geven ook. In Japan zitten vrouwtjes niets anders te doen dan inkleuren. En als er even geen werk voor een tekenfilm is dan gaan ze bloemen op va zen inkleuren. Dat kan daar al lemaal" De tekenfilm speelt zich vaak in een fictieve wereld af. Er ko men veel beesten in voor, of het produkt heeft een sciencefic tionachtig karakter. Een teken film die je net zo goed met live- action had kunnen maken is dan ook niet leuk. Bert Kroon merkt dan ook op: „De teken film is vaak bewust een fictieve wereld. Je laat dingen zien die in werkelijkheid niet kunnen Als je een man laat zien die door een deur loopt kan je dat nau welijks grappig noemen. Maar als je datzelfde mannetje door een deur laat slaan en dan zijn contouren in de muur ziet staan, dan is dat geestig. Na tuurlijk, een grap die al eeuwen oud is, maar hij werkt nog steeds" Belangrijk „Humor en het onverwachte zijn erg belangrijk in de tekenfilms. Maar het grote probleem blijft natuurlijk de arbeidsintensivi teit. Een minuut tekenfilm kost f 50.000. De bioscopen hebben nog maar een klein aandeel in het uitzenden van tekenfilms Vroeger liepen de Tom en Jer ry's en de Popeye's gewoon mee in de roulatie. Dat gebeurt nou niet meer. De televisie heeft die taak overgeno- De Toonder Studio's werden in 1945 opgericht door de schep per van Ollie B- Bommel en Tom Poes (die laatste wordt op het kasteel in Nederhorst den Berg, waar de studio's zijn ge vestigd doorgaans gewoon Poes genoemd). Mailen Toon der. Natuurlijk heeft men ge probeerd om ook Bommel en Poes in tekenfilm om te zetten Dat waren Tom Poes-films van elk zeven minuten waar 30.000 beeldjes voor nodig waren. El ke seconde 24 beeldjes. Bert Kroon over Tom Poes als film ster: „Die filmpjes deden het niet zo best. Daarna heeft Toonder er zeer aarzelend te genover gestaan. Maar hij had zijn redenen. De stemmen wa ren erg moeilijk. Hoe klinkt die? Iedereen heeft er zo zijn eigen idee over. Daarnaast was het ook erg bewerkelijk. Dat is nou eenmaal de stijl van Toon der. Verder zijn Bommel en Poes hoofdzakelijk verbaal, er zit niet zoveel actie in. In zijn literaire uitingen is Bommel ei genlijk steeds sterker gewor den, terwijl de actie afnam. Hij beleeft natuurlijk wel avontu ren, maar dat is niet het belang rijkste" Drie miljoen „We zouden eigenlijk allemaal best willen dat er tekenfilms van Bommel en Poes werden gemaakt. Als iemand drie mil- r's Studio's in Nederhorst den Berg joen gulden op tafel wil leggen, dan willen wij er best eens over gaan denken. Maar dan zit je nog altijd met de terughou dendheid van Marten. Hij is toch wel bang dat het zou mis lukken" De tekenfilm is een soort droomwereld. Dat lijkt dus op het eerste gezicht niet voor een Nederlander. Het tegendeel is echter waar. Het is dan ook niet voor niets dat Maarten van Rooijen deze zomer voor de VARA een televisieprogramma maakt over tekenfilms. Bert Kroon is het daarmee eens. „Je zou zeggen dat de Nederlander met zijn calvinistische inslag daar niets van moest hebben Natuurlijk. Ik ken mensen die de tekenfilm haten. Maar dat hou je toch altijd, met alles Juist de laatste jaren is er een opgang te bespeuren in de waardering voor de tekenfilm, vooral bij jongeren. Het vreemde is overigens dat man nen de tekenfilm meer waarde ren dan vrouwen. Bij een te kenfilmfestival zijn het meestal de vaders die met de kinderen In de studio van Toonder wordt gewerkt aan een animatie-reclamefilm voor de "echte boter

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23